ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 7 April 1916. TWEEDE BLAD. KENNISGEVING. Toelating leerlingen school voor I. en m. u. I. o. Onveiligheid Vaarwater. NIBPWSTIJDIN8BN. Uit Stad en Provincie. (Zlerikzeesche C o u r n t). ABONNEMENT. Prjjs per drie maandenf 1,30. Franco per po»t- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummert- 0,06. Veriohjjnt Maandag, Woenzdag en Vrjjdag 72ste JAARGANG, No. 9837. Diraotauri A. J. DE LOOZE Jr. Uilraver-Hoofdradaetaup A. FRAHKEL. ADVERTENTIE IM. Van 14 regels1 1 I f 0,40. Elke regel meer- 0,10. Reclame» per regel- 0,15. Bjj contract belangrijke korting. Inzending op den dag ran uitgare vóór l.SO ure. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat er op Maandag den 10 April 1916, des namiddags te l'/ï uur, op het Raadhuis, eene openbare Ver gadering van den Gemeenteraad zal gehouden wordenwaarin de volgende, punten zullen worden behandeld 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Benoeming onderwijzer o. 1. school A. 4. Vaststelling primitief kohier Hoofdolgken Ontslag 191G. Zierikzee, den 5 April 1916. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de aangifte voor toelating van leerlingen op de Openbare School voor lagei en meer uit gebreid lager onderwijs in deze gemeente, kan plaats hebben Op DONDERDAG 13 Al'RIL 1916, bg het Hoofd dier School aan het schoolgebouw iu de Nieuwe Boogerdstraattnsscken des voormiddags 9 tot 12 uur en des namiddags 2 tot 4 nnr. Zierikzee, 6 April 19Ï6- D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee breDgt het navolgende bericht bstreffende schietoefe ningen ter kennis van zeevarenden, die daarbg belang kunnen hebben. Schietoefeningen zullen gehouden worden op 8 April 1916 of op een der daarop volgende dagen ter Westkust van Walcheren. Onveilig is de sector kerktoren van Zoute- lande N315°0. door N. tot N40"O. Gedurende de oefeningen zal van den toren van Zoutelande nabg de haven van Vlissingen en op den hoogen vuurtoren van Nieuwe Sluis een roode vlag waaien, welke een uur vóór het begin der oefeningen halfstok en bjj den aan vang der oefeningen geheel voorgeheschen wordt. Schietoefeningen zullen plaats hebben op 11 April a.s. of op een der daarop volgende dagen ter Noordkust Walcheren. Onveilig is de sector toren Oostkapelle N150°O. door Z. tot N200"O. Gedurende de oefeningen zal van de torens van Veere, Oostkapelle en Burgsluis, alsmede bjj het geleidelicht aan den Westkapelschen djjk een roode vlag waaien, welke een uur vóór het begin der oefeningen halfstok en bij den aanvang der oefeningen geheel voorgeheschen wordt. Zierikzee, den 7 April 1916. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. NEDERLAND. NIEUWEDIEP. De Eogelache torpedo jager „Medusa", die volgenB rapport van een te IJmuiden binnengekomen stoom trawler dato 28 Maart j.l. in de Noordzee dravende was gezien, is tbans door een andere etoomtrawler in de Noordzee dryvende gevonden, op sleeptouw genomen en naar Terschelling gesleept, waar de „Medusa" aan den grond i» gezet. AMSTERDAM. Woensdagmorgen ie een twaaljarig jongentje, toen hij uit de ouderlijke woning kwam, door een afval lend stak dakgoot van een vierde ver dieping zoodanig getroffen, dat bet kind bjjna onmiddellijk dood was. De politie beeft een onderzoek inge steld om na te gaan of den huiseigenaar ook schuld treft, wegens gevaar veroor zakende verwaarloozingvanzijneigendom. LEIDEN. Het aantal gevallen van nekkramp onder de militairen ie niet zeven, maar vier. Verder zijn er nog enkele militairen in observatie. DINTELOORD. Gedurende enkele weken heerscbt in onze gemeente het roodvonk. Tot heden zjjn er ter secre tarie acht aangiften gedaan. Reeds vallen er twee gevallen met doodeljjken afloop te constateeren. ZIERIKZEE. Ods werd toegezonden een geïllustreerd werk, getiteld België en Duitschland, van de hand ran Henri Davignon, en bevattende een verzameling van een aantal texten en eenige oor konden in lichtdruk, die voor de ge schiedenis van België in dezen wereld oorlog ongetwijfeld van hooge waadde zy o. W\j ontvingen het Maart- en Aprilnummer van de Dietsche Stemmen, tijdschrift voor Nederlandsche stam- belangen. Dit nummer, prijkend met een afbeelding van. Jan Pieterszoon Coen, bevat degelijke artikelen, ge schreven door knappe mannen, wier hart gloeit van liefde voor de Vlaamsche beweging. Wie deze beweging steunen wil en teveDS op de hoogte wil blijven van hetgeen in het belang van haar geschreven wordt, neme een abonnement op genoemd tijdschrift, hetwelk in maaudelijksche afleveringen van onge veer vijf vel verschijnt. De prijs van een jaargang bedraagt voor ons land en de koloniën f 6, BROUWERSHAVEN. Door de alhier zich gevormd hebbende plaatselijke commissie tot leniging van den waters nood in Noord-Holland is bij de inge zetenen op eene lijst ingezameld een bedrag van f 239,60, hetgeen met de opbrengst van de vroeger vermelde soireé's musicale, fancy fair en tombola na aftrek der kosten tot een gezamenlijk bedrag van f 363,56 werd overgemaakt aan het Provinciaal Watersnood-Comité in Zeeland ter opzending aan de alge- meene vereenigde Commissie. RENESSE. De leden van de Ver- eeniging Vreemdelingenverkeer „Renesse Vooruit" hielden Woensdagavond in het Café „De Wereld" de gewone jaarverga dering. De voorzitter heette den leden, waarvan slechts een 17-tal was opgekomen, welkom. Door den penningmeester werd rekening gedaan van het gehouden beheer over het afgeloopen jaar. Uit het verslag bleekdat het leden tal geslonken was van 100 tot 79. Met het good slot over 1914, zijnde f 8,25, bedroegen de inkomsten f 83,75, terwijl de uitgaven f 46,665 beliepen. Alzoo een batig saldo van f 37,085In de plaats van het bestuurslid M. Kaas hoek, die wegens vertrek bedankt had, werd gekozen de heer Joh. Joh. Hoogen- boom. Voorts werd een voorstel om nog drie banken op de duinen te plaatsen aangenomen. Twee er van zullen onder nadere goedkeuring geplaatst worden daar waar eertijds do ijzeren vuurtoren stond, en ééa op het duin bij den Mool- weg. Mededeeling werd gedaan, dat door de heeren J. D. van der Have, boomkweeker te Kapelle bij Goes en F. A. Hansen, bloemist te Middelburg, hoogstwaarschijnlijk nog eenige rozen struiken gratis aan Vreemdelingenverkeer zullen worden verstrekt ter vervanging der doode struiken. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter na om vraag de vergadering. WESTELIJK-SCHOUWEN. Dank zij het mooie weer van de laatste dagen staan de narcissen en hyacinten thans in vollen bloei. De tulpen zjjn nog niet open. Bij goed weer loont het de moeite een kijkje te komen nemen naar de bollenvelden. OUD- VOSMEER. Een drietal woon wagens waren heddn aan den dijk tus- schen onze gemeente en St.-Annaland gestationneerd, in twee dier wagens werd hedennacht door de gemeente-vroedvrouw hulp verleend en werden twee nieuwe wereldburgers geboren. Ze werden alhier ingeschreven en in de R. Cath. Kerk gedoopt. RECHTZAKEN. De officier van justitie bij de arrondisse- ments-rechtbank te Amsterdam, heeft hooger beroep aangeteekend van het vonnis der Amsterdamsche rechtbauk, d.d. 28 Maart, gewezen in de strafzaak tegen den heer J. C, Schrüder, redacteur van de Telegraaf waarbij deze werd vrijgesproken van het hem ten laste ge legde. O N D E R WIJ 8. DINTELOORD. Mejuffrouw T. Pop, kweekelinge der Rijksnormaallessen al hier, heeft met goed gevolg j.l. Dinsdag te Breda het examen in de nuttige handwerken afgelegd. Het comité voor gemeenschappelijke ealaris-actie heeft den Minister van Binnenlaudeche Zaken verzocht het daar heen to leiden, dat in het wetsontwerp, tot toekenning van een dnurtetoeslag aan rijksambtenaren en daarmee gelijk gesteldon: 1°. de grens waarboven geen duurtetoeslag zal worden verleend, worde verhoogd tot een minimumbedrag van f 1500; 2°. de class ficatie der gemeenten uit bedoeld ontwerp vervalle; 3°. het in bedoeld ontwerp aangegeven procent worde gesteld op ten minste 8; 4°. ook aan ongehuwde onderwijzers(essen) de duurtetoeslag worde toegekend. Wanneer de Minister het wetsontwerp niet in den door adressant aangegeven zin wil wijzigen of een zoodanige wijziging be vorderen, vraagt adressant de onder wijzers in het wetsontwerp te schrappen en voor deze groep van ambtenaren een nadere afzonderlijke regeliDg te treffen, waarbij rekeniDg wordt gehouden met de voorstellen tot herziening der onder- wijzers3alarissen neergelegd in het rapport der bevredigingscommissie. PREDIKBEURTEN. Zondag 9 April. Zlerlksee. Geref. Kerk. 's Voorm. tien ure, Leesdienst eu 's avonds zes ure, ds. Sybesma (Voorbereiding). Chr. Geref. Kerk. 'sVoorm. half tien ure, ds. Wisse's nam. twee ure, Leeskerk en 's avonds zes ure, ds. Wisse. Oud-Geref. Gemeente, Breestraat.. 'a Voorm. half tien are, 's nam. twee ure en 'a avonds zes ure, Leeskerk. Luthersche Kerk. 's Voorm. tien ure, ds. De Jongh. Evangelisatie (tijdelijk Lutheraehe Kerk). 's Avonds half zeven ure, Geen dienst. Evangelisatie Jernfil. 's Voorm. tien ure en 'savonds half acht ure, de heer Sevensma van Amsterdam. Leger des Heils (zaalJKinderstraat). 's Voorm. zeven ure, 's voorm. tien ure en 'savonds acht ure, Gewone dienst. Kerkwerve. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Blankert. Serooskerke. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Adriani (Doop). Bnrgh. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Vau Maanën (Bev. nieuwe lidmaten) en 's avonds zeven ure, idem (In beide godsdienst oefeningen de maandelijksche collecte tot ver betering van de Kerkverlichting). Protestantenbond, 's Voorm. tien ure, ds. De Roode van Zierikzee, in de gemeentekamer. Reneaae. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. De Roode van Zierikzee. Noordirelle. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure,-Geen dienst. Haamstede. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Japchen (Doops- bediening). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam." twee ure, ds. Brouwer. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, Leeskerk. Eikerzee. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Straatsma (Doopabed.) Geref. Kerk. 's Voorm. half tien nre en 's nam. twee are, Leeskerk. Brouwershaven. Herv. Kerk. 's Voorm. tieu ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Sybesma. Zonnemalre. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. De Leur. Geref. Kerk. Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Hoek. Noordgoowe. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Van Doorn. Drelaehor. Herv. Kerk. 'a Voorm. half tien nre, ds. v. d. Griend. üawerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Pgnacker Hordgk. Nieuwerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Klum- per's nam. twee ure, Leesdienst en 's avonds half zes ure, ds. Kluwper. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 'snam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. Ooaterland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 'savonds zes ure, ds. Staal. Slrjanaland. Geen opgaaf ontvangen. Brulnlaae. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien nre en 'anam. twee nre, ds. Waardenburg (Bevesti ging nieuwe lidmaten). Geref.Kerk. 'aVoorm. half tien nre en 'snam. twee nre, ds. Taal. Geref. Gemeente, 's Voorm. negen nre, 's nam. twee ure en 's avonds vgf ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 'snam. twee ure en 's avonds vgf ure, Leeskerk. Evangelisatie. 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure, Gewone dienst. St.-Filipsland ®n Tholen. St.-FiUpsland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tieu ure en 's nam. twee ure, ds. Loran. Oud-Geref. Kerk. 'sVoorm. negen ure, 'snam. twee ure en 's avonds half zes are, ds. Boone. Tholen. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Verschoor on 'anam. twee ure, ds. Enklaar. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, ds. Roos van Vinkenveen. Geref. Gemeento. 'sVoorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes. ure, ds. Jansso. 8t.-Masrtensd|jk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tieu ure, ds. Enklaar van Tholen en 'a nam. twee ure, Leeskerk. Ond-Geref. Gemeente, 'a Voorm. half tion nre, 's nam. twee nre en 's avonds half zes nre, Leeskerk. Poortvliet. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien are, Leeskerk en 'snam. twee ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 'sVoorm. half tien ure, ds. Nieboer van Krabbendijlce (Avondmaal), 's nam. twee ure, idem (Doop) en 's avonds zes ure, idem (Nabetrachting). Oud-Voasemeer. Herv. Kerk. 'sVoorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Van Asch. Geref. Kerk. 'sVoorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. De Brugn; 'savonds half zes ure, Leeskerk. Seherpenlaae. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Steenbeek (Bev. nieuwe lidmaten) en 'snam. twee ure, idem (Voorber. H. A.) Oud-Geref. Kerk. 'sVoorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. Stavenisae. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Kamsteeg. Oud-Geref. Kerk. 'sVoorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. St.-Annaland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. De Bres. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien are, 's nam. twee ure en 's avonds vgf ure, Leeskerk. Een Terjaargoschonk nan Prinses Juliana. De ruim 70 kinderen van de 3 Bod- daert-Tehuizen te Amsterdam, voor school gaande kinderen zullen aan Prinses Juliana op haar verjaardag een grooten geborduurden wanddoek aanbieden, ont worpen door mej. M. Verwey. Niet alleen alle tegenwoordige kinderen der Tehuizen hebben er aan geborduurd, maar ook eenigo van Ireule Boddaert's eerste beschermelingennu reeds vol wassen jonge mannen. Conferentie van onztydigo staten. De Nederlandsche Anti-Oorlog-Raad heeft telegrafisch bericht ontvangen uit Stockholm, dat de Tweede Kamer van den Zweedschen Rijksdag het voorstel van eenige parlementsleden, den wenech inhoudende dat de Zweedsohe regeering het initiatief zon nemen tot een conferentie van onzijdige Btaten in het belang van den vrede, zondor stemming heeft aan genomen. Een protest van Engeland. De EngeUche legatie in Den Haag deelt mede: Met het oog op 't onverantwoordelijke bericht, dat verscheen in het welbekende Avondj}osf-bulletin in den namiddag van den 31eten der afgeloopen maaDd, betref fende de houding van Groot-Brittannië jegens Nederland, heeft de Engelsche gezant een beroep gedaan op de Neder landsche regeering om de Avondpost ter verantwoording te toepen voor dit valsche bericht, dat er op berekend was niet alleen om het publiek iu het algemeeu op te hiteen, maar om in het bizonder een stemming te wekken tegen ons volk, welks betrekkingen met Nederland niet slechts op dit oogenblik volkomen vriend schappelijk zijn, maar dat steeds zal trachten ze aldus te handhaven. Daar de Engelsche gezant vernomen heeft, dat het onder de Nederlandsche wet onmogelijk is een vervolging in te stellen tegen de Avondpost, is bjj ver plicht dezen ongebruikelijken weg te baat te nemen om het Nederlandscho volk in te lichten, dat zijn regeering met groote walging kennis genomen heeft van de practijken, welke gebezigd zijn om wan trouwen te zaaien tegen do Engelsche regeering in dit land, en zij vertrouwt, dat elke hernieuwde poging om deze gevoelens op dergelijke wijze op te wek ken met het eenparig ongeloof zal worden ontvangen, hetwelk zij verdient. Een oflieleele tegenspraak. (Officieel). In de Nederlandsche pers is melding gemaakt van een aan het Svenska Dagbladet gezonden bericht, waarin wordt beweerd, dat de Brileche regeering aan die van Nederland zoude hebben voorgeslagen, den doortocht voor een leger door Zeeuwech-Vlaanderen toe te etaan. Het departement van buitenl. zaken deelt dienaangaande mede, dat bedoelde bewering volkomen onwaar is. Do oorsprosg van een sensatleberleht. Naar hot Hbdl. met zekerheid ver neemt, ie het bericht omtrent een ulti matum van Eugeland, dat Vrijdag door een bookhandelaar gebulletineerd werd, verspreid door het Duitsche consulaat. De Duitsche consul-generaal te Amster- barou von HumboldtDachroedeu, deel de mede. dat hij het bericht uit Deu Haag had vernomen en alle aanleiding meende te hebben om de juistheid ervan aan te nemen. De boekhandelaar vernam het bericht van den kanselarij-secretarie van het Duitsche consulast. Later had de heer Von Humbolt ver nomen, dat het alleen ging over de mogelijkheid van een ultimatum en dit ook aan verrchillende personen mee gedeeld. Russisch hospitaalschip getorpedeerd. Goloebef, de gevolmachtigde van het Roode Kruis bij het Kaukasische leger, seiut aan het hoofdbestuur dat bjj Phatie het hospitaalschip „Portugal" door een vijandelijke duikboot met twee torpedo's die van dichtbij werden afge schoten, in den grond is geboord. De tweede torpedo, die de machinekamer trof, deed het schip in minder dan een minuut zinken. De reddingebooten van een treiler en een torpedoboot, die de „Portugal" volg den, hebben 11 pleegzusters van de 26 gered en bovendien drie majoors, o. w. den Franschen majoor Dniver, 2 genees- heereneen priester125 Ruseisohe matrozen en verplegers 13 Fransche leden der bemanniDg. Vermist worden graaf Tatietjef, gedelegeerde van het Roode Kruis, een geneesheer, de hoofd verpleegster Meyendorff, 14 pleegzusters 50 Ru8sissche matrozen en verplegers en 29 Fransche ledon der bemanning. Volgens den gezagvoerder van de „Portugal" waren 173 menschen aan boord, waarvan 15S zijn gered. Dadelijk nadat hij van deze wandaad bericht had gekregen, heeft Goloebef zich naar de plaats, waar de „Portugal" is gezonken, begeven en vervolgens naar Risa (ten oosteu van Trebizonde) waar de gekwetsten in het hospitaal van het Roode Kruis waren ondergebracht. Graaf Grokholaky, gedelegeerde van het Roode Kruis zoekt do kuststreek af in de hoop nog overlevenden te vinden. Onder de geredden ie niemand zwaar ge kwetst. De „Portugal" voerde alle onder- scheidiugsteekenen en de vlag van hot Roode Kruis. Een onwillige gemeenterend. Onlangs weigerde de gemeenteraad van Hoek de op advies van Ged. Staten by Kon. besluit vastgestelde verhooging der jaarwedde vau den burgemeester en deu secretaris in de begrooting voor 191G op nemen. Dinsdag werd in do raadszitting een schrijven van Ged. Staten meegedeeld waarin dit college den Raad op zjjn plicht wijst de jaarwedde in de begrooting op te nemen, daar dit anders overeen komstig de wet door Ged. Stateu zelf zal geschieden. Dit laatste zal wel moeten, daar de Raad met 4 etemmen tegen 1 aan zjju standpunt vasthield. Openbare Gemeenteraadsvergadering te Tholen, op Dinsdag 4 April, 's namidd. 2 ure. Tegenwoordig 9 leden. Afwezig wegens ambtsbezigheden burgemeester Wagtho, en met kennisgeving de heer Quist. Voorzitter de oudste wethouder, de heer A. Hollestelle. Na opening worden na enkele opmer kingen in verband met de ter visie ge legen notulen deze goedgekeurd. De op merkingen betroffen namelijk, dat reeds eenige malen door de raadsleden naar de notulen gevraagd werd, die niet ter inzage gereed lagen. Een zelfde klacht werd geuit naar aanleiding der inge komen stukken, dat ook deze niet altijd bij andere stukken ter inzage liggen. Zoodoende kwamen stukken ter tafel, waarvan de raadsleden niets afwisten. Voor kennisgeving werden aangenomen: 1°. een schrijven van den heer A. Luijendijk, waarin deze den Raad dank

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 5