ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag I Maart 1916. Wolvordering. Onderwijzer. EERSTE BLAD. T O orlogso ver zi ch t. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z lerlkzeesche Couran t ABONNEMENT. Prijs per drie maandenf 1,80. Franco per post- 1,60 Voor het buitenland per jaar- 10, Aftonderljjke nummers- 0,06. Versöhjjnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. 72«te JAARGANG. Na. 9821. Directeur A. J. DE LOOZE Jr. Uitgewer-Hoofilredeotauri A. FRARKEL. ADVERTENTIE N. Van 18 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. Hy contract belangrijke korting. Inaending op den dag van uitgave vóór I.SO ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Do BURGEMEESTER der gemeente Ziebikzbb brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de verhoogde schadeloosstelling wegens levering van door het Rijk gevorderde wol, in ontvangst kan worden genomen ter Gemeentesecretarie, op Donderdag 2 Maart a.s., des voormiddags tusschen 9 en 12 uur. Zierikzee, den 1 Maart 191G. De Burgemeester van Zierikzee, L. KOOPMAN Cz., Weth., l.°-Burgemeester Voor de openbare school A voor Lager Onderwijs te Zierikzee (Hoofd de heer JOH s VAN BALLEGOOIJEN) wordt opgeroepen tegen 1 Mei a s., can Onderwijzer. Jaarwedde f 700 met minder dan 3 dienstjaren en zes driejaarlijksche verhoogingen van f 50, met verhooging van f 125 voor de hoofdakte. Dienstjaren elders doorgebracht tellen ten volle mede. Sollicitatiën (adres op zegel aan den Raad) worden franco ingewacht bjj den Burgemeester vóór 12 Manrt a.s. Zierikzee, 29 Februari 1916. Burgemeester en Wethouders vau Zierikzee, L KOOPMAN Cz., Weth., P.-Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Van Duitschc zijde wordt bclref- -lende do oorlogsverrichtingen op liet Westelijk öorlogstcrrein inzonder heid ten aanzien van de sterke vesting Verdun weinig gemeld. Wij zouden zoo zeggen, dat men zich over dit zwljgerr niet zoo behoeft te verwon deren. omdat het heel natiuirlijk is. De Duitschc Iroepen moeten name lijk eerst hel door hen veroverd Irrrein in behoort ijken slaat van tegenweer brengen, het stormender hand genomen fort Donaumoht ge ducht versterken, alvorens zij weder aanvallend te werk kunnen gaan. Vermoedelijk toch zullen de Duit- schors eerst het zware verdragend geschut op hel door hen veroverde terrein in positie willen brengen. Verdun is reeds door hen beschoten. De vesting is met het oog hierop door de geheele burgerlijke bevolking verlaten. De verklaarbare pogingen der Franschen om de stellingen, die ze verloren hebben, te herwinnen, zijn tol lieden toe niet geslaagd. Met Maaseiland van Champheu- villc is door de Franschen verlaten. Naar dc Franschen melden, zijn de Duitschc (roepen uit een klein reduit verdreven. In dc Champagne hebben de Duil- sellers dc streek om Navarin bezet, en daarbij 1000 gevangenen gemaakt. Op het geheelc Westelijk front wordt thans een verwoede strijd ge streden, waarvan dc uitslag zoo al niet beslissend, dan toch vermoedelijk van overwegenden invloed voor dezen 'oorlog zal zijn, In Durazzo maakten de Oosten rijkers 23 kanonnen buit, en 17000 geweren. De Italiaansche troepen wisten nog tijdig met dc schepen te ontkomen. Op de overige oorlogsterreinen is niets gebeurfl, wat slechts cenigszins belangrijk is. NEDERLAND. DUIVEN (G.) Een onder geleide van eeu man'chaueire reizend persoon sprong Maandag nabij 't station uit eeu in volle vaart zijnden trein en zette het op een loopen, de velden in. De maréchaussee liet door middel van de noodrem den trein stoppen en zette den vluchteling onmiddellijk na; evenwel zonder gevolg de gevangene is ontkomen. Opening der ('antlne. ZIERIKZEE. Iu de oude Ambachts school, die thans voor kazerne der alhier in garnizoen liggende militairen dient, werd Maandagavond de eantine door den kommandant, den heer Louwerse, piet j een kernachtige toespraak geopend. In i deze toespraak deed spreker uitkomen, dat de militairen thans hier een behoor- lijk lokaal bezitten, waar zij als de dienst geëindigd is, gezellig kunnen samenzijn, j waar zij een brief kunnen schrijven aan hun nabestaanden en vrienden en waar zij aau de leestafel een courant of boek kunnen lezen. Tot heden moesten zy op plaatsen komen, waar zij vaak niet wilden zijo. Het had de aandacht van dr. Van der Hoeven getrokkeü, dat wegens het gemis van eon eigen lokaal voor de militairen de café's door deze druk be zocht werden. Do dokter richtte met het oog hierop een brief tot het gemeente bestuur, waarin hij den toestand schetste en om een eantine vroeg. Die brief pakte. Burgem. en Weth. inzonderheid de heer L. Koopman Cz., bleken van de noodzakelijkheid van een eantine diep doordrongen. Het gemeente bestuur stelde op hun voorstel een bedrag daarvoor beschikbaar. Maar de voorzitter van het kazemeeringsfonds, rar. J. P. Cau, wilde de gemeente met die uitgaaf niet belasten, en weneckte de inrichting voor rekening van genoemd fonds te doen. Spreker dankte den dokter voor het door hem in deze genomen initiatief, den heer Koopman voor z^jn krachtige medewer king het gemeentebestuur voor zijn bereidvaardigheid en mr. J. P. Cau voor de inrichting van deze eantine, waarvan de kosten niet gering zijn. Toesprekend de militairen hoopte hij, dat zij in deze eantine hun te huis zullen vinden. En op ziju uitnoodiging hieven deze een driewerf hoerah voor dr. Van der Hoeven en mr. J. P. Cau aan. Mr. Cau vroeg hierop den commandant verlof eenige woorden te mogen spreken, wat natuurlijk toegestaan werd. Persoon lijk maakte mr. Cau geen aanspraak op verdienste, daar de gelden voor de daar- stelling en inrichting van de eantine verstrekt waren door het Fonds van KazerneeriDg, waarvan hij voorzitter is. Dat fonds dateert uit den Franschen tijd. Toen de Franschen op het einde van de achttiende eeuw in ons land kwamen, sloten zij met de Algemeene Staten een verbond. En één der voorwaarden van dit verbond was, dat wij 25000 Fransche soldaten moesten kleedenvoeden en huisvesten. Zoo kwamen hier ook telkens uitgehongerde en slecht gekleede Fransche troepen, die bij de burgers ingekwartierd werden, en die als zij gekleed en door voed waren voor andere weer plaats maakten. Voor de burgerij was dat hoogst bezwarend. Toen is door eenige inge zetenen een Fonds van Kazerneering in het leven geroepen, waartoe geregeld werd bijgedragen, en waaruit de kosten der kazerneering bestreden werden. Een gebouw werd als kazerne ingericht. Toen in 1813 's lands onafhankelijkheid her steld werd, besloten de deelgerecbtigden in dat Fonds alles wat voor de inrich ting gediend had, te verkoopen en uit de opbrengst daarvan werd 't Fonds iu stand gehouden, om daaruit eventueele inkwar tiering te bekostigen. Het vorige jaar is dit Fonds weer in werking getreden. Tal van soldaten werden bij particulieren en in verschillende gelegenhedeu onderge bracht. Voor de ingezetenen zou echter op den duur de inkwartiering te bewarend worden. Vandaar dat voor demilitairen een gebouw als kazerne werd ingericht. En nu heeft de commissie van het Fonds voor kazerneering als blijk van haar be langstelling iu de militairen de koBten van inrichting voor haar rekening ge nomen. Spreker sprak den wenech uit, dat de soldaten hier aangenaam en ge zellige oogenblikken mogen doorbrengen (levendig applaus). De vriendelijke, heldor verlichte kan tine ziet er inderdaad hoogst gezellig uit. De consumptie is goed en goedkoop. Aan 't uitnemend ingericht buffet kunnen de militairen tegen inkoopsprijs al de kleinigheden verkrijgen, waaraau een soldaat behoefte heeft. Met dam-*, domino-, schaak- en kaartspel kunnen zij thans in eigen verblijf hun vrijen tijd op aan gename wijze slijten. Er is een flinke leestafel. Voor alles is behoorlijk zorg gedragen. Een woord van dank komt hiervoor dan ook toe aan den kom mandant Louwerse en aan den 2den luitenant, den heer J. du Rij van Beest Holle. Telinls voor Belgische Kinderen. One werd toegezonden het geïllustreerd verslag over de jaren 1914 en 1915 der Voreeniglng „Tehuis voor Belgische kinderen" te Amsterdam. Het doel dezer vereenigiog is, Belgische kinderen, die door den oorlog naar N 'derlandsch grond gebied zijn uitgeweken en hunne natuur lijke verzorgers missen, tijdelijk of zoo mogelijk blijvend onder te brengen in Nederlandache gezinnen van zoo moge lijk denzelfden stand en denzelfden godsdienst. Tot op heden zijn bijna 1500 zoekgeraakte of door den oorlog in nood geraakte Belgische kinderen, te zamen 662 joDgens en 825 meisjes in Hol landsche gezinnen geplaatst. Toen de Duitsche troepen de vesting Antwerpen hadden aangevallen en reeds de buitenste forten genomen hadden, waren er nog 1000 kinderen uit Vlaanderen, die tot vertrek naar Holland in Antwerpen bijeengebracht waren, en die niet meer zouden kunnen worden overgebracht. Bij kans alle expediteurs en reederijen vonden het te gevaarlijk voor hunne booten deze kinderen naar Nederland over te brengen. Alleen de firma J. A. v. d. Schuyt te Rotterdam verklaarde zich bereid de groote salonboot „De Stad Zierikzee" voor het beoogde doel af te staan, en wel voor niets. Dit prachtig aanbod werd met dankbaarheid aanvaard. De boot, waarvan de terugkomst met spanning was tegemoet gezien, kwam slechts met 25 kinderen aan boord te Rotterdam aan. De rest der passagiers 'bestond uit volwassenen, die zich aan de kade te Antwerpen in doodsangst hadden verzameld en zich met geweld van de groote boot hadden meester ge maakt. Tijdens de inscheping was juist het bombardement begonnen. De 975 resteerende kinderen waren ten gevolge van de verwarring, die in de stad heerschte, op een verkeerde boot geleid en naar Ostende vertrokken. Wij bobben uit dit belangwekkend verslag, hetwelk een historisch overzicht geeft van hetgeen door genoemde vereeni- giag voor de Belgische kinderen gedaan is, slechts dit punt naar voren gebracht, omdat dit betrekking heeft op een reederij en oen boot ons bewoners van Schouwen en Duiveland maar al te goed bekend. De vereeniging, aan het hoofd waaivan een wakker bestuur staat, heeft zich op hoogst lofwaardige wijze van haar edele taak gekweten, en verdient door ieder Nederlander, die een greintje gevoel heeft voor zjjn Belgische stamverwanten, krachtig gesteund te worden. De zetel van het Bestuur is Heeren gracht 521, Amsterdam. Staatspea slonneerlng. Op den propaganda-avond van de afdeeling Zierikzee van den Bond voor StaatspeosionneeriDg, die Zaterdagavond id de Concertzaal alhier zal gehouden worden, zal als spreker optreden de heer Jhr. R. de Muralt, lid van de Tweede Kamer. Bevorderd tot sergeant by het corps Vry willige Landstorm afd. Zierikzee, korporaal J. H. Ideler van Zierikzee. Bq Kon. besluit is, ingevolge de Burgerlijke Pensioenwet, een pensioen van f 659 verleend aan J. P. van Borte), kommies late klasse bij de directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen. Landbouw en Veeteelt. Ha&tBcb.ppQ tot bevordering Tan Landbouw en Veeteelt. ZIERIKZEE. Gisteren vergaderde in hel ..Huis van Nassau" de afdee ling Zierikzee van bovengenoemde Maatschappij. In grooten getale wa ren de leden opgekomen. De voorzitter, de heer Hocke Hoo- genboom, opende dc vergadering met een hartelijk welkom loe te roepen aan den spreker, den heer W. Kosten van Middelburg, die voor zijn lezing over landbouw-boekhouden '1 woord verkreeg. In zijn inleidend woord schetste hij vooreerst wat boekhou den in 'I algemeen is, en landbouw- boekhouden in hel bizonder, deed vervolgens uitkomen liet nut en de noodzakelijkheid van 't boekhouden, hel laatste met het oog op de inkom stenbelasting, en besprak ten slotlc een vijftal bezwaren aan bet boek houden verbonden Die bezwaren waren echter van dien aard, dat zij gemakkelijk te ondervangen waren. Spreker trachtte alsnu eenige ken nis van liet boekhouden aan zijn andachtig gehoor bij te brengen. Hij loonde aan, na geschetst te hebben, wat elk bock behelzen moest, dat een inventarisboek onmisbaar is, een tabellarius kasboek noodig, en een voorraadboek gemakkelijk is. Een deskundige inrichting van de boek houding is daarbij hoofdzaak Van de gelegenheid tol hel ver krijgen van inlichtingen werd ge bruik gemaakt door de heeren J. W. van Oeveren L. Koopman Cz j W. van Oeveren, C. Koopman, Sloop en C. van Westen. Nadat spreker j genoemde heeren beantwoord had. en de voorzitter onder toejuiching der vergadering den spreker dank had betuigd voor zijn populaire degelijke uiteenzetting van 't boek houden, en iiem een tot weerziens hail toegeroepen, kwam aan de orde de benoeming van een secretaris- penningmeester der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Vee teelt. Er waren, zooals de voorzitter mededeelde, 18 sollicitanten, wier namen allen door hem werden voor gelezen. Drie van heil werden door hel hoofdbestuur aanbevolen, te we ten de heeren Kielstra, Knottebcl en Roc'11. Door die aanbeveling warende leden echter niet gebonden Men was geheel vrij in zijn keuze. Na een lange discussie werd op voorstel van de heeren L. Koopman en Van Langeraad met algemeene stemmen besloten aan de te benoe men afgevaardigden naar de hoofil- bestuurdersvergadering voor liet uit brengen van hun stem op één der candidaten geen mandaat imperatief te geven, maar hen daarin vrij te laten. De voorzitter: Als hel nu slecht uitkomt, dan hebben (lie afgevaar digden het op hun geweten. (Gelach) Hierop werd door hem de instruc tie voor den secr.-penningmeester van de Maatschappij voorgelezen. Men ziel er uit, zcide de voorzitter, dat hij aan handen en voeten gebon den is. en ook niet gemakkelijk kan wegloopen. Dc voorzitter deelt mede, dat het dagelijksch bestuur der Maat schappij voorstelt een Bureau van Landbouwboekhouding op te rich ten en 'daarbij als accountant-direc teur aan tc stellen den heer W. Kosten. Elk lid kan tegen jaarlijksche betaling van een zeker bedrag van dat bureau gebruik maken. Dit werd goedgevonden. Als leden inde Arbitragecommissie werden vanwege deze afdeeling aan gewezen de heeren C. Blom en B. Giljani. en als plaatsvervangend ar biter de heeren Nathan Frenk en Van Schelven. Tot afgevaardigden naar do lioofd- besluursvergadering werden gekozen de heei'en .1 W. van Oeveren en C. Blom en als plaatsvervangers de hee ren Hocke Hoogenboom en Mulock Houwer. Ter tafel komt liet laatste en voor zeker het niet minst gewichtige punt der agenda: Vermoedelijk Torkr(Jidia»r consent tot uitroer von vetree. Dringeed wordt opgaaf verzocht van retree voor Jlaart- leverlng ter vergadering of uiterlijk op 3 Haart. Dit punt, hetwelk een langdurige en zeer warme discussie uitlokte, werd ingeleid door de bestuursleden Van Langeraad en J. W. van Oeveren. Uit die inleiding bleek, dat aan de sociëteit „Landbouw en Handel" con sent was verleend voor uitvoer van vel vee. Nu meende men, dat een dergelijk consent niet toekwam aan voornoemde sociëteit, maar aan de zooveel sterkere afdeeling Zierikzee van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zee land. En om nu dit consent voor de afdeeling te bekomen, waren beide heeren naar Den Haag gereisd. Het resultaat er van is geweest, dat de kans liet consent te verkrijgen zeer groot is. Is men in liet bezit van een consent, dan zal liet Nederlandsch Landbouwcomité een exporteur aan wijzen. Het vee voor den uitvoer be stemd zal onderzocht worden. Hel was een langdurige en vaak zeer heftige discussie, waarvan het resultaat was, dat goedgekeurd wer den do door de heeren Van Oeveren en Van Langeraad gedane pogingen lol verkrijging van een consent. Uit drukkelijk werd echter bepaald, dat de Gebr. Frenk, die op de voordeelen van een consent het eerst gewezen itadden, zouden worden toegelaten mede te dingen naar het koopen van de voor uitvoer bestemde beesten. Hierop sloot de voorzitter de ver gadering. Wc hadden van half twaalf tot drie uur vergaderd. Eerste Kamer. Zitting van Dinsdag. De heer Bergsma verlangt, dat be naderde smokkelwaren niet verkocht worden in liet grensgebied; hij ver zoekt voorts overleg met den minister van binnenlandschc zaken omtrent "t wegnemen der beletselen tot handha ving der Drankwet en vestigt de aan dacht op de drankaccijnsverhooging als middel lot vermindering van het drankgebruik. Hij vraagt de mede werking van den minister 0111 de ge meenten aan goedkoop geld te helpen. Dc heer Van Lamsweerde dringt aan op wegneming van de leemte in de wet ten aanzien van de positie van den vertegenwoordiger ten op zichte van de inkomsten- en vermo gensbelasting. Minister Van Gijn acht verkoop van aangehaalde smokkelwaar buiten hel grensgebied niet steeds mogelijk. Hij zal trachten tic moeilijkheden voor dc uitvoering der Drankwet uit den weg te ruimen. Drankbestrijding is een der voornaamste middelen tot verhooging van hel moreel peil van hel volk. Dc Minister vreest even- nel van verdere accijnsvcrhooging toeneming der ontduiking. Steun van hel gemeentelijk krediet is hier niet noodig wegens het voortdurend toe zicht van Gedeputeerde Staten op de gemeentelijke financiën. Evenmin is noodig de door den heer Van Lams weerde gevraagde, wetswijziging. Hoofdstuk Financiën wordt zon der stemming aangenomen, evenals onvoorziene uitgaven en de verbods bepalingen betreffende de bereiding van alcoholische vloeistoffen. Buitenlandsche Zaken. De heer Van Kol klaagt over de onvolledigheid van het Oranjeboek en I slecht voor den dag komen van Nederland op de tentoonstelling te San Francisco. Hij dringt daarom aan op instelling van 'n permanente tentoonstellings-commissie. Spreker bepleit voorts aigeheele reorganisatie van den diplomatieken en consulairen dienst in dien zin, dat onze vertegenwoordigers meer consul dan gevolmachtigd minister zullen zijn. Er moet komen democratisec- ring van het buitenlandsche beleid door meer openbaarheid en meer invloed van het parlement. Spr. dringt eindelijk aan op bij eenroeping eener conferentie van neutrale mogendheden ter voorberei ding van stappen tot den vrede. De heer van der Feltz vraagt mededeeling omtrent liet al of niet bestaan van een geheim verdrag met Duitscliland, waarover in verband met de Telegraaf-kwestie is gespro ken. De heer Van Hardenbroek brengt hulde aan de consulaire ambtenaren. Hel hoofdstuk buitenlandsche za- I ken werd zonder stemming aange- nomen. Minister Loudon zegt, dal in liet Oranjeboek niet alle mededelingen kunnen, worden verstrekt. Spreker erkent, dat Nederland tc San-Francisco niet schitterend ver tegenwoordig was. I De diplomatieke en consulaire dienst voldoet uitstekend. Het oogen ic

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 1