ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag li Februari 1916. EERSTE BLAD. Hooivordering. Voor da slachtoffers van den watersnood. Zelfmoord of niet? NJIÏÏ W S T IJ DIN 81 y. CZ ierlkzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. Prijs per drie maandenf 1,80. Franco per poit- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderigke nummert- 0,06. Verrohynt Maandag, Woenadag en Vrjjdag. 72$t# JAAR6ANEL N(. 9813. Diraotauri A. J. OE LOOZE Jr. Uitgavar-Hoofdradactsur I A. FRXhKEL. ADVERTENTIE N. Van 18 regel»I 0,80. Hike regel meet- 0,10. Iteolame» per regel- 0,16. B|j contract belangrgke korting. Insending op den dag ran uitgave vóór 9.10 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De BURGEMEESTER der gemeente Zibrikzeb brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de hen toekomende gelden wegens levering van door befc Rijk gevorderd hooi in ontvangst kunnen worden genomen tor gemeente secretarie, op Zaterdag 12'Februari 1910, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur. ZiRRlKZBB, 11 Februari 1916. De Burgemeester van Zierikzee, A. J. F. FOKKER, Weth., l.°-Burgemeester. Van X. X f 1,50. Totaal f 164.94*. Oorlogsoverzicht. Bij Vimv, ten noorden van Arras, hebben dè Duitschers een klein ge deelte der Fransc-he linie bezet en daarbij een honderdtal gevangenen gemaakt. Het was den Duitschers er om le doen een beter steunpunt te verkrijgen voor liet geval de Fran sehen tot het grootc aggressief over gaan. De gevangenen werden over eenkomstig den voor liet begin van den strijd uitgevaardigden dagorder behandeld, en deze luidde, dat 'men zonder genade tegen den vijand moest optreden, zoolang hij zich ver weerde. maar liem humaan behan delen, als hij overwonnen was. De Fransche gevangenen waren keer onder den indruk van die behande ling, en gaven alles af, wat zij bij zich 'droegen. Een Fraiisch soldaat wilde zelfs liet «erekruis van de borst nemen „Neen", zeidc de Beiersche. soldaat, die hem bewaken moest: „behoud dat. gij hebt liet verdiend". Kunnen de Duitschers op dit voor deeltje wijzen, ook de Franschen zijn ten zuiden va.u de Somine voorspoe dig geweest. Zij zijn daar namelijk in één der loopgraven van de Duit schers doorgedrongen en hebben bij die gelegenheid vijftig krijgsgevange nen gemaakt Van 't oostelijk oorlogsterrein valt alleen te vermelden, dat de Russen de Dnjester zijn overgetrokken, en een aan deze rivier gelegen dorp hebben bezet Hun veelvuldige met r doodsverachting ondernomene pogin gen door de Boekowina door te bre ken, waarbij duizenden sneuvelden, kunnen als mislukt beschouwd wor den. .Ware die doorbraak echter ge lukt, dan zouden de Oostenrijker,? vermoedelijk hun opmarsch door Montenegro en Albanië hebben moe ten opgeven. Nu trekken zij rustig voort, en staan reeds dicht bij Ti rana en Durazzo. De Franschen hebben 't Griekschc eiland Fano, dal ten noorden van Korfoe ligt, bezet. Nu kan de Griek- sche regecring weer gaan protestee- ren. Voor die papieren protesten hebben de geallieerden zich '11 groote snippermand aangeschaft. De President van den Franschen Ministerraad. Briand, is te Rome, waarheen hij zich begeven heeft, door de bevolking met levendige toejui chingen ontvangen Zijn komst in y. Italië's hoofdstad schijnt teil doel 'te hebben de Italiaansche regeering te bewegen tot meerdere activiteit op den Balkan. Geefl Italië aan dien op licni gcoefenden drang toe. dan moet het eerst aan Duitschland den oorlog verklaren, want niet alleen de Oosten rijkers maar ook de Duitschers staan in den Balkan. In Engeland is de wel op den algemcenen dienstplicht in werking getreden. De regeering heeft al aan stonds alle mannen van 19—30 jaar voor den krijgsdienst opgeroepen. ■Vóór den 17en Maart moeten zij zich aangemeld hebben. Uit Het Vaderland van 5 dezer nemen wij met weglating van kop en staart het hoofdartikel over van nir. B J II Patijn, getiteld „Zelf moord of niel?" Uit dit arlikel loeren wij de gronden kennen, die onzen ^afgevaardigde bewogen hebben niet zijn stem aan de motie-Schaper le geven. Reeds sedert eenigc maanden liep bel gerucht, dal de minister Treub om particuliere redenen den wcnsch koesterde van zijn ambt te worden ontheven, en liet is meer dan waar schijnlijk, dat dit gerucht juist was. Hiermede is niets miszegd: men kan wenschen weer vrij man te zijn en er toch niet aan denken een taak, die men eenmaal op zich heeft ge nomen. in den sleek le laten. Toen de Minister door zijne, aan onderlinge tegenstrijdigheden rijke rede van ii December, waarin hij tot algemeene verbazing zonder aan leiding de mogelijkheid van een spoe dig aftreden met cenigen nadruk op den voorgrond bracht, aan de loo- pende geruchten voedsel had gegeven, geraakte reeds ren deel der linker zijde onder den indruk van de be klemmende vrees, dat deze bewinds man. die een zoo groole plaats in de Regeering innam, een goed heen komen zochl en niet meer van plan was. zijn arbeid ten einde te brengen. Hel lol dusver schier onbegrensd vertrouwen in zijn persoon was ondermijnd. Daarop volgde in Januari de onge wone briefwisseling met den voor zitter der Kamér, houdende den eiscli, dat eerst de voorloopige ver slagen betreffende een lange reeks ingrijpende belastingohtwerpen zou den verschijnen, vóórdat de Minister bereid was. liet geheel gereed liggend onlworp-Ouderdomsponsioeu te be handelen. Teleurstelling en ontstem ming links. Niemand misduidde het den Mi nister van Financiën, dat hij met den meestcn klem op zoo spoedig moge lijke versterking van de middelen aandrong. Iedereen gevoelde, dal invoering van een nieuwen maatregel die de uitgaven wederom met ettelijke milioenen zou doen stijgen, in de gegeven omstandigheden niet verant woord ware, tenzij aanstonds ecir belangrijk-deel van de belastingplan nen werd verwezenlijkt. Maar liet middel, door den Minister te haal ge nomen om de Kamer tot spoed aan te zetten, was onlogisch en hoogst zonderling. Onlogisch, omdat men de zaken niet bespoedigt door beschik baren tijd ongebruikt te laten: na hel sectie-onderzoek van de belasting- ontwerpen moesten onvermijdelijk verscheidene weken verloopen vóór dat de Voorloopige Verslagen gereed konden zijn; waarom deze niet ge bruikt voor de openbare behandeling van liet Ouderdomspensioen, waar omtrent naar 's Minister's eigen verklaring in December zoo spoe dig mogelijk moei worden beslist? Hoogst zonderling bovendien, omdat niemand beter dan de ervaren par lementariër Treub wist. dat de meer derheid het niet in haar macht had. in te staan voor een zoo abnormaal spoedige verschijning van de bedoelde Voorloopige Verslagen als door hem werd verlangd. Immers een meerder heid kan wel een eindstemming be- heerschen, maar niet den tijd, dien de Kamer in haar geheel noodig heeft voor de behandeling van een stel hoogst ingrijpende wetsontwer pen Eenerzijds - zeker werden de voorstanders der Staatspension- nccring door 's Ministers ciscli aan gespoord tol vlug werken; maar even zeker is, dat aan de rechterzijde, die 'I Ouderdomspensioen niet wil, dooi den Minister zelf een middel werd aan de hand gedaan om zich dit van den hals te schuiven zonder hel af te stemmen. De rechterzijde iiad er slechts voor te zorgen en kon er zonder tot obstructie te vervallen ge makkelijk voor zorgen dal de belastingontwerpen niet met den door den Minister verlangden, zeer buitengewonen spoed in de afdeelin- gen werden afgedaan om het wets ontwerp betreffende het Ouderdoms pensioen tusschen schip en kade ie zien terecht komen, zij had aan de normale werkwijze der Kamer vast le houden en hel «loei zou 'ijn be reikt. Is hel wonder, dal dergelijk moed willig verspelen van de kansen op behandeling der Ouderdomswet zelfs bij hen. die lot dilbverre geweigerd hadden te gelooveu. dat een man als Trcuti zich schuldig kon maken aan deserlie in tijd van oorlog, hel ver trouwen aan hel wankelen bracht eu dat Ier linkerzijde algemeen werd dë stemming, indien de Minister locli op een breuk aanstuur!, laai liet daartoe dan liever vandaag komen dan morgen, opdat nog tijdig een ander zijn taak kunne opvatten? Zoo stonden de zaken toen de Ka mer Donderdag 27 Januari hijeen- kwam. Men was echter nog niet aan hel einde der verrassingen. Tot niet geringe voldoening van de meerderheid liel de Minister den gestelden eisch bijna geheel vallen. Hel in zijn correspondentie met den voorzitter ingenomen standpunt los latend, verklaarde hij zich thans be reid, het ouderdomspensioen met de Kamer te behandelen, ook al waren de voorloopige verslagen betreffende de belasting-ontwerpen nog niel verschenen. Slechts moest hij aan de gestelde voorwaarde vasthouden voor zooveel betreft liet oniwerp- Pensioenbelasting. Deze voorwaarde leverde intusschen practised weinig bezwaar, daar liet betrokken wets ontwerp gering van omvang en tech nisch niet ingewikkeld is. Daarover kon inderdaad in weinig weken een Voorloopig Verslag verschijnen. De vrede Scheen gëteekend en men hei ademde. Plotseling ecliter wierp de Minister een nieuwen twistappel op. Bekend was, dat zeer velen links, en speciaal de soc..-democratisclie fractie over wegend bezwaar hadden tegen hel onlwerp-Pensioenbelasting, gelijk tiet luidt. Zonder de minste noodzaak nu voegde de Minister aan zijn verklaring toe. dat hij een onverbreekbaar ver band legde tusschen hel Ouderdoms pensioen en de Pensioenbclasting en dat hij bij voorhaal alle. amendemen ten afwees, welke den aard dier be lasting. zooals zij was ontworpen zouden wijzigen. Deze uittarting tegenover 'n meer derheid, die hein dien zelfden dag door hel onmiddellijk verwijzen van de belastingontwerpen naar de af- deelingen was tegemoel gekomen, werkte als de roodc lap op den stier. De Minister mocht met zonder grond kunnen beloogen, dat hij reeds in dc Memorie van Toelichting tot de Pensioenbelasting op het ver band tusschen beide wetsontwerpen had gedoeld en dal hij als beheerder der Schatkist geen nieuwe dure wet kon invoeren, indien de Kamer hem één der nieuwe belastingen weigerde, die naar zijn bedoeling juist de ruim ste haten moest afwerpen; dal allps nam niet weg én dal de volstrekte samenkoppeling van de beide wette lijke voorzieningen als een bom uit de lucht kwam vallen èn dal 's Minis ters houding heel wat meer had van een opzett?lijke poging om een ver schilpunt met de meerderheid zoo kras mogelijk naar voren te brengen dan van een streven om met deze lot overeenstemming te geraken. De geheele quaeslie, naar aanleiding waarvan het conflict losbarstte, was eigenlijk zelfs niel aan de orde. Men sprak over de regeling der werkzaam heden en was hei daarover eens ge worden. Over den inhoud der Pensi oenbclasting, die zelfs nog niet in de Afdeelingen is onderzocht en waarover slechts terloops enkele woorden waren gewisseld; kon op dit oogenblik onmogelijk 'n beslissing vallen. En toch ging het daarover tusschen Minister en Kamer hard tegen hard. Bestond er dan in den grond een onoverbrugbare klove tusschen liet standpunt des Ministers en dat der Kamermeerderheid en gold het hier een geschilpunt, waarop later toch alles zou zijn vastgeloopen? ik zou dit beslist willen ontkennen. De Pensioen belasting is niets an ders dan een Inkomstenbelasting zonder progressie, gelegd naasl de bestaande progressieve Inkomsten belasting. Aan dit nieuwe middel is de mooie naam Pensióenbelasting ge geven, die ten slotte aan de zaak noodlottig is geworden De volkn- nien gegronde grief legen 't voorstel, zooais "t luidt, is. dal voor de laagste klassen geenerlei degressie is toege laten, zoodat de belasting voor de kleinere inkomens onmiddellijk Bo ven de grens der vrijstelling te druk kend zou worden. Verlaging van liet tarief voor de laagste klasse is onvermijdelijk. Niel alleen pleiten daarvoor klemmende eischen van billijkheid, doeli zelfs op zuiver be lasting-technische gronden is 'l wets ontwerp op dit punt kwalijk ver dedigbaar. Wijziging zou niel hebben kunnen uitblijven Vermoedelijk zou de Minister Treub. juist omdat hij goed financier is. deze zelfs reeds vóór dc openbare behandeling hebben aangebracht en in ieder geval zou hij een amendement tot ontlasting van de lagere inkomens niet onaanneme lijk hebben kunnen verklaren. Het behoeft geen betoog, dat '11 dergelijk amendement den aard der belasting niet zou hebben gewijzigd en dus niet zou behoord hebben tot die. welke de Minister bij voorhaal had afge wezen. Een vergelijk (en aanzien van dit punt tusschen den Minister en de meerderheid der concentratie was niel alleen niet 5 priori uitgesloten, docli zou hoogst waarschijnlijk zander veel moeite zijn lol sland gebracht. En al zouden ook dan nog de soc- dcmocralen vermoedelijk niel alles hebben verkregen, wat zij wenscliten. ook deze fractie zou zicli mettertijd wel tweemalen hebben bedacht vóór dal zij liet Ouderdomspensioen op offerde op grond, dat haar in zake de nieuwe Inkomstenbelasting het volle pond niet was loegemelcn. Men slond dus in de Kamerzitting van Vrijdag 28 Januari niet vooreen conflict, dat liet wezen der zaak be- treft, en dal over eenige maanden tocli lot een crisis had moeten leiden. Wanneer de molie-Sehaper niette min door een politiek zeer bont ge kleurde meerderheid werd aangeno men, dan ligt de verklaring van dit feit in al hetgeen was voorafgegaan en hierboven is in herinnering ge bracht. Het buiten noodzaak en op gezochte wijze opwerpen van een nieuw twistpunt, onmiddellijk nadat men over liet vorige gelukkig was heengekomen, sloeg Dij velen '1 reeds geschokt vertrouwen in den Minister den bodem in. Indien deze dan vol strekt weg wilde en locli niel meer ernstig streefde naar voltooiing van zijn arbeid, dan was maar het beste, dat hij aanstonds het veld ruimde. In den grond werd dus hij velen de stemming beheersclit door de TO celling, die zij koesterden omtrent Trcub's innerlijke roêrselen. Dit ver klaart ook het uiteenvallen van twee fracticu der Concentratie. Hei ver schil van inzicht betrof niet eenig staalkundig of financieel vraagstuk, maar' de bedoelingen des Ministers. Persoonlijk geloofde ik en geloof ik nog aan do eerlijkheid van de be doelingen en ik stemde legen de molie. Ai is ook voor mij niet alles in Treub's houding begrijpelijk, zeer veel kan men terugbrengen tot diens dictatori- alen. aanleg, zijn aggressieven aard zijn Rücksichlslosighcit jegens de gevoelens van anderen, zijn in den laatsten tijd nog toegenomen prikkel baarheid. Maar wat mij vooral geloof doet hechten aan de oprechtheid van zijn protesten legen de opvatting, als zou hij opzettelijk den ministeriëelen dood hebben gezocht, is de omstan digheid waarop m. i. veel te weinig is gelei dat mr. Treub, die Don derdagochtend ter zake van dc quaes- tie der Voorloopige Verslagen, in open conflict mei de Kamermeerder heid was, voor '/a bakzeil heeft ge haald en bijna geheel aan den wensch der Kamer is tegemoet gekomen. Dit moet den hooghartigen bewindsman niet gemakkelijk zijn gevallen. En waarom zóu hij niettemin aldus heb ben gehandeld, indien het zijn eigen lijke bedoeling was. een hotsing met de Kamer uil te lokken? Waarom zóu li ij eerst een conflict, dat er reeds was, door toegeven hebben uit den weg geruimd, nis hij slecnts zocht naar een voorwendsel om iieen te gaan'? Ik voor mij zuu dus als doodsoor zaak geen zelfmoord willen consta- teeren. maar hel lijdt geen twijfel, dat velen er te goeder trouw anders over dachten en denken en dat mr. Treub liet zicli zelf heeft te wijten, door onvergeeflijke roekeloosheid dien schijn op zicii le hebben geladen. Dat het gebeurde zeer valt te he-' treuren, wellicht een ramp is te ac.i- ten voor hel land, zal in breede krin gen der bevolking worden gevoeld. Uil de regeering treedt een persoon lijkheid van gansch ongewone af metingen als bewindsmanwiens scherp oordeel, besluitvaardigheid en durf in' dezen zorgelijken tijd voor ons land van niet hoog genoeg te schatten bcteekenis waren: liet be heer dei'* financiën ontvalt aan de handen van een der zeer weinigen, lalen wij hopen, niel van den eenige, •die in slaat zou zijn geweest o: 1 in den chaos te brengen: en 't Staats pensioen, dat practisch van dc haan is zoo het niel binnen eenigc maan den door de Tweede Kanier is aan genomen, verkeert door 't heengaan van den Minister, die liet voorstelde, in hel grootste gevaar. Ik betwist geenszins, dat zij. die aan Treilli s val medewerkten, dit in de eerste plaats schoon noode deden, uil liefde voor hel ouder- doms-pensioen Te dezen aanzien niel meer in den Minister vertrou wende, wenscliten zij een ander op zijn plaats le zien. nog vóórdal liet onherroepelijk le laat zou wezen. Maar uit den aard der zaak zijn niet zij liet. die de oplossing van de crisis in hun hand hebben Zij heb ben dus - hoewel van twee kwade kansen de huns inziens minst be denkelijke kiezende feitelijk de ouderdoins-pensionneering er aan gewaagd. En ongetwijfeld zullen ook 'zij moeten erkennen, dat, wie 't ver trouwen in den Minister Treub niet had verloren, logisch handelde door, mede juist Ier wille van het Ouder domspensioen, legen de motie-Scha- per te stemmen. Mr. R. J. H. PATIJN. 3 Februari 1916. NEDERLAND. AMSTERDAM. Woensdagavond is een brievenbesteller aangehouden, die tich brieven met geldswaardigen inhoud had toegeëigend. De aangehoudene legde een volledige bekentenis af. Hij is gehuwd en vader en reeds veertien jaar in dienst der posterijen. Het op oneerlijke wjjze ver kregen geld besteedde hij voor zijn particuliere genoegens. Op een mfjn geloopen. RÖTTERDAM. Donderdagavond zijn van Hoek van Holland aan station D. P. alhier aangekomen dertien opvarenden van het stoomschip „Vaarli", dat op een mijn is geloopen en gezonken. Kapitein I. Koudeen, een man van 37 jaar, te Brevik in Noorwegen woonachtig, do eerste-machinist N. Thronsen uit Cristiania en de tweede-stuurman M stad, uit Haugesund, zjjn verdronken. Dinsdagochtend vertrok het stoomechip „Vaarli", van hier in ballast naar Sunder land. Do reis was voorspoedig en het eohip liep naar wensch lot Woensdag morgen omstreeks half vjjf, toen men, ter hoogte van Zwarte Bank gekomen, op een mijn liep, die. het voorschip aan bakboordzijde trof. Eod geweldige ontpioffiur volgde, Vooruit in het volkslogies otiteton„ brand doordat de kachel omviel en het vuur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 1