o n d e r w ij s. marktberichten. ZIERIKZEEROTTERDAM ADYERTENTIEN. rige gevolg, dat hij de zware vrachtkar over zijn been kreeg. Met een bloedende wonde aan zijn been werd hij opge nomen. Dr. A. Jekcl, die gereed stond aan het veer om met de tram te ver trekken, verleende onmiddellijk nog de eerste hulp, en legde een noodverband. Het bleek, dat het been niet gebroken was, doch wel zwaar gekneusd. De heer De Groene werd daarop op zijn eigen kar gezet, en dacht zoo de reis naar Poortvliet te kunnen vervolgen. Helaas bleek dit ondoenlijk, waarop hij met een ander rijtuig naar. Poortvliet werd gebracht. De toestand is op. het oogenblik rede lijk wel. STAVENISSE. In de 1.1. Zaterdag ge houden vergadering van den dijkraad der waterkeering van de calam. polders Oud-Kern penshof slede en Moggershil werden vastgesteld de rekeningen over t dienstjaar 1914/15. Die van den O. K. M.-polder wees aan als ontvangsten f 11869,21 en uitgaven f 15706,97, dus een 'tekort van 1' 3837,76. Die van den Moggershil polder noteerde aan ontvang sten f 3925,90\ uitgaven f 5911,09*, dus 'n tekort van 1985.19. Bovengenoemde tekorten zijn door Rijk en Provincie betaald. Door de dijkraadsleden werd samen f 15. bijeengebracht voor't nieuwe werk van den heer Hollestelle. MIDDELBURG. In de aan onze stad grenzende gemeente Grypskerke werd by een molenaar herhaaldelijk graan vermist. By een door de politie ingesteld onderzoek verklaarde de 17-jarige dienst bode, dat een man en vrouw uit Middelburg bij afwezigheid van de bewoners op het erf kwamen en zich aan diefstal schuldig maakten. Zij werd met den dood bedreigd, als zij er iets van mededeelde. Deze verklaring legde zij Donderdag af en Vrijdagmorgen werd zy levensloos uit een zoogenaamde koeput in een weide op eenigen afstand van de woning gehaald. In verband met een en ander werd door de rijks- en gemeente-politie aangehouden de 23-jarige P. H. A. D., en enkele uren later ook diens moeder. Beiden zyn thans naar het huis van bewaring overgebracht. De justitie van hier stelde Vrijdagmiddag een onderzoek te Gryps- kerke in. Dit onderzoek zal moeten uitmaken of hier aan zelfmoord of misdaad moet worden gedacht. MIDDELBURG. Alhier ontstond Za terdagavond een gasontploffing bij den heer D. in de Lange Delft, tengevolge van te weinig water in 'n gaskroon. Er ontstond een begin van brand, waar door onder anderen de gordijnen ver branden. Persoonlijke ongelukken kwa men er, echter niet bij voor. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. KERKWERVE, 2 Auguslus. De no taris H. J. van Nouhuys verkocht alhier op heden in het openbaar, ten verzoeke van den heer N. P. TIendrikse: Koeien voor 1' 272, f 270 en f 251; vaarzen voor f 131, f 103 en f 61. ossen voor f 130, f 101, f 90 en f 86; THOLEN, 31 Juü. Door Notaris D. van de Velde, werd alhier hedenavond voor den heer C. A. H. Wagtho geveild 20 perceelen bruine boonen, welke per Blooisch geniet opbrachten f 240 tot f275. Ook werden geveild 16 perceelen blauwe aardappelen, welke opbrachten f 280 tot f 300 per Blooisch geniet. Dat deze pryzen verbazend hoog zyn zal wel niemand betwijfelen. Landbouw en Veeteelt. ANNA-JACOBA-POLDER. Oen land- bouwer V. werd dezer dagen voor Iwee eigengefokle drie-jarige merrie's resp f 2000 en f 2500 geboden. Hoewel zulke prijzen hier onbekend zijn, was hel bod nog tevergeefs. Uitslag eind-eeamen H. B. 8. in Zeeland. Geslaagd 31 Juli. Van de R. H. B. S. te Middelburg: Ma. J. Verhuist, I. Verstraate, Wa. A Zijlstra en A. J. v. d. Weel. Van de R. H. B. S. te Goes: E. van der Hoek. Van de R. H. B. S. te Zierikiee: H K. G. Wiebols en J. de Jong en A. W. Kneteraann (extraneï). KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Arnémuiden door «Is R. Steenbeek Ie Schcrpenisse. Openbare Gemeenteraadsvergadering van Drei8Chor, gehonden op Zaterdag 31 Juli j.l., 's voormiddags 9,30. Alle leden, behalve dc heer Goemans aanwezig. Nadat door den voorzitter de notulen der vorige vergadering voorgelezen zijn. worden doze gearresteerd, daar niemand daartegen bezwaren heeft. Voor kennisgeving worden aangeno men 1°. een schrijven van den heer M. Goemans, waarin hij zijn ontslag neemt als lid van den gemeenteraad; 2°. een schrijven van de heeren 'J. Doeleman Jz. en J. J. Klompe, waarin zij hunne benoeming als lid der schal- tingscommissie aannemen 3°. een schrijven van -de wed. A. Bijlo, behelzende een dankbetuiging voor de haar toegekende toelage uit de gemeente kas; 4°. de goedkeuring der Getlep. Staten op de raadsbesluiten van 9 Mei en 11 Juni, in zake het opnemen van tijdelijk kasgeld, tot een bedrag van I' 3000; 5°. idem op het raadsbesluit van 9 Maart, voor het geven van een strook gemeentegrond in erfpacht aan P. Ba- reqdregt; 6°. het proces-verbaal van kasopname van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dal 25 Juni in kas was 1" 1782,33°; 7Ö. een schrijven van de afd. Oostelijk Schouwen van het Ned. Onderwijzers- Genootschap, waarin aan den gemeente raad hulde wordt gebracht voor de toe lage, verstrekt aan de weduwe van den heer A. Bijlo. Door het opnemen van hel lijdelijk kasgeld moet de begrooting 1915 ge wijzigd worden. Hierna volgde de aanbieding der ge meente-rekening over 5t dienstjaar 1914, welke in ontvang aanwijst een bedrag van f 19327,42, in uitgaaf f 19305,31, alzoo een voordeelig saldo van f 22,11. De ontvangsten waren minder, doordat een belastingpost van f 193,11 als on inbaar moest worden beschouwd en de kaai- en havengelden f 200 minder op brachten dan dc raming was. Deze rekening werd in handen ge steld van een commissie, beslaande uit de hecrcn Doeleman, Van der Doe en Rietdijk. Aan dc orde is thans tiet onderzoek der geloofsbrieven der nieuw herkozen raadsleden. Deze worden in handen ge steld van een commissie, beslaande uil de heeren Van der Doe en Rietdijk. Tijdens dit onderzoek werd dc vergade ring geschorst en heropend, toen dc commissie met haar taak gereed was. De geloofsbrieven bleken in orde te zijn, waarop de commissie lot toelating adviseerde. In behandeling komt nu de benoe ming van een onderwijzer aan de open bare lagere school. Burgem. en iWeth. hebben een voor dracht opgemaakt, bestaande uit dc heeren P. A. v. d. Linde, .1. Rijnberg en P. H. v. d. «Weele. Bij het voorlezen der bijgevoegde be scheiden, betreffende de sollicitaties der verschillende onderwijzers, zegt dc voor zitter, dat de schoolopziener bezwaar maakte tegen het op de voordracht plaatsen van den heer P. A. v. d. Linde, daar deze nog niet in 't bezit is van de akte voor vrije- en orde-oefeningen. Toen echter eenige jaren terug de doch ter van liet liool'd der. school op de voor dracht geplaatst zou worden, zegt spr., is door den schoolopziener van het be zitten van een akte voor vak j geen gewag gemaakt. Spreker merkt hierbij op, dat de schoolopziener den candidaat dien hij het liefst gekozen wil zien, in handen der leden tracht te spelen. Na gehouden stemming blijkt, dat de heer P. A. v. d. Linde mei nlgemeene stemmen is gekozen. Tot lid van 't burgerlijk armbestuur werd gekozen de heer J. de iWaaij. De voordracht, door Burgem. en iWeth. in overleg met genoemd college opgemaakt, bestond uit de fteeren J. de AVaaij en Anth. v. d. Have. Tol boekhouder van het burgerlijk armbestuur werd met algemeene stem men benoemd dc heer A. J. Verjaal. Mede aanbevolen was de heer L. J. Beije. Alvorens over te gaan lot 't houden eener geheime zitting betreffende de in gekomen reclames van den hoofdei ij ken omslag, doet de voorzitter eerst de ge bruikelijke omvraag. Dc heer Van der Doe zou graag in dezen duren en critiekcn tijd zien, dat liet gemeentebestuur zich, en speciaal |voor den komenden winter, op de hoogte stelde van de financiëete kracht der enkele groote gezinnen, waarin, volgens spreker, zeker een tekort zal zijn. Dc voorzitter zegt zulks wel in over weging le willen nemenhoewel der gelijke aangelegenheden op den weg liggen van hel burgerlijk armbestuur, welk college spreker, dan ook wel voor zijn taak berekend acht. Na een korte bespreking hierover, blijkt, dal 'l meerendeel der raadsleden liet te dien opzichte met den voorzitter eens is. Hierna ging de raad in geheime zitting over. De Paos en do vrede. De Romeinsche correspondent van De Tijd zendt aan zijn blad den tekst van den pauselijken vredesbrief, waaraan het volgende is ontleend ,Men werpe ons niet tegen, dat aau dezeu geweldigen oorlog geeu einde kan worden gemaakt, zonder het uiterste wapengeweld. Men zie af van het voor nemen, om elkander te vernietigen en begrijpe, dat naties niet kunnen worden uitgeroeid. De verslagenen en verdrukten tandeknarsen onder het juk, waarin men hen wil dwingen en bereiden een wraakneming voor, terwijl zij aan hun nageslacht een erfenis van haat en wraakzucht overgeven. Waarom zou men dan niet thans in beraad zonder hartstocht de rechten en billijke wenechen der verschillende vol ken in overweging nemen? Om welke reden zou men niet thans met goeden wil een onmiddellijke of middellijke wisseling van gedachten beginnen, zooveel mogelijk rekening houdend met bedoelde rechten en wen echen, om op die wijze een einde te maken aan den vreeselijken oorlog, gelijk vroeger in dezelfde omstandig heden geschiedde? Gezegend degene, die het eerst den olijftak des vredes zal verheffen, en zijn vijand de rechterhand aanbieden door hem billijke vredes voorwaarden in uitzicht te stellen. Meer dan op een sterk leger en een krachtigen vestinggordel steunen het evenwicht der wereld, de voorspoed en de vrede der volkeren op wederzydsche inschikkelijkheid en de eerbiediging van ieders rechten en waardigheid. Ziedaar dan de kreet van vrede, op dezen treurigen gedenkdag uit de diepte onzer ziel oprijzend. Allo vrienden des vredes in de geheele wereld noodigen wij uit, ons de hand te reiken om het einde te bespoedigen van een oorlog, die sedert een jaar Europa verandert in een uitgestrekt slagveld." Nederlandsche Anti-Oorlog Raad. IIcl aantal aangesloten vereen igingen bij den Ned. Anti-Oorlog Raad bedraagt, thans 1028. Een manifest van den Duitschen Keizer. Naar aanleiding van de verjaring van den oorlog, heeft de Duitsche Keizer uit het groote hoofdkwartier het volgende manifest aan het Duitsche volk gericht; „Een jaar is heengegaan, sedert ik het Duitsche volk onder de wapenen moest roepen. Een ongehoord bloedige tijd kwam over Europa en de wereld. Voor God en de geschiedenis is mijn geweten zuiver: ik heb den oorlog niet gewild. Na een heel tiental van jaren meende de entente der mogendheden, die Duitschland te groot geworden was, dat het oogenblik was gekomen om het rijk, dat in een rechtvaardige zaak trouw aan de zijde van zijn OoBtenrijkech- Hongaarechen bondgenoot stondte verdeemoedigen of in een worsteling met een overmacht te verpletteren. Geen veroveringszucht heeft ons, gelijk ik reeds een jaar geleden heb verkon digd, in den oorlog gedreven. Toen in de dagen van Augustus allen, die in staat waren de wapenen te dragen, zich onder de vaandels schaarden en de troepen tot den strijd voor de verdediging uittrokken, voelde iedere Duitscher op den aardbodem op het eensgezinde voor beeld van den Rijksdag, dat voor de hoogste goederen van de natie, haar leven en haar vrijheid, moest worden gevochten. Wat ons te wachten stond als het het buitenlandsche geweld gelukte het lot van ODs volk en van Europa te bepalen, heeft het treurig lot van mijn geliefde provincie Oost-Pruisen getoond. Door het bewustzijn dat wij ons in een strijd bevondeD, die ons opgedrongen was, werden wonderen verricht. De strijd der politieke meeniogen verstomde. Alle tegenstanders begonnen elkander te begrijpen. De echte geest van gemeenschappelijke trouw vervulde allen, die tot het volk behoorden. Dankbaar mogen wij heden zeggen: „God is met ons geweest". De vyandelyke legers, die zich vermaten om binnen weinige maanden Berlyn binnen te dringen, zyn met machtige slagen in het Westen en het Oosten ver teruggedreven. Tallooze slagvelden in de meest verschillende deelen van Europa, gevechten ter zee aan de nabye en meest verwyderde kusten toondeD, wat de Duitsche verbittering in noodweer en de Duitsche krijgskunde vermogen. Geen verkrachting van de beginselen van het volkenrecht door onze vijanden was in staat ora de economische grond slagen van onze oorlogvoering aan het wankelen te brengen. Staat en gemeente, landbouw, ny verheid handel, wetenschap en techniek wed ijverden om den oorlogsnood te lenigen. Begrypend, dat er in het vrye ruil verkeer moest worden ingegrepen en zich geheel wijdend aan de zorg voor de broeders in het veld, spande de thuis gebleven bevolking zich in om het ge meenschappelijk gevaar af te wenden, j Met diep gevoelde dankbaarheid ge denkt heden en voor altyd het vaderland hen, die met doodsverachting den vyand het hoofd bieden, hen die gewond of ziek terugkeerden, en voor allen hen* die in vreemde aarde of op den bodem der zee van den stryd uitrusten. Met de moeders, vaderB, weduwen en weezen gevoel ik smart voor hun dier baren, die voor het vaderland hun leven lieten. De inwendige kracht van een eens- gezindeu nationalen wil in den geest van degenen, die het ryk hebben ge schapen. De dijken, die dezen hebben opge worpen, en het denkbeeld, dat wy nog eens zouden hebben te verdedigen, wat wy in 1870 hebben bereikt, hebben den grootsten stormvloed van de wereld geschiedenis getrotseerd. Na de voorbeeldelooze bewijzen van individueele bekwaamheid en nationale levenskracht, voed ik het blijde vertrou wen, dat het Duitsche volk de loutering, die het in denf oorlog heeft ondergaan, zal behouden en Hink voorwaarts zal schrijden in ontwikkeling van geest en karakter, op de beproefde oude en de met vertrouwen ingeslagen nieuwe wegen. Iets grootsch te beleven, maakt God- vreezend en vast van karakter. Laten wy, terwijl er heldhaftige daden worden gedaan, zonder wyfeling voort gaan te lyden en te werken tot de vrede komt, de vrede, die ons de nood zakelijke militaire, politieke en oecono- mische waarborgen biedt voor de toe komst en de voorwaarden schept voor een onbelemmerde ontplooiing van onze scheppingskracht in heel ons land en op de vrye zee. Zoo zullen wy den grooten strijd voor Duitschland's recht en vrijheid er eervol afbrengen, en voor God, Die onze wapenen verder moge zegenen, de overwinning waardig zyn. Groote Hoofdkwartier, 1 Augustus. WILHELM. I. R. Regeerlngsvarkens. Naar het N. v. d. D. meldt, zal, te beginnen met 9 Augustus, de regeering wekelijks weer beschikbaar stellen voor de slagers, de z.g. regeeringsvarkens, om te beginnen zes duizend per week. De prijzen zijn in Duitschland weer stijgend, zoodat de export daarheen op nieuw begint. Er kunnen nu voor het Nederlandsche publiek weer evenveel varkens tegen verlaagden prijs worden beschikbaar gesteld, als er naar Duitsch land gaan. De Landstormwet. De wet tot nadere uitbreiding van den landstorm enz. is Zaterdag door H. M. de Koningin bekrachtigd. De zitting van de keuringsraden in de verschillende provinciën voor de land- stormplichtigen van de jaarklasse 1915 is zoodanig geregeld, dat de keuringen ongeveer half Augustus zijn afgeloopen. Het ligt in het voornemen om die land- 8tormplichtigenvoor zoover zij niet worden afgekeurd, in de tweede helft van Augustus onder de wapenen te doen komen. Spoedig daarna is de keuring voor de jaarklassen 1914 en 1913 te wachten. Vermoedelijk zal de opkomst van de jaarklasae 1914 plaats hebben in 't begin van October en die van de jaarklasse 1913 ruim een maand later. Deze plannen gelden echter slechts voor het geval, dat niet reeds te voren tot demobilisatie wordt overgegaan. TELEGRAMMEN. 's-GRAVENHAGE2 Aug. Minister Posthuma heeft aan de burgemeesters een nieuwe lijst van artikelen mei maxi mum-prijzen doen toekomen, en daarbij als zijn bepaalden wensch uitgedrukt, dal de maxima geen doode letter zal zijn, doch streng in acht zal worden genomen. Naar wij vernemen, is bij1 den Raad van State ingekomen een wets ontwerp lol wijziging van de over gangsbepalingen der auteurswet 1912, in verband met hel onlangs uitgebrachte verslag der Stanlscommissie. De Koningin Wfceft thans de Vloot wet bekrachtigd. De Koningin. Prins en Prinses dejeuneerden heden bij dc Koningin- Moeder Ier gelegenheid van haar ver jaardag. WEENEN, 2 Aug. Tusschen Weichsel en Bug is gisteren weer op verschei dene punten 'n hevigen strijd ontbrand. Onze bondgenooten dreven den vijand op verscheidene punten terug. Ten N. van Lublin sloegen onze troepen krach tige tegenaanvallen af en zetten daarna den algèmeeuen aanval voort. Een Duit schc divisie bestormde 2 achter elkaar liggende vijandelijke linies. Terwijl aan de Weichsel en bij ï.ublin de vijand nog tegenstand blijfI bieden, zei hij meer Oostwaarts, in de Streek van de Bug, zijn terugtocht voort. Door de strijd krachten onder Oóstenrijk-Hongaarsch bevel zijn In Juli 527 officieren en 126.311 krijgsgevangenen gemaakt 16 kartonnen en 202 'machinegeweren vielen in onze handen. PETROGRAI), 2 Aug. (Orficiéel). De groote generale staf deelt mede In Koerland hebben wij 'n 2 daagsch hevig gevecht geleverd. Na vergeefsche tal rijke pogingen slaagde de vijand er ten slolle in, ten koste van ernstige ver liezen, zich te versterken op den rech teroever van de rivier dc Aa. Onze troepen hebben een Duitsche colonne verstrooid en dreven de vijandelijke voorhoede terug, waarbij verscheidene honderden Duitschers krijgsgevangen werden gemaakt. In de vijandelijke loop graven, die wij bezetten, vond men tal van dooden. Op liet front van de Narev deed dc vijand in den nacht van 31 Juli hevige-aanvallen. Hel gelukte hem daarbij op den linkeroever van deNarey vasten voet le krijgen. Door een krach tigen tegenaanval met de bajonet werd hij «echter weer over de rivier terug geworpen. In den zelfden nacht ontwik kelde de vijand met aanzienlijke strijd krachten efti offensief in de omstreken van Razbm tegen onze stellingen. Daar werd een zeer verbitterd gevecht ge leverd. De. vijand maakte riijm gebruik van verslikkende gassen. De Duitschers slaagden er In cciiigszin* vooruil Je komen. De strijd was zeer bloedig en de verliezen van den vijand waren zeer groot. .Wij maakten 1000 man krijgsge vangen en veroverden een vijandelijke batterij. PARIJS, 2 Aug. Er was een arlillerie- aclie op verschillende punten van het front. Een Fr arische batterij ontdekte een Uuilsch bataljon, dat zich verplaat ste in een dorp tusschen Maas .en Moezel en onderwierp het aan een vernietigend uur. 'Duitsche vliegtuigen wierpen 20 hommen op de vlakte van Nancy, waar bij geen schade werd veroorzaakt. WEENEN, 2 Aug. Op de grenzen van Tyrol en Karinthic duurt de strijd voort. 2 Italiaansche compagniën werden overrompeld en leden zware verliezen. Een nachtelijke aanval, door den vijand ondernomen, werd onder zware ver liezen afgeslagen. THOLEN, 31 Juli. Tarwe f 14,50 4 l 15,—, haver f f wintergerst f 14,— 15, zomergerst falles per 100 K.G.; karwij f k f per 60 K.G. rogge f 4 f bruine boonen f k l witte boonen f 4 f kookerwten f a f kroonerwten f k f aard appelen f 3,a f 3,50; alles per H.L.; ajuin f 6,— k f 7,per 60 K.G. eieren f f 5,50 per 100 stuks; boter f k 1 0,77J per halve K.G. ROTTERDAM, 2 Augustus. GRANEN. Buitenlandsche zeer vast. Meel, f 20,75, stil. Binnenlandscbe Tarwe, f 14,75 a f 15,50. Haver, f 14,75 Ét f 16.—. Mais. La Plata f 208, Mixed f 220. Vlas. Niets. Koolzaad, f 32,50 k f 33,50 Kar- wijzaad, f 18,50 a f 19, Aardappelen. Weinig aanvoer, rede lijke handel. Brielsche f 4,A f 4,20. Eieren. Zeeuwecbe f 6,4 f 6,50. Oeermaasche f 6,50 a f 7, VEE. Aanvoer 389 Runderen, 44 :l 50 ct., matig. 160 Kalveren, 52$ k 60 ct., matig. 2430 Schapen of Lam meren, 34 k 39 ct.; Lammeren, 40 4 41 ct., redelijk. 806 Varkens, 44 k 47 ct., lichte 38 4 41 ct.redelijke handel. Telegrafisch Weerbericht medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 2 Aug. 1915. Hoogste barometerstand 760,3 te Haparanda en Breslau. Laagste 754,8 te Helder. Verwachting van den avond van 2 Aug. tot den avond van 3 Aug. 1915: Zwakke tot matigen, Zuidwestelijken tot Zuidoostelijken wind, half tot zwaar bewolkt, mogelijk enkele regen of onweersbuien, zelfde temperatuur. ST00MB00T0IENST en tusschengelegen plaateen. AUGUSTUS 1915. Van Zierikzee: Dinsd. 3 's morg. Woen. 4 m Dond. 5 Vrfld. 6 Zaterd. 7 Zond. 8 Maand. 9 Dinsd. 10 8,30 9,— 6, 9, Van Rotterdam: Dinsd. 3 's midd. 12, Woen. 4 12,— Dond. 5'snam. 1, Vrjjd. 6 12,30 Zaterd. 7 'h morg. 11,— Zond. 8 Maand. 9 's midd. 12,— Dinsd. 10 12, GEBOREN:: ADRIAAN en JAHNIGJE MARIA, Zoon en Dochter van A. VAN DRIEL en M. VAN DRIEL—FI.ikwbubt. Kbukwkrvh, 30 Juli 1916.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 2