ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 24 November 1915. SMICOLAAS. Itpiiymljniltias. EERSTE BLAD. Aanvoer Visch. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Staé en Provincie. (Z ierlkzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. Pr|js per drie maandenf 1,80. Franco per posti - 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afsonderljjke nummer» 0,06. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 72«te JAARGANG. N«. 9779 Diraoteur H. J. DE LOOZE Jr. Uitgavar-Haafdradactaurs A. FRAMKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,80. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel -0,15. By contract belangryke korting. Inzending op den dag ran uitgare róót 8.S0 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. GEGADIGDEN voor het pachten van de volgende perceelen grasgewas: le WandeliDg (van de Noordhavenpoort tot de Nobelpoort), 2e WandeliDg (van de Nobelpoort tot de Zuidwellebrug), 4e Wandeling (van de Westbrug tot de Hoofdpoortstraat), worden uitgenoodigd hunne aanbie dingen' in te zenden aan Burgemeester en Wethouders van Zierikzee vóór den 1 December e.k. Inlichtingen geeft de heer L. KOOP MAN Cz., Wethouder, belast met het toezicht op de plantsoenen. ZiRRiKZKB, den 22 Nov. 1915. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gozion liet bericht van het Centraal Bureau voor den afzet van vi89cherg-producten te Amsterdam; Brengt tor kennis van belanghebbenden, dat wogen» den onvoldoenden aanvoer van scbelvisch en bot niet aanvoeren van schol, deze week geen regeerings-visch alhier kan verkrijgbaar gestold worden. Ziekik7.ee, den 24 Novomber 1911. De Burgemeester voornootnd, A. J. F. FOKKER, Weth., l.°-Burgomoe»ter. Oorlogsoverzieht. De troepen der Centrnlen staan niet ver van Mitrowitsa en Prisjtina. Hel Servisehe leger bevindt zich ten gevolge van den boelen strijd; dien liet beeft moeten voeren, en tenge volge van ile ontzettende vermoeie nissen, die liet heeft doorstaan, 111 een toestand van volledige ontbin ding. Huizende Servische soldaten zijn lot krijgsgevangenen gemaakt, terwijl de - vreemde elementen, die lot soldatendienst in de Servische gelederen door de Serviërs gedwon gen zijn geworden, en meerendecls uit AlbaneezênMahoniedaiien en Bulgaren bestaan, zich vrijwillig aan ile. Bulgaren overgeven, t Overblijfsel van 't Servische leger, dat niet meer naar het Zuiden, naar Griekenland ontvluchten kan, moet zich of over geven. of gebruik maken van den moeilijken bergpas lussehen Mitro- wilza en Novibazar, den eenigen uit weg nog, om naar Montenegro te ontkomen. Eiken dag kan de val van Mitrowitza en Prisjtina verwacht worden. He Bulgaren, die door den bekenden generaal Bojadjef worden aangevoerd, zijn voornemens, 0111. als zij voor goed met de Serviërs hebben afgerekend, naar Macedonië op le rukken, teneinde liet Franscbe leger, dat hoofdzakelijk uil kaffers en andere negers bestaat, uit dit gewest te verdrijven. Bojadjef is. zooals hij verklaard heeft, voor de Franschen, die voortdurend le Saloniki troepen doen landen, niet in liet minst be ducht Hij heeft, gelijk hij zegt. liet met 800.000 Serviërs klaargespeeld, hij zal liet met de Franschen Ook wel klaar spelen. De helft der bevolking van Oud- Scrvië heeft m de vlakte van Konowo een toevlucht gezocht. Groot is liet gebrek, dal geleden wordt. Onder den blooten hemel brengt t grootste deel der vluchtelingen den nacht door. De Bulgaren hebben ten Zuiden van Pliilcp halt gehouden. Vraag is, of zij naar Monastir zullen oprukken. Grieksclie bladen beweren, dat om Griekenland te ontzien, de opmarsefs der Bulgaren tegen Monastir wordt opgehouden Zij zeggen, dat Duitsche en niet Bulgaarschc troepen Mona stir zullen binnenrukken. In liet Engelsche Lagerhuis zeide Minister Grey, dat al liet mogelijke is gedaan 0111 l Servische volk voor den hongersnood te redden. He rc- geering stelt al de pogingen in liet werk 0111 Servië van levensmiddelen le voorzien. Dit is ook al liet minste wat de Engelschen voor de Serviërs kunnen doen, nu hun militaire hulp, evenals in België blijkbaar te laat is gekomen. Nu aan de Serviërs de terugtocht naar Griekenland is afge sneden, behoeven de gealliëerden ook niet meer de vrees te koesteren, dat Griekenland van haar macht gebruik zal maken 0111 de Serviërs, die over de grenzen mochten vluchten, te ont wapenen en te interneeren. Griekenland moet zich bereid ver klaard hebben te demobilisecrcn wanneer de gealliëerden hun troepen uil Saloniki terugtrekken. Rusland trekt in Bcssarabië troe pen samen, teneinde Roemenië te nopen lot liet kiezen van de zijde der Entente. Of Roemenië door de samentrekking van Russische troepen in Res'snrabiö zich zal laten beïnvloe den. is een groote vraag. O111 het bruggenhoofd van Görz wordt nog steeds heftig tusscnen Italianen en Oostenrijkers gestreden. Terwijl de eersten al sedert maanden dag in dag uit de hardnekkigste po gingen aanwenden om in liet bezit van genoemd bruggehoofd te geraken, verdedigen de blutsten 't met groote standvastigheid. De stad Görz wordt door de Italiaanschc artillerie dage lijks gebombardeerd Rij de jongste beschieting werden twintig burgers gedood en dertig gewond, terwijl 16 gebouwen totaal werden verwoest, en 850 huizen en kerken werden be schadigd De Italianen, die nog steeds aan de Isonzo staan, hebben sedert zij den oorlog aan Oostenrijk verklaard hebben, aan gesneuvelden en gekwet sten een half millioen mannen ver loren. f5. De leider der leren, dc bekende Redmond, heeft bij een bezoek .uin liet Westelijk oorlogstcrrein de ler- sclie regimenten toegesproken en bun dc verzekering gegeven, dat geheel Ierland trotsch is op hun praestaties en dat de 'geleden verliezen door nieuwe recruten zullen aangevuld worden. Zijn redevoeringen aan liet front werden eens op eigenaardige wijze onderbroken. Er verscheen namelijk een „Taube" in de lucht Met liet oog op deze vliegmachine achtte men t raadzaam de vergade ring op te breken. Van St.-Nicolaas hebben wij de vorige maand den volgenden brief ontvangen. Madrid, 25 Oct. 1915. Mijnheer de Redacteur! Heb de goedheid in uw veelge lezen blad aan uw lezers en lezeressen mede te deelen, dat, bedroefd over liet ontzettend bloedbadhetwelk deze barbaarschc oorlog onder de beschaafde volkeren van Europa heeft aangericht, geroerd door het schrijnend leed, hetwelk liet verlies van zoovele menschenlevens in dui- zendc gezinnen heeft teweeggebracht eti getroffen door de ellende in de door den oorlog geteisterde streken, mis ik de zoo noodige opgewektheid dit jaar naar Nederland over te komen. Hoogachtend, (w.g.) ST.-NICOLAAS. Wij hebben dezen brief niet gepu bliceerd, maar terstond tot St.-Nieo- laas liet volgend schrijven gericht. Zierikzee, 10 Nov. 1915. Hoogvereerde Bisschop! Vergeef ons, dat wij aan Uw ver zoek, hetwelk in gewone omstandig heden voor ons een bevel zou wezen, niet aanstonds voldoen. Met Uw Eminentie beseffen ook wij levendig, dat op liet Europeescli oorlogstooncel één der bloedigste drama's van de wereldgeschiedenis wordt afgespeeld. Lag I aan ons Nederlanders, dan zouden wij aan dit jnenschoiiteerend treurspel van bloed en tranen reeds lang een einde hebben gemaakt. Maar wij staan, helaas! machteloos. Wij vermogen slechts te lenigen. E11 dien mensclienplicht hebben wij Nederlanders naar vermogen ver vuld. Zonder nevenbedoeling. Zonder streven naar I0011 of dank. Maar 1111 zoudt U, hoogvereerde Bisschop, zonder liet te willen, ons Nederlanders smartelijk treffen, wan neer U den hartewenseh van schier de geheele nalic, U in haar midden le zien. dit jaar niet vervulde!. Vooreerst Uw lievelingen, de kin deren, die den 5en December telken jure smachtend verbeiden, zouden bitter teleurgesteld wezen Ten tweede zouden de winkeliers, die blijkens de vele goederen, die zij hebben ingeslagen, vast op Uw komst hebben gerekend, schromelijke schade lijden. E11 ten derde zouden in liet alge meen dc mensChen, wanneer U niet verscheen, een smartelijke leegte ge voelen, O111 dit alles richten- wij tol Uw Eminentie liet eerbiedig verzoek. IJw jaarlijkseli bezoek, ondanks de zoo treurige tijdsomstandigheden locli niet achterwege te laten Hoogachtend, De .Redactie. Maandag ontvingen wij uit Madrid het volgend telegram „Ik zal komen ST.-NICOLAAS Na ontvangst van dit telegram hebben wij onze beste plunje aan getrokken, teneinde aan de Zierik- zeesche winkeliers nu jaarlijkseli bezoek te brengen Wij troffen liet niet. erg met liet weer Hel was mistig en vrij koud Er zit, dachten wij, zeker sneeuw of regen in de lucht. Voor alle zekerheid zullen wij ons bij den lieer E. .1. Kloote op de Sehuithaven, een puik adres voor paraplues en parasols, voorzien van een stevige paraptuie, een zoodanige, die hij een windstoot geen omge keerde, verschrompelde houding aan neemt Nadat wij voor een billijken prijs in liet bezit van een regen scherm gekomen waren, •togen wij naar de schoenenwinkels van de heeren J 1. Smailegant/e in de Korte St.-JanstraatJ H. knaap op de Oude Haven en naar de .,Nienwe Schoenwinkel" in liet Vischslop ofte wel ook Vischstraat genoemd, ten einde te onderzoeken of deze winke liers ondanks den oorlog, die den geregelde» aanvoer van vele han delsartikelen belemmert, ruim voor zien waren van schoenen, overschoe nen, laarzen en pantoffels. Wij kunnen op grond van eigen aan schouwen onzen lezers en lezeressen de verzekering geven, dal. wanneer zij op dit gebied iets noodig hebben, zij geen vergeefschen gang naar één der drie genoemde winkels zullen maken. In dezen tijd van iiel jaar, waarin men veel sneeuw of regen le verwachten heeft, is liet zaak goed geschoeid te wezen. Elke geneesheer vindt het uit ecu gezondheidsoogpunt zelfs een eerste vcreischte, dat men warme voeten heeft Wie tast van koude voeten pleegt te hebben, schaffe zich terstond een paar vilten pan toffels aan. Aan dc opgegevene adres sen heeft men een ruime sorteering. Het winterseizoen, dat dit jaar bizonder vroeg is ingetreden, beeft behoeften, die men niet straffeloos onvervuld kan laten. In Nederland moeten de menschen zicli naar liet jaargetijde kteeden. Gelukkig kan men op liet gebied der kleed ing ook le dezer stede van alles bekomen. Voor een colbert-eostuiim, winterjas, jekker, demi-saison of regenjas, in liet kort voor alles, wat bij het con- fectievak te huis behoort, heeft men hier degelijke winkels, di» wat sor teering, "kwaliteit en prijs betreft, voor de winkels in Holland niet be hoeven onder te doen Daar heeft men, om met sprekende voorbeelden onze bewering te staven, den heer C. Meutvese aan de Mol, den lieer Thicn op het Havenptcin, den lieer E. Ilollg op den Dam,enden lieer .1. den Boer in dc Poststraat, die de gelukkige bezitter is van ,.De Stad Parijs", iets wat de Duitscliers I10.111 benijden. Treedt, lezers en lezeressen, wanneer gij een solicd en mooi afge werkt kleedingstuk wilt aanschaffen of ,mel St.-Nicolaas cadeau wilt ge ven, gerust één dezer winkels bin nen, en gij zult. hiervan kunt gij verzekerd wezen, voldaan huiswaarts kecren. Dit zal ook het geval wezen wanneer men in den winkel van de Gebr. .Wiebols en in dien van den lieer J. I.abzowski komt, win kels, die een sieraad van den Oude Haven zijn en vooral s avonds, wan neer zij helder verlicht zijn, schitte rend uitkomen. Wij zullen ons niet wagen aan de opsomming van de diverse goederen, maar wensenen slechts le wijzen op de rijke collec tie damesmantels, japonstoffen en bonten De* dames, die hier haar inkoopen doen. zijn dan ook niet weg te slaan. Zij weten, dat zij er bet nieuwste, wat de 1110de aangeeft, kunnen verkrijgen. Voor de mode toch heeft elke dame diep respect. Dit verzekerde ons onlangs nog de heer B. H. Ideler anti de Mol. Ai wat verouderd is. ruimt hij dan ook in tijds op, teneinde steeds I nieuw ste in zijn manufacturenwinkel in voorraad le hebben. Zonder voor raad. geen winkel. E11 hoe ruimer die is, des te beter. Van den laatsten stelregel zijn de boekhandelaren in deze stad, de heeren Ochlman S op de hoek van de -Appelmarkt, .1 .C. de Mooij op liet Kraanplein en H. G. Erom op liet Havenplein, diep doordrongen Dit bemerkt men Ier- stond, wanneer men voor bun éla- lageramen staat, waar de nieuwste en mooiste boekon uitgestald liggen, of wanneer men bun winkel binnen treedt. En niet alleen zorgen zij voor aangename en leerzame lectuur voor oud en jong, maar ook hiervoor, dal men bij heil tal van nuttige artikelen hekomen kan, zooals portefeuilles van fijn leder, inktslcllen. pracht volle briefmappen, artikelen, die zich voor '11 passend Sl.-Nicolaasgescticiife bij uitstek goed Iconen Nu wij van de boekhandelaren gewagen, wen- schen wij van deze ongezochte ge legenheid gebruik Ie maken, teneinde aan den lieer Ochlman, die lieden zijn zestigsten verjaardag viert, onze hartelijke gelukwensclien aan le bie den. Wij meencn mede in den geest van St.-Nicolaas le handelen, wan neer wij hem nog vele gelukkige levensjaren loewenscheii, en dc hoop uitspreken, dal li ij in staat moge blijven even ijverig en krachtig lot bloei van zijn vijfmaal bekroonde zaak werkzaam te wezen. NEDERLAND. BOTTERDAM. Aangehouden is als verdacht van medeplichtigheid aan ver duistering van 2000 kilogram moi's, aan boord van een Noorsch stoomschip alhier, baas J. v. d. J., door een rijkeveldwachter te Spjjkenisse toen lijj op weg was om, op verzoek van een weger het geld, verkregen door den verkoop van de maïs, in ontvangst te nemen. Hij handelde daarbn geheel buiten weten van do ven nootschap, io wier dienst hij is en die met het geval niets te maken heeft. Baas J. van der J. wist ook niet, dat de burgemeester van Geervliet inmiddels op de inais beslag gelegd had, voor deze verkocht was. Thans bevinden zich nog h(j de rivier politie, behalve genoemde haas, in arrest de schipper uit Geervlietinet wiens vaartuig do maïs vervoerd word, twee graancontroleurs, een weger en een op houder. De aanvankelijk aangehouden schippersknechts zijn vrijgelaten, nadat gebleken was, dat zij met deze verduis tering niets te maken hebben. OLDENZAAL. Sinds eenige dagen is een gesloten postzak, afkomstig van Albergen en bestemd voor Almelo, zoek. Deze postzak, bevattende o.m. f 400 bankpapier en f 160 zilver, moest ver zonden worden per postrit van Albergen naar Oldenzaal en van daar „per spoor □aar Almelo. De condacteur van het poetrijluig in don trein, waarmede het vervoer van Oldenzaal naar Almelo moeet geschieden, miste de postzak op het traject Olden zaal— HeDgelo en gaf van het ontbreken onmiddellijk bij aankomst kennis. Ook de justitie werd kennis gegeven. Een onderzoek werd ingesteld, doch tot r.u toe zonder resultaat. Staatspensioen. ZIERIKZEE. Het getal personen, dat te dezer stede wegens 70-jarigeu leeftijd twee gulden staatspensioen ontvangt, bedraagt 218. Van af 2 December 1915 bedroeg bat aantal rentetrekkers 216. Hiervan zijn 13 fif overleden óf naar elders ver trokken. Naar wij vernemen, is in na volging der Firma .1. A. v. d. Sc hu ij t le Rotterdam, ook aan het personeel der Oil-Compagnie en dat van de N V. Zoutziederij ,.De Leijekeet" '11 duurtetoeslag van f 1 op hun week loon verleend. St.-Nicolaas. Met liet oog op de omstandigheid, dat 't St.-Nicolaasfeest op 11 Zondag valt, hebbed wij ons heden tot den waaniemeiideh burgemeester dezer gemeente gewend, teneinde van ZEd. Achtbare te vernemen, op welken dag naar zijn meening liet St.-Nico laasfeest hier hel best kon gevierd .worden. De burgemeester was \an gevoelen, did de Zaterdag voorkoop- en kijkdag zicli bij uitstek goed leent, omdat liet traditioneele St.-Nicolaas feest hoofdzakelijk als een kinder feest is te beschouwen en de school jeugd op Zaterdag reeds 0111 12 uur vrij is, wat niet liet geval is, indien dc viering van liet St.-Nicolaasfeest op Maandag werd gesteld. Slrooi- avond zal dus dit jaar op Zaterdag avond vallen. Beëedlglng. Ter burgerlijke terechtzitting van 't gerechtshof is mr. P. van Begieren Altena beëedigd als rechter in de rechtbank te Middelburg. Voor boakanliafhebbars. Liefhebbers van boeken kunnen ti. het nummer van dit blad een buiten gewoon mooie aanbieding vindeti van de firma Gebr. E. en M. Cohen te Amsterdam vroeger Ie Arnhem en Nijmegen Uil haren grooten boc- kenvoorraad hebben zij een lijst samengesteld van werken der beste schrijvers, standaardwerken, uitspan- ningslectiuir en hoogst nuttige hoeken. Men zie de advertentie in t nummer van heden. Op verzoek eervol ontslagen de gep. kolonel van den plaats, staf W. L. Brocx, als territoriale bevelhebber in het gedeelte van het rijk, omvattende Zee land alsmede het eiland Qoeree en Over- tiakkee, dit laatste voor zooveel het niet behoort tot het gebied van de Stelling Holbmdsch Diep en Volkerak. OUWERKERK. Bjj kon. besluit van 17 dezer is aan J. A. M. Hanssens, op zjjn verzoek, met ingang van I Januari, eervol ontslag verleend als burgemeester dezer gemeente. THOLEN. Naar wordt medegedeeld, zullen de pl&nnon voor den aanleg en exploitatie van een lokaalepoor op het eiland Tholén spoedig bij de betrokken gemeentebesturen worden ingediend. In Januari zal een algemeene vergadering worden gehouden. ANNA-JACOBA-POLDÉR lil een hevige mate heerscht alhier ;ook te "St.-FilipslaniL' onder ilc paarden '11 ziekte Het algemeen gerucht was .kwade droes". Thans moet door deskundigen vastgesteld zijn, dat liet borstziekte is Bij twee. landbouwers zijn er reeds paarden aan gemelde ziekte gestorven. Meerdere slacht offers worden gevreesd. THOLEN, 23 Nov.- Hedenmorgen vroeg is met de mist een ledige kast,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1