ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 21 Januari 1916. CZ lerikzeesctie EERSTE BLAD. KENNISGEVING. Maximum-Prijzen Raapolie. AFKONDIGING? VERORDENING Oorlogsoverzicht. Uit Stad en Provincie. C o u r a n t). ABONNEMENT. Prijs per drie maanden f 1,30. Franco per poat- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afaonderljjke nummert- 0,06. Verachijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 72ste JAARGAN6. - Ne. 9804 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgewer-Heefdredeeteuri A. FRAHKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer-0,10. Reclames per regel- 0,15. By contract belangryke korting. Insendiug op den dag ran uitgave vóór SJIO ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. DeGEMEENTEBQUWMEES- TER van Zierikzee vraagt prtysopgave voor de levering van 90 M;'. grove Grind, blggelgrootte 3-5 e.M., en 50 M;!. fijne Tningrlnd. Aanbiedingen voor de levering franco op den wal te Zierikzee, worden inge wacht vóór Woensdag 36 Januari, bij den Gemeentebouwmeeater. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenendat er op Zaterdag den 22 Jannarl a.s., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare Ver gadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de navolgende punten zullen worden behandeld 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Voorloopige vaststelling pensioensgrond slagen gemeente-ambtenaren. 4. Rekening bewaarschool voor inin- en on- vermogenden 1915. 5. Assurantie bewaarplaats voor buskruit en patronen. 6. Voorstel burgem. en weth. in zake eervol ontslag Directeur Gasfabriek. 7. Voorstel burgem. en weth. in zake jaar wedde nieuw te benoemen Directeur Gas fabriek. 8. Voorstel burgem. en weth. o. a. in zake ingebruik gave een der lokalen O. L. school A aan militairen. 9. Verhuur Oude Ambachtsschool aan het Rgk voor militairen. 10. Suppletoir kohier hondenbelasting. 11. Comptabiliteitsbesluiten dienst 1915. 12. Suppletoir kohier lioofdelyken omslag. Zierikzee, den 19 Januari 1916. De Burgemeester voornoemd, A J. F. FOKKER, Weth., lVBurgemeester. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op de circulaire van den Minister van Landbouw. Nyverlieid en Handel van 18 Januari j 1. No. 3953, afdeeling Handel; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ter beschikking van den Minister gestelde party en raapolie thans geheel door bemiddeling van het Centraal Administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen aan grossiers en wederverkoopers in het klein zyn afgeleverd geworden, en in verband hiermede met ingang van 19 Januari j.l., de maximumpfyzen voor raapolie, vastgesteld bij de circulaire van ge noemden Minister van 31 December j 1., No. 60206, afdeeling Handel, vervallen verklaard en geene nieuwe maximumprijzen voor genoemd artikel vastgesteld zijn. Zierikzee, den 20 Januari 1916. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER, Weth., l.°-Burgemeester. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Breda is executoir verklaard het kohier der Grond belasting no. 1, dienst 1916, 't welk op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier [wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bjj de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 21 Januari 1916. Het Hoofd van het Plaatselyk Bestuur voornoemd, A. J. F. FOKKER. betrefTdnda het vervoer en de neder- lage van goederen. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gezien het schrijven van den Vice- Admiraal, Commandant in Zeeland, van 17 Januari j.l., Sectie ld, No. 9225; BreDgt ter kennis van belanghebben den, dat door dien Commandant is vast gesteld de navolgende VERORDENING. De Commandant in Zeeland; Gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad No. 435), van 8 September 1914 (Staatsblad No. 44S), en van 11 Februari 1915 (Staats blad No. 81), waarbij de gemeenten in de Provincie Zeelaid zijn verklaard „in Staat van Beleg"; Gelet op de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad No. 128); Stelt bij deze de navolgende Verorde ning vast: Artikel 1. De door mjj uitgevaardigde Verorde ning van 20 October 1915 betredende bet vervoer en de nederlage van goederen is ingetrokken. Artikel 2. Behoudens de uitzonderingen, in de volgende artikelen vermeld, is bet op bet terrein, omschreven in art. 177 van de Wet van 26 Augustus 1822 (St.bl. No. 38), (de z.g. Ie linie), verboden goederen, welke krachtens artikel 1 van het Konink lijk Besluit van den 7den Augustus 1915 (Staatsblad No. 370), houdende bepaÜDgeu omtrent de aangifte van ten uitvoer be stemde goederen, door den Minister van Financiën zijn of nog zullen worden aangewezen, alemede margarine en rubber, dit laatste artikel van af bet oogenblik, dat bet Koninklijk Besluit van 7 Augustus 1915 daarop niet meer van toepassing zal zijn, in recbtstreekscbe of zljdeling- scbe uitwaartsche richting Laar de Rijks grenzen te vervoeren buiten de kommen der gemeenten of die goederen voorbanden te hebben. Artikel 3. Vervoer van de in bet voorgaand artikel bedoelde goederen is geoorloofd: I. Wanneer de goederen niet ten uitvoer bestemd zijn: a. tusachen zonsopgang en zonsonder gang, wanneer ten genoege van een der in artikel 8 genoemde personen kan worden aangetoond, dat de hoe veelheid niet grooter ie, dan redelijker wijze noodig voorde normale behoeften van dengene, voor wiens persoon, huishouden of dieren bet vervoerde is bestemd; 4. naar kooplieden, winkeliers of nering doenden, welke deze goederen voor de uitoefening van bun bedrijf noodig hebben, alsmede naar erkende ver- esnigingen en boerenbondenwelke voor hunne leden inkoopen doeo, en wel op een zoogenaamd binnenlandsob paspoort, te vorkrijgen bjj de Ont vangers van de Directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, onder borg stelling voor de dubbele waarde. De aanvrage van paspoorten kan geschieden door den alleveraar, ver voerder of ontbieder der goederen. De borgstelling zal worden opgeheven op inlevering ten kantore van afgifte van bet paspoort, voorzien van een verkla ring, gesteld door een officier, een amb tenaar der directe belaetingen, invoer rechten en accijnzen, een maréchaussee, een rijksveldwachter (geen onbezoldigde) en vermeldende, dat de inslag ter opge geven plaatse werkelijk is geschied. Deze verklaring kan, bij vervoer per spoor, tram of scheepsgelegenheid naar eene gemeente, worden vervangen door afteekening door een der zooeveu ge noemde personen van bet paspoort voor aankomst der goederen aan bet spoorweg- of tramstation of de losplaats, voor zoover een en ander geacht wordt, binnen de kom van de bestemmingsplaats te zijn gelegen. Vervoer tueecbeu zonsondergang en zonsopgang is alleen geoorloofdindien dit plaats beeft per spoor, tram of stoom boot dan wel door ondernemers vsn vrachten in geregelden dienst, die in bet bezit zijn van door de administratie der invoerrechten en accijnzen verleende ver gunningen, als bedoeld bij het tweede iid van artikel 135 der wet van 2G Augustus 1822 (Stbl. No. 38). II. Wanneer de goederen ten uitvoer bestemd zjjn: tusschen zonsopgang en zonsonder gang alléén langs routes en heirbanen, indien de vervoerder voorzien is van eene schriftelijke verklaring van een Inspecteur der Directe belastingen, invoerrechten en accjjnzen, waaruit bljjkt, dat te zijnen genoege m-lding is gemaakt van den naam en de woonplaats van hem, die de goederen of de voor de samenstelling daarvan gebezigde grondstoffen heeft geïm porteerd. Vervoer tusschen zonsondergang en zonsopgang is alléén geoorloofd, indien dit plaats heeft per spoor, tram of stoomboot, dan wel door ondernemers van vrachten in ge- regelden dienst, die in het bezit zijn van door de administratie der invoer rechten en accijnzen verleende vergunningen, als bedoeld bjj het tweede lid van artikel 135 der wet van 26 Augustus 1822 (Stbl. No. 38). Artikel 4. Het voorhanden hebben van de in artikel 2 bedoelde goederen is geoorlooid a. wanneer ten genoege van een der in art. 8 genoemde personen kan worden aangetoond, dat de hoeveel heid niet grooter is,dan noodig voor de normale behoeft-n van deogene, voor wiens persoon, huishouden, bedrijf of dieren het voorbandene is bestemd b. wanneer bjj de goederen aanwezig is eene sohrifteljjke verklaring, .-ala bedoeld onder II van art. 3. Artikel 6. Het Militair Gezag zal aan personen, op wie gegronde verdenking rust, dat zjj zich schuldig maken aan het s (leveren met bestemming voor bet buitenland van goederen, als bedoeld in art. 2, zonder dat de schriftelijke verklaring, bedoeld onder II van art. 3, aanwezig is, den uitslag van die goederen uit hunne panden verbieden. Artikel 6. Overtreding van de verbodsbepalingen in de artikelen 2 en gesteld, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste eene maand of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Artikel 7. Doze Verordening treedt in werking onmiddellijk na derzelver afkondiging. --Artikel 8. Met bet opsporen van de in deze Ver ordening strafbaar gestelde overtredingen, alsmede met bet beletten van betgeen in strijd met deze bepalingen dreigt te ge schieden, zijn belast, behalve de in art. 8, le tot en met Ge, van het Wetboek van Strafvordering aangewezen ambtenaren, de amotenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzende maré chaussee, bet personeel der grenswacht en alle andere ambtenaren van Rjjks- en Gemeentepolitie. Zierikzee, den 20 Januari 1916. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER, Weth., l.°-Burg. Wij hebben in ons vorig overzicht gemeld, dat Montenegro aan Oosten rijk om vrede gevraagd heeft, en dat deze vredesaanvraag beantwoord was met den eisch tol hel neerleggen der wapenen. Aan dien eisch heeft de regeering van Montenegro toegegeven zoodat nu over de wijze, waarop de wapenoverdracht zou geschieden zou moeten onderhandeld worden. Maar thans meldt Reuter, dat de vre desonderhandelingen zijn afgebroken, dat het Montenegrijnschc leger geen capitulatie gesloten heeft, en dat Ko ning Nikita zich le midden van zijn troepen in Skoetari bevindt. Of dit bericht van Reuter juist is, weten wij niet, daar van Oostenrijksche zijde gezwegen wordt. Oil zwijgen heeft iets verontrustends. Hel is best moge lijk, dal hel Montenegrijnsche leger, hetwelk in dezen oorlog zich door zijn groote dapperheid roemvol on derscheiden heeft, weigert de wape nen neer le leggen, en zich over te geven. Laat ons dit voor '11 oogenblik veronderstellen. Wat zal dan daarvan het gevolg wezen? Dal Oostenrijk den strijd voorlzet, totdat geheel Monte negro door zijn troepen veroverd en bezet is. De toestand wordt in dit geval voor Montenegro slechter. Het is natuurlijk slechts een veronder stelling, die wij opperen, omdat ons ontbreken die berichten, waaruit wij de gegevens lot beoordeeling Van den toestand kunnen pulten. Volgens hel Berliner Tagëblatt hebben Italië, Frankrijk en Engeland hun gezanten van hel hof van Mon tenegro teruggeroepenis de over heid naar Cettinjc teruggekeerd, en is ook de rijksbank naar Cettinje overgebracht. De Oostenrijkers hebben in Cet tinje een rijke buit gevomjen. Vooral de moderne machinegeweren en ka nonnen waren hun welkom. In het uit twee verdiepingen be staande paleis des Konings zag het er bescheiden uit. In de slaapkamer lag nog een handdoek op tafel, en hel bed was nog in wanorde. In s Konings werkkamer is een groote schrijftafel en daarboven prijkt het portret van den Koning als comman deur van een Hongaarsch regiment. De lijden zijn wel veranderd. De geallieerden spelen mei Grie kenland als de kal met de muis. In naam is het een souvereine staal maar in werkelijkheid beschouwen zij het als een land, waarvan de be volking hun onderworpen is. In hel algemeen hebben al de kleine volken in luiropa het op het oogenblik hard le verantwoorden. Hun schepen wor den aangehouden en doorzocht, en hun brievenmails in beslag genomen. En als het daar maar bij blijft. Maar reeds wordt er van gesproken, dat de Engel sell e regeering voornemens is onze havens te blokkeeren, zoodat er geen schip meer uit of in (kan zonder Engeland's verlof. Het is voor ons vaderland te hopen, dat dil niet gebeurt. Aan het Bcssarabische front wordt tusschen de Russische en Oostenrijk sche legers verwoed gestreden. Hel is een voortzetting van den zoogenaam- den Nieuwcjaarsslag. De Russische strijdkrachten, die numeriek sterker zijn dan de Oostenrijksche vallen in dichte gelederen deze aan. Hel ge lulde den Russen zelfs eenige malen in de Oostenrijksche loopgraven bin nen te dringen, maar zij werden er telkens weer uitgedreven. Dan was het 'n bajonetgevechl van man tegen man. Geheelc bataljons zijn wegge maaid. Vooral de stormaanvallen kenmerkten zich door een groole woestheid. De Russische soldaten stornign er blind op los, in zestien, achttien gelederen soms. Tserkessen flankeeren aan heide'zijden den aan val. Dan speelde het Oostenrijksche geschut in die voorwaarts stormende gelederen, qn richtte er ontzettende verwoestingen aan. Voor. naast en achter hen dood en vernietiging. Maai de overblijvendenversterkt door nieuwe troepenstorpiden steeds voorwaarts, zich niet bekreunend om lien, die door den noodlolligen kogel getroffen, ter aarde stortten. Zij stormden zoolang vooruit totdat ook zij door hel verderfelijk lood ge troffen werden, en dood of gewond neervielen. Men kail zicli levendig voorstellen hoe zulk een gevechts terrein er moet uitzien, wanneer dc invallende nacht aan den gruwzamon strijd een einde heeft gemaakt. Respectabele (Jfers. ZIERIKZEE, 21 Jan. Blijkeus eeuo in dit no. voorkomende advertentie heeft de Insulaire Hypotheekbank thans aan Pandbrieven voor meer dan vier millioen negenhonderd duizend gulden en aan Hypotheken voor meer dan vijf millioen gulden uitstaan. Uit deze cijfers blijkt duidelijk, welk groot vertrouwen de Imnlaire bij het geldbeleggend publiek geniet. B(j Kon. Besluit is ingevolge de Pensioenwet voor gemeenteambtenaren 1913 een pensioen van f 174,- verleend aan Fl. van den Houten, gemeente werkman alhier. 8tormseh.de. De rcchlslreekschc schade, die ten gevolge van den joiigstcn storm aan het Waterschap Schouwen is toege bracht, wordt op een kleine elf dui zend gulden geraamd. In hoofdzaak hebben liet Noorderslrand en de Zeedijk aan de Bulke geleden. Bij den Lang.udijk wasdegolfvcrheffing zóó groot, dat het water over ge noemden dijk, waarvan de kruin 5 Meter boven H.W. ligl. is heenge slagen. Hij de redactie van dit blad is voor de slachtoffers van den water snood van een tweetal vluchteling- gezinnen uit erkentelijkheid voor hetgeen Nederland voor hen gedaan heeft, ingekomen, van elk f 1,51). De kleine sèemeeuw. In het geïllustreerd weekblad JJui- len komt van de Imnd van den heer I Vijverberg te Noordgouwe een be langwekkend artikel voor over de kleine zeemeeuw (Lacus Canus), met Iwee goed geslaagde foto-opnamen van dezen wilkoppigen vogel. Bkld.dlgheld der Jeugd. Tc dezer stede zijn in den korten lijd van acht dagen op klaarlichten dag bij twee ingezetenen twee groote spiegelruiten opzettelijk ingeworpen. De (lader, een jongen, koos onmid dellijk het hazenpad. Ondanks alle nasporingen der politie is het haar lol dusverre niet mogen gelukken dezen Ie ontdekken. Men vraagt zich onwillekeurig al' waaraan hel toe te schrijven is. dat de jeugd baldadig heden van dergel ij kón aard durft plegen. Wij voor ons zijn overtuigd, dat de verklaring van dit hoogst be treurenswaardig verschijnsel hierin moet gezocht worden, dat de jongens weten er goed af le komen, wanneer zij op heeterdaad betrapt worden. Jn liet ergste geval toch ontvangen zij slechts een waarschuwing of een berisping. Daar, helaas! de politie het recht mist zoo n rekel 'n flink pak slaag voor zijn broek le gevefi, zon hel in het belang der ingezetenen zijn, indien de justitie besluiten kon in gevallen van dcrgelijken aard eens minder consideratie met de jeugd te gebruiken, en zoo'n deugniet te straf fen. Dat zou er den schrik inbrengen. BRUINISSE. L I. Donderdagavond werd in de Conferentiekamer alhier een algemeene vergadering gehouden van de afdeeling Bruinisse van het Groene Kruis. Na opening door den voorzitter, ds Wuardeiiburg, werd door den secretaris voorlezing gpdaan der no- lulen, die onder dankzegging voor de juistheid, waarmede het verhandelde der vorige vergadering was weder gegeven. onveranderd werden goed gekeurd. Daarna werd door den voorzitter mcdedeeling gedaan, dal was inge komen -hel huishoudelijk reglement der provinciale vereeniging. Dit werd zonder verdere bespreking goedge keurd. Door den penningmeester, "den lieer S. llage, werd rekening en ver antwoording gedaan van ziju ge houden beheer. Daaruit bleek dat de inkomsten bedroegen T 549,12 en de uitgaven I 130,20, zoodat er een batig saldo \\as van f 118,92. Nadat de rekening door een com missie, bestaande uit de lieeren M. K. Krepel en Math, de Koning, was nagezien en in orde bevonden, werd den penningmeester den dank der vergadering gebracht voor zijn accu raat beheer. Door den lieer Jac. de Waal werd alsnu hel jaarverslag uitgebracht, meldende het belangrijkste, dat ci viel aan le stippen omtrent liet voor gevallene met betrekking lot de ver eeniging in liet afgeloopen ja'ar. De voorzitter dankte den secre taris voor de uitstekende wijze, waarop (lil verslag was samen gesteld. Hij de gehouden verkiezing van tsvee leden van hel bestuur werden de beide aftredende, leden, de heeren Waardenburg en De. Koek met over- groote meerderheid herkozen. Daar er verder niets meer le be handelen was, werd de vergadering wijl niemand meer iets voor te stellen had, door den voorzitter ge sloten. Dat de vereeniging nuttig werkt, bleek wel hieruit, dat door 22 leden gebruik gemaakt werd van de ver schillende hulpmiddelen, b.v. zieken verpleging, die in hel magazijn voor handen zijn. De vereeniging teil thans 395 leden en 23 diakonalc leden, totaal 418 NOORD-BEVELAND. Naar ons. werd medegedeeld heeft er heden Vrijdag aan den Leendert Abrahampolder een oeverafschuiving plaats gehad over een lengte van 1000 M. tot aan den kruin van den dijk. Met de werkzaamheden aan de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 1