ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 8 Maart 1916. Kostolooze koepokinenting en lierinënting Voor d3 slachtoffers van den watersnood. NIEUWSTIJDINGEN. (Z lerikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. Prjjs per drie maanden1,80. franco per poat- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummert- 0,05. Verachjjnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 72ste JAARGANG. Nf 9824. DiruoUur i H. J. DE LOOZE Jr. Uitga ver-Hoof dr«daet«ui*i A. FRAMKEL. ADVERTENTIEN. Van 18 regelsf 0,80. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,16. By contract belangryke korting. Intending op den dag ran uitgave vóór 2.SO ure. op Zotordog II Maart e.k des namiddags 2 uur, in het gebouw voor lijders aan besmettelijke ziekten, staande in de Sint-Anthonie- of Manhuisstraat, wijk C no. 80. De geneeskundigemet de vacci natie belast, verzoekt met aan drang zorg te dragendat de beide bovenarmen van de in te enten kinderen en vblwasseneti goed gcwasschen zijn. Onlvnngen f 1, van eenige meisjes van de Zondagsschool in de Nieuwstraat. Te zamen mei hel vorig bedrag f 230,29s. Oorlogsoverzicht,. Aller blikken zijn Ihans gericht op hel Westelijk oorlogslcrrcin. en speciaal op de krijgsverrichtingen hij Verdun. Fel is natuurlijk den Duilsehers klaar blijkelijk om de verovering van deze geduchte versterkte vesting te doen. ten einde den veg naar Parijs vrij te krijgen. Ol' /-ij daarin slagen zullen; zal de loop der gebeurtenissen wel leeren. Zooals men weel, zijn zij, na I fort Douaumonl en de daarbij behooréncle panlserbatle- rijen stormenderhand bemachtigd te hebben, in liet bezit gekomen van het dorp Douaumonl. I welk wel weer door de Frnnschën heroverd werd, maar doof de Duilsehers werd teruggenomen. Deze hebben nu len westen van de Maas zich meesier gemaakt van hel dorp Forges Cu van een heuvel in de nabijheid van Regneville. In Engeland, dal Duilschland door djn blokkadeslelsel tracht uil le hon geren. heeft zich een Nationaal Comité gevormd met de bedoeling de bevolking tol zuinigheid en spaarzaamheid aan le sporen. Artikelen van weelde moeten niet aangeschaft worden, en dè overge spaarde gelden fcooveel mogelijk in En- gelschc staatspapieren belegd worden Heel Engeland is door genoemd Comité in 225 districten verdeeld, teneinde het werk van de dames en hecreiï propagan disten gemakkelijk te maken. Elk pro pagandist kvijgL zijn district, waar hij door meeting en huisbezoek zal trach ten de menschen voor de doeleinden van bovengenoemd comilé le winnen. Te Tonden in Guidliall is reeds een groole meeling gehouden geworden, die door den Lord-Major gepresideerd werd, en door Lord Kitchener, ons allen welbe kend uit den' Boerenoorlog) en Lord Balfour, respectievelijk Ministers van Oorlog en Marine, wérd bijgewoond. De Minister van Financiën, Mc. Kenria, hield een vurige rede, waarin hij krach tig op zuinigheid en spaarzaamheid aan drong. Warneer de stichting van een dergelijke over geheel Groot-Brillannië vertakte verecniging noodig is, dan blijkt daaruit zonneklaar, dat de toestand van de schatkist verre van rooskleurig is. En om oorlog te voeren en om dien vol Ie houden is een welgevulde schatkist van noode. De Duitschc duikboolcn hebben onder de Engelsche koopvaardij- en transport schepen een groole verwoesting aange richt, zoodat er reeds behoefte begint le ontstaan aan laadruimte. Teneinde in die behoefte te voorzien tracht Engeland thans tegen hoogc prijzen bij de neutrale volken schepen op le koopen. De onvriendelijke houding van den President der Republiek van de Vcr- eenigde Staten ten opzichte van Duitsch- land met betrekking tol do duikbootcn vond in" den Amerikaanschcn Senaat neen steun. Een der leden van dit staats lichaam, Gore genoemd, had namelijk een motie ingediend, waarbij aan Ame rikanen verboden zou worden op gewa pende koopvaardij- of transportschepen Ir reizen. Een ander lid. James, wilde blijkbaar den President Wilson vooreen zoo scherpe afkeuring van zijn politiek tegenóver Duilschland vrijwaren, en slelde om die reden voor de motie Gore van de agenda af le voeren. Gore diende hierop een amendement op zijn molic in, waarin verklaard werd, dat de dood van een Amerikaanschen burger, rei lend op een gewapend handelsvaartuig, hetwelk zonder voorafgaande waarschu wing tot zinken was gébracht, grond zou opleveren voor een casus belli. Hierop gaf James aan zijn voorstel een uitbreiding in dien zin, dal ook amen dementen er onder vielen. Dit voorstel werd met overweldigende meerderheid aangenomen. Men zou nu meenen, dat daarmede de zaak in den Amerikaan schen senaat voorloopig was afgedaan. Zoo dacht de senator, Mac Cumber er echler niet over. Hij beproefde deze aan gelegenheid. die door de voordeur was uitgelóodsl, door een achterdeurtje bin nen Ie loodsen. Hij slelde voor, dat, zoo lang over hei aanpassen van de regelen van hel volkenrecht aan de nieuwe wijze van oorlogvoeren geen eenstemmigheid was verkregen, lol de Amerikaansche burgers hel verzoek zou worden gericht hun leven niet in gevaar te brengen door le reizen op gewapende schepen. Ook dil voorstel onderging het zelfde vlot als de vorTge. Waren al deze voorstellen afgestemd geworden, dan zou dit be- tcekend hebben een goedkeuring van Wilson's houding tegenover hel Duit- sche duikboolenbesluil. maar nu men ze uil deferentie voor den President niet heeft aangenomen, maar ze van de agenda heeft afgevoerd, nu is deze parlementaire manier van handelen "n duidelijke vingerwijzing, dal men hel in deze niet eens is met den President. ZUID-AM SRIKA. Hel Spaansche stoomschip „Principe de Aslurias" is drie mijl ten oosten van Paula San Sebastian op de rotsen go- loopen en in vijf minuten gezonken. 86 leden der bemanning en 57 passagiers zijn door l Fransclie stoomschip „Vega' Ie Santos aangebracht. 333 passagiers en 107 leden der bemanning worden vermist. CHINA. De Chiiieesclie regeeringstroepen heb ben Socifee (aan de Jangtse), één der bolwerken van de opstandelingen, ver overd. NED.-INDJË Een kuststoomboot, waarin zicli een aantal inlanders bevonden, is gezonken Dertig inlanders verdronken. ROEMENIË. liet testament van Koningin Elisabeth van Roemenië is door den minister van justitie geopend Hel is op 11 October 1911, dus énkele dagen na (len dood v;m Koning Carol, opgemaakt. Het beval uitsluitend schenkingen voor liefdadige doeleinden en legaten aan personen, die koning en koningin trouw hebben ge diend. Dc tegenwoordige koningin van Roemenië ontvangt n milliocn lei, waar van de rente is bestemd voor bepaaldelijk aangewezen liefdadige doeleindentwee door de koningin geslichte weldadig- heidsverecnigingcn elk 100.000 lei. zes andere elk 50.000 lei, vier vereenigingen tol opheffing van de nationale nijverheid 20,000 lei. Het ministerie van landbouw ontvangt 300.000 lei voor de stichting vin een landbouwschool te Argesj. De renten van een kapitaal van een half milliocn zijn bestemd voor dc bruidschat van een onbemiddelde officiersdochter, die in hel huwelijk treedt met een offi cier van het 2e jagerbataljon „Koningin Elisabeth" of met een zeeofficier. Aan hel slot van het testament ver zoekt de koningin haar opvolgster, haar werken voort le zeilen en het Roemeen- sche volk lief te hebben. Twee onroerende goederen der konin gin in Duilschland komen aan haar bloed ve r wan ten DUITSCHLAND. De vrouw van den mijnwerker K. te Gerlhc in Westfalen verloor dezer dagen één barer zoons op het slagveld. Zij schijnt dientengevolge plotseling krankzinnig te zijn geworden, want toen haar man naar 't werk was, heeft ze met bijlslagen Uvee barer kinderen in den slaap trachten te dooden. De jon gens tweelingen werden zwaar gewond. Daarna trachtte ze zelfmoord le plegen, waarin ze door haar schoon vader verhinderd werd; ze bracht zich een hiel levensgevaarlijke snede aan den hals loe. NEDERLAND. GRONINGEN. Iiicle infanlcrie-kazcrne alhier is ingebroken. Door verbreking van een ruit heefl.men zich toegang tot de cantine verschaft en uit de kas hon- J derrl gulden ontvreemd. Do militaire TerkeonfngsTlueht. SCHEVENINGEN. Er was hier een talrijk publiek tot bywoDing van de militaire verkenningsvlucht samerge- stroomd. Te ongeveer kwart voor twee kwam er plotseling eenige beweging in d8 toeschouwers De soldaten, met het afzetten belast, presenteerden het geveer, en H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik, gevolgd door den opper bevelhebber en den commandant van het militaire vliegkamp te Soesterberg, schreden over den boulevard naar het strand, waar zich bij het gezelschap nog aansloten de raiuister van oorlog en de burgemeester van 's-Gravenhage. H Mgekleed in het zwart fluweel, liet zich allereerst luitenant Nieuwenhuys voorstellen, waarna de bezichtiging plaats had van de volgauto's, die nabjj de pier stonden opgesteld. Toen juist na defe bezichtiging de L. A. 8 landde, onderhield H. M. zich enkele oogenblikken met den bestuurder daarvan, luit. Steup, die van zyn be vindingen raededeeling deed. In afwachting van het vertrek wan delde H. M. vervolgens eenige oogen blikken langs het strand. Toen echter te 20 minuten vóór dritëa alle aange komen toestellen naby de Pier voor het vertrek gereed stonden (luit. Nieuwen- huya voerde inmiddels nog een korte vlucht uit) begaven H. M. en de Prins zich met gevolg naar den start, waar H. M. staande naast het eerst vertrek kende toestel van de voortzetting van de reis getuige was. Te kwart voor drie steeg de L. A. 16 omhoog, direct door de L. A. 7 gevolgd. In wyde kringen cirkelden beide toe stellen rond om op 2000 M. hoogte te komen alvorens zich in de richtiüg van de strandbattery te begeven, waarachter het doel stood opgesteld, waarnaar de bommen geworpen moesten worden. Nadat H. M. het vertrek van een viertal toestellen had gadegeslagen verlieten H. M. de Koniügin en de Prins het strand en begaven zich weer naar het terras van het Oranje-Hotel, ora kort daarop per auto Daar het paleis terug te keeren. Na het vertrek van het koninklijk echtpaar vertrokken ook de autoriteiten, aangezien men van het werpen der zandzakken door de vliegers wegens den grooten afstand niets kon zien. Ongeveer halfvier vertrok, onder luide hoera's van het talryke publiek, het laatste vliegtuig, dat evenals het voor gaande tengevolge van den opkomenden vloed gedeeltelijk door het water moest rijden. Gedurende de vlucht bevonden zich op zee eenige torpedojagers en andere oorlogsschepen ora zoo noodig hulp te verleenen. ROTTERDAM. Naar uit betrouwbare bron vernomen wordt, beeft liet stoom schip „Bandoeng", dat alhier is binncn- geloopen, na voor cenigen tijd in den Theemsmond op een mijn gestoóten le hebben, op dezelfde reis in dc Middel- landsche Zee blootgestaan aan 'n aanval vrn een onderzeeboot. Op een afstand van vijf mijlen schoot de onderzeeër nel een kanon op dc „Bandoeng". De kogels troffen eenige reddingsbooten en een luchtkoker. BREDA. Wegens gebrek aan grond stoffen zal dc stoom-chocolade- en cacao fabriek „Kwattii" a s. Zaterdag 75 werk lieden ontslaan. Blijft hel gebrek aan grondstoffen voortduren, dan zal de ge- heele fabriek worden stopgezet. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEH. Bij het IJkwezen le Dordrecht is aangesteld Joh. F. Scheij- beler. timmerman alhier. De verbindingsweg tusschen No.orcl- Brabant en Zeeland over den Ooster- Scheldedam wordt Donderdag 16 dezer voor liet verkeer opengesteld. BROUWERSHAVEN. Hel is ons j gebleken, dal in het verslag betreffende I de installatie van den burgemeester op Woensdag 1 Maart j.l. onwillekeurig eenige onjuistheden zijn ingeslopen, wat betreft dc door den nieuwen burgemeester uitgesproken rede. Wij laten deze daarom hieronder in zijn geheel volgen, daartoe door den heer Kaptcijn welwillend in staal ge steld. „Mijne Hoeren 1 Waar ik thans op het punt sla het ambt van burgemeester over deze gemeente te aanvaarden -wensch ik in de eerste plaats een svoord van dank le richten lol H. M. de Konin- I gin, die het heeft mogen behagen mij tot uwen voorzitter te benoemen. Voorts dank ik den waarnemenden burgemeester voor dc welwillende woorden zoo juist lot mij gericht. Ik weet, dat ik geen gemakkelijke laak oj) mij neem, toch aanvaard ik die taak met opgewektheid en vertrouwen, omdat ik mij van uwe medewerking overtuigd houd. Die medewerking roep ik ook in van allen, die in dienst der gemeente zijn, inzonderheid van den secretaris. Nog dikwijls zullen wij hier te zamen komen; moge ons daarbij steeds voor oogen slaan en laten wij elkaar er van overtuigd zijn, dat wij hier komen om de belangen van de gemeente en hare inwoners te behartigen. Hel kan niet anders of wij zullen daarbij meer malen van meening verschillen, doch indien wij dil steeds-gedenken, dan twij fel ik er niet aan, of de verstandhouding zal een aangename blijven. Ten slotte meen ik wel de tolk van U allen le zijn, idooy den Iveer Van Schel ven dank te zeggen voor de uitnemende wijze, waarop hij gedurende ruim drie maanden het ambt van burgemeester beeft waargenomen", STAVENISSE. Ia de heden Maandag alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad werd voor zooveel noodig concessie verleend voor het leggen van buizen ten behoeve der waterleiding door wegen niet vallende onder het reglement op de wegen en voetpaden. Benoemd werd als gemachtigde voor de vergadering van aandeelhouders, betreffende de water leiding door eilaud Tholen, de heer C. L. Dorst. In zake de locaalspoorplannen werd besloten, in verband mot do tijds omstandigheden. deze aan te houden. Ook werd nog besloten hot gemeentehuis telefonisch aau te sluiten. Na vaststelling van het kohier hondenbelasting, ging de raad in geheime zitting over tot het behandelen van den Hoofdelijken omslag. ST.-MAARTENSDIJK. Als correspon dent der Internationale Arbeidsbemid deling voor deze gemeente is met ingang van 1 Maart j.l. aangewezen de heer J. J. Polderman, die voor belanghebben den Ie spreken is alle werkdagen van des morgens 9 tot 11 ure en den namid dags van 2 tol 1 ure, en kosteloozc be middeling verleent aan werkgevers bij het zoeken naar werkkrachten en aan werknemers bij hel zoeken naar werk. SCHERPENISSE, 8 Maart. In dc lieden gehouden gemeenteraadsvergade ring werden de notulen der vorige ver gadering goedgekeurd. Ingekomen waren l'\ een adres der Nederlandsche ver ecniging Kei'misvakgenooten om de ker mis dil jaar door le laten gaan, hetwelk ter zijde gelegd wordt, wegens le zijn ongezegeld; 2°. een schrijven van de Ge zondheidscommissie inzake toezegging ontwerp Melkvcrordening. Dit schrijven werd lot een volgende vergadering aan gehouden; 3°. een schrijven van den heer A. van As, waarin hij zijn benoeming lol lid der commissie lot wering van schoolverzuim aanneemt; 4°. goedkeuring op hel raadsbesluit van 23 Februari tol wijziging der begrooting 1915. Besloten werd aan mej. M. Boogaardschool - schoonmaakster, een gratificatie van f 5 over 1915 le geven. Het kohier van den hoofdelijken omslag werd vastgesteld op f 2939. THOLEN. Vergadering der Coöpero ratie vc Boerenleenbankop Vrijdag 3 Maartdes voor middags 10 ure, in het liótel van M. J. Hoek. Tegenwoordig waren 38 leden. De voorzitter, C. II. A Stoutjesdijk opende met een kort woord de vergadering en heette allen welkom. De nolulen der laatste vergadering wer den gelezen en onveranderd goedge keurd. Allereerst kwam aan de orde de aftreding van den kassier, den 'heer D. II. van dc Velde. Deze werd met groole meerderheid herbenoemd. Daarop volgde di verkiezing voor n lid van den raad van toezicht, daar de heer W. Moelker afgetreden was. Gekozen werd de heer Th. Aartsen met 24 stemmen, terwijl de lieer NV. Moelker 4 stemmen bekwam. Dc overige stemmen waren verdeeld. Daarop volgde de verkiezing van een bestuurslid, in plaats van den heer II. Dorst, die aftrad. Deze werd herbe noemd. Daarop volgde de verkiezing van de aftredende plaatsvervangende be stuursleden, dc heeren .T. A. Stoutjesdijk en Th. Aartsen. De voorzitter zegt, dat ('ooi de verkiezing van den heer Th. Aartsen, als lid van den raad van toe zicht een nieuw lid als plaatsvervanger moet worden gekozen. Herkozen werd de lieer J. A. Stoutjesdijk, met 32 slem- men en gekozen de heer Ant. M. Geluk niet 21 stemmen, terwijl de overige stem men over verschillende personen ver deeld waren. Daarop werd door den kassier dc rekening en balans over 1915 voorgelezen. De rekening met de balans over 1915 werd onder dankbetuiging aan den kassier goedgekeurd. Tol afgevaar digde naar de algemeene vergadering te Utrecht wercl benoemd de heer D. II. van de Velde met algemeene stemmen. Tol plaatsvervanger de heer C. H. A. Stoutjesdijk. Daarop werd besloten mei het oog op liet verlies en den grooten toevloed van spaargelden, de rente-stan daard le wijzigen en le brengen op 3.60 pCt. Hel vorig jaar was dit 4 pCl. Dc gelden, die aan leden verstrekt worden, rullen y'i pCt. teruggebracht worden en gesteld worden op 5 pCt. Mede werd besloten in een der plaatselijke bladen den renteslandaard van tijd tot tijd le noleeren. Het salaris van den kassier werd niet bijna algemeene stemmen ver hoogd van f 250 tot f 300. met (lc be paling. dat dil salaris als regeling zal gelden voor 2 jaren. Na nog eenige zaken van ondergeschikt belang te hebben besproken werd de vergadering door den voorzitter gesloten. GOèSS. Een alhier ingekwartierde veldartillerist van de treinafdeeling, ze kere J. F., zocht op den Stationsweg kennismaking met een boerenmeisje, dat evenwel van hem niets wilde weten. Hierover ontstemd, ging dc artillerist zijn karabijn halen en loste een schot in de richting van het station. De kogel doorboorde den buitenmuur en is daar door blijkbaar in verschillende stukken gerukt. De lieer AV. uit Rotterdam, die le Goes logeerde, en zich op dat oogenblik in de veslibule van 't station bevond, kreeg de kogèfstukkcn in het bencdenheen. De voel werd op verschil lende plaatsen doorboord. Dc artillerist is gearresteerd. MIDDELBURG, 8 Maart. In de giste ren alhier gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken kwam o. a. Ier sprake de verlichting van dc Zandkreek, en werd er op ge wezen. dat'vroeger reeds herhaaldelijk dnarop is aangedrongen, ook door de afdeelingen van Schuttevaer alhier, Ter- neuzen. De lieer Vos, lid van de Kamer en voorzitter van de afdeeling Middel burg bovenbedoeld, kon mededeelen, dat hij deze zaak persoonlijk bij den Mi nister heeft bepleit, maar dat deze hem geantwoord beeft, dat de kosten zeer hoog zouden zijn en dat toch wellicht ter gelegener tijd dc Kreek zal moeten worden gesloten en vervangen door een kanaal door Noord-Beveland. Besloten werd de zaak aan tc houden lot tegen lc behandeling van dc waterstaatsbe- grooting en er dan ook de aandacht van den Volksvertegenwoordigerden heer Van Raaltè op le vestigen. De Kamer besloot o. a. aan Burgem. en Wetli. le advisecren het verleenen van subsidie aan T Bureau van Advies voor Zeeland voor den handeldrijvenden en industrieden middenstand te bevor deren. ST.-ANNALAND, 8 Maart. Het woord inbraak doel denken aan '11 sluiting, die verbroken wordt en dat is het geval niet geweest bij de ontvreemding van het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 1