ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 29 October 1915. EERSTE BLAD. KENNISGEVING. BRANDSCHOUWING. Algemeene Brandschouwing Oorlogsoverzicht NIIÜWSTIJDIN8IN. Uit Stad en Provincie. CZ ierlkzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. Pr\j» per drie maanden1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummer»- 0,05. Verichjjnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 72ste JAARGANG, Ne. 9768 Diraetsuri A. J. DE LOOZE Jr. Uitaawap-Hoofdradaokaur A. FRAHKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regel»0,80. Elke regel meer- 0,10. Reclame, per regel- 0,16. Bjj contract belangrijke korting. Intending op den dag Tan uitgave vóór R.SO ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het eerste supple toir kohier van den Hoofdelyken Omslag dezer gemeente, over het dienstjaar 1915, op den 22 October 1915 door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is gezonden, en van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt. Voorts wordt in herinnering gebracht, dat binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier, de aanslagbiljetten worden uitge reikt, en binnen drie maanden na die uitreiking de aangeslagcnen tegen hun aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bij verzoek schrift op ongezegeld papieralsmede dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de Verordening op de invordering van genoemde belasting' bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 29 October 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER, Weth., 1°.-Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee Gezien de circulaire van den Minister van Landbouw, Njjverheid en Handel van 27 October j 1., no. 17010/6; Brengt ter algemeene kennis dat door Z.Exc., in afwjjking van voorgaande regelingen, is besloten, met ingang van 13 November a.s. lo. den prijs van tarwebloem (gebuild, inlandsch, uitsluitend ééne soort) te stellen op f 18,25 per 100 Kilogram 2e. den prys van tarwemeel (ongebuild) te stellen op f 15,25 per 100 Kilogram 3o. dat de onder 1 en 2 vastgestelde prijzen zijn netto-contant, af fabriek of molen, voor bakkers en dergelijke verbruikers en dat aan tusschenpersonen op verzoek eene reductie moet worden toegekend, nis is aangegeven in de circulaire van 23 Maart j.L, no. 12001/6; 4e. den maximum prijs voor brood, met ingang van 18 November a.s. vast te stellen per kilogram contant, afgehaald aan bakkery of winkel voor: a. gebuild tarwe-waterbrood op 22Vi cent; h. gebuild tarwe brood, gebakken onder rabbinaal toezicht op 237* cents (de prijzen van de andore soorten gebuild tarwebrood naar evenredigheid) c. ongebuild tarwebrood (bruin brood) op 19 cents. Ziekikzre, don 29 Octobor 1915. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER, Weth., lVBurgeui. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezeteuen, dat do Directie der Brandweer op Maaudug den 1 November eerstkomende en volgende dagen eene in de woningen tier Ingezetenen zal houden, overeenkomstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente. Zierikzee, den 29 October 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. F. FOKKER, Weth., l.'-Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Tn Saloniki worden meer en meer Grieksche troepen samengetrokken. Met welk doel? Toch zeker niet met liet oogmerk om met de Frajtischen en En- gelscheu, die er reeds geland zijn en nog landen zullen, gemeene zaak te maken en gezamenlijk tegen de zege vierende Bulgaren en de Centralen op le trekken. Veeleer is met het oog op de regeering, die thans in Griekenland aan het roer is, en in verband met de vorderingen, die de Duitsche-Oostenrijk- sche-Bulgaarsche troepen in Servië ma ken. voor de veronderstelling plaats, dat de Grieken er aan denken hun neutra liteit, waarop de gealliëerden niet ge schroomd hebben schromelijk inbreuk te maken, met de wapenen te verdedigen. Let men immers op de nota van de Grieksche regeering, die door den kom- mnndant van de haven Saloniki aan den opperbevelhebber van de troepen der gealliëerden overhandigd is, een nota waarin de verwachting wordt uitge sproken, dat uiterlijk 6 November de vreemde troepen zullen zijn ingescheept, dan bereikt onze veronderstelling zelfs den grond van waarschijnlijkheid. De geallieerden zullen zonder twijfel de door de Grieksche regeering gekoesterde verwachting den bodem inslaan. Zij zullen Integendeel doör vreesaan jaging beproeven de Grieken aan hun zijde te krijgen. Het verluidt namelijk, dat een krasse nota eerstdaags lot Griekenland zal gericht worden. Of Griekenland in dit stadium van den oorlog voor een dergelijke nota zal zwichten, en zich aan handen en voelen gebonden aan de Entente zal overgeven, daarmede het heil van volk en staal op hel spel zettend, is aan redelijken twijfel onder hevig. De troepen der gealliëerden en der' 'Bulgaren hebben, gelijk wij in ons over zicht van Maandag reeds gemeld hebben, zich vereenigd. De eerste ontmoeting van Duitschers en Bulgaren had plaats in Kladovo. Een Bulgaarsche patrouille van 25 man is na uiteendrijving van eenige Servische patrouilles, die zij op haar weg ontmoet had, in deze versterkte plaats aangekomen, en werd, toen de Bulgaarsche bevelvoerende officier van zijn paard sprong en den Duitschers „Eljen, Eljen" toeriep, door deze met uitbundige juichkreten ontvangen. De volksliederen van Duitschland en Bul garije werden door de soldaten geest driftvol gezongen, en de tonen er van weerklonken over den Rumeenschcn oever, waar een talrijke menigte getuige was van deze historische gebeurtenis. De centralen, aangevoerd door de generaals Kövess en Gallwils, zetten onverpoosd hun opmarsch uit t Noor den voort. De laatste nam 2033 Serviërs gevangen. Het Bulgaarsche leger onder bevel van Bojadjel' veroverde de sterke vesting Zajetzav. Ook Knjadzewats en de.vesting Pirot vielen den Bulgaren in handen. Gcmel(,l wordt, dat de Serviërs, hierin geholpen door de Fransche hulptroepen op de Bulgaren Vcles heroverd hebben. 01' de hulp, 'die de gealliëerden Ier elfder ure aan de Serviërs brengen, vol doende zal zijn en tijdig genoeg zal aankomen om Servië voor een wissen ondergang ;te redVlen, moet de tijd Jeeren. De Russen, die natuurlijk mét lecde oogen den loop der. gebeurtenissen op den Balkan gade slaan, hebben met hun oorlogsschepen de Bulgaarsche kust hij .Warna beschoten. Het vuur der oorlogs schepen werd door. de kustbntterijen be antwoord. Twee Russische slagschepen werden daardoor in den grond geboord. Hierop trok zich de Russische vloot, door de onderzeeërs achtervolgd, full speed terug. Verloor Rusland op deze wijze twee van zijn beste oorlogsschepen, ook En geland heeft het verlies van een oorlogs bodem te boekenen wel van den kruiser. „Algyll". Dit schip werd niet in den grond geboord, maar bleef aan de Schotsche kust aan den grond vast zitten. De officieren en bemanning wisten zich echter te redden. De Engclschen, die blijkbaar beginnen in te zien, dat de toestand voor de ge alliëerden verre van gunstig te noemen is, spannen al hun krachten in, teneinde de overwinningsscliaal naar liun zijde le doen overhellen. Niets wordt daartoe onbeproefd gelalen. Zoo is de wervipg van vrijwilligers voor het leger thans in geheel Groot-Brittannië in vollen gang. De Koning heeft daartoe :n oproep tot zijn volk gericht. En nu stroomen, zooals de Engelsche bladen berichten, duizenden naar de .werfbureaus. Maar wat zullen deze, hoe dapper zij ook vechten mogen, ongeoefend als zij zijn, kunnen uitrichten tegen de geharde Germaansche krijgers? In Frankrijk is een nieuw bewind aan het roer. gekomen. 'Als men op het oorlogspad niet gelukkig is, dan ontstaat er vaak oneenighei.d en verdeeldheid hij hen, die de leiding der. zaken in handen hebben. .Want hel gaat den gealliëerden op geen enkel oorlogsfront geheel naar wensch. De Duitse diers zitten nog stevig in Frankrijk, zijn, meester van België, en houden Polen bezet; de Oostenrijkers houden aan de Ijsonza de Italianen in loom, en de TurkJen zorgen er voor, dat de Dardanellen gjeslolen blijven. Alleen ter ze ie zijn de Britten de meesters, en zij n daardoor lot nu toe in slaat den toevoer van levensmiddelen en krijgsbenood igdheden; aan hun vij anden af te. snijden. NEDERLAND. DRACHTEN. De arbeider B. van der Heide le Houtigehage, onder deze ge meente, is door zi,'< mede-arbeider zoodanig met een me>' verwond, dat de dood spoedig daarna intrad. De vermoe- lelijke dader is gearresteerd. ARNHEM. De politie is de daders oj) het spoor gekomen van verschil lende in - en nabij deze stad gepleegde inbraken. Het eigenaardige hij de. in braken was, dal er nooit veel gestolen werd, doch wel veel vernield. Uit de loodsen op de schietbanen had men o.m. geweren meegenomen,-maar deze ergens op de heidje weer verstopt. Elders was een fiels gestolen, die men in de nabijheid vernield terug vond. Van de Belvédère op Sonsbeek waren prent briefkaarten en chocolade meegenomen. De daders, vier jongens van 15 lot 18 jaar, noemden zich de roovers der prairiën. Zij schijnen zoowat roovertje te hebben gespeeld. Militaire wedstrijden. ZIERIKZEE, 29 Oct. .Woensdag wei den te dezer stede op het voetbal terrein aan den Plaatweg de uitgestelde mili taire wedstrijden gehouden. Des avonds werden aan de over winnaars in het „Huis vau Nassau" door den kommandant inet een kern achtige toespraak de prijzen uitgereikt. In de zaal, dicht bezet met militairen, hunne dames en genoodigden, heerschte een opgewekte stemming, die zich uitte in 't zingen van nationale en populaire liederen. Een café-chantant uit Rotter dam, dat zich van zijn taak uitnemend kweet, droeg niet weinig tot de gezellig heid bij. Met een woord van dank aan dc jury, en aan de commissie, die den wedstrijd en den feestavond georganiseerd had, besloot de kommandant den avond, die zekeF in het eentonig leven van de land weermannen 'n aangename en welkome afwisseling gebracht heeft. De uitslag is als volgt: Prijsschieten. I. (Medaille van den viee-ndmi ra al- commandant in Zeeland): S. Fol- mer (Z.z.) 42 punten; 11. Serg.l Mulder (B.) .11 ÏII. Serg.tv.d. Bout'(Z.z.) 38 IV. Korp. Bakker (Z.z.) 30 V. Serg.t v. d. Laan (B.) 35 VI. Verhees (Z.z.) 35 VII. Korp. v. d. Bout (B.) 34 VIII. Korp. De Graaf (B,) 34 IX. Hosp. sold. Sloel (B.) 34 X. Kloote (Z.z.) 34 'Duurloop 1000 M. I. Serg.t v. d. Bout (Z.z.) 3 min. 14 sec. II. Koster (Z.z.) 3 17 III. De Graaf, A C. (Z.z 3 47y2\, IV. Dagevos (Z.z.) 3 18 V. Simons (Z.z.) 3 50 Sne.lloop. I. Serg.t Sytsma (Z.z.) 15-/;> sec. II. Serg.t Mulder (>B.15:7-, III. De Graaf, A. C. (Z.z.) IV. Simons (Z.z.) V. Van Dienst (B.) VI. Korcmans (Z.z.) Speerwerpen. I. Korp. Maas (B.) 25 M. 87 c.M. II. Serg.t Sytsma (Z.z.) 25 50 III. Verkaart (Z.z.) 25 IV. Quist (Z.z.) 24 V. Serg.t Mulder (B.) 23 75 VI. Neussink (Z.z.) 23 40 Polstok hóóg,springen. I. Hack (Z.z 2 M. 25 c.M. tl. Serg.t Sytsma (Z.z.) 2 20 III. v. d. Zande (Z.z.) 2 15 IV. v. d. Bosse (B.). 2 15 V. Bakker (Z.z.) 2 10 Polstok verspringen. 1. Serg.t Sytsma (Z.z.) 6 M. 53 c.M. II. v. d. Bosse (B.) G 15 III. Serg.t Leeuwe (Z.z.) 0 15 IV. Hanse (B.). 5 71 •V. v. d. Zande (Z.z.) 5 G8 Voetholten. Onbeslist 2—2. 'Ringrijden Le paard1. I. (Medaille commandant Zierikzee) Serg.t Lindenberg (B.) II. Ten Haaf (Z.z.) III. Korp. Bakker (Z.z.) IV. Ilage (B.) V'. Korp. Boudeling (Z.z.) Hedenavond had alhier 'n ongeluk plaats, dat nogal goed afgeloopen is. Bij het naar huis rijden geraak Le een meisje (C. v. Ocveren) onder het wiel van een boerenwagen, die haar over hel lichaam reed. Ze werd binnengedragen hij den heer Appels, waar ze spoedig onder dokters Ti anden gesteld werd. Dc voerman had er geen schuld aan, daar het meisje kwam le vallen, doordat een hoepel in haar wiel reed. DREISCIIOR. De jaarwedden van oen burgemeester en secretaris zijn thans als volgt geregeld: dc jaarwedde van elk ambt wordt verhoogd met f 125, wegens 5-jarigen dienst wordt levens iedere jaarwedde verhoogd met f 100, en na 10-jarigen dienst zal elke jaar wedde niét nog f 100 worden verhoogd. BRUINISSE. In de Woensdagavond gehouden vergadering van den gemeente raad, die door alle leden, met uitzonde ring van den lieer De Koning, die met kennisgeving afwezig was, werd na voor lezing en goedkeuring der notulen mede gedeeld, dal was ingekomen een brief van Gedep. Staten, inhoudende terug zending der begrooting 1916, met verzoek eenige kleine wijzigingen aan le bren gen. Aan dat verzoek werd voldaan. Ingekomen was een adres van den inspecteur der tlirecle belastingen le Zierikzee, met verzoek van gemeente wege een woonhuis le bouwen voor den kommies. Bnrgeni. en Weth. hadden daaromtrent een voorloopig plan doen opmaken met kostenberekening. Beslo ten wordt dit den inspecteur voor le leggen. Ook was ingekomen een adres van de Vereeniging Ambachtsschool te Zierik zee, verzoekende de subsidie van deze gemeente niet 1 Jan. 1916 le verhoogen Burgem. en Weth. stellen voor de subsidie te verhoogen met 1' 10; de Raad besloot echter de verhooging te bepalen op f 15, en 'dus te brengen van 1' 25 op f 40. Naar aanleiding van een circulaire betreffende de Salarisregeling van burge meester en secretaris, door Gedep. Staten gezonden, werd 'besloten hel minimum te brengen op f 900, docli volgens wensch van Gedep. Stalen dit zoo le verhoogen, dal de jaarwedde verminderd met pen sioensbijdrage, niet daalt onder dit bc drag. Daarom wordt besloten Gedep. Staten mede le deeien, dat dc Raad de jaarwedde op f 980 wensclit te brengen. Ook was ingekomen een adres der veldwachters, om in verband met dc duurte der lijden hunne jaarwedden te •verhoogen. Burgem. en Weth. stellen voor ieder der adressanten voor 1915 'n gratificatie van f 50 toe te kennen, waartoe wordt besloten. In verband met dit besluit wordt in de begrooting een wijziging gebracht. Op een adres van J. Bal Lz., om af schrijving van havengeld, daar hij van aT 28 April buiten de gemeente vertoeft, wordt op voorstel van Burgem. en AVctli afwijzend beschikt, daar hij zijn domi cilie nog hier heeft. Dc voorzitter deelt mede, dat de A'er- huring der zaten Zaterdag 30 October zal plaats hebben. De voorwaarden der verhuring wördeti door den Raad goed gekeurd. Ook wordt medegedeeld, dat Burgem. en iWeth. hebben besloten een geheel nieuw personeel der brandweer aan te stellen, dat geschieden zal bij loting volgens politic-reglement- en met ingang van 1 Jan. 1916. - Den 1 November a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dal de heer. A. Zoeter, geboortig van hier, ambtenaar bij dc Rijks belastingen, thans te :s Ilage, als zoodimig in dienst trad. ST.-FILIPSLAND. Dezer dagen moest een huisvrouw, die de zuurkoolpol voor den aanstaanden winter wilde voorzien, tot haar leedwezen bemerken, dat de daarvoor bestemde kooien beenên luid den gekregen. Niemand in de buurt had ze echter voorbij zieu stevenen. ST.-MAARTENSDIJK, 28 Ocl. Terwijl de werkman A. Priem hedenmorgen bezig was steenkolen te lossen uit een y aar tuig, gleed hij uit op, een gladde plank, viel en "kreeg een pak steenkolen op hel been Ier ^waar.le van ongeveer. 5 K.G. De man kon zijn werkzaam heden niet voortzetten en moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. TIIOLEN, 28 Oct. Heden ontving de heer C. J. Greep, tie lijding van den inspecteur der. telegrafie, dat hem op zijn gedaan verzoek met ingang van 1 November a.s. op de meest eervolle wijze ontslag was verleend als lijn werker )p hel eiland Tholen voor de Rijks telegraaf- en telefoonwerken. Meer dan vijftig jaren heeft deze ambtenaar op het eiland Tholen alle storingen en her stellingen in orde gemaakt. Vaak door. slorni en regen of onweder geroepen lot herstel, was deze trouwe man steeds op zijn post. Met hem gaat een geheel stuk geschiedenis weer daar henen. .Wij stemmen daarom gaarne in met het loffelijk getuigschrift van den inspec teur, waarvan wij inzage kregen en hopen, dat genoemde ambtenaar nog eenige jaren gegeven worden 'n welver diende rust le mogen genieten. Met den aanvoer der. bieten is het deze en voorgaande week hier enorm geweest. En in tegenstelling met ver streken jaren komen de schepen slecht af. Grootc Jioopen liggen er hier op 't haventerrein en omgeving, die wach ten op verscheping. Met den nu gevallen regen staat ons stadje op eens midden in de bietenslik. Men hoort klacht op klacht, dat men niet vooruit kan. Ilier. helpt geep opruimen, alleen een l'linke regenbui zou oris verlossen van deze malaise, waarin wij nu verkeeren. De bieten vallen dooreen erg mede, zoodat ook deze vrucht den landbouwer een goede geldelijke opbrengst zal geven. VLISSINGEN. Er is afwijzend be schikt op een verzoek van den Raad dezer gemeente aan de Kroon, waarin gevraagd werd de gemeente machtiging le vèrleenen om een vergunning boven liet vastgestelde maximum toe le staan. Het geldt hier de bedoeling om de Ned. Loodsensocieteit, die door verandering van pachter, zonder vergunning was, weder aan eene le helpen. Aanbestedingen, Yerkoopingen, eni. ST.-MAARTENSDIJK28 Oct. Ten overstaan van notafis Meulenberg werd hedenavond alhier in één zitting, ten verzoeke van de erven Jan Boegenaar, publiek verkocht een huisje, in de, Vijf zinnen alhier, groot 30 centiaren, voor 1' 100. ONDERW IJ S. ZIERIKZEE. Meu meldt ons: De Baz&r ten behoeve van de nieuw te bouwen Christ. School alhier, gehouden op 12, 13, 14 en 1G Oct. 1.1., is boven verwachting geslaagd. De opbrengst daarvan is na aftrek van de noodzakelijke onkosten f 1156,04. De naam van de pop (kleederdracht Zuid-Beveland) was „Sientje" en is geraden door den Wel Eer w. Heer Kamsteeg, pred. te Stavenisse. De naam der andere pop Engeliena was door niemand geraden, en is ten bate van de Bazar verkocht. Het Bestuur der Christ. School heeft met groote dankbaarheid bovengenoemde som van het Damescomité aanvaard. Mej. G. Zoeter, volontaire aan de openbare school le Bruinisse, is be noemd tot lijdelijk onderwijzeres aan de openbare school le St.-Annaland. ST.-FILIPSLAND. Door den heer A. Vcrbraeck, onderwijzer alhier, is eervol ontslag aangevraagd legen 1 December a.s. cri zulks wegens zijn benoeming te .Wolf aartsdijk. KERKNIEUWS. Ned. Hcrv. Kerk. BURQH. Onze predikant do. Van Maanen, ia Donderdag van zijn reia op de Noordzee, met 't HoepitaalkerkBohip „De Hoop", teruggekeerd en hoopt a.a. Zondag voor de Gemeente op te treden. RENESSE-NOORDWELLE. Tot hulp prediker alhier is met ingang van 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1