ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Vrijdag 14 Januari 1916. EERSTE BLAD. (Z lerikzeesche C o u r a n t abonnement. Prü8 per drie maandenf 1,80. Frauco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afsouderiyke nummers- 0,05. Verschynt Maandag, Woensdag en Vrydag 72ste JAARGANG. - Ne. 9801 Direoteur i A. J. DE LOOZE Jr. USta«w«r.Hoofdr«daoUuri A. FRAN REL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,80. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15 Bij contract belangrüke korting. Intending op den dag ran uitgave vóór 2.SO ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen Oorlogaoverzieht. De geallieerden hebben l Griéksojic eiland Korfde, één der Ionische eilan den, bezel. Door een Fransch eskader werd een lanflingsafdceling aan wal ge zet, en deze nam van stad en vesting bezit. In hel Archileion, een door de Oosten rij ksclie Keizerin Elizabeth ge bouwd paleis, dat hu het eigendom van den Duilschen keizer is. werden hon derd man ingekwartierd, terwijl op liét paleis tie Fransche vlag werd ge- lusehen. Deze bezetting van Korfoe, die mei voorkennis en goedvinden derGriek- sehe legeering schijnt geschied te zijn. heeft ten doel. de Serv. (roepen aan een verhongering en vernietiging in Alhaiilé Ie onttrekken en hen op genoemd eiland te '-oivenlreeren. Natuurlijk zullen die Iroepen daar. niet blijven. Na uitgerust en op verhaal te zijn gekomen, zullen zij vermoedelijk te Saloniki tegen de ecutéahn gebruikt worden. Als toch de laatste berichten juist zijn, hebben deze met hun algemeencn aanval legen ge noemde havenstad 'n aanvang gemaakt De Brilsche stellingen in de streek van Doiran zijn Dinsdag door *de Duil- scbers, Oostenrijkers, Bulgaren en rur- Ken hescholeti geworden. Deze zullen, nu de geallieerden zich in Saloniki en omstreken geducht versterkt hebben, nu dagelijks nieuwe versterkingen aan komen. en nu ook het overschot van hel Servische leger zich bij de gealli eerden zal aansluitengeen gem-ikke- 1 ij ken strijd te voeren hebben. Maar deze zien er niet tegen op hun vijanden aan Ie vallen, wanneer zij mcenen, dat dit bepaald noodig is. Zij hebben reeds voor grootere moeilijkheden geslaan. Daar van getuigt dé verovering van de on neembaar geachte berg Lowlsjen. die in Montenegro gelegen, door Fransche artillerie hardnekkig verdedigd werd. Tengevolge van de verovering van deze berg is Montenegro van de zee afge sneden, kan daardoor niet meer ammu nitie en levensmiddelen bekomen, en d ion tengevolge den oorlog niet met veel hoop op succes voortzetten. Bij tie ver overing van deze berg is 't e.venwcl niet gebleven. De Oostenrijkers hebben zich ook van de 1500 M. hoogc berg Basgali meester gemaakt, die op elf K.M. af stand van Cettinje, de hoofdstad van Montenegro gelegen is. En nu zij in het bezit van deze berg zijn, is 't een kwestie van eenige dagen of zij hebben ook Cettinje in hun macht. - Reeds is de hoofdstad onder vuur genomen. Op het Westelijk front wordt wel hevig gevochtenmaar het resultaat van die bloedige, veel menschenlevens ciscliende gevechten is gelijk nihil. Op het Oostelijk front worden de stellingen der Oostenrijkers tusschen Tarnopol en Czernowitz voortdurend door dc Russische troepen, die aange voerd worden door generaal Iwanof, heftig aangevallen. Die aanvallen, welke ten doel hebben vooreerst door de Oos- lenrijksche linies door te breken, en ten tweede invloed te oefenen op de hou ding van Rumenië, zijn met hoeveel kracht ook ondernomen men zegt, dat •100.000 Russen daaraan deelnemen telkens door de Oostenrijkers afgeslagen. Voornamelijk de Kroaten en Hougaren onderscheidden zich daarbij door groote dapperheid. Hel Engelsche Lagerhuis heeft ir. tweede lezing het wetsontwerp der re giering tot invoering van dienstplicht met groote meerderheid aangenomen. 431 stemden er voor en slechts 39 tegen. Het zal blijken mosterd na den maalt'jd te wezen. Want wanneer zij, die tengevolge van déze wet thans in krijgsdienst moeten treden, behoorlijk geoefend en tot flinke soldaten gedrild zijn, zal de oorlog wel op zijn einde wezen, of op zijn einde loopen. In <:e Witte Zaal van het Koninklijk Paleis werd gisteren de zitting van den Pruisischcn Landdag door den Minister- President Vion Bethmann-Holjweg plech tig met een troonrede geopend. Daarv werd o a. gezegd: „de plannen onzer vijanden ons door het afsnijden van de overzeescjie verbindingen lol toegeven Ie dwingen, zijn mislukt. Door eig'h kracht verzekert onze landbouw de voe ding van ons volk, uit eigen Itrncnl vervaardigen industrie en handwerk, wat wij noodig hebben voor onze' ver dediging, en houden de werkzame han den dor millioenen, die thuis bleven, ons economisch leven gaande, ondanks oen oorlog en den oorlogsnood. In den harden strijd heeft Duitse hlnnd, ge steund door z:jn trouwe bondgeno ite stand gehouden tegenover een wereld van vi'anden, en de Duitsche vaandels ver in het vijandelijk iantl gedragen. Nóadat de Minister-President den I.and- dag in naam van den Keizer ?n Koning geopend bad verklaard, hield de pre si dent van dit staatslichaam n toespraak, waarin hij wees op de successen van de wapenen der centrale». Na (te door braak onder Mackenzen door 'l Rus sische Karpathenfront volgde de be vrijding van Galicië en de bezetting van Pdïen, Lilhauen, Koerland, I grootste geJ.celk van West-Rusland. Aan'l Wesl- fronl mislukte 'svijands groote offensief volkomen met een verlies voo<- onze tegenpartij van ruim 2Ö0.000 innn. Aan nel Italiaansche front sloegen de Oos tenrijkse he-Hongaarsche Iroepen alle aanvallen af met een verlies voor den vijand van ruim een half millioen man, Daarbij komt de onderwerping van Servië, een groot gedeelte van Monte negro en 'l herstel van onze verbinding met Turkije. De Dnrdancllen-expedifie misluKtë jammerlijk. Spreker wenschtè Duitschland's bond- genooten met hun successen geluk. Oos tenrijk met de bevrijding van Gal Dié en de onderwerping van Servië, dat oude broeinest van Koningsmoorden, Bulgarije niet de bevrijding van de Macedonische stamgcnoolen uil de Servische knecht schap en Turkije met dc dappere ver dediging van de Dardanellen en de hoofdstad. Door den Minister van Fihaidiëa werd hierop dc begrooling ingediend, eu in een rede verdedigd, die met geestdrift door de leden werd aangehoord. Vooral het slot van zijn rede, waarin hij zetdo, dat het oude Pruisen meermalen heel moeilijke tijden heeft doorgemaakt, en sbrééd om zijn leven, doch ten slotte overwon, werd stormachtig toegejuicht. WIlüWSTIJDJyglN. ENGELAND. De te Londen gehouden vergadering van het algemeene mynwerkersverbond heeft met algemeene stemmen besloten tot bestryding van de wet op den militairen dienst, doch zal niets doen alvorens de wet in werking treedt. NEDERLAND. ROTTERDAM. Donderdagavond om streeks elf uur is een dam, liggende langs het Mallegat, doorgebroken. Aan de Varkenoordsche kade hebben ▼encheidene huisgezinnen zich ternauwer nood kunnen redden. Men zegt, dat twee kinderen van een rangeerder verdronken zyn. De hoofdspoor in de richting Dordrecht is over een lengte van 50 meter weggezakt het verkeer staat dientengevolge stil. Personeel van den dienst van gemeente werken is thans bezig met voorbereidende werkzaamheden tot het herstellen van den doorgebroken dam. GEMERT (N.-Brabant). Dinsdag zijn tusschen Boekei en Gemert twee boer derijen afgebrand, waarbij een kind, dat in een stal speelde, in de vlammen is omgekomen. OTTERSUM (L.). Woensdagnacht hebben bij deze gemeente marechaussees geschoten op een troepje smokkelaars, die meel trachtten uit te voeren. Hierbij werd een circa 15-jarig meisje, dochter van den arbeider H. uit Gennep, in het onderlijf getroffen. Zes personen zijn aangehouden. Het meisje is naar het ziekenhuis te Gennep overgebracht. Uit Stad en Provincie. Aubade. ZIERIKZEE. Aan den Kommandaut van de alhier gestationneerde Landweer troepen werd heden ter gelegenheid vau zijn zestigsten verjaardag door het mili tair muziekkorps, onder leiding van den heer P. Jongmans, een aubade gebracht. SEROOSKERKE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 December j.l. 143 m. en 145 vr., totaal 288 personen. Het zielental ging in het jaar 1915 met 21 vooruit. OUWERKERK. Het zielental dezer gemeente bedroeg op 31 December 1915, 365 mannen en 414 vrouwen, totaal 779 personen. Er viel een vermeerdering van 31 personen te constateeren. OOSTERLAND. Dinsdagavond li Jan. werden dc leden van het Ivoleufonds, Varkensfonds en verdere corporaties op geroepen ter vergadering te komen in de Conferentie-khmer. Nadat hieraan ge volg wis gegeven eu de zaal geheel ge vuld was, nam »de heer E. v. d. Hulle hel woord, en stelde de leden in kennis dat op initiatief van de vereeniging „Oostërland's Fanfare' een bespreking had plaats gehad, om in samenwerking met deze vcreenigingen dezen avond hun voorzitter een verrassing te bereiden, Ier gelegenheid van dc herdenking van zijn 60sten geboortedag. Mij vroeg hun f dit aller goedkeuring kon wegdragen. Een daverend applaus bewees, dat dit voorstel in goede aarde was gevallen. Toen werd de voorzitter de EdelAchtb. lieer J. C. v. d. Have, die voor ambts bezigheden ter secretarie was, door een paar bestuursleden uitgenoodigd even in dc Conferentickamer te komen, waaraan dooi- hem werd voldaan. Zeer verwon derd was tiij in een zoo f'ollc zaal te verschijnen. Toen nam de lieer F. e. d. Ilulle nel woord en sprak ildys: Mijn lieer de burgemeester en voorzitter, ik heet F welkom in deze vergadering. Gaarne hadden wij U gisterenavond uit- geaiooüigd, maar hadden toen niét de vrijmoedigheid tc onttrekken aan uw familie- en vriendenkring. Want wij hadden besloten V een bewijs van er ken lelijkheid aan tewbieden uil naam van allen a-er wenscli ik U geluk mei ii.* herdenking van uw GOslen geboortedag- Mijnheer de voorzitter, wanneer wij een bli«c rondom ons slaan, en in onze ge- dachten naar hel verleden terug gaan, iian zien wij wat er lol stand is geko men, dal voorheen er n ig- niet was, in clan kunnen wij niet nalaten U hiervoor dankbaar te zijn. 't Is twintig jaar ge leden. dal ik het voorrecht hart U voor het eerst in de gemeente le zien konten. Ik volgde U naar de raadzaal. Ik hoor ais hel ware nog dc schoone woorden van wijlen den heer secretaris, dr Was, lot U spraken, Waarbij U werd voorge houden de paden van uw geëerbiedigde» vader le bewandelen, hetgeen zou strek- keil lol .verhooging van Oostertaud's ge meente eu haar burgerij. En ik hoorde ook uw van aandoening trillende stem, de belofte afleggen, dat het uw ecnig streven zou zijn le werken lot opbloei en verhooging van Oostërland's burgerij, omdat u deze had lief gekregen uil ach ting voor uw vader. Welnu, toen waren het woorden, inhoudende een schoone belofte, die door U vervuld werd Niel lang daarna of U werd hel voorzitlor- schap aangeboden van OoSlerlan I's Ko- lenfonds, dat door uw vader was op gericht. Wij allen welen, hoe dit riaar uw beste krachten is geleid. Rezen er soms meeningsverschillcn, dan bleeft U niet op uw stuk staan, maar waaneer lr inzaagt, dat een ander gevoelen heler was dan het uwe, dan naamt U het met genoegen over. Door U werd deze ver een iging op vaster grondslagen geves tigd. Daarvoor breng ik U ons aller dank. Toen, mijnheer de voorzitter, de mjiziekvereeniging „Oostërland's Fan fare" opgericht werd, en dit geschiedde nadat bij de eerste nationale feesten de noodzakelijkheid van een dergelijke ver- eeniging gebleken was, toen hebt U financieel en moreel veel voor deze ver- eeniging gedaan, wat voorzeker door niemand lielcr dan door dc leden zelve kan beoordeeld worden. Gij hebt» ons rijkelijk gesteund, en nooit ware onze vcreeniging geworden, wat ze nu is, als we uw steun hadden moeten missen. Zij slaat nu aan het hoofd barer zuster verenigingen. Gij hebt 't schoone woord dat de muziek veredelt en bescnaaft tot het uwe gemaakt, en daarmede gewerkt tol de beschaving uwer burgerij. Onze erkentelijkheid hiervoor is groot. Later is het Varkensfonds opgericht. Hel was als 'l ware of alles samen werkte om deze vereeniging financieel te doen mis lukken. In liet jaar barer oprichting! trol' ons ramp op ramp. En waart gij en wijlen de heer Zeijler, wiens naam in dankbare herinnering in deze ver eeniging zal blijven voortleven, niet le Inilp gekomen, zeker zou zij financieel zijn ondergegaan. Hiervoor zij U na mens dc leden buide gebracht Ook werd de voedervcrceniging opgericht, waarvan gij dc leiding op U naaini. Met liefde hebt gij U van deze moeilijke laak gewezen. En al bleef mertlg lid, wiens belang hel was Ier vergadering le komen. 1 larvan weg, sleeds waart gij op uw post. Slechts eenigeii lijd, was het U niet gegeven dit te doen. Noodc moesten wc II missen, toen TJ aan het ziekbed werd gebonden door n ernstige ziekte. Verlangend zagen wij uil naar de lijding, die ons uw beterschap zou metden en toen die ons bereikte deed l ons allen goed. Schoon waren dan ook uw woorden, die lol ons kwamen, waarin U de burgerij dank bracht voor de belangstelling in uw lijden getoond. En zoo was U ook dezelfde ijverige voorzitter voor de andere vcreenigingen, zooals de Kunslmeslvcreeniging, Fair- bank en Boerenleenbank. Allen zijn vol lof over U. Welnu, mijnheer de voor zitter. daarom hebben wij gemeend .its bewiiv van erkentelijkheid V een stoffe lijk aandenken le moéten aaubieJen. En wanneer ik dit uitreik, wenscli ik U loe, dal het U gegund móge zijn nog vel.; jaren in gezondheid le leven. En als eens uw dagtaak ten einde is en gij uw rust neemt, vlij U dan hierin neer (toen werd hem aangeboden een prachtige Ejjgel- sche Club-fauteuilen smaak de zoo verdiende rust. Hier achter slaat dan geen onverschillige toeziende gemeente, maar een volk, dal U hoog acht oji lief heeft. Welnu, mijnheep de voorzitter, aanvaard fian dit geschenk uil naam van de leden, die hier tegenwoordig zijn en van ben, die niet aanwezig konden wezen, roep ik U een driewerf heil loc. Zeer onder den indruk van hel ge sprokene, dankte de voorzitter den heer F. v. d. Hulle voor diens hartelijke woorden en sprak vervolgens lol de vergadering, dal het steeds zijn groots le geluk geweest is en nog is voor le leder» te wei ken en le leven, dat hij hem noch rang of stand, noch overtuiging of geloofsverschil invloed had gehad óp zijn doen en laten,, maar dat hij steeds voor oogen had genomen de daden en werken van ieder afzonderlijk. 'I Den! hem goed dit huldeblijk tc mogen ont vangen, omdat liet tijn oude o\. i 'ieiug zou sterken, dal Oostërland's burgerij dankbaar wist te zijn voor heigeen men aan haar deed. Daarna sloot de heer F. v. '1. Hulle, na een woord van dank aan de leden voor dozen voor velen onvergetelijke!) avond. De Club-fauteuil is, naar ons wordt medegedeeld, geleverd door de hebreu K. Ph. Zevenboom Zoon le Zierikzee. 14 Jan. Gisteren avond gaf de Ghr. Zangvereeniging V. Z. O. S. alhier baar gebruikelyke winteruitvoeringonder leiding van den bekwamen en ijverigen directeur den hoer H. G. van deu Doel. Een 20-tal zangnummers stonden op het programma, welke op verdienstelijke wijze werden uitgevoerd en het koor dan ook alle eer aaudoet. Na afloop gaf de secretaris-penning meester, de heer A. J. Rotte, een kort verslag van den stand der Vereeniging, waaruit bleek dat deze nog steeds in bloei toeneemt. Daarna dankte de directeur 't publiek dat in zeer grooten getale was opgekomen voor hun belangstelling, eu verzocht hen allen staande het Oude Wilhelmus mede te ziügen. Hoogst voldaau over den genotvollen avond, keerde ieder huiswaarts. IER8EKE. Een visacher uit deze ge meente, G. Pauwe, in 't begin van October te Gent als verdacht vau spionnage ge vangen genomenheeft thans uit St.- Gilli8 aan zijn vrouw geschreven, dat hij den 23 December tot zes maanden ge vangenisstraf was veroordeeld en in Juni hoopte thuis te komen. Het eenige, wat twee andere viaschers van het vergrijp van G. P. meenen te weten, is dat deze van iemand to Neuzen een adres van een persoon te Folkestone aangenomen had, om dat te Gent te bezorgen, wat hij ook gedaan had. VLISSINGEN. Alhier kwamen Don derdag met de mailboot „Meckelen- burg" mede 480 Duitechers en Oosten rijkers, die met de „Galconda" van Madras op 24 November wegtrokken en die nu aan bun laatste station voor Duit8chland waren. De reis van Indië was begunstigd geweest door prachtig weder, maar de boot was veel te klein om alle te bevatten en het voedsel gaf veel 8tof tot klagen. In de kampen in Indië, waar mannen en vrouwen ge scheiden werden, was het wel goed voor hen die zelf voor hun eten zorgden, maar niet voor hen, die het voedsel van het kamp meeaten eten. De zendelingen vonden het 't ergste, dat zij niet konden correspondeer©» met hunne Christenen. -Over den huidigen toestand in Indië wilden zij ïflet veel vertellen of konden dit Diet, doordat zij te lang in de kam pen hebben vertoefd. Hier werden zij opgewacht door collega's uit Duitschland, die hen naar het vaderland zouden ge leiden. Veel blijken van gelukkig weder zien werden gegeven. Na den consul te hebben opgezocht, die de passen afgaf, trokken allen naar den trein, waar hen door de goede zorgen van de Neder- land8che zending versnaperingen, koffie, bouillon of melk werd verstrekt en voor zoover noodig zelfs warme kleeren. Dit alles was natuurlijk zeer welkom, niet het minst bij de 200 kinderen, die mede kwamen, liet was een treurig zicht al die kleine stumpertjes. Een zestal der reizigers had in Engeland moeten achter blijven, daar zij geen uitgangs- bewijs bekwamen. Het duurde geruime» tijd eer allen een pas hadden en het was dan ook 7,35, in plaats van 6,10, toen de trein nftar Goch vertrok. Het deel voor Holland was reeds op gewonen tijd vertrokken. Landbouw en Veeteeii. DREISCHOR. In dezen winter is er in onze haven aangevoerd 2.782.200 K.G. pulp. STAVE NISSE. Woensdag vergaderde alhier de Vereeniging van gedipt. Oud- Leerl. van den L. W. C. Na opening door den voorzitter en lezing der notuleD, werd de aftredende voorzitter, de heer J. Hage, bij acclamatie als zoodanig her benoemd. Met algemeene stemmen werd een subsidie van f 15 gegeven aan den cursus in Bedrijfscontióle, dien de heer Buijze dezen winter weder te Sint- Maartensdijk houdt. Besloten werd po gingen aan te wenden, dat de Zuster vereniging te Tholen zich bij deze aansluit. Den lieer Minderhoud te Anna- Jacobapolder zal gevraagd worden in den loop van Februari voor deze Vereeniging nog eens op te treden. Diverse bespre kingen liadden nog plaats over een „Centraal Proefveld". De heer L. J. GroeDewege zal trachten in de Zomer vergadering met een uitgewerkt plan voor den dag te komen. Na afloop der huishoudelijke zaken werd het woord gegeven aau den heer L. van Dijk, landbouwkundige. Spreker behandelde op een aangename, duidelijke manier de „aardappelcultuur", zoowel uit oen oog punt van een volksbelang, als zijnde een echt volkavoedsel, als uit het oog punt voor den verbouwer. Achtereen volgens werd door spreker behandeld „grondbewerking, bemesting, het poten eu het pootgoed, besproeiing en hestui- ving, diverse aardappelziekten, het be waren, de selectie en de kruising bij de aardappelen". Daarna gaf de spreker een relaas over de superphosphaafc en ried ten zeerste aan het oprichten van een coöp. fabriek van superphosphaat. Verschillende vragen werden spreker nog gedaan, welke op verschillende wijze door hem beantwoord werden. Een welverdiend woord van dank werd spreker door den voorzitter namens de vergaderiug, die tamelyk bezocht was, toegebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1916 | | pagina 1