ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 27 Augustus 1915. EERSTE BLAD." BERICHT- NIEUWSTIJDINGEN. Z ierikzeesche C o u r r* t). ABONNEMENT. Pr\js per drie maandenf 1,30. Franco per po»t- 1,80. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummer»- 0,06. V«nchjjnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. 72ste JAARGANG, Na. 9741. Diractaupi A. J. DE LOOZE Jr. Ultpawar-Hoofdreilaotaur it. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. By contract belangrijke korting. Inzending op den dag ran uitgave vóór 2.SO ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het Bureau van dit Blad (hoek Schuit- haven te Zierikzee) is eiken werkdag geopend van des voormiddags 9 - tot des avonds 8 ure, tot het aannemen van advertentiën en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adverteerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën bij abon nement van 250,51, l(IJMS(lrti|tls, binnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervoor is aan het Bureau ver krijgbaar, en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. Oorlogsoverzicht. In ons jongste overzicht vernield- den wij, dat 3e Duitsche vloot in de Golf van Riga er geducht van langs had gehad, indien althans het Rus sisch l>ericlit, hetwelk omtrent het zeegevecht tusschen dc Russische en Duitsche vloot de wereld was inge zonden, met de waarheid niel op gespannen voet stond. Thans wordt van Duitsche zijde een geheel andere voorstelling van het zeegevecht ge geven. iWolffs bureau, dat in den regel goed ingelicht is, lieeft namelijk omtrent liet zeegevecht het volgende gemeld, hetwelk, gelijk men zal be speuren. schromelijk afwijkt van dc Russische lezing. Genoemd bureau schrijft: De laatste dagen zijn van Russische en Engelschc zijde over de gebeurtenissen in de Golt van Riga van 16 tot 21 dezer, welke met de verdrijving van dc Russische schepen besloten zijn, in strijd met de waar heid zijnde berichten verspreid. Men spreekt van een grooten slag en er wordt beweerd, dat de Russen een groote, glansrijke overwinning Ier zee bevochten en de Duitschers ver dreven hebben, nadat hun ernstige verliezen toegebracht waren. Zonder alle bizonderheden van de onware berichten van Russische zijde afzonderlijk onder de oogen te zien. kan nogmaals 'l volgende uitdrukke lijk worden vastgesteld. Ten eerste: De in de Golf van Riga doorgedron gen Duitsche schepen hebben daar slechts lichte Russische strijdkrach ten aangetroffen, die deels vernietigd, deels verdreven zijn. .Van een grooten zeeslag kan dus in het geheel geen sprake zijn. Ten tweede: Aan Duit sche zijde zijn, behalve de in de amb telijke mededeeling vermelde, geen verliezen geleden. Geen groot schip en ook geen kruiser is gezonken of ernstig beschadigd. Alle Russische be richten, die anders luiden, zijn ver zonnen. Ten derde: ,Van liet afslaan van een landingsixiging bij Pernau kan geen sprake zijn. Een dergelijke poging is noch gedaan, noch voor genomen. De flottielje torpedobooten welke hier verscheen, had tol doel dc haven at te sluiten. Hierbij had een artilleriegevecht plaats met de haven- en veldbatterijen, waarbij een havenbatterij tot zwijgen is gebracht en ook de veldbatterijen met goed ge volg beschoten zijn. Bovendien wer den een Russisch stoomschip en zes Russische zeilschepen opgebracht en tot zinken gebracht. Ten vierde: De door de Russen zoogenaamd buitge maakte schepen zijn stoomschepen, die door ons tot versperring van de vaarwegen tot zinken waren gebracht. Het groote belangrijke oorlogs nieuws is de val van de belangrijke Russische vesting Brest-Litowsk. die nadat door de Duitschc-Oostenrijk- sche-Hongaarsclic troepen de werken aan het Westelijk en Noord-Weste lijk front bestormd waren, en nadat deze in den nacht de hoofdwerken waren binnengedrongendoor de Russen werd prijsgegeven. Wellicht heeft tiel Russische leger, althans 't grootste deel er van de vesting nog tijdig kunnen ontruimen. Voor dit vermoeden kan alleen (lil worden aangevoerd, (lat de Duitschers en Oostenrijkers hij de vermelding vim de bezetting dezer vesting door hen, geen gewag hebben gemaakt van ge vangenen. Ook de voorzitter van den Rijksdag sprak er niet van in zijn openingswoord. Velen hebben een tweeden Sedan verwacht, in dien zin. dal '11 groot deel der Russische leger macht in de vesting zou opgesloten zijn, en genoodzaakt was te capitlt- leeren. In Duitsche militaire kringen hecht men aan den val van Brest- Litowsk groote beleekenis, en acid men het buitengesloten, dal 't Russi sche leger nog in staat zal zijn in dezen oorlog een noemenswaardige rol te spelen. Wat nu nog komt, wordt beschouwd als de laatste stuip trekking van een leger, dat in wan hoop vecht, en zijn zaak zelf als ver loren beschouwt. Men meent, dat de Russen 'I niet aan taaien tegenstand zullen laten onlbreken, maai' men is tevens van gevoelen, dal de voort woekerende demoralisatie in de Rus sische gelederen nu reeds de ver schrikkelijke catastrophe laat ver wachten. Jacobstadt. dat halverwege den spoorweg Rjga-Dunaburg ligt, inoet krachtens ambtelijk bevel door dc gelieele burgerij ontruimd worden. Wat de Dardaneilen betreft, men herinnert zich, dat de. Engelschen aan de Sulvabaai op 't schiereiland Gallipoli troepen hebben doen lan den. en met veel ophef van 't daar door behaalde voordeel en bereikt resultaat gesproken hebben. Nu blijkt echter uit een mededeeling. niet van den Turkschen generalen staf, maar van den Engelschen generalen staf, dat de gelancie troepen nog niet veel opgeschoten zijn, en dat geringe vor deringen zelfs niet dan met dc groot ste inspanning en ten koste van ge weldige offers gemaakt kunnen wor den. Naar gemeld wordt, maken de Italianen zich gereed aan den strijd op Gallipoli deel te nemen, door daar eveneens troepen te doen landen. In Griekenland is men zeer ver bolgen op Engeland, omdat zijn vloot de haven van Dede Agatsj blokkeert, zoodal zonder onderzoek geen schip binnen kan komen of uit kan varen. Dc handel lijdt daardoor een groote schade. (Van t Westelijk gevechtsterrein en van dal aan de Isonzo niet veel be langwekkend nieuws. PERZIE. Benden roovers uit Koerdistan zijn '11 geduchte beweging begonnen tegen de gendarmerie. Zij hebben gebruik gemaakt van de algemeene anarchie, door onze vijanden in het leven ge roepen, om zich te wreken op de gendarmen voor de krachtige wijze, waarop deze verleden jaar de mis dadige elementen in Koerdistan heb ben onderdrukt. Bij Bocroedjird heb ben de gendarmen een nederlaag geleden en twee kanonnen, den trein en munitie verloren. De Zweedschc drilmeester Mesmaret is ternauwer nood ontkomen. RUSLAND. Dc boschbrand aan den beneden loop van de Jenissei neemt aldoor toe. I11 de stad Jenisseïsk valt van den rook het ademen moeilijk. .Vele inwoners vluchten. In Krasnojarsk loopen op straat wilde dieren, die uit de brandende Taiga zijn gevlucht. Ook in het Noorden van iWjatka en iWologda woeden groote boschbran- den. De geheele loop van de Kama is in rook gehuld. De stoombooten varen niet meer op de rivier. Pogin gen tot blusschen worden niet ge daan. Dergelijke branden zijn in Rus land niels bizonders, teekent de Kol- nischc Zeitunyby het bericht aan. FRANKRIJK. In een zitting van de Fransche. Kamer is aan de regeering met 539 stemmen tegen 1 stem 'n crediet ver leend, dat gelijk staat met een motie van vertrouwen. Minister Viviani die geestdriftig werd toegejuicht, hield een indruk wekkende redevoering, waarin hij nadrukkelijk verklaarde, dat er geen verdeeldheid is in Frankrijk en dat er geen sprake zal zijn van vrede, alvorens België zijn vrijheid heeft herkregen en Frankrijk ÈIzas-Lotha- ringen hééft herwonnen. NEDERLAND. ROTTE VALLE. Alhier is Donder dagmiddag bet 6-jarig meisje van den landbouwer A. v. I?». door een paard doodgetrapt. ODOORN (Dr.) Donderdagavond is de beruchte B. H. tc I Haantje door zijn schoonvader Kwiens vrouw liij wilde doodsteken, met 'n vork doodclijk aan hoofd en borst gewond. Uit Stad en Provincie. Boom- en rozenkweekerty „Kweeklust". ZIERIKZEE. Voor tie uitgestrekte boom- en rozenkweekerij van den heer A. Leeuwe alhier, waarop deze in achter staande advertentie de welwillende aan dacht van het publiek vestigt, behoeven wij geen reclame meer te maken. Zij is, vooral in dezen tijd van het jaar, waarin de vruchtboomen met appelen, peren en pruimen vol beladen zijn en de rozen- boomen nog in vollen bloementooi prijken, zelve een levende reclame. Men overtuige zichzelven van de waar heid er van door een persoonlijk bezoek, waarvoor de gelegenheid gegeven wordt, want voor belangstellenden is deze pracht volle kweekerij iederen werkdag te be zichtigen. Door eigen aanschouwen kan men dan zien, dat men niet meer noodig heeft vruchtboomen of rozenboomen, sierheesters en bloeiheesters van elderB te betrekken, want dat men die in groote verscheidenheid alhier kan verkrijgen. Zelfs is, afgezien er van dat het altijd gewonscht ie handel, nijverheid en cultuur in eigen streek zooveel mogelijk te be gunstigen het verkieslijk zich boomen en planten aan te schaffen, die in onzen eigen grond gekweekt ïijo, daar zij gemakkelijker aangroeien en van de verzending niet te lijdon hebben. Boven dien kan men dan ook zelf een keuze doen. Men weet dan, wat men krijgt. Wegens het ontvreemden van een beurs met f 12 bij den molenaar V. te Dreischor op Dinsdag j.l., werd dien- zelfden avond alhier in het Volkskoflie- huis nog aangehouden de reiziger J. T. uit Goes. DREISCHOR. In de heden Vrijdag gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad waren alle leden tegen woordig. De voorzitter opent de vergadering en leest de notulen der vorige, die zonder eeDige aanmerking worden vastgesteld. Voor kennisgeving worden aangenomen 1°. een schrijven van den heer P. A. v. d. Linde, waarin hij zijn benoeming tot onderwijzer aan de openbare lagere school aanneemt 2°. een schrijven van den heer A. J. Verjaal, waarin hij zjjn benoeming tot secr.-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt 3°. een dergelijk schrijven van den heer J. de Waay, als lid van voornoemd college. Goedgekeurd van Gedep. Staten is teruggekomen de wjjzigiüg der begroo ting 1915, in verband met de opname van tijdelijk kasgeld. Mede is ingekomen een verzoek van den heer M. T. van Staalen, om, ovenals vorige jaren, een lokaal der openbare school te mogen gebruiken tot liet geven van landbouwonderwijs. Dit schrijven gaat, op voorstel van den voorzitter, naar Burgem. en Wetb., waar het thuis behoort. Aan de orde is thans de vaststelling der gemeenterekening over het dienst jaar 1914. De commissie belast met liet onder zoek dezer rekening brengt bij monde van den heer Rietdijk verslag uit. Enkele artikels uit verschillende hoofd stukken eischen opheldering, die door den voorzitter gegeven wordt. Daar geen der leden nu nog bezwaren heeft, adviseert de heer Rietdijk tot goed keuring, waartoe besloten wordt. Thans bieden Burgem. en Wetb. aau de begrooting voor het jaar 1916, die in ontvang en uitgaaf een bedrag aan wijst van f 19,300. De vergadering wordt nu geschorst, terwijl de heeren Doeleman en Van der Doe de geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid J. J. Klompe onder zoeken. Deze bleken in orde te zjjn, waarna tot toelating besloten wordt, nadat de vergadering heropend is. De voorzitter deelt mede, dat van C. v. Bloois Jz. is ingekomen een reclame betreffende den H. O. Deze reclame wordt voorloopig ter zijde gelegd, totdat er nog meer andere zijn ingekomen. De agenda is hiermede afgeloopen en de gewone omvraag wordt gedaan. De heer Van der Doe verzoekt den voorzitter zijn aandacht eens te schenken aan den slechten toestand van den Achterweg, vooral met het oog op het a.s. najaar, daar deze weg dan druk wordt bereden. De voorzitter: Het plan bestaat bij Burgem. en Wetb. om het gedeelte van genoemden weg, gelegen tusschen de Meel- en Ooststraat, opnieuw te bestraten. De heeren Doeleman en Van der Doe zouden reeds de vernieuwing van twee slechte gedeelten voldoende achten. Verder bepleit de heer Van der Doe belastinghervorming in onze gemeente. Spreker zou, evenals liet met de Rijks- inkomstenbelasting gebeurd is, de ge meentenaren biljetten willen rondsturen, om zelf hun inkomsten in te vullen. Daar we thans de Rijksinkomstenbelas- ting tót leiddraad hebben, zal die in vulling, vermoedt spreker, geen over wegend bezwaar opleveren. Do voorzitter wijst genoemd raadslid op de groote koeten aan zijne hervor ming verbonden. Spreker vindt het ook niet noodzakelijk, daar in Jauuari of Februari het kohier der inkomsten belasting Verschijnt en de Raad naar dit kohier de gemeenteuaren kan aanslaan. Dit gevoelen blijken ook de meeste raadsleden te deelen. Niemand meer het woord verlangend, sluit de voorzitter de vergadering. BRUINISSE. Van gemeentewege werd deze week visch verkrijgbaar gesteld a I I ct. per pond. Ook was weer regeeringsspek le bekomen a 35 ct. Beide, visch en spek, vonden veel koopers. BRUINISSE. Door den heer J. van der Wal, uitgever en boekhandelaar alhier, is een terrein in de Nieuwstraat aangekocht om aldaar zyne steeds vooruitgaande zaak op uitgebreide schaal te kunnen voortzetten. Het thans door hem bewoond huis was langzamerhand voor zyne stoom drukkerij enz. te klein geworden. 't Is een bewijs, dat ook in deze gemeente het industriëele leven voor uitgaat. ST.-ANNALAND, 26 Aug. De vorde ringen aan den kaaimuur worden hier door velen met belangstelling gevolgd. Schippers en boeren vooral verlangen sterk naar de voltooiing er van. De kleine ruimte van 't haventerrein, waarvan nu gebruik kan worden gemaakt, ver oorzaakt veel last by de drukte, die slechts weinig beduidt by 't geen er komen zal. Gerekend wordt dat 't werk niet voor half September klaar zal zyn. POORTVLIET. By kon. besluit voor 21 dezer is benoemd tot officier 3de klasse bij de Ned. Kon. Marine, de machinist J. van de Velde, geboren alhier, thans in Ned. Indië. iVLISSINGÈN. De mailboot, welke Donderdag de ernstige gewonden uit Engeland zou aanbrengen, kwam niet, zooals gewoonlijk, tegen vijf uur, maar eerst te kwart voor zeven bin nen, dit tengevolge van tiet laat aan boord zijn der gewonden in Enge land. Toen de boot was gemeerd, begaven Duitsche zusters zich op het schip en boden aan ieder der 22 gewonden een bouquet je aan. Vervolgens werden de gewonden, van wie slechts twee per brancard moesten worden vervoerd, naar de trein van liet puilsclic Roode Kruis gebracht, die hier nog stond en wer den hun daar door de dames van de afdceling .Vlissingen van hel Roode Kruis vcrverschingen en sigaren enz. aangeboden, terwijl deze dames de wagons met bloemen opvroolijkten. De mannen, die ten deele reeds van October en November gewond waren, waren vooral verheugd over het hoo- ren van Duitsche liederen op de gra- maphoons in de wagens. Zij, die wij spraken, zeiden over de behandeling in de kampen in Engeland en iu de hospitalen niet le klagen te hebben, terwijl ook de bejegening over bet algemeen goed was. De trein met zjjn treurige vracht verliet deze gemeente te lialf negen. Een woord van lof aan de afdee- ling .Vlissingen van liet Roode Kruis, die nu voor de derde maal bij het uitwisselen der gewonden haar dien sten verleende, is bier zeker ten volle op zijn plaats. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. ZIERIKZEE, 27 Aug. Ten overstaan van notaris Korteweg werd heden alhier in het openbaar verpacht het recht tot het weghalen van mosselzaad aan de hoofden, gelegen aan bet Noord-Wester- etrand van het eiland Schouwen, nabij de „Oude Hoeve", voor één jaar. De opbrengst was voor: Perc. 1: f 40; perc. 2: f 42; perc. 3: f 52; perc. 4: f 55; perc. 5: f 51; perc. Cf 57perc. 7f 51, en perc. 8 f 34. Landbouw en Veeteelt. BRUINISSE. In totaal is door dc landbouwvereeniging „Landbouwbe lang" alhier aan de Rijks-Kunstmest- commissie opgegeven: 150200 K.G. Chili-salpeter, 28500 K.G. zwavelzure ammoniac, 13600 K.G. kainiet, 26600 K.G. kalizout 40 o/0} 1800 K.G. kalizout 20 v, 400 K.G. patent-kali, 39800 K.G. ammoniac? superphosphaat en 68000 K.G. super- phosphaat. 0 N D E R W IJ S STAVENISSE. Benoemd tot onder wijzeres aan de O. L. school alhier, mej. M. A. Geluk te Noordwelle. Do Dultscbo Rtyksdag. Bij het begin der vergadering zegt de voorzitter, terwijl de leden van hun zetels opstaan: zooeven heb ik bericht ontvangen, dal Brest-Litowsk is gevallen (levendige bra vos). Wij brengen hulde aan de dappere sol daten, officieren en bevelhebbers van ons leger en dat van onzen bondge noot Ooslenrijk-Hongarije (storm? aehlige algemeene toejuichingen),die in de laatste weken en maanden on gelooflijk veel hebben gepraestcerd en de kroon op l werk hebben gezel door de verovering van Brest-Li towsk (opnieuw stormachtige toe juichingen). De Rijksdag bespreekt daarna de legeraangelegen beden. De afgevaardigde Stückler (soe. dem.) zegt: Terwijl in de parlemen ten <ler vijandelijke staten de leger besturen voortdurend heftig worden aangevallen, bestaat er bij ons geen reden tot kritiek op het legerbestuur. Het geheele volk waardeert de strategische bekwaamheden van Hin denburg, Mackensen, Linsingen, wien de bevrijding van het Duitsche ge bied van de Russische invallen is gelukt, gesteund door de heldhaftige toewijding der troepen. Wij hebben in de ure des gevaars bewezen, dat wij bet vaderland niet in den steek laten; zij, die op den grondslag onzer wereldbeschouwing staan, vechten in Frankrijk en in bet tsarenrijk mee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1