Gemengd Nieuws Eenige kleine schepen, welke in de haven lagen, werden losgerukt en uiteengeslagen. Verscheidene huizen dreigen in te storten. De vloot is grootendeels vernield. De botters werden op elkaar geworpen, zoo dat masten en rompen stuk geslagen werden. Een tjalk en oen botter werden door den hoogen vloed op een groep huizen geworpen. De huizen stortten in, waarbij 16 personon verdronken. Van een gezin verdronken man, vrouw en 2 kinderen. In een der ingestorte huizen konden 8 personen zich nog een tijd lang aan een balk vasthouden, doch zjj moeeten, daar geen hulp hen kon be reiken, los laten. Zaandam. Zooals te vreezen was, is thans ook de Oostzaner polder onder- geloopen, zoodat behalve dit groote dorp ook een zeer groot deel van de stad Zaandam door den watersnood is getroffen. In den loop van den dag is het water peil in den polder met 45 centimeter verhoogd. De transportkolonne van het Roode Kruis maakt zich verdienstelijk door de zieken te vervoeren, die voor zoover zij niet bjj familieleden konden worden ondergebracht, in de oude barak werden opgenomen. Voor hen, die onder dak noodig hebben, werden de Bcholen, weeshuizen en andere openbare gebouwen beschikbaar gesteld. Pnrmerend. Twee veerbooten laden in het Noord-Hnllandsch Kanaal 10,000 koeien, uit den Purmer en Pur- merend en bestemd voor Amsterdam. De Luyendijk, een dijk om den Purmer, staat slecht. In Purmerend is geen brood meer verkrijgbaar. Monnikendam. De firma Blan- kenvnort heeft arbeiders aan het werk gezet om onder leiding van een inge nieur van den Waterstaat de gaten in den Zuidwoudersdjjk te peilen. Deze bleken meer dan 30 meter diep. Te Zuidwoude werden Zaterdagmorgen weer noodvlaggen geheschen. De menschen zaten op de daken, verkleumd, zonder voedsel en doornat. Van Monnikendam uit zijn booten met levensmiddelen gezonden om hulp te bieden. Men meldt later uit Monnikendam: Het binnenwater stroomde om 8 uur het dorp binnen. Het weer is nu storm achtig. Met angst gaan de bewoners den nacht in. Een 30-tal militairen, die be hulpzaam waren bjj het reddingswerk blijven hier ingekwartierd. Bewoners van omliggende plaatsen worden hier niet opgenomen. In de Belmermeer bjj deze gemeente zyn van de 300 koeien slechts 20 gered. V o I e n d a m. Het water staat in vele huizen nog tot aan den zolder. Katwoude. De meeste bewoners konden niet meer wegkomen en moesten op de zolders vluchten, terwijl bet vee in de stallen aan de touwen verdronk. Edam: Het water is sedert Vrijdag avond 30 c.M. gedaald. Door de veranderde windrichting kan het elk oogenblik weder hooger worden. De dijk, die Zuidpolder en Zeevang eoheidt, brak door. Men tracht deze doorbraak te herstellen. In de Herv. kerk staan 500 koeien gestald. De Luth. kerk is voor stalling gereed. Groote moeilijkheid levert het voe deren van het vee op. De schade der ramp is enorm. Mili tairen zijn drut aan het werk, om deze dijkbreuk voorloopig te herstellen. Ann a-P a u w 1 o w n a. Het water is zakkende. In den Oostpolder zjjn 1800 bunders land onder geloopen. De West- polder wordt bedreigd. 8 A 900 militai ren verleenen hier hulp. Met motor booten tracht men het vee te redden, hoewel men vreest dat ongeveer een 200 stuks zjjn omgekomen. UTRECHT. Baarn. Nog steeds worden hier alle krachten ingespannen om menschen en vee te redden *uit de overstroomde polders over de rivier de Eem. Bij ge brek aan ^voldoende reddingsmiddelen heeft de burgemeester van Baarn by fcden stellingcommandant te Utrecht tele grafisch 50 geniesoldaten en pontons aangevraagd. De commissaris der Koningin bracht Zaterdagmiddag alhier een bezoek om zich op de hoogte van den toestand te stellen. Reeds zjjn verscheidene menschen uit de bedreigde huizen gehaald en veel vee is alhier gestald. Amersfoort. In de gemeente Hoogland is de oude polderwachter B. V. d. H. door schrik bevangen te water gevallen en verdronken. De zoon van den landbouwer De Ridder werd bij een poging tot redding meegesleurd en is ook verdronken. De overwegwachter van het spoor te Amersfoort Ib krankzinnig geworden. Hij had nachtdienst bij de rivier de Eem, zag het water steigen, verliet zijn post niet en heden bleek ztjn verstand verbijsterd. Men meldt uit Z w o 11 e, d.d. 15 Januari, aan De Tel.: Uit het verdronken Spakenburg ver neem ik daar juist liet volgende: Ik geef het verhaal, zooals het uit den mond van ooggetuige werd opgeteekend: Dr. Impeta van Avereest moest Donderdag avond in de Gsref. kerk van Spaken burg een rede houden. De tocht van Amersoort ging al door het water hier en daar. Do kerk was stampvol, ook met Bunschoters. De rede was een half uur aan den gang, toen opeens iemand aan de kerkdeur schreeuwt: „Brand in Spakenburg 1" la een oogenblik was de kerk leeg. Het bleek waar; in den storm laaiden de vlammen van een paar schuren en hooibergen hoog op. De ge- heele bevolking en een deel van Bun schoten liep uit om te blusscheu. De brand was kwaadwillig veroorzaakt, maar bereikte niet het doel. Terwijl men in den storm nog bezig ie te blusschen, klinkt een langerekt angstgesclirei„De dijk bezwijkt!" In een oogenblik komt het woeste water in groote golven aan rollen. Tjjd om te redden is er niet, alles vlucht voor de woedende zee. Mijn zegsman bereikte het' huis van den heer Veltman, het hoogste pUDt van Spaken burg. Dat huis bleef tot Vrijdagmorgen 7 uur droog; maar heel de omgeving spoelde onder. Huizen stortten onder donderend gekraak in, het verdrinkende vee loeide ontzettend, de menschen kropen in doodsangst naar de nok der daken, een massa Bunschoters was in Spakenburg afgesneden, konden niet terug. Vrijdagmorgen, toen het lichtte, was het één zee, wat men zag. Hier en daar slaken daken boven het water uit en riepen menschen om hulp. Bootjes haalden de in nood zittenden af en brachten ze naar de hoogste punten. Om 7 uur zette het water op nieuw op, ten gevolge van nieuwe door braken. In het hoogst gelegen huis steeg het vier voet. Wat een ellendel De weinige boven het water uitste kende hulzen zitten vol menschen. In een schuur op zolder 60 menschep, nat, verkleumd, zonder vuur, dekens of eten. 'n Vrouw in hoogsten nood, werd tijdens den storm langs een ladder naar boven gedragen. De vrouw beviel dien zelfden nacht. In een huis zitten de ouders met een dood kind op zolder. De nood is verschrikkelijk. Alle eten, brandstoffen, enz. zijn weggespoeld of be dorven. De burgemeester had Zaterdag morgen in twee dagen één sneedja wittebrood kunnen nuttigen, zijn kinderen leden honger. De bevolking lijdt. In dien nood besloot bij met gevaar voor eigen leven naar Amersfoort te gaan Mot dr. Impeta stapte hij in het eenige bootje dat bij de hand was. De wind stak op. De golven bruisten, massa's kadavers van koeien, paarden en varkens dreven dik gezwollen rond. Verderop waren ge- heele stallen in het water gestikt. Einde lijk werd Hoogendoorn bereikt, een paard en wagen werden gerequireerd. Na een kwartier rijden stond het paard tot de borst in het water en weigerde verder te gaan. Weer terug en met een bootje, nog zwakker dan het vorige dat half vol water stond, kozen ze opnieuw zee en bereikten gelukkig Amersfoort, voor hulp, voor brood, voor redding voor de zwaar geteisterde steek. GELDERLAND. Harderwijk. Van de drie schepen, die gedurende het noodweer op de ree lagen, is er een gezonken. Het is de „Noordster" uit Rotterdam. Toen het tegen 4 uur in den morgen den schipper duideljjk werd, dat het schip verloren was, heesch hy vrouw en vier kinderen in een zeildoek in den mast, waarheen hjj met zjjn knecht spoedig volgde. Om 12 uur mocht het de Harderwijker vis- schers gelukken het zevental uit de zeer benarde positie te verlossen. De schip breukelingen wordenjthans in 't Belgische passantenhuis liefderijk verpleegd. Het tweede sohip, geladen met meel voor Rotterdam, ter waarde van I 20,000, kon door de visschers in de haven wor den gesleept. Na herstel van het roer kon het weder vertrekken. Het derde schip verklaarde geen hulp noodig te hebben en heeft ook de ree weer verlaten, hoewel de materiësle schade groot is. Het water is thans weder zoo goed als weggetrokken. NOORD-BRABANT. Made. Vrijdagnacht is de zooge naamde Buitendijk alhier doorgebroken. Met kracht stroomt het water de pol ders in, zoodat Oud-*en Nieuw-Drimme- len heheel blank staan. Verschillende huizen zijn verlaten en het vee is naar hooger gelegen plaatsen gebracht. De verbinding met Oud-Drimmelen is geheel verbroken en geschiedt alleen per roei boot. SCHOUWEN en DUIVEL AND. ZIERIKZI'L:. Maakten wij in ons vorig no melding, dat dc stórm hier weinig of geen schade had aangericht, Uians is ons gebleken, dat hel Westhaveulioofd, één der pinden van ons eiland, welke steeds, wanneer deN.-.Westerstorm lprii. door de ree zeer heftig .bestookt wordt, veel heeft geleden. Ook zijn daar uit het gebouw, dat als -lichttoren tevens dienst doetdeuren en vensters ge rukt, zoodnt het eon geluk mag genocni i worden, dat liet buis onbewoonbaar was. Burgh. Door den stormvloed van 13 dezer heeft eene belangrijke aftcbui- ving van de duinen te Westenschouwen plaats gehad, benevens ontzanding van de eikenhouten trap aan de zsezyde der duinen. De toestand van de trap was zoodanig dat onmiddellijk maatregelen moesten worden genomen om afbreken te voorkomen. De molen staande op den watertoren van de Rotterdamsche Tramwegmaat- schappij werd door den storm weder erg gehavend. Renesse. De storm heeft ook langs het geheele strand aan de duinen ver bazend huisgehouden. De voet der duinen reeks is van 8 tot 10 Meter breedte weggeslagen. De duinen staan thans loodrecht op het strand hier en daar ter hoogte van 4 Meter. Enorme afschui- vingen zyn te constateeren. Het zee water werd over den hoogen Langendjjk geslagen, zoodat aan den binnenkant een strook tot aan den grintweg onderliep. Brouwershaven. Tengevolge van den storm ey hoogen watervloed heeft er aan den zeedijk van den Inlaag van den Groot Sint-Jacobs Nieuwlandpolder (z g. Bulke) op twee plaatsen aan de binnenzijde een aanmerkelijke grond- afschuiving plaats gehad; terstond is men begonnen ter voorkoming van verder grondverlies met het aanbrengen van een dam (twee reien palen, waartusschen rijshout en grond) by den kruin aan de buitenzijde. Ook aan den Borrenbrood- schenzeedjjk is eenig grondverlies doch hier aan de buitenzijde. Scharendyke. Bij den jongsten storm hebben de duinen heel wat zand verloren. Aan de glooiing van den dijk is hier en daar verwarring aangericht in da basaltsteenen en op den hoek der haven is juist b|j het beton een gat in den buitendijk geslagen. Ouwerkerk. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag geraakte ter hoogte van den Vlietepolder (N.-Beveland) het visschersscheepje „Lemmersjacht" op een steanen dam en stiet daarop lek. Met groote moeite wist de bemanning nabij Colijnsplaat te komen, waar beurtschipper Koole de schuit op sleeptouw nam. Men was echter genoodzaakt het „lager" op te zoeken jen zoodoende kwam men aan den Ouwerkerkschen dijk, waar het vaar tuig zonk. Veel materiaal is verloren gegaan. Men vreest eveneens voor het behoud van het scheepje. Niets was ver zekerd. Dat de eigenaar A. de Bilde te Graauw (Z.-V.) zich voor bericht omtrent aangespoelde luiken etc. aanbevolen houdt behoeft niet gezegd te worden. Tweede Kamer. Naar wij vernemen, wordt de Tweede Kamer weder bijeengeroepen tegen 25 dezer. Z. K. H. de Prins naar Harken. Naar w(j vernemen is Z. K. H. de Prins vergezeld van zyn adjudant, den le- luitenant jhr. Backer, naar Marken vertrokken ten einde in opdracht van H. M. de Koningin, dat eilaud, hetwelk door den stormvloed zoo zwaar werd geteisterd, te bezoeken. Minister Pleyte. De minister van koloniën, mr. Pleyte, is van zijn verblijf om gezondheidsredenen in Zwitserland te 's-Gravenhage terugge keerd. De reis is 's-ministers gezondheids toestand ten goede gekomen. Een Nederlander voroordeeld. A. Guffen, een Nederlandsch onder daan, vertegenwoordiger van een fabriek, die den 4en December met een auto mobiel Mistlez pére, een schilder, bekend onder den naam „Misti", te Parijs over reed, is veroordeeld tot vijftien dagen gevangenisstaf en een schadeloosstelling van duizend francs. Slagers gestraft. Te Delft zyn niet minder dan negen slagers gestraft wegens overtreding vau de bepalingen op de levering van vleesch van regeeringsvarkens. Acht slagers zullen gedurende één maand en één gedurende 14 dagen geen regeerings varkens geleverd worden. Voor enkelen beteekent dit een schade post van ruim f 1000. Dreigbrief Dezer dagen ontving een inwoner van Delft een brief, waarin hem onder be dreiging met den dood gelast werd op een aangewezen plaats een som gelde te deponeeren. De man was echter zoo voorzichtig de politie er mede in kennis te stellen, die zich verdekt opstelde, doch er niet in mocht slagen den schrijver van den brief te arresteeren. Hot palels op den Dam aangeboden voor de noodlijdenden. Naar het Ilandelsbl. verneemt, bracht de particuliere secretaris der Koningin, baron Van GeenZaterdagmorgen in gezelschap van den burgemeester een bezoek aan het Tolhuisterrein, om zich op de hoogte te stellen van de maat regelen, welke in 't belang van de door den watersnood getroffenen genomen worden. Baron Van Geen had tevens de opdracht het paleis op den Dam ter beschikking van den burgemeester te stellen, voor het geval deze aan daarin aanwezige ruimten voor het onderdak brengen of voeden van de van hun woning beroofden, behoefte zou gevoelen. Ned. Bond voer Vrouwenkiesrecht. De Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht heeft Zondag te Amsterdam onder leiding van mevr. M. Bossevain-Pijnappel een buitengewone algemeene vergadering gehouden ter bespreking van de door den Bond gevolgde en nog te volgen gedragslijn in verband met de voor stellen der regeering, ten aanzien van grondweta-herziening. In haar openingswoord herinnerde de voorzitster aan de groote overstroomings- ramp, welke ons land heeft getroffen. Indien er omstandigheden zjjn, aldus spreekster, waarin geen scheiding ie tusechen mannen en vrouwen, dan zijn het omstandigheden als deze, waarin mannen en vrouwen elkander eensgezind de hand reiken, om in al het verdriet en al den jammer zoo krachtig mogelijk te helpen. Het hoofdbestuur stelde voor het volgende adres aan de Tweede Kamer te zenden Met instemming begroetten wij het voorstel tot toekenning van het passieve kiesrecht aan vrouwen. Met voldoening zagen wij, dat voor gesteld is den grondwettelykeu slagboom tegen vrouwenkiesrecht weg te nemeD. Wy namen voorts akte van de on dubbelzinnige verklaring in de toelichting dat de wetgever ten aanzien van de geleidelijke uitbreiding van het vrouwen kiesrecht vrij behoort te blijven, waaruit volgt, dat de regeering niet alleen den grondwettelykeu slagboom wil doen wegnemen, maar den wetgever alleen ten aanzien van de modaliteit wil vrij laten niet of, maar alleen in hoever aan de vrouw het stemrecht zal wordeD verleend wil het regeeringsvoorstel aan den wetgever overlaten. De bewoordingen evenwel van de voorgestelde artikelen 80, 127 en 143 geven volgens sommigen de boven uit gedrukte bedoeling niet volkomen, niet onbetwistbaar weer, maar zouden de vraag of aan vrouwen stemrecht zal worden gegeven ter beslissing aan den wetgever overlaten. Wy wenschen ons niet in beschouwin gen te verdiepen of deze uitleg recht van bestaan zou hebben, doch levendig ons bewust van het groot belang, dat ten deze later voor verschil van gevoelen geen redelijken grond besta, nemen wy eerbiedig de vrijheid, Uwe Hooge Vergadering te verzoeken, de voor gestelde artikelen 80, 127 en 143 in zoodanige bewoordingen in te kleeden, dat den wetgever alleen ten aanzien van den modaliteit vrijheid van beweging (behoudens de bekende uitzondering), worde verleend, doch de onbetwistbare verplichting tot invoering van stemrecht voor vrouwen, binnen een vaetgestelden termijn in de additioneels artikelen wor den vastgelegd. Op dit ontwerp waren verschillende amendementen ingekomen. Het ontwerp-adres van het hoofd bestuur ie in zyn geheel met algemeene stemmen goedgekeurd. Leden dor Ford-expeditie aangehonden. Naar wy vernemen werd mej. Elizabeth Bug, een prof. uit Stockholm, benevens een Deen, allen leden der Ford-expeditie, aan het grensstation te BeDtheim niet doorgelaten. De ambtenaar had opdracht, op militair bevel, geen enkel der leden van de Ford-expeditie door Duitschland te laten. Met den D-trein keerde 't gezelschap te 's Hage terug. Telegrafisch werd aan het grensstation de hulp ingeroepen van de regeering te Stockholm. De passen van de houders waren volmaakt in orde en ook het daarop gevorderde visum van 't Duitsch- keizeriyk consulaat in Nederland ontbrak niet. Daaruit blykt dus, dat het bevel tot niet doorlating der leden van de Ford-expeditie plotseling werd uitge vaardigd. Voor de betrokken personen is dit te meer hoogst onaangenaam, daar dringende bezigheden hen naar hun vaderland terug roepen. Zoo moest onder anderen de hoogleeraar by aankomst te Stockholm terstond openbare voordrach ten houden. De burgemeester van Stock holm vertoeft nog in Nederland, doch was ook van plan langs denzelfden weg naar zyn vaderland terug te keeren. Dubbelganger. Ecu inwoner van Dordrecht, die „als 2 druppels wa*er" gelijkt o]) een agent van politie in diq gemeente, heeft om die reten voort durend eigenaardige ervaringen. Zoo b.v. als de voetballende jeugd of) verboden terrein aan liet spelen is en op zijn nadering naar de -t windstreken vlucht; of als dienstmeisjes, die de vermetelheid hebben een matje le kloppen op een lijd, dat dit ni^l geoorloofd is, snel naar binnen gaan. Minzaam met de hancl wuivend, passeert hein soms een „col lega". Maar wat niet aardig is? Beschonken lieden, die in hem den agent zien, op wien ze zoo verstoord zijn, hebben hem at eens „een pak slaag" willen ge en! Door zijn martiale houding en het feit, dal een wezenlijke agent naderde, ont kwam hij daaraan. Eiken dag baart ïiem op poliliogrbjcd iels interessants, maar met dit al is de „gelijkenis" hem dikwijls lang niet aan genaam TBLE6BAMMES. DEN HAAG, 17 Jan. De Haagsche rechtbank veroordeelde heden C. S„ wo nende le Utrecht, vroeger dienstbode1 alhier, thans gedetineerd aldaar, wegens diefstal van pl. in', f 85,000, ten nadeele van haar overleden patroon, tot ltyo jaar gevangenisstraf. De werkvrouw A, B. en haar zoon werden wegens heling van een gedeelte van het gestolen geld ver oordeeld tot resp: 1 en 2 jaren gevange nisstraf, met aftrek van preventieve hechtenis. Naar wij vernemen, heeft II. M. de Koningin-Moeder zooveel mogelijk in lichtingen doen inwinnen omtrent den watersnood in het algemeen en de toe stand iit de gemeenten in de nabijheid van Soestdijk, zooals Spakenburg, Eem- ■nes, Baarn enz. in het bizonder. Zij heeft zich daarbij op de hoogte doen stellen cf en waar directe hulp noodig is. De 2 Duilschc vliegeniers, die op 12 dezer gered werden van hun defect vliegtuig door de bemanning van het lichtschip „Noord-Hinder" zijn naw Vlissingen overgebracht. Thans heeft vle regeering besloten, dat zij naar Duitsch land kunnen terugkeeren. Ter burgerlijke terechtzitting van hel gerechtshof alhier werd heden mr. dr. B. .1. Zijlstra becedigd als rechter aan dc rechtbank tc Ziérikzce. ARNHEM, 17 Jan. Hedenochtend stortte van het in aanbouw zijnde ge bouw van de melkinrichting „De Voor- uilgang" een gedeelte in, waarbij talrijke werklieden onder het puin bedolven werden. Reeds zijn 3 zwaar gewonden tc voorschijn gehaald. PARIJS, 17 Jan. De Engelsclje en Fransche artillerie hebben in onderlinge samenwerking in België de vijandelijke loopgraven in de buurt van hel Sas beschadigd en 2 groote ontploffingen in de Duitsche linies teweeg gebracht. De Fransche batterijen hebben met succes .den weg van Rijssel naar liet Zuiden gebombardeerd en een opslagplaats Van munitie ten N.-O. va,n Neuville laten springen. In de Argonnen hadden ge^ vechten met handgranaten plaats. ROME. 17 Jan. Een hevige kanon- nade had plaats op de hoogten ten N.-W. van Görz en zij werd gevolgd door een nachtelijken aanval van den vijand met aanzienlijke strijdkrachten. Deze aan val werd afgeslagen. Toen de vijand ver sterkingen had ontvangen, gelukte het hem de Italiaansche loopgraven bij Oslavia binnen tc dringen. Door een krachligen Italiaanschcn tegenaanval werd de vijand echter tot voorbij Oslavia teruggedreven. De Italianen hernamen daarop de loopgravenwaarbij hun groolen buit in handen viel. PETROGRAD, 17 Jan. Volgens mede- doelingen van krijgsgevangenen is het hij den terugtocht van dc Oostenrijkers en Duitschers naar den Westelijken oever van de Strypa vreeselijk toegegaan. De vijand had blijkbaar den onstuimige» aanval der Russen niet verwacht en had over een front van 32 K.M. slechts 2 houten bruggen geslagen. Een énkele divisie had den geheelen dag noodig om over le steken onder hel aanhoudende vuur der Russen. Massa's gewonden bleven op den Russischen oever achter, terwijl 2000 ongewonde soldaten den Russen in handen vielen. BERLIJN, 17 Jan. Volgens berichten uil hel porlogsperskwarticr wordt Anti- vari door de Oostenrijk-Bnlgaarsche troepen bedreigd. KONSTANTINÖPEL, 17 Jan. Aan het bardanellenfront beschoot 'n vijandelijk schip tweemaal zonder succes Sed-ul- Babr. Onze marine-vl:ietuigeü wierpen bommen op de vijandelijke schepen. Bij1* Sed-ul-Bahr zijn tol dusver 15 kanon nen van verschillend kaliber, 'n groote hoeveelheid munitie enz., alsmede goe deren. ter waarde van mitislens 2 milli- oen Tui ksche ponden buitgemaakt. Wij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 2