ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 17 Januari 1916. EERSTE BLAD. (Z lerlkzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. Prys per drie maandenI 1,30. Franco per port1,00. Voor bet buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummer»0,06. Verschijnt Maandag, Woenidag en Vrijdag. 72«t# JAARGANG, Na. 9802 Diraolauri A. J. DE LOOZE Jr. Ult|N*r.H««Mrid(ott«ri A. FRAMKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel'0,15. By contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uitgave vóór I.IO ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Oorlogsoverzicht. Het oorlogsnieuws is schaars. Ilel ge wichtigste krijgsbedrijf, hetwelk wij Ie vermelden hebben, is de reeds ver wachte verovering en bezetting van Cell in je, de hoofdstad van "Montenegro, tloor de Oostcnrijksirhc troepen. Nadat de"*berg Lowtsen in de macht der Oos tenrijkers gekomen was. moest Ccttinje vallen. In Ccttinje werden 154 kanonnen 10 000 geweren, tien machinegeweren en veel ammunitie en ander oorlogsmateri aal buitgemaakt. De Oostenrijkers trek ken nu steeds "dieper het ;an,d in, het verslagen M oriten eg rij nsche leger op den vod volgend. Of het hun gelukken zal het in le sluiten en zoodoende lot over gave te noodzaken' moet de tijd leeren. In elk geval zal het niet meer tang duren of geheel Montenegro is floor tie Oosienrijkschc troepen bezet. Waren de Oostenrijkers op het land gelukkig, le water waren zij hel niet, Zij verloren namelijk een oorlogsschip, hétvelk door een Eranschcn duikboot bij Cal bi ró in den grond is geboord. Voor de Oosten rij ksche zeemacht is het verlies van een oorlogsschip een ernstige gebeuileris.. Zij kan namelijk niet veel missen. Bij de Engelschen kond hel op een oorlogsschip meer of minder niet aan. Het schijnt, dal de bezetting van hel eiland Korfoe door de Fransche troepen wel aan de Griekschc regeering vooraf is medegedeeld, maar dal deze daaraan haar goedkeuring niet heeft geschonken. Nu, dat maakt voor de Entente geen grcot verschil. Wanneer het in haar kraam le pas kómt, bezet zij Griekschc steden en eilanden met of zonder goed keuring. Voor haar overmacht moet de zwakke Griekschc staal toch zwichten. Op hel Westelijk front is niets be angwekkends voorgevallen Aan de Isonzo ïs de toestand vrijwel dezelfde gebleven, en op het Oostelijk gevechtsterrein wordt in Oost-Galicië, aan hel Bessarabische front verwoed lusschen de Oosienrijkschc en Russisch legermachten gevochten. Op somnrge punten zonden de Russen viermaal hun twaalf tol veertien gelederen diepe aan vahskölonnes op de Oosten rij ksche stel lingen, om 'l bezit waarvan met groutc -verbittering van weerskanten werd ge] streden. Maar de Oostenrijkers sloegen met groote dapperheid, en niet zelden in een nachtelijk gevecht, met de bajonet de aanvallen der taaie Russen telkens af, zoodat deze geen duimbreed terrein wonnen. Dc Oostenrijkers behielden al hun stellingen. Dc Duitsche Rijksdag heeft zich Zater dag bezig gehouden met het geval van dc „Baralong". Graaf Weslorp zeide, dat Duitsche zeehelden aan de eerlijke uit oefening van hun beroep ten offer zijn gevallen, nadat een yalsche vijand met snood en bedriegelijk misbruik van de Amcrikaansche vlag hen in zijn macht had gekregen. Engeland heeft op grove wijze vle door Duitschland geëischte ver gelding afgewezen, op een wijze, die noch mei den ernst, noch niet de waar digheid van de zaak en het oogcnblik strookte. De nota van de Britsclic re geering is een schandemonument, en Engeland's beleediging treft de bedrij vers van het kwaad, en betöekent een schandvlek voor de officieren der „Bara long". De woordvoerders van alle partje spraken in denzelfden geest van diepe verontwaardiging. Ook dc socialisten lieten bij monde van Noskc een krachtig protest Iiooren tegen de handelwijze van Engeland. Alleen Liebknecht was het. natuurlijk niet met zijn partijgenoote- De staatssecretaris voor buitenland sche zaken, Zimmerman, stelde namens de regeering vast, dat Rijksdag cn volk en regccring hel smadelijk geval van de Bacalony" eensluidend beoordeelen. Hij stelde verder vast. dat dc regeeriug en de Rijksdag ook overeenstemmen in do meening, dal er strengere maatregelen moesten genomen worden. De regeering zeide hij, zal de juiste middelen en wegen weten te vinden om de sluitende laad scherp en nadrukkelijk te doen boeten. In de buitenlandsche bladen wordt m de lezers medegedeeld, dal de Duit sche* Keizer ernstig ziek is. Sommige bladen schetsen zijn toestand zelfs als hoogst gevaarlijk. Noch het een, noch hel ander is waar. Dc Keizer heeft zelfs gisteren bij den Rijkskanselier het ont bijt gebruikt. Mede aan dal ontbijt zaten an de generaal-veldmaarschalk Yon Bising, gouverneur-generaal van België, generaal Yon Bezcler, gouverneur-gene- aal van Warschau en 'u tweetal staats secretarissen. Na hel ontbijt is de Keizer op reis gegaan naar één der fronten, NIEUWSTIJDING! N. AMERIKA. NEW-YORK. De Amcrikaansche duik boot „B 1G" is gezonken, tengevolge van een ontploffing op de marinewerf te Brooklyn. Naar verluidt, zijn er ?J dcoden. ENGELAND. Fe Londen zijn berichten ontvangen over een omvangrijke aardbeving, tie in de Midlands is waargenomen. Te Matlock en Warkworth schudden de muizen. Er is geen schade aangericht. Een ernstige aardschuiving heeft in t Rhymneydal. in Zuid-Wales, plaats gevonden. Er is zware schade aangericht door overstrooming van het Grand Canal in King's County, Ierland. Yee, veldgewas, lot wegen loe, zijn weggespoeld. Sommige plaatsen zijn van alle gemeenschap af gesloten. De inwoners lijden onuit sprekelijke ellende. FRANKRIJK. Sal ill bev, secretaris van hel Turksche gezantschap te Parijs, aan wicn de zor.t voor Je archieven is opgedragen, is Donderdagochtend gearresteerd. In het gezantschap is alles verzeg jld. NOORWEGEN. Donderdagavond is in Bergen een brand uitgebroken, die tot 9 uur 'a morgens heeft gewoed. Het vuur greep tengevolge van den krachtigen Noorder- wind snel om tich heeD. De zakenwijk heeft vooral geleden. De meeste pak huizen voor koloniale waren gingen in de vlammen op. De schade wordt voorloopig op 50 miljoen kr. geschat De telefonische verbindingen z\jn verbroken; de spoorwegverbinding is in stand gebleven. De brand is. de grootste, die ooit in Noorwegen is voorgekomen. Te Kristiania worden inzamelingen voor de hulpbehoevenden gehouden. DUITSCHLAND. In de nabijheid van het vliegterrein le Keulen zijn 10 kinderen, die n boni uit een vliegmachine vonden, done de ontploffing van deze bom gedood. Van de zijde der autoriteiten wordt hie rove het volgende medegedeeld. Den tien Januari vonden kinderen in een zandgroeve bij het vliegkamp van Keulen een bom, die daar reeds maanden moet hebben gelegen, aange zien het een projectiel van oud model was. Vermoedelijk is de bom bij het neerwerpen in den grond gedrongen en zoodoende niet gevonden. Door de hevig regens der laatste dagen is het zaïffl, dat hel voorwerp aan het oog onttrok, waar schijnlijk weggespoeld. De kin teren, die de bom gevonden hadden, werden door een zich in de nabijheid bevindenden schildwacht ge waarscliuwd „het ding" te laten liggen, doch één der knapen nam de bom op en wierp die in de richting van den wachtpost. Een hevige ontploffing volg de, waardoor lien kinderen doodelijk ge wond werden. NEDERLAND. GRONINGEN. By een vechtpartij Zaterdagnacht is de ODgehuwde negen tienjarige E. N., die de vechtenden wilde scheiden, met een stuk glas op het hoofd geslagen. Hjj is Zondag overleden zonder tot bewustzijn te zjjn gekomen. De ver moedelijke dader, de 32-jarige gehuwde boekbindersknecht B. N., is ter beschik king van de justitie gesteld. DIEMEN (N.-ÏI.) Deze gemeente is I loor inbrekers bezocht. Op verschil- I ndc plaatsen is inbraak gepleegd. Op het eiland „De Sniep" is o. a.. door open- j schuiving van een raam goüd en zilver ontvreemd. Verschillende, mfubclcn wa ren naar buiten gesleept, doch niet medegenomen. 'In de villa yïn den heer A. van Boven werd een ruif Uitgesneden, doch hier werd niets vermis!. Aan een paar arbeiderswoningen werd ook nog en bezoek gebracht. Doch daar werden dc newor.ers wakker en namen dc die ven de vlucht. Ook in deammunitic- srgpluatsen op de „Sniep" zijn ze ge weest, waar de deuren geopend waren. De bewaker heeft twee personen zich in ecu bootje zien verwijderen. Vervolgens hebben de inbrekers een inval gedaan in het kantoor der Coöp. Yereeniging „Ons Voordeel". Mier is do brandkast opengebroken. Doch geld hebben dg heeren niet gevonden, daar dit door den directeur, den heer Oosten rijk, 's avonds meegenomen wordt naar huis. *1 *f: NIJKERK. Alhier is Zaterdag het huis van den heer J. W. Happé, apotheker, afgebrand. De assistente heeft zulke brandwonden opgeloopen, dat ze waar schijnlijk er aan sterven zal. Een der joutonniers, die nog wat redden wilde, ïeeft door een ontploffmg het gezicht verloren. ROTTERDAM. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de politie op de Hoogstraat alhier den milicien M. B. van de rijdende artillerie te Breda aan gehouden, die onder den invloed van sterken drank de orde verstoorde en de politie-agenten beleedigde. Tegen zjjn arrestatie verzette hjj zich hevig, hetgeen een groote volksoploop veroorzaakte. Op weg naar het politie-bureau groeide de menigte voortdurend aan en nam een dreigende houding aan, waarop agenten met getrokken sabel het opdringende publiek van zich af trachtten te houden. Inmiddels werd ook gearresteerd de milicien-wielryder J. W. van B. van de ordonnancen te Harderwijk, die op het Groote Kerkplein de agenten beleedigde, toen zjj met hun ai restant ruim baan trachtten te raaken. Daar op het Groote Kerkplein was het publiek wel tot een 500 personen aangegroeid, toen plotse ling uit hun midden een vijftal revolver schoten op de agentengelost werden, zonder iemand te treilen. Eén der agenten loste nu een schot in de richting van den hard wegloopenden en onbekend gebleven schutter, maar miste doel. Met groote moeite slaagde de politie er ten laatste in haar beide arrestanten binnen het bureau te brengen. De milicien M. B. is ter beschikking der militaire autoriteit gesteld. De andere soldaat is vrij gelaten. TIEL. Agn den heer De Vhoofd opzichter der gemeentewerken werd eenige weken geleden 'n verlof wegens ziekte verleend. Dit verlof is sedert ccnigen tijd verstreken, zonder da* De V. is teruggekeerd of verlenging heeft gevraagd. Dientengevolge is hij thans door Burge in. en Welh. geschorst. Zijn verdwijnen wordt in verband ge bracht met een gerechtelijk onderzoek naar een geval van smokkelhandel. ling en betalingr Wie dus profiteepe/i wil worde lid dezer vereeniging. Hel is ons gebleken, dal het niet do zestigste, maar de vijftigste geboorte dag was van onzen, kommandant, die verstreken Vrijdag met een aubade door hel militaire muziekcorps herdacht is gewórden. Y/ij haasten ons deze 'dwaling te her stellen, want hel is natuurlijk voor den nbilaris aangenamer vijftig dan zestig aar thans te wezen. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Naar wij vernemen zal de heer W. J. C. van Santen hoofd redacteur der Qoesche Courant met April zijn functies neerleggen. Dc Minister van Waterslaat heeft benoemd lol buitengewoon opzichter dei: heer J. M. Boot alhier, bij den bouw van 1 woningen en het afbreken en oprui men een er bestaande houten woning, nabij liet stoomgemaal bij Schellingor- wonde. Naar' men ons mededeelt zijn in de vergadering van 14 dezer der Tuin houw-Verecniging Schouwen cn Duivc land" altiier belangrijke mededeelingen gedaan omtrent een gewenscht afzet gebied voor vruchten, groenten en vel andere artikelen; beantwoordende aan gewaarborgde, billijke, handeling, regc spannen en zulks pl. nï. 100 M. binnen waart?. Alle gebouwen, die zich binnen de 10(LM. bevinden, moeten ontruimd wor den, terwijl die gebouwen, waar ze in den weg slaan, opgeruimd zuilen worden. Deze maalregel strekt, om te voorko men, dal nog personen over de grens gaan. 'Allen toch, die binnen de draden aangetroffen worden, zullen neergescho ten worden. Deze draad heeft onder de Belgen weer veel verbittering gewekt KERKWERVE. De bevolkiDg dezer gemeente bestond op 31 December 1915 uit 454 mannelijke en 408 vrouwelijke oersonen, totaal 862, tegen 833 op 1 Jccember '14. DÜIVENDIJKE, 15 Jan. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. 1915 zeventien personen meer dau een jaar te voren en steeg alzoo tot 631. HAAMSTEDE, 15 Jao. Voor rekening van deze gemeente arriveerde alhier de onlaDgs bestelde nieuwe brandspuit. Ze is geleverd door de firma Van Bergen te Heiligerlee. POORTVLIET, 16 Jan. Vrijdagnamid dag werd door de Ingelanden van het Waterschap „Poortvliet" te Poortvliet de stemming, voor de overbrugging van de Eendracht en het locaalspoor, acht dagen uitgesteld. SCHERPENISSE. Dinsdag- en Woens dagavond, 18 en 19 Januari, 's avonds 6 ure, (ls. Jansse uil Tholen. THOLEN, 15 Jan. In de heden namiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad met de iogelanden de Vrye Polders onder Tholen werd door den gemeenteraad de beslissing omtrent de Brug en Locaalspoor verdaagd. Door de ingelanden werd daarentegen gestemd met dien uitslag dat Schaker- loopolder met 12 voor en 16 tegen besloot geen deel te nemen. De 1500 Gemeten met 20 voor en 12 tegen wel deel zal nemen, terwijl de Dalempolder, Nieuwlandpolder, Puitpolder, Peuke polder en Oud-Strijen, met algemeene stemmen besloten tot deelname in be ginsel, zullende later bepaald worden aan welk plan de voorkeur zal worden gegeven. Binnenkort zal nu de gemeenteraad ook in deze een beslissing nemen. YLISSINGEN. Op Zondag G Dcc 1914 is aan den Boulevard alhier een Fransche mijn ontploft, waardoor vrij ernstige schade aan omliggende gehou wen werd aangericht Door de' bétrok kenen werd aan do Koningin 'n rekwest gezonden, waarin om jchadeyergopfling van rijkswege werd verzocht, waarop eerst kort geleden, dus na ruim een jaar antwoord werd ontvangen. Dc Minister van Oorlog deelt daarin ingevolge mach liging van H. M. de Koningin mede, dal gezien de ingewonnen ambtsberichten, waarin in deze van" geen tekortkoming van militaire zijde gebleken is, het ver zoek van de hand wordt gewezen. Nadat verleden jaar deze gemaaide onveilig werd gemaakt door een individu die tr zijn werk van maakte meisjes en jonge vrouwen met een scherp voor werp in het gelaat te verwonden, schijn! er thans een ontoerekenbare rond t' loepen, die meisjes aanvalt cn hen ren vuistslag in hel gelaat geeft. Reeds zijn eèri drietal daarvan hel slachtoffer ge worden, terwijl ook een jongen door denzelfden persoon mishandeld is, zoo dat hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. De politic is de dader van deze wandaden nog niet op hel sppor. Tiet lijk van den kapitein van de Maashaven, dal Vrijdag le dezer stede werd aangebracht en toen door de politic naar het lijkenhuis werd overgebracht, is Zondagmorgen naar Rotterdam ver voerd en zal aldaar ter aarde worden besteld. Door de politie alhier is uit de vluchtelingenloods aan het station weg gehaald een krankzinnige vrouw. Rij on derzoek bleek, dat het een Ncderland- sche zwervelinge was, die le dezer slede geboren is. AARDENBURL. Langs de Belg'sche grens zal van Duitsche zijde nog een tweede electrischc draad worden ge RECHTZAKEN. Beleediging van een burgemeester- Voor de rechtbank te Middelburg werd i 25 boete of 25 dagen hechtenis geëischt legen G. F. L., propagandist der S. D. A. P. te Ylissingen, die in een rede te Wilhclminadorp den burge meester van Katlendijke zou hebben be- leedigd, toen hij zeide, dat er burgemees ters zijn, die slechts 30 of 10 cent uit- koeren aan families van gemobiliseerden cn die melk zouden noemen een weelde artikel, goed voor burgemeestersvrou wen, maar niet voor vrouwen van sol daten. Bekl. ontkende de bedoeling te hebben gehad, den burgemeester te be- leodigen; hij sprak niet in den thans aangegeven vorm et», sprak in het alge- meen. Later zeide hij wel, dat ook over den burgemeester van Kaltendijke klachten waren ingekomen. Dezelfde rechtbank heêf^i G. Tv., letterzetter te Vlissingen, tegen wien 6 maanden gevangenisstraf was geëischt wegens verschillende door hem ge pleegde brandstichtingen, veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. MIDDELBURG. De'rechtbank alhier' iieefl rechtsingang verleend met bevel lot instructie der zaak en gevangen houding van den beklaagde in de zaak legen L. J. v. d. W. te dezer stede, ver dacht van brandstichting in deze ge meente cle Go.es. -3 Landbouw en Veeteelt. OUWERKERK. Op onze haven Viane zijn in. de afgeloopen campagne gewogen7.814,000 K.G. suikerbieten en 1.937.000 K.G. pulp. De Storm. NOORD-HOLLAND. Ten einde een denkbeeld te geven van de verdeeling van liet overstroomde ge bied benoorden liet IJ diene het hoog heemraadschap Waterland, dat meeren- deels overstroomd, oen (^pervlakte heeft van ruim 9890 H.A., waarvan pl. m. 7500 H.A. bouwland. Men vindt er 7 drooggemaakte poldersalsde Buik- slotermoir, de Broekermeer, de Belmer- meer, de Monnikenmeer, de Noordmeer polder, de Burkmeer en de Blijkmeer. Al die polders zijn nu uier zeewater gevuld en vormen te zamen één binnenzee. Zie hier wat iemand, die het weten kan, mededeelde aan het Hdbl.: Het waterschap Waterlaud moet den zeedyk van Waterland onderhouden. De provincie Noord-Holland geeft daarvoor subsidie en ook het Rijk geeft er subsidie voor. Do achterliggende waterschappen moeten echter ook hun deel bijdragen. Maar niet alle betrokkenen doen dit met animo. En nu konden de betrokkenen wel gedwongen worden hun plicht te doen, doch in de Staten verhieven zich steeds stemmen togen dwangmaatregelen. Het gevolg van een en ander is geweest, dat de dijk niet onderhouden is geworden, zooals dit behoorde. Ware de dijk goed onderhouden geweest, dan had de door braak nooit plaats gehad. In hoeverre het bovenstaande al of niet juist is, kunnen wij niot beoordeelen. Marken. De toestand op het eiland is thans zeer ernstig. Het water wast elk uur. De bevolking verkeert in nood. Veertien huizen zijn etukgeslsgen, waarbij renige personen verdronken zijn. Naar de berichtgever dor N. R. Ct. meldt zijn 15 menscheu in de golven omgekomen, waarbij 7 kinderen. Het is niet onwaar schijnlijk, dat er meer levens bij dezen nood te betreuren zijn. Alle verbinding met hel eiland Marken is verbroken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 1