1 B IJ V O E G S E L bchooremle b(] do t»ii WOKKSDAG 29 HAART 1911',, no. 9633. Conform het voorstel van Burgen» en dat het voor de arbeiders, maar niet Wi lli wordt besloten aan 8 Schoen- 1 minder voor de gemeenten, ja, voor d<; makers, op diens verzoek, het huisje van gotische gemeenschap van het aller- de gemeente, gelegen aan do Yiscliniarkl. i grootste licking is, dat door liet tot stand Vergadering van den Gameenteraad te Zierikzne, gehouden op Zateidag den 18 Maart, dei namiddags ten twee ure. Aanwezig zijn, buiten den voorzitter, du hècren Doeleman, Gelclerman, Van Noflhuvs, Timmerman, Van Os, De Crane en De Vrieze. De waarnemende burgemeester. uir. A. J. F. Fokker, opent de vergadering met de mededeeling, dat van de lieeren Koopman en Van den Bout bericht is ingekomen, dat zij verhinderd zijn de zitting bij te wonen. I)e notulen werden vastgesteld. S'ooi kennisgeving werden aangeno men: T de volgende brieven van Gedepu teerde Staten, houdende goedkeuring van de raadsbesluiten: a. tot definitieve vaststelling der ge meente-rekening over 1914; b. betreffende de ondcrhandsche aan besteding van 'I uitbaggeren der Nieuwe FÏaven, de zwaai plaats en de Oude Haven, en het niet red integreren in 1916 van een bedrag ad J 1680. Deze missive was vergezeld van een verzoek van dit college tot het maken van een doorloopendc vaargeul in de Nietiwe Haven. De voorzitter deelt mede, ;wat Burgem. en Weth. hierop geantwoord hebben, en waarom, hetgeen Gedeputeerde Sta len willen, niet mogelijk is. Nog geen antwoord is op dit schrijven van Bur gem. en Weill, ingekomen. Mocht even tueel een antwoord inkomen, hetwelk voor den 'Raad van belang is, dan /.al deze daarin gekend worden. c. betreffende den openbaren verkoop van op stam staande boomen; cl. in zake de wijziging der begroo ting van uitgaven; II. het proces-verbaal van opneming der boeken en van cle kas van den ge meente-ontvanger, d.d. 15 Maart, waar uil Wijkt, dat alles in orde bevonden is; III. een brief van den commandant van Zeeland, waarbij in antwoord op een schrijven van Burgem. en W-cth. be richt wordt, dat het hem óngc wenscht voorkomt, kermissen toe Ie staan in gemeenten, waarin militairen zijn gc- kantonneerd. Mitsdien kan geen ver gunning gegeven worden aan de alhier ie houden voorjaars- en paardenmarkt levens een soort kermis te verbinden IV. een adres van de vereeniging van slagers, houdende bezwaren legen cle verhooging der keurloonen van het niet uil noot! geslacht vee. De voorzitter deelde mede. dal de verordeningen reeds ter goedkeuring aan Gedep. Staten zijn gezonden. Het aanbrengen van veranderingen daarin zou nu bezwaarlijk meer gaan: V. een schrijven van den heer F. J. Boone, waarbij hij ontslag neemt als lid van den gemeenteraad; Vf. de mcdedeeling van den voorzitter: A. dal de verkoop van de opgaande boomen een som van f 187,25 heeft op gebracht, en die van 't hakhout f 227.25. totaal dus 1 411,50; D. dat Burgem. en Weth. cle volgende wijzigingen hebben doen aanbrengen in do nssuranlic- polissen: o. van de in het Raadhuis aanwezige meubelen enz. (van 1' 2000 op f G000 b. van het woonhuis in de Noord havenpoort, bestemd tot woning van den directeur der gasfabriek (van T 6500 op I 8500); c. van het woonhuis van den graf delver (van 1' 1000 op f 1500); c/. van het vildershuisje (van f 800 op f 400); e. van de Nobel poort in herbouw op f 8000; van liet afslaghuis je op 't T. uit je (van f 600 op f 400). Het schrijven van notaris J. S. L. Korteweg, betreffende erfpacht van het Langepad en afstand van grond voor een doelmatige verbindingsweg naar het tramstation in het verlengde van dc Nobelslraat, wordt in handen van Bur gem. en Weth. gesteld, ter fine van prae-advies. Tér visie voor cle leden van den Raad worden gelegd een rapport betreffende de gemeente-gasfabriek, uitgebracht door het advies-bureau van den Nederland- schen Bond van Gemeente-Ambtenaren, en de verslagen van de Handelsschool, van de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs en van dn Gezond heidscommissie. Vastgesteld wordt liet primitief kohier der belasting op cle bonden over 1916 op f 713 voor 191 bonden van vermaak en 95 honden van beroep. lol wederopzeggens in huur af te staan, tegen f 0,75 per week, onder voorwaarde, dat Schoenmakers aan .J/Trijzeiaar, wed. Joh. Nestelaar, cle noodige hulp zal ver- leerien bij hel schoonhouden der Yiscli- markl. Aan de orde is de vaststelling der verordening op de heffing en invorde ring van havengeld. Deze verordening is van kracht tol den lsten Januari 1917. Om ook na dien datum met de heffing en invordering te kunnen blijven door gaan, stellen Burgem. en Weth. voor deze verordening opnieuw vast te stellen met ingang van l Januari 1917 en voor don tijd van vijf jaren. De hoer Van Os kan zich met het voorstel van 'Burgem. en Weth. niet ge heel vereenigen. Hij wenscht in artikel 3. alinea d der verordening het abonne ment voor stoomschepen, in geregeldon dienst de haven meer dan eens por dag bevarend, in plaats van op liel dertig- vond van hel bedrag voor eenmaal; ver schuldigd, op he.t veertigvóud bepaald te zien. en zulks om meer evenredig heid te verkrijgen. Nu voor stoom schepen, die in gcregéldèn dienst de haven niet meer dan eenmaal per dag bevarende, hetzij binnenkomende of verlatende, het twihtigvoud van het bedrag voor eenmaal verschuldigd is, is l niet meer dan billijk, dal voor stoom schepen,, in geregeldon dienst de haven meer dan eens per dag bevarende, het veertigvóud van 't bedrag verschuldigd is De heer Timmerman ondersteunt dit voorstel. Omdat de haven dieper moet uitgebaggerd worden voor die booten, vindt hij het niet meer dan billijk, dat deze meer betalen De heer Van Os: Het is een affaire, die aan de booten f 30 meer zal kosten. De voorzitter brengt liet amendement van den lieer Van Os in stemming. Dit wordt hierop met algemecnc stemmen aangenomen. Hierop werd de verorde ning in haar geheel in stemming gebracht en goedgekeurd. Ter tafel komen de adressen van de agenten van politie en van de gemeente arbeiders, houdende verzoek deu hun lol I April a.s. locgekenden duurtetóe- slag te verlengen tot zoolang de dure tijdsomstandigheden blijven beslaan. Burgem. en Weth. stelled vaor den Lei-mijn van t April 1916 te verlengen tol l November 1916 De voorzitter stelt voor gelijktijdig Ie behandelen liel adres van den gemeente werkman Joh s Bêrkhondt. Burgem. en Wetli. stellen vonr om hem. te beginnen mei l April a.s. ook den duurtctoeslng Ie verstrekken. Conform cle voorstellen van Burgem en Weth. wordt besloten. De, voorzitter deelt mede. dal nog van den heer Ribbens bericht is ingekomen, dat hij verhinderd is de zitting, bij le wonen Aan cle orde is het adres der af deeling Zierikzee van (len Al gom. Nederl. Typo grafenbond en van den Nederl. Sigaren makers- en Tabaksbéwerkersbond it zake werkeloosheid verzekering'. 'I Adres is van den volgenden inhoud Zierikzee, 26 Februari 1916, Aan den fiaad dar gemeente Zierikzee. Geven te kennen; Jacob Catslioek, Adrianus J. van As. W. Versteeg en Petrus Runnings, respj voorzitters en secretarissen van de afd Zierikzec van den Algcm. Nederl. Typo grafenbond eu den Ned. Sigarenmakers en Tabakbewcrkersbond, -verlegenwoor digende twee organisaties inct circa 2.' leden, te dezen domicilie kiezend ten huize van den voorzitter. Pieterselie straat 518e, Zierikzee; dal zij met groote belangstelling hebben kennis genomen van de circulaire No. 4672, afd. W.V., door zijne Excellentie den Minister van Financiën d.d. 19 Jan j.l. gezonden aan de besturen der ge meenten, waar tegen werkloosheid ver zekerde arbeiders wonen; dal zij voor de bizondere beteekenis. die de totstandkoming der door den Minister gewenschte regeling ook voor deze- gemeente heeft, mecnen le mogen verwijzen naar de moli veering, in de. circulaire zelve gegeven; dal zij echter nog eens uitdriikkelijt wenschen tc wijzen op liet groote be lang, dat de in uitzicht gestelde rijks steun voorde werkcloosheidsverzekcrin: der arbeiders-organisaties heeft, ook rooi de arbeiders in deze gemeente woon ach tig; dat immers enkel van de genoemde afdcelingen 25 leden verzekerd zijn legen werkloosheid j dat daarnaast in deze gemeente we licht nog meerdere arbeiders lid zij van werklooslieidskassen van niet bij adressanten aangesloten organisaties; dal al deze arbeiders metterdaad heb ben getoond zich offers te willen ge troosten, ten einde verzekerd te zijn lege de geldelijke gevolgen van werkloosheid komen van eenc national e regeling der verzekering aan de werkioozen mogelijk wordl gemaakt zich le verplaatsen, zonder dat daardoor rechten verloren gaan; dal evenwel de vraag, of zij iu de toe komst verzekerd zullen zijn van éene behoorlijke uitkeering in geval van werke loosheid afhankelijk is van cle vraag, of voor deze gemeen Ie de door den Minister voorgestelde regeling lot. stand komt; dal dit blijkens cle eirculaire ui lal ui tend afhangt van de' bereidwilligheid an uw college, om hot in liet slot der rculairc door den Minister gevraagde bericht le geven: dat dit bericht vóór 1 Maart a.s. door den Minister wordt tegemoet gezien; dal zij ten slotte de vrijheid nemen uwen Raad op le wijzen, dal l wet- agen van hel belangrijk maatschappe lijk werk, waartoe de Begeering thans, onder instemming van ter zake kundige» il alle kringen der bevolking, lvct ini tiatief heeft genomen, voor een groot deel afhangt van de Clouding rlcr Ge meentebesturen en zeker vertrouwd mag orden, dat onze gemeente thans niet bij andere gemeenten zal achterblijven. Redenen, waarom adressanten zich tot wen Baad wenden mei het dringend -crzoek. den Minister ten spoedigste te willen berichten, dat hij tot de nieuwe egeling wenscht toe te treden. I Welk doende enz. De afdcelingen Zierikzec van den Algcm. Ned. Tg p. llond en Si garenmakers- en Tabaksbéwer kersbond: w g J. CATSiiOEIv Voorzitter. W. VERSTEK(iSecretaris II DE GRAAF. p/o. A. J. v. AS, Voorzitter. P. PENNINGS. Secretaris Burgem. en Welti, stellen voor, onder erwijzing naar de ter zake ingewonnen nlichtingen van onderscheidene werk gevers te dezer stede, aan adressanten tc kennen te geven, dal de Raad geen aan leiding heeft gevonden aan het in dit (dros omschreven verzoek te voldoen, aangezien op het oogënblik alhier geen werkeloosheid heersciil. noch huns in ziens gronden aanwezig zijn om werlce loosheid in de naaste toekomst le ver wachten. Zonder discussie en hoofdelijke slem ming wordt overeenkomstig het voorste van Burgem. en Weth. besloten. Ter tafel komt een schrijven van P Saman. waarin deze verzoekt hem tic f 69 pacht, welke hij over 1915 ver schuldigd is voor de visscherij in de wateringlangs den Oost-Havendijk tol bij de sluis en verder in al de pullen rn inlagen van den Zuidhoek, te verminde! ren met I' 19. dus tc brengen op f 50. Burgem. en Weth. adviseeren aan dit verzoek te. voldoen, aangezien liet ook hun voorkomt, dat dc visscherij ten opzichte van dit perceel niet voldoend looncnd is geweest om een pacht van f 69 te laten betalen over dit jaar! Naar aanleiding van hel lot Burgem en Wclli. gericht schrijven van den afslager der Yischmarkt alhier, waarop Burgem. eu Weill, het advies van com niissarisseu dier markl hebben ingewon nen, stellen Burgem. en Weth. voor de door commissarissen gewenschte wijzi ging in de verordening op den openbaren afslag van viscli aan le brengen, in gaande 1 April a.s. Tevens zouden zij aan art. 15 der verordening nog willen toevoegen de volgende alinea:. ,,evcnlu „eele. kwade posten komen voor gezn ..nienlijkc rekening van collecteur en ..afslager, ieder voor de helft". Dc verordening wordt overeenkomstig bel voorstel van Burgem. en Weill, ge wijzigd. Aan de orde is hel verzoek van 11. J. Batenburg alhier om verhooging van duurtetoeslag voor hel bespannen van de karren voor de gemeente-reiniging. Burgem. en Weth. stellen voor dit ver zoek overeenkomstig hel advies van de Commissie van Fabricage in te willigen. Dienovereenkomstig werd besloten, na- dal naar aanleiding van de opmerkingen van de lieeren Dc Crane én Timmerman er aan toegevoegd was lol wederopzeg gens toe. Aan de orde is hel verzoek van T. J. van Tilburg tol aankoop van gemeente grond. De voorzitter deelt mede. dat dc. gemeente-bouwmeester gunstig op dat adres geadviseerd heeft, zoodnl Burgem. en Weth. voorstellen conform dit advies le bestuiten. Echter is onder de voor waarden cle bepaling opgenomen, dat Van Tilburg afstand doet van hel voor recht van artikel 713 Burgerlijk Wetboek. De lieer Van Os vindt het jammer, dal die grond bebouwd wordl. De heer De Crane beaamt dit. Na nog een opmerking van den heer Doelcman werd conform het voorstel van Burgem. en Weth. besloten. Ter tafel komt het voorstel van Bur gem. en Weth. om overeenkomstig het advies van den gemeente-bouwmeester, aan Joh. van den Hoek Cz. alhier in pacht uil te geven liet poldertje nabij den ouden Zaagmolen. Het voorstel werd goedgekeurd. Eervol ontslag werd verleend aan J. de Vries, onderwijzer aan de openbare lagere school alhier. Tot collecteur-keurmeester der Visch- markl werd met ingang van 1 April, a drie stemmingen benoemd Van der Klooi Mede Candida ten waren Flohil en Wiltenburg. Tot onderwijzer aan de M. V. L. O. School met akte Fransch werd met ngang van 1 Mei benoemd de lieer A. nu de Wat. De voorzitter deelt mede, dal a.s. Vrij dag Raadsvergadering zal worden ge houden lol benoeming van een directeur an dc gasfabriek. De heer Timmerman verzoekt geheime zitting. Dc voorzitter sluit na de omvraag de openbare zitting en doet die in een met gesloten deuren overgaan. Vergadering van den Gemeenteraad te Zierikzee, op Vrjjdag den 24 Maart, das namid dags ten twee ure. De waarnemende, burgemeester, nir. A .1. F. Fokker, opent de vergadering en deelt mede. dat de lieer Geldcrman verhinderd is cle zitting bij te wonen. Aanwezig dc lieeren Van don Bout, Koopman, Van Nouhuys, Polvliel, Rib bens, Timmerman, Van Os, Dc Crane, Doe! eman. De notulen van hol verhandelde in de vorige vergadering worden aangehouden tol de volgende zitting. Van den Minister van Binnenlandsche Zaken is n schrijven ingekomen, waarin Zijn Excellentie verklaart geen bezwaar te hebben tegen een eventucele benoe ming van den heer Van Zutplicn, leer- aar aan do Ambachtsschool in 't smeden, tot leeraar aan de Avondschool voor Vakonderwijs. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Tot leeraar aan de Avondschool voor Vakonderwijs wordt met algemcc.no stemmen benoemd de heer Van Zutplien. Dc heer De Vrieze verschijnt Ier ver gadcring. Aan de. orde is de benoeming van een lid der Commissie van Fabricage. De heer Timmerman: Mijnheer de Voorzitter Met. bevreemding zag ik op de agenda voor de Raadsvergadering van heden No. 2 staan, benoeming van een lid Commissie van' Fabricage. En waarom bevreemdt mij dat zoo, omdat ik niet wist, dal er een vacature in die commissie was. Wel wist ik, dat iu de Raadsvergadering van Zaterdag 18 Maart 1.1. door t". mijnheer de voor zitter, een schrijven van het raadslid, den beer Boone, was voorgelezen, waarin de heer Boone ontslag nam als lid van den Raad. Maar, mijnheer de voorzitter, ik heb uit dat schrijven niet vernomen, dat dc lieer Boone afzonderlijk ontslag njnii als lid van Fabricage. En arl. 18 van de Gemeentewet zegt: De leden van deu Raad kunnen ten alle tijde hun ontslag nemen. Het wordt door ben ingezonden aan den Raad. Zij. die bun ontslag hebben ingezonden, blij ven leden van den Raad tot de geloofs brieven hunner opvolgers zijn goedge keurd. En, mijnheer dc voorzitter, 11 October 1910 was in de Raadsvergadering door jhr. De Murall ontslag als raadslid inge diend. En in de Raadsvergadering van 30 November 1910, toen de heer Boone als raadslid geïnstalleerd was, nam de heer De Murall zijn ontslag als lid van Fabricage, eu werd de heer Boone in zijn plaats gekozen en telken jare her kozen. zoodat de heer Boone naar zijne niecning nog altijd lid van Fabricage is. En als die commissie dan ook ver gaderen moet, dan moet ook do heer Boone uitgenoodigd worden, en heeft hij hel recht die vergaderingen niet alleen bij te wonen maar ook een werk zaam aandeel Ie nemen in de werk zaamheden dier vergadering. En om nu reeds ecu lid van Fabricage te kiezen, die later in die commissie zal zitting nemen, vind ik niet in het belang der gemeente. Er is voor het oogënblik niet één raadslid in ons midden, die technisch met de voorkomende werken op de hoogte is. En in de te ontstane vacature kan door de kiezers iemand gekozen worden die een technicus is, en die zoude dan de open te vallen plaats in het belang van dc gemeente kunnen ver vullen. Ik kan dan nu ook niet nalaten, mijnheer de voorzitter, hulde tc brengen aan den heer Boone, niet alleen als lid van Fabricage, maar ook als raadslid voor al datgene, dat hij voor dc gemeente gedaan heeft. Ik houd mij dan ook over tuigd, dat liet in het belang van de gemeente zoude zijn, als de heer Boone weder als lid van den Raad en van Fabricage zitting kon nemen, daar ik hem als één der beste leden van den Raad acht, en zeer zeker ook het beste lid van Fabricage. Om al deze redenen stel ik voor, mijnheer de voorzitter, om de verkiezing van een lid van Fabricage uit te stellen lot de geloofsbrieven van liem of zfjn opvolger zijn onderzochten goedgekeurd. De voorzitter: Dc heer Timmerman heeft de wensclielijkheid betoogd geen lid van dc Commissie van Fabricage te benoemen, omdat in dit college nog geen vacature is. Men zou zoodoende gedu rende zes maanden een Commissie van Fabricage kunnen hebben, waarin slechts twee leden zitting hebben. Dc heer Timmerman: De lieer Boone blijft lid van Fabricage en lid van den Raad zoolang de geloofsbrieven van zijn opvolger niet onderzocht zijn. De voorzitter geeft toe, dat voor de zienswijze van den heer Timmerman iets le zeggen valt, maar stelt daar tegenover de meening, dat, wanneer men zijn ontslag als raadslid neemt, men dit ook doet als lid van een raadscommissie. Dc heer De Crane zegt het eens tc zijn "hict lietgecn dc heer Timmerman lieeft opgemerkt. Men blijft lid van een Raadscommissie totdat in de vacature in don Raad voorzien is. Hij zou er echter voor wezen, dat men het uit schrijven eener verkiezing, teneinde in de vacature voor den Raad te voorzien, niet zes maanden taal duren, mnar zoo veel mogelijk bespoedigt. Het lieeft spreker \vd ecus zijn be vreemding opgewekt, dat de verkiezing van een Raadslid zoolang werd uitge steld. Dit is toch niet in het gemeente belang. Er kunnen belangrijke zaken te behandelen zijn. De voorzitter herinnert den laatstcn spreker er aan. dat aan de orde is het voorstel van den heer Timmerman om de benoeming van een lid der Commissie an Fabricage uit te stellen. Het voorstel van den lieer Timmerman wordt hierop in stemming gebracht eu met algemecnc stemmen aangenomen. Ter tafel komt de instructie voor den Directeur der gasfabriek. De heer Timmerman vraagt, of er in voorzien is, dat leden van den Raad tc«i allen tijde toegang tol de gasfabriek hebben. Dc heer l)e Crane herinnert er aan, dat vroeger gesproken is over de wen- schclijkhcid aan raadsleden toegang tot de gasfabriek te vcrleenen. De lieer Timmerman: Het staat niet iu de instructie. De voorzitter; Het heeft niet de instructie van den directeur der gasfa briek uiets te maken. Hierop kwam de instructie aan de orde. Deze werd vastgesteld, nadat er in opgenomen was, dat liet ontslag van den directeur ingaat twee maanden na de aanvrage om ontslag, en dat dc borg tocht wordl opgeheven, nadat den direc teur volledige décharge van zijn beheer is verleend. Aan de orde is de benoeming van een directeur der gasfabriek. De heer Timmerman vraagt geheime zitting. De. voorzitter schorst de openbare ver gadering. Na haar heropening ging men over tot stemming. Bij de eerste stemming verkregen dc heeren Van Goor 1 stem, Brandenburg 4, Brakke 4, Thcunissc 2. Bij de 2de vrije stemming verkregen Brakke 5, Brandenburg 5, Thcunisse 1. Bij de herstemming tusschen de hee ren Brakke en Brandenburg verkregen Brakke 6 en Brandenburg 5 stemmen, zoodat eerstgenoemde gekozen is. Hiermede waren de agenda afgehan deld. Bij de rondvraag drukt de lieer Tim merman de wenscïielij kheid uit, dat de leden van den Raad ten allen tijde toegang tot de gasfabriek hebben, zonder noodig te hebben hiervoor verlof tc vragen. De voorzitter zal aan de Gascommissio dien wcnsch overbrengen, zoodat in de volgende zitting deze zaak kan behan deld worden. Hierop werd dc vergadering gesloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 5