ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 1 Maart 1916. TWEEDE BLAD. NIEUW STIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. (Z lerikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. Prjjs pel drie maandenI 1,80. Franco per poat- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10,—. Afzonderlijke hummera- 0,06. Verzchjjnt Maandag, Woenadag en Vrjjdag 72sta JAARGANG, lis. 9821 Diraotauri A. J. OE LOOZE Jr. Uitiiier-Heofdradaoteur A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regela0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. By contract belangrijke korting. Inaending op den dag van uitgave vóór S.SO ure. PORTUGAL. De Duiteche regeering heeft in een uota aan de Portugeeeche regeering na drukkelijk tegen de inbealagneming van de Duiteche koopvaardijschepen in Portu geeeche havens geprotesteerd en intrekking van den maatregel gebiecht. ITALIË. Volgens de Messagero zijn bij een spoorwegongeluk bij Cortona (in Toscane) 18 personen gedood en 79 gewond. Volgens telegrammen, zoo schrijft de N. R. Ct., door Duitsche bladen via Zwitserland ontvangen, reisden er met den trein, waarmeo het ongeluk gebeurde, 450 militaire verlofgangers, waarvan er slechts 300 zouden zijn gered. De trein was ontspoord; locomotief, kolen-, goederen wagen en 8 passagiersrijtuigen vielen om en werden verbrijzeld. RUSLAND. Op de spoorlijn Moskou Rvbiusk zijn bjj Windawa twee treinen in volle vaart op elkaar geloopen. Beide treinen werden verbrijzeld en raakten gedeeltelijk in brand. Er iyn 16 mensohen gedood, 20 gewond en er worden er nog eenige vermist; alle slachtoffers zijn militairen. Onder de omgekomenen bevindt zich generaalmajoor Dymsja, de organisator van de munitie-aanmaak in Rusland. NEDERLAND. LOSSER. Bjj de Gezondheidscommissie zetelende te Oldenzaal, is tegen het ge meentebestuur een aanklacht ingediend door twee smokkelsars. De aanklagers werden door de grenswacht te Losser eenigen tijd opgesloten in het arrestanten- lokaal, waarvoor dienst doet het beneden gedeelte van een alleenstaanden kerktoren, toebehoorende aan de gemeente Losser. Adressanten zeggen in hun aanklacht, dat deze gevangenis niet overeenkomstig de wet is ingerioht, omdat ze te koud en te vochtig is en omdat het nood zakelijkste „meubelstuk" niet aanwezig is. BARGERS OOSTERVELD (Dr.) Maan dagnacht is de 21-jarige Arend van G. vermoord. De vermoedelijke daderB, drie personen uit de gemeente Odoorn, zijn aangehouden. SANTPOORT. Zaterdagnacht te 3 nut werden de bewoners alhier] door brandalarm gewekt. Het Ned. Herv. Kerkgebouw stond in lichte laaie. De brandweer, inmiddels aangerukt, kon niets meer redden. Het orgel, de toren en het uurwerk, alles wat zich in het schip van de kerk bevond, verbrandde. Alleen de inventaris van de consistorie is behouden. In het kerkje bevond zioh de gedenk steen van dr. Laurillard. Den vorigen avond was een vulkachel aaDgelegd, zooals altijd gebeurde. De oorzaak van den brand iz onbekend. Verzekering dekt de schade. AMSTERDAM. Er worden door Duit- schers, die in het buitenland vertoeven, nog Bteeds pogingen gedaan om naar hun vaderland terug te keeren. Een staaltje daarvan heeft men meegemaakt aan boord van het as. „Koningin der Neder landen" van de Maatschappij Nederland, dat hier aankwam. Toen het stoomschip in het Kanaal was, werd een der kolenbunkers geopend, die op Las Palmas was gevuld. De schrik van het machinekamer-personeel was groot, toen het daar twee mannen vond, Ze werden uit het steenkolenruim te voorschijn gehaald en voor den kapitein gebracht. Het bleek, dat het twee Duit- schers waren, evn Btoker en een matroos van een Duitech schip, dat gedurende den oorlog op Las Palmas lag. Met behulp van de Spaansche koienwerkers waren de beide mannen aan boord van het schip gekomen en hadden zij zich in de bunkers weten te verstoppen. De Spaansche koienwerkers hadden hun ook een voorraad levenemiddelen beloofd, maar te vergeefs hadden ze uitgezien naar de vervulling van die belofte. Ze hadden twee scheepsbeschuiten bij zich en daar hadden beide mannen een week op geteerd. Het was te begrijpen dat de beide schepelingen uitgeput waren van honger en dorst Ze werden door de bemanning dadelijk van het noodige voorzien. Met hun ontdekking was echter ook aan hun plan om naar het Duitsche vaderland te komen de bodem inge slagen. Bij Dungeness kwamen Engeleche zee- offioieren aan boord en was de gezag voerder van de Hollandsche mailboot verplicht mededeeliDg te doen van zijn ontdekking. De twee Duitschers werden door de Engeleche Jantjes van boord gehaald en zullen nu waarschijnlijk hun vaderland niet weerzien vóór het einde van den oorlog. ROOZENDAAL. De grenswacht beeft weer een bekend smokkelaar, J. Mol, van het Heike, neergeschoten. Een ander smokkelaar werd in den voet gewond. Dertien smokkelaars, vervoerende 360 kilo vet, werden aangehouden. NOORDGOUWE. Volgens den alhier geplaatsten regenmeter heeft de neer- ilag regen en sneeuw in de maand Februari 52,9 m.M. bedragen. Die hoeveelheid werd verkregen in 17 af tappingen. HAAMSTEDE. De oudste ingezetene van deze gemeente, de heer J. Malipaard, is alhier dezer idagen in den ouderdom van ruim 96 jaren overleden. Als correspondent van de Inter communale Arbeidsbemiddeling (district Rotterdam) is opgetreden: voor Haam stede de heer J. A. vau Zuijen; voor Burgh de heer W. G. Boot. BURGH. Werd ook in deze eu de naburige gemeente Haamstede bij de landbouwers ten behoeve van bet leger bestuur, op grond van artikel 33 der Inkwartieringswet, voor den prijs van f 44 per 1000 K.G. een gedeelte van bet hooi afgezonderd, thans wordt door de landbouwers in een adres aan bet bevoegd gezag aangedrongen op verhoo ging van don bovengenoemden liooiprijs. Ook aan het strand van deze en van de gemeente Haamstede zijn hon derden ronde balken aangespoeld. Ze werden per wagen en per vaartuig van bet strand gehaald en te Burghsluis op geborgen. OUWERKERK. De landbouwer N. B. had het ongeluk een slag van een paard te krijgen, met het gevolg, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Naar men verneemt, moet de toestand zich nog al ernstig laten aanzien. BRUINIS8E. In een landbouwers- schuur aan den Keiweg albisr wordt van regeeringswege bet door de landbouwers geleverde hooi door een persmachine, in beweging gebracht door een locomobiel, in blokken geperst. Het geperste hooi wordt per schip verder naar de plaats van bestemming gebraeht, ST.-MAARTENSDIJK, 26 Febr. Heden (Dinsdag) werden candidaat gesteld voor lid vau den gemeenteraad de heeren J. P. Hage Jz. en C. M. Qnakkelaar. De stemming heeft plaats op Dinsdag 14 Maart a.s. MIDDELBURG. Naar het huis van bewaring alhier is overgebracht de postconducteur v. d. H., uit Vlissingen verdacht van verduistering. KOUDEKERKE. Onder deze gemeente is, vlak bjj de grens van Middelburg, een groote Duitsche ballon neergekomen, die door militairen in beslag is genomen. In het schuitje bevonden zich een telefoontoestel en een paar waterlaarzen. Ook werd een pet gevonden. Men vermoedt, dat de ballon bemand was, doch dat de inzittenden zich uit de voeten gemaakt hebben. Aanbestedingen, Verkooplngen, eu. Z1ERIKZEE, 1 Maart. Heden werden alhier ten verzoeke van den heer J. P. BoIijD, ten overstaan van notaris Biermasz, publiek verkocht: paarden f 1231, f 1046, f 1000 en f 930; koeien f 231, f 261, f 300, f 302, f 310, f 372 en f 391 vaarzen f 79, f 175, f 210 en f 216; varkens f 100, f 110 en f 150. DREISCHOR, 29 Febr. Ten overstaan van notaris J. S. L. Korteweg werden heden alhier in het openbaar verkocht: I. Voor mej. de wed. A. J. van der Linde—Van der Linde: Gemeente Dreischor. Een dubbel woonhuis, voor afbraak, voor f 350. Een houten schuur, voor afbraak, voor f 576. Een bouten kaiverstal, voor afbraak, voor f 25. Een houten wagenhuis, voor afbraak, voor f150. Een steenen varkenshok, voor afbraak, voor f 75. Een houten loods, voor afbraak, voor 1 75. Een houten vetstal, voor afbraak, voor f126. Alles bij den hoop. 1.00.10 h a. erf en weiland, waarop voren omschreven gebouwen staan, voor f 1250. 19.50 aren boomgaard, voor f 1325. Een knechtswoniDg met erf en bouw land, aan Klootesweg en den Achter weg, voor f 1917. 1.78..h.a. bouwlandaan den Achterweg, voor f 1371. 1.76.70 h.a. bouwland, aan Bollesweg, voor f 1560. 19.23.69 h.a. bouw- en weiland, aan Klootesweg en Adriaan Oudeweg, voor f1017. Alles per Blooisch gemet. Gemeente Kerkwerve. 1.16.30 h.a. weiland, aan den Nieuwen- weg, voor f 1320. 1.11.47 h.a. weiland, aan Koskensweg, voor f1250. 1.38.80 h.a. weiland, daarnaast, voor f 1150. 1.26.33 h.a. weiland, daarnaast, voor f 1150. Alles per Schouwsch gemet. Vijf aandeelen in de Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Diuteloord, elk groot f 500, waarop f 100 gestort, voor f 375 per stuk. II. Voor den heer J. C. van Langeraad: Een vrouwenzitpaats in de kerk te Dreischor, voor f 26. III. Voor mej. de wed. J. v. d. Velde Pompoene Een vrouwenzitplaats in de kerk te Dreischor, voor f 25. IV. Voor mej. de wed. J. Klaasse v. d. Linde: 1.32.30 h.a. bouwland, bij Daniël Hockesweg, onder Dreischor, voor f1251 per Blooisch gemet. Een Dnltsehe vlieger. Maandagavond heeft een Duitsche vlieger met een tweedekker van een hoogte van ongeveer 4000 meter een noodlanding moeten doen bij Borgharen, in het Land van Maas en Waal. Toen hy weer wilde opstijgen, heeft een korporaal, iii dienst bjj het Roode Kruis hem dit belet. De vlieger is naar Nijmegen overgebracht. Van andere zijde meldt men nog: Het vliegtuig, dat te Bergharen door een motordefect is gevallen, is de twee dekker B 60, die in Crefeld was opge stegen. Het is een militair vliegtuig met het Duitsche kruis op beide vleugels. Er was slechts een inzittende, de 20-jarige korporaal R. Wamzien, die door den rijksveldwachter uit Horsen naar het gemeentehuis te Bergharen werd over gebracht, vanwaar hij 's avonds per auto door de militairen naar Nijmegen werd vervoerd. De korporaal, die met zyu vliegtuig in een sloot was terecht gekomen, had den veldwachter nog gevraagd hem bij het wederopstygen behulpzaam te zgn. De Duitsche vlieger kwam uit Crefeld en was gedaald wegens een gebrek aan het kompas. De dienst naar Engeland. De directeur der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat de verzending van de post voor en over Engeland via Vlissingen door middel van de booten der Maatschappij Zeeland, in verband met het vergaan van het stoomschip „Mecklenburg dier maatschappij, voor- loopig is gestaakt. Bedoelde post zal met ingang van 1 Maart des Maandags, WoeDsdags en Zaterdags worden verzonden van Rotterdam met de booten der Batavierljjn, welke te 12 av. vertrekken. De verzending van correspondentie uit Nederland over Engeland naar Egypte, Aden, Britsch-Iodië, Straits- Settlements, Oost-Azie, Philippjjnsche eilanden en Australië, zal dientengevolge van genoemden datum af des Woensdags, in plaats van des Dinsdags geschieden met den trein van 6.40 a. van Amsterdam naar Rotterdam. Een Belgisch rechtsgeding. De rechter Rentoul van Old Bailey heeft de uitspraak in het geding van Emile Fernand Dansaert, een Belgisch onder daan, oud 27 jaar, makelaar in effecten, die zich schuldig erkende van voor eigen gebruik vreemde papieren, welke Bel gische uitgewekenen hem toevertrouwd hadden, aangewend te hebben, verdaagd. Dansaert verklaarde zich bereid om de verduisterde papieren terug te geven. Hij zeide eene aanzienlijke som in eene bank in België gedeponeerd te hebbeD, en voegde er bjj, dat zijne vrouw er eveneens een som van 50 a 75 duizend francs had en dat zijne persoonlijke waarden een som van 75 tot 100 duizend frank bedroegen. Een onzinkbare kruiser. Het Romeinsche tijdschrift Revista Marit- tima weet mee te deelen, dat met 1 Maart een nieuw Duitsch pantserschip in gebruik zal worden genomen. Het is een soort dreadnought-kruiser, omhuld door een drievoudige stalen mantel, opgevuld met een materiaal, waarop torpedo's en kogels geen vat hebben. De nieuwe kruisers heeten niet te kunnen zinken. Ingezonden Stukken. Mynheer de Redacteur l Verzoeke beleefd een plaatsje in uw geacht blad voor het navolgende: Kras. Bjj het vernemen van de aanbevelingslijst van personen voor secretaris der Z. L. M. kwam mij bovenstaand woord in de gedachte. Kras noem ik, dat het Dagel. Bestuur der Z. L. M. een tjjdeljjk secretaris benoemde wien de Z. L. M. bjjna geheel vreemd is en mannen met verdiensten en goeden wil heeft gepasseerd. Kras noem ik, dat de voorzitter der Z. L. M. op eene hoofdbestuurs vergadering de afdeeling Axel dorst te kapittelen, omdat die op eerlijke wijze voor de billijkheid opkwam. Zeer kras noem ik, dat het Dagel. Bestuur, tegen de verwachting en het verlangen van zoo goed als allé leden van Zeeuwscb-Vlaanderen, benevens vele leden benoorden de Schelde, het heeft aangedurfd, om met de wenschen dier leden geen rekening te houden, en den heer Zonnevjjlle niet op de aanbeveling heeft geplaatst. Bljjkbaar durft bet Dagel. Bestuur eene eerlijke concurrentie met zjjn gefavoriseerden candidaat tegen den heer Zonnevjjlle niet aan. Moest de algemeene secretaris door de leden worden ge kozen dan voorzeker was de heer Zonnevjjlle in de meerderheid. Van harte hoop ik, om der rechtvaardigheids- wille, dat de aanwezige leden van het Hoofd bestuur op 3 Maart a s. verstandig genoeg zullen zjjn, om zich aan de partjjdige handelwyze van het Dagel. Bestuur niet te storen, en rekening zullen houden met de wenschen der meerderheid van de leden en hunne stem zullen uitbrengen op den heer Zonnevjjlle te Axel. Dankend voor de plaatsing. Een lid, die de eerlijkheid en billijkheid betrachten wil. Over de maand Februari 1916. KERKWERVE. Geboren: 9, Pieternella, d. van J. den Boer en L. Bil; 21, Lcendert Jan, z. van L. Hendrikse en C. van Felius. Gehuwd; P. J. Boot, 31 j.f weduwnaar van M. v. d. Hoek en J. de Vlieger, 24 j., j d. SEROOSKERKE. Geboren: 26. Aaltje Wille- mina, dochter van Jan Prince en Janna 13errevoet8. 27. Antonie Jacob, zoon van Pieter Antonic Legemate en Cornelia Oosse. RENESSE. Geboren: 3. Cornelia Johanna, dochter van Johannis van der Maas on Cornelia J Boot. Overleden: 3. Janna Kosten, 101 jaar en 7 maanden, weduwe van Leonardus de Oude. j ELLEMEET. Geboren: 19. Cornelia Jannetje, dochter van Johannis Dnlebout en Jannetje Deïst. i NOORDGOUWE. Geboren: 6. Leendert, zoon van Johan Fonteijne en Pieternella Wilhelmina Braber. 15. Bartel Jan, zoon van Bartel A. Kloet en Paulina W. L. van Dugvenbode. 16. Johannis Franciscus, zoon van K. L. Verbanck en C. Rombout (van Austruweel, België). 19. Kriena Adriana, dochter van Anth. de Munnik en J. van Stejjn. 19. Leopold Albert, zoon van R. J. Cattoor en .S. M. Verpoorter (van Hejjst a/z. België). NIEUWERKERK, Geboren: 10, Janna, d. van Leendert Cornelis Lievense en Maria Rentier; 16, Jakobus Jacob, z. van Franke Cornelis Bouman en Emmerica Wilhelmina van Nieuwen- hujjzen; 21, Jacobus, z. van Johannis van Strien en Maria Overbeeke. Gehuwd: 16, Laban Jacobus Boogaart, j.m., I j., van Kerkwerve en Johanna Dalebout, j.d., I jaren. Overleden: 10, Johannes Hoogerland, 79 j echtgenoot van Dina Plokhaar; 12, Johannis Hejjboer Cz., 86 j., laatst weduwnaar van Adriana van Driel. ZIEBIKZBB. Tjjd van Hoogwater en van Laagwater. 1. W. 2. 4. Z. 5. Maans- ouderdom. 30 4.17 voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. 7. 4 voorm. nam. 5 voorm. nam. Tjjd van H.W. te Dordreoht 3.15 L.W. 5.30 H.W. voorm. nam. voorm. L.W. 5,51 6.20 6,53 7,11 7,39 7,55 8.21 8,35 9,02 9,13 9,45 9,47 10,20 10,20 10,53 10,58 later. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 29 Febr. Vee. Aanroer 76 paarden, 1105 magere en 725 vette runderen; 263 vette en 2102 nuchtere kalveren, 2 varkens, 236 biggen, 6 bokken of geiten. Koeien 43 tot 48 u 53 ct., ossen 41 tot 46 i 51 ct., stieren 43 tot 45 a 47 ct., vette kalveren 50 tot 66 a 80 ct., alles per half kilo. Melkkoeien f 185 k f 365, kalfkoeien f 200 k f 400, stieren f 160 k f 420, pinken f 90 k f 140, vaarzen f 140 a f 190, alles mager vee, biggen f 12 3 f 24, slachtpaarden f 200 k f 300, werk paarden f 300 k f 500, hitten f 200 k f 300. Nuchtere kalverenfok- f 25 k f 40, slacht- f 10 A f 20. Biggen f 2 k f 2,20 per week. Op de vette markt was de aanvoer van koeien en ossen flink. De handel was redeljjk en de prijzen waren vry hoog. Beste spoeling beesten gingen nog twee cent boven noteering. Stieren met kleinen aanroer en tameljjk vluggen handel. De pryzen waren iets hooger. Vette kalveren met gewonen aanroer. De handel was alleen voor beste soorten goed. De pryzen waren dan ook voor eerste sooiten hoog, maar voor afwykende soorten lager. Een enkel best kalf ging nog 5 cent boven noteering. De aanvoer van melk- en kalfkoeien op de magere markt was ruim. De handel was stroef en de pryzen ondergingen byna geen verande ring. Jong vee was redelijk aangevoerd. De handel was langzaam en de pryzen bleven op dezelfde hoogte. Nuohtere fok- en slaohtkalveren met zeer grooten aanvoer. De handel was redelijk vlug en er werden goede pryzen besteed. Men kocht voor 't buitenland. Werk-, slachtpaarden en hitten met goeden aanvoer. Qe handel was redelijk en de prijzen waren behoorlijk. Biggen met flinken aanvoer en tragen handel. De pryzen bleven ongeveer gelijk aan die der vorige week. Rotterdamsche Eierenveiling (in exploitatie by de V. P. N.): kippen eieren f 6,60 k f 7, eendeneieren f 6,75 k f 6,85, ganzeneieren f 11 k f 14,50, alles per 100 stuks. Regeeringskipeieren f 6.50 k f 7, eendeieren I' 6,75. Aanvoer 11.24 veilings- en 93.869 regeerings- eieren. Zeeuwsche Ajuin. Aanvoer ciroa 3600 balen. Eenige partijen groote bruine en gele werden verhandeld van f 12 tot f 11 per 60 K.G. Door het zomerachtige weer is de navraag flauwer geworden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 5