ion Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. ADYERTENTIEN. mij gereed maak, zal myn secretaris u mijn museum tooneo". Dit museum was, naar het mjja Triend bleek, geheel gewijd aan her inneringen aan des vorsten broeder Napoleon. Onder den maaltijd verzocht de vorst zijn bezoekerhem een genoegen te willen doen. In het paleis te 's-Qravenhage was een door Canova vervaardigde statuet van zjjn zoontje, in 1807 in genoemde stad gestorven. Lodewjjk nu vroeg zjjn gast, zoo goed te zjjn om een audiëntie bij Koning Willem aan te vragen en dezen te verzoeken, die statuet weder aan Lodewjjk te schenken. Bü het afscheid vereerde Lodewyk Napoleon myn vriend eenige boeken van eigen hand, o. a. de bekende „Documents Historiques sur le gouver nement de la Hollande" en zyn Marie ou les Hollandaises". Onze Oranjevorst zond later de buste van den jong gestorven kroonprins terug. In 1849 overleed Lodewyk Napoleon onder den naam van graaf de St. Leu. Dnltichland als afnemer van Holland- sehe kaas. In de Frankfurter Zeitung wordt een brief gepubliceerd van een „vertegen woordiger van een Hollandsche kaag exporteur", die uiteenzet, dat de Duitsche kaashandelaren zich niet ongerust be hoeven te maken over het besluit van de Nederlandsche regeering om den uitvoer van slechts 70 in plaats van 80 pCt. van de productie toe te staan. Een prysstyging is ten gevolge van deze beperking niet te vreezen, meent de schryverwant de Nederlandsche regeering heeft het bedoelde besluit genomen, omdat zy overtuigd is, dat, ondanks de uitgeoefende contróle, er toch meer dan 70 pCt. over de grenzen gaat. Maar zelfs als dat niet zoo mocht zijn, dan zal de voor uitvoer-toegeetane hoe veelheid toch wel zoo groot zijn, dat er geen abnormaal opjagen der pryzen te vreezen is, temeer omdat altijd weer volgens den schrijver Duitschland op het oogenblik bijna de eenige buiten- landsche kooper van Hollandsche kaas is. Dit jaar zal de productie in Augustus en September grooter zijn dan het vorige jaar, omdat er geen mond- Jen klauwzeer heerscht en het gras in Holland over vloedig is. De prijsverhooging van kaas is toe te schrijven aan het feit, dat de Duitsche regeering nu eens groote par tijen voor het leger aankoopt en dan in langen tyd niets van zich laat hooren. Dientengevolge is een onzekerheid ont- Btaan tengevolge waarvan de speculatie in dit artikel voor velen aanlokkelijk is geworden. Hiervan dragen de Duitsche koopers de nadeelige gevolgen. Wanneer de vraag geregelder verdeeld werd, zoo dat niet gelijktijdig 30 groote koopers aanbiedingen vragen, dan zou met het oog op de voorraden en het productie cijfer in Nederland, de pry's volstrekt niet bijzonder sty'gen. Duitschland is, zooals hierboven reeds gezegd is, byna de eenige kooper van kaas. Engeland kan in Canada en de Vereenigde Staten goedkooper terecht, temeer omdat de zeevrachten hoog eh de transportmoeilykbeden zeer groot zyn. Het zou daarom zaak zyn voor Duitschland, op doeltreffender wyze dan totnogtoe in te koopen, want het moet beseffen, dat Nederland Duitschland, als afzetgebied van kaas, noodig heeft zoodat het aan dit land ligt om te beslissen of het den Hollandschen kaasboeren de hooge pryzen wil betalen, die zy vragen. De burgemeester van de gemeente Thorn heeft met de Duitsche overheid in België een overeenkomst weten te treffen, waarby is toegestaan, dat de Nederlandsche pachters van het Vyver- broek by Kessenich op Duitsch gebied daar ongehinderd hun landeryen kunnen bewerkende vruchten maaien en binnen halen, mits voorzien van een door het gemeentebestuur af te geven pas. De prikkeldraadversperring is er thans door de Duitschera afgebroken en ruim 500 meter in de richting Kessenich verplaatst. Ter controle is aan de Duitsche autori teiten een lyst ingeleverd moeten worden met de namen van de pachters van het Vyverbroek. Strenge vader. Zondagavond half tien werd de politie door buren ge waarschuwd, dat uit een loodgieterswerk plaats in do St.-Willebrordusstraat te Amsterdam 't geschreeuw van een jongens stem vernomen werd. De politie drong do werkplaats binnen en vond daar een twaalfjarigen knaap, die door middel van een dunnen ketting om een zijl:er boenen was vastgebonden. De jongeu deelde mede, dat h(j den vorigen dag aldus door zijn vader was opgesloten, als straf voor het wegnemen van eenige centen; ten Blotte had de honger hem er toe gebracht door Bcbreeuwen de aan dacht te trekken. De strenge vader, die in een andere wijk woont, is door de politie gehaald. Levend pakket. Aan het station te Groningen kwamzoo meldt de Zutph. Ct., uit Duitschland een 8-jarig ventje aan uit Oldenburg. Het kereltje was in het bezit van een behoorlijken pas en droeg op de borst een groot papier met het opschrift„Ich, Heinrich Eilers, will nach Herrn C. B., in Groningen, Zuiderdiep 138 (Holland). De jeugdige passagier was een van de 6 kinderen van de schoonzuster van B., die in verband met den oorlogstoestand in zeer moeilyke omstandigheden ver keert (haar man is aan het Oostelijk front) en zoodoende een van haar kinderen per adres aan haar zuster had gezonden. Één kermis. Te Oudkarspel vergaderde de Raad voor de derde maal over het houden der kermis. In de eerste bijeenkomst werd besloten, als naar gewoonte, 3 kermissen te houden. De volgende vergadering werd een voorstel aangenomen, om slechts 1 kermis te vieren. Daartegen kwamen een aantal herbergiers en neringdoenden op die in een drietal adressen verzochten op het vorige besluit terug te komen. Over deze verzoeken staakten de stemmen, zoodat slechts 1 kermis zal worden gehouden. Dapper afgeslagen. Te Arnhem vervoegde zich 's avonds iemand aan de woning van den heer T. aan de Turfstraat. Na te zün binnengelaten eischte hij geld van genoemden heer. Toen hem dit werd geweigerd, ging hy', naar de Arnh. Ct. vertelt, dadelijk tot handtastelijkheden over en ontstond In de kamer een worsteling, waarbij de dienstbode van den heer T. zóó dapper met een stok te hnlp kwam, dat de aanrander weldra met een bebloed hoofd afdeinsde, van welke gelegenheid gebruik gemaakt werd om de politie te waarschuwen, die spoedig ter plaatse was en verdere gebeurtenissen voorkwam. De aanrander is zekere J., eveneens te Arnhem woonachtig; hy verkeerde eenigszins onder den invloed van ster ken drank. Een wraakneming. In den vroegen morgen merkte de veehouder F. v. d. H., te Capelle a. d. IJsel, dat zijn erf bezaaid lag met een soort ver gif. Hij nam een zware zwavellucht waar. Voor eenige dagen kwam hetzelfde voor, waardoor 30 kuikens stierven. Men vermoedt met een wraakneming te doen te hdbben, in verband met het feit, dat de boer verboden had kippen op zijn weiland te laten, wat vroeger werd toegestaan. Een deel van het ver gif is door den veldwachter in beslag genomen. TELEGRAMMEN. DEN HAAG, 11 Aug. De Nation. Verecniging 'voor den Volkszang, rI'd. s-Hage, zal op 31 Augustus a s., des avonds, een volksliulde aan H. M. de Koningin brengen. MinisterTreubheeft 'l Haagsche Correspondentiebureau in zake zijn voornemens met betrekking tot liet ontwerp Ouderdomswet en de .Ver zekeringswetgeving in liet algemeen, waaromtrent de troonrede nadere bizonderhedcn zal bevatten, gemach tigd te verklaren, dat de regeering in de buitengewoon hoogere uitgaven welke de tegenwoordige tijdsomstan digheden aan de schatkist vorderen, geen aanleiding vindt, uitgaven, welke in liet belang van de ontwikkeling van land en volk noodzakelijk zijn, achterwege te laten. De voorbereiding van de her ziening van verschillende belastingen vordert goed. De commissies in zake de tabaksbelasting zullen weldra met haar arbeid gereed zijn. DciN O.T. schonk I' lOO.OOÜaan I-et Kon. Nat. Steuncomité. De vice-admiraal .Van Decking Colenbrander, comm. in Zeeland is hersteld in zijn vroegere functie van commandant der Marine te Hel levoetsluis en van de stellingen der monden van de Maas. De kapt. ter zee. De Lussanet de la Sablonnière tijdelijk met de defensie belast, is daarvan eervol ontheven en toege voegd aan den vice-admiraal. Eenige schepen en vaartuigen op de Schelde worden vereenigd tol een divisie, onder bevel van den kapitein ter zee Kolen. I'ETROGRAD, 11 Aug. De groot» generale staf deelt mede: op de wegen van Biga hebben wij in den nacht van 9 dezer met succes, na een strijd van man tegen man, ver scheidene aanvallen der Duitschers afgeslagen, ondan,ks den steun, die deze laatstcn ontvingen van hun zware en zeer krachtige artillerie. Na gevechten in den loop van den dag, begonnen de vijanden op een ander punt onder onzen druk zich terug te trekken, een honderdtal ge ingenen en verscheidene machine geweren en kisten ammunitie in onze handen achterlatend. Op het front van de Naref worden de hardnekkige gevechten voortge zet. Onze artillerie sloeg een aanval af, dien de Duitschers langs den linkeroever van de iWeichse! deden. Aan den Dnjester gingen de Oosten rijkers over tot een plaatselijk offen sief. Het gevecht is daar nog aan den gang. In de andere sectoren van het front had geen enkele botsing van beteckenis plaals. ROME, 11 Aug. De slag aan de Isonzo en bij den Karst is thans in een beslissende phase getreden. Het Italiaansche leger heeft zich gewel dig versterkt, daar, waar de voor naamste Oosten rij ksche verdedigings basis zijn. Thans valt liet Italiaan sche leger de 2e Oostenrijksche linie aan, waarvan Tabcrdo het voor naamste punt is. De Oostenrijkers hadden veel ver sterkingen ontvangen van het Ooste lijk front. Deze versterkingen zijn uiteen gejaagd. Men schat de door de Oostenrijkers geleden verliezen op 15000 man. In de Isonzostreek heeft de Oostenrijksche actie geheel opge houden. Op dit front zetten de Itali aansche troepen hunne vorderingen regelmatig voort. De Oostenrijkers houden geen enkel punt aan de Ison zo meer bezet. In de Dalmatische Alpen heeft het Italiaansche leger belangrijke vorderingen gemaakt. Over de maand Juli 1915. RENESSE. Geboren: 27, Wilhelmina Johanna, d. van A. de Kok en Catharina Zonruiter. Gehuwd: 9, Willem Hoogerhuis, 24 j., j.m. en Willemina van Klooster, 22 j., j.d. OOSTERLAND. Geboren: 2, Cornelis Jan, z. van P. van Westen en Wilhelmina Maatje Bouiu&n; 16, Martinus Johannis, z. van Jacobus Bolle en Janna Catharina IJzelenberg; 17, Adrianus, z. van Cornelis Zwager en Maria Koopman; 20, Jannetje, d. van Pieter v. d. Werf en Maria de I^ater. BRUINISSE. Geboren: 8, Theunis Adriaan, z. van W. van Kooten en J. A. de Koning; 12, Cornelia Jannetje Pieternella, d. van B. J. van Oeveren en P. de Reus. Gehuwd: Jan Bal, 25 j., j.m. en Lena Hanzen, 27 j., j.d.15, Jan Bolyn, 24 j., j.m. en Adriaantje Okkerse, 24 j., j.d. Overleden: 14, Kornelis Reinhoudt, 80 j., echtgenoot van K. A. van der Wagt; 17, Jan Otte, 74 j., echtgenoot van J. de Koning, (overl. te Noordgouwe); 22, Thomas Kik, 63 j., echtgenoote van J. de Waal; 22, Cornelia Capelle, 69 jechtgenoot van J. C. van Rhee; 23, Jacoba Stoutjesdijk, 37 j., wed. van L. Kleppe. ST.-ANNALAND. Geboren: Marinus, z. van C. Theunisse en J. C. Moerland; Janna, d. van J. Gunter en J. den Engelsman; Izaak, z. van C. Scherpenisse en J. A. FaseJan, z. van J. J. Hendrikse en M. Fase; Izaak Jacobus, z. van J. van Houdt en A. van Dyke; Andries Pieter, z, van J. C. van den Boogaart en M. P. Fase. Overleden: Marinus van Dommele, 84 j., man van Josina Lucas; Andries Pieter, 3 d., z. van J. C. van den Boogaart en M. P. Fase. ST.-MAARTENSDIJK. Geboren: Johanna Jannetje, d. van G. Walchenbach en J. J. Hoek Johanna Janna, d. van H. Hartog en C. Hage Marinus Pieter, z. van J. L. Groenewege en T. W. Bierens; Jacoba Jasperina, d. van A. Priem en C. Lipping. Overleden: L. Boogerd, 71 j., echtgenoot van A. v. d. SandeC. Groenewege, 63 j., echtgenoot van W. Geluk; C. de Graaf, 30 j van I. de Graaf en P. OudesluysB. W. de Graaf, 59 j echtgenoote van C. Nelisse. SCHERPENISSE. Geboren: 9, Jacobus z. van Marinus de Jager eu Elizabeth de Zwarte; 21, Maria, d. van Gillis Bolier en Arendje Geuze; 24. Laurina, d. van Jacob Slager en Christiana Bolier; 30, Cornelis Abraham, z. van Marinus Laban Duynhouwer en Maria Larooy. Overleden: 20, Jacobus, 11 d, z. van Marinus de Jager en Elizabeth de Zwarte; 28, Cornelis Geluk, 66 jechtgenoot van Johanna Adriaua de Graaf. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur! Hoe langer hoe meer herhalen zich de klachten over de verregaande brutaliteit van sommige bewöners van Belgische schepen, klein en groot, die hier in onze gemeente verblijven. Nu do rijpeloogsl op het veld staat, ziel men hen bij groepen dwalen om de aardappelvelden, de stapels erw ten en boonen en andere veldvruch ten, om. wanneer geen eigenaar of politiehelm in het zicht is, hun slag le slaan, en al wat eetbaar is en in hunne zakken kan verdwijnen, weg te rooven. Vooral de Zuider-Nieuwland-pol- der is getuige van hunne buitenge wone belangstelling te dier zake. Worden zij toevallig betrapt, zeg gen zij l'rischweg, dat zij verlof heli- ben van den eigenaar of den pachter, om de peulvruchten van het land te rapen; ondcrtusschen kunnen zij ook de nabijstaande stapels niet met rust laten. Er is nu slechts één middel om dit misbruik te keeren; daartoe doen wij een ernstig verzoek aan den belang hebbenden eigenaar, 0111 onder geen voorwendsel dusdanig verlof te geven. Maar ook de Stadswandelingen, waar voornamelijk de Belgische kin deren en opgeschoten jongens den ganschen dag tol 's avonds laat in ledigheid doorbrengen, zijn niet meer voor hun moedwil veilig. De gazons en perken, ook die vóór de particuliere villa's, worden vertre den, bloemen en takken afgerukt, steenen naar boomen en de in de gracht zwemmende eenden gewor pen, nestjes uitgehaald; er wordt ge vochten, gegild en geschreeuwd en verdere baldadigheden bedreven, zoo dat vele ingezetenen, die gewoon wa ren daar met hun kinderen dagelijks van de heerlijke buitenlucht le ge nieten, die éénige wandeling mijden. Die klachten, M. de R., zijn geens zins overdreven; ieder is overtuigd, dat aan dien misstand een einde moet komen. De burgerij, die gaarne zijne lasten 'aan de gemeente opbrengt, en waar deert de keurige wijze, waarop in de laatste jaren het plantsoen der Stads wandelingen wordt onderhouden, kun en mag niet langer dulden, dat daar door vreemden wordt huisgehouden als in een veroverd land, en vernie ling van gewassen en rooverij van land- en peulvruchten gewoonte wor den. Zierikzce was tot dusverre trotsch op zijne wijdvermaarde reputatie, dat diefstal zoo goed als nooit voorkwam. Wij nemen daarom deze gelegen heid waar, om onzen wakkeren bur gemeester, bij wien gezonde klachten steeds gehoor vindenin ernstige overweging te geven, de vluchtelingen die hier ter stede gastvrijheid ge nieten, bij „proclamatie" te waar schuwen, dat in hel vervolg streng op hen zal worden toegezien, en elke inbreuk op een anders eigendom of oj) de goede orde streng zal worden gestraft, zoo noodig met inhouding van 's Rijks toelage en onmiddellijke toezending naar een vluchtelingen kamp. Dit is, Mijnheer de Redacteur, naar onze meening, het éénige middel om Kveer tot een zuiveren toestand le geraken. De heer commissaris van politie zal zeker zijn steeds door ons zoo zeer gewaardcerden steun verlecnen; wij beseffen evenwel, dat de politie niet overal te gelijk kan zijn. Om de schepelingen in de gelegen heid te stellen van deze regelen kennis te nemen, zou o. i. het hier gevestigde „Comité tot hulpverlening aan Belgische vluchtelingen" aan de Zierikzeesche burgerij een weldaad bewijzen, door op elk schip een ol' meer exemplaren van uw veelgelezen blad tc doen bezorgen. Met dankzegging voor de opname, teekenen wij hoogachtend Eenige vrienden van rust en orde. MARKTBERICHTEN. (in exploitatie bij de .V. P. N.): kip peneieren f 5,80 a f 7, eendeneieren 1' 6,30 a f 6,70, kalkoeneieren f 7,50 a f 8,50, parelhoeneieren f 5, eieren van handelaren f651' 6,35, alles per 100 stuks. Aanvoer 141.750 stuks. Dit is het grootst aantal tot op heden in Rotterdam geveild. Rotterdamsche Eierenveiling Weenaplein 9 (gedeponeerd handels merk R..V.): eendeneieren f 6,35 a f 6,45, hoendereieren van handelaars: binnenl. f 6,15 a f 6,60 per lOOstuks. Aanvoer 18.800 eieren. ZIEBIKZBB. Tyd van Hoogwater en van Laagwater. ROTTERDAM, 10 Aug. Op de vee markt waren aangevoerd 58 paarden, 12 veulens, 2 ezels, 1327 magere en 729 vette runderen; 228 vette, 101 nuchtere en 455 graskalveren3 schapen of lammeren, 12 varkens, 259 biggen, 3 bokken of geiten. Koei- 13 lol 49 a 56 ct., ossen 41 tot 47 a 54 ct., stieren 30 tot 41 a 40 ct., vette kalveren 52'/2 tot 57Va 02*/3 ct. alles per half kilo. Melkkoeien 1' 160 a f 350, kalfkoeien f 220 f 375, stie ren f 140 a f 450, pinken f 100 a f 150, grankalveren f 35 a f 90, vaar zen f 150 a 1" 200, alles mager vee; biggen i 15 a f 26, slachtpaarden f 200 a f 300, werkpaarden f 300 a f 500, hitten 1" 200 5 f 300. Nuchtere kalveren: fok- f 25 a f 38, slacht- 1 12 a 1' 25. Biggen f 2,80 a f 3 per {week. Op de vette markt was de aanvoer van koeien en ossen zeer goed. De handel was redelijk en de prijzen bleven over het algemeen nog hoog. Voor beste spoelingbeesten werd zelfs tot 4 cent boven noteering besteed. Stieren waren weder ruim aangevoerd. Er was redelijk goede handel en de prijzen waren nog hoog. Voor beste exemplaren werd nog wel 2 cent boven noteering be taald. .Vette kalveren met goeden aan voer, redelijke handel en liooge prij zen. Magere melk- en kalfkoeien flink aangevoerd. De handel was stroef vanwege de hooge prijzen. Jong vee met goeden aanvoer, be hoorlijke handel en prijzen als voor heen. Graskalveren waren ruim aan gevoerd. De handel was redelijk en de prijzen waren vrij goed. Nuchtere lok- en slachtkalveren met gewonen aanvoer. De handel was behoorlijk en de prijzen bleven vrijwel gelijk aan die der vorige week. Men kocht voor het buitenland. AVerk-, slacht- paarden en hitten met gewonen aan voer. De handel was langzamer en de prijzen der laatste weken konden met groote moeite worden bedongen. Biggen goed aangevoerd. De handel was bevredigend en de prijzen bleven ongeveer op 'dezelfde hoogte. Rotterdamsche Eierenveiling Augustus. Maanu- onderdom. 11. W. 12. 13. 14. 15. 16. 17. D. 18. W. 3 2.37 v H.W. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. Tyd van H.W. te Dordreoht 3.15 L.W. 5.30 n. m. 3.07 3.20 3.47 3.53 4.21 4.26 4.50 4.58 5.19 5.28 5.53 6.05 6.31 6.46 7.18 7.36 nnr L.W. 8.35 8.59 9.05 9.28 9.34 10.02 10.05 10.35J 10.37 11.05 11.12 11.41 0T0 0.31 0.59 later. Telegrafisch Weerbericht medegedeeld door het Kon. Ned Meteor. Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 11 Aug. 1916. Hoogste barometerstand 766,5 te Bodoe. Laagste 769,7 te Memel. Verwachting van den avond van 11 Aug. tot den avond van 12 Aug. 1915: Zwakke tot matigen wind, meest uit Zuidelyke richtingen, zwaarbewolkt met kans op regen of onweer, aeifde tempe ratuur. 8T00MB00TDIEN8T ui en tusschengelegen plaatsen. AUGUSTUS 1915. Donderd. 12 Vrydag 13 Zaterdag 14 Maandag 16 Dinsdag 17 Woensd. 18 Donderd. 19 Van Van Vlissingen Middelburg naar naar Rotterdam. Rotterdam. 'sm. 7,15 's m. 9,— 7,15 9,- 7,15 9- 7,15 9,- 7,15 9,- 7,15 9,- 7,15 9,- Van Rotterdam naar Middelb. en Vlissingen. 's m. 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 V M. DE LOOZE en Echtgenoote geven hierby kennis van de geboorte van hun Dochter JOPPA ADRIANA. Dbvbntbr, 5 Aug. 1915. GEBOREN: JOHANNIS, Zoon vnn D. L. HAGE en M. HAGE—Bazbn. Rottbbdam, 10 Augustus 1915. Lusthofstraat 148. Zaterdag 14 Aug. a.s. hopen onae geliefde Ouders: JOHANNES BA8TIAANSB en ANNA VR0EG0P, hunne 25-jarlge Echtrereenlglng j te herdenken. St.-Maartbnsdijk, 10 Aug. 1916. Hunne dankbare Kinderen: W. G. BASTIAANSE. G. M. BASTIAANSE. Tot onae diepe droefheid overleed hedennacht, in den ouderdom van 34 jaar, vry onverwacht, doch voor zien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, rayne inniggeliefde Echtgenoote en der Kinderen zorg zame Moeder, Jonkvrouwe Lucia Louisa Alphonsa Josepha Maria de van der Sohuerer. ZlBRlKZHB, 11 AugUitUS 1915. Uit aller naam, Mr. EDUARD VAN RIJCKEVORSEL. Verzoeke geen bloemen of kransen. Eenige en algemeene kennisgeving.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 2