ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 9 Augustus 1915. (Z ierikzeeHche C o u r a ii t ABONNEMENT. Pr\js per drie maandenf 1,30. Franco per poat- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afionderljjke nummert- 0,06. Vertchijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 72ste JAARGANG. No. 9733. Diraoleur i A. J. DE LOOZE Jr. UitB***r*-Hoofdredaoteupt A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regelsf0,80. Elke regel meer0,10. Reclames per regel0,15. Bjj contract belangrijke korting. Intending op den dag van uitgave vóór 8.SO ure. Boterprijzeita De BURGEMEESTER van Zierikzbe; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor den groothandel en de leveranciers aan het Rjjks Centraal Bureau voor den uitvoer van Boter (Nieuwe Uitleg 29a, Den llaag), boter te bekomen is als volgt: Boter (bij verpakking in wit fust van 50 K.G.)f 1,40 per K.G. idem (by verpakking als boven van 25 K.G.)1,41 idem (bjj verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 20 K.G.) 1,45 idem (bij verpakking als boven van 10 K.G.)1,46 ZiERiKZEE, den 5 Augustus 1915. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Oorlogsoverzicht. Aan het Oostelijk front wordt tusschen Weichsei en Boeg tusschen Duitschers en Russen hevig gevochten. De Russi sche legermacht tracht de omsingeling, waarvan het gevaar voor haar nog steeds niet geweken is, te ontkomen. Of haar dit geheel gelukken zal, moet de toe komst leeren. Bjj Warschau hebben de Duitsche troepen den Oostelyken oever van den Weichsei, waar de Russen na de inneming van Warschau door het leger van den Beyerschen prins Leopold nog stand hielden, bezet. Nowo Georgiewsk, de eenige vesting aau de Weielisellinie, die nog iu het bezit van de Russen is, wordt door de Duitschers meer en meer ingesloten. Deze hebben reeds eenige versterkingen stor menderhand genomen. liet leger van aartshertog Joseph Ferdinand heeft Lubarton genomen en is naar het Noorden tot de rivier de Wieprz doorgedrongen. De Russen zjjn in wanorde over genoemde rivier terug getrokken. 23 officieren en 6000 man werden gevangen genomen, terwjjl 2 kanonnen, 11 machinegeweren en 2 munitiewagens werden buitgemaakt. De Oostenrjjksche en Duitsche troepen ver volgen de vluchtende Russen, zoodat het aantal gevangenen wel aanmerkelijk zal toenemen. Dapper is de tegenstand, dien de Russen bieden, teneinde aan een om singeling te ontkomen. Maar het soh'jnt, dat de Centralen niet eer zullen rusten dan voordat de Russische krijgsmacht weerloos is gemaakt. De bevolking van Warschau heeft, toen de Duitsche troepen zegevierend de stad binnentrokken, deze met groote geestdrift ontvangen. Het groote markt plein was met een dichte juichende menigte bezet. Zy begroette de Duit schers als bevrijders. En dat zijn zjj ook. Want naar het zich laat aanzien, zal Warschau by den vrede aan Rusland niet worden teruggegeven. Men zal van Polen wel een Poolschen staat maken. De Polen, waarvan zes regimenten aan de zyde der Duitschers moedig hebben medegevochten, hebben geen vertrouwen in de Russische regeering. Zjj vertrouwen ook de beloften van de Doeraa niet. Rusland, zeggen zjj, doet steeds belotteD, als het in benauwdheid zit. Zjj hebben meer vertrouwen in de Centralen, wier belang het trouwens is een butlerstaat tegen Rusland te vormen. Aan het Westerfront viel niets be langrijks voor. En ook van het Italiaan- sche front is niet veel te vermelden. De Oostenrijkers hebben eenige duik- booten en torpedobooten in den grond geboord. De Italiaansche vloot is in dezen oorlog niet erg gelukkig. Zjj heeft betrekkelijk reeds veel schepen verloren. Aan de Dardenellen hebben de vloten der geallieerden nog geen beteekenisvol resultaat bereikt. Ook de landingstroepen op het schiereiland Gallipoli schieten niet op. Zy zyn op het doode punt. Dagelijks worden voor de verovering van een loopgraaf tallooze menschen- levens opgeofferd. En wat bereiken zjj er mede Niets, hoegenaamd niets. Het is ook daar een nuttelooze mensehen- slachting. Wanneer zal die menschenslachting uit wezen Er zjjn helaas aan den horizon nog geen teekenen waar te nemen, dat de ooilog spoedig een einde zal nemen. NIEUWSTIJDINGEN. ZUID-AFKIKA. Dominé Herman Broekhuizen werd, wegens hoogverraad, tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij was )redikant by de Nederduitsoh Hervormde ïerk, en trad gedurende den opstand een tjjd lang als secretaris van generaal Beyers op. AMERIKA. Na een bezoek van «len Haitiaanschen gezant aan het ministerie van buiten- 'andsche zaken, heeft Daniels, de minister van marine, in overleg met Lansing, den minister van buitenlandsche zaken, schout-bij-nacht Gaper ton last gegeven geen onnoodig geweld te gebruiken en niet meer grondgebied te bezetten dan vereischt wordt om op Haïti de rust te bewaren. Naar het heet, hebben de Amerikaansche mariniers twee Haïtianeu gedood, die zich verzetten tegen het bevel tot ont wapening. ROEMENIË. De bladen vernemen uit Boekarest, dat het Roemeensclie kabinet den 4en dezer een krediet van 100 millioen francs voor oorlogsdoeleinden heeft goedgekeurd. PORTUGAL. Bernardino Machado is tot president van de Portugeesche republiek gekozen. De president van de Portugeesche republiek wordt gekozen voor den tyd van vier jaar, 60 dagen voor het afloopen van den functietyd van den vorigen en kan niet onmiddellijk herkozen worden. Bernardino Machado zal zjjn ambt den lOden October aanvaarden. NEDERLAND. AMSTERDAM. Zaterdagmiddag is schipper P. v. V. door het uitschieten van een vaarboom in het Singel alhier te water geraakt. De bekende zwemmer, de heer K. Meyer, slaagde er in den drenkeling op het droge te brengen, doch het bleek, dat de levensgeesten reeds waren geweken. GELDROP (N.-H.) De bijna 20-jarige Van Melis uit Woensel, werkzaam op de Peel-Centrale alhier zou iets herstelleu aau de electrische geleiding. Toen hij in den 8 M. hooge paal was geklommen en meende, dat de stroom verbroken was, greep hij zich vast aan de draden. In den draad was echter een spanning van 380 volts, zoodat v. M. er aan bleef hangen. Even daarna werd de stroom verbroken. Van M. viel en werd be wusteloos opgenomen. Hij is naar het Ziekenhuis overgebracht, waar hem de laatste H. Sacramenten werden toegediend. HERKENBOSCH (L.) Zaterdag heeft alhier de Duitsche grenswacht aan den z.g. Meinweg een 19-jarigen jongen, Wellers genaamd, die op Hollandsch grondgebied liep, met een kogel in het been geschoten en hem vervolgens op Duitsch gebied gehaald. Wellers is een zoon van Duitsche ouders, die daar op Hollandsch gebied wonen. In October zou hy in Duitschland soldaat worden. De verwonde moet reeds in een Duitsch ziekenhuis opgenomen zyn. Naar de oorzaak van dit optreden der grens wacht wordt slechts gegist. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE, 9 Aug. Naar wy ver nemen, zijn sedert 12 Juli door de Gebr. Frenk, veehandelaren alhier, 546 stuks fokvee naar Oostenrijk-Hongarije verzonden. De laatste zending, 13 wagons, in houdende 142 stuks, werd 1.1. Donderdag van Venlo af doorgezonden. Door Gedep. Staten zijn met ingang van heden tot lid der commissie van aanslag voor de inkomstenbelasting, ter standplaats Hansweert, benoemd de heeren C. Koert te Wolphaartsdyk en H. van Harmeien te Ierseke en ter standplaats Kortgene de heer F. van Hoorn te Kortgene. Jacht op waterwild. Door Gedep. Staten van Zeeland is met wijziging van het besluit vau 2 Juli j.l de jacht op waterwild voor de tot dus ver gesloten gedeelten van Waloheren en Zuid-Beveland geopend op Maandag 23 Augustus met zonsopgang, met dien verstande, dat voor de uitoefening van de jacht met schietgeweer een bizondere toestemming van den Territorialen Bevel hebber in Zeeland enz. noodig is om te jagen in het gedeelte van Zuid-Beveland ten oosten van een lijn van af het stoomgemaal van kattendijke tot paal 10 aan den zoedijk ten zuiden van Bieze- linge, alsniede in de volgende polders van Walcheren: den Oranjepolder, den Suzannapolder, den Houwerpolder, den Clazinapolder, den Wilhelminapolder, den Elisabetbpolder, den Nieuwerkerkepolder, den Middelburgschenpolder beoosten den Groeneweg en den Laugeweg, het N.O. deel van den Oud-St.-Joostlandpolder, begrensd door den weg van het Hof het Reigersberg naar den steenen duiker bij den Groeneweg en Rapenburgpolder, welke toestemming alleen aan Neder landers, houders van jachtaktenzal verleend worden. Voorts zullen in de strook van 5 K.M. langs de Belgische grens de jachtbedrijven, bedoeld in sub en h vau art. 10 dor jachtwet geoorloofd zijn. Jaclit op klein wild. De opening der jacht op klein wild is bepaald als volgt: ln de Dames-, Anna Maria- en Völckerspolders op Zaterdag 28 Augustus 1915 met zonsopgang met uitzondering van die op hazen en fazanten, waarvan de opening wordt bepaald op Zaterdag 25 September d.a.v. met zonsopgang: b. ln Zeeuwsch-Vlaanderen, behalve voor een strook van 5 K.M. breedte langs de Belgische grens, waar echter de jachtbedrijven, bedoeld in subs, b, e en g van art. 15 der jachtwet, ge oorloofd zullen zijn op Woensdag 1 September 1915, met zonsopgang, met uitzondering van de jacht op fazanten, welke op Vrydag 1 October d.a.v. met zonsopgang wordt geopend. c. In het overige deel der provincie op Woensdag 1 September 1915 met zonsopgang, met uitzondering van de jacht op hazen en fazanten, welke op Vrydag 1 October 1915 met zonsopgang wordt geopend. Verder wordt bepaald dat de korte jacht zal geoorloofd zyn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zaterdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jacht, alles met uitzondering van de Zondagen. Voor de jacht met. schietgeweer in de gedeelten van Zuid-Bevelaud en Walcheren, ook genoemd bij de jacht op waterwild, moet dezelfde toe stemming van den Territorialen Bevel hebber gevraagd wórden als voor de jacht op waterwild. RENESSE. Het muziekgezelschap „Luctor et Emergo" alhier, gaf Zondag namiddag op hare fraaie muziektent een welgeslaagd concert. Het weer, dat zich 'g voormiddags slecht liet aanzien, was iu den namiddag beter, zelfs v*y goed geworden. De ingezetenen en zeer vele vreemdelingen konden volop genieten van de goede muziek door de dilet tanten ten gehoore gebracht. De heer J. Karstanje, kommies 2e klasse te Zuiddorpe, is met ingang van 16 Augustus als zoodanig alhier benoemd. In deze gemeente wordt door 62 personen gebruik gemaakt van regeerings brood en meel. Afgegeven zyn 60 brood- en 2 meelkaarten. NOORDGOUWE. De geraeeutereke- ning over 1914 den gemeenteraad aange boden wyst een totaal van inkomsten aan, van f 9871,575. De uitgaven hebben f 9791,375 bedragen, zoodat het batig slot is f 80,20. DREISCHOR. By de Zaterdag 1.1. gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad werden uitgebracht 205 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren J. J. Kiompe en P. v. d. Linde Wzn. resp. 105 en 100 stemmen, zoodat eerstgenoemde gekozen is. ST.-F1LIPSLAND. In de Vrijdag j.l. gehouden Raadsvergadering werd be sloten ontheffing te vragen voor het stellen van voorschriften voor bestaande woningen. Verder werden behandeld verzoeken over afschaffing en niet afschaffing der kermis. Over het iu de vorige vergadering aangehouden voorstel tot afschaffing staakten de stemmen. De geraeenterekening over 1914 werd voorloopig vastgesteld, in ontvang op f 18498,76 en in uitgaaf op f 17126,61, alzoo niet een goedslot, van f 1372,15. Tevens vond plaats aanbieding der gemeente-begrooting voor 1916 aan wijzende in ontvang en uitgaaf een bedrag van f 18335,85. Alhier komt ook een enkel geval van ziekten onder de varkens voor. Gelukkig zyn er nog geen sterfgevallen. Waar zoo telken jare krankheid onder de krulstaarten heerscht is ieder houder ten sterkste aan te raden op tyd maat regelen te nemen tot bestrijding der gevreesde vlekziekten. Dezer dagen bracht een „brood- ager" alhier niet minder dan vier zee- aonden aan. Onder deze waren er twee bij, die samen 600 pond wogen. Jammer dat het spek van deze beesten niet voor menschenvoedsel is te ge bruiken. Het zou andere zeker een gretigen aftrek gevonden hebben. ST.-ANNALAND, 9 Aug. Een zeld zaamheid mag 't lieeten als hier in de nabijheid egeltjes gevangen worden. Toen eenige dagen geleden de schaap herder J. C. zich met zijn kudde iu het Sluispoldertje bevond, bemerkte hij aau 't luid geblaf van zijn hond, dat zich op zekere plaats wat bizonders bevond. Naderbij gekomen bleek 'tdat daar een nest was, waarin zich een stekelvarken, zooals men hier zegt, bevond met twee jongen. Voor een paar jaar moet er in die buurt ook een egel door hem aange troffen zijn. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. BRUINISSE, 6 Aug. Ten overstaan van den notaris Korteweg werden heden alhier publiek verpacht, de volgende onroerende zaken in deze gemeente, eigendom van den heer J. Uil Lz., als: 1,47,30 II.A. bouwland, aan den Straat weg, genaamd „De duizend Roeden", voor f 91,60; 84,50 Aren bouwland, in de Steenklippe, voor f 81 en 1,21/70 H.A. bouwland, op het Zuideinde in de Blauwe bloem", voor f 79. Alles per Duivelandsch gemet. Ten overstaan van den notaris Korteweg werden heden alhier publiek verkocht, de volgende vruchten te velde, eigendom van den heer J. Uil Lz., als ajuin voor f 278; suikerbieten voor f 135 a f157; tarwe voor 171; aardappelen voor f 203 en f 228. Alles per Duivelandsch gemet. Landbouw en Veeteelt. THOLEN. In de op Vry dagavond gehou den vergadering der landbou wvereeniging alhier, welke door 45 leden werd by- gewoont, konstateerde de voorzitter, de heer C. A. H. Stoutjesdijk met dank aan de leden voor hun opkomst, dat algemeen de leden gevoelden hoe ge wichtig de tyd was omtrent de besluiten te nemen aangaande hulpmeststoffen voor den oogst 1916. Na voorlezing der notulen en een korte bespreking der regeeringsoirculaire besloot men ook de aangifte der hulpmeststoffen aan een handelaar op te dragen. By loting of trekking met briefjes werd uit een vyttal handelaren getrokken de firma P. J. Van Ardenne te Dordrecht. Besloten werd onmiddellijk de noodige formulieren aan te vragen ter invulling en den datum van inlevering voor de leden te stellen op 18 Augustus desnoods 20 Augustus. Na rondvraag werd de [vergadering gesloten. RECHTZAKEN. De beklaagden worden ook nog ver dacht van het plegen van meerdere diefstallen. De ArnhemBche Krijgsraad heeft vonnis gewezen in de zaak tegen den landweerman J. de V., die aan de op roeping van den burgemeester van Norg, dato 31 Juli, om op 1 Augustus met spoed onder <le wapenen te komen, geen gevolg heeft gegoven en eerst 3 Juni 1915 te Leidon is aangehouden. De auditeur-militair had vrijspraak ge vraagd op grond, dat de oproeping des burgemeesters niet in overeenstemming met de wettelijke voorschriften was, aangezien er niet in was vermeld het jaartal. De Krijgsraad heeft thans den beklaagde veroordeeld, tot een militaire detentie van 44 dagen, onder aftrek der preventieve hechtenis en overwoog o. a. dat hier door do toevoeging „met spoed" geen twijfel kon bestaan aan het jaar en het door den auditeur militair aangehaalde vrijsprekend von nis van den Arnhemschen Krijgsraad onder andere omstandigheden gewezen was; immers, bij dat geval betrof het een oproep onder de wapenen, die enkele maanden te voren reeds gepubli ceerd word en het jaar dus niet vast staat. De veroordeelde teekende liooger beroep aan. ZIERIKZEE, 9 Atög. Bij bevelschrift der arroudissements-reclitbank, is tegen A. L. P., oud 17 jaar, vau beroep vis8cher, en J. P. B., oud 16 jaar, van beroep wagenmakersleerlingbeiden wonende te St.-Maartensdijk en thans gedetineerd in het Huis van Bewaring alhier, beklaagd van diefstal van rij wielen ten nadeele van G. P. en C. M. K. te St.-Maartensdijkverleend rechts ingang met last tot instructie en bevel tot gevangenhouding. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. THOLEN. In de vergadering van kerkvoogden en notabelen is, ter voor ziening in de vacature Dalebout, tet president-kerkvoogd gekozen de onlangs tot kerkvoogd gekozene de heer Jacob Geluk Anthz. O N D E R W IJ 8. ST.-MAARTENSDIJK, 7 Aug. Gisteren slaagde voor de acte Engelsch l.o. de heer D. L. Hage, geboortig van hier, thans onderwijzer te Rotterdam. Te Rotterdam slaagde o.a. voor eind-examen H. B. S., de heer A. J. der Weduwen van IJselmonde. „Schoes" ran de brandweer te Amsterdam. Na eeu twaalfjarige trouwe plichts betrachting overleed „Schoenmaker", kortweg genaamd „Schoes", de hond van één der I >randweerkazernes te Amsterdam. Twaalf jaren lang heeft de trouwe Schoenmaker" zoo geheeten naar zijn vroegeren meester, den corpsschoen maker lief en leed met de manschappen der hoofdwacht gedeeld; twaalf jaren rukte hy met de roode wagens in nacht en onty uit. Hij was het puikje der brandweerhonden, had meer noten op z'n zang, dan al zyn collega's van de politie te zanien. „Schoes" debuut by de brandweer had een „goede pers". Immers in alle kranten kon men lezen, dat, vóór de eerste wagen op 't terrein van den brand arriveerde, „Schoes" de trappen op was gehold en uit het raam met 'n triomfantelijk geblaf den eersten wagen verwelkomde. Sinds dien is het zwarte morraeltje de lieveling van alle brandwachts geworden. Uit hun eigen zak betaalden ze zyn houdenpen- ning. Zyn maaltijden hoefden ze niet te bekostigen, want „Schoes" onderhield connecties met een slager in de buurt en met een dienstmeisje van de Keizers gracht. Op gezette uren wandelde het hondje naar buiten, éérst naar den slager, waar hy z'n diner gebruikte en vervolgeus naar 't meisje, dat voor't dessert zorgde. „Schoenmaker" sliep iu den stal, waar hij een strenge tucht onder de paarden en de katteu onderhield. Was er 's morgens appél, dau joeg hy onver biddelijk de katten uit de can tine en rustte niet voor ze naast de manschappen stonden, 's Nachts inspecteerde hij de jonge poesjes, dreef ze naar de stoom spuit, waar 't lekker was. Niemand wist zoo juist het geluid der talrijke schellen in de seinkamer te onderscheiden; tikte de telegraaf voor een dienstorder, ging de telefoonbel of werden de brandschellen beproefd, dan kikte hij niet. Maar nauwelijks ratelde het electrische belletje of ging het roode lampje boven het eeintoestel aan, of hy sprong met een vervaarlijk gehuil op, beet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1