ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 20 October 1815. NIEUWSTIJDINGEN. (Zlerikzeesche C o u r a n tl. ABONNEMENT. 1 Vu» per drie maande!1,30. Franco per port- 1,60. Voor het buitenland per jaar - 10, Afzonderlijke nummer»0,05. Verachjjnt Maandag, Woenadag en Vrijdag. 72ste JAARGANG, Ne. 9764 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever.Hoofdredacteur A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag ran uitgave vóór S.SO ure. G A SPR IJ S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZiekIkzbe maken bekend, dat krachtens raads besluit van heden, de prjjs van het gas, uit de gasfabriek der gemeente aan particulieren te leveren, voor het jaar 1916 is vastgesteld op acht cent per kubieken Meter en voor munt- gns op acht en een halven cent. Zierikzee, den 18 October 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. -T. F. FOKKER, Weth., l.°-Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Oorlogsoverzicht. Nu Bhlgarijc's legermacht tie Servi sche'grens oversell reden hoeft, en zich reeds van onderscheidene plaatsen en strategische punten heell meester ge maakt, nu men, vooral in Groot-Brilt a li nie, zich ernstig bezorgd begint Ie maken over tie gestadige vorderingen, die de troepen der cenlralcn in Servië maken, nu tracht de Engclsche pers met tie Times voorop, door dreigende taal de Grickscjie regeering te bewegen de zijde \der geallieerden te kiezen. Zij eischl op grond van liet verdrag, dat in 1013 Ser- vië met Griekenland gesloten heeft, dat y Griekenland Servië te hulp zal komen. Blijft, schrijft zij, de Grieksche regeering dal verdrag verloochenen, dan is zij schul dig aan een opzettelijk onvriendschap pelijke daad tegenover de geallieerden, die. gerechtigd zijn deze te beantwoorden met al de hun ten dienste staande mid delen. Door in trouwbreuk Ic volharden en dc vijandschap van de gcalliëcrden te braveeren, kan Griekenland er op rekenen, dat liet alles zal verliezen, wat hel in de laatste Balkanoorlogen liccft gewonnen, en meer dan dat. Deze taal van hel invloedrijke hoofdorgaan in En geland laat voorzeker aan duidelijkheid niets Ie wensehen over. Nu met zoele woorden en schoone beloften Grieken land^ huidige regeering niet te winnen is voor dc zaak (ter gcalliëcrden. poogt men met bedreiging haar te noodzaken den weg der neutraliteit te verlaten en vijandig tegenover dc centrale staten op Wk te treden. Eigenaardig is het, dat hel .de geallieerden zijn geweest, die met alle middelen Italië overgehaald hebben on trouw te worden aan het bondgenoot schap met de centrale staten, zoodat liet niet alleen geen militairen steun ver leende aan Duitscliland en Oostenrijk, maar zell's niet neutraal bleef en dc wapenen opvatte legen zijn bondgenoo- ten. Heeft de Tinics Italië soms voor zijn ontrouw en verraad gcpapillekl of bedreigd. Wel neen, dat kwam in zijn kraam niet te pas. Italië's verraad strekte immers tol voordeel van de geallieerden. Maar wel treedt' liet legen Griekenland op. Zeker, dit rijk had volgens traclaat behooren Servië te helpen, nu het door Bulgarije is aangevallen, maar 't tegen woordig Grieksche ministerie acht het in het belang van land en volk. zich niet de vijandschap van Duitschland en Oos- ISj| lenrijk op den hals te laaien. Het wilde niet met twee zulke machtige stalen oorlog voeren, omdat het vreesde daarin 't onderspit te moeten delven.' 't Besloot om die reden neutraal te blijven, t Kwam dus uit zelfbehoud, de overeenkomst niet na, maar 't vatte niet de wapenen op tegen Servië. Het bedreef met andere woorden geen verraad. Dc geallieerden trachten, nu hun zaak op don Balkan zwak staat, uit dat bond genootschap voor zich zelve munt le slaan. Zij beroepen cr zich op, teneinde Griekenland te noodzaken zich aan hun zijde te scharen. Zal Griekenland voor dien drang zwichten, of zich daartegen met hand en tand verzetten. Dit moet afgewacht worden. In het Noorden van Servië gaan de Duitschers en Oostenrijkers voort ge stadig vorderingen te maken. De Ser viërs vechten dapper, maar moeten telkens terugwijken. De Oostenrijkers hebben dc stad Ohrenovatz genomen. In het driedaagsche gevecht'om den Awal- bei'g werden 2000 Serviërs gevangen genomen. 'Ook de Bulgaren hebben verschillende punten van strategische be- teekenis bezel. Volgens Reuter, zou de Bulgaarsche stad 'Stroemitza door de Fransch-Servische troepen bezet zijn. In 'l algemeen zijn de berichten om trent de krijgsverrichtingen in Servië nog zeer vaag en vaak tegenstrijdig. Maar y) men krijgt toch den indeuk, dat de Ser vische troepen zich in een henarden toestand bevinden, nu zij van verschil lende kanten worden aangevallen. Wel hebben nu de geallieerden uil Saloniki reeds troepen afgezonden, teneinde aan de Serviërs te hulp te komen, 't ls maar de vraag, zullen zij, Ier voorkoming van een debacle, tijdig en in voldoende sterkte komen, teneinde den German n- schen stroom legen te houden. Vast staat dat de Franschcn reeds met de Bulgaren zijn.slaags geweest. Een trein met Fran- sche gewonden uit tie gevechten tegen de Bulgaren is te Saloniki aangekomen. Naar Saloniki heeft zich dc Grieksche staf begeveu. Ook de komst des Konings wordt er verwacht. De tweede zoon van den Koning, Prins Alexander, die aan hel hoofd van een batterij zich naar tie manoeuvres begaf, is in den. Piraeus van zijn paarcl gevallen. Hij kreeg tengevolge daarvan 'n beenbreuk. In rn ambulance- wagen werd hij naar Athene "gebracht. Ook Italië heeft aan Bulgarije den oorlog verklaard, en zal dus blijkbaar aan de campagne in den Balkan deel nemen. Wil het echter cenig gunstig resultaat bereiken, dan zal het zich moe ien haasten, alvorens dc cenlralcn geheel Servië veroverd hebben en de Bulgaren Macedonië, door de bevolking waarvan zij mol open armen ontvangen zijn ge worden, bezet hebben. Van het Westelijk, evenals van liet Oostelijk en Zuidelijk l'roiil, valt wéinig belangrijks mede te deeleii. liet is de eentonige loopgravenoorlog, die aan de drie fronten dag in dag uit tegenwoordig gevoerd wordt. Ook in 't Engelschc Ministerie schijnt ten aanzien van de Balkanpolilick geen eenstemmigheid le hccrschen. Althans, Minister Carson is afgetreden. JAPAN. De kroning van den Mikado. Tc Tokio worden druk voorbereidselen voor «Ie kroning van tien keizer van Japan getroffen. Den 1()en November zal deze plechtigheid plaats hebben. Wegens den oorlog zal de regeering geen bizondere vertegenwoordigers der regec- riugen uitnoodfgen. Alleen het corps diplomatique zal aanwezig zijn en zijn leden zullen gelden als bizondere ge zanten. Dc officiëele feesten duren 8 dagen. Men zal in het oude paleis van Tokio een banket van 2700 gasten aanrichten. RUSLAND. Petersburg is thans ook in duisternis gehuld. Tengevolge van gebrek aan brandstoffen heeft de bevelhebber van St.-Pelcrsburg elke onnoodige verspil ling van liet electrisch liclil verboden. Ook mogen de woningen, onlspannings- lokalen, schouwburgen, koffiehuizen enz. aan den buitenkant niet verlicht worden. De fabrieken moeten na het sluitings uur de lichten uitdooven. Ook is het verboden om andere booglampen tol ver lichting tc gebruiken dan die met elec trisch licht. Reclames met licht zijn ten strengste verboden. Overtreders worden gestraft met een boete van 3000 roebels of gevangenisstraf. BELGIË. Te Luik zijn door de Duitschers éeu drietal gaarkeukens opengesteld, waar de arme inwoners dezen winter elcn kunnen bekomen. Uit Stad en Provincie. Tot Nat van het Algemeen. ZIERIKZEE, 20 Oct. Maandagavond vergaderde in de koffiekamer van de Concertzaal het Departement Zierikzee der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De voorzitter, de heer Stoop, opende op het vastgestelde tydstip de schaars bezochte vergadering. Na voorlezing der notulen door mr. Van Heusde, die onveranderd werden goedgekeurd, deed de penningmeester, de heer Beelaerts van Emmichoven, rekening en verant woording van het door hem gehouden beheer. De rekening werd in panden gesteld van de heeren De Bruyne en Heimbach, die haar in orde bevonden, waarop zy werd goedgekeurd in ontvang tot een bedrag van 1 324,36 en uitgaaf tot een som van f 937, alzoo sluitend met een nadeelig. saldo van f 112,64. Uit de rekening bleek nog, dat door het Departement voor de kantine, die ten behoeve van de landweermannen in het leven was geroepen, betaald was f 427. Hierop werd de begrootiög tot de geraamde cijfers goedgekeurd. Dit geschiedde eveneens met de rekening van de Nutsspaarbank. Zy gaf aanleiding tot eenige vragen. De heer Heimbach wenschte, dat aan het Bestuur van de Spaarbank in over weging zou worden gegeven om voor geldbelegging ook te nemen pandbrieven van de Insulaire Hypotheekbank. De heer Beelaerts van Emmichoven ondersteunde dit voorstel. De heeren mr. J. P. Cau en mr. S. R. Bakker, die als commissarissen van ge noemde instelling periodiek moesten aftreden, werden als zoodanig met alge- meene stemmen herkozen. Mede aan bevolen waren de heeren mr. P. van Hegteren Altena en C. L. de Vos tot Neder veen Cappel. Voor kennisgeving werd aangenomen de rekening van de stichting Tuingrond verhuring. Als commissaris van genoemde inrichting werd herkozen het periodiek aftredend lid, de heer J. S. L. Korteweg. Door den afgevaardigde naar de alge- raeene vergadering, den heer Beelaerts van Emmichoven, werd verslag uitge bracht. Door den voorzitter werd met instemming der vergadering aan den afgevaardigde voor zijn deugdelyk en uitvoerig verslag dank betuigd. Hierop werd door mr. Van Heusde voorgelezen het jaar verslag. Medegedeeld werd, dat dit seizoen vier lezingen zullen gehouden worden, en dat deze door den heer A. Alt, toonkunstenaar te Bolsward, op Dinsdag 26 October, zullen geopend worden met een voordracht met licht beelden en muziek over Faust. Ook zal in dit seizoen de,heer Dekking optreden. Hierop sloot de voorzitter de ver gadering. Jubihvnw. L.l. 15 October was 't 25 jaar geleden, Vlal de lieer J. van der Vliet Cz. benoemd werd lol onlvapger-griffier van den pol der „de Vier Bannen van Duivel and"! Als zoodanig volgde hij hij diens over lijden zijn vader, den heer C. van der Vliet Dz. op, die vele jaren deze functie naast die van ontvanger-griffier van het Waterschap Schouwen had nekleed. Ilct is zeker dc wensch van allen, die den jubilaris in zijn arbeid kennen, dat het hem gegeven moge zijn nog vele jaren zijn betrekking te vervullen, en dal de naam Van der Vliet nog lang 'aan liet waterschapsbestuur in (lil eiland ver bonden moge blijven. Dc Nederl. Heide-Maatschappij ontving uit een nalatenschap een legaat van vijfhonderd gulden. NOORDGOl'WE. Naar aanleiding van liet onlangs alhier plaids gehad hebbend tramongeluk heeft dc Raad van toezicht op de spoorwegen bepaald, dat dc Irani op dc kruising van den Hccrcmvcg in beide richtingen slechts een snelheid mag hebben van 5 K.M. per uur en op de. kruising van den Ileesterlustweg een snelheid' van 12 K.M. per uur, riqhling Zierikzee. en ook van 5 K.M., richting Noordgouwe. Als de voerlui nu ook steeds een oog in 't zeil houden, dan zijn onge lukken daar ler plaatse zoo goed als uitgesloten. DREISCHOR. De heer J. H. Hertog vroeger volontair alhier, is benoemd {tot 2en klerk ter prov. griffie te Middelburg. WISSENKERKE. Met den aanleg van den macadamweg alhier is men thans, zoowel van den Camperlandsghen als van den Geersdykschen kant, ge vorderd tot aan de kom der gemeente. Nu nog de beide achterwegen en het belangrijkste werk, dat deze gemeente in de laatste 40 h 50 jaar ondernam, zal tot een goed einde gebracht zyn. Aanbestedingen, Verkoopingon, enz. ZIERIKZEE, 19 Oct. Ten overstaan van notaris Korteweg werd heden alhier in het openbaar verkocht een woonhuis en erf op den Scheepstimmerdijk, nagelaten door de echtelieden Pannekoek— de Graaf. De opbrengst waa f 1051, MIDDELBURG, 13 Oei. Alhier werd heden aanbesteed hel onderhoud van de Rijks Contr Escarpe te Tholenbe- hoorende tot de zeewerken in Zeeland, gedurende de jaren 1916, 1917 en 1918. Raming 1' 855 per jaar. Minste inschrij ver was M. J. Scheffelaar te Tholen. voor f 832. Landbouw en Veeteelt. WISSENKERKE. Algemeen wordt op Noord-Beveland opgemerkt, dat de opbrengst der suikerbieten meevalt, al werd er voor die vrucht heel wat minder kunstmest gebruikt dan andere jaren. Dit schryft men toe aan de zomerdróogte, die den wortel dwong, de diepte te zoeken om vocht te krygen, daardoor groeide de peeën in de lengte. Het rooien vlot bizonder ten gevolge van het gunstige najaarsweer. Dit werk zal daarom, ook al omdat er vry wat minder peeën dan in vroegere jaren zyn uitgezaaid, weldra zyn afgeloopen. Post en Telegrafie. WISSENKERKE. Met ingang van 16 October is tot brievenbesteller alhier benoemd de heer W. v. d. Berge, tot dien datum postbode tusschen Wissen- kerke (kom) en Cortgene. Ily vervangt als besteller den heer M. P. de Vos, thans gepensionneerd, na bijna 40-jarigen dienst -by de posteryen. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 19 October. Aan de orde is het wetsontwerp, houdende nadere wijziging van (le overgangsbepalingen der Auteurswet. De heer Visser van IJzendoorn (v.-l., Gorinchem) vraagt in welke gevallen de rechter de gevraagde schadeloos stelling aan houders van het oorspronkelijk auteursrecht van vóór September 1912 moet toekennen. De procedure voor de commissie van advies is spr. niet duidelyk. Hü stelt daaromtrent eenige vragen. De heer Schim v. d. Loeft' (u.-l., Dordrecht) is ingenomen met de door de regeering in het voorontwerp ge brachte veranderingen. Wat het muzikaal auteursrecht betreft, zoo vreest spr., dat de twee bestaande vereenigingen, zich bewust van hun macht, zullen komen tot excessen. Ook een instelling voor gramofoonplaten heft een zeer hoog recht. Spr. meent, dat de heer Visser v. IJzendoorn het karakter van de com missie van advies heeft miskend. Deze is door de regeering als een verzoenings commissie bedoeld. De heer Van Doorn (u.-l., Gouda) noemt het ontwerp een tweeslachtige regeling. Spr. heeft, evenals de lieer Visser van IJzendoorn, de grief, dat geen cassatie is toegelaten. Ook is de regeling omslachtig en niet overeen komstig onze nationale rechtspraak. Spr. heeft zooveel bezwaar, dat hij byna geneigd is tegen te stemmen. De heer Aalberse (r.-k., Almelo) acht met het ontwerp den juisten middelweg bewandeld. Spr. bestrijdt den heer Visser van IJzendoorn en is van oordeel, dat de positie van den rechter hier niets buitennissigs heeft. Het toestaan van appèl of cassatie zou het karakter der regeling geheel veranderen. De trustvorming der vereenigingen is hier, meent spr. verd.er, evenals overal elders. Zij heeft met de wet niets te maken. Spr. keert zich ook tegen hetgeen de heer Van Doorn zeide omtrent het niet-nationale van de wetgeving. Oproep om kloerea. In Poten bestaal een nijpende behoefte aan kleeren. De winter nadert en milli- oenen menschen zijn onvoldoende.gekleed ol' bijna heelemaat f zonder kleeren. De winter is er strenger dan hier, en een oppervlakte, bewoond door meer dan 20.000.000 menschen heeft direct van den oorlog geleden: wat, vraagt men zich al', moet er worden van die ontclbaren, die niet in staal zijn zich tegen de koude te beschermendie noch kleeren noch brandstoffen hebben, daarbij onvoldoende gevoed zijn en veelal wonen in verwoeste huizen oï heelemaal geen woning hebben? Oude kleeren (vooral ook ondergoed) kan menigeen zonder bezwaar afstaan. Wie iels le missen heeft, geve het ons voor Polen! Afdoende hulp is onmoge lijk, maar wie .helpen kan, .lie lielpc! Hoe meer wij verzeilden kunnen, des le minder menschen zullen van koude sterven, des te minder zullen ziekten hel zwaar beprpefde land' teisteren. Ook voor Nederland zelf worden klee ren gevraagd. Toch durven wc een be roep doen pp onze landgenootcn om voor een zoo ver land als Polen wat af te slaan, immers nergens ter wereld heeft dc ellende zoo'n omvang genomen als daar. De comité's en de particulieren in het land zelf en in naderbij gelegen streken dan Nederland doen zooveel als in Ifun vermogen is, doch dit is slechts een gedeelte van wat hoog noodig is. Indien ergens een zoo gezegende natie als de onze haar solidariteit met zwaar beproefde medemenschen kan loonen, dan is liet in Polen. Een inzameling van kleeren, door één der leden van ons Comité (P. 13. Mazu- rowski O. E. M.) op eigen initiatief, doch met medeweten van ons bestuur ondernomen, heeft verrassende resulta ten opgeleverd, zoodat reeds thans een heele waggon verzonden kan worden. Deze gaat naar Krakau; dc volgende zending is bestemd voor het door de Duitschers bezette deel van Russisch Polen. Uit deze eerste proefneming bleek duidelijk, dat velen onzer landgenootcn bereid zijn te helpen en wij durven dus verwachten, dat onze oproep niet ver geefs zal. zijn. Zendingen van kleeren (schoenen in- kluis) zijn le adresseeren aan de firma C. W. II. van Dam Co., Loods 22, Slieltjesstraal, Rotterdam. De firma Van Dam, cargadoors en expediteurs, lieert zich op ons verzoek bereid verklaard, zich met liet in ontvangst nemen, in pakken, verzenden, verzekeren tegen molesl-risico enz. le belasten.' .Giften in geld, voor ons Comité be stemd, zijn, evenals tot nog toe, te zen den aan onzen Penningmeester, den heer l\ Th. Everard, Singel 397, Amsterdam. Namens tiet Nederl. Comité voor Pkilanlliropischen steun aan Polen: Prof. Dr. II. KERN, Voorzitter Mr. Dr. C. O. P. Baron CRKUTZ. Den Haag, Prins Muuritslaan 59, Secretaris. Hoog is de nood in hel door deij^ oorlog zoo lel geteisterde Polei} ge slegen. De diep beklagenswaardige bewo ners hebben alles, have en goed, ver loren. Wie vroeger welvarend man was. is nu een bedelaar. Laten wij, die gelukkig voor de rampen van den oorlog behoed zijn,, ook iels voor onze. lijdende natuurge- nooten in het verre Oosten afstaan, en daarmede opnieuw toonen, dat, als 'n beroep op onzen hiiinaniteilszin ge daan wordt, dit .nooit te vergeefs is. De Redactie. De „8ch. 181". Omtrent de ramp in de Noordzee, aan den oostkant van de Lemmers, overkomen aan den Scheveningschen logger „Sch. 181", waarbij drie der opvarenden het leven verloren, wordt nader het volgende vernomen. De negen geredde leden der bemanning zyn uit Vlaardingen, waar zij door de „Sch. 140" waren aangebracht, te Scheveningen aangekomen. De ramp heeft Zaterdagavond half acht plaats gehad. Door de deining" is de logger met het achterschip waar schijnlijk op een los drijvende myn geraakt. Het achterschip met raast en boot werd direct weggeslagen. Visschers die met hun schepen op yry grooten afstand waren, verklaren een hevigen knal te hebben gehoord. De opvarenden van dien „Sch. 181" hadden geen knal waargenomen, hetgeeD waarschijnlijk is toe te schrijven aan eene tydelyke verdooving tengevolge van den schok. De bemanning verkeerde in een hachelyken toestand, vooral daar hun boot was weggeslagen. Kalm nam de schipper echter zyne beschikkingen en ieder had iu een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1