ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 25 Februari 1916. EËB8TE BLAD. Straatmaker. (Z lerlkzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. Prys per drie maandenf 1,80. Franco per poit- 1,60 Voor het buitenland per jaar- 10, Afeonderlyke nummer*- 0,05. Venchynt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 72ste JAARGAN& Ne 9819. Dir*ot*ur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitaovar-Hoofdradaotavpi A. FRHKEL. ADVERTENTIE N. Van 18 regelsf 0,80. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,16. Bij contract belangrijke korting. Inaending op den dag Tan uitgaTe tóói t.SO ure. Dit nummer bestaat uit twaa bladen. By den dienst der GEMEENTEWERKEN van ZlRRtxzES kan, om zoo spoedig mogelgk in dierst te treden, geplaatst worden eon STRAATMAKER, tegen een weekloon van f 12,50. De aanstelling beeft plaats een jaar tydelyk. By gebleken geschiktheid zal tit vaste aan stelling worden overgegaan, waarna aan deze betrekking zullen worden verbonden 2 twee- jaarljjksche verhoogingen, elk van f 1 per week. Pensioenbydrage bedraagt al«dan 8 pCt. Sollicitanten gelieven bun sollicitatiebrief met opgaaf van leeftyd, verrichte werkzaamheden en waar inlichtingen te verkrygen zyn, alsmede afschrift van de in bun beiit zynde getuig schriften, 'vóór 1 Maart te richten aan den Gemeenteboawmeester. Leeraar Vakteekenen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van zlbvukzke Roepen op voor den nog loopenden cursus 1915 1916, sollicitanten voor de betrekking ian leeraar In hut vaktoekcrien voor smeden en machine- bankwerkers, aan do gemeentelijke Avondschool voor Vak onderwijs, ged irende G uur per week, op een salaris van f 30 per wekelyksch lesuur en per cursus. i Inzending van stukken aan den Burgemeester vóór 3 Maart a s. Zikrik7.be, den 24 Februari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. KOOPMAN Cz., Weth., 1°.-Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secrotans Collecteur-Keurmeester der Vischmarkt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikeee Roepen op sollicitanten naar de betrekking van Collecteur-Keurmeester der Vlsch markt, op de by de Verordening vastgestelde be looning. Zy, die voor genoemde betrekking in aan merking wenscben te komen, behooren hun op zegel geschreven, tot den Raad gericht, adres in te zenden bij den Burgemeester vóór Vrfydagr 3 Maart e.k. Zibkikzee, den 24 Februari 1916. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, L. KOOPMAN Cz., Weth., l.°-Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Oorlogsoverzicht. Op liet Westelijk gevechtsterrein len .Voorden van Verdun, hebben de Duitschers een belangrijk voordeel behaald. Zij zijn namelijk op een Front van tien K M. de Fransche stel lingen tol een diepte van vier K M. binnengedrongen, en hebben daarbij 8000 Fransche soldaten krijgsgevan gen gemaakt. Aldaar is een bloedige veldslag geleverd, dié, Ie oordeelen ook naar de berichten van Fransche zijde, tot nu toe in het voordeel der Duitschers is uitgevallen. De gevech ten zijn nog niet geëindigd en nemen zelfs in omvang en hevigheid loe. Hel is de Duitschers er vermoedelijk om te doen zieli van de vesting Ver dun meester te maken Zij zijn dus mei hun offensief de geallieerden voor, en hebben met den aanval niet gewacht lotdal deze voor het ag- gressief volkomen gereed waren, wat van hun standpunt beschouwd, verklaarbaar is. De plaatsen Bra- bant-sur-Mcuze en Haumont, die door de Franschen onder begunsti ging der duisternis van den nacht ontruimd zijn geworden, werden door ie Duitschers bezet. Ook hebben zij zich meester gemaakt van Samog- neux. I n Albanië hebben de Oostenrijkers de Italiaansche troepen en Essad- Pasja. die zich bij de geallieerden heeft aangesloten, bij Durazzo ver slagen. De verslagene troepen hebben zieli in (len binnensten verdedi gingsgordel teruggetrokken. In het algemeen zijn de Italianen in dezen oorlog niet erg gelukkig. Uit Albanië zullen zij, naar liet zich laat aanzien wel spoedig verdreven worden, en aan de Isonzo maken zij geen vorde ringen, „Wal zijn wij begonnen zullen zij wel denken Hel is de eerste maal, dat de Czar zieli verwaardigd lieefl de Rijksdoeina Ie bezoeken. De Ojir lic'eft dal bc- aoek aan de Docnia gebracht omzijn nieuwen Minister-President Stürmcr, te believen. Deze is namelijk van oor dcel, dal 't in dezen haehelijken oor logstijd, waarin bij een groot deel van iiel volk groote ontevredenheid heersehk een daad van wijs beleid zóu zijn. indien de Alleenhcerscher zich aan de Volksvertegenwoordiging vertoonde. De Minister Sasonof hield bi de Donna een uitvoerige rede, waarvan schering en inslag was. dat de geallieerden uiel eer zouden rusten oordal de overwinning bevochten was. Ook in hel Engelsche Lagerhuis werd in dien geest door Asquite go- sproken. Wanneer met redevoeringen de Duitschers te overwinnen waren, dan zouden zij reeds lang totaal ver slagen en zoodanig vernietigd zijn, dal er niol ceil van heil was overge bleven. Gelukkig voor onze Oostelijke huren missen de redevoeringen, hoe mooi van vorm ook. die kracht. Om op Sasonof nog even terug te komen, hij sprak ook van de l'ool- sche Zusternalie Eigenaardig, dal toen deze oorlog nog niel was uitge broken. geen Russisch staatsman van Poolsclic Zustcrnatie gesproken heefl. l)al kon men ook niel. omdat de Polen geen natie mochten vor men, en door de Russische regeering als overwoiinelingen behandeld wer den Wie van de Polen nationale aspiraties had, verloor zijn leven aan de galg. of werd, in tiet zachtste geval, naar Siberië gezonden0111 daar in de mijnen '11 ellendigen dood te sterven. Nu men de Polen 111 den oorlog noodig heeft 1111 vleit men hen en iioenil I1011 heel lief de ..Zus- ternatie". Uit 8tai en Provincie. ZIERIKZEE. De voorzitter, de lieer A. Fran kei. opende de vergade ring met de betuiging van leedwezen ever de slechte opkomst. Wordt een propaganda-avond gehouden, dan is de Concertzaal - dicht bezet, maar geldt liet een werkvergadering, dan schitteren de leden door hun afwe zigheid. Men moet echter in dit be treurenswaardig feit. hetwelk zich schier 111 de "meeste afdeelingcn open baart. berusten. Hierop werden door den secreta ris, den heer .1. A van der Valk. de notulen voorgelezen, die ongewijzigd werden goedgekeurd. Voorgelezen werd. een schrijven van liet Comité van Actie, gericht aan al de al'declingcn van den Hond voor Staalspeusionncering. waarin op het gewicht der verkiezingen voor de Provinciale Staten in Juni van dit jaar gewezen werd. I11 1918 heeft de Tweede Kamer een meerderheid gekregen voor Staatspensioen. Krach tens die stembusuitspraak diende nir. Treub een wetsontwerp in. dut 'l beginsel 'van Staatspensioiineering bevat, en de ouderdomsrente los maakt van premie-betaling. Waar schijnlijk zal dit wetsontwerp dooi de Tweede Kamer worden aangeno men. I11 de Eerste Kamer is ecliter de meerderheid legen Staatspensioen] Nu wordt de Eerste Kamer door de Provinciale Staten gekozen. Willen wij een meerderheid voor Staatspen sioen in de Eerste Kamer verkrijgen dan moeten wij voor de Provinciale Staten mannen kiezen, die voorstan ders van het Staatspensioen zijn zoodat zij slechts personen naar de Eerste Kamer afvaardigen, die voor het wetsontwerp van Treub zullen stemmen. In Juni gaal liet er om Staatspensioen er op of er onder I11 verband met deze circulaire werd op voorstel van den voorzitter besloten aan de periodiek aftredende Statenleden te vragen, of zij vóór Staatspensioen zijn en overeenkom slig den wensch van den heer Bouler tot hen liet verzoek te richten zich bij den Bond aan Ie sluiten. Hierop werd door den heer J. A van der Valk ais afgevaardigde naar Ie Bondsvergadering een zakelijk crslag én als secretaris der afdee- ling I jaarverslag uitgebracht: Voor de keurige redactie van beide ver slagen werd door den voorzitter nder instemming der vergadering len secretaris dank betuigd Door den pi uiiiiyjineesterden lieer Van der Woele. tverd rekening en verantwoording gedaan van het dooi hem gehouden helleer. De vaste (immissie, met het onderzoek ervan belast, had de rekening in orde be nneten, zoodat zij onder dankbetui ging aan den penningmeester voor zijn beheer werd goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van den lieer E. .1 Gclderman, waarin iiij mededeelde, dat hij wegens zijn veelvuldige werkzaamheden zieli ge drongen gevoelde 't bestuurslidmaat schap neer te leggen. De periodiek aftredende bestuurs leden. de hoeren F'rankel, mr. Polvliet en Van der Valk werden herkozen. In de plaats van den heer Gelder- man werd gekozen de lieer P. J. Rossaert. De voorzitter deelde mede. dat op Zaterdagavond, den len Maart, hel Kamerlid jlir li de Muralt als spre ker voor de afdeelingfin de Concert zaal zal optreden, dal inej. Nacht werk eenigc liederen zal ten lieste geven, dat het békende trio eenigc muziekstukken len gonoore zal bren gen en dat de lieer Jungmnn een tweetal voordrachten zal houden. Een bestuurslid bracht ter lafel '11 gedrukte circulaire, afkomstig van 'l dagelijksch bestuur der Federatie, én gedateerd 28 Januari, waarin tot liet besluur der ufdeeling Zierikzee hel verzoek gericht werdj 11 de ledenver gadering den lieer L Bouter, voor zitter der "Federatie, ie willen voor dragen voor de eandidatuur van het lidmaatschap van liet hoofdbestuur. De voorzitter wenschte deze cir culaire. waarvan hij en de nieeslc leden van 't bestuur geen kennis droe gen. eerst in '11 bestuursvergadering te behandelen, alvorens haar aan het oordeel eener ledenvergadering le onderwerpen. Bovendien zou men '11 onbillijkheid tegenover die leden lie gaan, die 1111 nici tegenwoordig waren, indien deze circulaire, die niet op de agenda gestaan had. thans in behandeling werd genomen Daar vele stemmen opgingen, die de zaak toch maar wcnschten af ledoen en geen enkel lid verklaarde het standpunt van den voorzitter te dcc ten. zoo trok deze uil het stilzwijgen der leden de conclusie, dal de ver gadering een onmiddellijke behande ling der circulaire wenschte. Perli- nenl verklaarde hij persoonlijk het lidmaatschap van hel hoofdbestuur niel te ambiëeren. Hierop werd schriftelijk gestemd. De uitslag was, dat de heer Router 12 stemmen, de heer Frankel 5 stem men de lieer Bossaerl 1 stem en te lieer Van der Kloot 1 slem verkreeg terwijl 8 stemmen in blanco waren uitgebracht Krachtens de statuten was de lieer Bouler gekozen, die desgevraagd de eandidatuur aannam. Hierop sloot de voorzitter de ver gadering. BROUWERSHAVEN, 26 Febr. Gisteren avond hadden wy weer het genoegen in het „Hotel Kloet" voor ons Nutsdepar- teraent te zien optreden den heer J. Vijverberg van Noordgouwe, die ons ver gastte met een causerie over de vogel wereld van hGt eiland Schouwen, opge luisterd door lichtbeelden. Een beschrijving van deze bespreking te geven zou te veel ruimte vorderen. Het doel van de lezing belangstelling op te wekken voor het natuurschoon in deze eilanden, inzonderheid in de vogels, die hier in grooten getale en in velerlei soorten aanwezigen, heeft spreker zeker bereikt. Met de grootste belangstelling werd zijn rede door de aanwezigen aan gehoord, Jammer evenwel moet opnieuw worden gemeld, dat zoo weinigen van deze ge legenheid gebruik maakten. Zooals dan ook de voorzitter in de pauze opmerkte, moeten de ingezetenen willen zij het houden van dergelijke lees- of spreek- avonden doen voortduren, meer belang stelling toonen niet alleen, doch ook lid worden van ons departement, dat mede onder zich heeft de volksbibliotheek waarvan tegenwoordig een ruim gebruik wordt gemaakt. Met een welverdiend woord van dank aan den spreker en diens echtgenoote voor hare hulp bij het vertoonen der lichtbeelden, werd deze bijeenkomst ge sloten. OUWERKERK. Woensdagavond trad voor T. O. G. I. D. O. op de heer J. H. d. Giesen uit Winschoten, met een voordracht over den roman Thelma van Marie Corel li. Het publiek volgde met ingespannen aandacht de boeiende rede. Op waarlyk meesterlijke wijze wist de begaafde epreker zijn gehoor de verschillende tafereelen uit dit boek des liefde voor den g^esfc te tooveren en de schoone moraal tot de harten te doen spreken. Een warm applaus was de uiting van de dankbare belangstelling van het auditorium. Ook gaf spreker nog een conige luimige anekdoten ten beste, die eveneens ze9r in den smaak vielen. De voorzitter sprak dan ook stellig het algemeen gevoelen uit, toen hij in zijn slotwoord de heer v. d. Giesen een „tot weerziens" toeriep. BRUINISSE. Bij het hevige stormweer der vorige week zijn van verschillende blazers van Oaddorp de ankers wegge slagen. Eokele daarvan zijn gevondeo, voor het vinden or van wordt f 20 a f 25 bstaald. Was de vorige week de aanvoer van sardijn door het stormweer niet z>o heel groot, daze week ging dit beter. Wordt voor de groote f 10 per vat be taald, ook voor de kleintjes, de pinnen wordt een goede prijs bedongen, daar ongeveer f 3,50 per vat gegeven wordt. Zij worden ook ingemaakt of gedroogd. OUD.-VOSSEMEER. Donderdagavond gaf de alhier bestaande afd. van dtn Bond voor Vrouwenkiesrecht een feest avond, die uitstekend geslaagd is; hoe wel de opkomst grooter zou kuDnea ge weest zijn (sen 50-tal waren opgekomen), zal de penning meesteres dankbaar kud- nen zijn, daar de kas der afdeeling door de afdragen zeer gestijfd is. dat hjj verdedigend op moest tredeD, wist hy prachtig te redden. Vrijdag a.s. zal de 2e comp. 2e batalj. 14e R. I. de gast zyn van „Mobilia", mits het terrein bespeelbaar is. op een mtyn Stoomschip „La Fiandre" geloopen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. OUWERKERK. Herkoien tot leden van het Kiescollege de heeren: J. J. Bouman, G. L. Klompe, Job, J. Romeijn en J. C. Verstraate. Aanbestedingen, Verkooplngen, eu. ZIERIKZEE, 24 Felle. Notaris H van Nouhuy.s verkocht alhier lieden in het openbaar, ten verzoeke van den lieer M. Roskam, koeien, voor f 156, f 170 en 1' 228. 25 Febr. Ten overstaan van nolariB Korteweg werden heden alhier in het openbaar verkocht voor den heer J. M. Cannoo: 1. Het nieuwe woonhuis en erf in de Westetraat, bewoond door den heer Bongertman, voor f 2075; 2. Het woon huis, pakhuis, erf en bovenwonine, in de Hoofdpoortstraat, wijk C nos. 622 en 623, voor f 2460. S1HJANSLAND Bij de gehouden verpachting van land, aankomende de diaconie der Ned. Herv. Gem alhier, werd 1' 30 per gemet besteed SPORT. Maandagmiddag speelde de V. V „Mobilia" haar «esden competitiewedstrijd tegen het 2e elftal der vesting uit Rilland. Gedurende den geheelen wedstrjjd was „Mobilia" verre in de meerderheid. Vóór rust doelpuntte ijj tweemaal, Na rust slaagde zjj er in nog driemaal het vjjandeljjk doel te vinden, terwijl tegenpunten geheel uitbleven. Alle speler* hadden blijkbaar veel last van het slikkerige terrein, waardoor sjj meDige mooie kans niet konden be- nutten. De nieuwe doelverdediger van „Mobilia' voldeed teer goed. De enkele keeren. In ons Woensdagnuinmer deelden we mede, dal ie Rotterdam binnen kwam hel stoomschip „Ouscl" mei in boord den 2en machinist en een matroos van het Nederlandsche lank- toomschip „La Flandere", van de American Petroleum-Company, dal Galloper vuurschip op een mijn iep. Dc Maasbode was in de gelegen heid een onderhoud le hebben mei de beide geredden. Het zijn de 2e machinist H. Wolkers, uit Amster dam, en de matroos D. den Heijer. IJe 2e machinist deed hel volgend erhaal van het gebeurde. We verlieten Deal om koers te zetten naar Rotterdam. Alles ging goed lot ik op ongeveer een mijl af stand van het vuurschip „Galloper' een vreesdij ke ontploffing hoorde, die de hooi geweldig deed schokken, 'n een oogwenk was ik beneden om mijn zwemvest te halen en kwam daarmede boven doch lijd om het aan te doen, was er niet. Nauwelijks was ik weer aan dek of de „La landere" verzonk in de diepte. In twee minuien was hel mei petroleum geladen schip, datgcen drijf vermogen had, in de diepte verzonken. Op het oogenblik, dat t eonk, zoo verhaalde de machinist verder, sprong ik van boord en had t geluk een stuk hout te pakken le krijgen, waaraan een lijn was verbonden; bovendien zag ik op enkele meters afstand 'n ladder drijven. In een oogenblik had ik ze bereikt en dc lijn er aan gebonden. Ongeveer een uur had ik op de lijn tussciien het stuk hout en de ladder rondgedreven in hot ijskoude water, loen een hoot van de Ousel", die in de huurt was en dadelijk na de ont ploffing een boot had uilgezet, me oppikte. Door dc sterke strooming had deze reddingsboot circa 3 kwar tier noodig geliad om op de plaats des onhgils le komen. Na ongeveer 20 minuten zoeken werd ook dc matroos Den Heijer opgepikt. De ongelukkige, die nog mam*pas z'n kooi had verlaten, lag in bewuste- loozen toestand en geheel verstijfd van de koude op een ladder, die hij gelukkig had weten le bemachtigen. Sief beide geredden aan boord werd toen nog eenigen tijd rondgevaren om le zien of er nog meer schip breukelingen te redden waren. Docli van de overige leden der bemanning, die uil 30Jioppcn bestond, werd niets gezien. De machinist Vertelde verder, dat hij 10 minuien, nadat het schip ge zonken was, nog rondom zieli hoorde roepen en schreeuwendoch dat daarna alles stil was geworden. Ook had hij geen andere boot gezien dan de Ousel" en iii de verte de lichten van liet vuurschip Galloper. Of de overige leden der bemanning ver dronken zijn of dat er nog van gered zijn, is nog een onopgeloste kwestie. Door de reddingsboot van de „Ousel" zijn slechts deze 2 menschen gered. Bij hun aankomst te Rotterdam hebben zij zich naar 't Zeemanshuis begeven, waar ze in staat gesteld werden om zich van nieuwe kleederen te voorzien, daar de arme menschen natuurlijk heel hun hebben en hou den kwijtgeraakt zijn. De militaire vliegtocht. Wegens laaghangende sneeuwwol ken is de militaire vliegtocht uitge steld tol de tweede weck van Maart. I)e Engelsche duikboot H 6. De bjj Schiermonnikoog gestrande Engelsche onderzeeboot H 6 is, na her haalde mislukte pogingen, vlot gebraoht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 1