ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 3 November 1915. EERSTE BLAD. Veemarkt te Zierik/ee Maximum-prijzen. (Z ierikzeesclie C o u r a n t ABONNEMENT. Prya per (lrie maandenf 1,80. Franco per poat- 1,00. Voor het buitenland per jaar - 10, Afzonderlijke nummers 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrydag. 72sta JAARGANG. - Na. 9770 Diractauri A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Heef dredaoteur A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,80. Elke regel meer- 0,10. Keulames per regel- 0,15. Bjj contract belangrijke korting. Inxeuding op den dag Tan uitgare róór S.SO ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. op eiken Donderdag tot de eerste helft van December a.s., op de Bchuithaven, van des voormiddags !l nur tot des namiddags 3 mir. De BURGEMEESTER van Zierikzee: Gezien de circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 1 Novew- her j.lNo. 45300, afdeeling Handel; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat j doordien Minister, behoudens vro< gere vervanging voor de maand November is vastgesteld de navolgende ljjst van maxiiuum-prjjzen, waardoor 1 de vorige, vastgesteld bjj circulaire van 2 October j.l., No. 39200, vervalt. LIJST van eenige der meest voorkomende artikelen met daarvoor aangenomen maxi mumprijzen. (Dc/.e prezen hebben uitsluitend betrekking op de gewone qualltelten. De liixe-sorteerliigeu. waarvoor ln gewone tijden reeds veel hoogere prijzen worden betaald, blijven bulten aan merking). GroothandolprQzen. Hegeeringstarwemeel (by verkoop op meel- kaart)per 100 K.G. f 13,50 Tarwebloem (gebuild inl.) 100 -18,25 Tarwemeel (ongebuild) 100 -15,25 Boter (bö verpakking in wit t'ust van 50 K.G.) per - 1,45 Boter (bjj verpakking in wit lust van 25 K.G.) 1,40 Boter (by verpakking in Delftsch ot' Leidsch fust van 20 K.G1,50 Boter (by verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 10 K.G1,51 Volvette Goudsche Meikaas met Rijksnierk .per 50 -50, Volvette Goudsche Meikaas50 -48,— Edammer Meikaas (40 9 50 - 47, Volvette jonge Goudsche en Edammerkaas met Rijks- merk 50 - 42, Volv. jonge Goudsche kaas50 -40,— Jonge Edamm. kaas (40+) 50 -39, Jonge Goudsche (40 50 - 38, Edammer- en Goudsche kaas (30 950 - 33,- Edammer- en Goudsche kaas (20 050 28,- Magere Edammer- en Goud sclie kaas 9 50 -18, Leidsche en Delftsche ko- mynekaas l). 50 -42, Friesche nagelkaas 9 50 -21, Rijst (Grofmiddel Bassein of Rangoon) le handcon dities 50 - 9,75 Rijst (Voorloop Bassein of Rangoon) le handcon dities 50 -10,50 Rjjst (Grof voorloop Bassein &j of Rangoon) le hand condities50 -11, Havermout100 - 24,— Suiker (witte geraffineerde). 100 - 51, Margarine Peekof lie100 - 31,— Cichorei 100 - 26, Raapolie Zeep (zachte, groeno of gelo) 9 Deze pryzen zjjn niet van toepassing op room on lunchkaas en kaas bereid onder Rab binaal toezicht. Onder kaas gemerkt 40 30 of^20 wordt kaas verstaan, welke respectievelyk 40 pet. of meer, 30 pet. of meer of 20 pet. of meer vet in de droge stof bevat. Exporteurs zijn verplicht op last van de Rijks commissie van Toezicht op de Kaasvereeniging uan bij de Kaasvereeniging ingeschreven gros siers kaas te leveren tegen f2 beneden den maximumprijs voor verkoop in het groot. By verkoop van kaas aan detailhandelaren kan f 2 hoven den maximumprys voor verkoop in het groot in rekening worden gebracht, in dien de hoeveelheden ten hoogste 50 K.G. per zending en per week aan denzelfden afnemer bedragen. Opgemerkt wordt nog, dat de vorenbedoelde pryzen slechts betrekking hebben op boter en kaas bestemd voor verbruik in Nederland. Voor boter bereid onder rabbinaal toezicht kan door de Rijkscommissie van Toezicht op de Botervereeniging in overleg met de betrokken handelaren of boterbereiders een verhoogde prys worden toegestaan. Voor speciaal verpakte boter zal geen vergun ning tot prysverhooging meer worden verleend. -) Van de grootste margarinefabrieken is de verzekoring ontvangen, dat voorloopig de pryzen der bekende merken niet zullen verhoogd wor den mede met het oog op de onderling uiteen- loopende pryzen der verschillende merken wordt derhalve voor alsnog eenvoudigheidshalve geen maximumprijs vastgesteld. Klelnhandelprfycen. Regeeringsbrood (by verkoop op broodkaart)per K.G. f 0,12 Tarwewr,terbrood (gebuild). -0,224 (geb.) (gebakken onder rabbinaal toezicht) - 0,23s Tarwebrood (ongebuild; bruiu- brood)- 0,19 Roggebrood Regoeringstarwcuieel (bjj ver koop op mcelkaart) f 0,16 Tarwebloelu(gehuildinlandseh) - 0,25 Tarwemeel (ongebuild) - 0,21 Boter - 1,65 Volvette Goudsche Meikaas met Uykxmerk -')7i - 0,62s Volvette Goudsche Meikaas '-) 0,60 Edammer Meikaas (40 -j - 0,60 Volvette jonge Goudsche- en Edammer kaas met Ryksm. 0,57s Volv. jonge Goudsche kaas -) - 0,55 Jonge Rdammer kaas (40 -) -0,55 Goudsche (40 - 0,50 Edammer- en Goudsche kaas (30 0,42s Edammer- en Goudsche kaas (20 'O- 0,37 Magere Edammer en Goud sclie kaas '-') - 0,27s Leidsche en Delftschokomijne kaas -)ft ii ii 0,55 Friesche nagelkaas -) - 0,30 Rjjst (grofmiddel Bassein <ft/of Rangoen) ,L -0,22 Rjjst voorloop Bassein &/of Rangoon Rjjst grof voorloop Bassein &/of Rangoonn 0,26 HavermoutOi^O Suiker (witte geraffineerde) 0,55 Margarine Koffie (Santos, gebrande) - 1.16 Peekoffie (in pakjes) per 0,1 K.G. f 0,04 Cichorei (in pakjes) 0,1 - 0,035 Raapolie Boterolie ZoutK G- -0,09 Zeep (zachte, witte of gele) Soda PetroleumLiter -0,11 De hierboven vermelde pryzen gelden voor de maand November behoudens vroegere vervan- 8in*- - Klachten over met-inachtneming van boven vermelde maxima, alsmede wenschen om voor bepaalde op de lyst niet vermelde artikelen maxima vast te stellen, of wel om met het oog op plaatselyke omstandigheden voor eene be paalde gemeente wijziging in de maxima te brengen, behooren gericht te worden tot den Burgemeester. 9 Een uniforme prijs voor roggebrood, gel dend voor het geheele land, kap in verband met de zoo uiteenloopende bereidingswijze ir de verschillende provincies niet worden vast gesteld. Daarom zal zulks voor elke provincie ^"zonderlyk geschieden, in overleg met de pro vinciale rogge-commissies. 9 Zie noot 1 hierboven. 3) Van de grootste margarinefabrieken is de verzekering ontvangen, dat voorloopig de pryzen der bekende merken niet zullen verhoogd wor den; mede uiet hot oog op de onderling uiteen loopende pryzen der verschillende merken wordt derhalve vooralsnog eenvoudigheidshalve geen maximumprjjs vastgesteld. &IEKIKZEE, den 2 November 1915- De Burgemeester voornoemd! A. J. F. FOKKER, Weth., F.-Burg. Oorlogsoverzicht. Wij hadden, afgaande op berichten, komend van hoogst betrouwbare zijde, in ons jongste overzicht gemeld, d:\t de Fransche en Fngelsche troepen, die te Saloniki geland waren, zich weer hadden ingescheept, zoodat daaruit de gevolgtrekking gemaakt werd, dat zij uit vrees voor een échec hun voornemen den Serviërs le hulp te komen, hadden opgegeven. Dit nu schijnt evenwel niet geheel juist te wezen. Waar is het, dal Fngelsche en Fransche troepenafdee- lingen zich te Saloniki hebben inge scheept, maar niet mei het doel zich aan den strijd tegen de zegevierende voorlrukkende Centralen en Bulgaren te onttrekken, en hun verder doordrin gen te beletten. Het schijnt, dat slechts een gedeelte der gelande troepen' zicli heeft ingescheept, en dat dit is overge bracht naar Karwalla, een aan de Griek sche kust gelegen plaats, zoodat de geallieerden op twee punten zullen beproeven de Serviërs uit hun beuarden toestand te redden. Inmiddels zetten de centralen en Bulgaren hun krijgsver richtingen onvermoeid voort. De Duit schers en Oostenrijkers hebben de sterke en belangrijke vesting Kragoejewatsj veroverd. Deze vesting is de stapelplaat voor oorlogsbehoeften, en levens heeft men daar een. ammunitiefabriek. Ten Zuiden van genoemde vesting zijn de bergstellingen door de voorlrukkende troepen der centralen bezet geworden, De Bulgaren, die zich van Knjazewitsj en Pirdt hebben meester gemaakt, zij u op weg naar Nisj. waarheen de regeering, .voorziende den val van Bel- ratio, haar zelel eerst had overgebracht. Hier zal eerstdaags een- blqcdige veld slag geleverd worden, en waarschijnlijk al deze voor hel lot van Servië beslis send wezen. Ook op de Monlenegrijnsche grens gingen de Oosfcenrijksche troepen op 'alrijke punten tot den aanval over. Zij eroverden eenige gewichtige grens- lyioglen en sloegen de tegenaanvallen Ier Montegrijnen af. De Times meldt, dat te Warna Russi sche troepen geland zijn. Of dit bericht an liet groote Fngelsche blad wel jiiist is, moet de tijd leeren. Op l Westelijk, Oostelijk en Zuidelijk front is liet een aanhoudende loopgra- en-oorlog, waarbij vooral in de wreedc bajonctgevcchten on in die van man tegen man vele jonge mannen een af schuwelijken dood vinden. Afdoende resultaten zijn er lot 'heden toe niet mede bereikt. 4 Hoewel vfedesgeruchten in den laat- sleu lijd de ronde doen, moet men daar aan toch geen le groote waarde toe kennen. Want de geallieerden schijnen vast besloten le hebben den oorlog zoolang vol le houden, totdjat Duitschlaud verpletterd is. Dit hebben de mannen, die in Frankrijk, Rusland en Engeland de leidende staatslieden nu zijn, duidelijk genoeg te kennen gegeven. En of zij ooit dit resultaat bereiken zullenmag oj) grond van den feitelijken toestand betwijfeld worden. Maar zij zullen wel, als zij tol liet inzicht komen, dat de centralen het gebied, hetwelk zij thans bezet houden, bezet blijven houden, dat zij er niet uit te slaan zijn met geen bommen en gVanalen, en dat de oorlog zonder eeuig rësudaat goed en bloed verslindt, dan zullen zij ten langen leste juitgeput als zij z'ijn, wel eieren voor hun geld moeien kiezen. Japan heeft zich bij de overeenkomst tusschen de geallieerden slechls geza- inelijk met Duitschland vrede te zullen sluiten, aangesloten. Dal kan Japan ge makkelijk doen, omdat het weet, dat het wegens den grooten afstand niet te ge naken is, en bovendien van den oorlog geen noemenswaardige nadeel en onder vindt. Ook Engeland;, van wie 't initiatief tot deze verbintenis is uitgegaankon haar gemakkelijk voorstellen, omdat het omspoeld door de zee wegens zijn geo- graphische ligging zoo goed als onaan tastbaar is. Maar Frankrijk en Rusland hebben beide onverstandig gehandeld zich door een dergelijke overeenkomst aan handen en voeten te laten binden. Van beide staten is een niet onbeduidend stuk grondgebied door de troepen der centralen bezet. En wat de Duitschers niet willen loslaten, dat houden zij stevig vast. Hen daaruit gewelddadig ie ver drijven, gaat, gelijk de ervaring in den laatsten tijd geleerd heeft, bezwaarlijk. Alleen langs den weg der onderhande ling zou dit mogelijk wezen. En dien weg hebben genoemde stalen zich zelve afgesneden, door een overeenkomst te onderteekenen, die alleen in het belang van Engeland is, dat bij 'n bestendiging van den oorlog niets te verliezen heeft, maar mogelijk wel iets winnen kan. In 't stampvolle Britsche Lagerhuis, waar gisteren door den Minister Asquilh een belangwekkende rede over den oor log werd gehouden, kon deze dan ook gemakkelijk verklaren, dat 't Fngelsche volk thans even vast besloten is als het steeds geweest is, om den oorlog lot een goed einde te brengen. Hij erkende in zijn rede, dat een deel van den horizon bewolkt was, maar men moest bezitten een onbegrensde voorraad geduld en moed. Hij gewaagde in zijn rede van de geweldige verrichtingen, die op militair gebied volbracht zijn door een land, dat er nimmer naar heeft gestreefd een militaire mogendheid te zijn. Hij wees er op, dat de vloot alle zeeën van Duit sche oorlogsschepen en handelsschepen heeft schoon geveegd. NIEUW STIJD1NGEN. CHINA. Uil Peking komen nadere berichten over de voorbereiding lot net herstel van het Chineesche ke.izerrijk, De regee- ing moet van" zins zijn, de commissie, ie mei het ontwerpen van de grondwet belast is, te ontbinden, omdat ze zich gen herstel van "hel keizerrijk heeft itgelaten. Intusschen zou het al vast staan, hoe dal herstel in zijn werk zaj ;aan. Aldus: President Joeansjikai zal de kroon aanbieden aan den minder jarigen keizer, omdat Joeansjikai destijds het Chineesche rijk van den keizer Ic besturen heeft gekregen met de opdracht len binncnlandschen vrede te bewaren en een republiek te stichten. Uil naam an rden keizer zal diens voogd, prins Poeloen, afstand van de kroon doen. De hoogwaardigheidsbekleders, zullen tan Joeansjikai verzoeken, de kroon te aanvaarden. Na een, reeds te voren vast gesteld aantal keeren geweigerd le hebben zal Joeansjikai toestemmen. De kroning zal dan plaats vinden in het keizerlijk paleis. Een manifest aan liet volk zal mcdedeelcnonder welke omstandig heden Joeansjikai zicli gedrongen heeft gezien de kroon aan te nemen. Tegelijkertijd zal een veelomvattende mneslie worden afgekondigd. En dan wordt ook de oude rangorde der rijks- imibtcnaren hersteld. Men weet, dat Japan de 'Chineesche regeering heeft gewaarschuwd, in dezen lijd van haar monarchale plannen af le zien. Leden van het Japansche parle ment blijken zich vooraf le Peking op Ie hoogte te zijn gaan stellen van hetgeen cr eigenlijk omging. CANADA. Naar Reuter uil .Winnipeg seint hebben Eskimo's in 'het hooge Noorden twee Roomsche zendelingen en 2 prospectors vermoord. Het zijn dezelfde Eskimo's, die een lijd geleden de x\merikaansche ontdekkingsreizigers Radfort en Street hebben afgemaakt. Een zekere Tepaluc, die als Radford's gids diende, redde zich door 'n Eskimo- vrouw le trouwen, maar liep weg en vertelde wat er mei de Iwee reizigers ,was gebeurd. Vijf man van de bereden politie van bel N.-Westen hebben hun kamp opge slagen aan het Baker-meer om dien moord te onderzoeken. De Eskimo's wonen ruim 300 K.M. landinwaarts. Vreedzame Eskimo's, die aan de kust wonen, zeggen, dat die andere Eskimo s vermoedelijk de twee zendelingen en de 2 prospecteurs verdacht hebben, naar den moord op de twee reizigers een onderzoek le hebben willen instellen. Trouwens zij dooden al wie in bun buurt komen. NEDERLAND. HEERLEN. De 16-jarige S. alhier, heeft den mijnwerker Strowinski. die twist had met den vader van S.. zoo danig niet een mes gestoken, dat Stro winski in het hospitaal is overleden. De dader is gearresteerd. Uit St*d en Provincie. ZIERIKZËE. Benoemd bij de recht bank te Middelburg tol rechter inr. 1'. van Regteren Allena, en lol griffier hij voornoemde rechtbank mr. II. Plcyle Alhier is opgericht de N. V. „De Schouw8che Eendenkooi", welke zich ten doel etelt, het exploiteeren van één of meer eendenkooien. Het kapitaal groot f 50.000 is ver deeld in twee series elk van f 25.000 en in honderd aandeeleu van f 500 Op de eerste serie groot 50 aandeeleu wordt bij de oprichting 20 °/0gestort. BROUWERSHAVEN. Ter verbetering en aanvulling van het jongste gcmeenle- raadsverslag zij nog hel volgende ge meld. Het proces-verbaal van kasopname van den gemeente-ontvanger is nieldoor den Raad goedgekeurd, maar. werd aan (Icji Raad medegedeeld. De openbare vergadering werd niet door den voorzitter gesloten om in ge heime zitting over te gaan, terwijl één der leden nog het woord verlangde. De ware toedracht is deze, dat één der leden nog het woord vroeg, toen de openbare vergadering reeds door den voorzitter gesloten was. Tengevolge van 'n misverstand eerst heden geplaatst. Redactie Zondag 31 October 1.1. hield de fdeeling Brouwershaven van den Ned. Protestantenbond een algemeene verga- loring in de consistorie der Ned. Herv. Kerk. Aanwezig behalve hel bestuur acht 'den. Daar nog niet voorzien was in Ie1 vacature van voorzitter, ontstaan door het overlijden van ds. Van den Broek, fungeerde de secretaris als voorzitter. In deze vergadering werd als voor- aamste punt behandeld een voorstel ui liet bestuur, om de vereeniging te Ontbinden, daar liet bestuur, door het overlijden van den geachlcn voorzitter, ds. L. R. v. (1. Broek, en de geringe belangstelling in den laatsten tijd van de zijde der leden, hieromtrent gaarne ■ens het oordeel van de algemeene ver gadering wilde hooren. Uil de discussie, die hierop volgde, bleek voldoende, dat de leden het zeer zouden betreuren, als de vereeniging werd opgeheven, daar volgens liet oor- leel der aanwezigen de vereeniging voor hel vrijzinnig Godsdienstig leven nog wel degelijk van invloed zou kunnen zijn in deze gemeente, niet alleen door hel laten optreden van sprekers met onderwerpen van die richting, maar ook in de toekomst zou liet wel noodig kunnen blijken invloed te moeten uit oefenen hij mogelijke verkiezingen op kerkelijk gebied en ligt liet misschien wel op den weg van de vereeniging hier, een Zondagsschool voor de kinderen op te richten. Daarna werd met algemeene stemmen besloten de vereeniging niet le ontbinden en tevens werd goedgevonden ds. Proost alhier een uitnoodiging te zenden de eerstvolgende vergadering te willen bij wonen. Ook werd in overweging gegeven dan op de agenda le plaatsen, deze afdeeling lol een zelfstandige le maken, tegelijker tijd met de benoeming van een nieuw bestuurslid, tevens- voorzitter. Dit werd met algemeene sternoten goedgekeurd. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de l'ungeerende voorzitter dc vergadering. ST.-ANNALAND, 3 Nov. Er heeft zich een nieuw geval van mond- en klauw zeer voorgedaan bij de Gebr. Elenbaas, dicht bij de hofstede, waar 't eerste geval zich voordeed. Door 4 slagers zijn daar afgemaakt 15 runderen, waaronder 3 zieke, en 8 varkens. ST.-ANNALAND, 3 Nov. Men behoeft waarlijk nog niet iemand te zijn, wien l mopperen in liet bloed zit, om zijn ontevredenheid le uiten over de ongelijke wijze, waarop in dezen tijd aan de ge meenten gunsten worden bewezen. Erkend moet worden, dal we, wat regeeringsbrood betreft, bij niemand in tien lande achterstaan. Gezegd moet hel ook worden, dat we hebben geprofileerd van goedkoop spek, doch slechts één maal, nu meer dan (wee maanden ge leden. Dc overige verschafte voedings middelen, zooals visch, ,enz., hebben ons nooit bereikt. Meermalen lazen wij in de bladen, dat er aan het verstrekken van varkens aan kleine gemeenten groote moeilijkheden waren verbonden en we hebben dat aangenomen. Doch pu zagen we in de vorige week, dat in'n naburige gemeente, kleiner dan de onze, 6 mooiq regeeringsvarkens waren aangekomen, die tegen 46 cent per pond waren ver kocht, terwijl men hier. per pond 65 ct. rekent. Indien we liet gewicht van die zes varkens qp 1500 pond stellen, dan heeft die gunst aan de koopers een besparing gegeven van 285 gulden. Hebben wij en anderen, die dit voorrecht missen, dan geen reden tot klagen? Aanbestedingen, Verkoopingen, ena. ZIERIKZEE, 2 Nov. Ten overslaan van notaris Bicrmasz werden heden voor den heer, L. ,1. Schouten publiek verkocht: Een woonhüis en erf, aan de Oude Haven, voor 1' 2451. Een pakhuis en erf, aan de Kapelle- straat, voor f 1000. BRUINISSE. Bij dc zatenverhuring alhier werden zalen verpacht van af f 1 tot f 11. De lotalc pachtsom voor een jaar bedroeg f 129. In 1908 bedroeg deze som f 1024, alzoo een verschil van x f 600. Toen werden zaten verpacht voor f 20 en f 31.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1