ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Woensdag 21 Juli 1915. Vaart in de Wielingen. BEKENDMAKING. DRANKWET. Oorlogsoverzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z lerikzeesche Courant). ABONNEMENT. Prjjs per drie maandenf 1,30. Franco per po»t- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Aiaonderljjke nummer»- 0,06. Venchjjnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. 7lsto JAARGANG, Na. 9725 Dirgcteun A. J. DE LOOZE Jr. Uitgawsr.Hoofil redacteur i A. FRAN HEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Blke regel meer- 0,10. Reclames per regel - 0,15. B\j contract belangrijke korting. Inzending op den dag ran uitgave vóór 1.30 ure. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gezien het schrjjven van den Territorialen Bevelhebber in Zeeland van 19 Juli j.l., T.no. 2658 Brengt ter kennis van belanghebbenden: dat door dien Bevelhebber is vastgesteld de navolgende Politieverordening: De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., ter standplaats Middelburg; Gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad no. 435) en van 8 September 1914 (Staatsblad no. 448), en van 11 Februari 1915 (Staatsblad no. 81), waarbij de gemeenten in de Provincie Zeeland zyn verklaard ,«in Staat van Beleg": Gelet op artikel 22 van de wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128); Stelt bjj deze de navolgende nieuwe verordening van Politie vast en besluit te bepalen. Artikel 1. Alle vaart in de Wielingen is verboden bewesten de ljjn, die de rood en zwart horizontaal gestreepte ton van de Sardjjngeul verbindt met het hooge licht van Nieuwesluis, en bezuiden de Walvischstaart, tenzij het vaartaig voorzien is van een loods. Aldus moeten de vaartuigen, die NIET van een loods voorzien zjjn, de route van- en naar de reede van Vlissingen nemen door de Sard jjn geul. Artikel 2. De schipper van elk vaartuig dat zich in het tot Nederland behoorende gedeelte van de Wielingen, de Deurloo of het Oostgat, of op het tot Nederland behoorend gebied der Wester- Schelde bevindt, is verplicht op bevel van, of' namens den Commandant van eenig Nederlandsch oorlogsschip, of van den zich aan.boord van een vaartaig met burgerbemanning bevindend Nederlandsch Zeeofficier onmiddellijk ten anker te komen en daarna de door dien Commandant of Zeeofficier te geven orders en aanwijzingen op te volgen. Artikel 3. Eerstgenoemd bevel zal kunnen worden gegeven door aanroepen, dan wel door middel van een los schot, al dan niet gevolgd door een scherp schot, neerkomende in de uabyheid van het vaartuig (de vaartuigen) waarop het bevel betrekking heeft. Artikel 4. Bjj niet onmiddellijk opvolgen van het bedoelde bevel, van de orders, of aanwijzingen zal geweld gebruikt worden. Artikel 5. Overtredingen van deze verordening wordt, ingevolge Artikel 43 der Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128), gestraft met hechtenis van ten hoogste eene maand, of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Door bovengenoemde verordening vervalt de verordening van den 27 Februari 1915. Uitgegeven te Middelburg, den 19 Juli 1915. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., B R O C X. Zierikzee, den 20 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken*bekend, dat bjj hen een ver zoekschrift is ingekomen van 8JOERD DE VRIES, wonende in deze gemeente, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, krachtens artikel 1, 2e lid der Drankwet, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het bovenlokaal, benevens in het benedenlokaal (tuinkamer) van het perceel staande op de Appelmarkt, wyk B No. 2, welke localiteiten eene oppervlakte hebben van 155 M". en 35 M\, en zulks onder overlegging van schrif telijke verklaringen van F. C. VAN METEREN en A. P. L. J. PAULUSSEN, waarby deze van de te hunnen name verleende vergunningen, respectievelijk van het perceel wjjk B No. 2 en van dat wyk A No. 1195 alhier, afstand doen. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van die vergunning schriftelijk bezwaren by Burgemeester en Wethouders inbrengen. Zierikzee, 21 Juli 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De belangwekkendste krijgsgcbeurtc- nissen vallen in den laatstcu tijd voor op. het Oostelijk gevechtsterrein, waar de Duitschers en Oostenrijkers de Rus sische legers krachtig hebben aange vallen, en na bloedige en hardnekkige gevechten schier op alle punten lot den terugtocht genoodzaakt hebben. Zoo zijn in hel Noorden de Russen tot over de rivier, den Naref, teruggetrokken. Meer Zuidelijk werden zij gedwongen in dc richting der rivier den Boeg te wijken. Zelfs zijn reeds dc Oostenrijkers bij Po- kal den Boeg overgetrokken. Van het Noorden en uil het Zuiden dringen de Jegers der centralen voortdurend op lot vernietiging der. Russische legermacht, die, om een omsingeling te ontloopen, voortdurend achteruit wijkt. Dc bedoe ling schijnt te wezen Warschau, de hoofdstad van Russisch Polen, le om singelen. De Russen hebben zelfs Kras- notof, waar het icgcr van den Oosten- rij kschcn aartshertog Jozeph Ferdinand tijdelijk lot staan werd gebracht, ont ruimd. De Oostenrijkers hebben zich natuurlijk gehaast hel te bezeilen. Dit moet van de Russen gezegd wórden, dat zij hardnqkkig en. flapper .strijden. Op 'I Westelijk oorlogslerrein hebben dc Duilschers de voordeden, die zij kortgeleden behaald hebben, weer moe ien prijsgeven. Overigens valt weinig nieuws van dit front mede ic deeïen. liét is een nemen en hernémen van loopgraven. Op het Zuidelijk oorlogster rein zijn al dc aanvallen der Italianen aan do Isonzo door de Öostcnrijksche troepen afgeslagen. Aan de Dardanellen heerscht stilte. SPANJE. Het personeel der Spaansche koop vaardijvloot, dat een algeraeene staking heeft afgekondigd, heeft besloten deze tot 28 dezer uit te stellen. De regeering tracht het geschil bjj te leggen. NEDERLAND. WINSUM (Gr.) Tuescheu Mensingeweer en deze gemeente is de soldaat J. de G., alhier, die, van de fiets gevallen, tusschen de rails lag, door de Winsumer paardentram overreden. Het eene been werd afgereden, het andere zwaar be schadigd. De G. is in het acad. zieken huis te Groningen opgenomen. BEESD (Geld.) In den nacht van Zaterdag op Zondag, waarschijnlijk ten gevolge van het warmloopen van den motor, is het poldergemaal van den Buitenpolder Beesd tot den grond toe afgebrand. Terwijl de machinist de machine stopzette, rukte de wind de buitendeur van het gebouw open, waar door een vlam in de tonnen met smeer olie sloeg en het gebouw onmiddellijk in lichte laaie zette, Met behulp van den polderschutter, gelukte het den machinist, door een klein raampje stuk te slaan, zich naar buiten te werken. De machinerieën zijn totaal vernield. Gebouw en inboedel waren voor f 18.000 verzekerd. Daar het water reeds vrij hoog in den polder staat en de landerijen dreigen onder te loopen, worden door het polderbestuur maatregelen beraamd om het geheel onderloopen te voorkomen. AMSTERDAM, 't Propaganda-comité van de vereeuiging Volksweerbaarheid alhier, heeft Maandagavond in de groote zaal van het Concertgebouw een open bare vergadering belegd, ter aanbeveling van het ontwerp-uitbreiding van den landstorm. Tegen acht uur was de zaal reeds zeer goed bezet, doch naar uit de stem ming onder het publiek viel op te maken, bestond het voor een deel uit anti militaristen, hoofdzakelijk vrije socialis ten, althans er werden luidkeels socialis tische liederen gezongen. Als sprekers waren aangekondigd de heeren kapitein W. E. van Dam van Lgselt, dr. Fred, van Eeden, prof. mr. D. P. D. Fabius, prof. mr. J. A. van Hamel, G. Pol vliet en mr. H. Verkou teren. Aan de muur waren propagandaplaten opgehangen met opschriften als: Wy willen geen oorlog, maar wy willen in staat zyn ons goed recht, onze vrijheid en ons grondgebied tot het uiterste te verdedigen. De voorzitter, de heer A. E. Dudok van Heel, kapitein by den landstorm, opende de vergadering, maar nauwelyks had hy een woord gezegd, of uit de vergadering begonnen er enkelen te fluiten. De voorzitter: Als er geen stilte is, gaan de rustverstoorders de zaal uit. (Donderend applaus. Een inspecteur van politie zet iemand de zaal uit). Er wordt uit de zaal geroepenWy willen debat. Er was namelyk aangekondigd, dat er geen debat zou zijn. Dr. Frederik van Eeden trachtte te spreken, Geroep: Schaam je. Dr. Van Eeden: Ik had alleen willen zeggen, dat ik slechts bereid ben te spreken, als er debat zal zyn. Het is my juist te doen om debat, ik wil weten wat er in de gedachten van de anti- militairisten omgaat.' (Applaus van de anti-militairisten). Dr. Van Eeden: Ik wil de gedachten van hen, die ik zelf voor een groot deel tot 't socialisme heb opgevoed, kennen. Ik verklaar, dat "k dichter by het socialisme sta, dan ooit te voren. Ik zal hier niet spreken namens een party, maar alleen voor my zelf. Geroep: Er zyn zooveel sprekers, dat er geen tyd zal zijn voor debat, als ze ieder een half uur spreken De heer G. Polvliet trad nu naar voren en zeide bereid t© zijn tot gedachten- wisseling. Weer ontstond een rumoer. De voorzitter zeide daarna, dat elk der sprekers een kwartier zou spreken, daarna zou het debat zijn, ook een kwartier voor ieder, die van gedachten wilde wisselen, mits er niet te veel kwamen. Twee leiders van de anti-militaristen traden op het podium en maanden de vergadering tot stilte aan. Als deze vergadering kalm verloopt en er geen rumoer is, zal zij, in plaats van een propaganda voor legeruitbreiding, een propaganda worden voor hot anti- militarisme. De vergadering was nu inderdaad wat gekalmeerd en de lieer Polvliet begon te spreken. Hy ving aan met te zeggen, dat de voorstanders van de landstorm- uitbreiding nog steeds alleen landsverde diging willen, althans de meerderheid. Geroep: De meerderheid? Spreker wijst verder op het onbillijke, dat een deel van onze bevolking een jaar lang reeds in de forten op harde stroo- zakkon heeft geslapen en een ander gedeelte is thuis gebleven. Geroep: Demobilisatie. De heer Polvliet, u.jint hen, die niet de thans gemobiliseerden willen aflossen en mede willen strijden, als liet land wordt aangevallen lafaards. (Gefluit). Een van de leiders der vrije socia listen komt vertellen, dat hij het een beleediging voor de debaten acht, dat er herrie is. De stilte keerd terug. De heer Polvliet gaat verder, en zet uiteen, dat ons leger, dat ingeval van oorlog een vijand het hoofd kau bieden, niet grooter is dan 80.000 90.000 man. Onze soldaten zijn toffe jongens, ook de socialisten onder hen (geroepEen schan daal!) en als zij tegenover den vijand staan, zullen ze niet terugdeinzen. Dat heeft tot gevolg, dat een groot deel zal vallen en misschien zal niet meer dan 50 pet. van de manschappen overblijven. Dat is veel te weinig en daarom moet onze regeering gelegenheid worden ge boden een grooteren weermacht op de been te brengen. Geroep. Het kwartier is om, de beer Polvliet goed, ik zal eindigen. Dr. van Eeden wil spreken. Geroep: Eerst debat. Dr. van Eden zegt, dat dat niet is toegezegd; als alle sprekers hebben ge sproken, zal er debat zyn. Ik heb nog eens, zoo gaat dr. van Eeden voort, voor zoo'n vergadering gesproken, dat was in 1903. Ik meende toen, dat een stryd werd begonnen met ondeugdelijke middelen, een strijd, die niet kon worden gewonnen. Geroep: En toch hebben wij gewonnen. Uw protest, neide dr. van Eeden, is hier niet op zijn plaats. Gij moet de vergadering overbrengen naar Berlijn. (Gejuich.) Spreker vraagt den aanwezigen of zy gebeele weerloosheid willen. GeroepJa. Dr. van Eeden: Dan voorzie ik een vreeslijk bloedblad. Wilt gy weerloosheid uit lafheid. Neen. Uit beginsel dan. Ja. Maar dan moet gij ook u liever laten dooden, dan zelf dooden. Dat willen mannen als ds. Scliermerhorn en dr. van den Bergb van Eysenga. Geroep: En gij zelf. Dr. van Eeden: Dat zeg ik niet; ik zeg niet, dat ik, als men staat voor mijn kind om het to dooden, zal zeggen: Ga je gang maar. Dr. van Eeden gaat voort met te zeg gen, dat als wy weerloos zijn, dat impe rialisten zullen komen en ons onze havens en schepen zullen afnemen. GeroepWij hebben ze niet, ze vechten voor de brandkasten van de Keizers gracht. Nu goed, zegt dr. van Eeden, wilt gij dan weerloosheid, dat moet gij u ook door den militaristischen staat laten riugelooren. Wij zyn geen leeuwen, die briesend rondwaren met het doel om te vernietigenmaar wij zyn bijendie yverig werken zonder iemand leed te doen, als men hen met rust laat, maar steken als men hen aanvalt. Na dr. Van Eeden tracht kapitein Van Dam van Isselt te spreken, doch na elk woord dat hij zegt, joelt de vergadering en eindelijk heft zij de Internationale aan. De spreker ziet verder van het woord af. Er ontstaat oen relletje. Iemand wil met dr. Van Eeden van gedachten wis selen. Na eenig heen en weer gepraat wordt dit toegestaan en de heer Rijnders anarchist, vangt nu een betoog aan tegen dr. Van Eeden. Geroep van de galerijGeen anar chisten hier. Do heer Rijnders kan toch voortgaan en vertelt, dat het een schandaal is, dat een socialist als dr. Van Eeden hier het militairisme verdedigt. Hij spreekt verder van kapitalisten voor wier brandkasten de arbeiders zich moeten laten dood schieten en is boos als eindelijk zijn kwartier om is, maar niettemin daalt bij van het podium af. Vervolgens spreekt mr. Verkouteren, die het belang van landsverdediging aan toont op geschiedkundige gronden. Weer baarheid schrikt af, zegt spreker, weer loosheid lokt den vyand aan. Na dezen spreker volgt weer gefluit, doch ook, en overstemmend, applaus. Hierna betreedt prof. Fabius 't gestoelte, de vergadering tracht weer rumoer te maken, maar met zijn krachtig orgaan suggereert spreker als het ware de ver gadering en dwingt haar zijn rede aan te hooren. In het vuur van zijn betoog, slaat bij de lessenaar stuk. Spreker be toogt den plicht van ieder Nederlander, om zijn land te verdedigen op grond van art. 180 der Grondwet. Een krachtig weerbaar volk willen wij, zegt spreker, doch wij willen geen militairisme en ook geen anti-militairisme. Geroep: Jawel. Als deze spreker heeft geëindigd, dreunt weer een anti-militairistisch lied door de zaal, waarna prof. Van Hamel 't woord verkrijgt. De vergadering tracht voort durend het spreken onmogelijk te maken, maar prof. Van Hamel weet 't geschreeuw te overstemmen. De kracht, waarmee de vergadering debat heeft geëischt verheugt spreker, er blijkt uit, dat de Nederlan ders zich niet laten vertrappen, dat zij voor bun recht weten te strijdeD, al is het op wat onbeschofte manier. Spreker roept in het verdere verloop van zijn rede uitWat geeft uw internationalisme, als geen andere natie er aan meedoet? Prof. Van Hamel eindigt met te zeggen, dat de auarchisten met hun actie werken in de hand van de buitenlandsche mili- tairisten. Daar spreker nu ruim een kwar tier heeft gesproken wordt de vergadering weer rumoerig en zingt een strijdlied. Prof. Van Hamel constateert, dat de ver gadering hem de argumenten door haar rumoer uit deu mond heeft geslagen. De heer RijndersDat hebben uw vrienden mij ook gedaan. De S. D. A. P.'er, de heer Hijmans Croiset, komt in debat en zegt, dat hy het grootendeels met de meening van de oppositie in de vergadering eens is, maar dat bij niet het rumoer voor zijn rekening wil nemen, waarna hij een vurig anti-militairisti8che rede uitspreekt. Van repliek wordt afgezien en de voor zitter sluit de vergadering. Generaal Van Heutz en prof. G. A. van Hamel, die aanvankelijk ter vergade ring aanwezig waren, hadden deze tijdens het rumoer bij bet spreken van kapitein Van Dam van Isselt verlaten. De aanwezigen verlieten de zaal onder het zingen van de Internationale door enkele, doch van ,,'tls plicht dat iedere jongen", door velen. De betoogiüg was geëindigd, veel rumoer was er geweest, maar de betoogers had den niet kunnen beletten, dat alle sprekers het woord hebben gevoerd. Buiten stelden zich de vrijwillige land- stormers op en marcheerden met slaanden trom af. Talryke anti-militaristen bege leidden hen door de Paulus Potterstraat, langs het Museumplein en Leidsche Plein naar de Ijeidsche Gracht. Stoer en rustig marcheerden de laudstormers, onbewogen van het gezang der anti-militaristen en in alle orde werd de troep op de Leidsche Gracht ontbonden. De anti-militaristen bleven echter betoogen en een van de belhamels moest worden gearresteerd. SCHEVENINGEN. De vrouw, die dezer dagen in voorloopige bewaring werd gesteld, omdat zy in de echtelyke woning in de Werfstraat haar echtgenoot, terwyl deze sliep, met kokend water had overgoten, is, naar wy vernemen, weder in vryheid gesteld. Het moet gebleken zyn, dat zy tot de daad was overgegaan uit wanhoop, dat haar man ongeoorloofde betrekkingen had aangeknoopt met hare zuster, die zy in huis genomen had. De toestand werd daardoor voor de vrouw in huis zoo onhoudbaar, dat zy in een toestand van hevige overspanning het feit pleegde. ROTTERDAM. Dinsdagmorgen heeft een bootwerker een moordaanslag ge pleegd op den heer N. M. van Engers Katan, manufacturier, wonende Hille- gersberg alhier, die sedert de oprichting van het steuncomité wijk voorzitter van Katendrecht was. De reden is vermoedelijk het inhouden van een steunkaart. Hij kreeg een messteek in den rug en een in den schouder. De wonden zijn niet ge vaarlijk. De dader is aangehouden. ZIERIKZEE. Gedep. Staten hebben eervol ontslag verleend met toekenning van pensioen aan den heer A. Verdoorn alhier, als' kapitein bij den Provincialen Sloombootdicnst op de Oosterscheldc. De slafmuziek van Breda, die hel Zomerfeest van „Nut en Genoegen" zal opluisteren, zal morgen met den tram van twaalven le dezer slede aankomen, en alvorens zich naar het feestterrein le begeven, in de muziektent op T Haven plein eenige nummers ten beste geven. ST.-ANNALAND, 20 Juli. In de laatste dagen zijn er twee onderwerpen waarover menig woord gewisseld wordt, te weten 't regeeringsbrood, dat geprezen en de ziekte der varkens, waarvoor ge vreesd wordt. Dinsdagvoormiddag waren er al 27 ge storven, waaronder ook ingeënte varkens, doch 't grootste deel behoort tot de niet iDgeënte. Sommige menschen hebben er twee, één zelfs drie verloren. Beesten ter waarde van f 70, 80 en meer, tot 120 gld. toe zijn onder den grond gestopt. Niet als in vorige jaren is de inenting een afdoend voorbehoedmiddel gebleken te zijn tegen de vlekziekte. Er is twijfel geopperd aangaande de deugdelijkheid van 't gebruikte serum. Daarom zyn de bondsvarkens verleden Dinsdag opnieuw ingeënt. Van de tegenstanders der vroege in enting zijn toen ook 19 varkens, die sporen der ziekte vertoonden, met serum behandeld, 't Is te hopen, dat bet middel nog baat moge geven. Gebleken is, dat spoedige inspuiting dan de meeste waar borgen geeft voor herstel. Wel waar schijnlijk dat sommige varkens de ziekte te boven zouden gekomen zijn, indien het middel tijdiger aangewend ware. KOUDEKERKE. Aan het strand nabij deze gemeente is een flcsch aangespoeld, waarin zich een briefje bevond, geschre- schreven op een blaadje van een notitie boekje, inet den volgenden inhoud: Lusitania. „We arc torpeded, one in the front and one in the back. I take leave of my. parents and my girl, who live in Lon den, Johnstreet 57, East End. He who find this is begged to give Ibis to them. The boat sinks. Farewell for ever. J. H. Burton". Vertaling: „Wij zijn getorpedeerd; één torpedo in voorschip en één in het achterschip. Ik neem afscheid van mijn j ouders en mijn meisje, die te Londen wonen, Johnstreet 57, East End. «Wie dit briefje vindt wordt verzocht j het aan hen tc zenden. Het schip zinkt. Vaarwel voor eeuwig. J. H. Burton".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1