^ierikzeesche Jjieuwsbode, o y pTbw ij s. SLUIS. Hier werd sedert 3 dagen regeeringsbrood verstrekt. De bakkers moesten volgens de door den Minister van Landbouw vastgestelde verordening, 140 brooden nit 100 K.G. meel bakken. 15 deier werd echter de verordening in zooverre gewijzigd, dat in plaats van 140 brooden, de bakkers 150 brooden uit 100 K.G. meel moesten bakken. De bakkers deelden evenwel aan den burgemeester mede, dat zij om meer winst te maken reeds geprobeerd hadden meer dan 140 brooden uit 100 K.G. meel te bakken, doch dat zij (daar het gewicht van het brood ook onder controle staat), hoogBtens 143 144 brooden uit 100 K.G. meel konden bakken. Zij deelden verder mede, dat in groote steden, waar met machines gewerkt wordt, en waar geen meel en deeg aan bljjft kleven, wel 150 brooden konden gebakken worden, maar dat hier, waar handenarbeid verricht wordt, te veel verloren ging door het blijven kleven van meel aan handen, armen en trog, en dat bovendien bijna geen bakker zooveel (regeeringe)klanten had, dat 100 K.G. in eens verbakken kon worden, zoodat bij het uit den zak scheppen ook telkens wat meel verloren ging. De burgemeester kon evenwel niet toestaan 143 brooden te bakken en zoodoende staakten de bakkers de verdere levering van regeeringsbrood. De burgemeester beeft thans aan den Minister van Landbouw machtiging ge vraagd voorloopig te mogen toestaan 143 brooden te laten bakken, om het publiek in de gelegenheid te stellen regeeringsbrood te krijgen. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. KERKWERVE, 20 Juli. Ten overstaan van notaris Korteweg, werden heden alhier voor mej. de wed. en Erven van den heer Ant. v. d. Wekken publiek verkocht Tarwe voor f 100 k f 179haver voor f 74 k f140; chevalier-gerst voor f121 k f 150erwten voor f 53 k i 193. Alles per Schouwsch gemet. ON DER WIJ S. Benoemd tot onderwijzer aan de open bare school voor U. L. O. te Buren (Gelderland), de heer J. P. Waale te Nieuwerkerk. Landbouw en Veeteelt. Duizenden Hectoliters Eigenheimer- aardappelen, een vroege wintervarieteit, gaan nu reeds uit onze provincies en natuurlijk ook uit andere streken van ons land (de Betuwe vooral) onder de vlag van vroege aardappelen over de grenzen, naar Duitscbland. Of dit niet tegen de bedoeling van den Minister, die uitvoer van vroege aardappelen toestond, en of onze eigene wintervoorraad hier door niet te zeer verminderd wordt Daaraan wordt niet gedacht: de hooge prijs (f 4 per H.L.) wordt alleen in het oog gehouden. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Zierik- zee door ds. G. W. Melchers te Almelo. Uitslag Eindexamens H. B. S. in Zeeland: Geslaagd 21 Juli. Van de R. H. B. S. te Middelburg: P. J. de Broekert, L. A. Van Houte, J. J. de Wolf, P. K. Krijger en B. Wethmar. Van de R. H. B. S. te Goes: H. P. Adam, W. E. A. HofmaD, J. H. Noteboom en L. de Groot en J. La Gro, extraneus. De aanranding In den trein. Een koopman uit Rotterdam, die Ic Amsterdam is gearresteerd wegens aan randing van een 24-jarig meisje in den trein tusschen Leiden en Haarlem, is op vrije voeten gesteld, omdat ge bleken zou zijn, dat de juffrouw zelf niét geheel en al onschuldig aan de zaak was. Naar aanleiding van deze laatste be wering, ontving men bezoek van de aan gerande dame, mej. H., te Amsterdam woonachtig, die een omstandig ver haal deed van hetgeen haar, reizende van Den Haag naar Haarlem, over komen was. De conducteur had haar een plaats aangewezen in een coupé 3e klasse niet rooken, waar zij aanvanke lijk de cenige passagier was. Voorbij Leiden was een man uit de coupé er naast in haar coupé komen overzitten, die onmiddellijk begon met haar lastig te vallen, haar aanrandde en toen zij zich verweerde, handtastelijk tc werk ging en haar zelfs de kleeren van het lijf scheurde. ïn de worsteling geraakte het meisje zeer ontdaan en liep zelfs kneuzingen en schrammen op. Zij slaag de er in tot Haarlem zich legen den De handelaar die zijn belang begrijpt adverteert geregeld in de die in alle lagen der bevolking graag wordt gelezen, een groote oplaag heeft en daarom voor goede en doelmatige publiciteit van onovertroffen waarde is. aanrander te verweren. Zoodra de trein stilstond en de portieren geopend wer den, snelde het slachtoffer het perron op en gaf de zaak aan. Maar inmiddels was de trein weder in beweging en kon de dader, nadat het meisje in de wacht kamer aan Haarlcmsche rechercheurs het gebeurde had medegedeeld, eerst te Amsterdam gearresteerd worden, wat ge schiedde op aanwijzing van de belee- digde, die met de politie i-h den volgenden trein naar Amsterdam was gespoord. Voor het meisje, die op een betrekking uit was, was haar lieele dag en haar betrekking verloren. Zij kwam's avonds zeer ontdaan en ontsteld in het ouder lijk huis terug. Zoo is het verhaal van mej. H., dat, naar zij verzekert, geheel in overeen stemming is met het door haar aan <Jfe Haarlcmsche politic gerapporteerde. Op welke gronden de aanrander weer op vrije voeten is gesteld is onbekend. De Engelsche verliezen aan de Dardanelles Minister Asquith heeft in 't Lagerhuis meegedeeld, dat het totale aantal der Engelsche verliezen aan de Dardancllen door de troepen van leger en vloot ge leden, bedraagt: 8084 officieren en man schappen gedood, 26.814 gewond, 7536 vermist. Een zacht echtgenoot? Onlangs heeft zich op 'n onderneming in den omtrek van Medan, volgens de Sum. Post een geval van typisch Oos- tersche wreedheid voorgedaan. Een Javaansche contractant n.l. kwam des middags thuis om zijn maal ie nutti gen en bevond, dat zijn vrouw 'n Javaan sche, in gebreke was gebleven, zijn potje te koken. De Javaan meende blijkbaar deze nalatigheid te moeien toeschrijven aan huwelijks-ontrouw. Na een "klein twistgesprek haalde de Javaan een goc- niezak, dien hij bij de hand had, te voorschijn, sneed dien in reepen en bond hiermede zijn vrouw vast aan een paal. Daarna haalde de Javaan een stuk ijzer voor den dag, maakte dit voor de oogen van de vrouw roodgloeiend, trok zijn vrouw de sarong van hel lichaam en ijs niet, lezer! haalde het gloeiende stuk ijzer driemaal over ver schillende deelen van het lichaam. De vrouw brulde hjet natuurlijk uit van de pijn. Buren bevrijdden haar. van den paal. De dader werd gearresteerd. Hij is in volle confessie. Als reden voor zijn daad geeft hij op het feit, dat zijn vrouw in gebreke bleef voor zijn eten te zorgen. De wreedheid echter staat tot 't verzuim in geen verhouding, waarom moet wor den aangenomen, dat de Javaan zijn vrouw van huwelijksontrouw verdacht. Dc Javaan zal zich voor den Landraad te verantwoorden hebben. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag. Langer Indlenathonden Tan dienst- plicht! yen. De heer Ter Laan dringt er op aan, de landweerplichligen, die eigenlijk naar den landstorm moesten overgaan, te doen deelen in de voordeelen, die de land storm heeft. Hij uit nog eenige wen- sclicn 'ton aanzien van de verloven, vooral aan onderwijzers, in het "belang van het onderwijs, en zegt, dat op stem mingsdagen vaak oefeningen van grooton omvang werden gehouden, zoodat geheele afdeelingen niet aan de stemming kon den deelnemen. Hij vraagt billijke be handeling van mobilisatieclubs en komt op legen dc nog steeds voorkomende vervolging van gemobiliseerden wegens belastingschuld. Doet dc regeering geen stellige uitspraak, dan zal spr. 'n motie ter zake indienen. Ook komt hij op tegen hel inhouden van verlof als straf, wat wel verbeterd, is, na 's ministers rede van enkele maanden geleden, maar nog steeds voorkomt. Spr. komt er voorts tegen op, dat deserteurs van de lichting 1907, die zicli op grond van amnestie voor den dienst aanmelden, niet met verlof werden gezonden, evenals de ove rige manschappen der lichting. Het vertrouwen, dat deze mannen in de regeering stelden, heeft zij misbruikt (de voorzitter roept spr. lot de orde). Spr. zal geen motie indienen, vertrou wend, dat de minister van zijn beslis sing zal terugkomen, hij vraagt garni zoenen der landweerplichligen zoo dicht mogelijk bij hun woonplaats te kiezen. Er zijn bataljons, die al gedurende dé geheele mobilisatie aan dc grenzen liggen in Noord-Brabant en Limburg. De heer De Jong is het inzake de verloven eens met de klachten van den heer Ter Laan en bepleit de instelling van een speciaal bureau daarvoor aan het departement met eenige deskundige ambtenaren. Hij vraagt of het overleg in zake de verloven tusschen departe ment en arbeidsinspectie niet spaak is geloopen. Spr. deelt in den wensch van den heer Ter Laan lot verplaatsing der landweerbataljons van de grenzen naar de omgeving der woonplaals van de landweerplichtigen, daardoor zou aan een reden lot ontevredenheid van hon derden een einde gemaakt worden. Hij meent voorts, dat één der oorzaken van ontevredenheid is de veranderde ver houding tusschen. meerderen en minde ren £inds het begin der mobilisatie, toen het besef van het gevaar de meerderen meer kameraadschappelijk tegenover de minderen deed optreden en „das Mili- tar" zich niet zoo deed gelden. Ook spr. klaagt over tc weinig verlof voor de uitoefening van het kiesrecht en over hel feit, dat de autoriteiten de goedbe doelde circulaires van den minister niet lot hun recht doen komen. Tegenover 's ministers klacht, dat de Kamer, zich tol tolk maakt van allerlei grieven en grietjes zegt spr., dat verscheidene rege lingen minder goed zouden zijn geweest zonder de tusschenkomst der Kamer. De heer Marchant schrijft 's ministers klacht over het. uiten van allerlei grie ven en gricfjcs in deze Kamer toe aan dc zucht der militaire autoriteiten, om de oorzaak van den minder goeden geest in hel leger op anderen te schuiven. Die oorzaken liggen bij het legerbestuur zelf en dus is het verwijt der regeering ongepast. Spr. gaat het gebeurde te Apeldoorn na. Twee kardinale fouten maakte het legerbestuur, dat niet deed wal rede lijkerwijze mocht verwacht worden. Hij noemt het in kampen legeren van ingekwartierdenwaarbij die kampen niet zoo werden ingericht, dat geen ern stige reden tol klacht kon ontslaan. Drinkwatervoorziening, verlichting, kan tine lieten te wenschen over: in Apel doorn zijn officieren met stecnen ge gooid, is de invrijheidsstelling van arrestanten geëischt, maar van krachtig repressieve maatregelen is niets gemerkt. Niet dc minister kwam een onderzoek instellen, alleen 'n divisiecommandant, die niet verder ging dan bureau 1, en een brigade-commandant. Eerst I1/2 week daarna werd een on derzoek vanwege den minister ingesteld. De minister van oorlog vraagt 'l woord naar aanleiding van de opmerkingen van den heer Marchant over het verspreid zijn van ons leger, zoo, dat concentratie veel moeilijker zal zijn, dan in het be gin der mobilisatie, en verklaart, dat bespreking van dit onderwerp in hjri openbaar niet in 'stands belang is te achten. De voorzitter verzoekt den heer Mar chant zich van bespreking van dit on derwerp te onthouden. Dc heer Marchant zegt, dit niet te kunnen beloven. Dc voorzitter ziet in de verklaring van den minister aanleiding '11 dringend beroep op den heer Marchant te doen, hel onderwerp niet verder te bespreken, over het incident. De heer Schaper vraagt het woord De voorzitter: het woord is aan den heer Marchant, die daarop zegt, dal dc leiding van het veldleger blijkbaar in handen is van mcnschen, die tegen hun taak niet zijn opgewassen. De heer Lobman dient een door elf leden onderteekend voorstel in, om, ge hoord de critiek op hot beleid van den minister, in comité generaal over tc gaan. Ingevolge het reglement van orde wordt hiertoe overgegaan. Na een half uur wordt de openbare vergadering heropend. Minister Bosboom verklaart, niet te kunnen beloven, personen iu publieken dienst verlof te zullen vcrleencn, wat aanleiding zou geven tol ongelijkheid van behandeling. Op verlofskwesties kan spreker nu niet ingaan; hij wijst er met nadruk nog eens op, dat adviezen in zake verloven dikwijls bleken geen ver trouwen te verdienen. Uiterst moeilijk is het, alle afzonderlijke klachten te beoordcelen. Spreker ontleent aan de aangevraagde verloven voor hooibouw en kersenpluk voorbeelden, 0111 tc betoogen. dat vaak lichtvaardig onnoodig vérlof wordt ge vraagd. Hij kan niet verklaren, dal ter zake van belastingschuld geen vervol gingen zullen worden ingesteld. Spreker neemt in zake onder amnestie vallende deserteurs slechts het wette lijke standpunt in. Zijn er gevallen, waarin strenge toepassing der wet voor de betrokkenen zeer liard zal zijn, dan zal spr. hierin tegemoet kamen. Over wogen wordt landwéerbataljons in de zuidelijke provinciën te verwisselen met landweer-bataljons meer in 't centrum, maar eenige toezegging kan de minister niet doen. Spreker speet het. dat Ue. bevindingen "van den heer Marchant, als lid der leger-commissie, in zake de relletjes té Apeldoorn, niet via die commissie tot zijn kennis zijn gebracht; hij betreurt dal verschillende grieven hier in de Ka mer worden gebracht, waardoor de min der goede elementen worden aange moedigd. Spr. zou hel toejuichen, als klachten en grieven te zijner kennis werden ge bracht van dc legercommissic of door de Kamerleden particulier. Hij zal ze alle doen onderzoeken, maar hij komt op tegen het verwijt, dat hij al die dingen niet zelf naloopt; dan verwijt men een minister, die nu al een jaar op zijn zenuwkracht moet werken!Spr. zou dan voor zijn eigenlijke taak geen tijd overhouden. Verschillende sprekers repliceeren. De lieer Ter Laan dient een motie in om deserteurs van de lichting 1907 en van vroegere lichtingen, .vallende onder de Amnestiewet, onmiddellijk met klein verlof te doen zenden, welke motie tegelijk met het wetsontwerp wordt be handeld. De heer Mendels bespreekt nog bet opleggen van straffen voor lichte ver grijpen, als niet geschoren ter inspectie verschijnen. Ook deze spreker klaagl over inhou ding van verlof als straf, trots de ver klaring van den minister, dat dit niet meer zou gebeuren. Minister Bosboom dupliceert, onthou ding van verlof als straf is ongeoorloofd, maar verlof is een gunst, die men zich waardig moet maken. Aapneming van de motie-Ter Laan in zake de onder amnestie vallende deserteurs moet spr. ontraden. "De heer Ter Laan handhaaft zijn motie en beroept zich óp den minister van justitie, wien spr. vraagt of uit zijn woorden ter toelichting van de amnesticdienst niet bleek, dal sprekers opvatting juist is. De minister van justitie betoogt, dat uit de hier bedoelde woorden «meen blijkt, dat de betrokkenen geen straf zullen ondergaan. De heer Ter Laan zegt, dat er in dc toelichting gezegd wordt, dat deserteurs geen „moeilijkheden" meer zullen heb ben, dat is iets anders dan straf. Het wetsontwerp werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De motie-Ter Laan wordt met 32 tegen 22 stemmen verworpen. De vergadering wordt verdaagd tol morgenochtend elf uur. Padvinders naar Haamstede. Hedenmorgen vertrok van Zierikzee de afdeeling der Padvinders naar de duinen van Haamstede tot het houden van oefeningen. Tot a.s. Zaterdag denken ze daar te kampeeren. Humor voor de polltlerol. Het Pad. Hand. schrijft. Ongeveer tien dagen geleden stonden voor den landraad te Padang twee Maleische boeven terecht, dader en medeplichtige. Toen het vonnis uitgesproken was, waarby beiden tot ééa jaar werden veroordeeld, stonden zij op, maar in het zelfde oogenblik bracht de dader den medeplichtige zulk een slag in het gelaat toe, dat de neus vau den diefjes maat opeens een geheel andere con structie vertoonde, terwijl het bloed er uit droop. Het bleek, dat de dader woedend was op zijn medeplichtige, omdat deze te veel tegen hem getuigd had en met het feit, dat deze een even hooge straf gekregen had, hield hy geen rekening, Groote consternatie in de rechtszaal, maar ofschoon de voorzitter van den landraad veel neigiDg toonde om boef nummer één nog een jaar er bij te geven, kon hij dat niet, omdat het hier een klapzaak betrof, die voor den politierechter moest worden gebracht. Dus had het recht z'n gewoon verloop en moest boef nummer een zich gisteren voor de rol verantwoorden. „Waarom heb je dat gedaan?" vroeg de politierechter. „Kyk meneer, dat zal ik u vertellen. Ik droomde dat ik mijn medebeklaagde een oog had uitgeslagen en tosn ik hem dat verteldeantwoordde h\j dat een droom een goddelyke uitspraak was en ik gerust een zijner oogen voor goed mocht dicht slaan. Toen de zitting vau den landraad was afgeloopen, kwam die droom my weer in de Jgedachten en ik draalde niet om dien werkelijkheid te maken. Overigena heb ik mijn medebeklaagde erg lief, al spyt het mij van wege myn droom, dat de slag op z'n neus en niet op z'n oog terecht kwam". Toen de man uitgesproken had, richtte de djaksa zich tot den politierechter „Meneer, u hebt toch ook iets gedroomd, niet waar?" PolitierechterJa, zeker, ik droomde, dat ik dezen boef met één maand ge straft had en nu maak ik van dien droom werkelijkheid". Dj&ksa: „Ik had ook gedroomd dat myn eisch één maand zou zijn en dus zijn uitspraak en eisch niet in strijd met elke 5 r". Een maand beteekende voor den boef al heel weinig, maar voor hem was de grootste straf, dat hij door de talrijke inlanders, die de zitting bijwoonden, op voor een inlander hartverscheurende wyze in het ootje werd genomen. De menschen lachten hem dermate uit, dat de man zich zichtbaar schaamde. Dat de weinige Europeanen, die het geval bijwoonden, zich eveneens niet weinig amuseerden, behoeft geen betoog. Aan den kogel ontsnapt Eenigen tyd geleden werd aan het front in Frankrijk een Engelach soldaat ter dood veroordeeld. Dus moest ziin vergrijp wel zwaar zyn geweest. De bewuste soldaat had des nachts geslapen op zyn wachtpost, vlak tegenover den vyand, die derhalve zyn kameraden had kunnen overvallen. Hy werd tot den kogel veroordeeld. la deu vroegen morgen zou hij worden gefusileerd, doch des nachts verdween hy op geheimzinnige wyze. Hy was n.l. op den vijand los gegaan, zonder dat zyn kameraden er in de duisternis iets van hadden gemerkt. Het schynt, dat hy naar een andere afdeeling was ge slopen, die met den vyand slaags was geraakt. De Tommy daoht: „Ik handelde verkeerd en zal er met den kogel voor moeten boeten, maar als ik dan toch moet sterven, dan liefst in den stryd met den vyand van myn land". Doch ook de vyand doodde hem niet. Den volgenden morgen, toen hy den kogel had moeten ontvangeD, meldde hy zich by een veldhospitaal aan, hy was zwaargewond, en deed geen enkele poging om zyn identiteit te verbergen. Zyn bataljonsnummer zat op zyn uniform. Met vele andere gewonden werd hy in het lazaret geholpen en na die eerste verzorging werd ook hy naar Engeland gezonden. Hier vertoefde hy een poosje in een hospitaal, werd goed onthaald en, geheel hersteld keerde hy naar het front terug, zoo gemoedelijk, alsof geen doodvonnis over hem was geveld. Toen de sergeant-majoor van zyn compagnie hem aan het front terugzag, stond hy sprakeloos van verbazing over de koelbloedigheid van den soldaat, die de voltrekking van het vonnis niet scheen te vreezen. Tommy stond in de houding voor zyn meerdere, die hem bewonderen moest, en zyn vonnis werd natuurlyk vernietigd. VrouwelQke brieven bestellers. Ia de buitenwijken van Londen is men begonnen, by wyze van proef, vrouwen voor den post-besteldieust te gebruiken. De resultaten zyn zóó bevredigend, dat de uitbreiding van het systeem tot andere wyken te verwachten is. De diefstalen van twee Belgen. Uit Antwerpen waren naar Amsterdam twee Belgen gekomen met hun meisjes. Te Amsterdam aangekomen namen zy tusschen 17 April en 30 April het volgende weg: Een baal heerenkleeding op het Damrak, een doos raantelcostuums en damesmantels te Haarlem, een baal met gryzen en zwart-witten stof op de Heerengracht, een doos met zestien heerencostuums op het Stationseiland, I een dooi met vyftien dames-costuums op de Heerengracht, een pak met 1750 sigaren, merk „Treub", twee doozen 1 met dertig paar damesschoenen op de Jodenbreestraat. Bjj een opkooper verkochten zy deze voorwerpen, die in gróoten getale in rose en kartonnen doozen in de rechts zaal aanwezig waren. De beide Belgen 20 en 36 jau oud leefden van het geld, dat de 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 2