ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 23 Juli 1915. EERSTE BLAD. BERICHT. BRANDWEER. Reizen naar Duitschland. AFKONDIGING. Oorlogsoverzicht. Uit Stad en Provincie. (Z lerikzee»che C o u r a n t ABONNEMENT. Prys pel drie maandenf 1,30. Franco per po»t- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummera0,06. Verachjjnt Maandag, Woentdag en Vrydag. 7l»te JAARGANG, Ni 9726 Diraetauri A. J. DC LOOZE Jr. Uilpavar-Heafdredactaur A. FRANKEL. ADVERTENTIE IV. Van 13 regeltf 0,30. Elke regel meer- 0,10. lieclamet per regel- 0,15. Bjj contract belangrijke korting. Inzending op den dag Tan uitgare vóór S.SO ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Het Bureau van dit Blad (hoek Schuit* haven te Zier ik zee) is eiken werkdag geopend van des voormiddags 9 - tot des avonds 8 ure, tot het aannemen van advertentiën en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adverteerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën bij abon nement van 251,5011,1*, 101 ol SM regels, biqnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervoor is aan het Bureau ver krijgbaar, en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DB LOOZE Jr. Benoeming Keurmeester. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZlEKIKZEK; Gelet op de bepalingen dei Verordening tot voorkoming en blussching van brand in de/.e gemeente Geleren het voorstel van de Dirictie der Brandweer; Hebben goedgevonden: lü. Tot keurmeester over het opgeslagen hooi of de veldgewassen in deze gemeente te be noemen, den Heer W. KOOK AH 8 i., aan welken keurmeester by deze de zorg wordt opgedragen om, naar aanleiding van art. 17 der Verordening, tegen het broeien van opgeslagen hooi behoorljjk te waken en zich omtrent de ver- eischte rondgangen tot inspectie by de inge zetenen te verstaan met de Directie der brand weer. 2°. De ingezetenen te herinneren aan de voorschriften van gemeld art. 17, en de over treding daarop gesteld, luidende: „De eigenaars en bewaarders van hooi en andere veldgewassenonaangezienwaar deze opslagen zyn, zyn verplicht: a. „te gedoogen, dat de brandmeesters der „wjjk, als hun dat noodig voorkomt, één of meer „ijzers in de stapels steken; b. „te zorgen, dat de yzers zonder toestem- „ming dier brandmeesters, er niet uit verwjjderd „worden en te allen tyde voor hen toegankelijk »^Ün; c. „indien er, by broeiing, volgens uitspraak „der brandmeesters, gevaar voor brand bestaat, „onmiddellijk overeenkomstig hunne bevelen „de stapels te verwerken, of op andere doel- „matige wjjze in bet gevaar te voorzien." De overtreding van dit artikel wordt gestraft: van litt. u en b met eene geldboete van ten hoogste vjjf-en-twintig gulden; en van litt. c met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf-en- twintig galden. Zibrikzeb, den 21 Juli 1915. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Ziekikzee brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van A. GELUK, land bouwer alhier, om in zjjn perceel, kadastraal bekend in Sectie F., No. 723, een benzine motor tot het dryven van- landbouwwerktuigen te mogen plaatsen, door hen is ingewilligd. Zibbikzbb, den 21 Juli 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. F. WITTERMAN8, 8ecretaria. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hluder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzbe brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van W. TEN HAAF H/.., landbouwer alhier, om in zyn perceel, kadastraal bekend in Sectie F., No. 773, een benzine motor tot het dryven van landbouw werktuigen te mogen plaatsen, door hen is ingewilligd. Ziekikzee, den 21 Juli 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht, dat het verboden is, om by liet over schrijden van de Duitsche grens in de richting naar Duitschland andere papieren bjj zich te hebben dan het vereischte buitenlamlsch pas poort. Getuigschriften en dergelyke onmisbare stukken kunnen per post aan één dor Neder- landsche consulaten in Duitschland gezonden en daar later weder afgehaald worden. Juli 1915. De Burgemeester, D. VAN DER VLIET. Zibrikzeb, den i Het HOOFD van bet Plaatselijk Bestuur te ZiBKiKZEB maakt bekend, dat door den boer Directeur der Directe Belastingen te Breda is executoir verklaard het kohier der belasting op bedryfs- en andere inkomsten no. 7, dienst 1914/15, hetwelk op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij do wet be paalden voet te voldoen. Ziekikzee, den 23 Juli 1915. Het Hoofd van het Plaatselijk'Bestuur voornoemd D. VAN DER VLIET. Var» liet Westelijk oorlogster re in valt uiterst weinig belangrijk oorlogsnieuws te vermelden. In den toestand pp dit terrein is geen noemenswaardige ver andering gekomen. Er wordt natuurlijk dagelijks geschoten en gevochten, en van beide zijden sneuvelen en worden man schappen daarbij gekwetst, maar veel resultaat heeft het niet. Het is een ver spilling van ammunitie, en een opoffej ring van menschenlevens. In de Argon nen en de Vogezen duurt deze strijd reeds maanden lang, zonder dat -bereikt wordt de groote doorbraak, die de eerste onontbeerlijke stap is voor 'n beslissing. De Centrale Mogendheden pogen blijk baar eerst een beslissing op het Oostelijk oorlogsfront te verkrijgen. En naar het zich laat aanzien, zijn zij reeds flink op weg in die poging te slagen. De Russi sche legers toch trekken voortdurend langs de geheele door hen bezette linie terug. En dat doen zij niet uit vrijen ,\vil, met 't hun door sommige Fransche journalisten toegeschreven doel de Duit sche en Ooslenrijksche legers meer naar het binnenland van Rusland te lokken teneinde hen zoodoende des te gemakke lijker. te kunnen verslaan, omdat de loc- voer van mond- en krijgsvoorraad dan moeilijker voor hen zou worden. Neen, zij wijken terug en trachten nieuwe ver sterkte stellingen in te nemen, omdat zij de aanvallen van de Duitsche en Oos lenrijksche legers, die hen dicht op dc hielen zitten, niet kunnen weerstaan Aan een geregelden veldslag wagen zij zich niet meer, uit vrees, dal zij dien verliezen zullen. Zoo zijn de Russische legers, die de stelling Warschau bezet hielden, reeds op hun terugtocht, zoodat de Duitschers nog slechts vijf-en-twintig Kilometer van Warschau verwijderd staan. Van drie kanten rukken (le legers der Centralen thans op de oude hoofd stad van Polen aan. Ten Zuiden van Warschau ligt aan den Weichscl de sterke vesting lwangorod. Een der in vollen aftocht zijnde Russische legers heeft getracht vóór deze vesting stand le houden. Maar deze poging werd door de Duitsche troepen schitterend ver ijdeld. Met medewerking van de Ooslen- rijksch-Hongaarsche troepen gelukte hel hun dit leger in genoemde vesting ie werpen. lwangorod, een zeer belangrijke stad, is thans door liet leger der Centra len nauw ingesloten. Het aantal gevangenen, dat dc Duit- schers in de laatste dagen gemaakt, en de kanonnen, die zij vermeesterd hebben is moeilijk aan le. geven, maar wel weten wij, dat liet cijfer verbazend hoog moet zijn. Men kan veilig nu verklaren, dat Rus land geslagen, en dat, zoo het al niet volkomen weerloos is gemaakt, het toch zijn kracht voor dezen oorlog grootcn- deels verloren heeft. Op het Zuidelijk oorlogsfront zijn de Oostenrijksch-llongaarsche troepen met de Italianen schier, dagelijks in 'n vinnig en bloedig gcvechl gewikkeld. Volgens de berichten ,van Oostenrijksche zijde, zijn dc Ilaliaansche aanvallen tegen liet Isonzofront allen afgeslagen. Aan de Dardancllen gebeurt niets van beteekenis. De voorgenomenc forceering er van laat lang op zich "wachten. Amerika heeft Duitschlands' nota in zake de „Lusitaninbeantwoord. Die nota zal luiden aan den Duilschen ge zant Ie Washington worden overhan- ligd. In die nota wordt, gezegd, dat liet op den weg van de Duitsche regeering ligt. te zorgen, dal tiaar onderzeeërs han delen overeenkomstig de regelen van het volkenrecht. Tevens wordt er in aange drongen schadeloosstelling le verlcenen wegens den dood van Amerikannschc burgers, veroorzaakt door hel in den grond boren van genoemd Amcrikaanscii transportschip. De Amerikaansclie re geering wil er niets van weten, dat de Duitsche lorpedoboolen alleen die Ame rikaansclie schepen ongemoeid zullen laten, welke geen contrabande vervoeren. NEDERLAND. VELP (G.) Een zekere H., woon achlig alhier, doch thans in dienst bij de rijdende artillerie, kwam Woensdag avond met verlof bij zijn ouders alhier, vergezeld van nog twee artilleristen uit Arnhem. Nadat zij een tijdje gezelen hadden, begaf li. zich met zijn vader in den tuin, zijn beide vrienden in lmis achterlatende met zijn moeder en zijn zuster, die ecl\ler in de keuken bezig was. De moeder- begaf zich naar een ander vertrek, waar één der beide artilleristen haar volgde, vastgreep en om haar het schreeuwen te beletten, de keel dicht kneep. Hij dwong de vrouw toen tol het toelaten van oneerbare, hiel nader l omsch rij ven h andel i ngen De vrouw wist zich los te rukken en schreeuwde 'óm luiI|),~wlWrop dè aan rander de vlucht nam en ook de andere vriend, die geen hand lot lnilp had uit gestoken, verdween. Op verzoek van de politic alhier zijn de beide „gele rijders" le Arnhem aan gehouden en ter confrontatie naar hier overgebracht. 's-GRAVENHAGE. Van dc vijf per sonen, die door de politic alhier waren gearresteerd, verdacht van betrokken le zijn bij de jongste inbraken hier ter slede, zijn drie personen naar het huis van "bewaring overgebracht en ter bc schikking van dc justitie gesteld. Allen zijn oude bekenden der justitie en heb ben reeds meermalen vonnissen onder gaan. Dc twee anderen zijn op vrije voeten gesteld. Door dc recherche is vastgesteld, dat de drie aangehoudenen de daders zijn van de inbraak bij Treub en anderen. Een menigte inbrekerswerkluigen enz die voor dc inbraken hebben gediend zijn in beslag genomen. De recherche zet haaronderzoek voort, PRINCENIIAGE. Woensdagmiddag had alhier een treurig ongeluk plaats. Het 11-jarig zoontje van een trein-con- ducteur had in de Liesboschlaan plaats genomen op een voorbij rij denden hout- wagen. Op een gegeven oogenblik springt hij er af, en loopt dwars over den weg, alwaar hij gegrepen werd door 'n juist passeerenden auto van den ijzerfabri kant Faucl uit 's-Gravenhage. I Ventje kreeg een slag tegen het hoofd en was aanstonds een lijk. Het traditioneel» feest van „Nut en Ctenoegen". ZIEKIKZEE, 23 Juli. „Nut en Genoe gen" trof het dit jaar al heel slecht met haar jaarlijksch muziekfeest. Toen, na haar aankomst, de muziek, bogeleid door de landweer met haar commandant, door de stad marcheerde, ging het nog, maar onder de matinee begon het te regenen en bleef bet den heelen middag en avond door regenen. Jammer, want wat is bet mooi in „Parklust", als het door de illuminatie in een toovertuin herschapen wordt. Jammer ook voor de mooie muziek, want de meest warme muziekliefhebber bekoelt, al8 de regen om hem heenklettert. De weinigen, die tot het eind bleven, waren dan ook bly, dat het programma afgespeeld was. En hoe anders had het kunnen zijn, want de stafmuziek van het 6e is door zijn nieuwen directeur als verjongd hier woergekomen. De heer P. H. Kwakernaat, vroeger muziekonder wijzer te 's-Gravenhage meenen wij, en ook o. a. directeur van het fanfarecorps te Wateringen, waarmede liij tal van prijzen op concoursen verwierf, toonde andere kwaliteiten te bezitten dan zijn voorganger. Zijn directie is levendig en pittig, bij leeft geheel met de muziek mee en voert met gloed en vuur zijn corps aan. En, wat voor zijn werkkracht getuigt, alles is tot in de ondordeelen in de pimtje8 verzorgd. Ofschoon er op het programma der matinee een drietal zeer, zeer oude ken nissen voorkwamen, wekten ze door de keurige uitvoering toch weer belangstelling. Een zeer mooi nummer was de Fantaisie op thema's uit Chopin's werken. De Nocturno in Es, afwisselend door hobo en clarinet keurig gespeeld, de bekende treurmarscb, polonaise enz., vormden de aantrekkelijkheden uit dit prachtige nummer, dat, zooals trouwens alle andere stukken, meesterlijk uitgevoerd werd. 's Avonds werd in de Concertzaal de uitvoering verder voortgezet. Het pro gramma bevatte belangwekkende num mers, en de uitvoering was in één woord schitterend. Ze bevestigde ten volle den indruk op de matinée gekregen van den directeur en het corps. Jammer, dat in het begin de stilte veel te wenschen overliet, wat na de pauze gelukkig veel verbeterde. De Ouverture „Rny Bias" van Men delssohn, met zijn mooien inzet en uit stekend uitgevoerde crescendo's, het steeds indruk makende „Pilgerclior" en „Lied au der Abondetern" uit de „Tannbüusei" van Wagner, Coenen's Fantaisie op „Hamlet", waarin hobo, alt-saxophone, clarinet, trombone en niet te vergeten de beide hoorns gelegenheid hadden hun meesterschap op hun instrumenten te doen uitkomen, waren glanspunten van den avond. Ook de moeilijke Ouverture „Oberon", met vuur en entrain, in flink tempo gespeeld, werd warm toegejuicht. Van de ballet-muziek uit Gounod's Faust" werden enkele nummers weg gelaten. Het was ook een zware avond voor directeur en muzikantenmaar met de meeste voldoening kunnen zij op dit concert terugzien. Als toegift werd de meeslepende „Marche des- GladiateurB" gespeeld, en het publiek rustte niet of het „Wilhelmus" moeBt een waardig slot aan dit prachtig concert geven. Nogmaals hulde aauden voortreffelijken directeur P. H. Kwakernaat en zijn uit stekend corps! En ook een woord van lof aan het wakker Bestuur van „Nut en Genoegen", dat ondanks de ongunstige tijdsomstandighedenhet traditioneele zomerfeest aan onze bevolking niet heeft willen onthouden. Dat dit feest niet geheel aan zijn karakter beantwoord heeft, lag voorwaarjniet aan hem, want evenmin als de Spaansclie koning Philips II, kan het de elementen bestrijden. Vermelden wy nog, dat met een ge animeerd bal onder de voortreffelijke leiding van den heer Theewis het heerlijk concert besloten werd. Bij het lossen vau aalbessen voor den heer v. d. Ende, alhier geraakten hedenmorgen aan de Nieuwehaven twee werklieden te water. Door spoedig toe geschoten hulp werden beiden op het droge gebracht. Geslaagd voor het staatsexamen te Utrecht de heer Jb. Kiddor Nz. van Bergen-op-Zoom. De heer D. L. Oaljouw is met ingang van 22 Juli benoemd tot tijdelijk opzichter bij het maken van een spoorweg haven te Nieuw-Amsterdam (Dr.) VootbalvoreoDlglng „Mobllia". Donderdagavond 20 Juli 1.1. hield do voetbal vereen iging „Mobilia" een verga dering, Ier verkiezing van een nieuw bestuur. I)e bestuursformalie is nu als vojgl. dc heer luitenant G. du Ry van Reek Holle, voorzitter; dc heer P. Gerritsen, secretaris; de heer A. de lieer, penning meester; de heer P. J. Koster, commis saris, levens aanvoerder van hel elftal, terwijl als waarnemend bestuurslid en 2e commissaris respectievelijk dc heeren kW'. Herfst en H. Huk werden gekozen. ÓUWERKERK, 21 Juli. Terwijl de molenaarsknecht M. v, d. H. alhier bezig was op tien Molenberg een zeil le her stellen, liep hij te ver achteruit en kwam onder het bereik van één der wieken, die hem een slag legen den bovenarm en den rug gaf, waardoor de inan enkele meters weggeslingerd werd. De over haast ontboden geneesheer, dr. Schutter, constateerde, dat de arm gebroken was, en achtte opneming in het ziekenhuis te Noordgouwe noodzakelijk. BRtJINlSSE. De werkverschaffing vanwege de gemeente met steun van het Nat. Steuncomité ondernomen, heeft de aanzienlijke som van ongeveer f 8250 gekost Van die som kwam ten laste der gemeente f 5250, terwijl hel Steun comité f 3000 bijdroeg. Aan arbeids- loonen werd van die sommen f 3830,93 uitgekeerd; de zandschippers I' 1396,55. De buizen' eischten ongeveer I' 1000, ter wijl de uilkeering in geld aan lien, die het noodig hadden, 1* 269 heeft bedragen. De opzichters ontvingen I' 173,17, terwijl 't overige aan verschillende leverantie» door metselaars, smeden, timmerlieden, vracht enz. werd besteed. STAVENISSE. Ter bevoegder plaatse werd gisterenavond alhier aanvrage ge daan door 155 personen, om in de vol gende week 1579 pond regeeringsspek te ontvangen. Deze week werd aan circa 100 personen 1000 pond spek uitgereikt. Hel buïtenlandsch spek wordt geleverd legen 30 cent en het inlandsch legen 421/2 cent het pond. Onder deze prijzen zijn alle onkosten, nis in wegen, trans port enz., inbegrepen. Tengevolge van de besmettelijke vlekziekte onder de varkens zijn alhier, thans 52 dieren gestorven. De verkiezing voor een lid van den gemeenteraad (vacature A. J. Verstraale) is bepaald op Woensdag 4 Augustus a.s. VLISSÏNGEN. Alhier is bericht ont vangen, dat er alle reden is om le vree zen, dat het stoomschip „Albergen", be- hoorende aan de Furness scheepvaart en scheepsbouw agentuur te Rotterdam, geladen met steenkolen, op reis van Newport naar Trinidad, met man en muis is vergaan, daar sinds 2 April niets meer van het schip, is vernomen. HOEK (Z.) Woensdagmorgen, zes uur, is 'Wegens motordefect onder deze ge meente een Engelsche. tweedekker ge land, met twee officieren bemand. Overeenkomstig het den vliegers ge geven algemeen bevel, staken zij on middellijk hel vliegtuig iii brand. Dc vliegers werden geïnterneerd. KERKNIEUWS. Ned. Her.v. Kerk. Ds Gouverneur heeft Zondag in de Kloosterkerk te 's-Gravenhage gepredikt en had onder zijn gehoor H. M. de Koningin. SIRJANSLANI). De Zendingscollede heeft alhier opgebracht de som van f li.21 Ben Insinuatie. De Parjjsche correspondent van het Hbld. seint: In de Echo de Paris wijst Herbette, na de moeilijkheden, verbonden aan de positie van Nederland, erkend te hebben, de Hollanders op het Duitsche gevaar bjj het toenemen der voorraden levens middelen, opgeslagen in Nederland en vooral van het goud, dat Duitschland moet betalen voor den aankoop der levensmiddelen en dat zich ophoopt in de Nederlandsche brandkasten, een steeds verljjdeljjker lokaas vormend. Voor de Duitschers zou een invasie in Nederland niet meer een zuiver strate gische handeling zyn, maar een middel om hun goud terug te nemen en zich meester te maken van de Nederlandsche voorraden. De minister van oorlog heeft een wetsontwerp ingediend tot legerver- sterking, maar Herbette twijfelt sterk of dit voldoende zal zyn om de Duitschers te beletten de onderstelde plannen uit te voeren en besluit: Minister Bosboom twijfelt waarschynlyk ook, want men schrijft hem thans de bedoeling toe, zich aan zyn ontwerp vast te klampen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1