ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 Juli 1915. EERSTE BLAD. Lichting 1916. CZ ierikzeeHche C o u r a n t ABONNEMENT. Prijs pet drie maandenf 1,80. Franco per poit- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 7lste JAARGANG. No. 9729 Diraoteur A. J. DE LOOZE Jr. Uitga var-Hoofdrad acteur A. FRÜHKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. Bjj contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uitgave vóór S.SO ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De BURGEMEESTER van Zirbik/.ke; Gezien de circulaire van den Commissaris der Koningin van den '24 Juli jl. A no. 4161, 3e afdeeling M. Brengt ter openbare kennis: 1°. dat de LOTING voor de lichting 1916 niet wordt gehouden en dat alle ingeschrevenen voor die lichting bestemd zijn, om bjj de militie te worden ingelgfd, met uitzondering van hen, die a. voor den dienst bjj de militie ongeschikt zjjn bevonden; b. bij onherroepelijk geworden uitspraak voor goed of tydelyk van den dienst zjjn vrijgesteld; c. bij onherroepelijk geworden uitspraak voor goed of tijdelijk van den dienst zgn uitgesloten 2°. dat het korps, waarbij, en bet tgdstip, waarop hunne inljjving zal geschieden, nader zullen worden bekend gemaakt. Ziebikzbb, 29 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. G asprij t< BURGEMEESTER eu WETHOUDERS Zikbikzke maken bekend, dat de gasprtjs met ingang van 1 Augustus a.s. is gebracht van 7 cent op 8 CENT, terwgl de prijs van het muntgas is gebleven op 8 cent per Kubieke Meter. Zibrixzee, den 30 Juli 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Oorlogsoverzicht. Heden is hel een jaar geleden, dat geheel Europde geheele mensch- heid in de grootste spanning verkeerde Zal het oorlog of vrede wezen? was de vraag, die op aller lippen loen lag. Drei gend stonden de oorlogswolken aan het Europeesch firmament. Zou het onweer, dat onheilspellend Europa over 't hoofd hing, losbreken? Of zou het overdrijven? liet is losgebarsten en met verwoede kracht en nog steeds is voor zoover't oog reikt, de politieke gezichteinder niet op geklaard. Geen straal van vrede breekt nog door. Men telt de gesneuvelden en ge wonden hij honderdduizenden. De bloem der menschheid wordt geknakt, gedood, Ontzettend schouwspel, dat de zoo hoog beschaafde twintigste eeuw te zien geeft. Geheele streken zijn verwoest, tal van steden en dorpen zijn verbrand en ver woest. En de bewoners er van zijn gevlucht of verjaagd of gevangen. Hoe lang nog zal die ontzettende, toestand voortduren? Er is nog niets, dat op vrede wijst. Overal wordt nog fel en met groote verbittering gestreden. Op het .Westelijk oorlogsveld vechten dagelijks Franschen, Engelschen en Bel gen met de legers der Centrale Mogend heden. Vooral in de Vogezen moet de strijd vinnig wezen. Plaatselijke voor deelen worden er behaald en elkander weer ontnomen, zoodat de oude toestand weer terugkeert. Dit schijnt ook nu weer het gevat te wezen, want de Franschen berichten, dat zij de heuvelrug, die in den Elztis de beide toppen van den Lingekopf en Barrenkop 1' verbindt, ge nomen en daarbij 830 Duitschers tot gevangenen gemaakt hebben. De Duit schers echter beweren, dat zij daar ter plaatse 'n overwinning behaald nebben Vermoedelijk hebben zij de door hen aanvankelijk verlorene posities weer her nomen. Wie daar nu ook de zege mocht bevochten hebben, de Galliër of de Ger maan, dit staat vast, dat geen enkel beslissend resultaat daarmede bereikt is, Ook van '1 Oostelijk oorlogster rein zijn de laatste dagen geen groote resultaten te vermelden. De Russischè legers bieden dapperen tegenstand. Iiun aanvoerders hegrijpen, dat het den Duitschers er oin te doen is hun een Sedan te be reiden. Dit willen zij natuurlijk zooveel mogelijk trachten te voorkomen. Van daar, dat zij de uit het Noorden, Westen en Zuiden aanrukkende legers van de Centralen zooveel mogelijk trachten op te houden. Inmiddels zijn de Duitsche troepen Warschau tot op kleinen af stand genaderd. Of de Russen, teneinde met hun legers in goede orde Oostelijk te kunnen terugtrekken, Warschau zullen prijsgeven, is een vraag, die men wel stellen, maar niet beantwoorden kan. Het kan immers ook zijn, dal de Russen die met het oog op een eventueeleii lieDuitschen inval Polen sedert jaren krachtig versterkt hebben, do vesting Warschau niet zonder slag zullen prijs geven. En komt liet lol een veldslag lusschen de twee millioen-Iegers. clan zal deze vermoedelijk de bloedigste zijn, die lol nu toe in dezen oorlog ge leverd is. In de bladen der geallieerden is men slecht le spraken over liet verdrag, dat urkije mei Bulgarije gesloten heeft, een verdrag, waarbij laatstgenoemd rijk de lijn Midia—Enos als grens verkrijgt. Men begrijpt maar al te wel, dal tegen over deze praestatie van Turkije een contra-praestatie van Bulgarije staal. Nu gunt men Bulgarije gaarne die lijn, maar men wil niet, dat Bulgarije die cadeau van Turkije krijgt. Men ziel lie ver. dat Bulgarije zich schaart aan de zijde van de Entente, en die lijn met kracht van wapenen verovert. Of Turkije met dit verlangen der geallieerden nog zal rekening houden, mag met grond betwijfeld worden. NIEUW STIJDINGEN. ZCID-AFIIIKA. Het proces tegen generaal De Wet. Over de laatste zitting van liet ge rechtshof, belast niet de. behandeling van het' proces tegen generaal De Wet, meldt de Volkstem van 25 Juni nog het vol gende De Hofzaal was propvol, toen gene raal De Wet te tien uur verscheen en hij moest daar staan tot goed tien uur, voordat de rechters hun verschijning maakten. De generaal knikte even vrien delijk als op alle vorige dagen en lachte ook wel met enkele vrienden in de nabijheid, maar het was hem toch aan te zien, dat hij de ernst van "t oogen- blik ten volle zich bewust was. Zijn gelaat had 'n strakke uitdrukking. Toen rechter Lange hem begon toe le spre ken, vestigde generaal De Wet zijn blik in diens oogen en trok die niet weg voordat hel geheele vonnis uitgesproken was. Rechter Lange zegt, dat generaal De Wet na een lang verhoor schuldig be vonden is aan de misdaad van hoog verraad op acht punten, daaruit be staande, dat hij de wapens opnani tegen zijn eigen regeering en vorst en vele van zijn landgenooten bewoog hetzelfde tc doen, dat hij de betrekking aannam van commandant-generaal, door de distric ten marcheerde, redevoeringen hield commandeerde, organiseerde, in de loop van de opstand gpederen commandeerde ten zoodoende groote schade veroorzaakte aan vredelievende ingezetenen, en dat hij bij drie verschillende gelegenheden ge vechten voerde tegen Uniemachten. Z.Ed.Achtb. wijst er verder op, dat hoogverraad een van de ernstigste mis daden is, die de wet kent, maar de wetgever heeft in dit geval de doodstraf daarvoor afgeschaft, doch heeft het Hof groote bevoegdheid gegeven, zoodat zelfs 'n vonnis van levenslange gevangenis straf uitgesproken zou kunnen worden. Dc opstand werd op touw gezel in een tijd, dat de vorst in oorlog was met een vreemde mogendheid, die zelfs over de lijn van onze Unie was in dien tijd. Z.Ed.Achtb. vergelijkt deze zaak met die van de knapste rebellen en komt tot de slotsom, dat hun misdaad min der ernstig was, waar thans het gebied overstroomd was door commandos, be staande uit menschen van hun eigen bloed en dikwijls eigen vrienden en familie en generaal De Wet opstond tegen een regeering van zijn eigen land genoten, nog wel door hem en anderen daar geplaatst. Als verdere verzwarende omstandig heid werd aangehaald, dat hij in hoog aanzien stond bij zijn landgenooten, in den vorigen porlog commandant-generaal en waarnemend Staatspresident was, en sedert 'den vrede een verantwoordelijk Minister, die een speciale eed van trouw moest afleggen. Z.Ed.Achtb. was indertijd zelf lid van hel Hof, dat de zaken van die Kaapschc rebellen behandelde, ten getale van 200, maai' geen van die tgevallcn was zoo rustig als dit, en toch werden velen an hen veroordeeld tot lange termijnen van gevangenisstraf en hooge geldboeten. Het. resultaat van den opstand was, dat velen doodgeschoten werden en an deren gewond, sommigen zoo ernstig, dat zij voor bun leven verminkt zouden zijn. Bovendien was er veel schade ge daan aan eigendom en werd den Slaat groolc kosten berokkend. In zijn opstand had generaal Dc Wel niet geaarzeld zich le vereenzelvigen met. den aarlsrebcl Marilz. Hij was bereid wapens aan te nemen van een mogendheid met dewelke hij geen banden van bloed had en volgens zijn eigen zeggen ook geen sympathie. De vraag, welke straf opgelegd moest worden, heeft alle leden van liet Hof ernstig bezig gehouden. Zij wilden niet wraakgierig zijn, maar hadden een hei ligen plicht tc vervulleu en moesten daarom een genoegzame en zware straf opleggen. Tn aanmerking zou genomen worden, dat hij bereids een man op jaren was en dat hij bezield werd door een soorl van dweepzucht (Z.Ed.Achtb. spreekt er met eerbied van), die samenhing met zijn godsdienstige opvattingen, maar niettemin was het een dwaze onder neming". Hij had zijn zin langs constitu- tioneele wijze moeten zoeken door te zetten. Het Hof kon geen mindere straf op leggen dan zes jaar li;onkstraf, zonder harden arbeid'en 2000 p. st. boete. Nadat het vonnis uitgesproken was, knikte generaal. De Wet even tegen den rechter, als wilde hij zeggen: .,Ik heb verstaan" en nam zijn iiocd. Dr. Krause maakle applicatie voor vrijlating onder borgtocht, hangende de beslissing van 't appèl, of anders, dat hij gedurende dien lusschentijd behandeld zal \Vorden als niel-yeroordeelde gevan gene. Pleiter wijst er op, dat het alge- ineene gebruik was zulke veroordeelden het voordeel le geven. In dit geval is het le meer wenschelijk, omdat generaal De Wet reeds een ma A van gevorderden leeftijd is. Naar de Volkstem meldt, hebben dc weduwe van generaal Piet Joubert en mevr. Eloff, dochter van Paul KrügerJ ccn brief gericht aan haar medezusters in Zuid-Afrika, met dc opwekking een verzoekschrift aan de regeering le teeke nen om generaal De Wet en de anderen voor rebellie veroordeelden en verdach ten vrij te laten. AMERIKA. Oproer te Haïti. Muitende regeeringslroepcn hebben 'l paleis van den president aangevallen en in brand gestoken. De president vluchtte naar het Fransche gezantschap en dc gouverneur zoclil een schuilplaats bij den gezant van San Domingo. De gouverneur had tegen gisteren do terechtstelling gelast van alle politieke gevangenen, ten getale van 100, die, hij liet uitbreken van de revolutionnairc beweging in handen van dc rcgecring waren. Tot hen behoorde ook de voor malige president Zamor. Toen 't voll< van de terechtstelling hoorde, liep hel woedend te hoop. Het drong liet ver blijf van den gezant van San T)oming< binnen, greep den gouverneur en sleepte hem buiten de deur, waar hij doodgc scholen werd. Daarna ging de menigte in een vreeselijken staat van opwin ding naar het Fransche gezantschap en dreigde ook dal binnen le gaan en den president te dooden. De krachtige protesten van den Fran sclien gezant hebben tot dusver tiet plan van de resolutionnairen om deiï pre» dent le grijpen, verhinderd. Dc aanhangers van docler Bobo, den leider der revolotionnairen, dreigen ecl: Ier den aanval op, dc Fransche legatie le hervatten. De bevolking heeft de Fransche legatie aangevallen, den president Guil lean me er uit gehaald en hem voor het i gezantschapsgebouw doodgeschoten. Volgens een officieel rapport, heeft hel gepeupel te Port au Prince presi- lent Guillaume uit de Fransche legatie gesleept, hem voor het gebouw doodge schoten ien zijn lijk in stukken gescheurd. Daarop trok hel gepeupel door de stad, de stukken vlcesch op slaken meedra gend. Het verminkte lichaam wérd na derhand door eenïge vrouwen naar de begraafplaats builen de stad gebracht. Het is thans rustig in de stad. De kruiser „Washington"' is le Port au rince aangekomen. NEDERLAND. ARNHEM. De landweerman A\\, die til nis onaangenaamheden had gehad eerde in zeer opgewonden stemming in de kazerne terug. Daar laadde hij zijn geweer en snelde toen weer de straat >p. In de Roggestraat loste hij lol groolc onslellenis van het publiek, zes schoten, waarop de man dc vlucht nam, achter volgd door politic en een talrijke me nigte. Het werd een wilde jacht. In de Steenstraat 1 iep de man een café binnen, waar hij- zijn geweer wegwierp, om dadelijk daarop zijn vlucht, tc vervolgen. Eindelijk werd de vluchteling in de Dommelstraat gegrepen en naar het hoofdbureau overgebracht. Door een officier was hel geweer in beslag genomen, en loen bleek, dal het met losse patronen was geladen ge weest. De landweerman werd, na wat lot kalmte gekomen le zijn, aan de militaire autoriteiten overgeleverd. AMSTERDAM. In de Korte Koning- dwarsstraat waren ccnige jongens aan het spelen met een revolver. Toen een agent naderde, wilde één van de jon gens de revolver wegbergen, maar deed dit in de haast onhandig, zoodal de revolver afging en hem in den buik verwondde. Hij werd in het Binnen gasthuis opgenomen. HOOGVLIET (Z.-II.) Een soldaat, die met verlof was geweest en door zijn familie werd weggebracht, wilde onder het rijden in den trein stappen. Hij greep mis, geraakte, onder een wagen en werd gedood. Uit Stad en Provincie. De winkelsluiting om 9 nar. ZIERIKZEE, 30 Juli. Eenige winke liers te dezer stede hebben per adver tentie in ons blad van Maandagavond ter kennisse van liet publiek gebracht,; dat zij hunne winkels ties avonds om negen uur zullen sluilcn. AVij juichen dit ten zeerste loe. Niet het minst met het oog op het personeel, dat vaak van des morgens acht uur tot des avonds tien uur in winkel of magazijn werkzaam is, het geen ontegenzeggelijk een le lange ar beidsdag is. Gelukkig hebben dit vele patroons zelve ingezien, en daarom uit eigen beweging den arbeidstijd voor hun per soneel met een uur verkort. NicL echter slechts voor bun perso neel, maar ook voor ben zelve is bel besluit, hetwelk zij genomen hebben, heilzaam. Ook voor hen toch moet er een lijd van arbeid, maar levens een behoorlijke tijd van rust wezen. Immers, de boog kan niet altijd ge spannen blijven. AVic zich namelijk overwerkt, onder vindt daarvan zelf, zoo niet aanstonds, dan toch dikwerf na verloop van lijd de schadelijkste gevolgen. Dat mogen ook die winkeliers be denken, die zich nog niet bij tie be weging, welke spontaan ontstond, heb ben aangesloten. Maar voornamelijk is hun aansluiting gewenscht met het oog op bet belang van het bij hen werkzaam personeel, dat het ongetwijfeld in hooge mate zal waardeeren, wanneer liet een uur vroc ger zijn, taak kan neerleggen, en zich huiswaarts begeven. Ook voor de gemeente is dc winkel sluiting om negen uur, 's avonds niet van belang ontbloot. Immers, hoe minder gas in dezen lijd an kolenschaarschte en kolenduurle gebrand wordt, des tc beter is dit voor onze gasfabriek, die nu in weerwil van ten verhoogden gasprijs met schade aar gas aan het publiek levert. Wie hoadt niet van vlsch? De Belgische visschersvloot is Donderdag weer uilgevaren en wordt hedenavond of morgen vroeg hier lerug- erwacht, zoodat er morgen veel versche, isch op den afslag zal wezen. AVij leelcn dit. hier mede, opdat velen van den groolen vischaanvoer kunnen pro fiteered Kasopnemlng. Afgescheiden van de hij de wet voor geschreven opneming der boeken en kas van de gemeente-ontvangers, werden in 1911 van wege Gedep. Staten onver wacht opgenomen de kassen van de ontvangers der gemeenten: Aagtekerke, Aardenburg, Boschkapelle, Colijnsplaal, Domburg Ellemeet, Ellewoutsdijk Haamstede, Hontenisse, Koewacht, Kou- dekerke, Kruiningen, Terneuzen, Oost burg, Philipine, Renesse, Retranchement. Ritthem, Scherpcnisse, Schore, Seroos- kerke (S.), Veere, Vrouwenpolder, AVe- meldinge en Zonnemaire. In slechts zes gemeenten kwam de stand der kas met de boeking overeen. In twee gemeenten was ondérscheidelijk f 167,11 en f 07,38 le weinig in kas, welke tekorten, blijkens ontvangen be richt van Burgem. en AVeth. door de ontvangers werden aangezuiverd. In één van deze gemeenten waren tot een bedrag van f 5660,28 betalingen bij voorschot gedaan, welke deels nog het dienstjaar 1913, deels het dienstjaar 1914 betroffen. In een andere gemeen Le was 'n tekort van f 52,2S5, dal dadelijk door den ont vanger werd bijgepast. Ontvangsten tot een lolaal van 1" 6507,11 waren niet in het journaal geboekt, terwijl het bedrag der niet geboekte uilgaven f 2719,995 he iiep, een en ander omdat de journalen van ontvang en uitgaaf na cle laatste kasopname door Burgem. en AVeth. welke op het eind van Juli plaats had, bij den burgemeester berustten. Bij voor schol was f 3025,115 uit de kas betaald, slechts gedeeltelijk door voldoende kwi- tantiën gestaafd. Door Gedep. Staten werd een tweede opneming van dc kas in bedoelde gè- meenle noodig geacht. Bij die opneming bleek, dat de gemaakte opmerkingen het gewenschle gevolg hadden gehad. In een gemeente werd f 661,31 te veel in kas bevonden, waarvan de ontvanger geen verklaring kon geven. Bij de op neming bleekdat een bedrag van f 1153,345, wegens uitgaven van den dienst 1911, en een bedrag van 2082,275, wegens uitgaven vanden dienst 1912, welke uitgaven in' de rekeningen van die jaren niet worden verantwoord, ook niet op den dienst 1914 konden worden overgeboekt, omdat nog geen bevelschrift daartoe aan den ontvanger werd afge geven. In een gemeente was, volgens ver klaring van den ontvanger, door geld- wisseling f 65,75-r' tc veel in kas. Het in een andere gemeente te veel in kas bevonden bedrag van f 43,12, bleek voor een deel bet gevolg te zijn van ccn bij vergissing le hooge boeking in uitgaaf ad f 10, welk bedrag vroeger door den ontvanger was bijgepast, en voor het overige van geldvvisseling. De verschillen in dc overige gemeenten werden hoofdzakelijk toegeschreven aan gcldwisseling. De bovenvermelde kasopnemingen gaven Gedep. Staten aanleiding eenige opmerkingen aan Burgem. en AVeth. van 12 gemeenten mede te deelen. BRUINISSE. Het bedrag door de vrouwen en meisjes verdiend, die zich beschikbaar hadden gesteld om kousen voor de militairen te breien, beloopt alhier f 210. Dat er goed controle wordt gehouden over dc gebreide kousen blijkt wel hieruit, dat van 'n partij 17 paar en van een andere 15 paar teruggezon den werden, waaraan hel een of ander ontbrak. ST.-FILIPSL'AND. In de gisteren ge houden vergadering van ingelanden van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 5