ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Woensdag 1 September 1915. ROGGE. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierlkzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. Prjjs per drie maandenf 1,80. Franco per poat- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummera- 0,06. Verachjjnt Maandag, Woenadag en Vrjjdag. 72ste 1AARGAN6, Na. 9743. Dirscteiari A. J. DE LOOZE Jr. UiS0«*«r-Hoofdredacteur a A. FRANKEL. ADVERTENTIE IV. Van 13 regel» f 0,30. Elke regel raeer- 0,10. Reclame» per regel0,15. By contract belangrijke korting. Inzending op den dag ran uitgave vóór 8.30 ure. Postkantoor te Zierikzee. Lyst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders on bekend zyn; terugontvangen in de 2e helft der maand Augustus 1915: Brieven en briefkaarten: I. Josephina Lootens, Merelstraat, Gent. II. J. L. v. d. Vate, Marinestraat, Rotterdam. III. N. van Dishoek, Laan van Meer- dervoort, Den Haag. P.S. Aan de afzenders wordt beleefd verzocht hun adres op de achter zijde der brieven te vermelden, opdat deze b\j onbestelbaarheid aan hen kunnen worden terug gegeven. KENNISGEVING. Bogrootlng der Inkomsten en Ultgaren der Gemeente voor 1916. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de Begrooting der Inkomsten en Uitgaven dezer gemeente voor bet dienstjaar 1916, zooals die op heden aan den Gemeenteraad is aangeboden, van nu af, gedurende veertien dagert op de Secretarie der gemeente ter lezing ligt, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar wordt gesteldingevolge de wet. Zie&ikzee, 30 Augustus 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER, Wethouder, l.°-Burgem. P. D. DE VOS, 1.°-Secretari8. De BURGEMEESTER van Ziekikzke; Gelet op het schrijven van liet Rijksbureau voor de distributie van graan en meel, van 23 Augustus j.l Brengt ter kennis van de landbouwers in deze gemeente, dat zg vrijelyk over den rogge- oogst kunnen beschikken, mits de rogge binnen de gemeente bljjft. Zy kunnen dus de rogge èn voor eigen consumptie gebruiken, én ter voedering van het vee verstrekken, ook is het geoorloofd de rogge voor deze doeleinden aan derden binnen de gemeente te verkoopen, mits met inacht neming van den door den Minister van Landbouw bepaalden maximumprijs van f 8, per H.L. van 70 K.G. De rogge die uit de gemeente vervoerd wordt, moet bestemd zyn voor de Regeering; het Ryk is namelyk bereid de rogge te koopen tegen f 8,de H.L. van 70 K.G.de onkosten zyn voor rekening der koopers, d. w. z. de rogge zal moeten worden geleverd franco wagon of boord in de plaats van aflevering. Zakhuur mag niet in rekening worden gebracht. De Rogge-Commissie van Westelijk Noord- Brabant (voorzitter de Burgemeester van Oud en Nieuw-Gastel) heeft zich bereid verklaard voor de provincie Zeeland als Ryks-Ontvang- kantoor op te treden, zoodat aanbiedingen aan die Commissie moeten worden gericht, onder mededeeling van de maand, waarin de levering zal geschieden. Wanneer het vermoeden rijst, dat rogge, niet bestemd voor de Regeering, uit de ge meente zal worden vervoerd, zal die rogge, terstond na machtiging van den Minister van Landbouw, krachtens art. 76c der Onteigenings wet, in beslag worden genomen. Van dezen maatregel kan worden uitgezon derd de rogge, die als zaairogge wordt ver kocht en die voorzien is van een namens den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel door den Rykslandbouwleeraar van Zeeland hiervoor afgegeven bewys. Zierikzee, den 31 Augustus 1915- De Burgemeester van Zierikzee, D. VAN DER VLIET. Oorlogsoverzicht. De terugtocht van het Russische leger gaal met versnelden pas, zoo dat de legers der Centralen, die bo vendien door achterhoedegevechten nog worden opgehouden, veel moeite hebben ze bij te houden. Ook uil het Oostelijk gedeelte van Gallicië, dal de Russen nog steeds bezet hielden, zijn deze teruggekeken. Zij deden dit natuurlijk niet vrijwillig, gelijk zij in hun bericht doen voorkomen. Het heet namelijk daarin, dal zij hun troepen verplaatst hebben. Die ver plaatsing was evenwel een gedwon- gene, want zij geschiedde, 113d at de Russen in een hardnekkig gevecht geslagen waren, 'een gevecht, waarin zij 10.000 aan gevangenen en veel ka nonnen en krijgsbenoodigdheden ver loren. Overal, waar de Russen terug trekken, steken zij stelselmatig de dorpen en steden, die zij al wijkende doortrekken, 111 brand, en verwoesten zij het land. De huizen met hun in boedels worden meedoogenloos aan de vlammen prijsgegeven, de booraen omgehakt, het vee weggevoerd en de bevolking meegevoerd. En 0111 zich- zclve te dekken plaatsen zij de laat ste tusschen hen en do Ooslenrijk- schc-Duitsche troepen. I11 de geheele krijgsgeschiedenis is 'l nog niet voor gekomen. daf'iioncomballanten. grijs aards. vrouwen en kinderen gebruikt worden als schild tegen het vijande lijk voorwaarts trekkend leger. iWilna en Dunaburg worden door de Russische troepen ontruimd. De Russische legerauloriteiten beweren, dat de hoofdmacht van het Russi sche leger bij Wilna staat, gereed om slag te leveren. (Wij gelooven niet veel van dat voornemen. Want als men daartoe werkelijk het plan heeft, dan zal men dat toch niet van te voren bekend maken. De valsche tijding, dat de Russi sche vloot een groote overwinning <»p de Duitsche vloot in de Golf van Riga behaald had, zoodat deze ge noodzaakt zou zijn geworden ge noemde Golf te verlaten, heelt in Moskou lot ongeregeldheden aanlei ding gegeven. Want toen die tijding in de oude. hoofdstad van Rusland bekend werd, en tevens hel valsche gerucht de ronde deed. dat de Dar- danellen door de geallieerden gefor ceerd waren geworden, school tiet gepeupel samen, en vooruit dragend het portret van den Czar en de Rus sische vlaggen, loog het onder den kreet: „Weg met de verraders! en zingend volksliederen aan het plun deren. IJierop ijlden troepen arbei ders toe. Zij ontplooiden de roode vaan en riepen: Wij worden weer „belogen. Weg met de vijanden van ..liet volk! AVij hebben genoeg van ..den bloedigcn oorlog en de moord partijen". Nu kwam de politie, die lot nu loc achteraf was gebleven en het plunderen had toegelaten, ijlings opdagen. Willend één van dc mannen, die de arbeiders had toegesproken, gevangen nemen, geraakte zij met deze in gevecht. Elf agenten werden daarbij gewond, waarop de politie 'n arrestant medenemend, terugtrok. Het volk trok nu naar het hotel, waar de senator Krasjenikof zijn in trek li ad genomen. Toen deze op 't balkon verscheen, verlangde de me nigte de invrijheidstelling van den gevangene. De senator beloofde tie zaak te zullen onderzoeken. Men be gaf zich 1111 naar het standbeeld van Poësjkin, waar scherpt? toespraken gehouden werden tegen den oorlog, legen het bestelen van hel leger en legen onware berichten van 't hoofd kwartier. Men hoorde roepen: „Weg met het Czarisme! Weg met den grooten moord! Ook te St.-Petersburg waren dien zelfden dag ongeregeldheden voorge vallen. Daar werden 80 menschcn gevangen genomen. Op het Oostelijk gevechtsterrein deed zich niets van beteekenis voor. Op Gallipoti hebben dc geallieer den bij een Iteftigen aanval op de Turksche stellingen een nederlaag ge leden, die hun op het verlies van vele manschappen te staan kwam. Of de van Turksche zijde opgemaakte op gave, dat dc geallieerden 10.000 man bij dit gevecht verloren, juist is, kun nen wij niet beoordeelcn. De diplomatie is hard aan het werk geweest 0111 de Rafkanslalen te bewegen tegen Duïtschland en Oos tenrijk aan den oorlog deel te nemen. Zij heeft Servië zelfs weten te be wegen tol afstand van grondgebied aan Bulgarije. .01 Bulgarije evenwel dat zich met Turkije op goeden voet bevindt, aan de wensehen van de geallieerden za! gehoor geven, valt te betwijfelen. SERVIË. Fransche bladen maken het besluit van den Servischen minister van oorlog openbaar, waarbij alle buitenslands ver toevende Serviërs van 18 tot 50 jaar zonder uitzondering direct onder de wapens worden geroepen. PORTUGAL. Naar uit Lissabon aan de Temps wordt geseind, heeft de minister van binnenlandsche zaken in de Kamer medegedeeld, dat in het noorden van Portugal de monarchisten zich opnieuw roeren en de bevolking opruien. Ondanks tegenmaatregelen der regeering, hebben zy een aanval gedaan op de infanterie- kazerne te Guimaraes. By het gevecht, dat op den aanval is gevolgd, zijn twee raenschen gedood en heel wat gekwetst. Verder hebben de monarchisten door een dynamietaanslag de brug van Trofa, halverwege tusschen Porto en Braza, beschadigd; het verkeer is echter niet gestoord. De regeering heeft bommen en wapens in beslag laten nemen en monarchisten gevangen laten zetten. Volgens de Daily Telegraph is ook de kazerne te Braga aangevallen. Het was den monarchisten blijkbaar te doen om wapenen machtig te worden. FRANKRIJK. Gilbert, de Fransche vlieger, is, naar men weet, door de regeering terug gezonden naar Zwitserland. De brief, waarin hy zyn woord terugnam zoo was achteraf gebleken had de Zwit- sersche autoriteiten niet eerder bereikt dan toen by reeds was ontkomen. By zijn vertrek heeft Gilbert zich aldus tegenover journalisten uitgelaten: „Dit is 't bitterste oogenblik van myn leven. Ik stond tusschen twee plichten, te voorkomen dat een Fransch officier er van verdacht zou worden zijn woord terug te nemen, of mijn beloften, myn vaderland te dienen, te verzaken. De eerste plicht was de meest gebiedende, daarom ga ik terug, naar de gevangenis". Hy was in uniform en droeg al zyn eereteekenen. RUSLAND. De krijgsraad te Wladiwostok beeft vonnis gewezen in het proces tegen de officieren van den kruiser „Schemtschug", die bij Penang door de „Emden" in den grond is geboord. De commandant, baron Tsjerkaseof, werd tot 3J jaar en de eerste officier Kulbin tot jaar dwangarbeid veroordeeld. Bovendien werden beiden gestraft met verlies van hun militairen rang en van hun staatsburgerlijke rechteD. ENGELAND. Een der logeergasten van het hotel Metropole te Londen, vermiste in zyn slaapkamer geldstukken, die op ge heimzinnige wyze ontvreemd moesten zyn. De gerant van het hotel besloot persoonlyk den dief te betrappen. Hy merkte drie shilling-stukkenlegde ze op de toilettafel van den bestolen gast en kroop onder het bed. Na een poosje hoorde hy iemand behoedzaam binnen de slaapkamer sluipen en Daar het bed toegaan. De amateur-detective zag enkel een paar vrouwenvoeten en, om zich niet te verraden, bleef hy verscholen, maar strooide fluks wat witte poeder op de geschoende voeten, voor eigenares de gemerkte shillings inpalmde en wegsloop. En toen de gérant in den gang kwam, zag hy twee kamermeisjes, waarvan een het poeder op haar schoenen had. Zy was tydelyk in dienst genomen, werd gearresteerd en bekende schuld. LONDEN. In opdracht van (Jen koning heeft een ceremoniemeester een bezoek gebracht aan den Nederlandechen gezant alhier en 's kouings gelukwensch ter gelegenheid van den verjaardag van Koningin Wilhelmina aangeboden. Te Newcastle zijn namens de Koningin van Nederland medailles aangeboden aan den 2de luitenant Nisbet en vier kanon niers van het garnizoen van Tynemouth, die de bemanning van het Nederlandsche etoom8cbip „Sliedrecbt" gered hebben, toen dit schipbreuk leed bij French mans Baai, op 11 Maart. De luitenant kreeg een gouden medaille, en de kauonniers ontvingen ieder een zilveren medaille met oorkonde. Op de Theems, bij Purfleet, is een treffend ongeluk gebeurd. Er werd roei- oefening gehouden door .26 jongens van het wachtschip „Cornwall", onder leiding van een onderofficier der marine, toen een sleepboot naderde, en, voor men uit den weg kon komen, de roeiboot over voer en doormidden sneed. Hoewel verscheidene schepen aanstonds hulp verleenden, zijn 16 jongens en de onder officier verdronken. Het geschil tusschen mijneigenaren en mijnwerkers in Zuid-Wales is bij- Uit nadere bizonderheden omtrent de besprekingen, die inzake bet geschil in de steenkoolmijnen van Zuid-Wales zijn gehouden, blykt, dat de schikking te danken is aan de vaderlandsliefde der mijn-eigenaren, die zekere eischen van het werkvolk nopens den toeslag, welke den minister van handel tot dusver geweigerd had op te nemen in de aan zijn goedkeuring onderworpen regeling, hebben ingewilligd. NEDERLAND. LEEUWARDEN. De familie Bouwer, vader, moeder en de 35-jarige zoon K. Bouwer, een hier bekend architect, maakte Zondag met een tweetal ver pleegsters per landauer een rijtoer naar Veenklooster, om een der zusters dank te betuigeu voor de zorgen, welke zij aan dezen eenigen zoon bewezen had gedurende een vroegere ongesteldheid. Toen men 's avonds langs het Noord- vliet huiswaarts keerde, is blijkbaar een der paarden, die voor het rijtuig waren gespannen, in de duisternis geschrikt voor het spookachtige van den elevator der fabriek van de firma Hommema Eskes, aan het Noordvliet-Slot. De weg gaat over in een circa vijf meter breeden gladden keiweg en heeft aan den steenen walkant nog hier en daar korte palen. De koetsier had bij dezen ongunatigen toestand niet voldoende macht over de paarden, die uitgleden en zoo te water geraakten, den landauer in hun angst met zich meesleepende deze kantelde evenwel niet. Vier van de inzittenden, de vader en de moeder van den architect en de twee wijkzusters, hadden zich spoedig naar boven gewerkt en werden uit hun benarden toestand gered door eenige toeschouwers. De beer K. Bouwer evenwel was niet bij machte geweest uit het rijtuig te komen, waar van de kap met het oog op het ongun stige weer gesloten was. Hoewel nog spoedig op den wal gebracht door eenige mannen, die de banen van de kap stuksneden, mocht het den zusters die onmiddellijk hun pogingen aan wendden, niet gelukken de levensgeesten op te wekken. Ook de moeite, die twee doktoren zich nog gaven, bleef zonder resultaat. Een van de paarden had zich los gerukt en zwom naar een plaats, waar bet op den beganen grond kon komen. Het tweede, dat losgesneden werd, stond bij het brugje met den kop boven water op zijn redders te wachten. ZWARTSLUIS. Men meldt uit deze gemeente aan de Zw. Crt: Toen de 49-jarige veehouder H. Appelo, van liet melken huiswaarts keerende, zich met zijn melkwagen op den Noofdiger dijk bevond, even huiten dc kom der gemeente, ont moette hij aldaar een 11 -tal jonge mannen uit Genemuiden. Deze vielen hem lastig en trachtten zijn wagen met melk van don dijk te gooien. Toen hij zich hiertegen verzette, werd hij door een 8-tal der bende aangepakt en geslagen, terwijl oen hunner hem met een mes een diepe snede van 17 c.M. lengte over zijn gezicht toebracht. Door eenige toege schoten burgers werd een 2-lat ge grepen cri aan de politie overge leverd, die nog zes anderen wist te pakken te krijgen, voor zij het veer bij Genemuiden overgestoken waren. Na verhoor door den burgemeester, werden drie der belhamels in arrest gesteld. De veehouder A. had zooveel bloed verloren, dat hij, na door den dokter verbonden te zijn, per bran card naar zijn woning moest wor den vervoerd. AMSTERDAM. De afdeeliog Amster dam IX van de S. D. A. P. heeft in een huishoudelijke vergadering besloteD, het partijbestuur te adviseeren, dat de heer Vliegen reeds nu voor het Kamer lidmaatschap zal bedanken. By een vechtpartij in de Dommer- straat alhier, werd een der vechtenden de neus afgesneden. De man is in het Binnengasthuis ter verpleging opge nomen. LOOSDUINEN. Een boerenarbeider had te weinig melk, omdat een der koeien een emmer had omver geschopt. Zeker uit vrees een standje van zijn baas te krijgen, vulde hg de kannen aan met slootwater. Dat was echter gezien en aan de ^politie medegedeeld, waarop de boer hem gedaan gaf. De man trok zich dit sterk aan en kwam niet bij zijn vrouw thuis. Thans heeft men zijn lijk ge vonden in een schuurtje. 's-GRAVENHAGE. Alhier ie aange houden, verdacht van diefstal van groenten uit volkstuintjes aan den Rijs- wijk8chen weg, een politie-beambte, die juist daar ter plaatse belast was met het uitoefenen van bijzonder toezicht op die tuinen. In afwachting van een nader onderzoek moet de verdachte voorloopig geschorst zijn. HERKINGEN. Vermoedelijk door het inelaan van den bliksem is de koren molen van den heer Nipius alhier totaal vernield. De wieken werden op Hinken afstand van de plaats des onheils ge vonden, als lucifers gebroken en ver splinterd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Verzekering dekt de schade. HEERLEN, 30 Aug. Hedenmiddag omstreeks 2 uur zijn de 21-jarige mijn werker Curwels van Heerlerbaan en de 18-jarige mijnwerker Dirks uit Sittard door neervallende steenen bedolven in de mijn OraDje-Nassau I alhier. Den mijnwerker Dirks hebben ze nog driemaal om hulp hooren roepen, maar 't wa3 onmogelijk hem te redden. Twee-en-vijftig wagens steenen heeft men moeten opruimen, vooraleer het zeer verminkte lijk van Curwels werd gevonden. De beide lijken zijn naar het St.-Josef hospitaal overgebracht. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Gisteren werd le dezer stede de verjaardag Tan H. M. de Koningin door liet uitsteken van de nationale viag van de openbare gebouwen en van tal van particuliere huizen feestelijk herdacht. De scholen 'hadden 's namiddags vacantie I11 de muziektent op het Haven park werd wegejis den verjaardag der Koningin door liet muziekgezel schap Kunst en 'Eer" een concert gegeven, dat door een groote menigte volks is bijgewoond. Het was een handige reclame van den heer C. Meuwese alhier, om kos teloos aan hel publiek aan te bieden een op Oranjepapier gedrukt pro gramma, bevattend de nummers, die gespeeld zouden worden. Door het onverantwoordelijk hard rjjden met een rijwiel, werd hedenmorgen bjj het Havenplein een kind van ongeveer 6-jaar, dat zich ter school begaf, zoodaoig aan- en overreden, dat het in eene naburige woning werd binnengedragen. Het is te hopen, dat de dader, die bekend is, streng moge gestraft worden, tot afschrik van allen, die zich aan dergelijke, de veiligheid van het publiek bizonder van kinderen bedreigende buitensporigheden schuldig maken. De aanstaande volksfeesten te Zierikzee. Het volk van I oude Rome vroeg 0111 brood en spelen. Eeuwen zijn sederl voorbijgegaan en veel is veranderd, maar ook thans wordt de wensch va» de oude Ro meinen pog dikwijls geuit. In lijden van vrede en welvaart treedt het vei'langen naar vermaak wat meer op den voorgrond, maar zoodra komt er keer in de zaken, of de materiëele zijde van den wensch wordt weer alles-overheerschend. ■Welnu, ernstige tijden zijn aange broken. Gebrek is er nog wel niet of wei nig, maar de dagelijksche levensbe hoeften zijn veel en veel duurder geworden. In lal van gezinnen is de kostwinner onder de wapenen. Het moge .waar zijn, dat door

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1