B IJ VOEGSEL Aardappelen. NIIUWSTIJDIN9KN. Uit Stad en Provincie. Gemengd Nieuws. behooronde bQ de ran WOENSDAG 19 JANUARI 1916, no. 9803. Da BURGEMEESTER der Gemeente Zierikzer; Gelet op de circulaire van het Centraal Administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen, d.d. 17 Januari j.l., No. 5; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, waar de prjjzen der aardappelen zich, in ver- geiyking met die voor andere voederartikelen, op een laag peil bewegen, de vrees is gewettigd, dat meer en meer zal worden overgegaan tot het voederen van aardappelen aan het vee. Om een eventueel tekort aan consumptie-aardappelen te vermjjdon, verdient het aanbeveling, dat gemeenten, besturen van stichtingen en parti culieren zich door inkoop of voorkoop van een voldoenden voorraad aardappelen voor de komende maanden voorzien. Het genoemde Administratiekantoor is bereid de besturen der zich hier bevindende stichtingen in verbinding te brengen met handelaren en producenten. Zieriizbe|, den 19 Januari 1916. De Burgemeester voornoemd, A. J. P. FOKKER, Weth., l.°-Burgemeester. NOORWEGEN. De brand te Bergen is gestuit. Oa- geveer 400, meerendeels zeer kostbare groote gebouwen zijn afgebrand. De totale Bchade wordt begroot op ongeveer 100 mlllioen kronen. Ongeveer 3000 menschen zyn dakloos geworden. Het gemeentebestuur verstrekt voorschotten san de noodlijdenden. Uit bet beele land komen aanbiedingen om bulp te bieden. Er bestaat geen vrees voor hongersnood, daar er te Bergen belangrijke voorraden graan en meel liggen. De oorzaak van den brand ie nog niet opgehelderd. Het Noorsche Telegraafagentschap meldt, dat er o. a. verbrand zijnhet hoofdtelefoonkanttor, het bureau van Bergens Tidende, vier hotels en drie scholen. Het hoofdpostkantoor is be houden gebleven. Er zyn twintig blokken huizen verbrand. NEDERLAND. BARGER-OOSTERVEEN (Dr.) De milicien Nederhoed is door zekeren V. doodgestoken in een twist. De dader is aan de jostitie overgeleverd. ZAANDAM. Maandagmiddag hadden twee dames uit Amsterdam een bezoek gebracht aan een familielid, met het doel tevens 't overstroomde gebied in oogen- schouw te nemen. Toen z(j door het familielid, om een omweg te besparen, met een schuitje naar 't spoorwegstation werden gebracht, kantelde bij bet uitstappen bet bootje, met het gevolg, dat alle drie te water geraakten. De roeier waa spoedig op bet droge, dooh de twee damee werden bewusteloos aan wal gebracht. Van een harer gelukte bet de levensgeesten weder op te wekken, doch ten opzichte van de tweede dame slaagde men bier niet in, ondanks de krachtige pogingen van mej. dr. Van Rooijen. ARNHEM. Er zyn bjj de instorting van de melkinrichting der Vereeniging .Vooruitgang'' vier dooden te betreuren Het ijjn drie stuoadoors, die in de beneden lokalen werkten, en een vlechter van de Beton-M.jj te 's-Gravenhage, die aan het reservoir bezig was. De balken, waarop dit steunde, zyn bezweken, en in zyn val heeft 't gevaarte een geheels zjjmuur vernield. Drie mannen liggen nog onder het puin bedolvenhun dood werd door den geneesheer-directeur van 't gemeente ziekenhuis, die onder het reservoir kroop, geconstateerd. NIJKERK. Over de ontploffing vaneen vat benzine in de apotheek van den beer Happel te Njjkerk, gevolgd door een feilen brand, worden de volgende bizonderheden gemeld. Door de vereenigde hulp van burgers en militairen werd men den brand spoedig meeeter, zoodat bet bij een per ceel beperkt is gebleven. De brand zal echter vermoedelijk drie menschen levens kozten. Het dienstmeisje viel van de tweede verdieping brandende uit lift raam op de straat. Met vreeaelijke brandVonden overdekt werd tij per ziekenauto naar Amersfoort of Utrecht gebracht, waar ze in de klinieken is overleden. Van een nmu die hielp bij bet leegmaken van den kelder, zekere Van de Bunt, uit Nijkerkor- veeD, wiens kleeren in brand vlogen, is de toestand zorgelijk. Tydens liet bluascbingswerk kreeg een militair brandwonden in het gelaat en werd naar Amersfoort gebracht. En eindelijk werd zekere Van Drie, die met Van de Bant in den kelder bezig was geweest en na de ontploffing niet te voorecbyn was gekomen, nadat bet vuur gebluscbt was, dood in den kelder gevonden. BROUWERSHAVEN. In de op Maandag 17 JaDuari gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad waren alle leden aanwezig. Voorzitter: wet houder C. van Schelven. De voorzitter STÏÏ de leden 81 h"t goede toe iu 1910 en «preekt nog den wensch uit, dat de wereldvrede zoo spoedig mogelijk moge wederkeeren. Hy verzoekt den secretaris de notulen van de vorige vergadering voor te lezen, die na de opmerking dat mej. Willemse niet vier maar vyf stemmen heeft gekregen onveranderd worden goedgekeurd De voorzitter deelt nu mede, dat deze vergadering is belegd op verzoek van de vier raadsleden Lopse Hocke, V. d Bout N. van Slu's en C. van Sluis met ®e bedoeling art. 11 en art. 54 van het politiereglement te wjjtigen. Hy vindt, dat de raad hier mede zou ingaan tegen zyn eigen gemaakt politiereglement en hp vermoedt dan ook, dat de heeren hier eigen belang stellen boven het algemeen belang, wat hy nooit kan goedkeuren. Deze manier van raadsvergaderingen te beleggen moet uitzondering blijven, maar er waren ditmaal bizondere redenen voor daar verleden Woensdag gebr. V d' Klooster een aanschrijving kregen, een goot aan hun schuur te maken, «.terwijl het dagelyksch bestuur ze vroeger had aangeschreven de bestaande goot op den grond aan te leggen. De ingestelde vervolgingen tegen andere geraeentenaren in verband met die gotenkwestie hebben de sympathie niet van de raadsleden en de inwoners; het zou sympathieker geweest zyn als her vorige'dagelyksche bestuur, waarvan deze heele kwestie een nalatenschap is, in plaats van de menschen te prikkelen had voorgesteld, de verordening te wyzigen. Hy zal na de discussie een voorstel indienen om art. 11 in dien geest te wyzigen. De Heer Lopse Hooke stelt door eenige voorbeelden het overdrevens van die bepaliDg in het licht. De heer Van Schelven betreurt, dat de heer v. d. Bout hem ais wethouder er nooit over heeft gesprokeD, dat hy van plan was om voor te stellen art. 11 te wyzigen, daar hy altyd een tegemoet komende houding tegenover hem heeft aangenomen. De heer Smits zou het veel rationeeler vinden als de menschen in overleg traden met het dagelyksch bestuur in gevallen waar het reglement moeilijk heden opleverde. De betrokken personen zyn geen van allen komen klagen; was dit geschied, dan zou het dagelyksch bestuur zeker altyd ter wille zyn geweest. De heer Van Schelven zegt, dat de oorzaak, dat de menschen nooit zijn komen klagen, ligt Bjj den heer Lopse Hocke; ze redeneerden, als die geen goot om zyn schuur legt, doen wij het geen van allen. De heer Braam vindt, dat iemand, die zich op het oogenblik niet houdt aan het bestaande reglement strafbaar is, maar om de menschen ter wille te zyn is hy desnoods voor wijziging. De heer L. van Sluis zegt, dat er schuren by zyn, die sedert honderd en meer jaren nooit een goot aan het dak hebben gehad en dat het nu ineens moest. Voor het kantongerecht bleek, dat het by den heer Lopse Hocke een persoonlijke veete betrof. Hy beweert, dat hy dit politie-reglement nooit kan hebben helpen bekrachtigen, niettegen staande men zegt, dat het van 1913 dateert. De lieer Smits vindt 't vreemd, dat in het gedeelte, waar de rioleering reeds ligt, alles is gedaan om het water in de goten te krijgen en men nu in het andere gedeelte op tegenwerking stuit. De heer Van Schelven betoogt op een beweriDg van den heer Lopse Hocke dat de heer Van der Wedden goten aan rieten daken een absurditeit vond dat de heer Lopse Hocke juist degoné is, die nooit by Burgem. en Weth. is geweest, om over die kwestie te spreken, maar eigenmachtig door de macht van zyn kapitaal is begonnen met gemeente grond te gebruiken voor aanleg van een straatgoot. De heer Lopse Hocke vindt die be wering over zyn kapitaal viy belachelijk. De heer Smits brengt nog in het midden, dat de heer Lopse Hocke een uitweg aan zyn schuur heeft over ge meentegrond, waarvoor hy geen cent betaalt, terwjjl ieder ander daarvoor eilpacht moet betalen. De heer Lopsè Hocke beweert, dat dit een verkregen recht is en hy bereid is om op zyn kosten te doen uitmaken, of er geen verkregen rechten beslaan, daar de heer Smits dit in twjjfel trekt, waar dit nergens staat genoteerd. De heer v. d. Bout vindt bet optreden in die kwestie van het vorige d.ge- lyksche bestuur en speciaal van den heer v. d. Wedden niet gelukkig, en aan T' °"SeTeet volgende aan art. II toe te voegen, d|. dat de eigenaars van gebouwen met rieten daken, andere schuren en minderwaardige woningen, die niet als woning dienen, kunnen volstaan met den aanleg van straatgoten om het hemelwater op te vangen mits daartoe toestemming hebbend van het dagelyksch bestuur. j de heer T8n Schelven vinden d.t er niet langer over gepraat behoeft te worden, daar het reeds be kend was dat de meerderheid van den raad toch voor die wijziging js daarom wordt beschouwdJat die wyzigmg is aangenomen. By art. 54 stellen de nageuoemde heeren voor te bepalen, dat atrooklzmpen zonder toestemming van Burgem. en Weth. binnen de bebouwde kom der gemeente, mits 5 M. van den openbaren weg, mogen worden geplaatst De heer Smits vindt het 'niet goed Burgem. en Weth. er niet in te kennen, als er geen bezwaar is tegen de plaats zuHen Burgem. en We;h. nooit weigeren! kw ?r l B.0ut ""St, dat die kwestie aanhangig is geweest in het col ege van Burgem. en Weth. en het KMR n8" m00ht da" tot 1 j8DU8ri 191b Daar men nu nergens meer van hoort zyn de overtreders strafbaar, terwyl de voorzitter de bepaling zelf overtreedt, daar zyn eigen strooklamp er nog staat en het aan anderen weigert waarop de heer van Sohelven hem in de vergadering van Burgem. en Weth. antwoordde, dat ze dan ook maar grond in erfpacht moeten nemen. De heer van Schelven betreurt, dat de heer v. d. Bout hier mededeelingen doet uit die vergadering, dat komt niet te pasde heer v. d. Bout beschouwt dit als een manier om zich gemakkelijk van die kwestie af te maken, waarop d® b0er van Schelven antwoordt, dat m'Lfü h?,er T' d' Bout nooit veel moeite kost. Hy ontkent het ooit ge weigerd te hebben, al beweert de heer Nio. van Sluis het tegendeel. De heer Brom vindt het een kleine moeite om toestemming te vragen vooral daar het een brandbare stof be treft, moot er toch een macht zijn, die controleeren kan, of de bepaling wordt nageleefd. De heer v. d. Bout houdt vol, dat het nu niet meer mag, terwijl het vroeger altyd werd toegestaan en de heer Lopse Hooke vindt het ook over dreven, daar die strooklampen nog nooit gevaar hebben opgeleverd; met dezen maatregel wordt nu niet het kapitaal maar de kleine burgerjj gedupeerd. De heer v. d. Bout drukt er nog eens op, dat hu die wijziging driegend noodig vindt, daar we hier tegenwoordig door een schrikbewind worden geregeerd Ten slotte wordt er besloten art. 11 en art. 54 in beginsel te wijtigen, daar eerst de gezondheidscommissie en de militaire macht moeten worden gehoord. De heer v. d. Bout brengt op een vraag van den heer Smits, om als er nog meer wijzigingen noodig zijn in het politiereglement, die nu te behandelen onder de aandacht den toestand van hier bestaande ïneetputteD, en dat liet voor bet oog en voor de etank aanbeveling zou verdienen die af te schutten met kieliugen van 1,90 M. De heer v. d. Bout wijst er op, dat men hior niet te kleingeestig mee moet zijn, daar deze kwestio een algemeen belang betreft en hierbij op den steun der gezondheidscommissie valt te rekonen. De heer Smits vindt het vreemd, die menschen wel op koeten te jagen. Vervolgens wordt wytiging art. 11 en art. 54 in beginsel aangenomen met de stemmen tegen van de heeren J. L. Smite C. Braam en O. van Schelven. Bij de rondvraag zegt de heer v. d. Bout, dat hij met het oog op de ver lenging van de beschoeiing gaarne wilde wetenop hoeveel bieten we hier kunnen rekenen; hij heeft zelf reeds aan twee fabrieken geschreven, dat is mis schien eigenmachtig, maar hij achtte bet m bet belaDg van de gemeente. Hij wilde nu voorstellen, dat Burgem. en Weth. een officieel schrijven zouden richten tot alle fabriekenmet bet verzoek mode te deelen hoeveel bieten ze te Brouwers haven denken te verschepeD. De heer v. Schelven gaat hiermede niet accoord, daar die fabrieken zich toch niet verbinden voor drie A vier jaar, by acht liet met bet oog op de concurrentie beter bescheiden te beginnen met den aanleg vau de beschoeiing. De lieer Smits wil liever de begrooting afwachten, en dan do fabrieken te vragen De lieer Van Schelven durft liet den heer v. d. Bont gerust alleen loc te ver trouwen, op do secretarie ie al werk genoeg, maar ten slotte wordt besloten, dat Burgem. en Weth. een officieel schrijven zullen richten tot de fabrieken. De heer Smits brengt den toestand van de muur van het afgebroken knie naaet liet stadhuis onder de aandacht. Vooral met het oog op den laatstonhoogen waterstaud en den toestand vau den dijk aan het hoofdje bij de seinpaal. De voorzitter zegt voor beiden een onderzoek toe. Met het oog op de vaststelling van het kohier van den hoofdelijke» omslag, vraagt de heer Smits of er reeds een afschrift is gevraagd van het kohier van de inkomstenbelasting, waarop de voor zitter antwoordt, dat dit reeds geschied is, maar dit nog wachten moest op de talrijk ingekomen reclames. De voorzitter sluit de vergadering. POORTVLIET, 17 Jan. Maandag avond werd te Poortvliet een coöperatieve boerenleenbank opgericht, bestaande uit 28 leden. De contributie werd vastgesteld op een gulden per lid. Het voorloopig bestuur bestaat uit do heerenW. Oarels, O. P. van der Slikke, J. J. de Bruin, C. P. Vogelaar, G. Mossel man, M. G. van Nieuwenhuijzeu en L. J. Groenewege. THOLEN. Door het bestuur der com missie tot vervroegde winkelsluiting was per circulaire aan de daarbij betrokkene adressanten bekend gemaakt, dat, nu de raad hun voorstel tot verplichte winkel sluiting verworpen had, zij dit door onderlinge regeling zouden trachten te bereiken, en daartoe aan de adressauten hun medewerking verzochten. Tot dit doel was Maandagavond te 9 ure de eerste dag, dat men met vrijwillige sluiting zou aanvangen. Het bleek, dat van de 97 requesteerende winkeliers en nering doenden tot sluiting hunner zaak, een viertal winkeliers hun lichten te 9 ure doofdeD. Een en ander brengt nog eenige sensatie en bekijk. Voorwaar een pover resultaat, waaruit bleek, hoe veranderlijk de menschen zijn. Gelukkig dat de raad in dezen zich buiten de kwestie hield, wat van achteren nu blijkt zeer ver standig te wezen. Wij zijn nu tevens voor een hoop ellende en gemor gespaard ge bleven ook. Vrijheid, blijheid, zal ook in dezen wel den doorslag hebben ge geven, om zich buiten deze netelige kwestie te houden. MIDDELBURG. Ia de gehouden ver gadering van aandeelhouders der voor- loopige suikerfabriek te Sluis zijn naar de Nieuwe*Zseuwsche Courant meldt: ruim 300 aandeelen ad f 500 overgegaan naar de te stichten fabriek te dezer stede. Daardoor wordt volgens het blad de stichting dezer fabriek verzekerd. Dinsdag vereenigde zich de commis sie tot het aanbieden van een huldeblijk aan den heer I. G. J. Kakebeeke, rgkalandbouwleeraar in Zeeland en be noemd tot inspecteur van den landbouw, in een der lokalen van de landbouw- winterschool te Goes. Bij monde van den heer J. H. O. Domimicus, voorzitter der huldigings commissie en van de Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij, werd den heer Kake beeke een geschenk toegezegd, dat in overleg met hem te 's Gravenhage zal worden gekocht om in overeenstemming te zgn met z|jn overige meubelen. Tevens werd hem aangeboden een al bum met de namen van de leden van het hoofdbestuur der Z. L. M., van de eere leden der maatschappij, van de leden der huldigiugscommiesie en van hen die hebben bijgedragen aan het huldeblijk, laatstbedoelde gerangschikt naar de afdeelingen der maatschappij, waarin zij wonen en in alphabetische volgorde. Het album is vervaardigd in blauw kalfsleer eenvoudig doch deftig, van buiten voorzieu van het wapen van Zeeland en do initialen der Maatschappij, Z. L. M. Van binnen is de omslag voor zien van een gestileerde rand in goud, terwyl de schutbladen van blauw moiré zijden zijn. Op het eerste blad staat bovenaan Maatschappij tot Bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland en midden op de typographische opdracht: Namen van hen, die hebben bijgedragen aan het huldeblijk den heer I. G. J. Kakebeeke, Rijkslandbouwieeraar voor Zeeland, by ziju vertrek uit de Provincie aangeboden Januari 1916. Het album doet den vervaardiger, den lieer C. W. D'huij te Middelburg alle eer aan. Landbouw en Veeteelt. Een huldiging. Dinsdagmorgen werd in een der zalen vau de Ryks-landbouwwinterschool te Goes door een commissie uit de Maat schappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, de lieer I, G. J. Kakebeeke, benoemd inspecteur van den landbouw, gehuldigd. De heer Kakebeeke, die zich 1 Februari a.s. te 's-Gravenhage vestigt, was jarenlang ryks-landbouwleeraar voor Zeeland en heeft zeer veel voor den Landbouw in die provincie gedaan. By monde van den voorzitter der commissie, den lieer J. H. O. Domlnicus, werd hem een fraai in blauw kalfsleer gebonden album met de namen der deelnemers aan de huldiging, aangeboden. De bemanning vin de „E 17". De marine-medewerker van de Morning Poet aegt, in zake de interneering van bemanning van de Erigelsche duikboot, die by Tczel schipbreuk heeft geleden: „Het is merkwaardig, dat de Engelsche regeering niets in de zaak scbjjnt te hebben gedaan. De Xe Haagsche con ventie, waarmede de Nederlandscbe regeering vermoedelijk haar handeling tracht te rechtvaardigen, is niets dan een herhaling van de oouveutie van Genève betreffende de behandeling, van de zjjde van oorlogvoerenden en on- zydigen, van zieke, gewonde en schip breuk geleden hebbende oorlogvoerenden. Aangezien de conventie algemeen ge- geratiliceerd is, valt tjj onder een andere categorie dan de overige conventies, waarvan er sommige zyn geteekend en andere niet, en waarvan de meeste slecht in theorie en nog slechter in praktijk zyn. Sir E. Grey's verklaring, in het Lagerhuis afgelegd, dat de Nederlandsche regeering tot de inter neering niet gerechtvaardigd is, houdt ongetwijfeld in, dat de daad van die regeering niet onzydig is". Wat Sir E. Grey den 139ii dezer in het Lagerhuis heett gezegd, is dit: „Art. 13 van de Xe Haagsche conventie maskt geen onderscheid tusschen schepen die door toedoen van den vij and, en die in den gewonen loop van de vaart schipbreuk hebben geleden. De zaak zal zorgvuldig worden overwogen". De vraag van Swift McNeill, waarop de woorden van den minister een ant woord waren, luidde: „of die interneering in strjjd is met de beginselen eu de psaktjjk van het volkenrecht, in aan merking genomen dat het schip in den gewonen loop van de vaart schipbreuk heeft geleden en niet door toedoen van den vjjand". Het antwoord van den minister is dus een afwijzing van het bezwaar, dat de afgevaardigde maakte op het beroep, dat de Nederlandsche regeering (niet „vermoedelijk", zooals de Morning Post zegt) op art. 13 van de Xe Haagsche conventie had gedaan. Gesnapt. Te Zunderdorp (N.-H.) zyn 20 levende schapen gestolen, per schuit. De dieven, die nog in het bezit van de dieren werden bevonden, zijn te Amsterdam gesnapt en ingerekend. Smokkelaars doodgeschoten. Twee smokkelaars, woonachtig te Berg- en-Dal, trachtten zakken met rijst over de grens bjj Beek te smokkelen. Zij werden door de Nederlandsche kommie zen betrapt en namen de vlucht iu de richting van Berg-en-Dal. De douane beambten, die van hun vuurwapenen gebruik moesten maken, gaven vuur en wondden den een in den lials, den ander in de bnik, met het gevolg, dat beiden overleden. Vergiftiging. De vorige week stak de onderwijzeres, mej. Karsseband te Delft, zich met een naald in den vingertengevolge daarvan kreeg zjj bloedvergiftiging en is Maandag onder hevig lijden daaraan bezweken. Een Robinson Crusoë. In de Calcutta Statesman komt het verhaal voor van een Franschman, die sinds jaren in diepe eenzaamheid woonde op het kleine eilandje Aldabra, 650 K.M ten Oosten van Zanzibar en die toevallig in zijn eenzaamheid gestoord werd, toen een Engelsch oorlogsschip daar een Duitschen hnlpkrniser zocht. Met de grootste verbazing vernam de eenzame, dat er oorlog was uitgebroken. Zijn laatste berichten uit Europa dateer den n'l. van 1913. Ilij woont sedert ver scheidene jaren als eenige blanke op hel eiland met een vijftal negers in zijn dienst. Elk jaar koml een boot zijn buit ophalen. Hij is n.l. schildpadjager. In een park had hij een 60-tal reusachtige schildpadden bijeen. In een nacht vangt hij er soms vijftig, doch hij houdt alleen de mooiste, die hij naar Europa stuurt, waar ze lot 3000 francs per stuk opbrengen. Zoo heeft hij in enkele jaren een groot fortuin gemaakt. Maar daar voor moest liij dan ook hier vereen zamen en alle gemakken des levens der ven. Toen na enkele uren de sloep van het Engelsche schip weer vertrok, zei dc man: ik heb orde op mijn zaken gesteld; mijn negers, die eerlijke menschen zijn, zullen ze waarnemen, zoolang ik afwezig blijf, Hoe ver ik ook van Frankrijk verwijderd leef, nu moet ik het gaan dienen. Neem mij aan boord en breng mij in de cerslc de lieste Fransche haven. En de 50-jarige eenzame schildpad jager ging als recruut het Fransche leger versterken. - I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 5