ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 27 December 1915. Nieuwjaarswenschen (Zlerlkzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. Prys per drie ma&iidenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,06. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vry dag. 72ste JAARGANG. Ne. 9793 Diraoteur i A. J. DE LOOZE Jp. Uitgavar-Hoofdradaoteur A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 1—8 regelaf0,80. Elke tegel meet- 0,10. Reolamet per tegel0,16. Bjj contraot belangryke korting. Intending op den dag van uitgave Tuur S.SO ure. RECLAMES. 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Met het oog op het a.s. Nieuwjaar worden de lezers herinnerd aan de goedkoops aanbieding van GEDRUKTE NAAMKAARTJES door de Firma R. W. J. OCHTMAN MF~ Papierhandel en Drukkerij AppelmarktTelef. 74. Wij herinneren onzen lezers, dat de gebruikelijke Nieuwjaarswenschen voor den prijs van 35 cants in ons blad worden opgenomen. Het 7io. van 1 Januari 1910 wordt des Zaterdagsmorgens hier ter stede bezorgdtevens wordt zorg gedragen dal dit op d i a n morgen door geheel Schouwen, DuivelandTholen, St.-Filipsland, Noord- en Zuid-Beve land wordt ontvangen. De inzending der advertenttën voor dat no. bestemd, kan geschieden tot Vrijdag 31 December, uiterlijk des namiddags 2,30 ure. Zij, die zich met I Januari a 8. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. De Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. Oorlogsoverzicht. Er is"op hot oorlogstcrreiu op de Kerstdagen, voor zoover wij weten, niets belangrijks voorgevallen. De wapenen hebben echter op de dagen waarop anders het „Vrede op Aarde" weerklinkt, niet gerust. Gevochten is er, maar niet meer dan anders. En menschcnlevens zullen daarbij ook wel te betreuren zijn. Dit is het ge wone verloop. Er gaal trouwens, sedert deze Europeesche oorlog is uitgebarsten, schier geen dag voorbij, of van beide kanten werden aan den wreed verslindenden afgod van den oorlog offers gebracht. Het schoonc beginsel der nlgemeene menschen- liefde is reeds sedert lang zoek ge raakt. .Volkerenhaat wordl gepredikt en met voordacht aangekweekt. In dit opzicht is liet een treurige tijd, waarin wij leven. Wij zien in geen oorlog, maar zeker indezen niet, iels verheffends. Integendeel. Hel mili tairisme, hetwelk men niet alleen in Duitschland. maar ook in Frankrijk, liuslaud en Italië heefl, viert hoogtij. Maar laten wij deze bespiegelingen afbreken en overgaan lot de ver melding van hetgeen met den oorlog in nauw verband staat. In Roemenië is de Senaat verdaagd. .Van te voren werd een commissie uit dit Staatslichaam door den Ko ning ten gehoore onlvangen. Zij bracht hem het antwoord op de Troonrede. De Koning zeidc, dat hij mcl vreugde en vertrouwen het be sluit van den Senaat begroette, om de regeering te steunen, die, naar bet schijnt, de neutraliteit wil. De President der Fransche Repu bliek, Poincaré, heeft aan den Czar van Rusland hel oorlogskruis niet de palmen voor militaire verdiensten geschonken. Welke militaire ver diensten de Czar evenwel heeft, zal vermoedelijk velen niel bekend wezen. Dit is ook niet noodig. 'Als Poincaré't verklaart, zal het wel zoo wezen. De Czar was er mee in de wolken. In een telegram heeft lijj aan Poincaré zijn dank betuigd, en levens ver klaard, dal hij het gezonden kruis zal dragen als een teekcu van de wapen broederschap die li'cl Russische leger met het Fransche verbindt. De Koning van Servië, die 71 jaar oud is, en die wegens zijn lioogen leeftijd niet meer in staat is de ver moeienissen van het krijgsmansleven mee te maken, is in Italië behouden aangekomen. Ook deze Vorst ontving van Poincaré liet oorlogskruis, als erkenning van zijn hooge militaire deugden. Voordat de Fransche gene raal, die met de overbrenging 011 aan bieding er van belast was, liet op 's Konings borst hechtte, kusttc deze liet. Rondom Saloniki is door de Grivk- sche regeering een strook gronds af gebakend. waaruit de Grieksehe troe pen zich hebben teruggetrokken. Deze strook zal. wanneer de troepen der Centraleii-mcl of zonder de Bul garen mochten besluiten over de Grieksehe grens te trekken, en de geallieerden, die zich in Saloniki ge ducht versterkt hebben, aan te vallen liet worstelperk worden, waarin de strijdende partijen elkander zullen slag leveren. Noch de Duitschers, noch de Oostenrijkers, noeli de Bul garen hebben evenwel lol heden toe de Grieksehe grenzen overschreden. Zij slaan er vlak voor. Uit de af wachtende houding, die zij aannemen zou men moeten opmaken, dat zij geen plan hebben de Grieksehe grens te overschrijden. Immers hel ware otikrijgskunmg aan de geallieerden zooveel tijd te laten om zich in Salo niki geducht te versterken. De uitslag der verkiezingen in Griekenland is uitgevallen len voor- deelc van de regeering, die wil, dat Griekenland zich buiten den oorlog houdt. De partij van Wenizclos had zich op diens aanraden van deelne ming aan de verkiezingen onthouden. De Koning van Engeland liecfl Kerstmisochtend de volgende dag order aan de troepen uitgevaardigd: „Een tweede Kerstmis is aangebro ken, en alle hulpbronnen van liet rijk zijn nog steeds in dienst van den oorlog. Uit mijn eigen naam en dien van de Koningin breng ik mijn hartgrondigen Kerstgroet en goede wensclien ter gelegenheid van het Kerstfeest aan allen, die Ier zee en Ic land de eer van den Engclschen naam ophouden. Met al mijn onderdanen stei ik absoluut vertrouwen in de officieren en manschappen van mijn viool, aan welke de veiligheid van het rijk is toevertrouwd, en met hetzelfde ver trouwen reken ik op de officieren en manschappen van mijn legers in Frankrijk, t Oosten en elders, over tuigd, dat huil toewijding .dapper heid en zelfopoffering, onder Gods zegen zal leiden tol de overwinning en een ecrvollen vrede! Velen hunner kameraden bevinden zich thans helaas in het hospitaal cn ik wensch met de Koningin hun onze diepe dankbaarheid te betuigen en de beste wenschen 0111 hun herstel. Officieren en manschappen van leger en vloot! Wederom gaat een jaar ten einde, zooals liet begon, in zware inspanning, bloedvergieten en lijden, maar hel doet mij genoegen te weten, dat het doel, waarnaar gij streeft, nader komt. God zegene U in al uw onder nemingen. In'Manchester heeft een fabrikant van munitie, om zijn arbeiders des naclils aan het werk te kunnen hou den. een orkestje laten komen, dat den gelieelen nacht opgewekte deun tjes speelde, en zoo de mannen uit den slaap en aan het werk hield. Een der laatste parlementsziltin gen duurde vijftien uren aaneen, en eindigde eerst des ochtends 0111 zes uur. Om vier uur waren er nog slechts twintig leden aanwezig. Een Ierscli lid begon luid te snorken, terwijl één der leden het woord voerde. Hij werd door den speaker (president) tot de orde geroepen. Hetzelfde gebeurde kort daarop met een ander lid. NIIPWSTIJDIN8IN. ENGELAND. In hel Lagerhuis iieefl zekere Sir R. Cooper beweerd, dat liet voor En geland maar beter zou zijn, indien Nederland, Denemarken en Zweden mei den vijand vereeuigd waren. Want er kwam in Duitschland nog veel binnen door die landen. Sprekende voor de regeering heefl lord R. Cecil krachtig gewaarschuwd tegen al Ie grootcn Ijver iu de con trole op den neutralen handel in dezen oorlog. „Onze blokkade" zoo zeidc lord 'R. Cecil ,.is een blokkade tegen Duitschland. Er was'te verstaan ge geven, dut wij daarmee niel tevreden zouden moeten zijn, doch dat wij alle neutrale landen zouden moeien blok- keeren en daarmee oorlog zouden moeten maken". Sir R. Cooper: „Enkel indien dit noodig is 0111 Duitschland doeltref fend Ie blokkceren". Lord R. Cecil: „Het is niet de politiek van Z. M. regeering 0111 oor log te maken met neutrale landen ten einde Duitschland effectief te blokkceren. (Hoort, Hoort). Een waanzinniger politiek is nooil in hut Huis voorgesteld". NEDERLAND. IJMU1DEN. De stroomtreiler „Zuui- stroom 2", heeft Zondagmiddag alhier aangebraoht 12 schipbreukelingen van het houten Zweedsche stoomschip „Export", welk stoomschip met een lading cokea van Emden naar Christine- hamn op de Noordiee door den storm totaal wrak geslagen is en m zinkenden toestand door den treiler, die ook door den storm eenigssins uit den koers was gedreven, werd uuigetiolt'en. Vrydagmorgeu sag men het schip in nood; alle reddingsmiddelen waren door den storm over boord geslagen en de machinekamer stond reeds onder water. De „Zaanstroom" zette de scheepsboot uit, die echter door de stortzet ën werd stuk geslagen. Met bovenmenseheiyke moeite slaagde men er eindelyfc in met een 1 ijn verbinding met het zinkende stoomschip te verkrygen en wist men een redding boei over te brengen. In deze boei werden alle opvarenden van het stoom schip behouden aan boord van den stoomtreiler gebracht. Men heeft het stoomschip niet zien zinken, doch had de overtuiging, dat het nog slechts enkele uren kon bly ven dry ven. Het stoomschip behoorde thuis te Gothenburg en stond onder commando van kapitein Rengtson. 's-GRAVENHAGE. Zondag heeft hier een ernstig ongeluk plaats had op de etoomtramlijn 's-GravenhageVoorburg, tengevolge van het door den wiseel rijden van een tram. Het ongeluk had plaats even voorbij de halte Voorburg, toen de tram uit Den Haag naar Leiden, welke had behooren te wachten, totdat de tram uit Leiden was gepasseerd, door den wiseel reed en zoodoende ter hoogte van de buitenplaats „Vreugde en Rustj', waar de weg een bocht maakt, botste tegen de van uit Leiden aankomende stoom tram. Beide tramrijtuigen werden zwaar be schadigd. De machinist van de tram, die uit Leiden kwam, het ongeluk ziende aankomen, sprong van zijn machine en viel in het water lauga den weg, doch werd ongedeerd op het droge gebracht. De machiniet van de tram uit Den Haag kreeg een beenwond. Een aanal personen, dat zich in de beide trams bevond, hoofdzakelijk militairen, die met Kerst verlof waren, liep min of meer ernstige verwondingen op, vooral beenkwetsuren. Het grootste aantal verwonden kwam voor in de tram die uit de richting Den Haag kwam aanryden. Het totaal aantal verwonden bedroeg [ongeveer 15, onder wie enkelen tamelyk ernstig. Van dezen zyn er aoht, onder wie een dame, binnengebracht in St.-Anthonius Hoye te Voorburg. Een dezer is vry ernstig gewond. Vier militairen onder wie een vry zwaar gewond, zyn vervoerd naar het militair hospitaal te 's-Gravenhage. Naar men mededeelde, ie een vrouw, die zich in een der tramrytuigen bevond ontijdig bevallen en in een partiontiere woning binnengedragen. De geneesheeren te Voorburg waren spoedig ter plaatse om de eerste halp te verleenen, terwjjl in den loop van den avond de officier van justitie by de rechtbank te 's-Graven hage en de substituut-officier te Voorburg verscheen om met den wnd. burgemeester een onderzoek in te stellen. ROTTERDAM. De 22-jarige juf frouw C. C. <ie V., vrouw van P. van D. te Wageningen woonachtig, waar haar man als milicien-soldaat in garnizoen is, bracht <le Kerst dagen bij haar ouders in de Banket- straat alhier door. Zaterdagavond omstreeks 11 uur, stond zij met haar broeders en zusters voor de deur van 't ouderlijk huis te praten, toen er twee huzaren gedetacheerd op Woudcnstey» hier ter stede, voorhij kwamen. Ken der huzaren, A. V. genaamd, wilde hel jonge vrouwtje, dal hij te voren nimmer gezien of gesproken liad, beetpakken. Zij ontsnapte aan zijn greep, liep de ouderlijke woning binnen en sloeg de deur achter zich dicht, waarop de huzaar inet zijn vuisten aan I10I slaan ging. Eenige oogenblikkcn later, in- de meening, dat de huzaren 1111 wel vertrokken zouden zijn, deed juffrouw Van D. de straatdeur weder open en kwam haar buiten. Maar zij waren er nog en de huzaar A. V. liep nu op haar af en stak haar, zonder dat er iels vooraf ging, in koelen bloede zijn knipmes tot hel heil in den rug. Wankelend liep zij eenige passen verder de straat in en zakte ineen. Door burgers opgenomen en binnen gebracht iu een café, kon dr. 1'. H. G. de Ridder slechts den dood con- statèeren. l)c metaaldraaier K. T. de V., die zijn aangevallen zuster, waarmede hij voor de deur had staan praten, te hulp kwam, werd 0111 die rede door den tweeden huzaar B. H U„ met een mes in den rechterschouder ge stoken. Hij is niet ernstig gewond. Beide huzaren namen de vlucht doch werden op den Goudschcusingel gegrepen en aan de politie overge leverd. Daar trachtte de huzaar A.V hel bebloede mes, waarmede hij den doodelijkon steek toebracht, in een zandbak te werpen, doch het werd opgemerkt en het mes in beslag ge nomen. Ook de huzaar B. H. B. werd in het bezit van een mes gevonden dat eveneens in beslag genomen is. De huzaren zijn vervolgens naar liet politiebureau in de Lange Toren straat gebracht, waar de commissaris van politie, bijgestaan door den in specteur des nachts de aangelioude lien on een twaalftal personen, die zieli als getuigen opgaven, in verhoor heeft genomen. De huzaar A. V. ont kent den steek te hebben .toegebracht doch de getuigen legden alle perti nente verklaringen af. Het lijk van de vermoorde vrouw is naar het ziekenhuis op den Cool- singel gebracht voor de gerechtelijke schouwing cn de beide huzaren zijn door den commissaris van politie ter beschikking van de militaire auto riteit gesteld, nadat de garnizoens commandant en de auditeur militair met het voorgevallene in kennis wa ren gesteld. De huzaren waren ccnigszins onder den invloed van gebruikten drank. Uit Stad en Provincie. Z1ER1KZEE. De vorige weck zijn hij den heer 11., wiens erf aan de Baan grenst, niet minder dan 5 vette konijnen ontvreemd. Het is fe hopen, dat liet aan de politic moge gelukken de dader(s) van dezen brutalen dief stal op te sporen. Met ingang vail 1 Jan. wordl de kommies .V. J. Neomagus ver plaatst van hier naar Vlissiiigen (hav.) HolUndtch Operette-Se/.el«ch»p, t Bovengenoemde Operette-Gezel schap, onder directie van den heer Nap de la Mar, gaf gisterenavond in de stampvolle Concertzaal „De Boe meibaron", een operette in drie lie drijven. Deze operette is van een hoogst grappigen en daardoor zeer verma- kelijken inhoud. Zij werd prachtig gespeeld, terwijl mooi gezongen en keurig gedanst werd. Het ballet vooral voldeed zeer. In het tweede bedrijf was het applaus zoo krachtig, dat het ge deelte, waarin hel refrein voorkomt van „Kleine meisjes moeten slapen gaan", nogmaals moest gezongen worden. De landlooper Droogkeeltje, waar voor de lieer P. Kohier uitnemend speelde, was in zijn soort een onbe taalbare figuur. Nogmaals, spel, zang en dans lie ten niets te wensclien over. Het slot heeft 011s echter niet ge heel bevredigd. Het kwam ons voor, dat men de operette wat besnoeid heefl, wal wel eenigszins jammer was. KederQkersTereenlgtng „Concordia". De Concertzaal was Zalerdagavond ter gelegenheid van het 35-jarig be staan der Rederijkers-Vereeniging „Concordia" zoowel boven op de galerijen als heneden in de zaal dicht bezet, zoodal de helder verlichte Concertzaal met haar versierd too- neel '11 zeer gezelligen aanblik bood. Opgevoerd werd „Papageno", een klucht in vier bedrijven, terwijl het Zierikzeesclie Strijkorkest in" de tUs- schen-bcdrijven zijn gewaardeerde medewerking verleende. Het geestig stuk, vlot gespeeld, ver maakte niet het minst wegens het ongedwongen spet van de dames en heeren dilettanten, die zonder uil- zondering hun rol uitnemend ver vulden, liet aanwezige publiek in liooge mate, zoodat daverende bij valsbetuigingen herhaaldelijk aan de speelsters en spelers ten deel vielen. Aan mej. W. C. Bal, die 25 jaar aan „Concordia" haar krachten heeft gegeven, werd '11 bloemenkrans aan geboden, terwijl de heer C. J. Verton, die zich dertig jaar op de planken beweegt, met een lauwerkrans om hangen werd. Een en ander ge schiedde onder een hartelijke en keurige toespraak van den voorzitter van „Concordia", den heer J. A. van der Valk en onder levendige toejui ching van liet publiek. Dat het Zierikzeesclie Strijkorkest mei zijn welgekozen programma der muziekstukken het zijne tot verhoo ging der feestvreugde bijdroeg, he- wees hel levendig applaus, hetwelk hem vaak op den avond len deel viel. De volgende Iwee voor deze gelegen heid vervaardigde liederen werden door liet auditorium met groote op gewektheid gezongen. Het eene laten wij hier volgen. Vijf en dertig jaren Heel dien langen lijd, Heefl Concordia zich aail de Kunst (gewijd; Speelde elk der leden Groote of kleine rol, Naar zijn beste krachten: Ernstig, blij of dol! (bis). Was I niet onberisp'lijie, Naar liet ons soms scheen, „Reek'nen wij den uitslag niet, [maar 'l doel alleen". Want zooals bij alles, Geldt liet hier vooral: D'allerbesle sluurlui slaan aan [veil'gen wal (bis). Menig' vroolijk' avond, Menig' prettig hal, Dat zoo menig paartje zich lierin'ren (zal, j Hadden wij te danken, Aan der leden werk, Blijv' Concordia daarom steeds groot en sterk. (bis). Steun' zooats Gij steeds deedt, led're goede zaak, Breng nog vele malen uren, vol ver maak, Blijv' hoe oud in jaren, Altijd jong van geest, E11 vier'fllnk en krachtig, eens Uw (gouden feest! (bis). Met een zeer geanimeerd bal werd de welgeslaagde feestavond besloten. Wij wensclien dit verslag Ie be sluiten mei den wensch, dat „Con cordia" in bloei hlijve toenemen, zoo dal zij eens haar gouden jubileum zal kunnen vieren. Hiervoor is echter noodig, dat nieuwe krachten zich bij deze zoo nuttige rederij kers-vereeni ging aansluiten. Men bedenke, dat van de tooucelkunst, wanneer deze

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1