ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 15 Maart 1916. B E RIC H T. aanbestedingT Het verbouwen van de woning van den Direc teur der Gasfabriek. KAZERNEMENTSFONDS. Oorlogsoverzicht. NI5P WSTIJDINDSN. TJit Stad en Provincie. (Z lerikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. Prys per drie maandenf 1,80. Franco per poit- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,06. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 72ste JAARGANG. Ne. 9827. Diraoleur A. i. DE LOOZE Jr. Uitga ••r-Hoofdradaotaur FRAMKEL. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reolames per regel- 0,16. B\j contract belangrijke korting. Inzending op den dag Tan uitgare vóór 8.90 ure. Zij, dis zich met I April a.8. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. De Directeur, A. J. DË LOOZE Jr. BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Zihrikzbk aullen, op Maandag 27 Maart 1916de. middags ten 12 ura, ten Raadhuize, in het openbaar aanbesteden: Bestek met 1 teeker.ing worden op aanvraag ter Gemeente-Secretarie en aan het Bureau van Gemeentewerken, tegen betaling van f 1,per stel, franco toegezonden. Aanwijzing zal geschieden op Zaterdag 95 Maart 1916, des voormiddags ten 10 ure, in het gebouw. Nadere inlichtingen ijju te verkrijgen eiken werkdag van 9.3011.30 ure, aan het Bureau van Gemeentewerken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de Commissie yau 1 beheer van het Kazernementsfonds rekening en verantwoording zal doen van haar beheer over het jaar 1915, op Dinsdag den 21 Maart e k.» des namiddags te 37s uur, in een der lokalen van het Stadhuis, en roepen alle gerechtigden tot dit Fonds op, daarbij tegenwoordig te zijn. Zierikzee, den 15 Maart 1916. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, A. J. F. FOKKER, Weth., l°.-Burgemoester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Amara nog altijd dooi* de Turksche lroepen omsingeld. De Britsehe gene raal Aylmar. die lot zijn ontzet Is komen opdagen, is daarin tot heden toe niet geslaagd. Hij werd tellcens door de Turksche troepen terugge slagen en zoodoende, genoodzaakt tol zijn oude stellingen terug té keeren. Mogelijk is, dal Townshend onlzet wordt, door hel Russische leger, hel-4 welk Kerind in Perzië reeds bezet heefl. Of 'I leger van Portugal n actieve rol in dezen oorlog zal spelen, moet men afwachten. Het wordt op papier wanneer het op oorlogssterkte ge bracht is. o|) 260.000 man geschat. Oostenrijk heèft dcn Poriiigeesehen gezant te Ween en zijn 'pas gegeven en zal zijn gezant te Lissabon terug roepen. De telegrammen over de krijgsver richtingen aan de verschillende oor logsfronten melden heden niets be langrijks. Op l Weslel. oorlogsterrein is de toestand vrijwel dezelfde ge bleven. Alleen hebben de Duilschers zich van het Bois des Corbeaux meester gemaakt, nadat de Fran- schcn dit boscli heldhaftig eenige dagen verdedigd hadden. De Fran- schen beweren, dat genoemd bosrh voor tien van geen strategische waar de is. .Wanneer dat zoo is wat wij natuurlijk niet beoordeelcn kunnen, dan rijst de vraag, waarom zij ge noemd boseh eersi na heftigen tegen stand aan de Duilschers overgaven. Overigens heerscht, alhoewel het ge schutvuur niet van de lucht is, op liet Westelijk front in vergelijking met liet offensief, hetwelk een drie weken geleden door de Duilschers geopend werd, een betrekkelijke rust, een rust, die wellicht den storm van een nieuwen krachtigen aanval voor af gaat. Sedert liet aggressief optreden van de Duilschers bij Verdun hoort men van hetgeen op den Balkan geschiedt, al bitter weinig. In Saloniki zitten Engelschen, Franschcn en Serviërs heel rustig, en maken lol 1111 toe geen aanstalten 0111 in Macedonië op le rukken en Bulgarije aan le vallen. En sedert de Oostenrijkers Durazzo. de hoofdstad van Albanië, veroverd hebben, is er in Albanië weinig be langrijks voorgevallen. Men dacht algemeendat zij zouden trachten zich van Valona, hetwelk door de Italianen bezel is. meester te maken. Wellicht, dat dil nog eerstdaags ge beurt. Op 't Italiaansche gevechtsterrein aan de Isonzo heerscht in de laatste dagen meer bedrijvigheid. De Itali anen hebben met sterke strijdkrach ten talrijke aanvallen ondernomen, die, naar uit .Weenen gemeld wordt, allen werden afgeslagen. In liet Twcestroomenland, dat is in Mesopotamië, is de Engelsche generaal Townshend te Koet-El- FRANKRIJK. Hel geding tegen eten moordenaar van Jaurès is opnieuw uitgesteld, zoo verneemt de Kölnischc Zeiltuig. D.c redenen zijn volgens het blad Dc Kolii. /Ag. hechl namelijk geloof aan een verhaal, dat in een Zwil- sersch blad heeft gestaan en hierop neerkomt, dat de moord zou zijn geschied om le beletten, dat Jaurès uitvoering gaf aan een door hem le kennen gegeven voornemen om in zijn blad Humcuiité een artikel le plaatsen naar den Irant van Zola's .Laceusê, waarin hij verschillende personen, o. w. Jswoiski. den Russi- seben gezant te Parijs, openlijk wilde beschuldigen den oorlog le hebben bevorderd. Hel artikel zou in de Hunwnilé van 1 Augustus verschij nenden in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus is Jaurès vermoord. Volgens de Köln. ZAg. hebben vrien den van Jaurès dit meegedeeld, doch heefl de Fransche censuur de ont hulling belet. Men vreest heel het dat bij het geding de zaak door getuigenverklaringen aan hel licht zou komen. ENGELAND. Len Kngelseh soldaat, die zestien maanden aan hel front was geweest, kwam Ic Mo-ss bij Wrexham thuis en liad als aandenken een boni mee gebracht. Donderdagavond gleed de bom hein uil de hand en ontplofte! Drie kinderen werdén gedood. Van den soldaat werd een been wegge slagen, hel andere zal misschien af gezet moeten worden. Van 'n vrouw zullen beide bccnen moeten worden afgezet: van een andere vrouw is een voet geheel en dé andere ten deelc weggeslagen. NEDERLAND. ENK HUI ZEN. De boot van Stavoren naar Eokhuizen, een der nieuwste, de „Van Hasselt", is dicht by Eokhuizen op een zandplaat geloopen. De trein, waarop deze boot liep, heeft nog IJ uur gewacht, doch toen was de boot nog niet vlot. Het vaartuig zit onge vaarlijk en men hoopt het met den vloed af te brengen. Een der oude ponten is ter assistentie naar de zandplaat vertrokken. BUIKSLOOT. Er is proces-verbaal opgemaakt tegen een door het waters nood-comité aangesteld werkman, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van verschillende goederen. Er is huiszoeking by hem gedaan en heel wat, van diefstal afkomstig, by hem gevonden. AMSTERDAM. Op den avond van 2(J Jan. kwam iemand bij de firma M. Z. Böolemail alhier, die mede deelde. ongeperforeerde 1 cents-post- zcgelvellen le koop te hebben. Hij vroeg er een lagen prijs voor. Den firmant, den heer S. J. Wce- nig. kwam de aangeboden prijs ech ter verdacht laag voor. Hij vroeg den man terug le komen en stelde zich inmiddels in verbinding met de rijkscontrole aan de drukkerij van de firma Ehschedé te Haarlem. Het bleek, dat de bewuste ongetande 1 cents-postzegels niet langs den offi- ciêeleh weg de drukkerij konden ver laten hebben. Ook de recherche werd nu gewaarschuwd en hel partijtje postzegels, op 31 Januari aangebo den. in beslag genomen. In Haarlem werd daarop een huis zoeking bij één der werklieden ge daan. met liet gevolg, dat ook daar nog eenige gelijke ongeperforeerde vellen aangetroffen werden. Hel kwam uil. dat één der werk lieden op frauduleuze wijze eenige afgekeurde ongeperforeerde vellen mach lig was geworden en daarvoor goed geperforeerde vellen in de plaats had gelegd. Dc bedoeling was. deze ongetande postzegels aan handelaren als ..zeldzaamheden le verkoopen, wal echter mislukt is. De werkman bekende en werd ge arresteerd. De zaak is thans in han den van de Haarlemschë justitie. 's-GRAVENHAGE. De bewoners van de Fahrenheitstraat en omgeving werden Dinsdagochtend opgaschrikt door een hevigen knal, tenge^lge van een ont ploffing, welke plaats greep in de chemische fabriek van den apotheker, den heer Furnce, in genoemde straat. Toen een knecht aan de fabriek kwam en de straatdeur opende, had de ontploffing plaats. De man werd tegen een vat geslingerd en bekwam brand wonden. De buitenmuur van de fabriek werd ontzet, de tusschenrauren stortten in, en het dak werd geheel uit zyn voegen gerukt. In een vertrek op de bovenverdieping, waar chloor-etbyl wordt bewaard, ontstond brand, welke door de brandweer werd gebluscht. Van huizen aan de overzyde der straat sprongen hier en daar ruiten stuk. DELFT. Zondagmiddag is het 3-jarig dochtertje van den werkman Van Gas teren met de kleertjes in aanraking gekomen met de brandende kachel en in brand geraakt. De moeder, die even afwezig was geweest, vond haar kind in hoogst de ?rniswekkenden toestand. RIDDERKERK. Door dc afcleeling Zwijiulrecht der S. D A. P. zijn can- didaal gesteld voor lid van de Pi'.ov. Staten in het district Ridderkerk de heeren J. H. F. van Zadelhof en H. .1 Horsman. TI KL. Alhier is zekere K uil Kerk- driel binnengebracht, dip den veld wachter Tersteeg aldaar door mes steken levensgevaarlijk heeft ver wond. BREDA. De cadet Dc (i van de Koninklijke Militaire Academie, die j.l Zondag bij een vrijwillige sport- oefeniiig door een speerworp ernstig werd gewond aan den hals, is aan de gevolgen overleden. MAASTRICHT. Alhier hadden in de Kleine Looyerstraat 3 personen van Russische nationaliteit 'n kamer gehuurd als zoogenaamde Belgische uitgewekenen. Zij worden verdacht van hel maken van bommen, althans de politie heeft materialen, benoodigd voor het maken van dergelijke ge vaarlijke instrumenten, op de kamer gevonden en in beslag genomen. 2 ervan zijn met de Noorderzon ver trokken. dc derde, dien men terug verwachtte, is tot heden niet ver schenen. Het huis wordt door de politie bewaakt. Ook de dochter van den verhuurder, met wie een der Russen, naar men vertélt, omgang had, is niet teruggekeerd. VEGHEL. De marechaussée's hebben hier een goede vangst gedaan. Op surveillance onder deze gemeente mochten zy er in slagen een berucht inbreker te arresteeren, die uit de ge vangenis was uitgebroken. Na alhier overnacht le hebben, werd hy zwaar geboeid naar 's Bosch ge transporteerd. ZIERIKZEE Bij kon besluit van 13 dezer zijn benoemd in de pro vincie Zeeland: tot dijkgraaf van den Henriëttepolder St.-Philipsland J A. Stols te St.-Philipsland; lot dijk graaf van het waterschap Oud-Yos- semeer J. L'. van Gorsel te Oud-Vos- scmeer; tol voorzitter van l bestuur der waterkeering van den calaniiteu- zen Annapolder .1. tie Korte Sr. te Kortgene; lot dijkgraaf van den Nieiiw-Noord-Bevelandpolder A D. Snoep te Colijnsplaat De prtys van het courantenpapier. Xaar wij vernemen, zijn (Ie direc teuren der dagbladen door dc Yer- eeniging' „Dc Ne.derl. Dagbladpers" tegen den 21stcn dezer opgeroepen tol een buitengewone algemeene vei'- gadering, om ..de mogelijkheid le overwegen, of (ie abonnementsprij zen der dagbladen moeten eri zouden kunnen worden verhoogdóf de omvang der bladen' verminderd, óf iets anders gezamenlijk kan worden beproefd". De prijs van hel papier, één der belangrijkste uitgaven voor een cou rant. is sedert liet begin van den oor log gestegen met 70 pGl. SCHFRPENISSF. Maandagmiddag werd in de herberg van den heer Rijslenbil een vergadering gehou den lol hel oprichten van een boe renleenbank. De heer Jager zette het doel en de werking der bank uiteen. Kr traden onmiddellijk 30 leden loc. Zij. die nog Jid wensehen te worden, kunnen zich hij den heer Jager ten huize aanmelden. In de heden gehouden stemming voor een raadslid werd gekozen dc lieer D. Diiijnhouwer. met 108 stem men. De heer AV. Bijl verkreeg 85 stemmen. ZONNEMAIRE, 14 Maart. De vorige week bestond in Zierikzee verschil van gevoelen tusschen de leveranciers en afnemers over den prijs der steenkolen. In dit verschil kan men op do dorpen, en ook op het onze, vrijwel onzijdig blij vod. Toch kan medegedeeld worden, dat door de Landbouw Sociëteit „Ceres" alhier de vorige week 5741 H.L. puike kolen zijn ingeslagen, die den afnemers op het veer afgehaald f 1,30 per H.L. hebben gekost. ELKERZEE, 14 Maart. Helen werd alhier by Hanee de jaarlijkeche Algemeene Vergadering vau de Vereeüiging „Het Groene Kruis" gehouden. Voorzitter was ds. Straatsma, de opvolger van ds. Kok, die nasr Warfum is vertrokken. Van dezen laatsto was een schrijven ont vangen, waarin hij wegens vertrek zijn ontslag als lid nam, dankte voor de aangename samenwerking en de beste wensehen voor de vereeniging uitte. Thans telt deze vereeniging, omvattende de gemeenten Ellemeet, Eikezee en Duivendijke, 146 leden, waarvan er 36 aanwezig waren. Na leziüg van de no tulen door de secretaresse, mrj. Mazure, werd door deze mede een uitvoerig jaar verslag uitgebracht, dat de voorzitter aanleiding gaf de secretaresse namens de vereenigiDg zijn hizonderen dank te betuigen voor de vele en succesvolle bemoeiingen ten bate der vereeniging gedaan. De penningmeester, de heer 0. Ilanse, deed rekening, waarbij bleek, dat er een batig slot was van f 63,65. Dit jaar was er, behalve kleine middelen, aangeschaft een ligtent, 2 ligstoelen en 1 ledikant. Uit de mededeeliog van de magazijn houdster, m*j. Steketee, mocht worden afgeleid, dat er van de hulp middelen veel gebruik wordt gemaakt. De aftredende bestuursleden, mej. Steketee en de heeren C. Hause en C. Padmos, werden met nagenoeg algemeene stemmen herkozen, terwijl nog enkele stemmen werden uitgebracht op de heeren Posterne, J. van Dommele, Hasker en J. Stoel. Naar de vergadering van de Provinciale Vereeniging, waarbij deze afdeeliüg is aangesloten, zal een afgevaardigde worden gezonden in combinatie met de afdeeliDg Brouwershaven. In het huishoudelijk reglement werd het volgend artikel op genomen: „Ieder ingzetene van de ge- gemeenten EHemeet, Eikerzee en Duiven dijke is verplicht, wanneer hij nè. 15 Juni 191G lid wil worden van de ver eeniging „Het Groene Kruis", behalve de contributie, één gulden te betalen voor het gebruiken van het eerste artikel uit het magazijn. Zij, die van buitenaf naar een dezer gemeenten verhuizen, zijn, wanneer zij binnen 6 maanden na bun vestiging als lid toetreden, van deze be paling vrijgesteld". De vergadering werd ook thans als altijd bijgewoond door onzen medischen adviseur dr. Ittmann van Brouwerehaven. Na omvraag sloot ds. Straatsma deze bijeenkomst. OUWRRKERK. Dinsdag heeft zich hier een ongewoon verschijnsel voor- I gedaan. Verscheidene gi'oote men- schcn en vooral de kinderen vertoon den des morgens reeds teekenen van groole opgewondenheid. De onder wijzers kondén slechts met» groole moeite de noodige kalmte bewaren. Hel was hoog noqdig, dat medische hulp kwam opdagen. Des namiddags keken dan ook velen met verlangen den Molenweg op, of zij het rijtuig van dokter Spruyt, dat men al zoo vele jaren hier kent. zagen aankomen. Daar kwam hel aan. Gelukkig had de dokter assistentie meegebracht. De eerste gang was naar het ge meentehuis, waar de Raad in buiten gewone zitting bijeen was en waai* de lieer Vilant den geneesheer den ongewonen toestand blootlegde. Er werd besloten dadelijk een bezoek aan de school le brengen. Daar waren zoowaar de kinderen der bewaar school hij de anderen samengehokt. Zoodra dr. Spruyt met zijn vrouw en dochter en nog een militaire verple ger waren binnengekomen, begonnen de kleinen le joelen: „Wij kunnen F missen, ja. ja, dokter Spruyt". De dokter schrok ervan. Toen hij zijn onderzoek wilde aanvangen sehiceuwden ze: „Wij danken je hartelijk". En toen: „Airemstokje turf in je rokje, juffrouw je den (lokter nie ezien?" En toen begonnen allen te bijten van belang. Om hem maar gauw weg te krijgen, riepen ze: „Gegroet, gegroet, gij dokter". Hij wou nog wat zoggen, maar al spoedig klonk liet: „Komt, zingen wij ver heugd een lied". Maar erg kwaad meenden de kleinen het toch niet, want lot besluit zongen ze: „Heil zij en 1)1 ijve den huize Spruyt". Er was niets aan te doen. De dokter ging heen en er werd besloten de nu toch leege bewaarschool tot hospitaal in le richten voor de groote menschen, die de onhebbelijke kwaal ook al onder de leden hadden. Maar toen begon daar hel rumoer. Er was er een. die schreeuwde liet hardst van al. en die gooide waarachter den dokter een gouden horloge naar het hoofd. Dr. Spruyt zag in, dat hij met een zeer. zeer buitengewoon ge val le doen had, en schreef dadelijk een geneesmiddel voor om 'l proces le bespoedigen: wijn. al of niet met suiker..Na een paar uren was wer kelijk de opgewondenheid wat be daard. Maar de dokter achtte liet toch geraden, den heelen avond op hel dorp te blijven. Er zou namelijk een uitvoering zijn van Staatspensioen. Eu men vreesde voor herhaling der ziekteverschijnselen. Dank zij echter hetzelfde recept van 's namiddags, liep alles buitengewoon goed af, en al was liet wat Taal, de dokter met zijn helpers konden ten slotte toch met een gerust hart liet dorp ver laten. Den volgenden dag was alles weer normaal. ST.-ANNALAND. Tot correspondent van de iuter-communale arbeidsbemidde ling is alhier aangewezen de heer F. M. Boogaard, klerk ter secretarie, die voor belanghebbenden te spreken is alle werkdagen des voormiddags tusschen 10 en 12 ure. ST.-MAARTENSDIJK. 14 Maart. Rij de heden gehouden stemming vóór een lid van den gemeenteraad waren uitgebracht 124 stemmen waarbij 15 van onwaarde. De heer M. Quakkclaar werd gekozen met 209 stemmen. Op den heer .1, P. Hagc waren 200 stemmen uitge bracht. THOLKX. K I Vrijdagavond "ver gaderde in de zaal „Non Semper" alhier de afcleeling Thölen van den Nederl. Bond voor Vrouwenkiesrecht. Als spreker trad op dr. A. v. Raalte, directeur van den keuringsdienst der gemeente Dordrecht, over verval- sching van levensmiddelen. Is er ooit 'n propaganda-avond beter geslaagd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 1