ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 17 September 1915. TWEEDE BLAD. (Z ierlkaseesche C o u r a n t A BONN EM ENT. Frys per drie maanden f 1,81). Franco per port -- 1,(10. Voor het buitenland per jhar- 10, Aftouderlyke nummers - 0,06. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 72ste JAARGANS. Ne. 9750 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uiig*ver-Hoofdredacteurt A. FRAHKEL. ADVBRTRNTIEN. Van 13 regels ..et' 0,80. Elke regel meer - 0,10. Reclames per regel- 0,10. By contract belangryke korting. Inzending op den dag Tan uitgave vóór 2.90 ure. Postkantoor te Zierikzee. bijst van onbestelbare brieven cn briefkaarten, waarvan de afzenders on bekend zjjn; terugontvangen in de le helft der maand September 1915: Brieven en briefkaarten 1. A miereen, fotograaf, Rozengracht, Amsterdam. 2. A. logrant, Kerkweg 29, Utrecht. Sa Cornelisse, Teyierstraat, Haag. Aan de afzenders wordt beleefd verzocht hun adres op de achter zijde der brieven te vermelden, opdat deze by onbestelbaarheid aan hen kunnen worden terug gegeven. 3. P.S. NIEUW STIJDINGEN. ITALIË. Dc Vesuvius geelt teèkenen van leven. Het vuur van den krater zei den liemcl boven Napels ia een rooden gloed. Tal van menschenvhebben den nacht in de open tucht doorgebracht om van het schouwspel getuige te zijn. De bewoners van tic dorpen in den omtrek van den Vesuvius zijn door onophoudelijk ge- rommeJ gewaarschuwd. RUSLAND. In een publicatie ouder den titel „De groote oorlog"' wordt gezegd, dal de slag, welke Rusland lam legde, de ontploffing van de Ochla-muuitiel'abriek bij Peters- burg was. Hel feit van de ontploffing was reeds lang bekend, maar er wordt thans op gewezen, dat de Ochta-fabriek de, helft van dc munitie voor het Rus sische 'legér* heelt geléverd. Het was de eenige groote fabriek van dien aard in Rusland. De slag trof het land op een uiterst kritiek oogenblik. St.-Petersburg trilde als bij een aardbeving. Duizenden werklieden kwamen om. Bijna de gc- heele munitiefabriek werd verwoest. Het was het werk van Duitsche geheime agenten. De Putilof-fabrieken vervaar digen wel even groot belegeringsgeschut als dat van de Duitschers, maar geen j granaten. De eenige toevoerweg was over. Archangel. Engeland cn Frankrijk I zagen zich gedwongen hun groot offen- I sief te staken, len einde! Rusland alle munitie te leveren, welke zij konden missen. De vernietiging van de Ochta- fabriek door de Duitschers was tijdelijk de grootste zet In dezen oorlog. De Lord Mayor van Londen heeft uit St.-Petersbürg het gewone tele grafische versoek ontvangen, dat men in deze tyden van alle kanten van de wereld aan Engeland pleegt te richten een verzoek om geldelijken steunMaar ditmaal is het wel een byzonder geval en dient er in een nijpende behoefte te worden voorzien. Het geld n.l. te voorzien in de nooden van de zes millioen vluchtelingen, die, met achterlating van vrjjwel alles, uit Russisch Polen en Zuid-West Rusland zyn gevlucht by de nadering der Duitsche legers op het Oostelijke gevechtsterrein. Centraal- Rusland is overstroomd door 6,000,000 zulke vluchtelingen. En de vreeselijke Russische winter nadert. Vandaar het dringend verzoek om onverwijlde hulp, te Londen ontvangen uit St-Petersburg. ENGELAND. Een mlllioenenrede van Min. Asquith. In hel Lagerhuis zeide Asquith bij het indienen van liet voorstel tot 't verleenen van een crediet aan de regeering van 250 millioen pond sterling, dat 't totaal bedrag van het crediet daardoor zou zijn gestegen tot 1262 millioen. De kosten van den oorlog bedragen thans tier dag drie-en-een-half millioen pond sterling. Het geheelè bedrag, dat uitgegeven was in dit boekjaar, bedroeg 500 milli oen. Sinds het begin van den oorlog heb ben ongeveer drie millioen man dienst genomen bij leger en vloot. Na een overzicht te hebben gegeven van den militairen toestand verklaarde minister Asquith verder: „Dit is een oorlog van machines, or ganisatie en uithoudingsvermogen. Dc overwinning schijnt le zullen overhellen naar die zijde, welke zich hef best wa pent cn '1 groolsle volhardingsvermogen bezit. En hiervoor zullen wij zorgeti". (Toejuichingen. Asquith zeide verder: De voorschotten welke wij aan andere landen gegeven of beloofd hebben, bedragen 250.000 pond sterling. NEDERLAND. DEN HELDER. Op een der schiet banen ten Zuiden van het fort Kjjkduin by Den Helder, heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. By het schijfschieten werd de reserve-eerste-luitenant der vesting artillerie J. J. Van Hagen, door een noodlottig toeval, door een geweerkogel getroffen, welke hem dwars door het lichaam ging. De zwaargewonde officier is per brancard naar het marinehospitaal te Nieuwediep vervoerd. s-GRAYENIIAGE. Vernomen wordt, dal alhier een agent van politic is ge schorst, verdacht zich te hebben schul dig gemaakt aan diefstal van geld feu nadeele van een bewoner van de Kock- straat. Deze bewoner een houder van een waterstokerij die de gewoonte heeft den wijkagent !s morgens vroeg 'n kop thee te verstrekken en die dan onderwijl in goed vertrouwen, dat hij gerust zich even kan verwijderen, in <tc buurt giug „porren", miste in den laatsten tijd eenige malen geld. Hij kwam op de gedachte geld eenige kwartjes en dubbeltjes le mer ken en deed dit in een portemonnaie, welke hij op den schoorsteenmantel 'egde. Donderdagmorgen kwam er weer een wijkagent een kop thee drinken en ter wijl deze politie-beambte zich alleen in de waterslokerij bevond/ging de porder als naar gewoonte uit wekken. Teruggekomen bemerkte hij, dat het geld uit de portemonnaie Verdwenen was. De man deed aangifte van een en ander bij het politie-bureau aan de Vail der Vennestraat, alwaar kon worden nagegaan wie de wijkagent was, die zich dien ochtend in de waterstokerij had bevonden. Bij onderzoek werd (Je politie agent inderdaad in het bezit gevonden van het gemerkte geld. De verdachte bekende. Proces-verbaal is opgemaakt en in afwachting van verder fo nemen maatregelen is hij geschorst geworden. GORINCHEM. .Woensdag zijn ha 'n bruiloftsmaal ongeveer 40 personen ern stig ongesteld geworden, vermoedelijk door het gebruik van vergiftige spijzen. Behalve uit de familie van l bruids paar bestonden de gasten uit hel ge- hecle personeèl van den ijzerhandelaar, die de bruidegom was. Na den maaltijd werden allen ongesteld, terwijl ook ver giftigingsverschijnselen zich voordeden bij 2 meisjes en een kelner uit het restaurant, die de gasten bediend hadden. De resten van de spijzen en dranken zijn naar Utrecht gezonden om in het scheikundig laboratorium onderzocht te worden. Men vermoedt, dat de onge steldheid is veroorzaakt door de vleesch- spijzen, die uit Rotterdam afkomstig \yarcn. Enkele zieken zijn reeds weder her steld; van de meeste anderen is de toe stand thans redelijk. Uit Stad en Provincie. ZONNEMAIRE, 1(5 Sept. Daartoe in staat gesteld door een subsidie uit <le gemeentekas, zal de muziektent op het Breedveld geheel worden opgeknapt. Ds. De Leur, predikant bij de Iierv. Gem. alhier, is benoemd tol lid van den Voogdijraad, en als zoodanig becedigd. STAVENISSE. Woensdag arriveerden alhier door lusschenkomst van het ge meentebestuur zeven regeeringsvarkens, welke spoedig tegen een matigen prijs 45 cent per pond in het klein aan den man waren gebracht. De volgende week hoopt men er weder, te kunnen krijgen. Donderdagmorgen kwam er weder 'n flinke hoeveelheid visch aan. ST'.-MAARTENSDIJK. Dinsdagmor gen had de. zoon van den metselaar. P. Geluk alhier het ongeluk van het dak van een woning te vallen en kwam daarbij terecht op de sloep vóór 'I huis. f Bij geneeskundig onderzoek bleek, dat van G. een arm bij den pols gebroken I was, doch hij overigens geen gevaarlijke 1 kwetsuren had bekomen. ST.-ANN AL AND. l. Sopt. Als dage-! lijksch opzichter hij den bouw dei- nieuwe pastorie te Kleverskerke is aam gesteld de heer L'. J. Soeters Az. OUD-VOSSEMEEB. Er zijn van de landslormplichligcn der jaren 1011 en 1913 opgeroepen ter keuring le Tlioleu iS personen, waarvan it 3 zijn' afgekeurd; elders moesten er. nog van die jaren, behoorende lot deze gemeente, 3 gekeurd worden. POORTVLIET. Woensdagavond had in de Oiidémolen alhier een vreesdij k ongeluk plaats. Een jongetje van ruim 7 jaar oud, van den veldarbeider Joh. van Rijke, die gewoon was na school tijd steeds op de molen te zijn. was dien avond ongemerkt naar hoven wil len komen. De knechti die hoven was, en hoorde bellen, wat vermoedelijk dooi den val met aan hel koord te trekken werd veroorzaakt. k'eok naar heneden cn zag dat het jongetje op den grond lag; bij onderzoek bliek, dal liet be wusteloos was. Geneeskundige hulp <verd ingeroepen, die niet anders constateerde dgn zware hersensch udding. Donderdagmorgen 4 uur is 't jongetje overleden. Rij den landbouwer C. Th, de Rijke alhier, is een blok (6 gein.), waarop vooraf eigenheimers zijn gegroeid en gerooid, doch daarna «oor hem voor groene bemesting erwten zijn gezaaid, zoo praehfif* aan 'hel Broeien, zelfs zijn er perceclen ontwikkeld, dal het wer kelijk liefhebberij is, om dil in dezen lijd le aanschouwen. Landbouw en Veeteelt. ST.-MAAETENSD1JK. Er heoisclit op het oogenblik oen levendige handel in ajniu. Do prije is thans gestegen tot f 5 per H.L. Vele varkens zijn deze week alhier weer door de vlekziekte aangetast. Som migen maken van (le gelegenheid tot verkoop van de zieke varkens gebruik, weer anderen laten dat na om verschil lende redenen, waaronder ook gemoede- bezwaren. MIDDELBURG, 17 Sépt, Bij vonnis van den kantonrechter alhier van 5 Juni j.l. werden J. K.,'53 jaar, graanhande laar le dezer stede, en P. M. v. W.. 43 jaar, sgliipper te Goes, veroordeeld tot resp. 14 dagen cn 7 dagen hechtenis, zulks wegend het doen uitvoeren en het uitvoeren van boonen en erwten naar Rotterdam, terwijl die uitvoer uil Zee land doop den territoriale» bevelhebber in Zeeland enz. verboden was. Verleden week zijn deze zaken in behandeld en eischic de officier van hooger beroep voor dc rechtbank alhier justitie vernietiging van de vonnissen, omdat hij de kwalificatie niet de juiste achtte, doch oplegging van dezelfde straffen. Heden deed de rechtbank uit spraak cn veroordeelde beklaagden we gens Het niet voldoen aan een bevel van het militair gezag, tot dezelfde straffen als in eersten aanleg \yerden opgelegd. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. ST.-MAARTENSDIJK, 14 Sept. Ten overstaan van notaris Van de Velde te Tholen werd hedenavond alhier, ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen den heer A. Frank, alhier, in één veiling publiek verkocht: a. Een woonhuis met erf aan de Kaai- straat, groot 56 centiaren, voor f 1400; b. een woonhuis met erf, in Kraai wijk, groot 83 centiaren, voor f 710. Post en Telegrafie. VrQstelllng briefport. Dc directeur-generaal der Posterijen en Tclegraphie maakt bekend, dat de ten behoeve van de militairen en van !de hier. te lande geïnterneerde builen- landsche militairen verleende vrijstel iing van briefportbij 'Kon. besluit met ingang van 20 Sept. a.s. is ingetrokken. Met ingang van dicnzelfdcn datum is bij datzelfde besluit (in het binnen- hindsch verkeer) lot nadere beschikking vrijstelling van port verleend voor de Verzending, door en aan onder de wape nen zijnde mililairên, beneden den rang van officier, alsmede door en aan in Neder laud geïnterneerde bu i ten land scho mililairên van: a. briefkaarten, met uitzondering van die, welke berichten omtrent handels zaken of bestellingen, of aanbiedingen van handels- of fabrieksgocdcren be vatten b. gedrukte stukken, welke ten minste éénmaal per maand verschijnen, als courant of tijdschrift tot een gewicht ,vnn 100 gram. Dc portvrij té verzenden stukken moe ten, voor zooveel zij afkomstig zijn van militairen, aan dc aïlreszijde dragen '1 opschrift ..Militair", gewaarmerkt dooi de handteekening van den afzender. Stukken, welke niet beantwoorden aan dc hiervoren genoemde bepalingen, wor den met'port belast. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 15 Sept. Door de rijks politie werd hedenavond voor den offi cier van justitie geleid D. J. H., oud 47 jaar, kleermaker-, zonder vaste woon plaats, verdacht van bedelarij en weder- spanninghcid, gepleegd Ouder dc ge meente Kerkwerve. Na verhoor dooi den rechtcr-commissaris, belast met de instructie van strafzaken, werd tegen (verdachte een bevel-va» voorloopige aan houding verleend, en werd hij overge bracht naar het Huis van Bewaring. Een drama. Ken bloedig drama speelde zich in den avond van den 27en Juli in een volks logement te Heerlen af. Een drama tusechen twee vrouwen, van wie de eene de andere, die haar huwelijksleven ver woest, haar geluk vernietigd had, doodde. Do hoofdpersonen in dit drama zijn: vrouw (Justere, eii de weduwe Melser, beiden te Maastricht wonende. De echt genoot van vrouw (Justere leefde sinds geruimen tijd met genoemde weduwe; zijn eigen vrouw en twee kinderen liet hij hi den steek. Hun huwelijk was go- zegend met 8 kinderen, doch 6 waren er overleden. Hierbij kwam nog, dat vrouw Ousters herhaaldelijk door de wed. M. gesard werd. Eens toen zij in het hospitaal zwaar ziek te bed lag, moest zij vernemen, hoe de weduwe zich genesteld had in het door haar verlaten huis, terwijl hare twee kindereu op straat werden gesmeten en maar moesten zien, hoe den dag door te brengen. Ook de vader bekommerde zich allerminst om zijn twee kinderen. Het huwelijk van het echtpaar Ousters was een voortdurende kwelling voor de vrouwdeze had veel te lijden, doch met werken bij fatsoenlijke menschen in de stad sloeg zij zich wel door de wereld. Zij kwam netjes en fatsoenlijk voor den dag. Einde Juli vernam zij, dat haar man in het logement Dubois te Heerlen, ver bleef met de weduwe Melser. Gewapend met een flink mes kwam zij in het logement. Aan de logement houdster vroeg zij naar de vrouw met het witte haar. Nauwelijks had ze haar gezien, of ze plofte het mes in het hart der weduwe; haar eigen man vluchtte de straat op. Het slachtoffer was op slag dood. Vrij spoedig werd de moordenares door de politie gearresteerdhet bloedbevlekte mes werd in beslag genomen. Dinsdag werd bovengeschetst drama voor de Maastrichtsche rechtbank behan deld. Om zich op haar man te wreken, had zij de weduwe vermoord. Slechts enkele getuigen werden gehoord. De substituut-of Ticier van justitie vroeg de veroordeeling der vrouw, voor wie hij enkele verzachtende omstandigheden aan voerde, tot 10 jaar gevangenisstraf. Mr. Van Geusseau trad als verdediger op. Al wist pleiter wel, dat de rechtbank geen jury-vonnis zal vellen, toch zag hij met gerustheid het oordeel tegemoet vertrouwende, dat de beklaagde weer spoedig aan de maatschappij eu hare kinderen zal worden teruggegeven. 0 N D E R WIJ 8. ZIERIKZEE. De heer 0. Bethe, geb. alhier, is dezer dagen benoemd tot tijdeljjk leeraar aan de 3e H. B. S. met 5-jarigen cursus te Amsterdam. By Kon. besluit van 14 September zyn met ingang van 1 October a.s. be noemd aan de Ryksiiormaallessen te TholenS. Visser, hoofd der Cliriste- lijke school te Tholen; te ZierikzeeA. J. v. d. Molen, leeraar aan de R. H. B. S. te Zierikzee en M. T. v. Staalen, hoofd der openbare school te Dreischor. By beschikking van den minister van staat, minister van binnenlandsehe zaken, is bepaald, dat het examen ter verkryging van de akte van bekwaam heid voor huis- en schoolonderwijs in de vrye- en orde-oefeningen der gymnastiek voor het jaar 1915 zal aanvangen op 14 October en dat de commission, met het afnemen van dit examen belast, zitting zullen houden te Breda, Venlo, Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Zwolle en Groningen. Benoemd tot onderwijzer aan school no. 90 te Amsterdam, de heer F. H. Odink, thans hoofd der school te Bergschenhoek, vroeger te St.-Annaland. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen le Garderen (Geld.) 1. Kie vit, cand. te Oud-Vossemeer. Op het achttal te Groningen komt voor ds. C. Waardenburg te Bruinisse. Geref. Kerk. Beroepen te Brouwershaven ds. A. Scheclc te Veere. Evangelisatie. De classis Zierikzee der Geref Kerken is voornemens, indien zy daarin slagen kan, voor drie maanden een colporteur aan te stellen om op Schouwen en Duiveland in den Evan gel isatiearbeid werkzaam te zijn. Een krankzinnige bemanning. Dp Engelsclie hjaden brengen bizou- ilerheden o.ver liet zeer buitengewone geval, dat zich voorgedaan heeft aan boord van den Nederlandse-hen haring- logger „Noordzee'', die nagenoeg ont takeld drijvend gevonden is op 13U mijlen van Scarborough en door een Noorwcegsche stoomboot naar Grimsby, gesleept werd, wijl de bemanning vat) den logger als wezenloos was en niet in staat iets te doen. He! verhaal, zooals hel in Daily Neuü ,en Daily Cl\rpniete voorkomt, luidt aldus: Zondag j.l. werd op de Noorsqhc stoomboot „Jonas Reid", die van de Tyne kwam, een ontredderd zeilschip op on geveer 130 mijlen van de Engelsclie kust waargenomen. De stoomboot voel er heen en de bemanning zag personen aan boord van het vaartuig, die om hulp riepen. Dichterbij gekomen sverd ge constateerd, dat de Jogger bijna een wrak was. Alle zeilen, tuig, luiken kortom alles wat zich aan dek behoort le bevinden, was verdwenen en op hel achterschip werden op. dek plassen bloed gezien. Voor zoover nagegaan kon worden waren c?r»igc leden der bemanning door drankmisbruik waanzinnig geworden. Zij hadden dc overige manschappen aan gevallen, waarop een algemeen gevecht ontstond, waarbij drie man gedood wer den. Van een dezer drie was 't hoofd, door een bijlslag bijna van den romp, gescheiden, terwijl een ander met een mes mishandeld was geworden. De Noorschc stoomboot nam 4 schip op sleeptouw en gaf later aan een oor logsschip kennis van het geval. De aan boord van den logger gebleven Hollan ders werden geboeid en hel schip hij dc I lumber voor anker gelegd. De logger is nog niet in de haven gebracht, terwijl ook niemand aan land mocht gaan. De plaatselijke autoriteiten wachten blijkbaar, aangezien het treur spel in volle zee is gebeurd, een be slissing van liooger hand aangaande de le nemen maatregelen. Als de bemanning in Engeland aan land gaat, dan zou er een uitlèvermgsproces moeten volgen. Kan het schip, daarentegen naar Neder- laud gesleept worden, dan zou 't onder-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1