ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 5 April 1916. Aardappelen. verordening J ACHTAKTEN. BEKENDMAKING. VISCHAKTEN BINNENVISSCHERU. Oorlogsoverzicht. NIEUW STIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z lerikzeewche Couran t ABONNEMENT. Pijjs per drie maandenf 1,30. Kranco per poit- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afionderljjke nummert- 0,05. Verichjjnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 72ste JAARGANG. Na. 9836. Diractauri JL J. DE LOOZE Jr. Uitgawar-Hoofdradaotauri a. FrShKEL. ADVERTENTIE N. Van 1—4 regelif 0,40 Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. Ëjj contraot belangrijke korting. Inaending op den dag Tan uitgave róói f.SO ure. DE BURGEMEEESTER van Zierikzbe; Gezien het schrgven van den Commandant in Zeeland d.d. 1 April j.l.; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door dien Commandant is vastgesteld de navolgende De Commandant in Zeeland; Overwegende dat het wenschelgk is den uitvoer uit Zeeland met uitzondering van het gedeelte der gemeente Rilland-Bath, be oosten de denkbeeldige lgn Noord-Zuid, gaande door paal 28 op den spoorwegdam van aardappelen te verbieden; Gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad No. 435), van 8 September 1914 (Staatsblad No. 448), van 25 September 1914 (Staatsblad No. 463) en van 11 Februari 1915 (Staatsblad No. 81), waarbg de gemeenten in de Provincie Zeeland zijn ver klaard „in Staat van Beleg"; Gelet op de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad No. 128); Stelt bg deze de navolgende Verordening vast en beveelt: Artikel 1. Het vervoer uit de provincie Zeeland, uit gezonderd het gedeelte van de gemeente Rilland-Bath, beoosten de denkbeeldige lgn, Noord-Zuid, gaande door paal 23 op den spoorwegdam, van aardappelen is verboden. Artikel 2. overtreding van het verbod in het vorige artikel gesteld wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden. Artikel 3. Met het opsporen van overtredingen dezer Verordening zgn, behalve de bg artikel 8 van het Wetboek van Strafvordering aangewezen personen, belast de Marechaussee, en alle ambtenaren van Rijks- en Gemeentepolitie. Artikel 4. Deze Verordening treedt in werking on middellijk na derzelver afkondiging. Uitgevaardigd te Middelburg, 1 April 1916. De Commandant in Zeeland, De Vice-Admiraal, G. P. VAN HECK1NG COLENBRANDER. Zibrikzbb, den 4 April 1916. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER, Weth., 1*-Bnrg. De BURGEMEESTER der gemeente Zibrikzee maakt bekend, dat ter Gemeentesecretarie kosteloos verkrijgbaar zgn blanco aanvragen ter bekoming van Jachtakten, voor het nieuwe seizoen, aanvangende 1 Juli aanstaande en eindigende 30 Juni van het volgende jaar en noodigt belanghebbenden uit hunne aanvragen ter bekoming dier akten, zooveel mogelijk, vóór den 1 Juni e.k. ter Seoretarie in te dienen. Zibrikzee, den 4 April 1916. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER, Weth., 1°.-Burgemeester. De BURGEMEESTER van Zibrikzee brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter Ge meente-Secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn formulieren voor de aanvragen van een Visch- of Hengelakte voor het jaar aanvangende 1 Juli aanstaande en eindigende 30 Juni daarop volgende. Uitgereikt worden: 1°. Groote Vischakten, tot het visschen met alle geoorloofde vischtuigen, tegen betaling van twee gulden vijftig cent; 2". Kleine Vischakten, tot het vissohen met een daarin genoemd vischtuig, tegen betaling van een gulden; 3". Hengelakten, tot het visschen met meer dan één Hengel, tegen betaling van vijftig cent. Voor het visschen met één Hengel, geen Loop- of Sleephengel en geen Peur zjjnde, is aanvrage onnoodig. KOSTELOOZE VERGUNNINGEN OM TE VISSCHEN WORDEN NIET MEER VERLEEND. De aandacht wordt er op gevestigd, dat geen akte wordt uitgereikt 1°. aan hem, wien ingevolge artikel 34, eerste lid der Visschergwet, de bevoegdheid om krachtens een Consent of Akte te visschen is ontzegd, voor den duur der ontzegging; 2n. aan Veld- en Boschwachters, beambten der Marechaussee, niet zjjnde Hulp-Officier van Justitie, ambtenaren van Rjjks- en Gemeente politie, beneden den rang van Inspecteur der Rgksveldwachters cn van Commissaris van politie, beambten van den Rjjks- en Provincialen Waterstaat en beambten van de Domeinen, beneden den rang van Hoofd opziener. ZiiRiKZBE, den 4 April 1916. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER, Weth., lVBurgemeester. De schoener „Elsina Helena" is in de Noordzee getorpedeerd gewor den, en dientengevolge gezonken, nadat de bemanning zicli met den kapitein in een sloep had begeven, en daarmede naar liet lichtschip „De Noordhindcr was geroeid. Men- schenlcvens zijn gelukkig daarbij niet ie betreuren. Het schip, dat door een Duitsche duikboot in den grond werd geboord, was beladen met hout, be stemd voor Engeland. En nu is hout contrabande. Het was niet (1e eerste maal, dat de „Elsina Helena" hout naar Engeland vervoerde. Belangrijke krijgsgebeurtenisseu kunnen heden niet vermeld worden. Alleen hebben op het Westelijk gc- vechtsfront de I'ranschen de stellin gen lusschen Haueonrl en Béthin- court ontruimd. Deze zijn nu door de Duitsche troepen bezet geworden. Zachtjes aanvoetje voor voetje winnen deze bij Verdun terrein. Het veroverd terrein wordt dan door hen eerst geducht versterkt, voordat zij tot nieuwe aanvallen overgaan. De Zeppelin-aanvallen op Enge land zijn in de laatste dagen niet van de lucht. Volgens de Iingelsehe 'be richten, wordt er geen militair voor deel mee behaald Opmerkelijk is het, dal voordurend zuigelingen, vrouwen en grijsaards getroffen worden. Geen Zeppelin kan van een tocht naar En geland terugkeeren, of de Eugelsche bladen staan vol.tendentieuse berich ten in bovengenoemden trant. Aan de Isonzo en op het Oostelijk front is niets van belang voorgevallen. De Oostenrijksche en Bulgaarsche troepen naderen meer en meer de sterke door Italiaansche troepen bezette Albanische vesting Valona. Rekening houdende met de omstan digheid, dat de meeste vestingen voor hel moderne zware geschut bezwij ken moeten, hebben de Italianen voor een behoorlijken terugtocht reeds zorg gedragen. De Grieksche regeering heeft tol do geallieerden het verzoek gericht dc troepen der Entente uit Saloniki terug te trekken, daar tengevolge van de aanwezigheid dezer troepen de stad is blootgesteld aan 'l niet denk beeldig gevaar door Duitsche lucht schepen te worden gebombardeerd. Beweerd wordt reeds, dat de gealli eerden geneigd zouden wezen ge noemd verzoek in te willigen. Of die bewering juist is, kunnen wij niet be- oordeclen, maar dit welen wij wel, dat de geallieerden tot nu toe te Saloniki niet veel hebben uitgevoerd. Sedert maanden liggen zij daar reeds werkeloos. CHINA. Dc regeeringsbladen te Peking drukken de eischen der opstandelin gen af. Zij eischen dat Joeansjikai als president der Chineesche repu bliek zal aftreden en dat de aanstich ters van dc beweging om van China weer een keizerrijk te maken zullen worden gestraft. De leden van het in 1913 opge heven parlement moeten voornemens zijn een samenkomst te houden te Nankin. ENGELAND. Op 't eind van de vorige week is naar de minister van munitie meedeelt in een kruitfabriek in Kent een ern stige brand uitgebroken, die een aantal ontploffingen in de fabriek heeft veroor zaakt. De brand door een ongeluk ontstaan, werd tegen den middag ontdekt en de laatste ontploffiog kwam kort voor twee nor 's middags. Er moeten ongeveer 200 slachtoffers zijn. NEDERLAND. DELFZIJL, 4 April. Gisterenavond ongeveer half zeven heeft te Meedhuizen onder deze gemeente 'n vreeselijk ongeluk plaats gehad. Twee broeders, de 18-jarige Klaas Johannes, arbeider, en de 13-jarige Jakob, waren nabjj de ouderlijke woning aan het etoeieD, waarbij eerstgenoemde kwam te vallen, zoodat een geopend knipmes, dat bjj in de hand hield, hem in het hart drong. De andere broeder trachtte den gewonde op te beuren, doch deze stierf in zijn armen. Het lijk werd door de inmiddels toegeschoten ouders naar huis gedragen. De beide jongens stonden uitstekend bekend en hadden nimmer ruzie. HOORN. De agent M. ried 'n 3-tal dronken militairen classiancn) aan, naar de kazerne terug te keeren. Ze hadden daarin geen zin cn wisten zelfs onverwachts den agent zijn sabel 1c ontrukken en hem daarmee aan ie vallen. De agent moest het onderspit delven. Hulp van 'l politie bureau werd ingeroepen en de toe geschoten agenten met den adjunct- inspectcur slaagden er in, door van sabel en vuurwapen gebruik le ma ken, den agcnl le bevrijden en de drie dronkaards te arrcsleercn. Een der militairen was deerlijk gewond, hoewel niet levensgevaarlijk. De agent M. is er betrekkelijk goed afgekomen en zal na eenigc dagen rust den dienst kunnen hervatten; HAARLEM. Terwijl een wagen met hooi in de Gasthuisstraat afgeladen aerd, ging het paard op hol. Het beest holde in de richting van de Zuiderstraat en vloog daar met wagen en al door de deur de voorkamer binnen. Daatbij werd niet alleen de deur verbrijzeld, maar ook het benedendeel van den voorgevel stortte met kozijnen en ramen in. Een klein stukje muur is nog blijven staan. De voerman, die op den wagen stond om het hooi af te ladeD, was van den wagen gevallen en werd bewusteloos naar het gasthuis overgebracht. Het paard kreeg alleen 'n verwondiug boven het oor. UTRECHT. Zondag kreeg dc be kende cn beruchte veedrijver Hussen, bijgenaamd „de rooic bikkel", om een kleinigheid twist met zijn schoon zoon, die ten slotle zoo hoog liep, dal schoonpapa zijn mes Irok en daar mede schoonzoon le lijf ging. O. a. liep de schoonzoon een ernslige steekwond in den linkerarm op waardoor de slagader werd afge sneden. Nadat de verwonde op het politic-bureau voorloopig verbonden was, werd hij naar de Rijksklinieken vervoerd, terwijl schoonpapa voor de zooveelste maal achter slot cn gren del werd gestopt. LEIDEN. Het aantal gevallen van nekkramp onder de militairen in de barakken is gestegen tot zeven. KATWIJK. De bemanning van de logger „Noordzee V". behalve V, de hoofdpersoon uit het bekende drama van godsdienstwaanzin, is uit het krankzinnigengesticht te Medcnblik ontslagen. 's-GRAVENHAGE, 4 April. (Officieel). Blijkens bjj het departement van Marine ontvangen bericht, is de Nederiandscbe schoener „Elzina Helena" gisterennamid dag 3 uur in de Noordzee getorpedeerd. De bemanning is met een sloep op het lichtschip „Noordhinder" aange bracht en gisterenavond door het reddingschip „Atlas" overgenomen, van waar zjj heden wordt afgehaald. Bjj aankomst zal een nader onderzoek worden ingesteld. De burgemeester heeft 12 bakkers alhier, die herhaaldelijk contrOle-staten niet in overeenstemming met de aan- teekeningan op de broodkaarten hebben ingevuld, gestraft met inhouding van een hoeveelheid van het meel, benoodigd voor de bereiding van regeeringsbrood. Één bakker, die twee broodkaarten in zijn bezit heeft gehouden en een bakkerij, waarvan een looper herhaaldelijk ODjuiste aanteekeningen op broodkaarten heeft gesteld, sjjn op dezelfde wijze gestraft. EINDHOVEN. Onder verdachte omstandigheden is alhier een Belgi sche geïnterneerde soldaat overleden. De justitie heeft een onderzoek op het lijk ingesteld. Een Nederiandscbe militair is in verband met deze zaak in arrest gesteld. ZIERIKZEE, 5 April. Gisteren avond werd door ons te dezer stede het volgend bulletin verspreid DEN HAAG, 4 April. Tweede Kamer. De Regeering heeft de volgende verklaring afgelegdDe RegeeriDg stelt er prjjs op in aan sluiting aan het medegedeelde in Comité-Generaal, openljjk te ver klaren, dat het schorsen van verleenen van periodieke verloven een maat- regel is van voorzorg in verband met het onwrikbaar besluit om onze neutraliteit stipt te handhaven. Die maatregel is niet het gevolg van bestaande politieke verwikkelingen, j maar berust op gegevens, welke 1 een toenemen der gevaren, waaraan ons land bloot staat, doet duchten. Het zou niet in 's lands belang zgn omtrent den inhoud dezer gegevens eenige mededeelingen te doen. ZIERIKZEE, 5 April. Maandag avond trad in het hötel „De Faam" als spreker op de heer Spiekman, lid der t weede Kamer. De heer Perrels opende de vrij goed bezochte bijeenkomst met een toespraak, waarin hij o. a. wees op het gewicht van de aanstaande Juni- verkiezingen voor de Prov. Staten, liet is namelijk te verwachten, dat de Eerste Kamer liet wetsontwerp Trculj, waarbij Staatspensioen ver leend wordt, zal afstemmen. Niet liet minst daarom is het noodig dc Prov. Stalen zoodanig samen te stellen, dat deze slechts mannen naar dc Eerste Kamer afvaardigen, die voorstanders zijn van Staatspensionneering. Hij gaf hierop liet woord aan den heer Spiekman, die met een pauze van ruim tien minuten, drie uren achter eenvolgens het woord voerde. Zijne rede, die een eenzijdig doorloopend agitatorisch karakter droeg, was wat den vorm betreft keurig verzorgd, maar gal', wal den inhoud aangaat, voor hen, die gewoon zijn een rede voering nicl naar haar uiterlijk ge waad, maar naar haar inhoud Ie beoordeelen, niets nieuws, niets be langrijks. Na een inleiding, waarin hij den reusachtigcn vooruitgang op wetenschappelijk en industrieel ge bied en de groole welvaart schetste, die vóór den oorlog alom heerschte, schilderde hij in levendige kleuren liet verschil tusschen kapitaal en arbeid, een voor eiken sociaüstischcn spreker hoogst dankbaar onderwerp voor een volksvergadering. Hel kapi talisme, 't welk alles aan zich dienst baar gemaakt heeft, bracht het soci alisme voort, dat om het kapitalisme tc vernietigen moet trachten zich van de Staatsmacht meester te maken. In den loop der jaren is liet socialisme, gelijk spreker aantoonde, een wereld beweging geworden. Ook in Neder land won het veld, hetgeen blijkt uit de zeventien zetels, die de socialisten in liet Parlement veroverd hebben. Sprekend van den oorlog, zeide spr dat de socialisten altijd tegen liet militairisme gestreden hebben, maar dil heeft toeli niet belet, dat zij thans in de oorlogvoerende staten als verbitterde vijanden elkander moorddadig bevechten. Door den oorlog is in ons land de rijkdom bij de bourgeoisie ver bazend toegenomen. Te voorzien is hel, dat na den oorlog de armoede zal verergeren.- Bcdecling, het kapi talistisch middel tot verzachting van haar, inzonderheid dc kerkelijke, acht spreker een afzichtelijke aal moes. In het licht werd daarbij ge steld de toestand der ouden van dagen, en daarbij niet verzuimd hun lot in de Armenhuizen te schetsen. Tegen dien schreeuwenden toestand is ver zet gekomen. Spreker brengt hulde aan hen, die voor liet Staatspensioen gestreden hebben, maar verzuimde le zeggen, dat die hulde toekomt aan den grooten Bond van Staatspensi onneering. .Van dien Bond met zijn bijkans 100.000 leden werd zelfs niet eens gerept. In liet algemeen wekte de rede van den spreker den indruk, dal alleen de heeren socialisten voor Staatspensioen en algemeen kies recht ijveren. Slechts de vrouwen, die de beweging voor vrouwen-kies recht in hel leven hebben geroepen, kregen een veer op haar hoed. Van mannen als Heldt en Kerdijk, om van anderen niet le spreken, die ten onzent als de baanbrekers van liet algemeen kiesrecht zijn te beschou wen, werd niet gesproken. Van (1e vrijzinnige concentratie, die beide punten en ook het vrouwenkiesrecht op haar programma schreef, werd gezwegen. Meer waardeering van anderen, die geen socialisten zijn, hadden wij van een man als Spiek man verwacht. Van de gelegenheid lol debat werd geen gebruik gemaakt. Als 't bijkans elf uur is, dan verlangt men in plaat sen als Zierikzec naar bed, en beeft men geen lust te debatteeren. De voorzitter, de lieer Perrels, dankte onder toejuiching der ver gaderden den spreker, 'daarbij de hoop uitsprekend, dat hij meermalen hier nog zal optreden. Met een op wekking zich hij de socialisten aan te Sluiten en bij de Statenverkiezing rood te stemmen, sloot hij de bijeen komst. Sneeuwbal ten behoeve van de krijgs gevangenen van alle landen. Van hel Comité te Middelburg is bericht gekomen, dat de totale op brengst van de sneeuwbal, welke in Zeeland circuleerde, f 1010 bedraagt. Hiervan droeg de serie Schouwen f 140,25 bij. De secretaresse van de afdeeling Schouwen-Duiveland betuigt haren harlelijkcn dank aan allen, die door hunne giften haar in staal stelden dil bedrag op te zenden. ST.-FILIPSLAND. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad zijn candidaat ge steld de heeren P. Aarnoudse, A. A. van Nieuwciiliuijzcn en A. Wisse. STAVENISSE. (Verbeterdbericht). De heer J. L. Bernhardi, arts alhier, heeft de benoeming als geneesheer te Aiina-Paulona aangenomen. ST.-MAARTENSDIJK. In de Maan dag gehouden vergadering van den gemeenteraad waren aanwezig zes leden; 1 vacature. Opening door den voorzitter, daar na goedkeuring der notulen. Onder de ingekomen slukken komt voor een schrijven van Gedep. Staten waarbij het salaris van 'den burge meester, alsmede van den secretaris is vastgesteld op 1' 1000 en dit ook als pensioensgrondslag wordt aange nomen, een en ander onder Kon. goedkeuring. Vervolgens werden de geloofsbrieven van 't nieuw gekozen raadslid, den heer C. M. Quakkelaar aangeboden en door den heer Rijn berg en Basliaanse nagezien cn in orde bevonden, zoodat tot zijn toe lating werd besloten. Daarna werd aan mej. V. D. Schaaf op haar ver zoek eervol ontslag als onderwijzeres legen 1 Mei verleend. Ter tafel komt een verzoek van de bewoners in het Boschje, óm een einde te maken aan den slechten modderigen toestand langs hunne huizen en de grindlaag door keien of klinkers te doen ver vangen. De lieer Rijnberg zegt, dat de toegang tol die woningen '11 echte modderpoel is en hoog noodig ver betering cischt. Dc voorzitter zegt, zoodra wij keien hebben ontvangen, zullen wij dien toestand verbeteren; liet ergste is, dat men zoo moeilijk aan oude keien kan komen en nieuwe zijn verschrikkelijk duur. De heer Rijnberg zegt, plaatst een paar ad- vertentiën, waarin goede oude keien le koop worden gevraagd, en ik twij fel niet of u zult spoedig antwoord ontvangen. Vervolgens wordt gelezen een concept-verordening van de Ge zondheidscommissie te Tholen, in houdende verplichtingen van rnelk- verkuopers. om zuiverheid le be trachten bij het melken, hel bewaren van melk en bij den verkoop, van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 1