ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 23 Juli 1915. DERDE BLAD. (Z lerihzeesche C o u r a n t abonnement. Prijs per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Aftonderljjke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, "Woensdag en Vrijdag. 7ltta JAARGANG, Kr 9726. Diraotaupi A. J. DE L.OOZE Jr. Uitgavar-Hoofdredacteur A. FRARKEL. advertentie; n. Van 13 regelsf 0,30. lilke regel meer- 0,10. Reclames per regel - 0,15. Bjj contract belangrijke korting. Insending op den dag Tan uitgave vóór l.SO ure. Openbare Gemeenteraadsvergadering van Zierikzee, gehouden op Woensdag 13 Juni, 's namiddags 2 ure. De burgemeester, rar. D. v. d. Vliet, opent de zitting, en deelt mede, dat van den heer Boone bericht is ingekomen, dat hij verhinderd is de vergadering bij te wonen. Aanwezig zijn de hceren De Yrieze, Doeleman, Geiderman, Koopman, Fok ker, Van Nouhuys, Timmerman, Van Os en De Crane. De notulen van liet verhandelde in de vorige vergadering, die ter visie van de leden hebben gelegen, worden, daar niemand tegen deze eenige bedenking heeft, goedgekeurd. Voor kennisgeving werden aangeno men de volgende ingekomen mededee- lingcn: a. van mevrouw Gouverneur—Buijzc, dat zij haar benoeming tol lid der Plaat selijke Schoolcommissie aanneemt; b. van de Plaatselijke Schoolcommissie dat zij tot haar voorzitter den heer A. de Roode, en lol haar secretaris den heer P. van der Have benoemd heeft; c. van Burgem. en iWeth., dat zij dc kas hebben nagezien van den gemeente ontvanger den lOen Maart, en bevonden hebben, dat toen in kas was 1 27.703,195, hetgeen overeenstemde met de vertoonde waarden en geldswaarden; en op den 2en Juli was in kas f 3309,37, hetgeen eveneens overeenstemde met de ver toonde gelden en geldswaarden. In handen van Burgem. en Weth., ter fine van prae-advies, werden gesteld 'n adres van de gemeente-werklieden, met het verzoek met het oog op den duren tijd in het bezit van een toelage te worden gesteld, en 'n gelijkluidend adres van de politie-agenten te dezer stede. De heer Van Nouhuys adviseert na mens de commissie, belast met liet na zien der rekening van het harmonie- gezelschap „Kunst en Eer", tot goed keuring in ontvang tot een bedrag van f 696,48 en in uitgaaf tot een som van f 864,205, sluitende alzoo met 'n nadee- lig saldo van f 167,725. Aan de orde is het voorstel van Bur gem. en .Weth. in zake deelneming in de Onderlinge Reserve-Maatschappij en de gasprijsverhooging. In het toelichtend woord tot dit voor stel zeggen Burgem. en .Weth., dat zij van de Commissie der Gasfabriek en Straatverlichting een schrijven ontvan gen hebben, met welk schrijven zij zich kunnen vereenigen, behoudens 'n restric tie, gemaakt ad punt 4, zoodat zij den Raad voorstellen genoemde Commissie te machtigen: I. tot deelname in de Onderlinge Re serve-Maatschappij voor zes aandeelen, a f 100 per aandeel; II. tot opname voor vijf maanden van f 12000 bij 'n kassier, ter vermeerdering van kasgeld en bestemd om te strekken ftot waarborgsom, te storten bij genoemde maatschappij III. tot verhoogiug van den gasp rijs voor de gewone gasverbruikers met één cent per M3., en dien prijs voor deze dus te brengen op acht cent per M3., zulks met ingang van 1 Augustus a.s.; IV. dit jaar geen aflossing van loo- pende schuld te doen, tenzij er winst gemaakt wordt, in welk geval de aflos sing zal moeten geschieden geheel of ten deele, al naar gelang de winst groo- ter of kleiner dan het bedrag der aflos sing zal zijn. Het schrijven der Commissie van dc Gasfabriek was van den volgenden in houd: „In onze 3 Juli j.l. gehoudene verga- „dering werd de toestand van de gas „fabriek besproken in verband melden „kolennood en den abnormalen hoogen „prijs van de gaskolen, die thans .meer „dan verdubbeld is. „Volgens officiëele kennisgeving van „het Kolenbureau, zullen slechts 00 «Vo „van de gecontracteerde kolen geleverd ..worden, en in dat geval (wat nog niet „zeker is) reikt onze voorraad slechts „tot half December 1915. ..Nu de uitvoer van kolen uit Engeland „hoe langer hoe moeilijker wordt, heeft „onze Commissie na ernstige bespreking „en overweging gemeend te moeten ad- „viseeren tot deelneming in de Onder linge Reserve-Maatschappijgeslicht „door de Nijverheids-Commissie van het ..Koninklijk Steun-Comité, die ons bij gaande brochure deed toekomen. „Wij worden dan in de gelegenheid „gesteld binnen enkele maanden Ameri- Lkaansche gaskolen te ontvangen lot den .prijs van i f 32 per ton. meeningdat de storting meer een garantie was. De heer Pol vliet verschijnt Ier ver gadering. Nadat de voorzitter nog het woord had gevoerd, werd punt 2 in stemming ge bracht en met algemeene stemmen aan genomen. De voorzitter zal punt 3 en punt 4 van het voorstel van Burgem. en Weth. I gezamenlijk behandelen, omdat punt 1 „Daarentegen moet dc gemeente zich 1 met punt 3 in nauw verband staal. „verbinden voor de door de fabriek be- „noodigde G00 Ion zes aan'deelen a 1' 100 „te nemen in voornoemde Maatschappij. „Tevens moet van iedere ton bestelde „kolen een waarborgsom direct gestort „worden van 1' 18 per ton. zoodat bo- „taald moet worden 600 X 18 -f- 600 „f 11400. Een circulaire, <1.<1. 21 .Juli j.l. „van de Vereeniging van Gasfabrikanten ..in Nederland geefl als haar meaning ,,1e kennen, dat de deelneming in die „Kolenreserve-Maatschappij in nel alge- „meen voor de gasfabrikanten is aan „le bevelen, teneinde zooveel mogelijk „de voortzetting van het gasbedrijf (e „waarborgen. „De directeur heeft een berekening „gemaakt met hoeveel de gasprijs zou „moeten worden verhoogd om het door „den hoogen kolenprijs te ontstane tekort „van i 1' 8800 te dekken; het blijkt, „dat de gasprijs dan met ongeveer 3 cl. „per M8. zou moeten worden verhoogd. „Met het oog op de voor de ingezetenen „zoo gedrukte tijdsomstandigheden en „den daaruit voortvloeienden hoogen „levensstandaard vindt onze Commissie „het niet gewenscht, daartoe over te „gaan: zij is unaniem van meeniug, dat „een oplossing kan worden gevonden, „door den prijs van het aan particu lieren over den genomen meter te leve- De heer Fokker kan zich, gelijk den voorzitter bekend is, met het voorstel van Burgem. en Weth. niet vereenigen. De verhoogde ledenprijzen zullen een verlies van f 3000 tengevolge hebben. Verhoogt men nu den gasprijs met drie cent, dan zal dat verlies daardoor ge dekt worden. Wie, die een handels bedrijf uitoefent, zal mei verlies gaan werken. Wij leveren gas. Wat kunnen wij nu beier doen dan den prijs bere kenen, dien liet gas ons zelf zal kosten. Van dat beginsel moeten wij dan ook niel. afwijken. Bovendien gaan de Gas- commissie en ook Burgem. en Weill. van een optimistische beschouwing uil. Zij zeggen, wij lossen dit jaar niet af, maar wel hel volgend jaar. Maar wie, vraagt spreker, waarborgt ons, dat wij het volgend jaar kunnen aflossen. Misschien komt er wel vrede, maar blijven de kolen loch duur. omdat er gebrek aan mijnarbeiders zal zijn. Ook kan hel ge beuren, dat de toestand nog erger wordt, dat er geen vrede komt, en dat de maat regelen tegen de neutrale staten ver scherpt worden, en dat-wij zelve in den oorlog betrokken worden. Laten wij geen wissel trekken op een onbekende toekomst op hoop van zegen. De Gas- commissie zegl, dat z)jv f 3000 te korl zal komen. Wordt nu gasprijs niet s dat tekort „ren gas slechts met één cent te ver- Bric cent verhoogd.--tl-f, „hoogen, daarentegen dit jaar bij uit- I gedekt. „zondering geen aflossing van loo- I De heer Koopman MBvti enkel koop- opende schuld (voor 1915 bedragende man, zeide de lieer Fokker, zal het in „f 7468,515) te doen. het hoofd vallen onder den prijs le „Wij meenen gerust daartoe le mogen leveren. Maar de heer Fokker zal toch „adviseeren, aangezien de schuldenlast ook wel het verslag der te Nijmegen „der gasfabriek in vergelijking met an- gehoudene vergadering van gasdirectcu- „dere fabrieken volgens het oordeel van j ren gelezen hebben. En uit dat verslag „den accountant niet ongunstig is te noe- blijkt, dat in die vergadering de opmer- „men. king werd gemaakt, dal de winst, die de „Het nog aan de f 8800 ontbrekende fabriek maakte, steeds in de kas der „zou door de één cents verhoogiug meer gemeente vloeide. In verband hiermede „worden ontvangen. merkt spreker op, dat duizende guldens „Voor de muntgasverbruikers en de winsl vroeger in de gemeenlekas gestort zijn. Had de gasfabriek dat geld gehad, dan zou zij thans niet noodig gehad hebben te leenen. Hij komt er tegen op de gasverbrui kers drie cent meer te laten betalen. „gemeente zouden wij den gasprijs on „gewijzigd willen laten. „Wij veroorloven ons nu uw college „te verzoeken aan den Raad te willen „voorstellen „I. de gemeente te doen deelnemen „in de Onderlinge Reserve-Maatschappij voor zes aandeelen; „II. de Commissie te machtigen voor „vijf maanden f 12000 bij een kassier „op te nemen ter vermeerdering van „kasgeld „III. den gasprijs voor de gewone gas- verbruikers te verhoogen met één cent „per M8., en dus te brengen op 8 cent „per M8., ingaande 1 Augustus a.s.; „IV. dit jaar bij uitzondering geen „aflossing van loopende schuld te doen". Dc Commissie uoor de Gasfabriek en de Straatverlichting L. KOOPMAN Cz., Voorzitter. XV. C. DE CRANE. Secretaris. De voorzitter opent de beraadslaging. Gas toch is een eerste levensbehoefte geworden. Jonggehuwden gebruiken geen petroleum meer, maar gas, zoowel voor het licht als om te kooken. Voor men- j schen, die rijk genoeg zijn, is drie cent zoo erg niet, maar wel voor hen, die het niel zijn en voor den winkelstand. Er is naar zijn meening, geen bezwaar een jaar niet af te lossen. Door deze gasfabriek wordt voldoende afgelost. Onze accountant heeft zelfs verklaard, dat hier te veel werd afgelost. Vandaar; dat dc Gascommissie er geen bezwaar in zag de aflossing eens een jaar uit te stellen. Vele gemeenten sluiten tot dekking van liet tekort, hetwelk door de stijging der kolenprijzen ontstaan is, een leening. Het gaat niet aan den gasprijs met drie cent te verhoogen. Spreker verwijst Van de gelegenheid tot het maken naar de regeering, die wegens het duur van algemeene opmerkingen werd geen dere brood goedkoop brood algemeen gebruik gemaakt, zoodat men overging tol de bespreking van punt I, dat zonder discussie met algemeene stemmen werd aangenomen. Bij punt II vraagt de heer Geiderman, of liet noodig is, dal het bedrag gestort wordt. Is dit niel te ondervangen niet verkrijgbaar gesteld heeft. Zij deinsde daarvoor niet terug, al bedragen ook dc kosten veertig millioen Een lid der Gascommissie dacht er aan 't tekort te dekken met progressieve gasprijzen, maar zag in, dat ook dit onbillijk zou zijn. een bankgarantie, zooals bij de Chili De voorzitter deelt mede, dat zooeven het geval geweest is. van den heer Van den Bout bericht is De voorzitter stelt in hel licht, dat deze storting moet geschieden. Het is de bedoeling der maatschappij <1° fa briek aan kolen te helpen en niel om winst te maken. De heer Gelderman betoogde, dat een bankgarantie tot een belangrijke be sparing zal leiden. De heer Koopman merkt op, dat bij de Chili behalve de storting ook de ga rantie moei gegeven worden. De heer Gelderman verkeerde in de ingekomen, dat hij verhinderd is de vergadering bij te wonen. De heer Fokker merkt op, dat geen enkele van zijn bezwaren door don heer Koopman ontzenuwd zijn. Het verslag der le Nijmegen gehoudene vergadering van gasdirecteureri heeft hij ter doge gelezen. En Burgem. en Weth. hebben liet in hun vergadering ook besproken, liet verbaast hem, dat de heer Koopman zich op dat verslag beroept. Want Bur gem. en .Weth. kwamen bij' de bespre king' er van tot dc conclusie, dat slechts één lid der vergadering gasprijsverhoo ging ontraadde. De anderen erkenden wel de wenschelijkheid eener verhooging, maar waren er loch niet beslist voor gezwaaid, blijkbaar wegens dc concur rentie van het gaslicht met het electrisch licht. Hel gas, zegt de heer Koopman, be hoort lol de eerste levensbehoeften. Toe gegeven. Maar al het licht kan men als zoodanig beschouwen. Met een gasprijs verhooging van drie cent worden niel al de ingezetenen, maar alleen dc gas verbruikers getroffen. En indien men niel aflost, dan worden al de ingezetenen getroffen, want dan zal men hel tekort dooi* een verhooging van den hoofde- lijken omslag moeten dekken. De heer De Crane meent, dat de heer Fokker het voorstel der Gascommissie om niet af te lossen, niel goed begrepen heeft. Het ligt niel in onze bedoeling liet volgend jaar f 11000 af te lossen. De heer Fokker: Dal heb ik niet be weerd. De heer De Crane: Dan heb ik mis verstaan. Spreker vat niet, dal men be zwaar kan hebben om in 1915 eens niet af le lossen. Hij vindt hel niel erg, die I' 7000 voor een jaar niet af te lossen. Verhooging van den gasprijs met drie cent zou hij verschrikkelijk vinden, niet hel minst voor de winkeliers, die voor reclame veel gas noodig hebben. Indien men den gasprijs met één cent echter verhoogt, dan zal dit voor de gasver bruikers niet zoo zwaar wezen. Mocht evenwel blijken, dal een cent verhooging beslist onvoldoende is, «dan kan men nog altijd lot een verhooging overgaan. De heer Geiderman onderschrijft, wat de lieer Fokker gezegd heeft, die ten aanzien van den gasprijs hetzelfde stand punt inneemt, dat door hém in 'n vorige zitting verdedigd is. Spreker was er toen voor om afdoende maatregelen te nemen. De Raad kon zich echter daarmede niet vereenigen. Spreker wenscht ook den gasprijs tegen den kostenden prijs le verhoogenbehoudens voor hendie muntgas hebben. De heer Koopman zegt in antwoord op hetgeen de heer Gelderman in hel midden brengt, dal hij in een vorige vergadering er voor was afdoende maat regelen te nemen, dat men toen niet wist, dat de kolen, welke de fabriek besteld had, niet zouden komen, en dat slechts voor 60 o/o zou geleverd worden. Toch is spreker na de indiening van 't voorstel door de Gascommissie eenigs- zins optimistischer geworden. - Hiervoor wordt door hem een verklaring gegeven, die niet voor de courant bestemd is. O ogenblikkelijk ligt er in de Haven een schip met gaskolen. Als geregeld derge lijke schepen aankomen, dan zou zelfs een verhooging van den gasprijs met één cent niet noodig wezen. In verband met het voorstel van den heer Gelderman, in een vorige zitting gedaan, de muntgasverbruikers niet te verhoogen, heeft de Gascommissie voor gesteld op deze verhooging niet toepas selijk le verklaren, in weerwil dat er onder de. muntgasverbruikers velen zijn, voor wie het muntgas niel bestemd .was. Een verhooging van den gasprijs met 3 cent, zou in liooge mate bezwarend iwezcn voor de industrie. En tot de industrie acht hij ook te behooren dc handel in luxe-artikelen. De kooplieden in laatstgenoemde branche verdienen bijkans niets. De gasfabriek zou. indien die drie cents verhöoging werd aange nomen, en het liep met den kolenaan- voer mee, in dat geval grove winsten maken. Spreker stelde in het licht, dat, toen dc gasfabriek voor de gemeente jarenlang winsten afwierp, en die winsten in de gemeentekas terecht kwamen, hiervan ook zij geprofiteerd hebben, die geen gas gebruikten. Dus mogen zij nu ook wel eens deelen in dc kosten, doordat niet afgelost wordt. Dc mogelijkheid is ook niel uilgesloten, dat wij Engelsche en Belgische gas kolen verkrijgen. En in dat geval is de prijs vrij wat lager dan f 32 per ton. De heer Fokker wijst den: heer Koop man er op, dat in het schrijven der Gascommissie gesproken wordt van een tekort aan gaskolen. En met dat schrij ven hebben wij rekening te houden, niet -met de mogelijkheid van teen ruimer kolenaanvoer, waarvan de heer Koopman telkens spreekt. De heer Koopman meent echter, dat juist de aanvoer groot gewicht in de scliaal ligt. De heer Gelderman heeft niet gezegd, dat de achterstand, die ontstaan zal, aan de vorige regeling naoel geweten worden. Zoowel toen als thans was en is er een tekort. Spreker deelt nog mede, dat het plan bestond, dat een 'adres van de industri- eelen bij den Raad zou worden inge diend. Hiervan is echter niets gekomen. De voorzitter deelt nog mede, dat de heer Fokker niet wilde hebben, dat in hel bij den Raad ingediend voorstel zou gewag gemaakt worden van het feit, dat er in hel college van Burgem. en .Weth. een meerderheid en minderheid was. Allereerste zaak is, tc zorgen, dal er gas is. Dit is nu gebeurd, door de aan neming van de beide eerste punten van bet voorstel van Burgem. en Weth. Het is een moeilijke tijd, waarin wij leven. Dc levensmiddelen zijn in prijs geslegen, en ook de gasprijs is reeds met een cent verhoogd. Het gaat echter niet aan de muntgasverbruikers nog zwaarder te belasten. In deze deelt hij het gevoelen van de hceren Fokker en Gelderman. Wat dc andere gasverbrui kers aangaat, die kunnen nog wel een cent meer betalen. Mei drie cent even wel den gasprijs te verhoogen,'dit acht hij le veel. Daardoor zou hel gasverbruik verminderen. Raadzaam acht spreker het in 1915 niet af te lossen. Daartegen kan geen bedenking rijzen, omdat de gemeente aan zich zelve leent. Indien wij bij anderen zouden leenen, dan ware het een ander, geval. Nu heeft de heer Fokker gezegd, men weet niet, wat gebeuren kan, wij kunnen in oorlog geraken, de oorlog kan langer duren. Spreker nu ziel den toe stand niel zoo donker in. Hij zou wel eens willen weten, hoe veel menschen er in Zierikzee zijn, die geen gasverbruikers zijn. En wie 't niet zijn, zijn nog meest arme menschen, die toch niet in de belasting betalen. Is de toestand gunstig, dan zal er natuurlijk afgelost worden. Spr. hoopt, dat de Raad het voorstel aanneemt. De heer Fokker drukt zijn leedwezen uit. dat hij met zijn medeleden in het college van Burgem. en Weth. van ge voelen blijkt te verschillen. Is de toe stand wat betreft de kolen gunstig, dan is de gasprijsverhooging met 1 cent ook niet noodig. En is die ongunstig, gelijk uit 't schrijven der Gascommissie blijkt, dan moet men tot dekking van 't tekort overgaan tol een gasprijsverhooging met drie cent. De heer Koopman zegt, na den heer Geiderman beantwoord en gewezen te hebben op de staking in de Engelsche kolenmijnen, dat wij niet kunnen wach ten. Elke maanddat wij wachten brengt voor ons een groot verlies mede in de gasopbrengst. Gezorgd moet wor den, dat wij tijdig met verhooging ko men, en niet, als het te laat is. De voorzitter is het met den heer Koopman eens. Punt 3 en punt 4 van het voorstel van Burgem. en Weth. worden in stem ming gebracht en met 9 tegen 1 stem aangenomen. De heer Fokker stemde tegen. De vergadering wordt hierop door den voorzitter gesloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 9