ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 10 November 1915. EERSTE BLAD. (Z ierlkzeesche C o ii r a n t ABONNEMENT. Pry a per drie maandenf 1,80. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar -10,-. Afzonderlijke nummer»- 0,06. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 72«te JAARGANG. - Na 9773 Dirwcfaur i A. J. DE LOOZE Jr. Ullgavar-Hoofdrailacteiiri A. FRÜNKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. lteclaraes per regel- 0,16. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag ran uitgave vóór I.IO ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Oorlogsoverzicht. [u liet Engélschc Hoogerhuis heeft Lord Milner de regcering beschuldigd idle berichten aangaande den oorlog optimistisch 1c kleuren. Hij uitte daarbij de klacht, dat de Engelsche officieren de Duitsche berichten over geleverde gevechten betrouwbaarder beschouwden dan de Engelsche. Ze ker is Jiet, dat de oorlogsberichten, die door de nieuwsbureaus Renter en Havas langs den weg der telegraaf dc wereld worden ingezonden, vaak het stempel van groote eenzijdigheid dragen, en daardoor dikwerf geen juiste voorstelling van de oorlogs gebeurtenissen geven. In hetzelfde staatscollege voerde de hoogbejaarde Lord Courtney het woord. Deze zeide, aanhalend de woorden, die Miss Cavell in haar laalsté oogen- hlikkcn gesproken heeft, dat staande voor God en de eeuwigheid, men nog aan iets anders behoefte heeft dim aan vaderlandsliefde, en dat als aan dezen oorlog geen einde gemaakt werd. hij zou worden de ondergang van de Europeesclie beschaving. Maar beste Lord, is niet uit den aard elke oorlog in strijd met de beschaving. En niet alleen met de beschaving, maar ook met het recht, omdat door het geweld wordt be slist wiens haan zal Koning kraaien. Help mede lol de afschaffing van alle legers, lol de slooping van alle vestingen en totdeoiibruiKbaar- ïnakiug van alle wapenen, en dc oorlog behoor! lol de geschiedenis. Maar zoolang dal niet gebeurt, zal 'in het algemeen de oorlog in de hand van eerzuchtige potentaten on geld zuchtige groothandelaren een middel wezen lot verwezenlijking van hun oogmerken. Maar toch verdient deze Lord, die den moed had zijn wensch tol vrede in het Engelsche Hooger huis te'ui ten. een woord van lof. En al wordt die wensch ook door lion derdduizenden op het vasteland ge koesterd van vrede is nog geen symptoon te ontdekken, in Londen is men nog gisteren bij gelegenheid, dat de Lord-Major zijn tocht door de City. deed, druk aan het werven van vrijwilligers voor den oorlog geweest. Of 't resultaat had, is 'n groote vraag. Te oordeelen naar de omstandigheid dat men zelfs een duizend doofstom men heeft aangeworven, zouden wij geneigd wezen Ie verklaren, dat in het algemeen de Engelsche bevolking niet veel voor dezen oorlog voelt, en <lal zij liever onderworpene volken AustraliërsBoerenCanadeezen enz. voor de economische, belangen van Groot-Biïttannië laat vechten, dan zelf daarvoor ten strijde le gaan. Nog steeds trekken de krijgsver richtingen op Servisch grondgebied de grootste aandacht. Daar wordt op liet oogenblik het felst gevochten, en niet reden, want met liet bczil van Servië hangen dc belangen der Centralcn nauw samen. Deze maak ten zich reeds meester van de vrije- en onbelemmerde vaarl op dé Donau, zoodat uit Rumèniê en Bulgarije alle goederen en waren naar Oostenrijk per scheepsgelegenheid kunnen ver voerd worden. De oogst van '1 vorig jaar en dit jaar kan nu vrijelijk uit Rumenië naar Oostenrijk en Duitsch- land uitgevoerd worden. Zoowel de granen als de andere landbouwpro ducten uit Roemenië zullen zeker in Oostenrijk een welkom afzetgebied vinden. En nu de Centralen door de Bulgaren ook Nisj veroverd hebben, nu hebben zij ook den spoorweg, die loopt van Belgrado over Nisj naar dc grens geheel en al in luin macht, wat van groote beteekenis is. Door deze spoorwegverbinding tocli kunnen de Centralen al wat zij voor hun leger en de bevolking van noode hebben, betrekken uit Klcin-Azië. De Bulgaren zetten hun overwin- ningstoebt door Oostelijk Servië voort en veroveren plaats op plaats, terwijl uit t Noorden de Duitscliers en Oostenrijkers de overwonnen Ser viërs voor zich uit drijven, 't Schijnt dat de kracht van deze thans gebro ken is. De correspondent van liet Seri Tageblalt seint uil liet oorlogspers- kwartief aan dat blad: „Het inner lijke en uiterlijke verband van liet Servische leger begint uit elkaar le vallen. Hel leger, dat uitsluitend aan gewezen is op het ruwe en zoo goed als onbewoonde bergland ten Zuiden en ten ^Westen van de Morawa. kan de reeds onvoldoende trein niel met de noodige haast met zich mee voeren. Voortdurend komen de ver- olgers in aanraking niet geheele treincolonnes, die in de slijk zijn blijven steken. De geleiders doen geen ernstige pogingen meer om den trein vooruil te bitengen, doch geveil zich eenvoudig over. tn de laatste dagen alleen maakten de legers van Gallwitz en Koevess met inbegrip an de 3000 man, die .te jtröêjevatsj ge vangen werden genomen. 12000 ge vangenen. 'I Totale aantal gevangenen sedert liet begin van het offensief, wordt daardoor op rond 10.000 ge bracht De Bulgaren hebben Noorde lijk en Zuidelijk van Nisj de toegang tot 't dal van Aleksinae—Leskovatsj vcrnieestcrd en verdrijven daaruit dc laatste vijanden. Van het Oostelijk en .Westelijk oorlogsterrein vallen geen belangrijke krijgsverrichtingen le vermelden. markt een veulen had verkocht voor 1' 250, is des avonds op den Petten- laakschen weg, dicht bij deze stad, door drie mannen aangevallen, die hem ernstige verwondingen toebrach ten en van zijn geld beroofden. BERGEN-OP-ZOOM De Duilsche grenswachten hebben consigne ont vangen, zooveel mogelijk den smok kelhandel in de hand te werken, ja, zelfs te trachten de Hollandsche mi litairen door geld om le koopen. (De Tijm Uit Stad en Provincie. NHPWSTIJDIN61N. ZUID-AFRIKA. Men meldt uit Kaapstad, dat hel zeker is, aangenomen, dat de herkie zingen in Potchefstrooni en Klip rivier lengevolge hebben, dal de mi nisters Nicolaas de Wet en Burton gekozen worden, dat het Ministerie ongewijzigd voor liet Parlement zal verschijnen. De zittingen zullen waar schijnlijk een maand lang plaatsvin den. De voornaamste kwestiesdie behandeld zullen worden, zijn leve ring van hel oucrzeesche contingent en een troepenmacht voor 'Britsch Oost-Afrika Op 19 dezer, wanneer hel nieuwe parlement bijeenkomt, zal Hertzog een motie voorstellen om .urn de regeering het vertrouwen van het parlement te onthouden. De be doeling van deze schijnbaar nutte- loozc politieke zetis,om nadrukkelijk "l feit te doen uitkomen, dat Botha's groote meerderheid overwegend uni onistisch is. Hertzog heelt, toen hem over ver zoening gesproken werd, verklaard, dat er geen sprake kan zijn van toenadering tusschen de Zuid-Airi kaansche en nationalistische partij, zoolang Botha aan 'het. hoofd van 's lands zaken blijft. DUITSCHLAND. De naaml. vennootschap Friedrich Krupp zal met een netto-winst van 86.1 millioen Mark (tegen 33.9 niilH oen in het vorige jaar) 12 procent dividend uitkeeren (evenals t vorige jaar). Daarbij worden groote reserves gemaakt voor de financiëelc.verster king in de sociale behoeften der werklieden, en bovendien 23 7 milli oen voor de oprichting van'n Krupp- fonds van algemeene strekking ten behoeve van kinderrijke gezinnen van gesneuvelde of zwaar gewond strijders. NEDERLAND. HAARLEM. Naar het lutis van bewaring alhier is overgebracht de arbeider iW. uit Zaandam, die bij 'n vechtpartij aldaar 'n jongmensch .1. D. genaamd, over een ijzeren hek had gesleurd, waardoor zulke ern slige verwondingen ontstonden, «lat D. aan de gevolgen daarvan in het Bitrgerziekenhuis te Amsterdam is overleden. s HERTOGENBOSCH. Zekere d. Berg uit St.-Michelsgcstel, die 1.1. Maandag op de Hedelsche paardeu- ZIERIKZEE, 10 Nov. Bjj kon. besluit van 6 dezer zijn, ingevolge de Pensioen wet voor gemeente- ambtenaren 1913, de volgende pensioenen verleend, als aan: A. Th. C. Swenne, hoofd van het her- halingsonderwijs te Wissenkerke, f 25; D. Brandenburg, klokkenist en klokluider te Haamstede, f 5; D. Brandenburg, kantoorhouder van het hulptelegraafksn- toor te Haamstede, f 88; A. Bossaert, brugwachter te Zierikzee, f 55. Op de voordracht voor genees heer hij den gemeentelijken genees kundigen diens! Ie s-Gravenhagc, komt o.a. voor dr. I) Buijze, thans arte te Terneuzen. Onteigening te IlHiustedo. Bjj de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen in de gemeento Haamslede, noodig voor den aanleg van oen voet pad van den Verlonsweg naar den vuurtoren aldaar. De onteigening wordt noodig geacht ter uitvoering van hel raadsbesluit der gemeente Haamstede om bovengonoemd voetpad aan te leggen tor voorziening in liet gemis van een behoorlijken ver bindingsweg tusschen de bij den vuur toren staande woniDgen en het dorp. Te Doesburg is op 81-jarigen leeftijd overleden de heer C. F. .Westerburger, die van 1870 1903 commissaris van politic Ic Middel burg was. SCHERPËNI8SE. Openbare Clemeen teraadsvergadering op Donderdag 9 November. De notulen der vorige ver gadering worden onveranderd goed gekeurd. Ingekomen zijn de volgende missives: van Gedep. Staten betredende een rijksbijdrage in de kosten voor 't lager onderwijs in 1913; van Gedep. Staten betreffende de mededeeling, dat tegen de vastgestelde instructie voor den gemeente-ontvanger geen bedenkingen bestaan; van de Gezondheidscommissie betref fende de bevindingen vau een bezoek aan de gemeente op 10 Augustus 1915 van den Commissaris der Koningin betreflende de benoeming van leden der Commissie tot wering van Schoolverzuim. De begrootiug voor 1915 werd gewij zigd door vermeerdering in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 38,10. De beschikking over onvoorziene uit gaven werd vastgesteld op f 66,17. Vastgesteld werd de rooilijn voor een te bouwen woonhniB voor C. G. Hartog Az. aan den Achterweg. De ontruiming van de onbewoonbaar verklaarde woning van wed. P. Suurland, werd met 6 maanden verlengd. Besloten werd tot niet-toetreding bij de vereeniging van kleinstedelijke en plattelandsgemeenten. Op het adres van de afdeeling Tholen en St.-Filipsland van den Nederlandschen Onderwijzersbond inzake regeling jaar wedden, werd afwijzend beschikt. Het verzoek betreffende de verboo gingen der jaarwedden van de onderwijzers Hage en Meulendijk werd afgewezeD. Aan den onderwijzer Hage werd een duurtetoeslag toegekend van f 50. De jaarwedden van den burgemeester en den secretaris werd gebracht op f 675, zjjnde het minimum door de G Staten aangegeveD. De begrooting voor 1916 werd gewij zigd naar aanleiding van een opmerking van Gedep. Staten en in verband met de verhooging der jaarwedden van den burgemeester en den eecretariB. Het verzoek van den gemeente-veld wachter P. Jobse, om een gratificatie, werd aangehouden tot de laatste in dit jaar te houden vergadering. Hierna werd de vergadering gesloten. K ERKNTEÜ W 8. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Asperen: ds R. Sleen- beek te Schcrpenisse ELKERZEE Op Zaterdag 13 Nov. zal er van half elf tot half ëén slem- ming zijn voor drie notabelen. Aftre dend zijn de heeren S. H. Gast, W. Dijkman en P. .Gast. ST.-ANNALAND. Bij de verkiezing van een notabele op Maandag, in plaats van wijlen den heer .lan Glcn- haas, verkreeg de heer Joh. Elenbaas Jnuz. 136 en de heer G. Goedegebuure 53 van. dc 200 uitgébrachte stem men, waaronder 2 van onwaarde, zoodal eerstgenoemde is gekozen. THOLEN. Bij dc gehouden stem ming lol verkiezing van 1 kerkvoogd en notabelen zijn gekozen: tot kerk voogd 11. G. Deurlob aftr.en lot nolabelen lz. Christiaan-se en M. dc Korte aftr. in de vacature Geluk werd lol notabele gekozen D. v. d. Velde .Wz. met 35 stemmen, terwijl 27 stemmen op L. Janssen warén uit gebracht. De opkomst der stemgerechtigde lidmaten was niet rooskleurig, vooral de rechtzinnige partij was slecht op gekomen. TWEEDE K A M li It. Zitting van Dinsdag. Ingekomen ziju de geloofsbrieven van het hieuwgekozen lid voor Amsterdam IX, den heer J. van den Tempel. De lieer Koster, afgevaardigde voor Assen, legt in handen van den voorzitter de voorge schreven beloften af, nadat tot zijn toe lating was besloten. Daarna is aan de orde het wetsontwerp tot goedkeuring der overeenkomst voor terreinruiling voor den bouw vau een postkautoor te Rotterdam. De heer Bichon betoogt, dat 't systeem, waarnaar in ons land postkantoren wor den gebouwd, niet deugt. De beer Spiekman vraagt, of de regee- riug met de bouwplannen voor het post kantoor niet al te geheimzinnig omgaat die plannen moeten ter kennis komen van het publiek, inzonderheid van de deskundigen onder het publiek. Minister Lely zal rekening houden met de wenken van den heer Bichon in zake den bouw van het postkantoor te Utrecht, De bouwplannen van het postkantoor te Rotterdam zijn toegezonden aan het ge meentebestuur, dat er mee accoord gaat. Tegen publicatie der plannen bestaat geen bezwaar. Het wetsontwerp werd daarna zonder hoofdelijke stemming aapgenomeu, even als het onteigeuingswetje voor uitbreiding van de halte Noordkraajjert. Vervolgens is aan de orde het wets ontwerp tot goedkeuring der overeen komst met den Kon. Holl. Lloydtot nadere wijziging der overeenkomst be treffende het onderhouden van den stoom vaartdienst tusschen Nederlank, Brazilië en Argentinië, voor vervoer van buiten- landsche mails. De heer Benmer bestrijdt dit voorstel, o. a. omdat de linancieele toestand van een Lloyd het niet noodig maakt, en omdat bij het oorspronkelijk voorstel niet uitsluitend aan het vervoer van Neder- landsche mails is gedacht. De heer Jannink is er tegen en deelt 'sheeren Beumers bezwaren. Als de mi- nieter het billijk had gevonden, dat de Lloyd een gedeelte kreeg van de gelden Mie door het toenemende vervoer van buitenlandsche mails aan den Staat komen, had hij met zulk een voorstel moeten komen, maar zich niet moeten verschuilen achter de opvatting, dat dit destijds de bedoeling zou geweest zijn. Minister Lely beantwoordde wegens ongesteldheid van zijn ambtgenoot Poe- thuma, de sprekers. Het voorstel in zake het vervoer der buitenlandsche mails door den Kon. Holl. Lloyd naar Brazilië en Argentinië werd aangenomen met 33 tegen 32 stemmen. Daarna is aan de orde bet voorstel- Eland, om te voorkomen, dat kapiteins en hoofd-officieren ten gevolge van de mobilisatie niet tot respectievelijke hoofd en opperofficieien kunnen bevorderd worden. Minister Bosboom ontkent, dat de mobilisatie de promotie heeft vertraagd. Officieren die thanB gepasseerd zijn wegens het overschrijden van de leeftijds grens, zouden toch niet bevorderd zijn. Ook acht de Min. de kans dat 't tegenover gestelde nog zou kunnen gebeuren, zeer luttel. Hij ziet er een gevaar in voor een geval de leeftijdsgrens te verhoogen. De Eland trekt zijn voorstel in, daar bij volkomen bevredigd is door betgeen de minister beeft medegedeeld. De beer Jannink brengt rapport uit over de geloofsbrieven van den heer van den Tempel en concludeert tot zijn toe lating, aldus besloten. Aan de orde is alsnu het wetsontwerp tot wijziging der bepalingen betreffende den zoutaccijns. De beer Arts zegt, dat de buitenland sche zoutindnstrie wordt beschermd ten koste van de binuenlansche32 zout ziederijen zullen bij aanneming van dit ontwerp in hun bestaan worden bedreigd. Hij zal tegen het ontwerp stemmen' In behandeling komt het amendement- Gerritson, om het wetsontwerp tot zijn oorspronkeljjken omvang terug te bren gen, n. 1. om alleen inlandssh zout voor industrieel gebruik van deu accijns vrij te stellen. De heer Gerritson licht dit amendement uitvoerig toe. De beer Ter Laan (Rotterdam) ver dedigt het ontwerp en bestrijdt het amen dement, daar do Nederlandsche zout- iudustrie steeds in aanmerkelijke mate protectie heeft genoten, zonder redelijken grond. De heer Marchant verdedigt het ont werp, daar het slechts betreft 1millioen K.G. zout voor industrieele doeleinden, tegen 07 millioen K.G. in het geheel. Minister Treub achtte deze zaak zeer opgeblazen waar in een adres is gezegd, dat bet gaat om bet bestaan der Neder landsche zoutrstlinadeurs. Zjj hebben een grooten voorsprong, en dit ontwerp brengt in dien grooten voorsprong slechts zeer kleine vermindering. Ook zal de schat kist geen cent derven. De Minister treedt in uitvoerige be cijferingen, ter bestrijding van hetgeen door vorige sprekers ie gezegd en door rsffinadeurs in adressen enz. is verklaard. Vrijdagochtend afdeelingsonderzoek vau eenige wetsontwerpen. Openbare Gemeenteraadsvergadering van Zierikzee, gehoudon op Woensdag 10 November, 's namiddags ten 2 ure. De waarnemende burgemeester, inr. A. J. F. Fokker, deelt bij de opening der vergadering mededat de beeren Van den Bout en Polvliet verhinderd zijn de zitting bij te wonen. Een schrijven van bet bestuur van bet Ziekenhuis SchouwenDuiveland, verzoekende een hoogere subsidie, wordt, als zijnde ODgezegeld, niet in behandeling genomen. De rekening van het Burger-Weeshuis wordt, overeenkomstig het advies der commissie, uitgebracht door kaar rappor teur, den heer W. C. de Crane, goed gekeurd in ontvang tot een bedrag van f 9144,685 en in uitgaaf tot een som van f 8093,04, sluitende alzoo met een batig saldo van f 1051,64'. Eveneens werd goedgekeurd de be grooting van het Burger-Weeshuis. Het rapport hierover wera uitgebracht door den heer Boone, bij ontsteutenis van den heer Van den Bout, De begrooting werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 9828,80. Naar aanleiding van het verzoek van A. Pannekoek, landbouwer te dezer stede, om een gedeelte van den openbaren weg op den Scheefetimmerdijk ter grootte van ongeveer 37J M2. in erfpacht te mogen ontvangenwerd conform het voorstel van burgem. en weth. besloten, om bedoeld stuk gemeentegeond aan den publieken dienst te onttrekken en burg. en weth. te machtigen dat stuk grond aan A. Pannekoek onder bepaalde voor waarden in erfpacht nit te geven. Besloten wordt aan het bestuur der vereeniging tot Oprichting en Instand houding van de Ambachtschool te ver-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1