ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 18 October 1915. TWEEDE BLAD. Uit Stad en Provincie. (Zlerikzeesche C o u r a n t). abonnement, Prjjs per drie maanden1 1,30. Franco per port1,60. Voor het buitenland per jaar- 10,—. Afsonderlyke nummer»- 0,05. Verschynt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 72»te JAARGANG. fis. 9763 Dirtolauri A. J. DE LOOZE Jr. Uitgawar-Hoofdrailaeteur i FRAHKEL. ADVERTBNTIEN. Van 1 3 regelsf0,80. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. Bjj contract belangrijke korting. Inzending op den dag Tan uitgave rddr l.SO ure. SEROOSKERKE. In deze gemeente is in een gezin een besmettelijke ziekte geconstateerd (typhus), hetwelk zich tot nog toe bepaalde tot één persoon. HAAMSTEDE. Naar aanleiding van de algemeene herziening door Gedep. Staten van de jaarwedden van de bur gemeesters en secretarissen in Zeeland, is door den gemeenteraad alhier be sloten voor deze gemeente aan Gedep. Staten voor te stellen, de jaarwedde van den burgemeester en den secretaris te bepalen op f 100 boven,het voorgeschre ven minimum en alzoo vast te stellen voor ieder op f 600. BURGH. Sinds cenige dagen is men van wegc de Rotterdainsche Tramweg- Maatschappij druk bezig aan Liet werk om den molen, geplaatst op den water toren alhier, die voor cenige weken door den hevigen wind erg werd gehavend, tc herstellen. Aanbestedingen, Yerkooplngen, ens. RENESSE, 15 Oct. Ten overstaan van notaris F. J. H. Jespers werden, len verzoeke van den heer J. Viergever, op cle Prinsenhoeve onder deze gemeente publiek verkocht: Kalfvaarzen voor f 270, 269, f 264, f 260, f 250, 1" 240, f 240, f 200 en f 181: een uicrriepaard voor f 318. Landbouw en Veeteelt. STAVENISSE. Op de hofstede van den landbouwer C.^Steeudijk Cz. alhier is mond- en klauwzeer geconstateerd Op last der autoriteiten is de veeslapel (22 runderen, benevens 7 varkens) ont eigend. Een gedeelte is in den grond gestoken en de rest afgeslacht. RECHTZAKEN. Sehendlag auteursrecht. Een melkslytersbediende te Dordrecht heeft Toor de rechtbank aldaar terecht gestaan, ter zake dat hjj op 18 April te Dordrecht inbreuk heeft gemaakt op het Auteursrecht ran Maurits, zich ook noemende Maupie Staal, liederzanger te Amsterdam, door op dien avond in het openbaar, in elk geval op eene uitvoering in een zaal van het gebouw Kunstmin aldaar, waar het publiek tegen betaling werd toegelaten, wetende dat hy daartoe niet gerechtigd was en zoodoende eens anders auteursrecht schond, opzettelijk voor te dragen de liedjes getiteld, het eerste: „Niet kriebelen", beginnende met de woorden: „Toen ik nog in de luren lag", het tweede: „Waar ben jij van nacht geweest", aanvangende met de woorden„Vroeger was de man de baas!", van welke liedjes Maurits, zich noemende Maupie Staal, de maker, althans toen de gerechtigde op het auteursrecht was. Als getuigen waren gedagvaard de heer M. v. Staal te Amsterdam, E. A. Jonas, pianist en E. Rutten, huisvrouw van C. Valk, beiden te Dordrecht. De titels der liederen zjjn: I. Waar ben je van nacht geweest? Populaire Coupletten op motieven van het Internationaal Succesnummer The Two Step of the Night Repertoire Maupie Staal, muziek van G. N. Lebon en Johnny Ditch, uitgave van de Vereeniging Muziek en Letteren te Amsterdamalle rechten voorbehouden. O. Niet Kriebelenop motieven van Don 't tickle Two Step, woorden van Herre de Vos, Muziek van Jacques Bruske. Na de gebruikelijke vragen aan bekl. omtrent naam, leeftijd, beroep enz., werden de dagvaarding en enkele coupletten van genoemde liederen voor gelezen. Bekl. bekende op 18 April in „Kunst min" de bewuste liederen te hebben gezongen. Hij wist dat ze door Maupie Staal waren vervaardigd, doch dat het verboden was ze te zingen, wist hij niet. Ook zeide bekl. geen permissie te hebben ontvangen ze voor te dragen. Pres.: U wist toch dat u ze niet zingen mocht zonder toestemming van Maupie Staal Bekl.: Neen, dat wist ik niet. Boven al die liedjes staat: verboden voor te dragen door beroepsartisten. Ik weet dus niet beter of ik raag ze wel zingen. Pres.: U hebt er zeker salaris voor ontvangen Bekl.Neen, ik heb ze kosteloos ge zongen. Ik zing vaak voor liefdadige doeleinden en altijd kosteloos. Hierna wordt gehoord getuige Jonas, de pianist, die op den bewuBten avond bekl. begeleid had op de piano. Of get. echter deze liedjes gespeeld heeft, weet bjj niet meer. Pres.Kent u de woorden dan niet? Get.Neen. De woorden interesseeren me heelem&al nietik ken alleen de muziek. Ik heb dien avond zooveel gespeeld en ik weet absoluut niet meer of ik deze liedjes heb geaccompagneerd. Pres. (tot bekl.): Heeft get. u ge accompagneerd toen u die liedjes zong Bekl.: Jawel. Get. Jonas: Hjj zegt het, maar ik weet er niets meer van. Pres.: Wanneer u de liedjes hoort zingen herkent u ze dan? Get. Jonas: Ik ken ze goed, want ik speel ze vaak op partijen, bruiloften, enz. 'k Heb ze vorige week nog gespeeld. Pres.: Maar als de heer Staal ze u voorzingt, weet u dan of het de be doelde liedjes zijn? Get.: Hij behoeft ze niet voor te zingen, want ik ken de muziek heel goed. De Off. van Justitie: Daar gaat het niet om. Als u ze hoort zingen, herkent u dan de titels? Get.: Jawel. Vervolgens komt als getuige voor de heer Mozes v. d. Staal (Maupie Staal). Deze zegt zelf geen klacht te hebben ingediend. Op een vraag van een der rechters of hjj dan de klacht niet zeil onder teekend heeft met den naam Maupie Staal, antwoordt getuige bevestigend. Pres.: Van wie is dan de klacht? Get.Van de Rotterdamsche Artisten- vereeniging. Daar was ik indertijd lid van en die vereeniging heeft my de klacht toegestuurd, die ik heb onder teekend. Een der rechters: Dus de klacht was toch wel van u Get.: Ja, indirect wel, omdat ik lid was van de R. A.V. De Officier van Justitie zet daarna uiteen, dat de R. A. V. feitelijk 't auteurs recht heeft van de liederen door haar leden vervaardigd. Pres.: Hecht u zelf veel waarde aan deze overtreding? Get.: Heelemaal niet. Wanneer bekl. me even een kaartje had gestuurd, had ik hem dadelijk permissie gegeven om deze liedjes te zingenheel graag zelfs. Pres.Dus u zoudt geen klacht tegen hem hebben ingediend Get.: Neen zeker niet. Ik voor mij geef er niets om. Wanneer bekl. de liedjes zingen wil en hjj stuurt me even een kaartje, mag bij dat gerust. Pres.: U bent nu geen lid meer van de R.A. V.? Get.Neen. De heer Staal zingt daarna zachtjes een paar regels van bedoelde liederen die get Jonas dadeljjk herkent. Get. A. Rutten verklaart vervolgens, dat zjj bekl. niet de bewuste liedjes heeft hooren zingen; evenmin heeft zjj ze Jonas hooren spelen. Get. die dien avond met haar man eveneens in Kunst min is opgetreden, zou in het nummer, volgend op dat van bekl., op 't tooneel verschijnen. Ze had zich juist even voor bekl. optrad, naar de kleedkamer be geven. Get. verklaart nog, dat ze wel van bekl.'s optreden wist, doch welke liedjes hij zou zingen had ze niet ge weten. Het O. M., daarna requisitoir nemend, achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Met het oog op het niet aanwezig zjjn van alle opzet by bekl. en in aanmerking genomen dat dit de eerste veroordeeling van bekl. is, alsmede zjjn optreden voor een lief dadig doel, meende spreker ditmaal een zeer lichte straf, f 10 boete of 10 dagen hechtenis te mogen eischen. Toch wilde hy er bekl. nog even op wijzen, dat op dergelyke overtreding een maximum geldboete staat van f 5000. Bekl. zeide ten slotte nog onschuldig te zjjn aan het hem ten laste gelegde, daar hp niet geweten had, dat iets der- gelpks verboden was. Dord. Ct. Begrafenis 6. A.'Vorsterman van Oyen. Op de Algemeene Begraafplaats te Aardenburg is Zaterdagmiddag ter aarde besteld het stoffeiyk overschot van den heer G. A. Vorsterman van Oyen, oud-lid van de Tweede Kamer en van de Staten van Zeeland en algemeen secretaris-penningm. van de Zeeuwsehe Landbouw-Maatschappjj. Tal van belangstellenden vulden den doodenakker. Het woord werd gevoerd door het Tweede Kamerlid, jhr. De Muralt, mede namens Minister Posthuma, die den overledene schetste als een groot Nederlander. De heer J. H. O. Dominicus, vobrzitter van de Landbouw-Maatschappij, zette uiteen, wat Vorsterman van Oven voor den landbouw deed. Dr. J. Dover te Aardenburg, deed uitkomen, wat de overledene voor Aardenburg was; de heer De Zwart, uit Zuidzande, sprak namens de Boerenleenbank; de heer A. De Hullu, uit Amsterdam, als oud- leerling; de heer H. A. Hanken namens de afdeeling Zeeland vanhetNederlandsch Paardenstamboekdr. Pattist schetste den overledene als historicus, en de heer Meershoek sprak namens de Algemeene Keuringscommissie. De oudste zoon dankte voor de belangstelling. Elf man ran een Dultschcn onderzeeër gedood Volgens een Wolf-bericht uit New- York wordt aan de World uit New- Orleans bericht, dat vier Amerikanen, behoorende tot de bemanning van het stoomschip „Nicosian", ondereede hebben verklaard, dat de Eogelschen 11 man van de bemanning van een Duitschen onderzeeër zouden hebben gedood. Nadat de bemanning van de „Nicosian", op last van den kapitein van de duikboot, dit schip had verlaten, werd de „Nicosian" vernield. Intussohen naderde een stoomschip, dat aan de buitenzüde van het middenschip twee planken met daarop geschilderd de Amerikaansche vlag had aangebracht, dat later bleek te zyn het Engelsche oorlogsschip „Baralong". Toen bet de „Nicosian" naderde, verdwenen de planken en werd in plaats van de Amerikaansche de Engelsche vlag geheschen. De „Baralong" opende het vuur op de duikbooteen aantal Duitschers op die boot werd getroffen. Elf man en de commandant sprongen in het water; vyf er van bereikten de „Nicosian", de andere zes hielden de uitgeworpen touwen vast. Intusschen bereikten allen de booten van de „Baralong". De kapitein gaf nu bevel aan de raatrozen op de zes Duitschers, die nog in het water lagen, te vuren. Allen werden gedood. Daarop zochten Engelsche mariniers de Duitschers aan boord van de „Nicosian" op. De scheeps timmerman van de „Baralong" liet een Duitscher met opgeheven handen naderen en schoot hem toen dood. De commandant van de duikboot zwom met opgeheven banden op de „Baralong" af. Mariniers doodden hem echter van boord van de „Nicosian" af, door een schot in den mond. De melkprijzen. Zaterdagmorgen zijn op de markt te Amsterdam voor 't eerst 10,000 liters „regeeringsmelk" aangevoerd, die a 9 cent per liter werd verkocht. By de boeren, die in de laatste dagen zoo fabelachtige prezen hadden bedongen, gaf dat ontsteltenis. Doordat er lang niet genoeg regeeringsmelk was, daalden de pryzen maar weinig. Zy liepen terug van 15 5 16 cent tot 12 k 14 cent. Maandag zal het wel anders worden want dan wordt er van regeeringswege heel wat meer dan 10.000 liter ter markt gebracht. Volk), De Belgische regeering te Harre. Den 12en October was het een jaar geleden, dat de Belgische regeering haar zetel naar het gastvrüe Havre verplaatste. Naar aanleiding van dit feit hebben de verschillende Belgische ministers in de Matin uiting gegeven aan de gevoelens, die het Belgische volk bezielen. Beyens, de minister van Buitenlandsche Zaken, dankt Frankryk voor de gastvrijheid en liefde, waarmede het de Belgische regee ring. heeft ontvangen en waardoor de wreede ballingsohap zoozeer werd ver zacht. Berryrer, de minister van Binnen- landsc.be Zaken, betuigt vooral aan de Fransche autoriteiten zyn dank voor de medewerking harerzijds ontvangen, vooral by de recruteering der Belgische soldaten in de verschillende Fransche gemeenten. Staatsminister Cooreman betreurde het, dat men zoolang van Frankrjjk's gast- vryheid gebruik had moeten maken, doch dit had ook het voordeel, dat de banden tussohen Frankryk en België er hechter en sterker door werden. Sikhs en Gurkha's. Bernhard Kellermann geeft de volgende beschryving van in Duitscbe gevangen schap geraakte Sikhs en Gurkha's. De Sikhs loopen heen en weer op hun hooge gazellen-beenen. Zy hurken om een twyg-vuur. Groot, slank, edel, bruine gezichten met zwarte krulbaarden, de turban, geel, blauw, gedraaid om het bruine voorhoofd. Zij zwygen. Hun kastanjebruine oogen glanzen. Zy zyti in gedachten verzonken. Dit Europa, dat zy alleen kenden van hooren zeggen, heeft hun tot pynzen gestemd. Zes honderd van zulke bruine knapen liggen tusscheu de loopgraven by Aubers. Het ging te vlug. Een paar officieren zyn onder hen. Zij dragen een paar strepen op de leemgele hemdblouses van de uniform. Anders onderscheiden zy zich niet van hun kameraden. Zy zijn stil, voornaam en mooi. Met de Gurkha's is het anders gesteld. Zy zyn een kop kleiner dan de Sikhs. Het zyn Eskimo's, Japanners, Tibetanen. Indii is met hen uit. Mongolië begint. Zy zyn bruin, hebben grove botten, gespleten schuine oogjes met onzuiver wit om de pupil. Het zyn knapen, die men voor alle mogelyke beroepen ge bruiken kan. Zoo .zien ze er althans uit. In vredestyd kunnen het goedmoedige, onschuldige menschen zijn, in den stryd valt er stellig niet met hen te spotten. De Engelschman weet, wat hy aan hen heeft. Zy dragen aardkleurige, tarban- achtige wollen mutsen, windsels om de beenen(leembruine uniformen met tasschen op de borst. Maar zy zien er absoluut niet militair uit. „Ghurka, Ghurka!" Zy moeten aantreden om geteld te worden. De Ghurka-onderofficier kakelt een commando. HH ziet er uit als een zwarte Japanner. „Ghurkha, Ghurkha!" Zyn oogen fonkelen van opwinding, hy beeft van het gewichtig doen. Zijn mannen zyn gruweiyk langzaam. Het is een verschikkelyk werk hen in drie gelederen op te stellen. Eindelyk staan ze, zonder de minste militaire houding. Ze zien er allen onverschillig en stompzinnig uit. Zij hebben het goede humeur verloren. Ze hoesten voortdurend. 'Het Europeesche klimaat is hun slecht bekomen. De kleine, zwarte onderofficier schuift hen in het gelid en nu staan ze er allen met de zielige uitdrukking van den Aziaat op het gelaat, het bruine gezicht vol rimpels en plooien. Hun namen worden opgeroepen. Velen scliynen vergeten te zijn hoe zy heeten. Of zy slapen. Het duurt oneindig lang voor zy zich melden met een husur of schich, wat beteekenen moethier ben ik. Het appèl is gedaan. Zij zijn geteld en geregistreerd. En nu steken zy allen geeuwend de armen omhoog. Het geheele Gurkha-leger gaapt. Intusschen hebben de Sikhs aan een touw twee schapen gebonden. Zy gaan met zachte, groote stappen, als menschen, die gewoon zyn in sandalen te loopen. De schapen trippelen gehoorzaam achter hen aan. By een waterkuip, waarin zoo juist een Schot zijn vuile voeten wiesch, houden zy stil en het slachten moet beginnen. De diereu moeten de koppen naar het oosten wenden, maar ile Sikhs kunnen het niet eens worden over de hemelrichting. Geen wonder, men heeft hen in dit Europa zoo heen en weer gesleept, dat zy duizelig werden. Met behulp van een kompas wordt de moeilyke quaestie opgelost en den keel doorgesneden. Eten en drinken, bidden en slapen, dat zyn hun dagelykache gewoonten gebleven. De oorlog heeft hun verveeld. Zy zyn hem reeds vergeten. Neen, deze oorlog interesseert hun niet het minst". Ingezonden Stukken. Amsterdam, 11 October 1915. Mijnheer de Redacteur! Van verschillende zjjden werd ons de vraag gesteld, welke de oorzaken zjjn, dat vele papier soorten in de laatste maanden zoo belangrjjk in prjjs gestegen zjjn. Daar papier in den tegenwoordigen tjjd door iedereen gebruikt wordt, meenen wjj, dat het algemeen belang gediend is met deze vraag in het openbaar te beantwoorden. De meeste soorten schrijfpapier en betere soorten drukpapier, worden hoofdzakelijk ge maakt van cellulose,: een grondstof, langs chemischen weg uit hout bereid. De daarvoor geschikte soort hoat vindt men voornamelijk in Scandinavië en Rusland de grootste fabrieken van cellulose zijn dan ook in Zweden, Noor wegen en in het Oosten van Duitschland en Oostenrjjk, dicht bjj de Russische grenzen gebouwd. Sedert eenige maanden is door de Duitscbe en Oostenrjjksche Regeeringen de uitvoer van cellulose verboden, zoodat de Nederlandsche papierfabrieken de benoodigde cellulose alleen uit Zweden en Noorwegen kunnen betrekken, waar de prjjzen reeds enorm gestegen waren, doordat Engeland, Frankrjjk en Amerika groote inkoopen gedaan hadden en nog steeds doen. Daarbjj zjjn de vrachten van Zweden naar Nederland, zooals iedereen weet, meer dan de helft hooger geworden, waarbjj nog hooge premiën voor assurantie en molest betaald moeten worden. Behalve cellulose zjjn bij de vervaardiging van papier nog noodig tal van andere stoffen, die ook 50 tot 300 pCt. in prjjs gestegen zjjn, waarbjj n°g komt, dat de kolen, die in groote hoeveelheden verbruikt worden, alleen tot hoogere prjjzen en zeer onregelmatig te krjjgen zjjn. Wanneer men daarbjj nog in aanmerking neemt, dat op iedere papiermachine een groot doek van kopergaas en groote doeken van zwaai vilt noodig zjjn, die, vroeger in hoofd zaak uit Duitschlanij betrokken, thans tot zeer hooge prjjzen in Amerika moeten gekocht worden, omdat de uitvoer daarvan uit Duitsch land zooal niet verboden «s, dan toch onder zeer bezwarende condities toegestaan wordt, zal men dus begrjjpen, dat de verhooging der papierprijzen alleszins verklaarbaar en gerecht vaardigd is. Bovenstaande geldt niet alleen voor de Nederlandsche papierfabrieken, maar in nog sterkere mate voor de Duitsché en Oostenrjjksche fabrieken, die steeds een groot gedeelte van het in Nederland gebruikte papier leverden-: zjj kunnen de cellulose wel uit eigen land betrekken, maar de bp de vervaardiging van cellulose en papier onontbeerlijke andere grondstoffen kwamen voor een zeer groot deel uit andere landen en de toevoer daarvan is geheel afgesloten, zoodut zjj öf niet meer te krjjgen zjjn, of tot fabelachtig hooge prjjzen, waardoor reeds vele fabrieken, mede door gebrek aan personeel, gesloten zjjn of slechts gedeelteljjk werken. Maar niet alléén dat de prjjzen van het papier veel hooger geworden zyn, de fabrieken hebben de grootste moeilijkheden om het papier in de verlangde goede kwaliteiten te leveren. Er is groot gebrek aan kleurstoffen en aan voldoende harslym, die noodig is om het papier goed beschrijfbaar te maken, zoodat de inkt niet doorslaat. Men zal dus bij hooge pryzen nog zeer toegeetljjk moeten zyn ten opzichte van de kwaliteiten, en zijne eischen niet te hoog mogen stellen. Het spreekt van zelf, dat niet alleen het papier duurder wordt, maar ook de nit papier gemaakte voorwerpen, zooals enveloppen, kantoorboeken, drukwerk enz. Hopen wjj, dat de oorlog, die reeds zooveel ellende en moeilijkheden ook aan de neutrale staten gebracht heeft, spoedig een einde neemt en daardoor in de geheel ontwrichte papier fabricage en de daarvan afhankelijke bedryven weder geregelde toestanden terugkeeren. Met beleefden dank voor de verleende plaatsruimte, verblijven wij, Hoogachtend, Vereeniging van Nederlandsche Papiergroothandelaren. Telegrafisch Weerbericht medegedeeld door bet Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 18 Oct. 1915. Hoogste barometerstand 776,4 te Hernosand. Laagste 769,8 te Karlsruhe. Verwaohting van den avond van 18 Oct. tot den avond van 19 Oct. 1915: Zwakke tot matigen, meest Noordelyken tot Oostelyken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig ot geen regen, ïeHde temperatuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1