ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 28 Juli 1915. KENNISGEVING. Rekening der Gemeente over 1914. Oorlogsoverzicht. NIEUW STIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z ierikzeesche C o u r a n t J. ABONNEMENT. Prjji per drie maandenf 1,30. Franco per poit- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Mionderljjke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 7lste JAARGANG, Na. 9728 Dirsotauri A. J. DE LOOZE Jr. Ullaawar-Hoofdradaclaur s FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. By contract belangrijke korting. Intending op den dag ran uitgave vóór 2.30 ure. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zibrixzee maken bekend: dat de Rekening der Gemeente over het jaar 1914, ingevolge artikel 219 der Gemeentewet, van heden af, gedurende veertien dagen, voor een ieder ter inzage op de Secretarie der Gemeente is nedergelegd, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Ziskikzbe, den 28 Juli 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. 'l Anlwoorcl van Amerika aan Duilscli- land in zake de „Lusitania" heeft in tic Duitsche pers ernstige ontstemming te weeggebracht. Men komt er legen op, dat van Duitschland geëischt wordt passagiersboolen ongemoeid te laten wanneer deze ammunitie en andere krijgsbehoeften naar de Staten vervoeren, waarmede de Centrale Mogendheden in oorlog zijn. Men helpt, zeggen de Duit sche bladen, daarmede de geallieerden, blijft niet onzijdig, en verlengt noodeloos den oorlog. Ziehier de quintescens van tietgeen in Duitsche organen legen Wil son's nota wordt aangevoerd. De toon van die nota moge vriendelijk zijn, de inhoud er van wordt over het algemeen als vijandig aan Duitschland beschouwd, althans niet in overeenstemming mol de huidige levensbelangen van 't Duitsche volk. Vandaar de schier eenparige af keuring in de Duitsche pers van de Amerikaansche nota. liet plaatselijk voordeel, dal de Fran- schen in de Vogezen behaald hebben, wordt ook van Duilsche zijde ei'keiid. Zij hebben ondanks de aangewende po gingen de veroverde versterkingen te heroveren, deze weten te behouden. Maar wat geeft dit lokaal succes? De hoofd- slrijd wordt oogenblikkelijk aan het Oosterfront gevoerd. Daar is eerstdaags een reuzenslag te verwachten. Destreek waarin de Russische legers zich bewegen, wordt, naarmate de Duitsch-Oostenrijk- sche legers uit het Noorden, Westen en Zuiden opdringen, met den dag kleiner, en elk oogcnblik kan daar de groote slag geleverd worden. De Duilschers en Oos tenrijkers1, alhoewel zij't voordeel hébben, dat zij over voldoende ammunitie tc beschikken hebben, waaraan de Russen echter gebrek schijnen te hebben, zullen een zeer zwaren strijd te voeren hebben, want zij staan tegenover een vijand, die dapper en hardnekkig is, en deze eigenschappen in den strijd schitterend aan den dag legt. Maar deze dapperheid en taaiheid kunnen, naar liet zich laat aanzien, de zegepraal der, troepen van de Centrale Mogendheden niet verhin deren. Arme Czar. Deze behoeft nu niet meer naar het front te gaan, om de doodeenvoudige reden, dat het front tot hem zal komen. De Turken hebben de Franschc tor pedoboot „Mariettc' in den grond ge hoord en 31 leden van de bemanning gevangen genomen. Bulgarije heeft met Turkije een ver drag gesloten. Bij dit verdrag is een strook Turksch grondgebied aan Bulga rije afgestaan.. .Voor wat lioorl wat, zegt '1 spreekwoord. Dit geldt vooral op poli tiek gebied. De Turksche staatslieden zullen wel weten, waarom zij dit deden. AMERIKA. Amerikaansche bladeD houden zioh bezig met een denkbeeld van den be kenden eigenaar van groote magazynen Wanamaker, die in de Ver. Staten een comité wil vormen om op eigen houtje vredesonderhandelingen te beginnen. Het nogal fantastische plant komt neer op een voorstel aan Duitschland om het België ai te koopen. De bezetting van België aoht Wanamaker n.l. het grootste struikelblok voor een spoedigen vrede. Als de koop lukt, zou de „vredestrust" de Europeesche diplomaten tot een vredesconferentie uitnoodigen. Voor zjjn doel stelt Wanamaker zelf 100 millioen dollar beschikbaar en hy is overtuigd, dat andere Amerikanen er ook belangrijke sommen voor over zullen hebben. De ramp ran de „Eastland". Omtrent bel ontzettend ongeluk op de Chicago Rivier, hetwelk toch in al zijn afgrijselijkheid, bijna onopgemerkt blijft in dil tijdperk van vernieling en dood. worden thans de volgende bizonderheden gemeld, ontleend aan een telegram uil New-York aan dè Daily Telegraph: Hel omslaan van 'n slecht gebouwde pleizierbool op het 'riviertje, dat Chicago River genoemd wordt, heeft aan ruim 2000 personen (de Reuler-telegrammen gewagen van 1200 Red.) meest vrouwen en kinderen, liet leven gekost. De boot, de „Eastland geheelen, werd door de ..Port Huron Shipbuilding Com pany" gebouwd, en in 1013 te water gelaten. Zij zonk binnen zes minuten, en honderden verdronken als ratten in val onder het dek of gleden bij stapels tegelijk van de hellende dekken in het modderige rivierwater, waar zij elkaar in hun doodsangst verwurgden. Er waren 2108 pleizicrréizigers op de „Eastland", benevens 'n bemanning van 72 koppen, onder bevel van kapitein Henny Peterson, in dienst van de „Indi ana Transportation Company,". Meer dan 1500 lijken waren er des middags naar de lijkenbuizen gebracht en nog steeds was men toen bezig naar verdronkenen te zoeken. Na zorgvuldige verificatie, moest men het aantal slachtoffers van <1 it uitstapje, dat als „Chicago's verma- kelijksle picnic-partij van dit jaar" was geadverteerd, op minstens 2000 stellen. Chicago is in rouw en in dc lijken huizen, waar de slachtoffers' in onaf zienbare rijen naast elkaar liggen, spe len zich hartverscheurende looncelen af. Daar, waar dc ramp plaats greep, die nog ontzeltcnder is dan die van ..Lusi tania" en „Titanic", wat 't aantal slacht offers betreft, is de Chicago River on geveer zoo breed als de Theems bij Hampton Court (de Amslcl bij Schollen- brug), en „stroomt" zij tnsschen twee uitermate dicht bevolkte wijken der stad door. Omstreeks een kwartier vóór hel uur van vertrek, acht uur in den ochtend, waren er ruim 2500 reizigers aan boord, dal is veel meer dan dc veiligheidsgrens gedoogde, en voor de douanekantoren noodzaakten de beambten aldaar, 500 personen aan land te gaan. Dezen speel den hevig op, maar danken nu de voor zienigheid. De pleizierreizigers behoorden lot de genen, die zich naar de picnic begaven, welke dc „Western Electric Company" telken jare aan hare werklieden en be ambten aanbiedt. Er waren omstreeks 7000 kaartjes verdeeld, en 5 booten waren gehuurd om de feestgangers over het meer van Michigan City, in Indiana, te brengen, waar groote feestelijkheden zouden plaats vinden. De „Eastland" zou het eerst vertrekken, en daarom was de aandrang om met die boot mee te koiben zoo groot. Alles wat de overlevende passagiers van het kapsijzen wisten te verhalen ,\vas, dat zij allen aan de schaduwzijde van de boot hadden bijeengehokt, en dat de „Eastland", die 1900 ton waterver- plaalsing had, 265 voet lang en 38 voel diep was, dadelijk begon over le hellen. De kapitein en de officieren zijn gear resteerd en er wordt een regeerings- onderzoek ingesteld. Twee algemeene theorieën voor het kapsijzen van de boot worden te berde gebracht, naast de reeds gemelde overbelasting. De eerste is, dat de waterbal last uit 't schip werd gepompt, teneinde te voorkomen, dat de „Eastland" in de ondiepten aan den grond voer. Hierdoor werd de boot topzwaar, en toen het krengen een aan vang nam, was er geen tegenwicht meer. De andere theorie is, dat hel schip zijn meerlrossen nog niet had losgemaakt, Hoen de sleepboot reeds begon le trekken, die de „Eastland" tot aan de verbrce- ding der rivier, moest brengen. Het omslaan duurde ongeveer vijf minuten, toen dook het schip geheel onder, terwijl het ontzettend gekrijsch der vrouwen en kinderen nog verneem baar. was, terwijl dc romp. reeds onder den waterspiegel verdwenen was. Nadere berichten melden nog het vol gende; 4 Toen de „Eastland" den steiger zou verlaten, riepen talrijke vrienden van de vertrekkende feestgangers hun een juichende afscheidsgroet toe, maar bijna onmiddellijk veranderde dit gejuich in kreten van ontzetting, toen liet schip snel begon over le hellen, waarbij hel de zware aanlugpalcn uit den steiger rukte, en zijn levenden Iasl als een brul lende, krijschènde, wiemelende hoop van 'I bovenste dek in 'l gore water wierp. Degenen, die zich benedendeks bevonden, hadden niet de minste kans om le ontkomen, daar, de trappen dadelijk horizontaal kwamen tc liggen, en do deuren niet open le krijgen waren, ter wijl bel: water door alle patrijspoorten naar binnen stroomde, en hel er boven dien zoo smoorvol was, dat men zich nauwelijks kon, verroeren. De rcizigerS beneden waren hoofd zakelijk vrouwen en kleine kinderen. Een kapel speelde juist populaire liedjes. A! deze ongeluk kigen werden, toen liet schip zoo ongelooflijk snel begon tc kapsijzen, als het ware met een reus- achligen bezem in bet laagste gedeelte, van het schip geveegd, en slechts zij. die geheel boven op dezen, krankzinnig om het leven worstelenden menscheiiberg waren gevallen, konden gered worden, door hen door de tegenoverliggende pa trijspoorten te trekken. De duiker, die werd neergelaten om de lijken te bergen, kwam half waan zinnig weer boven, zoo had hem het schouwspel van dc in elkaar geperste hoop lijken lusschen de beide dekken, aangegrepen. Van degenen, die zich op het bovenste dek hadden bevonden, konden er velen gered worden, daar zij zich aan koekoeks, kajuilsrandenreelingsenz. hadden weten vast tc kl unpen tot er redding daagde.' Maar ook tffcrdch er iióg velen bi hel water gesleurd door vallende sloe pen, dekstoelen en andere voorwerpen. Nog enkele oogenblikken nadat '1 schip iwas verdwenen, was het water in woeste beweging door liet worstelen der onge- lukkigen, die tegen het nu rechtstandige dek trachtten op le klauteren. Zij, die weer boven water konden komen, gre pen stoelen, planken, krats en leege tonnen, die men hun van de naburige steigers toewierp, maar honderden kwa men niet meer boven of werden dooi den stroom meegesleurd. Dozijnen held haftige mannen sprongen in het smerige water en brachten nog lal van drenke lingen aan wal, een uiterst gevaarlijk- werk, daar de verdrinkenden in hun doodsangst naar alles grepen, wat in hun bereik was, en de redders aldus in hun moedig werk belemmerden. Ver scheidene levensredders, die vrouwen aan wal brachten, verklaarden, dat zij genoodzaakt waren geweest, dc Verdrin kende passagiers van 't noodlottige schip van zich af te trappen, voor dezen de kleeren der vrouwen uil hun wanhopige greep loslieten. Zoodra alles, wat nog rondsparteldc, •was gered of voor, goed gezonken, hakten duikers, brandwachls cn machinisten 'n gal in den stalen zijwand van de „East land", die even boven de oppervlakte uitstak, cn daarop begon het ophalen van de bijna onafgebroken reeks lijken: vrouweu cn jonge meisjes in frissclic zom'ertoilletjes, kiflderen met roze cn blauwe strikken in hel haar, kleine jongetjes met bloole kuilen en witte sporlschoenljes, een oude vrouw, die op liaar "kleinkinderen had zullen passen, tot eindelijk het schip van zijn vrcesc- 1 ij ken inhoud bevrijd was. NEDERLAND. 's-GRAVENHAGE. De mil.-sergeant der infanterie, Muller, in opleiding voor vaandrig in de OraDje-kazerne alhier, had het ongeluk by het nazien van het repeteermechanisme van zyn geweer hetwelk hij met scherpe patronen geladen had, de haan af te trekken, waardoor het schot afging en de kogel hem dwars door den hiel ging. De kogel zette zyn weg voort door den vloer van de zaal en bleef in de daaronderliggende keuken in den muur steken. De getroffene werd, na voorloopig verbonden te zyn, naar het hospitaal overgebracht. ROTTERDAM. Alhier zijn aangehou den de 21-jarige C. C. en een gewezen 20-jarige dienstbode, die in een hotel hun intrek hadden genomen onder den naam van den heer en mevr. mr. A. A. van der V. Op een advertentie, door C. C. geplaatst, kwam hij in aanraking met zekeren H. H. L., een bewoner van den ïïilledijk. Dezen man werd voorge spiegeld, dat hij geplaatst zou kunnen worden in een filiaal van de Koninklijke Nederl. Sigarenfabriek te Amsterdam, waarvan de zich noemende mr. A. A. van der V. voorgaf directeur te zijn en welk filiaal gevestigd zou worden op den Binnenweg. Maar, hij moest f 200 borg stellen. Na eenige gedacktenwisse- ling stelde de pseudo-directeur zich tevreden met twee biljetten van 100 mark, die H. II. L. hem ter hand stelde. Deze ontving biervoor in de plaats een akte van aanstelling als filiaalhouder. Weldra zou echter de bewoner van den Hilledijk tot de ontdekking komen, dat niet alles in orde was en, bang geworden voor zijn 200 mark, wendde hij zich tot de politie. Dit had de aan houding van den oplichter tengevolge, die zich ontpopte als de 21-jarige C. C., een jongmensch hier ter stede woon achtig, die vroeger voor onderwijzer geleerd heeft. De dienstbode beeft vroe ger bij zijn ouders gediend. Zij had van een tante een legaatje geërfd, van welk geld beiden oen vroolijk leventje leidden. De aangehouden oplichter had na zyn aanhouding nog de brutaliteit, om zich omtrent zijn soliditeit te beroepen op den directeur van een tuchtschool, die zeer goed met hem bekend zou zijn en zeker geneigd zou zijn, alle mogelijke inlichtingen te verstrekken. Dit laatste bleek waarheid, want het jongemensch is vroeger tot plaatsing in die tuchtschool veroordeeld geweest. Maandag is hij naar het huis van bewaring overgebracht. ZIERIKZEE. Alhier is opgericht de afdeeling Schouwen-Duiveland van den bond van post- en telegraaf beambten. De afdeeling, die aanvankelijk IS leden telt, draagt tot zinspreuk „Door Een dracht Verbroedering". Voorzitter is de heer M. van de Linde te Dreischor en secretaris-penningmeester W. Balju te Ouwerkerk. BRUINISSE. Maandag is hier aan gekomen het bioscoopschip „Alhambra Flottante". Hét fraaie vaartuig, dat in de haven eene ligplaats heeft, had vooral des avonds om de verlichting veel bekijks. Het programma, dat werd afgewerkt viel in deu smaak van het opgekomen publiek. Dinsdags werd eene kinder voorstelling gegeven, waarbij de jeugd zich uitstekend amuseerde. SCHERPENISSE. In de Maandag gehouden gemeenteraadsvergadering wer den na goedkeuring der notulen voor kennisgeving aangenomen: le. Een missive van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van het raads besluit tot uitgifte van gemeentegrond in recht van opstal; 2e. Een schijven van het hoofd der school betreffende de in-functie-trediDg van den onderwijzer A. IC. Meulendyk op 1 Juli; 3e. Een schrijven van den Minister van Waterstaat, waarin goedgevonden wordt dat de heer C. v. d. Graal! als plaatsvervangend kantoorhouder is aan gewezen 4e. Het proces-verbaal van kasopname by den gemeente-ontvanger op 28 Juni 1915. Er was in kas f 2482,615; 5e. Aan Burgèm. en Weth. werd machtiging verleend tot verhuring van de ligplaatsen van suikerbieten, de school- regenbak en tot verkoop van den straat- mest. De begrooting voor 1915 werd gewijzigd. Vastgesteld werd het suppl. kohier van den H. O. 1915 op f 5,315 De geloofsbrieven van de herkozen raadsleden Oudesluys en Rystenbil wer den onderzocht en goedgekeurd, zoodat tot hun toelating besloten werd. De rekening van het burgerlijk arm bestuur over 1914 werd goedgekeurd, eveneens de begrooting over 1916 tot een bedrag van 1' 615. Vastgesteld werd de verbodsbepaling tot het voederen van vee met rogge en roggebrood. Op verzoek van Gedep. Staten werd de instructie van den gemeente-ontvanger gewyzigd. TIIOLEN. Maandag geraakte oen kind van den heer C. Laban, van ongeveer 4 jaar, in jdc Eendracht. Door toegeschoten hulp van den veerman M. v. d. Linde, ,\verd hel kind van 'n 'wissen dood gered. Door de sluiting der grenzen voor uitvoer van aardappelen, is deze handel sinds Zaterdag alhier geheel slop gezet, "et zal voor vele landbouwers, die nog niet van dc gelegenheid gebruik hadden gemaakt, een teleurstelling wezen. Naar wij vernemen, zijn onder Oud- Yossemeej* bon Ie en hlauwe verkocht a I' 400 per, Blooisch Gemot. MIDDELBURG. Aan den gemeente raad alhier is overgelegd de rekening der gemeente over 1914, welke in ont vang aanwyst f 520.670,971 en in uitgaaf f527.223,87 L alzoo een kwaad slot van f6552,90. Vermoedelijk zal voor ver schillende posten van het Ryk te zamen nog f 5464,51 worden ontvangen, waar door het tekort vermindert tot f 1088,39. De opcenten op de Rijksbelastingen brachten f 42.675,15 en de hoofdelijke omslag bracht f 171.163,11 op. Uit de rekeningen der gemeentelijke bedrijven blijkt, dat de gemeente voor de gasfabriek een tekort van f 3.136,231 en voor de duinwaterleiding een van f57.576,96| moest dekken, terwyl daaren tegen het electrisch bedryf een goed slot van f 1852,94 aan de gemeente kon uitkeeren. De gemeente neemt met 25 aan- deelen ad f 100 deel in de Kolenreserve- Maatschappjj, terwyl zy 250 ton gaskolen van de maatschappij betrekt. Volgens het jaarverslag van den bibliothecaris van de Provinciale biblio theek van Zeeland alhier, bedroeg het aantal bezoeken in 1914, buiten die dergenen die inlichtingen kwamen vragen of naslagwerken kwamen raad plegen, 5782, tegen 35S6 in 1914. Het aantal vermeerderde vooral door de Belgische uitgewekenenongelukkig bezit de bibliotheek zeer weinig moderne Franscbe en Vlaamscbe letterkunde, zoodat dit bezoek langzamerhand ver minderde. Door Gedep. Staten van Zeeland is, met ingang van 1 Aug. a.s. benoemd tot kapitein bij den Provincialen Stoom- bootdienst op de Oosterschelde, de heer J. Krello alhier, thans stuurman bij genoemden dienst. Landbouw en Veeteelt. ST.-ANNALAND, 28 Juli. De vlek- ziekte onder de varkens gaat nog al voort met slachtoffers te maken. Die, welke tot den bond behooren, zijn evenwel alle op 2 na in leven gebleven en 't is wel mogelyk dat de uitkeering aan de betrokken personen van 'tjaar weer gelyk zal wezen aan die van vorige jaren, iets waarvoor in den beginne, toen er zooveel bondsvarkens ziek werden, gevreesd werd. Van de varkens, die nog ingeënt zijn, nadat de ziekte zich bad geopenbaard, vooral in 't eerste stadium, zijn er ook nog vele behouden. Een groot bezwaar is 't nu echter dat de veearts, door wien 't middel op zieke varkens werd toege past, te Steenbergen woont on voor een enkel geval niet per motorfiets of auto naar bier kan komen. De moeilijkheid om voor die voertuigen aan nieuwe banden te komen en de kosten der reis zyn daarvoor een beletsel. 0 N D E R WIJ 8. Te Breda slaagde gisteren voor de hoofdakte o. a. de heer A. B. Perduyn, onderwijzer te Oosterland. RENESSE. In de Zaterdag gehouden vergadering van onderwijzers der afdeeling „Westelijk Schouwen" van het N. O. G. werd behandeld de circulaire in zake het voorstel Tiel, dat hoogstwaarschijnlijk in de Algemeene Vergadering te Zwolle zal besproken worden. De leden waren het er allen over eens, dat het voorstel krachtig ondersteund diende te worden. MIDDELBURG. De heer dr. C. M. Buizer, thans tijdelijk leeraar in de oude talen aan het gymnasium alhier, werd heden (Woensdag) door den gemeente raad definitief als zoodanig benoemd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1