B IJ VOEGSEL NIEUWSTIJDINGEN. behoorende ti(j do t»d VRIJDAG 17 MAART 1916, no 9828. NEDERLAND. TERWI8PEL (Fr.) Het vierjarig doch- tertje van J. F. alhier, dat uit een trek pot met kokende thee dronk, is in het ziekenhuis te Heerenveen aan de gevolgen overleden. APPELSCHA. De gemeente-veldwach ter zou de vergoediug aan de vrouwen van gemobiliseerden uitreiken tot een bedrag van ruim f 250. Hij had dat geld geborgen in een portefeuille van zija fiets. Toen hij de uitbetaling zou aanvangen, bleek de portefeuille met inhoud verdwenen. Alle nasporingen zijn tot nu toe vruchteloos. KERKDRIEL. Omtrent de mishande ling van den veldwachter Tereteeg, deelt de Z.-B. Ct. mede: Zondagavond te half elf, een half uur na het sluitingsuur, hoorde de politie zingen in de Kerksteeg, waar zij aantrof K. met nog drie andere personen. Aan de sommatie om rustig te zijn, werd door hen geen gevolg gegeven. Bij de poging om hen tot kalmte te dwingen, trok K. zijn mes en verwondde daarmede den gemeente-veldwachter T. op wel twintig plaatsen. De drie anderen kozen het hazenpad. Ter verdediging trok T. zijn revolver, die echter niet afging, doch bij het slaan met het wapen, ging een schot af zonder K. te treffen. AMSTERDAM. De directie van dt Kon. Holl. Lloyd heelt bericht van den kapitein van de „Tubantia" ont vangen, dat 't schip is getorpedeerd. Een hevige ontploffing volgde, waardoor alles werd stuk geslagen. Alle passagiers konden in de booten gebracht worden; de kapitein eenige officieren en een deel van de be manning zijn tot 4 uur 30 aan boord gebleven, maar moesten toen het schip verlaten, daar de toestand on houdbaar was en er geen kans be stond liet schip te redden. De „Tu- bantia" was op molest verzekerd. Hel stoomschip „Krakatau" van de Maatschappij Nederland, een tweede Hpllandsch schip en een Zweedsch waren in de nabijheid van de sloe pen. De ,,Tubantia" had 87 passa giers aan boord, benevens 291 man equipage. Onder de passagiers waren Ame rikanen en Duitsche vrouwen. Volgens een nader bij het departement van marine ontvangen bericht, zijn op het lichtschip Noord- Hinder twee sloepen van de „Tuban tia" met geredden aangekomen. HOEK-VAN-HOLLAND. Donder- iiamiddag is het s.s. „Breda, met on geveer 200 passagiers en*leden van de bemanning van de „Tubantia" aan boord, in zicht gekomen. MAASSLUIS. Het Nederlandsche stoomschip „La Campinc'dat naar Philadelphia vertrok, is teruggekeerd en voor den Waterweg geankerd. Aan boord bevinden zich 50 leden van de „Tubantia", welke aan den on- derzoekingsdienst werden overgege ven. Het stoomschip „Gorrpdijk". naar New-York bestemd, is terugkeerende, sleepende 3 sloepen, waarin ook op varenden van de „Tubantia". Te Vlissingen zijn door 2 torpe dobooten (59 man van de equipage geland. 't Stoomschip „Tubantia" is, evenals haar zusterschip, de „Gelria", geheel uit staal vervaardigd by de scheepsbouw meesters Alex Stephen and Sons te Lint- house by Glasgow. Het schip, dat in 1914 gebouwd is, meet 14,200 ton, is 187 M. lang, 22 M. breed, 13 M. hoog tot aan het shelterdek. Het voert drie volslagen dekken voor en achter, be nevens een menigte andere, alle van 8taal, ook waar ze met hout bevloerd zyn, Een aantal waterdichte schotten, met opoffering van veel moeite opge trokken tot het bovendek, verdeelt het schip in twaalf afdeeliugen. In geval van nood kunnen de deuren binnen 10 seconden gesloten worden door een een voudige handgreep daarboven op de comandobrug. 't Zeegevaarte is bovendien over de ge- heele lengte voorzien van dubbelen bodem, tevens bruikbaar voor waterballast en voor het meevoeren van groote hoeveel heden versch water gedurende geheel de reis. Ea wanneer er, niettegenstaande deze beveiligingsmaatregelen, nog ge vaar mocht bestaan, dan staan méér teakhouten reddingsbooten gereed, om door vernuftige mechanismen binnen den kortst mogelyken tyd en onder de gunstigste omstandigheden gestreken te worden. Ah de dynamo's niet meer mochten werken orn het schip te ver lichten, dan is er op het sloependek nog een speciale lichtinstallatie klaar. Er is ruimte voor 1850 passagiers en bemanning te zameu. Da titanische macht van 11000 p k. stuwt de „Tubantia" door de zeeën. Het interieur van 't schip De passa gier zal zich moeten beklagen over den te korten duur van ds zeereis aan boord van zulk een prachtschip. De hutten, salons en kamers zyn be rekend op 250 passagiers in de eerste, 230 in de tweede 'aiasse, benevens op 140 reizigers in de middenklasse eii op 900 personen in de derde klasse, voor wier overtocht en verzorging een be manning van 330 koppen waakt. Het begrip schip ontgaat den passa gier; hy waant zich in een weelderig ingericht Kurhaus. Men zegt wel eeüs, dat de zeelucht lui maakt. Eu daarom ia er ook een gymnastiekzaal op het bovendek met ds gebruikelijke turn toestellen en boven dien alle moderne apparaten voor heil gymnastiek. Behalve de particuliere vertrekken zijn er nog kapsalons, een bazar, de adminie- tratiebmeaux, een bacteriologisch labora torium, dokter-vertrekken, apotheek, foto grafisch atelier, drukkery, telefooncentrale enz. Het hospitaal is op het achterschip. Eu thans is dit zeekasteel, waarop de Hollaudsche Koopvaardijvloot terecht trotsch kon rijn, in de golven verdwenen. RECHTZAKEN. MIDDELBURG. Bij de behandeling voor 'l gerechtshof te VGravenhage in hooger beroep van de zaak legen den 36-jarigen Belg G. E. F. D. van Sijngel, die door de rechtbank alhier veroordeeld is wegens liet misdrijf, bedoeld bij art. 100 van 't wetboek van strafrecht,'dot twee jaar gevan genisstraf. zal als verdediger optre den de lieer jhr. mr. W M. de Brauw. De rechtbank alhier heeft verwezen naar de openbare terechtzitting met bevel tot gevangenhouding van den bekl. de zaak tegen E. v. D 29 jaar, veldarbeider te St.-Jansteen, thans ge detineerd te Middelburg, beklaagd van poging tot doodslag. De rechtbank alhier heeft den terrayn van gevangenhouding van L J. v. d. W., 40 jaar, bode bij het provinciaal bestuur verdacht van opzette lijke brandstichtingen te Middelburg en Goes ten tweede male met 30 dagen verlengd. De verdachte werd reed3 op 8 Januari te Middelburg aangehouden en op 10 Januari aan de justitie voorgeleid. Op Vrijdag 31 dezer zal voor de rechtbank alhier met gesloten deuren worden behandeld de zaak tegen A. J. K. en zyn echtgenoote J. P. K., beidon wonende- te Vlissingen, beklaagd van het houden van een rendez-vous huis. Voor het gerechtshof te 's-Hage zal op 15 April in hooger beroep be handeld worden de zaak tegen den Belg G. E F. D. v. S., door de rechtbank te Middelburg wegens spionnago veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Dinsdag is op last van den officier van Justitie in Den Haag proces verbaal opgemaakt tegen J. K wegens bet verknopen en verspreiden van opruiende geschriften, bestaande in de reeds 2 jaar geleden uitgegeven brochure, getiteld: „Naar de grenzen. Naar het abattoir Hot Dlonstweigeriogsmftnlfest. Het hof te Leeuwarden heeft arrest gewezen in de zaak tegen J. S., 46 jaar, predikant te Beetgum, door de rechtbank te Leeuwarden veroordeeld wegens het in het openbaar bij geschrifte tot eenig strafbaar feit (dienstweigering) opruien tot f 75 boete of 30 dagen hechtenis. Het vonnis werd gedeeltelijk vernie tigd en bekl. wegens opruiiDg en ver spreiding veroordeeld tot f 100 boete of 35 dagen hechtenis. Wegens Opruiing en verspreiding was 2 maanden gevange nisstraf geëischt. Voorts heeft het hof arrest gewezen in de zaak tegen L. de R., 35 jaar, predikant te Oenkerk, door dezelfde rechtbank wegens dat feit tot dezelfde straf veroordeeld. Het vonnis werd be vestigd. Wegens opruiing was 1 maand gevangenisstraf geëischt. J. F. van D., 41 jaar, predikant te Pietersbierum, werd door dezelfde recht bank wegenr. dat feit tot dezelfde straf veroordeeld. Het vonnis werd vernietigd en beklaagde wegens opruiing tot dezelfde straf veroordeeld. Wegens opruiing was 1 maand gevangenisstraf geëischt. T. L 33 jaar, predikant te Ooster- woldo, werd door de rechtbank te Heeren veen wegens verspreiding van bet manifest veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, met bevel, dat deze straf niet zou worden ondergaan, tenzij de rechtbank anders mocht gelasten, op grond, dat de ver oordeelde zich vöór het einde van den proef tyd van één jaar aan een straf baai- feit had schuldig gemaakt. Het vonnis werd vernietigd wegens een schrijffout en ten opzichte van de straf kon het hof zich niet met de voor waardelijke gevaugeoisstraf vereenigen en bepaalde de straf op f 75 hoete of 30 dagen hechtenis. Wegens opruiing en verspreiding van het manifest was 2 maanden gevangenisstraf geëischt. PREDIKBEURTEN. Zondag 19 Maart. Zierlkzee. Geref. Kerk. 's Voorm. tien ure en 's avonds zes hre, ds. Sybesma. Dinsdag 21 Maart 's Avonds half zeven ure, te Schuddebeurs, de beer De Vries. Woensdag 22 Maart, 's Avonds zeven ure, te Capelle, de beer De Vries. Chr. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Wisse nam. twee ure, Leeskerk en 's avonds zes ore, ds. Wisse. Oud-Geref. Gemeente, Breestraat. Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, Leeskerk. Lüthersche Kerk. 's Voorm. tien ure, Geen dienst. Evangelisatie (tfjdeiyk Luthorsche Kerk). 's Avonds'half zeven ure, Geen dienst. Evangelisatie Jeruël. 's Voorm. tien ure en 's avonds half acht ure, Gewone dienst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 9