morgen gebeurde de, ramp, en dade lijk helde de „Duivclaud mei den kop voorover en begon le zinken. In zes a zeven minuten was ze ver dwenen. Veel tijd om 'I lijf te bergen bleef er dus niet over. De 11 leden der bemanning en de Engelsche loods redden zich in een boot. Spoedig stak men af. En toen zag men 't arme schip ondergaan. „Hoe 't precies gebeurd is", zei een matroos, „weet ik niet, weten er weinig. Ik wou juist in de kooi stap pen... Pang... daar had je 't... enm'n kooi was heelemaal in elkaar ge slagen. Een kameraad had één laars uit en zou net aan de andere be ginnen, om ook wat te slapen.. Maar bij rolde achterover en z'n kooi was ook een hoop hout. Wij als de drom mel naar boven.... 't Schip zat al voorover... en 't was berg je... Met 19 zaten we in een boot". „Ik", verhaalde een derde, „lag half gekleed in de kooi. Och ja, in dezen lijd en op die plaats reken je wel op zoo iets. We zijn de eerste niet ge weest, hè? Op dien ochtend gingen er zoowat op dezelfde plaats en op denzelfden tijd drie schepen naar den kelder. Ik heb dus mijn plunje nog aan". 't Meest trok een jong matroos de aandacht. Op de krullen stond een soort van Eskimo-muts met breede oorlappen. En verder droeg hij En gelsche marlnekleedij. Een blauwe broek, waarvan de pijpen naar be neden al maar breeder werden, hing bem als een zak om t lijf. De knaap had in al te sjofele plunje moeien vluchten en de Engelscheu hadden hem toen aldus uitgerust. De kapitein was natuurlijk als een echte trouwe zeeman liet laatst van boord gegaan, nadat hij wist, dat allen in de boot zalen „En niks, niks kun je dan nog doen! Je zou op iets willen staan en bonten 't Is geen mist, geen storm, geen klip, geen bank... neen, 't is een moordtuig, daar moedwillig neerge legd om je schip te doen zinken, al verzuipen alle menschcn mee..." Hij, die zoo sprak, was niet meer de gewone, kalme Janmaat Hij voelde te goed 't geniepige, 'l struik- rooverigc, 't sluipmoordelijke vandie methode s ter zee... „Ga dan naar zee... Ze beloeren je leven... en niemand zie je... Al wat je doen kan, is gauw in een boot springen en je leven le redden". Ze waren maar een tietal minuten in de boot geweest. Een Engelsche torpedojager, die de ramp zag, snelde Ier hulp en pikte de schipbreukelin gen op. De Hollanders werden le Sheerness aan land gebracht. Van hier vertrokken ze naar Londen, waar ze in een sailors-home opge nomen en liefderijk behandeld wer den. Een week bleven ze daar. En nu stonden ze weer veilig in Holland. En wal een zeeman toch niet gauw zegt, hoorde ik thans: ,,'t Is tegen woordig beter aan wal, dan op het water... De trein stond klaar en voerde de hoeveelste al? ook deze mannen mee, die met een mooi schip uitge varen waren, doch berooid in het vaderland terugkeerden. En neen, niet door storm of mist, of klip of bank! In een duikboot. De bemanning van de Noorsclie bark „Lindfield", welk vaartuig door 'n Duit- sche duikboot lot zinken is gebracht, is te Liverpool aangekomen. Een Deen ver klaarde in 'n intervieuw: Wij waren vier dagen en drie nachten op die boot, hadden twee maaltijden per dag, maar werden overigens vrij goed behandeld. Wij woonden in de lorpedokamer en geraakten op die manier goed met de torpedo's vertrouwd, wij zalen er op overdag en sliepen er 's nachts op. Dé Duitschers vertelden ons, dat er geen Engclsch oorlogsschip op zee was, zelfs geen torpedojager, maar zij waren wel dra van tuin dwaling genezen, want denzelfden middag werden zij opge jaagd door een Engelsclien torpedojager. Ik heb nooit zoo snel zien duiken, ver klaarde de Deen verder, als de Duit schers deden. Zij doken tweehonderd voel in ongeveer één minuut en bleven drie uur in de diepte. Het was een angstige tijd. Wij zongen om den moed er in le houden. Na vier dagen gaven de Duitschers ons over aan de Noorsclie bark Silas". Ingezonden Stukken. Rotterdam, 1 April 1916. Geachte Eedacteur/ Vrede op aarde. Naar aanleiding van een stukje onder boven- staanden titel, geplaatst in de ndvertentierubriek van uw blad van Zate dag j.L, verzoek ik be leefd eenige ruimte voor bet onderstaande. Bjj voorbaat mjjn dank. De ondeiteekening van het stukje Vrede op aarde was wel leuk. Toch geloof ik dat die leuke „Jaappie"' wel beter en meer weet dan bij in dat stukje laat uitkomen. Hot is althans voor mjj en zeer zeker van meerderen met nip, altijd geen bewijs dat bet goed gaat, wanneer men van niets boort. Een sterk bewjjs hiervan toonen juist twee onder elkander staande „Ingezonden Stukken" in hetzelfde nummer van dit blad, afkomstig uit Sint-Filipsland. Ook waaneer men leest, dat een- Gemeenteraad in geen vjjf maanden beeft vergaderd, zal toch niemand durven beweren dat dit geeft „een goeden gang van zaken'. Dat het op Noordgouwe als van een leien dakje gaat, nu dat belief ik voorloopig nog niet te gelooven. Een «terk bewijs biervan was wel de Gemeenteraadsverkiezing van verleden jaar, toen ook daar een kandidaat werd gesteld, welke niet behoorde tot de party wolke men convervatief noemt. Heusch Jaappie, ik geloof dat gij de plank mis zjjt, en indien U ook eens met den tegen- woordigen tijd meeleefdet zoudt U zeker die regelen niet hebben neergeschreven. Of behoort Jaappie misschien ook tot die conservatieve Edelacbtbaren die bang zyn voor bun zeteltje en liever Gods water over Gods akker laten loopen totdat de Gemeentebuishouding een modderpoel wordt? Neen Jaappie, wanneer het altpd maar goed is, i« hot juist niet goed, en daarom in den vervolge iets democratischer en uitkjjken wat uwe vertrouwensmannen eigenlijk wel uitvoeren. Nogmaals dankend voor de verleende plaats ruimte, teeken ik R. J. P. v. d. Z. Mynheer de Redacteur l Terwijl om ons heen de vreeselyke oorlog woedt en de dood dagelijks zijn duizenden slachtoffers eischt, leven wij hier nog steeds rustig in ons klein, gezegend landje voort en zyn wjj nog niet aangetast door de algeheele moord-woede. Integendeel! Ondanks het onver schillige opofferen van zoovele menschenlevens om ons heen, zyn wy nog steeds ten volle over tuigd van de waarde van elk menschenleven en tracht men altyd door ziekte en dood te weren en te bestrjjden. En toch ach boe dikwijls nog faalt men tegen de vreeselykste en sluipendste aller ziekten: de Tuberculose! Gelukkig is echter in den loop der jaren ge bleken, dat er een middel bestaat, hetwelk deze ziekte in haar geheel kan onderdrukken. En toch kan er van dit groote en meestal afdoende middel nog veel te weinig gebruik gemaakt worden. Wel zyn er in ons land verschillende sana toria, om kinderen, die aaDgeta*t zyn door hun grootsten vijand, op te nemen en hen door zorgvuldige verpleging en behandeling met meestal schitterend succes te doen genezen. Doch reeds al deze gebouwen zyn overvol (met recht kan de tb.c. een kinderziekte ge noemd worden) en vele kleinen wachten nu, soms zoo héél lang, tot het hun beurt is om opgenomen te worden in een van die lichte, prettige ziekenhuizen, speciaal ingericht om hen zoo spoedig en afdoend mogeljjk van deze ïloopende ziekte te bevrjjden. Maar soms moet er te lang gewacht worden, daar in don loop der lijden bleek, dat het aantal sanatoria voor tuberculeuze kinderen beslist te gering was. En om nu voor goed een oinde te maken aan dezen toestand, zal er in Nunspeet op de Veluwe oen groot sanatorium worden gebouwd voor tuberculeuze kinderen van alle standen en gezindten. Waar jaarljjks zooveel geld wordt uitgegeven voor luxe en onnutte zaken, hopen wy, dat niemand zal weigeren als er wordt aangeklopt om een kleine bijdrage voor deze nuttige it. stelling, waar ieder Nederlander trotsch op kan zijn! De oprichting van dit kinderherstellingsoord gaat uit van 't „Hoelijzervorbond". Daarom zullen er kleine hoefijzerspeldjes verkocht wor den op 20 April as., door verschillende jonge meisjes uit Zierikzee, die u de kleine, aardige speldjes zullen aanbieden voor den geringen prys van 10 cent. Veel geld is er reeds, maar nog niet genoegMaar zoo gy allen meo wilt helpen, zal dit jaar hot sanatorium nog gehool klaar komen en zijn nuttig werk dadeljjk een aanvang nemen tot heil der geheele Neder- landsche bevolking. Door ons geheele land wordt op elke plaats één hoebjzerdag" gehouden en wy twyfelon er niet aan of Zierikzee zal laten bljjken, dat het niet wil achterblijven bjj andere steden Steunt daarom den verkoop der speldjes op 20 April, aan uw deur, op straat, zoodat wy, wan neer bet gebouw daar staat, de blijde kinder gezichtjes zullen zien in onze gedachten, die zoggenWjj danken u wel, want aan u allon hebben we onze genezing te danken. M. S. P. J. Burgerlijke Stand Over de maand Maart 1916. DUIVENDIJKE. Geboren: 7, Cornelis Gerrit, z. van Jacob Johannes de Meulmeester eu Janna van der Weele. 0/erleden: 6, Jacob Marinm Stoel, 74 j., weduwn. van Jacoba van Meurs. ZONNEMAIRE. Gehuwd: 29, Pieter Stoffel Vis, j.m., 27 j en Maatje Deïst, j.d, 25 j. Overleden: 6, Pieter Hendrik Verhuist, 4 mud.; 14, Johannes van Putte, 67 j., echtgcn. van Janna Deïst; 28, Neeltje Adriana Everwjjn, j.d., 20 j. HAAMSTEDE. Geboren: 1, Willem, z. van Jacob van Slujjs en Jacoba Zorge; 8, Corneli*. z. van Willem van Sluys en Cornelia Johanna Hendrifea Krul; 16, Janna Pieternella, d. van Jan Gelejjnse en Maria Speelman. Overleden: 1, Maria van de Panna, 79 j., wed. van Nicolaas Beuzenberg. BROUWERSHAVEN. Geboren: 15, Een z. van Anton Kloot en G. Duinhouwer. Gohuwd: 1. Hubr. v. d. Weele, j.m. en C. J. Uijl, j d. (Oudo Amstel). Overleden: 15, Arjaan van Popering, 76 j. wedr, SEROOSKERKE. Overleden: 4, Antonie Jacob. 7 d., z. van P. A. Legemate en C. Oosse. NOORDGOUWE. Geboren: 4, Johanna, d. van M. A. Ittmann en A. B. C. Lubborts; 30, Nikolaas Willem, z. van A. van der Werf en Johanna de Wit. Overleden: 27, P. M. A. Dekker, 22 j., ongoh. 31, P. S. Manni, 32 j, ongeh. THOLEN. Geboren: Cornelia, d. van Jan Overbeoke en M. Quist; Grietje, d. van L. Kapetein en M. Franke; Lina Tanna, d. van J. P. Deurloo en A. E Stoffel Cornelis, z. van E> van den Heuvel en M. Bout; Hermanuns Klaas, z. van B. H. Lanting en J. v. Keulen; Adriana, d. van A. J. Roggeband en J. Noort. Gehuwd: A. Engelvaart, jm. en M. C. Geuze, j.d. OverledenAletta, d., 4 d. van G. Enkelaar en N. van Ejjk; Johannes Goossen, 67 j., wed. van Jozina Braai. STAVENISSE. Geboren: 1. Jacob, zoon van Mart.s de Rijke en Neeltje Wesdorp. 9. Martina Maatje, dochter van Theunis Moerland en Maatje Wesdorp. 12. Maria, dochter van Corn.s Potappel en Jacoba Dane. 14. Harinus Cornelis,. zoon van Mar." P. Wielaard en Adr. Priem. 22. Jacob Izaiik, zoon van Jan Hage en P. A. Lujjk. 28. Marinu8, zoon van P. J. Moerland en Jann. C. v. Beveren. 28. Leendert, zoon van Jac. Pot appel en Corn. Hoek. Overleden: 28. Karei J. v. Nieuwenhuyze, 42 j zoon van O. v. Nieuwenhuyze on Joh.a van 't Hof. 28. Jan de Rjjke, 50 j., echtg. van Adr.a M. Bolier. 31 Abr. v. d. Reest, 89 j., weduwnaar van Joh a P. v. Dalsen. NIEUWERKERK. 3. Pieternella, dochter van Leunis Daniël van Klinken en Neeltje Bom. 4. Pieternella, dochter van Jan Nikerk en Neeltje Sies. 9. Maria, dochter van Jacob Gerardus van der Meet en Johanna Cornelia Bal. 18. Dingena, dochter van Adriaan Radewalt en Catharina Jozina Moerland. 14. Thona, dochter van Marina Kik. 14 Willem, zoon van Cornelis Stoutjesdyk en Jobina Kloote. 21. Elizabeth Johanna, dochter van Johannes Mol en Johanna Pouwlinn Kempeneors. 28. Krjjn, zoon van Willem Kooman en Jannetje Brouwer. Overledon: 18. Pieter Marinus Heyboer, j.m., 20 jaren, zoon van Leendert Hejjboer en Maria van de Panne (overleden te Bergen-op-Zoom).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 6