Gemengd Nieuws. ZIERIKZEE—ROTTERDAM ADVERTENTIEN. Derde Aankondiging. teneinde het zijn onzijdigheid te doen verlaten". Churchill geloofde, dat Nederland goed zou doen, zich op alles voorbereid te houden, maar hij bedoelde: voor 't geval dat Duitschland, gelijk een opgejaagd dier wild geworden, tot iets wanhopigs mocht overgaan. Hij noemde echter ons leger goed en dapper en onze waterlinie bewonderi ngswaardig. „In elk geval zult gij begrijpen, dat wij, die ons hebben opgeworpen als de kampioen van eén verdrukte kleine natie, zonder ons zelf onmogelijk te ma ken, geen andere kleine natie in haar onbetwistbare rechten kunnen gaan krenken. En gij begrijpt ook, dat na dezen oorlog, wanneer wij hem tot een overwinning hebben gebracht en dat zullen wij zeker!de positie der kleine staten sterker zal zijn dan ooit tevoren. De misdadiger, die zich aan het kleine België vergrepen heeft, zal daar staan, na zijn tuchtiging als een af schrikkend voorbeeld. En wat gij nu zegt, dat sommigen in Holland beducht zijn, dat op het Vredescongres, wanneer de boitttgenooten daar de lakens hebben uit te deelen, zou ter sprake komen, dat men Nederland zou voorstellen om Z. Vlaanderen af te staan tegen een stuk Duitsch grondgebied, Oost-Friesland of iets dergelijks wij zijn nog zoo ver van den vrede af; deze zaken zijn nog nauwelijks, zoo al, besproken. Maar nog- eens, het zou tegen het diepste wezen van onze zaak indruischen om een land als Nederland, slecht te behandelen of te dwingen met bedreigingen of met geweld, nu of later, en onder wat voor wendsels of omstandigheden ook". Begrafenissen. De oorlogscorrespondent van de Vor- wcirts in het westen schrijft over be grafenissen, die hij achter het front heeft gezien. Op het kerkhof te Lens, zoo vertelt hij, liggen bijna alleen Badensche sol daten begraven. Het land, een hektare groot, is door een vri j willigen hoofde- lijken omslag van het heele Badensche korps gekocht kunnen worden. Ieder •man heeft 5 pfennig betaald. Geen steen, geen stuk ho.ut is gerequireerd. Alles is voor contant geld bij de Franschen ge kocht. In de harde dagen van den slag bij Atrecht heerschlie op dit kerkhof dag en nacht drukte. Menigcn nacht werden 50 dooden afgeleverd. De dienst was uitstekend geordend. Op iedere kist is een briefje geplakt met den naam en het doodsuur van den gesneuvelde. Het dood- graverspersoneel bestaat voornamelijk uit soldaten. Elk van de gemeenschappe lijke graven wordt aangeteekend op den platten grond, naar grootte en ligging. Een opzichter met een lijst staat aan de versche graven en schrijft de namen op in de volgorde, waarin de lijken worden begraven. Op den Junidag, waarop ik het kerk hof bezocht, was het ondragelijk heet. De pasgeplante bloemen op de graven lieten hun verlepte koppen hangen. In een langen kuil stond kist naast kist. De kluiten vielen dof neer op het dunne hout. Een kist stond terzijde bij de heg. Ik ging naar de kist en las het op schrift: landweerman L. uit Murgtal in Schwarzwald, gestorven in den laatsten nacht in het hospitaal van A. Mijn ge dachten gingen naar die bekende plaats. iWaarom stond de kist hier terzijde? Ik vroeg ernaar. O, er was niets bizonders mee. De afladers hadden den doode uit een soort medegevoel in de schaduw van de heg gezet, en daar was hij vergeten. Het ging er warm toe op dit kerkhof In de dagen van den slag om de Loretto. De opzichter zond nu twee man naar de kist. Zij droegen den vergeten doode naar het nieuwe graf. Hij werd naast zijn dooden kameraad gezet, wiens kist juist nog door de aarde aankeek. Ik zal deze doodenrij nooit vergeten. Men zet namelijk de kisten hoofd aan voet en voet aan hoofd. Zoo spaart men ruimte. Verder, vertelt dezelfde correspondent nog de volgende geschiedenis. Zij had den de eerste loopgraaf verloren, maar de tweede behouden. Tusschen de eerste en tweede loopgraaf was 'n vrijwilfiger O. gesneuveld. Diens schoolkameraad kon zijn lijk tusschen de zandzakken door zien liggen. Drie dagen later dacht hij na, wat hij doen kon. Eindelijk vroeg hij den kapitein 0111 verlof en kroop naar voren. Het was na middernacht en er viel een zachte regen. De vijand lag op niet meer dan 40 pas afstand. De vrijwilliger kwam uit de loopgraaf en kroop langzaam door het gras. Als een lichtkogel opsteeg, lag hij daar zelf als een lijk. Eens moest hij een half uur in een granaatgat wachten. Onophoudelijk lichtten de valschermrequetten van den vijand. 3 Eindelijk was hij er. Hij nam van den doode weg wat deze bezeten had, stak het bij zich en toen ging hij aan het werk. Mee terugnemen kon hij het lijk niet. Hij moest het hier tusschen de loopgraven begraven. Met spade en hand groef hij een gat in de aarde. !^eds weer werd hij gestoord door liet schelle licht van de ncquetten. Duitsche en Fransche granaten ontmoetten elkaar boven zijn hoofd. Tweemaal moest hij zichzelf in het graf verschuilen. Einde lijk was het diep genoeg. Hij legde den vriend in zijn laatste rustplaats; bidden kon hij niet, maar een oogenblik zal hij heel stil. Toen wierp hij het graf weer dicht. De aarde was nat. Het duurde lang, tot een lage grafheuvel overbleef. De vrij williger stampte dezen te zamen tot er bijna niets van te zien was. Toen trok hij een graszode uit den grond en legde die op het graf. Na die daad van piëteit verricht te hebben, kroop hij naar de stelling terug, waar hij behouden aankwam. ZwQgen en omichtbanr zfyn. „Un inobilisé", die geregeld in de Matinschrijft, vertelt in zijn laatsten brief het volgende Onlangs bezocht een Minister 't front en vroeg een bataljonscommandant wal hem wel de grootste moeite kostte om van zijn menschen gedaan te krijgen. „Dat zij zwijgen en zich onzichtbaar maken", antwoordde de officier. Het onzichtbaar maken beginnen we al heel aardig te leeren, schrijft de „ino bilisé"; we kruipen op den buik en loo- pen op handen en voelen als de beesten. •We kunnen ons in aardkluiten of boom bladeren veranderen en weten ons prach tig dood te houden. AVat'n allervreemdst iets moet dat zijn voor vliegers, die over onze linies en kantonnementcn zweven. Zoolang het dag is, vertoont zich geen levend wezen op velden of wegen. De gehuchten en dorpen schijnen uitgestor ven. Een enkelen keer loopt iemand snel, vlak tegen de huizen gedrukt, voort of ziet men een eenzamen wielrijder ordonnans ijlings voorlpedelen. Maar dat is ook alles. Troepen, ruiters, trein, ar tillerie, {dies is in den grond verdwenen. Maar zoodra de zon ondergegaan is en de duisternis valt, keert alles tot het leven terug. Uit de loopgraven rijzen schimmen op, die zich uitrekken en de stijfgeworden ledematen bewegen. In de dorpen duiken uit alle hoeken en gaten geheimzinnige wezens op, die zich ver zamelen, aantreden, heen en weer loopen, op de wegen verschijnen auto's en wa gens en karren en weldra is hel een en al leven en beweging. Rijst de zon weer aan den horizon, dan verdwijnt dat alles opnieuw in den grond en schijnt alle leven weer ge storven. Het zwijgen d&t is een andere kwestie, bekent de „mobilisatie". DM te leeren is heel moeilijk. Wij zijn ge boren babbelaars, de nakomelingen van de soldaten van de revolutie van het keizerrijk, die juichend ten strijde trok ken en schertsend en boertend het vuur ingingen. „Zij" daarentegen zijn echte zwijgers. Toen zij ons land binnenvielen, brachten zij niet alleen hun talrijke draagbare zoeklichten mee en hun licht bommen, maar ook hun luistertoestellen. Met die microphoons, welke zij overal aanbrengen, hebben zij vaak de meest verrassende successen behaald. Een dubbelpost of veldwacht is ergens des nachts in bedekt terrein opgesteld. Niets zichtbaars verraadt de aanwezig heid der Franschen, geen menschelijk oog kan zij ontdekken. Toch plotse ling worden ze overvallen. Eenig ge luid heeft hen verraden: de mannen hebben zich volkomen onzichtbaar ge maakt maar zij hebben niet kunnen zwijgen. Zij hebben gepraat en hun stem is door den op enkele K.M. afstand geplaatsten microphoon opgevangen. Een kolonne begeeft zich des nachts op weg om een troep in de loopgraven af te lossen. Zij marcheert onder het geboomte of door een greppel of droge gracht. Plotseling wordt zij door een mitrailleur beschoten. Wederom heeft het geluid hen verraden: een hevel, een uitroep, hel' geklikketik van een bajonet was voor den microphoon voldoende om de komst der onziehtbaren te rappor teeren. Door een ach lid wacht doodgeschoten. Te Lam No wilde de als kok te werk gestelde Inlnndsche maréchaussee Alie- moenadie met 'n tweetal dwangarbeiders des morgens vroeg naar de keukenwacht gaan. Om daar té komen moest hij een schildwacht passeeren, die hem aanriep en het „woord" vroeg, doch hij lette daar niet op en liep door, met 't gevolg, dat de schildwacht hem een schot in de borst bezorgde, waaraan hij twee dagen later overleed. Begraven ammunitie. Dezer dagen werden eenige Russen gevangen genomen. Op een officier vond men een bizondere kaart, waarop plaatsen, waar ammunitie begraven was, waren aangegeven. Met de kaart kon men gemakkelijk de plaatsen vinden. Na eenig graven stiet men evenwel niet op het gewenschte, maar op het lyk van een in zijn mantel en tentdoek gewik- kelden Russischen soldaat. Daar het commando in plaats van ammunitie een Russengraf meende ont dekt te hebben, werd de Rus weer toegedekt en marcheerde de troep weg. Toevallig had nu de postagent Riemer in een courant gelezen, dat de Russen op verschillende manier ammunitie be graven, wanneer zij in het nauw zitten en, ten einde op een dwaalspoor te brengen, er bovenop een gesneuvelde begraven. Om zich hiérvan te overtuigen, haalde Riemer den Rus uit zijn graf en stak met een staaf in den grond. Hjj stootte op iets en ja wel, bij het verder graven kwamen 192 looden kisten met infanteriepatronen voor den dag. „Lusltanla"-Enquëte. Het resultaat van het onderzoek aan gaande het torpedeeren der „Lusitania" is bekend gemaakt. Het schip had geen wapens of troepen aan boord. Ofschoon de kapitein eenige instructies, welke hy ontvangen had met betrekking tot het besturen der „Lusitania", niet heeft op gevolgd, wordt de ondergang van 't schip uitsluitend geweten aan het torpedeeren door een Duitschen onderzeeër. Kapitein en eigenaar treft geen blaam. Alle noodige maatregelen om opvarenden te beveiligen, waren genomen. De „Lu sitania" had een algemeene lading aan boord, waaronder 5000 kisten met pa tronen, welke nauwkeurig op de ladings- lijst waren aangegeven. Aan boord van het schip bevonden zich geen andere ontplofbare stoffen, zoodat geen enkel voorschrift van de Amerikaansche regee ring is overtreden. Ultkeerlogen Invaliditeitswet. Blijkens het in de St. Ct. opgenomen overzicht van den stand der rente-aan vragen, ingevolge de artt. 369 en 370 der Invaliditeitswet per 1 Juli 1915, bedroeg het aantal ontvangen aanvragen 154.132; het totaal aantal naar aan leiding waarvan geen of nog geen rentetoekenning plaats vond 26.000; toegekend door R. v. B. 127.532in hooger beroep toegekend 1242. Totaal toegekend 128.774. Hiervan zijn overleden 1G.469, inge trokken 6, zoodat het totaal aantal loopende renten bedraagt 112.299. De strQd In het koleubedrtyf In Zuld-Wales. De toestand in het kolenbedryf in Zuid-Wales, heeft een zeer ernstige wending genomen. Ondanks de procla matie van Lloyd George, waarby de Munitiewet op dit bedryf toepasselijk werd verklaard, heeft de vergadering van de afgevaardigden der mijnwerkers, te Cardiff gehouden, met 180 tegen 113 besloten, niet in te gaan op het voorstel van het dagelyksch bestuur, dat hervatting van den arbeid aanbeval. Vervolgens werd een stemming ge houden, waarvan het resultaat was, dat 88,950 stemmen tegen en 47,450 voor hervatting uitgebracht werden. Het bestuursvoorstel werd dus met een meerderheid van 41,500 stemmen ver worpen. Een drama. Te Oosterhout heeft zich Vrijdag een vreeselijk drama afgespeeld. Een dame, daar woonachtig, was verloofd geweest met een gewezen zee-officier- Dit enga gement was echter verbroken door de dame en geruimen tijd hoorde zij niets meer van haar verloofde. Plotseling nu stond bij gisteren voor haar en na een korte woordenwisseling sneed hij haar met een scheermes gelukkig niet ernstig iu den hals. Daarna echter sneed hij zichzelf met hetzelfde mes in den hals, doch zoo diep, dat hij kort daarna over leed. Een ongeval. Bij de Seheerbeeksche Poort zijn Iwco trams op elkaar gereden. Veertien per sonen werdén gewond, waarvan sommige zwaar. Één is er reeds overleden. De crisis. Te AVanne is de mijnwerker Bokul naar het voorbeeld van zijn 10 broeders naar hel oorlogsveld vertrokken. Zijn moeder heeft nu 11 zoons en 4 schoon zoons in den oorlog. Een autografen-verzamelaar. In hot Palace-Hotel te Scheveningon ver toeft de Hongaar Ludwig Barth, door de groote Fransche, Duitsche en Engel- sche bladen de „keizer der autografen" genoemd. De heer Barth is al vele jaren bezig met het aanleggen van een verzameling handteekeningen van staatshoofden, be kende staatslieden en beroemde personen. Kapitale sommen bracht hy aan deze liefhebberij ten offer en thaus bezit hij reeds een collectie van 1304 eigenhandige geschriften in 44 talen. Ongeveer alle vorsten zijn reeds in deze verzameling vertegenwoordigd. Slechts ontbreekt nog de signatuur van Koningin Wilhelmina en die van den tegenwoordigen Paus. Pierpont Morgan had, zoo vertelde de heer Barth, hem twee millioen voor zijn verzameling geboden, doch hy zou hebben geweigerd. En keizer Wilhelm had den heer Barth toegevoegd: „Uw verzameling heeft maar één gebrek." „En dat is, Majeeteit?" Dat zij my niet toebohoort." De verzameling bevat nog slechts een 5-tal Nederlandsche namen, w. 0. van Israels, Mesdag, prof. Hamburg en Julia Culpv doch dit aantal zal vermoedelijk tot -een 30-tal worden uitgebreid. De verzameling ie met een groot aantal schilderstukjes en teekeningen van do meest beroemde buitenlandsche schilders verlucht. De heer Barth deelde mede, dat hij van plan was, zich in verbinding te stellen met het bestuur van het Nederl. Roode Kruis, ten einde ten bate van deze instelling één of meer voordrachten te houden over zijn verzameling en zijn reizen naar en bezoeken aan vorsten en beroemde personen. TELEGRAMMEN. 's-SRAVENHAGE, 19 Juli. Wij zijn gemachtigd méde te deelen, dat net be richt in de Locomotief volgens hetwelk Minister Treub zou zijn benoemd lol opvolger van den lieer Idenburg, als gouverneur-generaal van Ned.-Indië, uit tic lucht is gegrepen. Dc Minister denkt er zelfs niet aan zich eventueel voor het ambt van gouverneur-generaal be schikbaar te stellen. Benoemd tot gezworene van bet waterschap Oud-Vosmeer de heer C. W. Snyders aldaar. PARIJS, 19 Juli. Rondom Souchez had een hevig artillerieduel en 'n infanterie- actie plaats. Bij een tegenaanval op de hoogten van de Maas heroverden wij een gedeelte van een loopgraaf, die den vijand bezet hield. Gisteren deden de Duitschers wederom gedurende den dag een aanval met behulp van brandende vloeistoffen dc aanval werd evenwel afgeslagen. Wij brachten den vijand ernstige verliezen toe, en maakten 200 krijgsgevangenen. PKTROGRAD, 19 Juli. De strijd tus schen de Weichsel en de Bug is met de uiterste lievigheid voortgezet. Onze troe pen dreven den vijand met dapperheid terug. I11 de richting van Lublin deed de vijand aanvallen over het geheele front, waarbij wij in den loop van den dag meer dan 10 aanvallen afsloegen. Groote Duitsche troepenmassa's vielen onze stellingen krachtig aan; de vijand slaagde er in voort te rukken. Ondanks de verliezen, die zij leden, sloegen onze troepen op heldhaftige wijze de verwoede vijandelijke aanvallen af, welke tot laat in den avond werden voortgezet. In de richting van Wieprz leed de vijand zeer (zware verliezen gedurende den aanval op onze stellingen, waarbij hij talrijke dooden voor onze loopgravenlinies ach terliet. Ten O. van de Bug sloegen wij talrijke aanvallen af. De vijand trachtte naar den rechter-oever van de rivier lover te steken. Wij dreven hem echter terug. In de streek van Riga en Scliwali zette de vijand zijn aanvallende bewe gingen voort. Wij maakten gedurende een succes bij dezen aanval 500 Duit schers krijgsgevangeu, w. o. 9 officieren, terwijl 7 mitrailleurs werden buitge maakt. Aan' den Dn jester- behaalden wij CjUii vrij belangrijk -succes op dc vijande lijke troepen, die de rivier trachtten over Ie steken. 2000 Oostenrijkers werden gevangen genomen, terwijl 7 mitrailleurs in onze handen vielen. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 17 Juli. Tarwe f 14,— A f 16,—, haver f A f wintergorst fA f zomergeret falles per 100 K.G.; karwij f A f per 60 K.G. rogge f A f bruine boonen f A f witte boonen f A f kookerwten f A f kroonerwten f A f aard appelen f 3,60 A f 3,75; alles per H.L.; ajuin f A f per 60 K.G. eieren f A f 5,per 100 stuks boter f A f 0,72$ per halve K.G. ROTTERDAM, 19 Juli. GRANEN. Buitenlandsche kalm, maar vast. Meelt f 23 A f 25, stil. Biu- nenlandsche Tarwe, f 14,50 A f 15,25. Haver, f 15,50 A f 17. Maïs, La Plata f 197 A f 200; Mixed f 216. Vlas. Niets. Aardappelenredelijke aanvoer goede handel. Westlandscbe zand f 3, Eieren. Zeeuweebe 5,76 A f 6. Over- maasche f 6 A f 6,50. VEE. Aanvoer 472 Runderen, 40 A 49 ct., matig. 212 Halveren, 50 A 60 ot., matig. 2397 Schapen of Lam- meren, 35 A 42 ct.Lammeren, 44 A 46 ct. redelijk. 600 Varkene43 A 48 ct.lichte 37 a 42 ct., redelijke handel. Telegrafisch Weerbericht medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 19 Juli 1915. Hoogste barometerstand 769,3 te München. Laagste 755,9 te Stockholm. Verwachting van den avond van 19 Juli tot den avond van 20 Juli 1915: meest matige, tjjdeljjke wellicht krach tige zuidelijke tot westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waar schijnlijk regen of onweersbuien, zelfde temperatuur. ST00MB00TDIENST en tusschengelegen plaatsen. JULI 1915. Van Zierikzee: Dinsd. 20'smorg. 9, Woen. 21 m 9, Dond. 22 Vrjjd. 23 Zaterd.24 Zond. 25 Maand.26 Dinsd. 27 9- 10,— 10,- Van Botterdam: Dinsd. 20'smidd.l2,— Woen. 21'smorg. 11,30 Dond. 22 's midd. 12,— Vrjjd. 23 'snam. 1,— Zaterd. 24 'smorg. 10,80 Zond. 25 Maand. 26 's midd. 12, Dinsd. 27 a 12, GEBOREN: JACOB MARIEN, Zoon vau A. SCHELL. C. D. SCHELL—WAflRHAKBR. Zikrikzbb, 17 Juli 1915. GEBOREN: MARINUS CORNELUS, Zoon van C. BIL en F. PAASSE. Stavbnissk, 18 Juli 1915. .GETROUWD.: J. J. VAN OVERBEEKE en J. E. HANSON, die, ook namens wederzijdsohe Familie, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstellingbjj hun huwelijk ondervonden. KapblIjB, 15 Juli 1915. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een langdurig doch geduldig lijden, in het Ziekenhuis te Noordgouwe, onze geliefde Echt genoot, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, JAN OTTE Wz., in den ouderdom van 74 jaar en ruim 3 maanden. Bruinissb, 17 Juli 1915. Uit aller naam, Wed. J. OTTE—de Konino. Bij deze betuig ik mijn wel- gemeenden dank aan allen, die op 14 dezer blijken van hun belangstelling gaven. Hoogachtend, Uw Dienaar, C. VAN BLOOIS Jz. V Aan allen, die mede werkten tot mijn benoeming tot lid van den Gemeente raad en voor betoonde belangztelling, mijn harteltyken dank. Bkuinissk, 19 Juli 1915. L. VAN MEURS. V Mijn welgemeenden dank aan allen, die hebben meegewerkt aan - en blijken van belangstelling toonden, bjj mgn benoemiog tot lid van den Gemeenteraad. Bruinissb 19 Juli 1915. JOH. J. WEMMERS. V Ondergeteekenden betuigen hunnen hartelQken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de geboorte van hunne Dochter ontvaDgen. Rotterdam, HoHaan. F. J. v. d. VALK. E. R. v. d. VALKv. d. Panne. PRO DEO. Bij vonnis der Arr.-Recht- bank van 20 April 1915, is tusschen CORNELIA VAN DEN BERG, werk vrouw en CORNELIS VAN DER VALK, betonwerker, beiden wonende te Zierikzee, uitgesproken da scheiding van tnfal an bad. Voor Extract, De prooureur der eischeresse, A. J. F. FOKKER.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 2