melk, dat deze zuiver wordt verkocht zonder andere vloeistoffen daaraan toe te voegen, waardoor de melk- waarde vermindert. De behandeling hiervan werd aangehouden tot een volgende vergadering. Daarna deelde de voorzitter mede, dat een voorstel was ingekomen van het gemeente bestuur te Tholen, tot aansluiting aan de gasfabriek te Tholen, met de be doeling over het geheele eiland één gascentrale op te richten. De voor zitter deed de mededeeling, dat de leden van de hand van den heer Bonthuis een ontwerp-contract zou den ontvangen, waarin zouden wor den medegedeeld de rechten en plich ten tusschen de gemeente Tholen en de overige gemeenten. Ook de be handeling van dit punt werd tot de volgende vergadering uitgesteld, daar dit ontwerp-contract nog niet door de leden ontvangen was. De burge meester en cenige leden van den ge meenteraad zullen intusschen een onderzoek gaan instellen naar de resultaten eener door een gemeente op Zuid-Beveland zelf gestichte gas fabriek, daar de leden van den Raad over 't algemeen meer gevoelen voor een eigen gasfabriek dan voor aan sluiting bij een andere. Bij de leden van den Raad was algemeen merk baar de wil, om een eigen gasfabriek te bouwen, indien gewenscht in aan sluiting met Schcrpenisse en Poort vliet. Door den heer Rijnberg werd dit punt sterk aanbevolen, te meer, daar deze drie gemeenten zoo lang hebben samen gewerkt, ter verkrij ging van electrisch licht. De heer Groenewegc wenschte met den bouw der fabriek met het oog op de tijds omstandigheden nog eenigen tijd te wachten. De heer Gaakeer stelt voor, op den derden dijk een wegwijzer te plaatsen, de richting aangevende naar Stavenisse, daar zooveel men- schen met fietsen en auto's bij hem aan de hofstede terecht komen. Hier toe werd besloten. Op een verzoek van den gemeente-ontvanger, den heer A. W. Fermie, om zijn kantoor uren eenigszins te wijzigen, werd be sloten deze thans zoo vast te stellen, dat in 't vervolg het kantoor ge opend zal zijn Donderdags van 11-1 uur en Zaterdags van 3-6 uur. Niets meer te behandelen zijnde, werd de vergadering door den voorzitter ge sloten. VLISSINGEN. Een matroos en 'n soldaat zijn Zondag in een woning van een 50-jarige winkelierster te dezer stede binnengedrongen. Zij deden de vrouw onzedelijke voorstel len en hebben haar vervolgens beet gegrepen. De vrouw, die alleen thuis was, is geruimen tijd met de onver laten worstelende geweest, waarna de sujetten zijn heengegaan, nadat één hunner eerst de winkellade heeft ge licht. De vrouw heeft zich onder geneeskundige behandeling moeten stellen. De politie stelt een zeer streng onderzoek in. Meu meldt uit Vliseingen s/d N.R.C. Wij hebben een onderhoud gehad met de drie opvarenden van de „Eiaina Helena". Het schip was onderweg met een lading hout van Noorwegen naar Engeland. De stuurman en de matroos bemerkten gisteren om 3 uur onder de Eogeleche kust een duikboot en dachten eerst aan een Engelschehet bleek de Duitsche „U 80". Zij moeeten direct den schoener verlaten en medehelpen te trachten, door petroleum en springbuesen de boot te vernietigen. De boot bleef echter op de lading drijven. Toen werd de sohoener getorpedeerd, maar tonk ook toen niet. De drie man werden in hun roeiboot door de duikboot op sleeptouw genomen naar den „Noordbinder", waar men te halftes gisteravond aankwam. De bemanning van de duikboot be handelde de Nederlanders goad, gaf hun thee en brood en als de wind was op gestoken, souden zjj aan boord van de duikboot genomen zijn. De kapitein morst zijn scheepspapieren in handen van de Duitschers achterlaten. Onder de Duitechera waren twee man, die vroeger onder den kapitein van den schoener gediend hadden. De schipbreukelingen brachten den nacht op den „Noord-Hinder" door, gingen op de „Atlas" over en begrepen gevaar te loopen van aanhouding, daar zjj verschillende malen hout, dus contra bande, naar Engeland brachten. Aanbestedingen, Yerkooplngen, enn. ZIERIKZEE, 5 April. Hedenvoor middag werd herbesteed het timmer en metselwerk voor de te verbouwen woning voor den directeur der gas fabriek alhier. Inschrijvers waren voor Perceel I: Timmerwerk J. Roggeband voor f 3362, J. J. A. v. Velthoven voor f 3365, W. J. Wijsman voor f 2891,70. Voor Perceel II, Metsel- en Stuoa- doorwerk, J. van Almkerk voor f 1248. i Hot werk is aan do laagste inschrijvers gegund. N1EUWERKERK, 5 April. Notaris H. J. van Nouhuys te Zierikzse verkocht alhier in het openbaar ten verzoeke van den heer M. J. Stoutjesdijk: Koeien voor f 353, f 341, f 340, f 260, f 257, f 202, 226; kalfvaars voor f 199; vaarsje voor f 61. STAVENISSE, I April Heden werd alhier aanbesteed door het bestuur der waterkeering van den cal. polder O. K. H. en Moggershil hel herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1917 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingswerken Dijk vak O. K. H. Begrooting f 9326. in schrijvers waren de heeren Adr. Wcs- dorp l.z.. Stavenisse. f 10190 ge gund); L. Wesdorp, id., f 10325; L. v. d. Velde, Bruinisse, 1 10150: P. Berrevoets, Kerkwerve. t' 104SO, M. Jacobs, Goes, f 1048S; Jac. Elenbaas, St.-Annaland, f 10500; W. I. Klos, Schcrpenisse, 1' 10503: P. v d Linde, Scharendijke, 1 10550; Jac. Knuist, St.-Maartensdijk, f 10800 Dijkvak Moggershil. Begrooling I' 1194. Inschrijvers de heeren Adr Wesdorp Lz, Stavenisse. f 1370 (ge- guild); .1 v Vossen, St.-Annaland, 1 1410; V. 0. P. Bolier, Schcrpenisse, 1 1150. üXDKKttlJ t»T~ Avondschool voor VakonderwQs. j Vrijdagavond j.l. te 7 ure had, in tegenwoordigheid van de commissie van toezicht op het M.O. en van eenige genoodigden, de promotie plaats van de leerlingen van hoven- genoemde school. De voorzitter van de commissie van toezicht, de heer J. H. de Roorie, j opende de bijeenkomst met een har- I lelijk welkom aan allen, in 't bizonder i aan de leeraren J. G. Vlind en J. S j var. Zutphen, welke voor de eerste maal dezen avond hijwoonden, en herdacht met cenige waardecrendc woorden den vertrokken leeraar, den 1 heer R. de Jong. Daarna richtte spreker het woord tot de leerlingen en wees hen op hel groote nut van goed vakonder- j wijs. Hij verheugde zich verder in het feit, dat voor dezen cursus ver meerdering van het personeel was noodig gebleken, wat iiij als vooruit gang in den bloei der school be schouwde, en gaf daarna hel woord aan den directeur, om aan de leer lingen dc promotic mede te doelen. Deze kon tot zijn genoegen medc- deelen, dat het aantal bevorderden dit jaar in verhouding veel grooter was dan in 1915, waaruit kan blijken, dat gedurende den afgeloopen cursus met ijver is gewerkt. Ook het gedrag der leerlingen was, behoudens een enkel geval, zeer goed Ie noemen. Aan 12 leerlingen der 4e klasse werden de diploma's uitgereikt, waar bij tot elk eenige toepasselijke woor den werden gesproken. W. A. Lievense uit Ouwérkerk ver wierf het hoogste aantal punten en dus het beste getuigschrift. Dit werd door den directeur met eenige harte lijke woorden gememoreerd. Vervolgens werd bekend gemaakt, welke leerlingen tot een hoogere klasse waren bevorderd, en tol slot sprak dc directeur een woord van dank tot den heer Vermunt, leeraar in het vakteekenen voor timmerlie den, voor dc wijze, waarop hij de eerste maanden van den cursus dc vaak moeilijke taak in zijn overvolle klasse had vervuld. Namens de vertrekkende leerlingen dankte W. A. Lievense den directeur de leeraren en allen, die tot 't wel zijn van de school hebben medege werkt, voor het genoten onderwijs. Door den voorzitter der commissie van toezicht op het M. O. werden allen met eenige passende woorden toegesproken, en na een opwekking tol propaganda voor het vakonder wijs, de bijeenkomst gesloten. Hieronder volgen de namen met woonplaatsen der bevorderde leer lingen. Hel einddiploma werd uitgereikt aan: Timmerlieden. ook voor boekhouden. De resultaten van dit onderwijs waren over het algemeen zeer gunstig. Bevorderinq Avondschool voor Vu/, onderwijs Van dc le naar de 2e klasse. J. Flikweerd, S Wijsman, M. Stip hout, J. Maijs, I'. Versteeg, J. (1. van den Bout. C. F. van Burgh, A de Graaff, S. J. van den Hoek, P Kanaar, C. J Korsten, J. A. Pairoux P. J Plaum. J. Sipkes, H. Versteeg. J Wansink, H J. Beuzenberg (alleen vak- en handteekenen allen te Zierikzee: II W. Boontje. Brouwers haven: C. Kok, Bruinisse;; P. van der Linde BzP. van der Linde Nz D. Ornée, L. M. Vijverberg, allen te Scharendijke; L Padmos, Anna-Ja cobapolder; L. C. de Wilde, Zonne- maire; G. Dane, Oosterland; M. N. \an de Velde, Dreischor; H. L. van der Welle, Nieuwerkerk, en voor waardelijk J. J. van Zweden, Nieu werkerk. Niet bevorderd 2 leerlingen. Vertrokken 1 leerling. Van dc 2e naai' de 3e klasse. J. H. Kocvocts, F. Roggeband. L. den Boer, I).. II Matthijsse, I. M. Quaak, J. de Ronde, G. den Dekker, Chr. Hillebrand. A Pcutc, W Ch. Timmerman, J. G. Verkaart, L. van Velthoven en voorwaardel. M. Plaum, allen te Zierikzee. J. M. Blaas, J. van de Hamer, J Siereveld, G. L. van Sluis. M. Kroon, J. II. Lcendertse allen le Brouwershaven; M. Krijger Bruinisse; J J. van den Berge, C. van Hekkc, Noordgouwe: P. Gaan- derse, Dreischor; C. van der Klippe, Ouwerkerk; L Wandel. Nieuwer kerk; J. van Popering, Oosterland; P Kesteloo, Kerkwerve. Niet bevorderd f leerlingen. Van de 3e naar de le klasse. R. Berwald, C van 'I Veer, I'. B. van t Veer, 'A. van Wijk, L. J. ten Haaf, W. .1 Hack, .1 Jacobi, C. Hage- steijn, allen le Zierikzee; M. van dc Velde, T. de Waal, A Dcurloo, allen te Bruinisse; .1. M. Stoel, Brouwers haven: J. C. de Jonge, S. A Man iu I Veld, Ellemeet; lm. den P.ocr, A. C. M. Dcurloo, Nieuwerkerk; J Boo- gert, Oosterland; J. van Burg, Kerk werve; A. Chr. Goudswaard, A. L. van de Velde, Ouwerkerk. Tussehentijds vertrok 1 leerling. Niet bevorderd 5 leerlingen. De voordracht voor de benoemiDg vau een onderwijzer aan de O. L. School A. alhier, hestaat uit de heereD J. Hage, onderwijzer te Scherpenisse, N. A. Quist, onderwijzer te Stavenisse, A. K. Meulendjjk, onderwijzer te Scber- peniase. Landbouw en Veeteelt. 1' B. Davidse, J P. den Dekker, A Hagesteijn, Zierikzee: W A. Lie vense, Ouwerkerk; L. van Popering, Oosterland; S van dc Velde, Zonne- mairc: I'. Versteeg, Zierikzee; C. Wandel, Nieuwerkerk';. Smeden. G. Gocttsch, P. P Ilogerheijde, J. van der Ploeg, Zierikzee. 1). J. Telle, schilder, Zonncmairc. 'Aan 3 leerlingen kon nog geen diploma worden uitgereikt. Tussehentijds vertrok 1 leerling. Door 13 leerlingen, reeds in hel bezil van het getuigschrift, werd do school nog 'n cursus gevolgd, hoofd zakelijk voor vak- en handteekenen en materialenkennis, en een enkele RENESSE. Zaterdag 1 April werd 't eerste gedeelte van den landbouw- wintercursus alhier afgesloten met 'n openbare les. De adspirant-rijks- landbouwlecraar, dc heer M. de Lange uil Goes, was daarbij tegen woordig, terwijl ook een paar oud- leerlingen door hunne aanwezigheid hunne belangstelling toonden. Dc onderwijzer, de heer J. Spek van Ellemeet, gaf door het doen van vragen uit de in dezen winter be handelde vakken den leerlingen ge legenheid door hunne antwoorden te toonen, dat het uitgestrooide zaad bij hen reeds wortel had geschoten. Met een opwekkend woord van den rijks-landbouwlecraar, om vooral dezen zomer de oogen eens goed open te doen, werd de les besloten. Een woord van lof verdienen deze leerlingen, waarvan er verscheidene geen enkele les verzuimd hebben, ondanks hel slechte weer, de vaak onberijdbare wegen en den grooten afstand. ZEVENBERGEN. Er wordt mede gedeeld, dat de bovenbouw der coöp; Beetwortel fabriek bij onderhandschc aanbesteding is opgedragen aan den heer C. H Leenhouwers te Zeven- bergschen Hoek. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag Nadat dc regeering dc regeerings- verklaring had afgelegddie wij in dil nummer hebben opgenomen, dient de lieer De Savornin Lohman een motie van orde in om de Ouder domswet van de agenda le voeren. Met het oog op den ernsligcn toe stand is het niet raadzaam een ont werp le behandelen, dat de politieke hartstochten zal ontketenen. De heeren Duys, De Meester, Lim burg en Tydeinan bestrijden deze motie. Zij verwachten van 'n derge lijk besluit ongerustheid in 't land. De heer Nolens acht aanneming der motie in 't belang van 'l kabinet, dal een nationaal kabinet moet zijn. De motie werd verworpen met 51 tegen 41 stemmen (van rechts, be halve de heer Bichon). Nadat de voorzitter heeft verklaard dal hij zelf met hel uitstel voorstel zou zijn gekomen als hij den toe stand zoo ernstig inzag als de heer Lohman, en minister Gort van der Linden medegedeeld heeft, dal de regeering geen bezwaar heeft met dc behandeling der zaken voort te gaan, wordt de Ouderdomswet in behandeling genomen. Mr. Visser van IJzendoorn noemt liet ontwerp de kroon op den strijd der S.D.A.P. in land en parlement. Aan de Invaliditeitswet Talma is geen argument voor staatspensioen te ontleenen. 'I Afbreken dier wet is staatsrechtelijk ongeoorloofd. Staats pensioen is verwerpelijk op finan- ciëele en inoreele gronden. Het be vordert het steunen op anderen en tevens op 's lands kas en voert steeds tol dooreen men ging van slaat en maatschappij. Na trekking der nieuwe afdeclingen zijn de beraadslagingen verdaagd. Buitenland soke persstemmen. Uit een artikel van Theodor Wolff in het Berliner Tageblatt vertaalt de N. li. Crt.: Juist Vrijdag SI Maart heeft be wezen, dit in Nederland geen Wcni- zelos te vinden is. Bij ons hebben wel domme jongens, groene en grijze praatjesmakers het Nederlandsche volk in zijn geheel allerlei grove on vriendelijkheden gezegd, omdat het zijn eigen weg gaan wil. Zijn dan alle volkeren der aarde verplicht, het staatsideaal te aanbidden, dat in Prui sen en Duitschland geldt? Deze vol keren hebben recht op een eigen levensopvatting en zelfs hel recht op critiek, dat ons tegenwoordig ont breekt. Wij moeten alleen verlangen, dat zij niet heimelijk legen ons intri geeren, niet met onze tegenstanders samengaan. Aan een zoodanige be gunstiging van vijandelijke aanvals- pogingen denken de Hollanders niet. Hun onafhankelijkheidszin, waarop alleen dwazen schelden, staat daaiv voor borg. Tegenover de Deutsche Tageszei- lungdie geschreven had, dat elke bedreiging door Japan van de Engel sche heerschappij in Zuid-Oost-Azië en Zuid-Azië, elke bedreiging van dc Britsche koloniën (door de bezetting van Nederlandse!! Oost-Indië door Japan) voor Duitschland gunstig zou zijn betwijfelt Th. Wolff, of de Duitsche handelskringen wel veel voordeden yoor zich zelf zouden zien in een Japansche heerschappij over Zuid-Azië. .„Voor alles echter mogen de Hollanders er van overtuigd zijn, dal men in Duitschland, met uitzon dering van enkele wereld-omvattende geesten, geenszins de gedachte van een roof der (Indische) eilanden gun stig voor Duitschland acht". Het slot van het artikel luidt, dat in Duitschland de nicening heerscht, dat ieder volk het recht heeft naar eigen wil te leven en boven den oor logstoestand, waarvan het getuige is, een vreedzamen toestand van geluk dc voorkeur te geven. „En hoe meer hel Hollandsche volk en andere vol keren de bedreiging van de overzijde moeten vreezen, des te duidelijker moet van hier hun getoond worden, dat Duitschland geen onderdrukking en vernietiging van zelfstandige, aan politieke zelfstandigheid gewende sta len, geenerlei dwangheerschappij in Europa wil". Pokken ln het buitenland. In Duitschland blijven op ver schillende plaatsen gevallen van pok ken voorkomen, vooral in het regec- ringsdistrict Minden, waarvan 28 in Blotho en 2 in Baldorf in de week van 11-18 Maart. De in andere Duitsclie plaatsen waargenomen gevallen bleven geïso leerde gevallen. In Oostenrijk blijft de ziekte door de geheele monarchie verspreid op treden, maar alleen in Galiciëen Boc- kowina lieërschen. In de drie laatste weken kwamen in Oostenrijk-Hon- garije 1952 gevallen ter kennis der lutoriteil, waarvan 1711 in Galieië en Boekowinu. Iu Wccnen kwamen van 13 -19 ï'ebruari 14 gevallen voor. Aardbeving. Door de seismografen van het Me teorologisch Instituut Ie De Bildt werd Zondagnamiddag, 2 April, een zeer zwakke aardbeving op geringen afstand opgeteekend, waarbij trillin gen optraden van een periode van ty* tot 1 seconde. Van enkele plaatsen in Nederland kwamen berichten in van een omstreeks 2 uur gevoelde aardbeving, terwijl volgens een be- j richt uit Klundert min. voor 2 uur I een zware ontploffing gehoord werd, even daarna gevolgd door 'n tweede, j die wal minder hevig was. Het mete orologisch instituut acht van belang nadere bizonderheden omtrent deze aardbeving Ie vernemen, en zal daar om gaarne berichten ontvangen van personen, die de aardbeving of tril ling waargenomen hebben, liefst met 'n nauwkeurige tijdsopgave in spoor- lijd of mei mededeeling van bet ver schil tusschen hel gebezigd uurwerk en de stationsklok. I TELECRAMME y" DEN HAAG, 5 April. Tweede Kamer. De algemeene beschouwingen der Ouderdomswet worden voortgezet. De heer De Visser zet zijn rede voort. Zjjn hoofdbedenking tegen het ont werp ie, dat het in strjjd is met de historische ontwikkeling van ArmoDzorg en met de bestaande Armenwet, i De heer Kooien betoogt, dat eveneens het ontwerp strijdig is met het bpginsel j der Armenwet en wijst er voorts op, dat door uitsluiting van de bedeelden de regeering in strijd komt met haar uit gangspunt, die scheiding van loon- en niet-loonarbeiders door de wet-Talma indertijd onbillijk achtte. Regeling van werkzaamheden. Besloten wordt Donderdagmorgen half f2 een aantal ontwerpen in de afdeeliogen te onderzoeken. De behandeling der Ouderdomsrentewet wordt voortgezet. De heer Kooien betoogt, dat het de schuld der regeenng is, dat de propaganda voor Staatspensioen zulk een weltoebe- reiden bodem vond. Hij heeft overwegende bezwaren tegen uitvoering der wet door gemeentebesturen. De heer Snoeck Henkemans vindt het ontwerp anti-sociaal en anti-economisch, omdat het een betere belooning der arbei ders eer zal tegenwerken dan bevorderen. Een treurig familiedrama. In een der straten van Duinoord alhier, zijn dood t9 bed gevonden de heer des huizes, diens vrouw en hun vierjarig kind. Uit de nagelaten papieren bleek, dat de man, vermoedelijk Maandagochtendwaar schijnlijk in een vlaag van waanzin, zjjn vrouw en kind door revolverschoten heeft gedood en daarna zichzelf door een revolverschot van het leven heeft beroofd. Omtrent dit drama wordt nader vernomen dat de politie de vreeselijke daad op het spoor kwam door een bij haar ingekomen brief, waarin de heer C., van beroep fotograaf, wonende in de Anthony Heiüsiusstraat, meedeelde dat hjj teneinde raad om zjjn gezin voor schande te bewaren zyn vrouw en kind en daarna zich zelf door revolverschoten van het leven had beroofd. Toen de politie in de aangegeven woning kwam, vond zjj inderdaad de lyken van C., zyn vrouw en kind. Uit verschillende brieven en omstandigheden valt af te leiden, dat met jjzige kalmte is ge handeld. Vermoed wordt dat de daad is gepleegd uit wanhoop, waarschjjnljjk wegens liaaücieëlen achteruitgang. De heer C. was bestuurslid van de vereeniging „Dienstweigering", maar uit hoegenaamd niets blijkt eenig verband tusschen diens veroordeeling als bestuurs lid en de gepleegde daad. PARIJS, 5 April. Ten W. van de Maas mislukten de vyandelijke aanvallen op Haucourt. Ten O. daarvan bereikte de hevigheid van het bombardement haar toppunt. De Duitschers vielen onze loopgravenlinie Zuidelijk van Douamont aaD, maar werden er tot 'n wanordelyken terugtocht gedwongeD. De Franschen blijven in het Caillettebosch opdringen. Een Fransch luchtschip wierp 34 bommen op een station. Na een betrekkelijk rustigen naoht viel de vjjand Dinsdag byna op het zelfde oogenblik aan op de beide oevers van de Maas. Op den linkeroever werd een poging om uit Malancourt te komen, onderdrukt. Na een geweldige artillerievoorberei- ding deden de Duitschers by het aan breken van den dag een hevigen aanval tegen de Oost. linie,. 300 M. ten Oosten, van Malancourt, teneinde het bosch tè" heroveren waaruit de Fransche troepen hen juist hadden verjaagd. Daarop trachtten de Duitschers opnieuw de streek van het Daumont-plateau om te trekken, maar het artillerievuur vernietigde de aanvallers. De overigen vluchtten in het bosch, waar de artillerie hen nog zware ver liezen toebracht. Nog nimmer waren de verliezen van den vijand zoo groot als in de laatste gevechten by Avocourt, Douamont en Vaux. De tegenaanvallen der Franschen deden alle resultaten teniet door den vjjand in de laatste dagen verkregen. Ingezonden Stokken. Poortvliet, 1 April 1916. Geachte Redactie! Vergun my svp. een plaatsjo in uw gei-zrA blai. By voorbaat mijn dank. In de Zierikeeescbe courant van 30 Maart j 1. lus ik een ingezonden stuk van een onzer medeburgers fljj herinnerde ons aan do as. verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, ter vervulling van een vacante plaats ontstaan door het overlyden van onzen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 2