kunnen medewerken tot den verderen bloei der gemeente Tholen. Dc voorzitter zegt daarna, dat als 7c punt aan de agenda zou kunnen toege voegd worden de benoeming van een lid der Gascommissic. Dc heer Van Hiele zegt, dat de vorige maal enkele stemmen op hem zijn uitgebracht. Hij zou.... De voorzitter zegt, dat straks de ge legenheid bestaat een verklaring af te leggen. Nu is aan de orde, het toevoegen van punt 7 aan de agenda. Niemand der leden heeft iets daartegen, zoodat daar toe wordt besloten. Aan de orde is het onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen leden, de heeren Christiaan Noske en Quist. Tot leden der commissie tot onderzoek werden benoemd de heeren Van Vreden- burg, De Jong en C. A. H. Wagtho. Dc commissie verwijderde zich eenige oogenblikken, terwijl de vergadering in middels geschorst wordt. Teugkeerende, deelt de rapporteur, de heer C. A. H. iWagtho, mede, dat het onderzoek een alleszins bevredigend resultaat heeft op geleverd, zoodat de commissie adviseert tot toelating der drie herkozen leden. De voorzitter feliciteert dc herkozen leden, en hoopt, dat ze nog veel in het belang der gemeente mogen verrichten. De hqer Quist: Dank je, mijnheer de voorzitter. Aan de orde komen de aangehouden adressen, betreffende het niet houden der kermis, geteekend door ruim 400 gezinshoofden, en het adres van hen, die aandringen op het houden van ker mis, geteekend door pl. m. 100 personen. De voorzitter zegt, dat Burgeni. en iWeth. in hunne vergadering deze zaak behandeld hebben, en besloten hebben, desbetreffende geen prae-advies uit te brengen. Zij laten de beslissing in deze aan de raadsleden over. De heer Moelker vindl liet beneden de waardigheid van den Raad om op een genomen besluit terug te komen. Hij stelt voor de requesten voor kennis geving aan te nemen. De heer Wagemaker zegt dit voorstel te kunnen steunen. Hij zegt, dat, wan neer wij des Zondags rondzien in onze omgeving, door de kinderen der Chris tenouders véél erger dingen gebeuren. Laat dhar eens meer op gelet worden. 'Het is altijd een smalen op de kermis, maar spreker ineenl, dat deze dingen veel erger zijn, dan de kermis. De heer Quist zou gaarne de discussie over de kermis hier openen, doch op deze manier snijdt men alle discussies (af. Daarom zal 'hij enkel den heer .Wage- maker beantwoorden. De heer Wage- maker spreekt van de kinderen van Christenouders. Zeker is daar veel van .waar, alhoewel dit geen argument is, dat bij de behandeling der kermis past. Onze natuur als menschcn is bepaald een weinig kermisachtig, doch jlaar moet niet aan toegegeven worden, wel be streden worden. Nog nooit heeft de ker mis het zedelijk peil des volks verhoogd, en daarom ben ik er beslist tegen. Spreekt de heer Wagemaker over de Christenouders in hunne tekortkomin gen, spreker denkt dan maar even terug aan de laatste herstemming, toen hij herkozen is. Een zeker deel der libe ralen ging toen niet te keer als men- schen, neen, zij geleken wel wilde die ren. Dank je, mijnheer de voorzitter. De heer Hollestelle zegt met het idee van den heer Moelker mee te kunnen gaan, doch zou gaarne zien, dat om 12 uur des nachts tusschen Zaterdag en Zondag gesloten werd. De voorzitter zegt, dat hij als hoofd der politie de zaak in handen heeft, en naar bevinding van zaken zal handelen. Tot stemming overgaande, voegde de heer Noske zich liü bij de vooi'stemmers, zoodat 't voorstel mjcit S voor en 3 legen werd aangenomen. Tegen dc heeren Quist, De Jong, Van Hiele. Het daarop volgende adres van dc kermisvakgenootenverzoekende den •Raad de kermis inlaten doorgaan, wordjt voor kennisgeving aangenomen. Voor kennisgeving worden aange nomen: 1°. een schrijven van dc heeren M. de Jong, A. Avé en J. Pouwcr, waarin zij berichten hunne benoeming als lid der commissie van bijstand inzake het openbaar en bizonder onderwijs aan te nemen; 2°. een dankbetuiging van de wed. G. Avé, voor het haar toegekende pensioen; 3°. eenige missives van Gedep. Staten. Aan dc orde komt 'n adres van den voor zitter van den Tui nbouw-Wintercursus te Bergen-op-Zooin, waarin deze mededeelt, dat zijn cursus dezen winter is bezocht door 4 leerlingen uit Tholen. De ge woonte is, dat deze leerlingen na vol brachte studiën een cursusreis maken naar 't centrum der luinbouw-industrie in ons land. Voor dit doel is subsidie aangevraagd aan de gemeente Bcrgen-op- Zoom, die voor hare 5 leerlingen dit wil geven a V» deel, indien Tholen voor hare leerlingen a */9 bijdraagt. Burgeni. en .Welti, hebben deze zaak besproken en zijn niet tot overeenstemming ge komen. De heer .Van Vredeuburg acht het gewenscht, hel goede voorbeeld van Ber- gen-op-Zoom le volgen. Zij, die er aan deelgenomen hebben, hebben ongetwij feld zich opoffering gelroost. De heer Moelker vraagt of dit bedrag, geraamd op f 25, enkel voor dat doel zal worden gebruikt. De voorzitter antwoordt bevestigend. Tot stemming overgaande, wordt met 8 tegen 3 stemmen besloten de 1' 25 toe te staan. Tegen dc heeren Quist Van Hiele en Christiaanse. De voorzitter deelt mede, dat zijn in gekomen eenige bezwaarschriften II. O. en verwijst deze naar dc desbetreffende commissie. Aangeboden wordt de rekening der gemeente en der. armbesturen. Deze wor den gesteld in handen der daarvoor be slaande commissie. Daar deze onvoltallig is wegens liet bedanken van den heer J. K. van der Stel en het overlijden van den heer J. Kegge, stelde de voorzitter voor deze weer voltallig te maken. Na eenige stemmingen worden daarin ge kozen de heer Van Hiele met 6 stemmen en de heer Van Vredenburg met 7 st. Beide hoeren nemen- de. beuoeming aan. Omtrent liet bedrag der zekerheids telling voordien administrateur der gas fabriek, dat door Burgeni. en Weill, is bepaald op f 1000, worden geen aan merkingen gemaakt, zoodal dit bedrag wordt vastgesteld. Aan de orde komt de benoeming van een onderwijzer. Voorgedragen werden de heeren f.. M. de Heer, C. M. Schot, heiden le Tholen, en C. K. Schippers. Tot stemming overgaande, wordt be noemd de heer L. M. dc Heer, met 9 stemmen, terwijl 1 slem was uitgebracht op den heer Landa en 1 op C. K. Schippers. Ter tafel komt de vaststelling der ver ordening op jh<et voederen met rogge en roggebrood. De heer Van Vredenburg begrijpt deze verordening niet. De landbouw-vcreeni- gingen ontvingen ook ccn circulaire, waarin aan dc landbouwers als 't ware werd gezegd: U moogt rogge voederen, maar matig. Doel ge dit, zoo zullen wij als regeering niet ingrijpen om u ver bod op te leggen. Dc voorzitter zegt, dat deze verorde ning mei de circulaire aan de lan&bouw- vereenigingen niets le maken heeft. Er is noodig een verordening, en al is die nu gemaakl, daarom- is zij nog niet van kracht. Dit kan zij worden, wanneer ze in werking gesteld wordt, doch even krachteloos is ze, wanneer ze wordt op geheven. Na nog ocnig debat wordt stem ming gehouden, met het resultaat, dal 8 leden vóór de verordening stemmen, terwijl de heeren Van Vredenburg en Wagemaker zich er tegen verklaren, en de heer J. A. H. Wagtho zich buiten stemming hield. Aan de orde komt de benoeming van een lid der Gascommissic. De heer Van Hiele verklaart niet in aanmerking le willen komen. Gekozen wordt dc heer Van Vredenburg, met 7 stemmen, die op 'n vraag des voorzitters verklaart de benoeming aan te nemen. Bij de gehouden rondvraag vestigt de heer Noske de aandacht van Burgeni. en Weth. op het huisje van J. Groenewege, waarvan hij vernam, dal zicli daar ver bazend veel ratten bevinden. De voorzitter zegt, dal Burgcm. en Weth. in overleg met de Gezondheids commissie reeds alle middelen tol ver delging hebben toegepast. Dc heer Moelker vraagt betrekkelijk den onderwijzer, die in mobilisatie is, hoe het straks zal gaan, als wij weer 1 Augustus hebben, met het tractement. De voorzitter zegt, dat met 1 Augustus hel salaris zal worden ingehouden. Hierna werd de vergadering gesloten. Vijftigjarig bestaan Tan do Stooniraart- Maatschappi) Zeeland". Op 26 Juli 1875 opende dc Stoom vaart-Mij. Zeeland" haar dienst van Viissingeri op Engeland. Ter eerc van haar 40-jarig bestaan is door commissa rissen en directie een gedenkboek uit gegeven. In-een „Ter inleiding" wijdt {le pres.- commissaris, dc heer mr. E. Fokker, woorden van groole waardeering aan de heeren mr. G. A. Fokker en mr. J. I'. R. Tak van Poortvliet, die met Z. K. II. Prins Hendrik, den Stadhouder van Luxemburg, bel drietal vormden, die door hun toewijding, bun nooit opgeven van ilen strijd legen het noodlot, de stichting der maatschappij doorzetten, terwijl Prins Hendrik door zijn grooten l'inanliëelen steun die oprichting moge lijk maakte. Onder den titel „Veertig jaren van strijd" wordt vervolgens een zeer uit gebreid overzicht gegeven van dc ge schiedenis der maatschappij. Van den strijd tegen de concurrentie, van moei lijkheden van minder goede booten, van lijden, dat dc maatschappij financieel zeer zwak stond, maar ten slotte ook van de laatste jaren, die voor de maat schappij ongekende en onverwachte bloei brachten. Aan liet eind van het overzicht wordt eenjgen lijd stilgestaan bij hel jaar 1914, loen de vrees, dal de Engelsche regeering den dienst geheel zou doen slaken, niet bewaarheid werd, waardoor dit jaar 'n zeer goed jaar werd door de kolossale drukte in liet reizi- gersvervocr, toen de „Zeeland" de eenige lijn was, die geregeld de postverbinding tusschen Centraal-Europa en Engeland volhield. Dit diced meer dan ooit het recht van bestaan der „Zeeland" als nationale, als Nederl. onderneming uit komen. „Het pleegkind van den ons zoo vroeg ontvallen „Prins Hendrik" aldus ein digt het overzicht - is onder druk en tegenspoed flink en krachtig uitgegroeid: dc Vlissingsche dienst neemt thans een eei'volle plaats in onder de Scheepvaart- Maatschappijcn, welke liet verkeer tus schen hel vasteland en Engeland, be dienen. Van haar vloot kan worden ge tuigd: „Non sordet in Undis" (vrij ver taald: Zij maakt geen slecht figuur op de baren); der maatschappij kan wor den nagegeven„luctalur el emergif' (Zij worstelt en ontkomt"). Eere zij daar om. bij dc herdenking van den veertig jarigen strijd, gebracht aan de nage dachtenis van den groot moedigen, hel derzienden, nationaal gevoelenden Prins Hendrik den Zeevaarder". Aan het overzicht zijn een aantal bij lagen toegevoegd, waarin de lotgevallen en de vooruitgang der maatschappij met cijfers en duidelijke teekeningen en photo's nader wordt aangetoond. Ter eere van het veertigjarig bestaan werd lieden le Rotterdam aan boord van de vrachtboot „Oranje Nassau" der maatschappij te Rotterdam :n feestmaal tijd gehouden, waaraan o.u. deelnam Z. K. H. Prins Hendrik, beschermheer der maatschappij. Landstorm. De Tweede Kamer heeft In litre avondvergadering van Vrtydag 23 Juli de wet tot uitbreiding van den Land storm aangenomen met 55 tegen 13 stemmen. Tegen de sociaal-demoeraten. Een goede vangst. In het Utr. Dagblad komt over een pogiug tot oplichting te Achttienhoven door de individuen, die waarschijnlijk de daders zijn van de oplichting te Amster dam, het volgende voor: Onder den rook van Utrecht hebben twee brutale oplichters aanvankelijk kans gezien hun slag te slaan, volgens een methode die kort geleden tweemaal te Amsterdam ts toegepast. Bij een tweetal ingezetenen van de gemeente Achttien hoven vervoegden zich twee als heer gekleede personen, die zich van te voren uitstekend op de hoogte hadden gesteld van den linancieelen toe stand dier bewoners. De heeren gaven rich uit voor rechercheurs van politie, waren voorzien van een penning, en opdat men hun kwaliteit niet in twijfel zoude trekken, vertoonden zy bovendien een schriftelijke lastgeving, met een on duidelijke haudteekening van den com missaris van politie, waarin hun opdracht stond vermeld, n.l. om bij den landbouwer, dien zy tot slachtoffer hadden gekozen, al het geld, hetwelk hij eenige dagen te voren had gebeurd, zijude f 1000, in beslag te nemen, daar dit vermoedelijk van diofstal afkomstig was. (Voorzichtig heidshalve was op die lastgeving de standplaats ^van den commissaris niet vermeld). Ons boertje koesterde in het begin geen argwaan en stond alles af, wat hij aan baar geld in buis had. De beide heeren vertrokken daarop met hun buit en ver voegden zich toen by een alleenwonende juffrouw, die zij, met behulp van dezelfde trucs, f 300 afhandig wisten te maken. Een der quasi-rechercheurs had den landbouwer een briefje in de hand ge stopt, waarin hij 'ontboden werd aan het hoofdbureau van politie te Utrecht, waar hij om 4 uur moest verschijnen. Na het vertrek der heeren begaf ons boertje zich da» ook op stap naar de Ganzenmarkt, maar kwam onderweg de vermeende politiebeambten tegen. Toen kreeg de man achterdocht en riep de hulp in der politie aan de Roode brug. Daar de boer, in zijn verbouwereerdheid nogal een keel openzette on toen hard schreeuwdewerd de opmerkzaamheid der bewoners dezer volksbuurt gaande gemaakt, die belust op relletjoe, met de politie 'n wilde jacht openden op de beide oplichters, die er ijlings met hun buit waren vandoor gegaan. Een tweetal agenten van voornoemden post maakten echter onmiddellijk gebruik van hun rij wielen en zotten de heeren achterna, die zich toen op hot erf van een boeren woning achter een hooischelf verstopten. Een der boeven dreigde met een ge laden revolver, doch onze politie, ook niet voor een geruchtje vervaard (en hierbij bleek weer eens boe uitnemend de maat regel is, de agenten goed te bewapenen) trok ook de revolver, waarop beide heeren zich overgaven. Na hun aanhouding werden tij naar het hoofdbureau overgebracht en voor den commissaris in de 2e afdeeling, den heer Wijnmalen, geleid, die onmiddellijk een instructie tegen hen opende. Het bleek, dat men een goede vangat had gedaan met deze aanhouding, daar be halve het bedrag van plus miuus f 1300, inbrekerswerktuigen en wapenen op de arrestanten werden bevonden. De revolver, waarmee één hunner had gedreigd, was geladen met scherpe patronen. Onmiddellijk werd de Amsterdamsche politie met de zaak in kennis gesteld, omdat men meende, dat men hier te doen had met dezelfde personendie ouder gelijke omstandigheden dergelijke trucs in de hoofdstad hadden uitgehaald. Naar wij vernemen zullen beide hoeren ter beschikking van de justitie worden gesteld. Poging tot chantage. Een bekend Haagsch geneesheer ontving dezer dagen een brief, waarin hem ten laste werd gelegd ongeoorloofde omgang met ongehuwde dames, met de bedreiging, dat, als hg niet een vrg hooge som in enveloppe onder in den brief opgegeven letters aan een couranten kiosk afgaf, dit feit zou worden openbaar gemaakt. De dokter stelde dezen brief in handen van de zedenpolitie, die des avonds aan de bedoelde kiosk een 19-jarig meisje arresteerde, dat om den brief kwam vragen en dat bleek te dienen in de woning, waarin de in den brief aan geduide dames in pension waren. Op het politie-bureau bleek uit een schrijfproef, dat zij de schrijfster van den brief was. Zy bekende, dat zy voor haar beschuldiging geen enkel bewys kon bijbrengen. Naar men verneemt, bleek uit haar verhoor, dat zy door het lezen van verkeerde lectuur tot de daad was gekomen. Zy smeekte den dokter, haar niet in de gevangenis te helpen en beloofde onder een vloed van tranen, dat zy zich nooit meer aan zooiets zou schuldig maken. De dokter liet zich daardoor bewegen zyn klacht in te trekken en daar het delict van chantage alleen op klachte vervolgbaar is, werd het meisje weder op vrye voeten gesteld. Gevaarlijke ballen. Waar het aanspoelen van mynen op onze eilanden gelukkig zelden meer voorkomt, worden de bewoners dezer streken in de laatste dagen telkens ver ontrust door het aandrijven van glazen ballen. De territoriale bevelhebber waar schuwde er reeds voor, dat deze lucht ledig kunnen zyn en dus by vernieling een kleine explosie kunnen geven, maar dat zy meermalen een of andere explosieve zelfstandigheid bevatten, heeft men zonder twyfel kunnen vaststellen. Door schoten worden de ballen ver nield. Soms volgt dan een sterke ont ploffing, soms, zooals verleden week te Wissekerke, blyft iedere explosie uit. Weer heeft schipper Verhage te Colynsplaat (N.-Bev.) uit de Oosterschelde een bal van IJ d.M. middellijn mee gebracht. Zy weegt zeer licht en ver toont aan de oppervlakte niets dan een kleine verhevenheid ter grootte van een halven stuiver. Het is niet te zien, wat de bal bevat, doch men vermoedt, dat het een verstikkend of ontplofbaar gas zal zyn. De vinder heeft den bal by den gemeente-veldwachter gedeponeerd, terwijl de militaire autoriteiten met de vondst in kennis zyn gesteld. Keuring landstorm. By Kon. besluit van 24 dezer is be paald, dat het in verband met de heer- selionde buitengewone omstandigheden weuschelyk is de dienstplichtigen bij den landstorm in de gelegenheid te stellen, om, voordat zij in werkelijken dienst zouden moeten komen, een onderzoek omtrent liunue geschiktheid voor den dienst te oudergaan. Het onderzoek wordt opgedragen aan de keuringsraden voor de militie voor de lichfciDg 1916. Gemengd Nieuws. Een 70-jarig inwoner van Tholen. die circa 50 jaren geleden als soldaat in garnizoen le Middelburg lag. ontving dezer dagen een brief met een bedrag van acht gulden ingesloten. Hel merk waardig epistel luidde: „Vriend V.! Uw'zal van deze inhoud wel slaan zien, daar uw indertijd in Middelburg in diénst waart, heb ik eens een gulden van uw ontvreemd uil uwe blikkc doos, die van uw vader was ge zonden, en daar dit mijn ziel bezwaart, moet ik dit ccnig ter mate goed maken, en wil ik dit ook doen met het uw vier dubbel weder te geven, hopende, dal het mijn ziel verlichting zal geven en kan liet zijn uw tot- een zégen Laatste Berichten. DREISOHOR, 20 Juli. Bij de heden gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad werden; uitgebracht 241 geldige stemmen.) Hiervan verkregen de heeren J. M. Klorape (aftr.) 121 en W. v. d. Linde 120 stemmen zoodat gekozen is de heer J. M. Klompe. TELE GR A MM EN. 's-GRAVENIIAGE, 26 Juli. Zaterdag j.l, werd liet nieuwe gebouw voor hel (Departement van Binnenlandsche Zaken door Minister Cort v. d. Linden be zichtigd. Den 16en Augustus zal liet gebouw geheel in gebruik worden ge nomen. Naar wij vernemen, is dc benoe ming van mr. II. P. Marcha.nt, lid van de Tweede Kamer voor Deventer, lot lid van den Raad van Defensie, bij Kon. besluit van 25 Juli j.l. vastgesteld, en strekt ter vervanging van mr. dr. AY. F. van Leeuwen, die eenigen lijd na zijn benoeming als vice-presidenl van den Raad van State bedankt heelt aJs burgerlijk lid van den Defensieraad. Naar aanleiding van de berichten, dal zoo nu en dan glazen bollen op onze kusten aanspoelen, welk feit eenige ver ontrusting schijnt le hebben Ie .weeg gebracht, vernemen wij van bevoegde deskundige zijde, dat liet aanspoelen van die voorwerpen niet tot de minste onge rustheid aanleiding behoeft te geven. Na onderzoek is gebleken, dat die bollen (eenvoudig gebezigd worden voornamelijk door de visschers als drijvers' voor dc beuglij u. Aan dc Zeeuwscli-Ylacimsclic grens. Hedenmorgen is in de wijk Valcke 'n Nederlandse!) militair van dc lichting 1911 door den eléctrischen stroom van de grensversperring gedood. De mililair had n.l. een koperdraad, welke op de. versperring lag, willen verwijderen, doch werd door den stroom bijna onmiddellijk gedood. Hel lijk is naar Sas-van-Gent overgebracht. PETROüRAI), 26 Juli. Op de wegen naar Schwali blijven de Duilschers voor- uilgaan. Aan hel front van dé Narev deden de Duilschers 'n reeks aanvallen, waarbij zij échter geen succes behaalden en zware verliezen leden. De Russen hebben eveneens hardnekkige pogingen der Duilschers, om op bepaalde -punten over de rivier le komen, verijdeld. Op een enkel gedeelte zijn de Duilschers er in geslaagd een deel hunner strijd macht over de linkeroever van de rivier te werpen, waar zij trachten vasten voel le krijgen. Op den linker oever van de .Weichsel deden de Duil schers mislukte aanvallen. Tusschen dc lAVeichscl en de Bug werden dc Duil schers en Oostenrijkers door een tegen aanval der Russen genoodzaakt hun vooruitgang le staken; zij gingen daar niet meer lot een aanval over. BERLIJN, 26 Juli. Dc bladen gaan door met het schrijven van artikels over de nola van AVilson. Sommige noemen bét rechtss landpunt der nota volkomen onhoudbaar; ook de Wcensche bladen en de bladen bulten Berlijn uilen zich op dezelfde wijze over de Amerikaanschc no(a. Ingezonden Stukken. ZlEKIK/.EK, 26 Juli 1916. Mijnheer de liedacteur! Verzoeke beleefd een plaatsje voorjhet onder staande, waarvoor bij voorbaat mjjn dank. Wnt is tegenwoordig toch allen peperduur? Welke soorten van levensmiddelen inen ook opnoemt, alles even duur. Het verschil in prjjs met voorgaande jaren van verschillende artikelen, doet een mensch de haren te bergen rijzen en nog ziet men geen einde, 's Zaterdags krjjg je als vrouw liet weekloon van je man en ge kunt zien dat je er mee rondkomt. De vorige week moest men weer 90 ct9. voor de boter betalen. Voorwaar een ongekend hooge prjjs. Ik dacht zoo bij mezelf, wat kan daar van toch wel de reden zyn V Op het eiland Tholen betaalde men het vorig jaar 70 ets. voor de boter en nu 75 ets., terwjjl men het vorig jaar hier 7580 ets. betaalde en nu 80—90 ets., alzoo een aanmerkelijk verschil. Het verwonderde mij dan ook niet, dat do vereeniging van boterhandelaars zich met oen reijuest tot den Minister wendde, om te profces- teeien tegen de hooge pryzen op verschillende markten in Nederland voor boter betaald. Er bestaat toch ook zeker voor boter een maximum prijs en is men daar nog niet boven Hopende, dat de bevoegde autoriteiten niet alleen zullen letten op de belangen der land bouwers, doch ook een weinigje rekening zullen houden met de belangen van menige huisvrouw, zoo heb ik de eer te zijn, Uw dw. dienares, EEN HUISMOEDER. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 24 Juli. Tarwe f 14,f 16,haver 4 f wintervorst f 13,f 14, zoinergcret fallee per 100 K.G.; karwij f 4 f per 50 K.G. rogge f 4 bruine booueu f k f witte boonen f 4 f kookerwten f 4 f kroonerwten f 4 f aard appelen f 4,25 4 f 4,60; allee per H.L.; ajuin f 4 f per 60 K.G.; eieren f 4 f 5,26 per 100 etuke; boter f 4 f 0,76 per halve K.G.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 2