ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Vrijdag 3 Maart 1916. VIERDE BLAD. Z lerlkzeesche Courant). ABONNEMENT. Prijs per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60 Voor het buitenland per jaar- 10, Afconderljjke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 72ste JAARGANG. Ns. 9822. Diraotaur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgawar-Hoofdradactaurs A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels f 0,30. Elke regel meer0,10. Reclames per regel- 0,15. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag Tan uitgave vóór I.IO ure. Vergadering van den Gemeenteraad te Zierikzee, op Maandag den 21sten Februari 1916, '«namiddags ten 2 ure. De waarn. burgemeester. nir. A. .1. I'. Fokker, opent tie. vergadering mei Ie mededeeling, dal van «Ie hoeren Ribbens en l)e Vriezc heriehl is in gekomen. dat zij verhinderd zijn de zitting hij te wonen. Do notulen, die Ier visie gelegen hebben, worden goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aange nomen de volgende missives van (ie deputeerde Staten: a. houdende goedkeuring van het raadsbesluit lol wijziging der be- grooling van 1915; b. houdende goedkeuring van het 1ste suppletoir kohier der honden belasting; c. houdende goedkeuring van Jut 2de suppletoir kohier van den hoof! del ij ken omslag van 1915; (I. bevallende hun beslissing op do reclame tegen den aanslag in den tioof del ijken omslag van X. 1 tin gel- berg alhier, en waarbij bel beroep ongegrond is verklaard. De voorzitter deelt mede. dal in gekomen is een schrijven van de erve H. de Jongli. Koninklijke Cacao- en Chocoladefabrikant te Wormcrveer. waarin aan de gemeente 80 exempla ren van de brochure ..Onze cacao en chocolade' gratis werden aange boden lei" verspreiding onder de leer lingen dei' hoogste klasse van de lagere school. Hiervan zal dankbaar gebruik.worden gemaakt. Voor kennisgeving wordt aangeno men een missive van Ccdvp. Staten, waarbij goedgekeurd word! "I raads besluit betreffende verhuring van de oude Ambachtsschool ten behoeve der alhier gelegerde militairen. Ingekomen is hel verslag van de Commissie tol wering van School verzuim over 1915. Dit zal ter secre tarie ter visie worden gelegd. Voorgelezen wordt een adres van de afdeeling Zierikzee van den \lge- meenen Ncdcrl. Typografenbond en van den Xcderlandschcn Sigarenma kers- en Tabaksbewerkcrsbond be treffende werkeloosheid verzekering. Dil adres wordt in handen van Burgem. en Wefh. gesteld ter fine van prac-advics. Aan de orde is de vaststelling van de rekening der Bewaarschool voor min- en onvermögenden ovetr 1915 Namens de commissie, belas! met het onderzoek van die rekening werd door den heer Boone rapport uitge bracht. De rekening was in orde be vonden. zoodat geadviseerd werd lot haar goedkeuring in ontvang en uil- gaat' tot een bedrag van I' 1159.15'. en sluitend met 'n nadeeiig kassaldo van f 23.82. Conform bet advies werd besloten. Ter tafel komt bel voorstel van Burgem. en Welh. de verordening op de beffing van keurloon voor bel keuren van vee en vleesch in de ge meente Zierikzee opnieuw vast te stellen. Bij Kon. besluit van 7 October 1912 is de heffing van keurloon van vee en vleesch in deze gemeente slechts verlengd tot I October 191 li. Zal na laatstgenoemden datum met de heffing kunnen worden voort gegaan. dan is bet noodig, dal tijdig daartoe door den Raad een besluit wordt genomen. De finanliêelc toestand der ge meente vordert, dat met de heffing worde voortgegaan, terwijl, daar de uitgaven de ontvangsten va.n den keu ringsdienst overtreffen, hel naar de meening van Burgem. en Welh. noo dig is de tarieven Ie verlioogcn en dientengevolge de h cf fin gs verorde ning le herzien. Zij stellen daarom den Rand voor le besluiten tol herziening der ge noemde. verordeningen. De overige artikelen werden on gewijzigd vastgesteld, terwijl art. 2 aldus gelezen wordl: Hel keurloon bedraagt; a van vee: voor een rund f 0,75; voor een klein of jarig rund f 0,50. voor een kalf I' 0,10; voor een nuch ter kalf f 0,20; voor een schaap of lam 10.25; voor een geil of hok f0.20. voor 'n varken f0,40; voor 'n paard ezel of muilezel I' 0.75 De voorzitter; De heeren zien. dat mei hel oog op de stemmen, die uit den Baad zijn opgegaan, de bedra gen eenigszins verhoogd zijn. Zonder discussie en met algemeenc stemmen werd de voorgestelde wijzi ging goedgekeurd, en de gehcelc ver ordening vastgesteld. Aan de orde is hel volgend adres van den heer J. S. J. Korlcweg. Aan den lUwd der 'gemeente Zierikzee! geeft met verschuldigden eerbied te kennen Jacobus Simon Leonardtis Korlc weg; notaris alhier; dal de aan hel Lange Bad tus- sehen de Jannc Wekken en dc Wan deling gelegen tuinen vroeger aan verschillende eigenaren toebehoor den, die uilbaanden over gemeld pad naai' de Jannc Wekken; dat hij, requestrant, dóór aankoop nu ecnig eigenaar is geworden van die tuinen en alléén mei I' K Kanaar deze over een klein gedeelte gebruik maakt van gemeld Bad, ten gevolge waarvan dit zijn bestemming hoofdzakelijk heelt verloren; dat hij, naar aanleiding van een ontvangen schrijven van Burgem. en Welh.. .een correspondentie met dit college heeft gevoerd ter voórloopigc regeling en afdoening van dil onder werp. die niet tot eenig resultaat j heel'l geleid, en welke corresponden tie hierbij gaat. zulks Ier verduide lijking en toelichting; -1 dal hij alsnu uw directe lusschcn- komst inroept en als moliveering van het navolgend verzoek U vooraf j opmerkt: dat door de gemeente sedert jaren niets aan liet Lange Bad voor on derhoud is gedaan, doch als vergeten eigendom werd beschouwd, waar door de eigenaren wel genoodzaakt werden hel noodige le doen verrich ten om van dal Pad naar belmoren I gebruik te kunnen maken met liil- zondcring van een klein gedeelte aan de Wandeling, wal voor Pad sedert tientallen jaren niet meer noodig was en door request rant in een uit stekenden slaat van onderhoud is gebracht, daar liet geheel verruild was dal'hij' requcsU'nnl. daar ter plaatse gelegen tuingrond beeft gekocht: I. hij publieke veiling, den 17 Juni 191 I. gemiddeld voor I' 0,38 per ]VR, en II den 22 Juli 191 1. bij ondcr- handsc.be akte. gemiddeld voor 10,10 per AI'. Bij gemelde publieke veiling bracht dit perceel, groot 39-48 aren I 100 minder op en werd niet ge gund dal bij, requestrant, zulks Ier be veiliging zijner tuinen en omplan- ling en Ier voorkoming van eigen domskwesties, het dienstig en in hel belang van beide partijen oordeelt, hem de vrije beschikking over dil Bad wordt verleend; redenen, waarom réquestrant zich wendt lol uw geacht college met ver zoek hem. voor zooveel hel eigen domsrecht der gemeente daarop be treft. hel Lange Bad, groot volgens opgaven 100 AI over le dragen voor I 0.50 per AR, is voor hel geheel f 203, of Item het erfpachlsrecht le vcrleenen legen den gebruikelijkcu canon van 3 cents de AR. is f 12.18 per jaar, I Welk doende enz. w.g. J S L. KORTFWEH Onder overlegging van boven slaand adres mei bijlagen van den heer J. S. L Korleweg. notaris alhier, hou dende verzoek hem voor zooveel liet eigendomsrecht der gemeente daarop betreft.'- hel z.g. Lange .Bad. groot 106 AR. over te dragen voor I' 0,50 per AI - totaal f 203, ol' hein hel erfpachlsrecht le vcrleenen tegen den gchniikcüjken canon van 3 ets. de M®. of f 12.18 per jaar. hebben Burgem. en Welh. den Baad het vol gende mede le doelen. Hoewel Burgem. en Welh. eenpa- 'ig van oordeel zijn. dat het niet ge vvvischl is den grond te verknopen, loopen omtrent hei geven in erfpacht de gevoelens uiteen, terwijl één onzer leden absoluut legen hel 'geven in pacht is omdai dil lid van mce lling is dal hel niet Onmogelijk zou kunnen zijn. dal dej gcmccnlc liet pad voor eigen doeleinden b.v een verbindingsweg mei hel station noo dig heeft. is het andere lid van oor dcel. dal legen hel in erfpacht geven geen bezwaar is. daar de gemeente nimmer een doelmatig gebruik van hel pad zal kunnen maken. Mocht de Baad besluiten lol het in erfpacht gcv.cn over le gaan. dan stellen Burgem en Weill, den Baad voor een canon te heffen, van 5 cents 'per AL', per jaar. voor hel gehcelc pad een jaarlijkseh bedrag vormend au f 20,30. In één onzer eerste brieven lot den lieer Korleweg gericht, was een canon gevraagd van drie cents per AI-. omdat dit bedrag den laalslen lijd geheven werd. maar tengevolge van een opmerking in den Baad, dat drie cent voor vele erfpachten te weinig was. Is hel bedrag nader door Burgem. en Welh. voorgesteld op 5 echt per AR De heei* Helderman vraagt, wat er legen is om hel Lange Bad aan den heer Korleweg te verkoopen. Dc voorzitterHel is usance ge meentegrond in erfpachl le geven. De heer Helderman merkl op. dat in l verstreken jaar toch gemeente grond aan den lieer Van Tilburg verkocht is. De voorziller Onbeduidende stuk jes grond. De lieer Helderman: AI aar wat heeft de gemeente aan 'dal strookje grond De heer Koopman Lr is al zoo vaak gesproken over een beteren ver bindingsweg naar het tramstation De Nobelst ra at, die nu als verbin dingsweg dienst doel. is in I najaar, als er bieten gereden worden. o«be gaanbaar wegens liet slik. Wanneer nu het Lange Bad in orde gebracht werd. en een ruslique .bruggetje werd over den Hraehlweg gelegd, dan zou men door hel Vrije, dal eens géliec bebouwd zal worden, een beleren toegangsweg lol liet Tramstation ver krijgen. Spreker zou. wanneer dc Baad besluiten mocht bel Lange Bad aan adressant in erfpacht Ie geven er altijd voor wezen, dal dc Baad zich slechts lijdelijk bindl. zoodal als de Baad lol een zoodanigen verbin dingsweg besluiten moclilde j mecnle over hel Lange Bad besch ken kom Feuwigdurendc erfpachl of verkoop is feitelijk voor hem het zelfde. Dc voorzillrr: Nu dc lieer Koop man zijn standpunt heefl- uiteengezet zij het ook hem geoorloofd zijn mee ning le uilen. Spreker zou hel met den heer Koopman eens zijn. als de onderstelling juist was. dal '1 Lange Bad een goede verbindingsweg met I Tramstation is. Maar in zijn oogen is dil niet hel geval Wil men een goeden verbindingsweg, dan zou die moeien looped door liet Vrije en dan een ruslique bruggetje over den Hracntweg. Deed men. wal de heer Koopman wil. dan moei men eerst door hel Vrije naar hel Lange Bad loopen. F.n dan beeft men geen k» leren, maar een laugeren weg. Fn wal zal liet gevolg wezen, als aan den lieer Korleweg liet Lange Bad verkocht of in erfpacht gegeven wordl. dal men daar Ier plaatse een padje zal verkrijgen. Vroeger stond daar altijd een theehuisje mei strui ken. Of daar altijd Ihee gedronken werd. laat hij in I midden. Hel ach Daar komt nog bij (lil Het in orde brengen van I pad zal dc gemeente geld kosten. \u kunnen wij er op u fatsoenlijke man.icr van afkomen Werd daar ter plaatse een brug ge legd. de menschcn, die naar de tram moeten of van de tram komen, zou den er geen gebruik van maken. Dc heer Timmerman merkt op. dal met de Nobclslraal vergeleken dc afstand naar en van hel tram station iels korter zou wezen. Dc beer Boone: Het Lange Bad ló'opl evenwijdig met liet Vrije. Fn van hel Lange Bad koml men. als over den (i ra (ml weg een ruslique bruggetje gelegd wordl, rccli 1st reeks 1 op hel Tramstation uil. Hel is naar j zijn meening juist een kortere weg, j II ij zal daarom zijn stem niet aan liet voorstel van Burgem. en Weth. ven. De beer Van N'ouhuys kan met I voorstel van Burgem. en Welh. medegaan met dien verstande, dal hel erfpachlsrecht aan adressant tot wederopzeggings loc met een termijn van één jaar verleend wordl. De voorziller: Burgem. en Welh. nemen dat amendement over. Heslcld dat de Baad hel voorstel van Burgem. en Weth. verwerpt, dan krijgen wij niets voor het Pad, dan koml hel in onderhoud bij de ge meelde. dan moei het bcgriud en verlicht worden en dan moei men nog een bruggetje laten leggen. Dat kost allemaal geld en veel onder houd. Nooit is gezegd, dat men be hoefte heefl aan het pad. Spreker persisteert bij zijn meening. De heer Boone Hel is niet de bedoeling hel pad aanstonds in orde le laten maken en er dadelijk een bruggetje te leggen. Wij wcnschen alleen liet pad le reserveeren voor hel geval wij het noodig hebben. Hel gewijzigd voorstel van Bur gem. en Weill wordt hierop zonder hoofdelijke stemming met algemeenc stemmen aangenomen. Aan de orde is hel adres van Job. van den Hoek Hz., landman, wonend le Zierikzee. houdende verzoek om van de gemeente te mogen koopen liet poldcrtjc. gelegen tussclien de trambaan en de huisjes van den lieer L Koopman, nabij den ouden zaag molen alhier. Burgem. en Welh. ad- viseeren den Baad adressant te be richten. dal dc gemeente niet genegen is liet potdertje te verkoopen. doch wel tol het in erfpacht geven daar van legen nader le bepalen voor waarden. De voorziller: Adressant kan liet in erfpacht krijgen, als hij liet ver zoekt ('onförm liet voorstel van Burgem. en Welh. wordl besloten. Ter tafel komt het adres van T. J Bakker, houdende verzoek om hem de halve pacht kwijl te schelden over 1915 van hel door hem van de gemeente gepachte bouwland in t liet Zuidzclke-lcrrcin. op grond, dat hij door niet afvoer van grondwater geen vlas of booncn heeft kunnen verhouwen, terwijl de hielen, welke hij daarop verbouwde, door I over tollige water niets opbrachten. Burgem. en Welh. stellen voor op dit adres afwijzend te beschikken. Hel moge waar zijn, dat door hel water eenigo schade is ondervonden, maar hel is nicl minder waar. dat Bakker, toen"hij I bouwland pachtte; Viel den toestand er van hekend was. zoodal er niet de minste reden lot kwijtschelding bestaal. Overeenkomstig hel voorstel van Burgem en 'Weth. wordl besloten. Van de orde is hel voorstel tol verbouw van liet huis aan dc Noord- havenpoort. Door den gemeente-bouwmeester is een plan opgemaakt lol verbou wing van.de woning voor den direc teur der gasfabriek aan de Noord- havenpoort. waarvan dc kosten ge raamd zijn op f 4330. Burgem. en Weill, kunnen zich niet dal plan ver een igêjti. zoodal zij den Raad advi- secren tol den verhouw le besluiten en Burgem. en Weill, lol uilvoering van hel werk te machtigen. De Commissie van 'Fabricage rap porteerde. dal zij overtuigd is. dal door den gemeente-bouwmeester na uitvoering van liet plan van dil ge bouw gemaakt is wat er van ge maakt kan worden, maar zij acht dc som voor dc verbouwing van een oud huis. wal toch ook na de ver bouwing een oud huis blijft, le hoog. Hel is haar evenwel tot heden niet mogelijk een ander beter plan bier- tégenover le stellen. Dc heer Timmerman zegt, dal dc gemeente-bouwmeester van het huis gemaakt heefl. wal er van te maken is. Hel is cchler een omslachtige wo ning. die aan de vrouw veel werk geeft. Hij kan zich echter met hel voorstel van Burgem. en. Weth." niet in allen dcelc vereenigen. en doel daarom het volgend voorstel: De gemeente ga mei den meesten spoed over lol (ien verbouw van hel huis aan de Noordhavenpoort volgens ge maakte leekening. Dc gasfabriek neemt zoo spoedig als de woning gereed is. deze woning in buur voor dc som van I 300 per jaar, en be- bctaalt aan den verbouw van ge noemde woning die som, die boven de I 2500 daaraan verwerkt zal wor den. Door den heer Koopman wordt hel voorstel van den heer Timmer man uitvoerig bestreden. De voorzitter acht hel wcnschelijk dal. alhoewel de heer Koopman zijn gevoelen, lieert uitgesproken, de ge hcelc gascommissie als zoodanig haar meening over het voorstel van den heer Timmerman le kennen geeft. Ln om de gascommissie in de ge legenheid te stellen haar houding in deze le bepalen, stelt hij voor de ver gadering le schorsen. Gedurende de schorsing kan dan levens door de te benoemen commissie de wijziging der begrooting van 1915 en 1910 onderzocht worden. Tot leden van die commissie werden door den voor ziller de heeren Boone. Timmerman en Bo.lvliet aangewezen. Hierop werd dc vergadering ge schorst en heropend, toen beide com missies met haar taak gereed waren. Namens de gascommissie verklaarl «Ie heer Koopman, dal zij zieji niet kan vereen igen met het voorstel van den heer Timmerman, om in de kosten van een huis. hetwelk aan de gemeente in eigendom toebehoort n deel bij te dragen. Wel is zij bereid lot betaling van een huur van f 350. De voorzitter: Er zijn dus twee voorstellen. Het ceue is dat van Burgem. en Welh.. gewijzigd door dc gascommissie in dien zin. dat door de gasfabriek f 350 huur van 'l buis aan de gemeente zal betaald worden, cn hel andere is hel voorstel van den heer Timmerman. Daar hel voorstel van Burgem. en Weill, de verste strekking heeft, zoo koml dit eerst in stemming. Op zich zelf heefl hij tegen het voorstel van den heer Timmerman geen bezwaar, maar hel voorstel van Burgem. en Weill, is regelmatiger. De heer Boone is één van de leden der commissie van Fabricage, die er legen was om het luws aan de Haven poort le verhouwen, omdat hel een hok blijft als bel verbouwd is. Hel huis bestaal uil allerlei kamertjes, cn als die behoorlijk gemeubileerd moeien worden, dan zullen er wat meubels voor noodig zijn. Spreker stelt in liet lichtdat Burgem. cn Weill, hat advies der commissie van fabricage hébben in gewonnen. toen door ben reéds be sloten was een voorstel lol verbou wing aan den Baad le doen. Hij is er legen gcwcesl dat het tradcmenl van den directeur zoo boog is opgevoerd.v Krijgen wij nil een buur van f 350. dan gaat het Iraetemenl nog hoogcr. De beer Helderman begrijpt de redeneering van den liecrBoone niet. De lieer Boone: De pensioens grondslag wordl hooger. De heer De Hranc doet de uood- zajvclijkheid uitkomen, dat de direc teur in de nabijheid der gasfabriek woont. Fn niervoor is thans 't huis aan de Havenpoort een goede ge legenheid. Zoo de directeur cr niet in koml le wonen, dan zou men een woning nabij de gasfabriek moeten bouwen. Laai men dus dc bezwaren aan kant zetten en de gelegenheid benutten. De lieer Koopman Burgem. cn Welh. hadden een gevestigde opinie, voordal de zaak in fabricage kwam. Hel advies der commissie van fabri-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 11