ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 27 Maart 1916. TWEEDE BLAD» -% (Z lerlkzeesche Cowran ABONNEMENT. Pry» per drie maanden Franco per post Voor het buitenland per jaar Afzonderlijke nummers Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 1,30. 1,(50. 10,—. - 0,06. 72*t* JAARbir.iiü. 9832 Diractauirt A, J. LË l.ÜOZE Jr. Uita>«ar-Hoofdrerfaot«>ari A. FRSlfSEL. MIÜWSTIJDINÖIN. NED.-IND1Ë Weinige maanden geleden hebben de Papoe's op Yule-island, in eiraat Torres die noordelijkste punt van Australië scheidt van Nieuw Guinea, duchtig ge vochten. Do Melbourne Age geeft er bericht van. De stoomboot, „Morinda" bracht een afdeeling inlandscho politie op het eiland aan wal, met het doel stre ff end op te treden waar dit noodig bleek. Bij onderzoek kwam aan het licht dat een van de in het bcsch wonende stammen een uitnoodiging tot een dans feest had gezonden aan een naburigen stam. Zij werd aaogonomen en beide partijen vierJen feest en verbroederden zich onder de gebruikelijke plechtigheden. Maar toen de genoodigden bij het eichtendkrieken wilden vertrekken, wer den zij door hun gastheeren aangevallen met epereD, bijlen en knotsen. Deze ouverhoedsche aanval had tengevolge dat een kleine dertig van de gaslen werden gedood. De lijken bracht men near het strand ou de kanihalen smulden terdege van den zoo slim verschalkten buit. De aan wal gebrachte politie ging de schul digen zoeken, maar de terreinmoeilijk heden vertraagden hare bewegingen en terwijl zij nog bezig was met het opsporen van de onbetrouwbare overwin naars moest de stoomboot bare dienst reis naar Sydney voortzetten. RUSLAND. Volgens de lloeaskoje Slowo uemen de onlusten onder do Russische arbeiders toe en krijgen zij weder het vroegere terroristische karakter. De Bjelsj deelt meele, dat de bevelvoorende generaal van het district Petrograd de arbeiders bij de oorlogs-industrle officieel heeft doen weten, dat hij in geval van opstand swaar zou straffen. ENGELAND. In het zuiden vau Yorkshire is de Don de vorige week over een sfsiand van verscheidene mijlen buiten haar oeverB getreden en heeft tueschen Don caster en Thorne een groote uitgestrekt heid landB overstroomd. Twee groote dorpen zijn van alle gemeenschap ver stoken. In het noorden van Yorkshire heerschte 5 graden vorst. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw 2 voet diep. Ook op de heuvels van Westmorland heeft het zwaar gesneeuwd. NEDERLAND. SCHEVENINGEN. De logger „SCH. 252" der reederij-maatscliappij „Motor", welke Zaterdag uit zee in de visechers- kaveu hier binnenkwam, heeft aange bracht een sloep, waarin 2ich onder meer patronen bevonden, welk vaartuig in den nacht van Donderdag op Vrijdag 30 mijlen ten Noord-Westen van I.Tmuiden zonder bemanniDg drijvende was aan getroffen en opgepikt. De aloep is onder bewaking gesteld. IJMUIDEN. In den nacht van Vry dag op Zaterdag heeft in 't kantoor van de ViBscherij-Mij. „De Spurn I en II" alhier, een brutale inbraak plaais geliad. Met valsche sleutels is men liet pakhuis en het kantoor binnengedrongen. De brandkast is omgegooid en aan de achterzijde geheel opengesneden; de in de brandkast aanwezige papieren en bescheiden lagen over den grond ver spreid. Men had de voorzorg genomen daarin des nachts geen geldswaarden te laten, zondat de inbrekers per saldo eeD „etVop' hadden. Het gebruikelijke eouvenir werd in een actentasch op de vernielde brand kast gedeponeerd. Mannen van het vak zijn het blijkbaar geweest. Uit Stai en Provincie. BROUWERSHAVEN, 25 Maait. De afdeeling Brouwersharen van de ver- eeniging 9Vacantiekolonies" hield gister avond haar jaarlyjksche vergadering in het hfttel „Bellevue". De heer W. H Ittmann, als voor- sitter, opende de zeer schaars bezochte vergadering, tevens meedeelende dat de resultaten van de uitgesonden kinderen van het vorig jaar, zeer gunstig waren te noemen. Beide kinderen zyn gezonden naar het Rivierhuis te Steeg, waarvan Jacobus Willem van Beveren vier weken werd verzorgd en Pieter Boekenbaas een langer verblijf n.l. S weken moest ondergaan. Wederom werd besloten ook 1 dit jaar hetzelfde aantal kinderen uit te zenden, hetzy twee kinderen voor 4 weken verpleging, of één kind voor 8 weken, naar gelang dit bij het uitzenden j noodig blijkt te zjjn. Besloten werd nog het organis.eeren van een Hoefyzerdag, tyd nader te be palen, welks doel is op dien dag, speldjes ten verkoop aan te bieden voor een j geriogen prys, tot bydrage voor het te bouwen Nederlandsch Herstellingsoord te Nuogpeet, voor zwakke en zieke kinderen. H^t aftredende bestuurslid, de heer j A. C. Hordijk, werd weder herkozen en gekozen werden als i ieuwe bestuurs leden de hoeren P. Krjjger en Joh.s Gaanderse. Nog werd gekozen als penningmeester, in plaats van raej. J. E. M. Raderaaker, de heer J. v. d. Velde Lz. ZONNEMAIRE, 25 Maart. In de heden middag gehouden raadsvergadering werd do heer J. de Rijke, te Warmenhuize, tot gemeente-secretarie benoemd. HAAMSTEDE De pfgeloopen winter met zyu vele regenvlagen heeft weder aangetoond, hoe nuttig wérk werd verricht, toen eenige jaren geleden ingelanden van den polder Westeren Ban van Schouwen besloten een wind- motorec-installatie (watermolen) in den polder te plaatsen. Konden we vroeger in deh winter groote oppervlakten water op de lage poldergronden aanschouwen, thans nu door de werking vkn den watermolen het overtollige water van de gronden kau worden verwyderd, is een veel betere toestand verkregen. Wel moesten in verband met de plaatsing van den molen de polderlasten worden verhoogd, maar het is thans reeds gebleken dat in niet onbelangrijke mate de baten de lasten overtreffen. Dö schade, veroorzaakt door het overtollige water heeft zich altyd doen gevoelen. Onlangs lazen we in een oud werk „de beteeker is van ,,De RfAa'1 destyds „ook op den Westeren Ban aanwezig. „Hiermede moest worden aangeduid „Laagveld, liggende op Meetjes, zynde „voorheen altijd Plat Effen Weije en „Koornland geweest, doch thans geheel Weyland. Op deze R- én wierd voormaals „zeer veel en goed Hooy gewonnen „en zouden ook nog zeer goed Zaaijland „zyn, indien van het overvloedige water „tydig ontlast en van het inbreken van „het Rundvee bevryd konden worden". "Van het overvloedige water is men in den Westeren Ban polder thans bevryd; door de op de poldergronden aangebrachte draadversperringen is ook het Rundvee binnen bepaalde grenzen te houden. BURGH. Wegens het schrikken der paarden vau een passeeronde auto ge raakte op den zeedijk bij Koudckerke een boerenwagen van den landbouwer V. uit dez9 gemeente Vrijdagmiddag van den dijk. Gelukkig kwamen geen persoonlijke orgelukken voor. WISSEN KERKE. Bij de stemming voor een lid vau den gemeenteraad al hier werden uitgebracht 481 stemmen, waarvan 5 stemmen van onwaarde. Op den candidaat. door rechts gesteld, den werkman A. L. Abrabamee, waren uitge bracht 264 stemmen; op den candidaat van links, den laudbouwer P. J. Dosleman, 162 stemmen, zoodat de eerste gekozen ie. Met bet oog op zijn examenstudie in de muziek is aan den heer Ed. FJipse Cz, alhier uitstel verleend van opkomst in militairen dienst. RECHTZAKEN. ADVERT EN TIEN. Van 1—3 regelsf 0,80. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel-0,15. By contract belangrijke korting. Intending op den dag van uitgave vóór 2.80 ure. voor den rechter-cominisearis bt laat met de instructie van strafzaken, is do ver dachte naar het huis van Lcwaifng overgebracht. De verdachte was kort geleden uit de strafgevangenis te Goe's, waar hij eene veroordeeling van drie maanden wegens diefstal bad ondergaan, ontslagen. In een duikboot. Een Balkati-rorrespondeut van het Berl. Tagebl. heeft een tocht gemaakt in een onderzeeboot en vertelt daarvan: Dag eu nacht gaat dezelfde zenuw- moordende jacht op den vijand, van wien het draadloozo toestel, dat de booten aan boord hebben, slechts zelden ietn be trouwbaars meldt, door. Weken lang geniet de bemanning geen behoorlijken slaap of goede voeding. Toch maakt men zich gewoonlijk een verkeerde voorstel ling van het leven in een duikboot. Van de vreeeelijke hitte, waarvan zooveel verteld ip, merkt men niets. In den winter is het zelfs hevig koud in de boot, het is de koude van het zeewater rondom, die de stalen wanden spoedig naar het binnenste van do boot geleide". Ook de lucht wordt eerst na buitengewoon lange vaarten werkelijk slecht en ongeschikt om in te ademeD. In hat algemeen kan elke duikboot 's nachts, du3 na ten hoogste zestien uren, voor den dag komen en de slecht geworden lucht met zijn zuig- en pomptoestel verversclien. Op langere tochton wordt de lucht door kali-patronen hoon geperst, die de kool stof van de met koolzuur overladen atmosfeer vasthouden. In liet ergste geval 18 een druk op een kleiuen hefboom voldoende.' Dan stijgen door buizen uit zuur8toflles9chen blez?n door een klein, met water gevuld glas aan den binnen wand vau liet schip. Een tweede hef boom regelt de hoevetdhéid. Men kan deze zetten naar het getal meuschen, die behoefte aan zuurstof hebben. Do be manning kau drie of vier dagen lang van kunstmatige zuurstof leven. Menige duikboot-matroos, die zich reods verloren had gewaand, heeft daardoor het licht van de zon terug gezien. ZIERIKZEE, 27 Maart. J. M. R., 20 jaar, schaapherder, wonende alhier, is, als verdacht van hot plegen van diefstal in de gemeeute Ouwerkerk, door den burgemeester aldaar voorloopig aan gehouden, om voor den officier van justitie to worden geleid. Na een verhoor to hebbeu ondergaan De „Palemban^". In Duitsche kringen te Rotterdam wordt rondverteld} dat leden der be manning van de „Palembang" zouden hebben verklaard, een Engelsche tor pedoboot te hebben gezien, kort voor de ontploffingen. Naar men ons van zeer betrouwbare zij le bericht, is dit verhaal onvolledig. By die verklaring is bovendien medegedeelddat de richting van waaruit het schip getroffen werd, niet die was, waarin de Eugelsche torpedoboot lag. Onmogelijk kan deze de „Palembang" hebben getorpedeerd. Veel waarschijnlyker is, dat een Duitsche duikboot op den Eogelschraan schoot, maar den Hollander trof. Omtrent het vergaan van de ..Palera- bang" deelde een der opvarenden, een machinist, aan de Tel. mede, dat hy de wacht had in de machinekamer, toen op den bewustcn zaterdag, tegen half twaalf, twee lichte schokken werden gevoeld. Het sclv.p bevond zich toen nog vóór den Galloper. Het bevel kwam, om de machines stop te zetten. Even later kwam weer de order om volle kracht vooruit te stoomeD. Doch onge veer vier minuten later werd een hevige schok gevoeld, die het geheel© schip deed trillen. Opnieuw werd gestopt en nu volgde het bevel, in de sloepen te gaan. Onze zegsman deed zyn redding- gordel om en vond, boven gekomen, de sloep :n reeds gestreken. Plotseling ontstond een derde ont ploffing, heviger dan de beide voorgaande; allerhande brokstukken van Nhet schip vlogen de lucht in; wie nog aan boord waren, werden tegen het dek geworpen, waarby eLkelen gewood werden. Onze zegsman kwam er goed af. Hy sprong nu in zee en wist in een boot te klauteren. T(oen men 50 meter van de „Palembang" was weggeroeid, zonk het schip; de voorsteven het.eerst, do Nederland8che vlag verdween het laatst in de golven. Men roeide verder, tot men aan boord van een Engelschen torpedojager vriendelyk werd opgenomen. Deze bracht de ichipbreukeliDgen met een 30 raylt-vaart naar Harwich. Vandaar vertrek men naar Londen, om er in een b(Vel te worden opgenomen. Ooze zegsman roemde de in Engeland ondervonden behandeling. Van een Britsch matroos had hy, die zoo uit de machinekamer was gekomen en dus niet te dik gekleed was, een uniformjas en een flanel gekregen. By aankomst te Rotterdam had onze zegsman van zijn maatschappij, de Rotterdamsche Llovd, wier houding hy buitengewoon prees, een splinternieuw cosluuta ontvangen. Over de oorzaak van de ramp waren, volgens onzen zegsman, de meeningen verdeeld. De een beweerde, dat de „Palembang"' met mijnen in aanraking was gekomende ander, dat ze ge torpedeerd werd. We kregen echter den indruk, dat onze zegsman zich in dezen correct aan de dienaangaande door da maatschappij gegeven instructies wen- schte te houden. De stuurmansleerling Kempe was er afgekomen, met een gat in'zijn tong en een scheur boven op zyn hoofdde hofmeester kreeg een gat in het hoofd. Ten slotte maakte onze zeg/traan op getogen gewag van het schitterende gedrag van den kapitein, die zich den rechten man op de rechte plaats had getoond. Uit Daltseho gevangenschap ontslagen. Kapitein Verwilligen van de sleepboot ^Barbara IV" te Dordrecht, die 26 Jan. te Solsaeto (België) door de 'Duitschers is gearresteerd, is Vrijdagavond onver wachts iu zijn geziu teruggekeerd. Toen hij 26 Jaüuari te Seleaeto aan den wal ginj om de ultklariog voor Nederland iu orde te maken, is bij door Duitsche militairen aangehouden en ver hoord. Men verdacht hem van 9pionnage en meenemen van brieven. Den vol gerdon dag is hij naar Gent en vervol gers naar Brussel vervoerd, waar zijn zaak verder zou worden onderzocht. Hot bleek hem daarbij, dat zekere schipper Paepe had verteld, dat hy, Verwilligep, zich aau genoemde misdryven schuldig bad gemaakt-. Dez^ Paepe zat echter zelf iu Duitechlnnd in de gevangenis en het duurde zeer lang, eer die schipper te Brussel met den beschuldigde kon worden geconfronteerd. Toon dat echter eenmaal had plaats gehad, bleek terstond, dat de aanklager zich in den persoon vau Ver- willig en had vergist en deze kon dan ook dadelijk vertrekken. Men voorzag hem. kosteloos van passen en reisbiljetten en Het hem op eigen gelegenheid van Brussel naar Nederland reizen. Verwilligen verklaarde steeds goed be- baudeld te zijn en goed eten te hebben gehad. Bij zijn vertrek ontving hy zelfs van de officieren een paar sigaren, tejwyl zij hom de hand ten afscheid reikten. Aanrijding Koninklijke anto. Uitspraak doeDde in de zaak tegen jhr. E. H. F. A. Schimraelpenninck te Utrecht, die voor het kantongerecht te VGravenhage terecht stond ter zake, dat hij op 20 September 1915 met zijn auto, rijdende in het Haageche Bosch, de veiligheid van bet verkeer heeft ia gevaar gebracht, waardoor de koninklijke auto werd aangered en, waAriu gezeten waren II. M. do Koningin en Prinses Juliana, heeft de kantonrechter te 's-Gra- venhsge beklaagde vrijgesproken. In het vonnis werd o. m. overwogen, dat de euelhoid, waarmede bekl reed, D.l. pl. m. 30 K M., daar Pr plaatso niet overmatig snel kan genoemd worden en dat niet is gebleken, dat bnklaagde ou- onvoorzichtig en onoordeelkundig heeft gereden. zinnigen een warm verdediger hunner beginselen. Hij was voorzitter van de Vrijzinnige Kiesvereeniging. Een tragisch sterfgeval. Toen de heer E. Levi, oud-leeraar M. O. wonende te Oosterheek, voor de afd. Oosterbeek vau het Nut eeu lezing hield en hij reeds aan het laatste gedeelte van zyn voordracht gekomen was, viel hij plotseling voorover in do zaal, tot groote ontsteltenis van de hoorders, o. w. ook zijne echtgenoot©. De ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. In de heer Levi verliest Oosterbeek een verdienstelijk ingezetene en de vrlj- Do sluiting der Rotterdamsche markt. De Min. van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft in antwoord op een schryven van burgem. en weth. vau Rotterdam, betreffende de sluiting der veemarkt de verzekering gegeven, dat de maatregel, welke ten gevolge heeft, dat de Rotterdamsche veemarkten niet kunnen plaats hebben, niet langer zal worden bestendigd dan bepaald onver mijdelijk is. Uitwisseling gewonden. Het ligt in het voornemen de uitwis- seliug van Eugelsche en Duitsche inva- liede krijgsgevangenen toch via VliisiDgen te doen plaats hebben. De eerstvolgende uitwisseling zou dan in April geschieden. Gevaar voor do lovensmlddelen- voorzienlng. Het lid van de Tweede Kamer Ter Laan (Rotterdam) heeft de volgende vragen aan den minister van landbouw gesteld le. Is het den minister bekend, dat tengevolge van de goede vooruitzichten in de beetwortelsuiker-industrie door de fabrikanten tegen zeer hooge prijzen voor de campagne 1916 wordt gecon tracteerd, met gevolg, dat een veel grooter aantal hectaren land dan in normale tijden voor den verbouw van suikerbieten zal worden bestemd en de landbouwers vermoedelijk met winter tarwe bezaaid land zullen omploegen en eveneens landerijen, oorspronkelijk be stemd voor den verbouw van andere producten, aan de teelt van suikerbieten zullen dienstbaar maken? 2e. Is de minister bereid, indien hier gevaar dreigt voor den verbouw van een voldoende hoeveelheid graan en andere voor de volksvoeding benoodigde producten, maatregelen tot voorkoming te treffen? Shackloton's Zuldpool-expedltle. Er is uit Australische bron slechte tijding ontvangen nopens de Zuidpool- expeditie van luitenant Shackleton. Een draadloos bericht is ontvaogen dat het expeditie-vaartuig Aurora in $e Zuidzee is afgedreven. Het sloeg los van de takels bij het uitgangspunt der expeditie aan de Ross-zee, terwijl een troep van tien deelnemers aan land waren, waar onder kapitein Mackintosh, die belast is met de werkzaamheden aan den Australischen kant van het Zuidzee- vasteland. Nader wordt nog geseind: Het station voor draadlooze telegraflie te Awarua, Nieuw-Zeeland, is met de Aurora in verbinding geweest. Het schip vaart met gemiddelde snelheider is geen aanleiding tot bizondere ongerustheid. Ingezonden Stukken. Dreisohob, 27 Maart 1916. 'j Geachte Redacteur! Daar het is gebleken, dat de verslaggever, do heer M. J. Kosteu, in uw blad van 24 Maart j.l. niots heeft kunnen weerleggon, omtrent mjjn ingezonden stuk in de vorige courant, zou »k niet in dupliek behoeven te komen, toch zou het mij aangenaam wezen, en wel voor de laatste maal in deze zaak, nog eenige plaats ruimte to krjjgen, om den heer Kosten een antwoord te geven op den laatsten zin in zjjn artikel, waar hij vraagt met bewyzen te staven. Kosten erkent in zyn stuk, dat Doeleman er inderdaad naar gevraagd heeft, of de Burge meester het verslag eerst inziet. Of nu de Burgemeester het verslag eerst leest, of verzoekt aan den verslaggever liet aanslaan van zijn hoogen niet^gerechtigden toon, en zjjn plicht weigeit als secrefciris of voorzitter niet te vermelden, of dat de verslaggever om poli tieke redenon den Burgemeester ontziet, wie kan on zal dat bewyzen. Omtrent bewyzen nog iets. Wjj bobben in ons notulenboek in het renvooi, een besluit van. den raad, aangaande f 50 ver goeding aan een wethouder voor gemeente ambtenaar of bouwkundigen opzichter, waar do minderheid niets van afweet.' De meerderheid zegt echter, dat het zoo is. Is het daarom nu toch bewezen? U ziet hiermede Kosten, dat aan de vraag in het slot van uw schrijven, niet is te voldoen U, Mynheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte. Achtend, A. P. DER WEDUWEN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 5