ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 12 November 1915. 1^ TWEEDE BLAD. Gemeentewsrken - Zierikzee. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Zierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. 1'rjjs p«i drie maanden1,30. Franco per poit- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummer»- 0,05. Verichjjnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. 72ste JAARGANG, Ne. 9774 Directeur A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRAMKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regel»f 0,80. lülke regel meer- 0,10. Reclame» per regel-0,16. By contract belangrijke korting. Intending op den dag van uitgave rcjur S.SO ure. De Directeur van het I Post- en Telegraafkantoor te Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden, dal met ingang van den Uien November a.s. het hulpposlkantoor te Ouwerkerk in verbinding wordt gesteld niet de tramlijn Burgh—Steenbergen aan de tramhalte le (lapellc, driemaal daags, n.l. te li 20 van., 11.33 v.m /12 111., en j li.21. a. oj) Zon- en Feestdagen alleen le 6.20 v.m.), onder gelijk tijdige opheffing der bodeloopen van Zierikzee naar Ouwerkerk v. v.; het hulppbslkiuiloor le Ouwerkerk zal zijn opengesteld op werkdagen: !)-12, 2-3 en 6,30-7.30, op Zon en 1 Feestdagen onveranderd, en dal van 715-7.30 a. gelegenheid bestaat tot hel afhalen van poststukken, de lichting der brievenbus Ie Yiane zal geschieden op werkdagen twee- maal. op Zon- en Feestdagen één maal, telkens na afloop der bestelling aldaar. De Directeur voornoem:!: BEÜMl-F. Bij boven gen o einden dienst kan worden geplaatst een arbeider, in hoofdzaak belast met hel onderhoud van de Ilavendijken. op een weekloon van 8. De aanstelling hecfl plaats een jaar tijdelijk. Bij gebleken geschiktheid zal lot vaste aanstelling worden overgegaan en wordt het weekloon resp. na 2 en 1 dienstjaren telkens mei .f 1 per- week verhoogd. De verplichte bijdrage in het Rijks- pensioenfonds bedraagt 8 °/o. Sollicitanten, niet jonger dan 21 en niet ouder dan 30 jaar, gelieven hun sollicitatiebrief met eventueele getuigschriften vóór 2b November le richten aan den Gemeen te-Bouw meester. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken- bekend, dat: a bij besluit van den Raad dezer Gemeente, d.d. 10 November j.l., No. 6,aan den pu- blieken dienst is ontrokken een strook ge meentegrond, liggende ten Oosten van het kadastrale perceel op den Scheepstimmerdyk, sectio E No 273, groot ongeveer 371/# M en deel uitmakende van den openbaren weg 4 sectie E No. 582, nader aangeduid op eene ter Gemeente-Secretarie berustende schets- teekening; h. zy, die bezwaren tegen deze onttrekking hebben, deze schriftelyk bij Burgemeester en Wethouders voornoemd kunnen indienen vóór of op 23 November a.s. Zierikzee, den 11 November 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER, Weth., l.°-Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. RAAPOLIE. De BURGEMEESTER van Zierikzee Gezien de circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 10 Novem ber j.l., No. 47003, afdeeling Handel; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de distributie van Raapolie is opgedragen aan het Centraal Administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen, 167, Noordeinde te 's-Gravenhage, en tot nader bericht do maximum-prgs voor den kleinhandel wordt ge steld op 65 cent per liter, zooals die voor de maand October gold, terwjjl nauwlettend zal worden toegezien, dat die muximum-prgs niet wordt overschreden en bij overschrijding on verwijld tot inbeslagneming zal worden over gegaan. Zierikzee, 12 November 1915. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER, Weth., 1°. Burgemeester. CHINA. Admiraal Tseng-joe-tsjeng, de mili taire gouverneur le Sjanghai, is in zijn auto op weg naar 't Japansehe consulaal. om daar de kronings- receptie hij te wonen, vermoord door 2 anti-monarchisten, die met auto matische pistolen 18 kegels op hun slachtoffer afgevuurd hebben De secretaris van den admiraal werd ernstig gewond. AMEBIKA. Een der grootste machinemagazij nen der Bethlehem Steel Cv., beval lende kanonnen en ander oorlogs materiaal, Ier waarde van millioenen dollars, is door brand vernield. Men gelooft aan moedwilligheid Acht honderd werklieden zijn ternauwer nood aan het gevaar ontkomen. Kapitein W. II. Billiard van de marine der Vereenigde Stalen, inspecteur van de 52 Amcrikaansehe stations voor draadlooze telegrafie in Amerika en de Filippijnen heeft in '11 interview over de ontwikkeling der draadlooze telefonie verklaard, er zeker van le zijn, dat binnenkort de minister.van marine in staat zal wezen om van zijn bureau uil met elk willekeurig Amerikaansch schip in elk willekeurig deel van de we reld te tclefonceren. 11ij gelooft, dat de draadlooze Iciefoniè over onbe- perktcn afstand kan worden toege past. iWeldra zal een poging worden gedaan om van het station te Arling ton, vanwaar Bullard onlangs met Parijs heeft gesproken, met Japan le spreken. ITALIË. IUHmoücIi p»ssaglemchl|> lu tlou grond geboord. Een telegram uit Ferryville meldt, dat <le „Ancona" op tl November om I uur 'smiddags hij Kaap Carbonera getorpedeerd is. De duikboot losle eerst 100 kanonschoten en lanceerde daarna een torpedo. Een telegram uil Tunis meldt, dat de Ancona" 122 passagiers en 60 leden van de bemanning aan boord had. Er moeten 270 passagiers gered zijn. De Amerikaansche gezant le P.ome bericht, dal men gelooft, dat ongeveer 20 Amerikanen met de „Ancona" zijn omgekomen. Een bericht uit Kaap Bon bevat de volgende nadere bizonder- heden over liet in den grond boren van de „Ancona". Hel schip voer langhaam in den mist en gaf seinen met de sirene, toen het twee onder zeebooten ontwaarde, die de Oosten- rijksche vlag voerden. De eene was circa 300 voet lang en had twee kanonnen. De andere onderzeeboot versperde aan de „Ancona" den weg, welk schip trachtte te ontsnappen, doch stopte zoodra het geraakt was. Juist was de achtste sloep uitgezet toen het schip zonk. Dc voorsteven verdween liet eerst in de diepte. De rest van de opvarenden, die zich op hel achterdek hadden verzameld gingen mei het schip onder. De 8 booten roeiden gezamenlijk in zuidwaartsche richting. Tegen zes uur werd een schip gezien, waarvan de lichten gedoofd waren. Er werd naar dat vaartuig geseind, maar toen het schip naderkwam en 't bemerkte, dat het door onderzeebooten werd achterna gezet, verwijderde het zich. De booten gingen toen van elkaar; één er van, met 24 menschen er in, bereikte de kust van Tunis op Dins dagochtend t) uur. De commandant vreestdat de andere booten waarin zich 241) menschen bevonden vergaan zijn. ■Woensdagmorgen werd ter hoogte van liet eiland ZemBra een boot op gepikt met 28 menschen erin. •Van het llalibiansche stoom schip „Ancona", van Napels naar New-York, zijn 130 overlevenden naar Bizerta gebracht. Er zijn 300 men schen verdronken, voor't mcerfendcel vrouwen en kinderen van landver huizers. s FRANKRIJK. Te Parijs is weer een ernstige verzakking van den grond voorgeko men. Op het Almuplein is een gat geslagen van bijna 30 M. lengte en 8 M. breedte. Be verzakking gebeurde 'sochtends legen Kalf acht; voorbij gangers zagen plotseling palen van het electrisch licht scheef zakken en in den grond verdwijnen. De ver zakking moet ook ditmaal verband houden met werkzaamheden aan den onriergrondschen spoorweg. RUSLAND. De nieuwe spoorweg naar de IJsneo. De Frank/. Ztg, deelt mede, dat linnen een jaar tijds en onder den iruk van de oorlogsnoodzakelijkheid een spoorweg is aangelegd van St.- Pelersburg naar de IJszee, 'tic reeds in November zal worden geopend; hel doel van dezen spoorweg is, om Rusland gelegenheid te geven, als de haven van Archangel bevroren is van de IJszee, van de Mlirman kust, lie bijna het geheele jaar ijsvrij is, oorlogsbehoeften naar Rusland le brengen. Dc nieuwe spoorweg is 110(1 KM. ang. De eerste afdeeling ervan was reeds in het vorige jaar gereedmaar loch is het aanleggen van een spoor- weglijn naar tiet noorden, door de wocsie gebieden aan de Wcslkusl van de Witte Zee en door hel bergachtige schiereiland Kola, binnen een jaar tijds, 'n verbazingwekkend stuk werk De aanleg kon plaats hebben, omdat dc regeering uil verschillende deeten van Rusland, zelfs uil Zuid-Rusland en Siberië, een leger arbeiders van 30 lot 40.000 man had gezonden, en eenige duizenden Oostenrijkse!»- en Duitschc krijgsgevangenen aan bel werk had gezet, om den spoorweg van le leggen. llet is nog niet te voorzien, welk nut de Russische regeering van den nieuwen spoorweg kan hebben, daar niét bekend is, hoe de scheepvaart om Noordkaap in den winter zal gaan. Maar de aanleg van dozen spoorweg in den daarvoor aange geven lijd, en tijdens den oorlog moet met recht een grootseli werk worden genoemd. ZWEDEN. De ertsboot „Skandia" uil Stock holm is na aanvaring mei liet s.s ..Freiholl'' uil Christiansuntl, dal met hout van Archangel naar Engeland op weg was, bij Hangsholmen ge- zónken. De „Freiholl" meende, •looi den grooten afstand lusschen dc lan taarns op de „Skandia" 2 schepen te zien en wilde daar tusschcndonr varen. waardoor het de „Skandia' midscheeps aanvoer. Bij de worsteling om in de reddingsboeien le komen zijn 3 man en 1 vrouw verdronken. De kapitein en 30 man zijn aan boord van de ..Freiholl" le Aalesiiiid aangekomen. De lading erts van de „Skandia", ter waarde van a I millioen kronen, was van f.arvik p.aar Duitschland onderweg. ENGELAND. Een 1 U-jarige Franschman, die er ouder uitziet, loeft op I oogenblik te Londen, om er Engelsch te loeren. De Matin geeft het volgend uil treksel van een brief, door den ion- geling aan zijn ouders geschreven: Hel is hier een opgewonden toestand. Ze hoonen me overal. Vrou wen houden me staande: ..Waarom neem je geen dienst?" Gisteren' heb ik. ergens op een plein, 'n werfloe- spraak aangehoord. De spreker wees het publiek op me: „Daar heb je er een, die geen dienst neemt!" Meteen voelde ik twee handen op mijn schouders. '1 Was een werfsergeant. „Waarom neem je geen dienst?" „Ik ben pas 16". „Ben je daar wel zeker van?" „En ik ben bovendien Franschman". - „Ben je daar wel zeker van?"... Eindelijk laat bij me los. Maar vanochtend kreeg ik een brief thuis van lord Derby; om dienst te nemen. Daareven, op straat, heeft een braaf oud vrouwtje me met de beste bedoeling in hei gezicht pro beeren te stompen. Als dat zoo door gaat, kom ik nog terug met om-logs wonden". Deze brief, zegt de Matin, doel denken aan een grap in 'n Engelsch blad. Twee werklieden in een bar „Als je mij vraagt", zegt de eene „zullen we in Engeland nooit dienst plicht hebben. Alleen zullen we alle maal worden gedwongen vrijwilliger le worden". NEDERLAND. IJMUIDEN. De Zeevisch-Vereen i- ging alhier zal a.s. Maandag n aan vang maken met de beschikbaarstel ling van zeevisch voor hinnenlanilseh verbruik. IJMUIDEN. Alhier is door de sloomlreiler „Greuvers 1JM. I 10' do bemanning aangebracht van den sloomlreiler „St.-Nicolaas IJM. 137" die op de Noordzee is overstoomd De overstooming heeft Maandag avond plaats gehad door 'n oorlogs schip, vermoedelijk van Engelsche nationaliteit en deel uitmakende van een kleine fottille. De Ireiler werd aan stuurboordzijde achter den steven langevaren en opengespouwen. Omtrent de overstooming van len stoomtreiler „St.-Nicolaas" beeft le schipper van den Ireiler nog dc volgende bizonderheden verteld: Onze vuren brandden helder, zoo dat hel niel mogelijk is, dat het oorlogsschip ons niet had kunnen zien. 'Waarschijnlijk heeft tiet bijzijn razende vaart ons le laai opgemerkt. Zeer bevreemdend is bel, lal 't oor logsschip niel gestopt beeft en bij gedraaid is, tenzij het mede ernstige averij heeft beloopen. Onmiddellijk na de aanvaring zagen dc nog drie apderc oorlogsschepen, voor zoover Ie zien torpedojagers, ons met groote snelheid voorbij stoomen. Geen van alle had vuren op. Wij begonnen uit alle kracht te fluiten, te roepen en le slaketen. doch er kwam geen luilp opdagen. Ons schip was aan stuurboordszijde bij den voorsteven van onder tot boven gespleten, waar door een groot gal ontstaan was en bel water liet schip binnenstroomde, dat echter op zijn waterschotten drij vende bleef. Lenigen tijd daarna zagen we een stoomtreiler naderen en we zetten de scheepsboot uit, die even wel door een luioge zee werd weg geslagen. De naderende Ireiler zette daarop zijn eigen boot uil en haalde ons in Iwee reizen van boord. Hel was loen ongeveer t uur in den nacht. Daar onze Ireiler nog niet geheel gezonken was, bleven we lol den volgenden morgen in de nabijheid. Dc schipper en 3 matrozen begaven zicli daarop met de scheepsboot van den helpenden Ireiler, de „Greuvers IJM. 110", weer naar liet-schip om Verbinding lusschen de beide sche pen tol stand te brengen en te trach ten I schip op sleep Ie nemen. De verbinding werd tol stand gebracht doch de „St.-Nicolaas" zonk hoe langer hoe dieper weg,.en men kon den Ireiler niet meer tegen de hooge zee optrekken. Door een stortzee werd de scheepsboot van de „Greit vers" tegen de „St.-Nicolaas opge slagenwaardoor ze grootendeels verbrijzelde. Met groote moeite heb ben toen de opvarenden van de Greuvers" met de lijnen dc vier mannen door het water van dc „Si. Nicolaas" gehaald. Door wind en slroom waren de beide schepen zoo dicht bij hel mijngebied gekomen, dat men, om niel met de beide sche pen le blijven, dc lijn van de „St.- Nicolaas" kapte, die in 't mijngebied wegdreef. VQf en ilertlg Ja»r postbeambte. ZIERIKZEE. liet zal a.s. Dinsdag 35 jaar geleden wezen, dat G. van iWanrooij alhier bij de Poslerij in dienst trad. Bij liet dezer dagen in liet Wil helmin a-Gasl huis le Amsterdam gehouden examen voor zieken-ver- pleging „Witte Kruisslaagde o.a Zuster C. M. lil. IJzerman, vroeger te Zierikzee. Bij Kon. bcsluil van 10 deze is aan E'. Nilant, burgemeester dei- gemeente Renesse, toestemming vei ieend om te Zierikzee te wonen. Dlotsehe stemmen. Verschenen is hij den uitgever H de .Vroede te Utrecht het eerste num mer van de „Dietsche Stemmen", Tijdschrift voor Nederl. Stambelan- gen, onder redactie van Professor Bodcnstein, Dr. Dc Clereq. F. R. Coers Frz., Mr. Van Es, C Gerrctson, E. H. Rietjens, Dr. Sandberg en A. J. a n Vesscm. Het tijdschrift, dat prijkt met een afbeelding van den gefusileerden Jo hannes Eourie, gevallen voor de Ned. aak te Pretoria op Zondag den 20 December 1914, in den ouderdom an 36 jaar, verschijnt in maandc- lijksche afleveringen. De prijs van een jaargang bedraagt 1' li .Wij bepalen ons voor heden tot deze aankondiging. Later, als wij het ijdsehrilt hebben doorgelezen, zullen wij liet hespreken. NOORDGOUiWE. Kerkvoogden en nolabelen alhier hebben onder zekere bepaling het traktement van den aredikanl met f 200 verhoogd; aan tel Ziekenhuis een jaarlijksche sub sidie van f 20 verleend en de jaar wedde van den stokman weder met f 5 verhoogd, een en ander in te gaan met 1916. BRUINISSE. 'Woensdagavond 1.1. werd in de conferentiekamer 'n ver gadering gehouden van -don Varkens hond, die door 67 leden werd bijge woond. Uil de rekenig van den boekhou der. den heer J. Vijverberg, bleek, lal de ontvangsten met inbegrip van hel goed slot van het vorig jaar hadden bedragen f 1012,64. De uit gaven bedroegen 1' 626,35, zoodat er een goed slot van f 116,20 was. Met groote meerderheid van stem men werden .1 Goudzwaard, J. IJ. Muller en M. C. Verhage als bestuurs leden herkozen. De heer Goudzwaard werd bij acclamatie als voorzitter herkozen. Uil liet verslag bleek, dal or 316 biggen en varkens zijn aangegeven; ziek en dood aangegeven 42 stuks; verkocht en opgeruimd werden 8 stuks, terwijl 8 varkens weer beter den Er werd een verlies geleden van f 541,55, terwijl wegens verkoop werd ontvangen f 119,75; in totaal word dus betaald I' 421,75. Er werden in bet geheel 120 var kens ingeënt. liet ledental verminderde met I, doeli vermeerderde met 13 leden, zoodat hel thans 213 bedraagt. STAVENISSE. Alhier zijn dezer dagen weder zes regeeringsvarkens aangekomen, die tegen den prijs van 16 cent per pond spoedig aan den man gebracht waren. Ook heeft men hier door tusschenkomst der regee ring gekregen 800 pond puike na tuurboter. die tegen den prijs van f 1,45 (behalve de transportkosten) per K.G. aan de winkeliers geleverd wordt. Wekelijks kan t gemeente bestuur over een partij boter be schikken. KORTGENE, 10 Nov. Gisteren morgen werd bier een luchtballon gezien, uit Zuidelijke richting op ge ringe hoogte voorbij drijvende. Deze ballon is op het terrein van den lieer Dieleman, landbouwer alhier neer gedaald en bleek onbemand en van Duitsche nationaliteit te zijn. Post eu Telegrafie. KERKWERVE, 12 Nov. Met in gang van 13 dezer zal een nieuwe postdienst regeling van uil deze ge meente aanvangen. Vertrek der posten 6.30 v.m 10.45 v.m. en 4.10 n.m. Aankomst der posten 6.40 v.m., 12.45 n.m 5.20 's avonds. AanbestedingenVerkooplngen, enn. ZIERIKZEE, 10 Nov. Ten ovei- staan van notaris- Biermasz werden heden publiek verkocht de volgende onroerende goederen, behoorende aan de erven van den heer .1, Kooij- inan Gemeente Ooslerland. 37.90 Aren pachtvrij bouwland, nabij de Blauwe Keet, bij de hoop voor f 660.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1