ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Maandag 19 Juli 1915. MIJNENGEVAAR. Oorlogsoverzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z ierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. Prua pet drie maandenf 1,30. Franco per poat- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummert- 0,05. Verachjjnt Maandag, Woenadag en Vrijdag. 7l»t# JAARGANG, Na. 9724. Diraoteun A. J. DE LOOZE Jr. Uitgavar-Hoofdredacteur a A. FRAHKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regeltf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel - 0,15. By contract belangryke korting. Inzending op den dag ran uitgave vóór 2.30 ure. De BURGEMEESTER van Zierikzeb Gelet op de circulaire van den Territorialen Bevelhebber in Zeeland, enz. van 16 dezer T. no. 2571 Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente dat, naar aanleiding van het ongeluk, over komen aan het visachersvaartuig Breskens no. 19, op 16 Juni j.l., er op gewezen wordt, dat de vaart in het niet tot Nederland behoorend gedeelte der Wielingen ernstig gevaar kan opleveren, daar toch met zekerheid kan worden aangenomen, dat aldaar meerdere mijnvelden bestaan, terwyl verdreven mynen op het geheele gebied kunnen worden verwacht. Zierlkzbe, den 19 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Zoowel op het Oostelijk als op het AVestelijk oorlogsterrein zijn in tie laatsle week de legers der centrale mogend heden offensief opgetreden. In 't Oosten is dit op groole schaal geschied, en mét een voor hen hoogst gunsligen uitslag. De. Russische legers trokken overal terug. En nil moge dit terugtrekken door Engel- sche oorlogscorrespondenten als krijgs tactiek worden uitgelegd, uit hel groot aantal gevangenen, dat gemaakt en uit de ontzaglijke buit, die behaald wordt, blijkt maar al te duidelijk, dat men wijkt, omdat men moet wijken, en dat men vlucht, omdat men moet vluchten. De veldtocht voor. het offensief staat onder de opperste leiding van den be kenden generaal-veldmaarschalk Von Hindenburg, en het operatieplan er van is natuurlijk door dezen ontworpen. Vol gens dit plan schijnt men uit 't Noorden AVesten en Zuiden tegelijk oprukkende de Russische legers te willen insluiten en aldus tot overgave te dwingen. Met dit doel is generaal Yon Below de tWin- dau overgetrokken, en heeft bij dien overtocht de Russen voor zich uitdrij vend, gevangen genomen 11 officieren en 2450 soldaten, en daarbij buitgemaakt 3 kanonnen cn 5 machinegeweren. Onder de. gevangenen bevond zich niemand meer en niemand minder dan de commandant van het regiment jagers. De Russen voerden in allerijl versterkingen aan, die evenwel bij Alt-Auz werden terug geslagen. Hier werden 3620 gevangenen gemaakt. Voorts heeft generaal Von Gallewitz ten N.-.W. en N.-O. van Prasch- uilz, een drietal achter, elkander gelegen Russische stellingen stormenderhand genomen, waarbij hij 880 officieren cn 17.500 soldaten gevangen nam, en 13 kanonnen en 40 machinegeweren buit- maakte. En eindelijk is de generaal-veld maarschalk Von' Mackenscn na 'n hevig gevecht er, in geslaagd door de Russi sche linies te breken, en aan den Boeg een rij stellingen te veroveren, waarbij 28 officieren cn 6380. soldaten in zijn handen vielen. Op het Westelijk oorlogsgebied is na de voordeden, die de Duitschers in de Argonnen behaald hebben, de toestand vrijwel stationnair. gebleven. Bepaalde rust heerscht er op, 'n oorlogsfront nooit. 'Als de infanterie geen aanval doet, dan is toch het woord aan de artillerie. Ge lukkig, dat alle schoten geen treffers zijn. Want ware dat het geval, dan zou er, geen mannetje van de geallieerden én de cenlralén in leven meer zijn. Wat den oorlog met Italië betreft, hiervan valt alleen te melden, dat een Oosteurijksche duikboot den Ilaliaan- schen kruiser, „Giuseppe Garibaldi' ge torpedeerd heeft. De kruiser, waarvan de bemanning 556 koppen bedrbeg, zonk in een kwartier. Het onderzoek naar de „L'usitania" heeft aan het licht gebracht, dat er 5000 kisten, gevuld met patronen, aan boord waren. Nu zeggen de 'Amerikanen, dat, in weerwil van deze lading, dc Duit schers de boot, waarop, zich 2100 passa giers bevonden, niet naar den bodem tier zee hadden mogen zenden. De wet der humaniteit verbiedt dit. De Duit schers, die ook niet op hun mondje zijn gevallen, beroepen zich op de wet van zelfbehoud. Met die 5000 kisten pa tronen had men het levenslicht van duï- zende Duilsche soldaten uitgeblazen, indien die boot zijn bestemming bereikt had. In L'onden hebben de stcmrechtvrou- wen een gepote demonstratie tot deel neming aan de werkzaamheden voor den oorlog gehouden, waaraan 40.000 vrouwen uit alle standen der samen leving nicdededen. In optocht begaven zij zich naar. Whitehall, waar zij door den Minister Lloyd George ontvangen cn toegesproken werden. Deze deelde hun in zijn toespraak mede, dat veeris 50.000 vrouwen in dc ammunitiefabrie ken werkzaam waren. INDIË. Op twee dezer stuitte een patrouille gewapende politie in kahipong Redo, in liet Palopposchc, op een gewapende bende. Verscheidenen vluchtten, twintig hiel den stand. Na ruim een uur le hebben onderhandeld, gaven 11 zich over; op de overigen werd een salvo gelost. Uit hel struikgewas sprongen daarop dien meuschen te voorschijn, w. o. ook vrou wen. Ze waren met lans cn klewang gewapend. Van den vijand werden tien gedood, drie zwaar gewond en twee lichtgewond. Twee vrouwen zijn reeds overleden. Vermoed wordt, dat er geestdrijverij in het spel is. AMERIKA. Naar uit New-York aan de Timen wordt gemeld, is de Amerikaansche mil lion nair Thaw, de moordenaar van Stan ford AVhite, dien hij verdacht de min naar van zijn vrouw te zijn, Vrijdag toerekenbaar, verklaard. Hij is tegen een borgtocht van 7000 pond op vrije voe ten gelaten voor den duur van den ter mijn, binnen welken de staat, in hooger beroep kan gaan. Thaw is uit New-York naar, Pittsburg vertrokken cn in ant woord op een uitlating van Evelyn Nesbit, zijn vrouw, dat zij nu in voort durende vrees voor. haar leven verkeert, heeft Tliaw gezegd, dat al zijn genegen heid en zijn belangstelling voor zijn vrouw dood zijn en dat hij niet van plan is, zich om haar. of haar, kind te bekommeren. FRANKRIJK. De vliegen. Men heeft te Parijs bemerkt, zegt de Figarodat men thans minder dan de voorgaande jaren van de vliegen en muggen last heeft. Hoe komt dat? Heel eenvoudig door den oorlog. Parijs is inderdaad het groole toevluchtsoord ge worden van zwaluwen en inuurzwalu- wen, welke door het vreeselijke rumoer der gevechten opgejaagd werden. Deze cn vele andere vogels hebben le Parijs nieuwe nesten gevonden en terzelfder overvloedig „wild": de muggen en vlie gen in zekere wijken van de hoofdstad. De zwaluwen, en hunne kleine gevleu gelde kameraden, eens hun nest te Pa rijs gebouwd hebbende, zullen er ook in het vervolg terugkomen, denkt dc Figaroen men zal, dank zij den oorlog, voor langen tijd van vliegen en muggen bevrijd wezen. Buitengewoon gevaarlijk, met het oog op de verspreiding van typhus door vliegen, zijn schrijft dr. A. J. C. Snij ders (in Hel Vliegengcvaar. en hoe liet te bestrijden") de toestanden op liet oorlogsterrein, vanwaar, juist in den jongsten tijd, van de slagvelden en am bulances, zulke treurige berichten tol ons kwamen. Vooral in Servië hebben zich daarvan, in dc afgcloopen maanden hartverscheurende voorbeelden voorge daan; de typhus heeft op het oorlogs- tooneel aldaar, sedert verscheidene maan den op ontzetlende wijze gewoed cn duizenden slachtoffers onder, de soldaten gemaakt. Het lijdt geen twijfel, of het vliegen- gevaar zal dezen zomer, grooter dan ooit worden, zoowel door dc tallooze doodeu op de slagvelden, als door de opeenlioö- ping van massa's menschcn op de ge vechtsterreinen en in ambulances en hospitalen. Men mag dus verwachten, dat dc vliegen dit jaar ook elders huiten- gewoon talrijk zullen zijn en 'n onge- kenden ijver zullen betoonen in liet verspreiden van typhus en andere in fectieziekten. NEDERLAND. NIJMEGEN. In het gebouw der, Hoo- gere Burgerschool alhier, sinds de mobi lisatie tol kazerne ingericht, had een soldaat de onvoorzichtigheid bij liet na zien van een geweer een sojiot tc lossen. De kogel trof (d^en soldaat J. AV. van Esch uit Tilburg, en verwondde dezen licht, trof daarna den kanonnier 2de klasse J. Mets uit Amsterdam in liet hart en den korporaal G. van Hoffe, uit Otid-Bcijcrland in 't hoofd. Beide laatst genoemden waren op slag dood. Allen zijn van de koloniale reserve. De be grafenis, met militaire eer, heeft Dins dag 2 uur alhier plaats. Dc soldaat; die liet noodlottige schot loste, is zeer onder den indruk van hel gebeurde. ROTTERDAM. De vleeschhouwer II. J. S. is Zaterdagnacht omstreeks één uur in de IJsclubstraat onverhoeds en zonder ecnige aanleiding door 'n man aangevallen en met een stuk ijzer op liet hoofd geslagen, waardoor hij bloe dend werd verwond. Dc aanrander nam daarop met twee medeplichtigen, die op. den uitkijk hadden gestaan, de vlucht. Dc vleeschhouwer, die een bedrag van 1' 1000 bij zich had, vermoedt, dal men hem heeft willen beroovcn. Z1ER1KZEE. Zondag is een knaap, behoorende tot het gezin van één der Belgische vaartuigen alhier, te water geraakt. Hy werd spoedig op het droge gebracht. „Kunst en Eer" zal morgenavond in de muziektent op het Havenpark alhier een concert geven. Wij maken in den regel van het geen op de jacht geschoten wordt geen melding. Bij wijze van uitzondering echter deelen wij om de zeldzaamheid van het geval mede, dat hedenmorgen door een jager uit deze gemeente in den Zuidhoek een roerdomp geschoten is. BURGH. Tengevolge van den hevigen wind in den nacht van Zaterdag op Zondag werd de molen staande op den watertoren van de Rotterdamsche Tram- wegmaatschappjj alhier, belangryk be schadigd. BRUINISSE. In de Zaterdag gehouden raadsvergadering waren afwezig de hee- ren Elenbaas en Van Vessem. De notulen werden na voorlezing on veranderd vastgesteld. Ingekomen zijn: Een verzoek van Joh. J. Wemmers, om afschrijving van 7 maanden haven geld wegens verkoop van zijn vaartuig in Mei j.l. Hierop wordt goedgunstig beschikt. Een adres van de kerkeraden der verschillende gemeente alhier houdende verzoek om de kermis dit jaar niet te doen doorgaan. Met 4 tegen 1 stem, die van den heer Goudzwaardwordt het verzoek van adressanten ingewilligd. Een kennisgeving van J. Reinhoudt, dat zijn vader C. Reinhoudt, in leven klokluider, is overleden. De voorzitter stelt voor, dat burgem. en weth. de familie namens den Raad dankzeggen voor de vele diensten ge durende tal van jaren door den overledene aan de gemeente bewezen. Hiertoe wordt besloten. Tot klokluider wordt verder benoemd J. Reinhoudt, op een jaarwedde van f 55. Daarna wordt de vergadering gesloten. In de Zaterdag gehouden raads vergadering alhier is besloten dit jaar, in verband met de tijdsomstandigheden, de kermis niet te laten doorgaan. ST.-FILIPSLAND. Na nog geen twee jarig bestaan is besloten tot ontbinding der Zangvereeniging „God is mijn lied". STAVENISSE, 16 Juli. In de heden middag alhier gehouden gemeente raadszitting werd de borgstelling van den nieu wbenoeraden gemeenteontvanger goedgekeurd, waarna deze, de hear A. J. Ver8traate, als zoodanig werd be- eedigd. Van rechtswege houdt hy nu op lid van den gemeenteraad te zyn, zoodat er binnenkort in die vacature moet worden voorzien. POORTVLIET. Benoemd tot verlos kundige te Ouderkerk a/d. Amstel, mej. C. J. Uyl, alhier. OUD-VOSSEMEER. Naar wordt mede gedeeld heeft de vrachtrijder P. Droogers, behalve giften van ingezetenen, ook van H. M. onze Koningin een bedrag van f 25 ontvangen, waardoor hij in de ge legenheid is gesteld een paard te koopen, daar hij het ongeluk had gehad zijn paard door plotseling sterfgeval te verliezen. THOLEN. Bij de Zaterdag gehouden herstemming voor lid van den Raad werden uitgebracht op den heer A. Quist (a.-r.) 247 en op den heer O. v. d. Berge (chr.-hist.) 231 st., zoodat eerstgenoemde is herkozen. WISSENKERKE. Aan den Noord- Westelyken hoek van den Oorustpolder is Vrydag j.l. een vermoedelijk Engelsche myn gevonden. Terstond is de militaire autoriteit gewaarschuwd, terwyl de myn onder politietoezicht is gesteld. VLISSINGKN. De S. D. A. P. heeft besloten in het eerste district den candidaat van de vrijz.-dem., den heer G. J. van den Broek, te steunen bij de herstem ming voor den raad. Daar de vrij-liberalen, door het zich terugtrekken van den heer P. F. Auer in dit district naast hun anderen candidaat den heer W. Anker ook den heer Van den Broek aanbevelen, steunen de vrijz.-dem. hunnerzijds de candidatuur van den heer Anker. Men schrijft ons uit deze gemeente De mailboot „Prinses Juliana", die Zaterdag alhier aankwam en die vanaf Zondag zou gaan opleggen, is dien dag weder naar Tilbury Docks vertrokken, omdat de EDgelsche autoriteiten het personeel wilden verhooren in verband met het vervoer van een bepaalden passagier op een der vorige reizen. In verband biermede mocht het personeel hier Zaterdag niet van boord af. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. THOLEN. Door notaris van de Velde werd Zaterdagavond namens den heer C. A. H. Wagtho publiek geveild perceelen tarwe en Haver. Voor de tarwe was de opbrengst per Bloois Gemet tusschen de f 150 en f 180, voor haver f 160f 190. 0 N D E R W IJ S. WISSENKERKE. Voor de hoofdakte slaagde Donderdag j.l. de heer J. van Brakel te Wissenkerke. Op 17 Jnli slaagde voor examen B, piano, afgenomen door de Maatschappij van Toonkunst te Utrecht, mej. B. M. E. E. Wortman te Amsterdam. Rijks Hoog ere Burgerschool te Bergen-op-Zoom Bevorderd uit het eiland Tholen: Van de 3de naar de 4e klasse: H. J. Lanting te Tholen. Van de 3de naar de 4de klasse: P. J. Waale te Tholen. Van de 2de Daar de 3de klasse Cecilia Noske, A. J. Van Ryssel, Maria Wagtho te Tholen en Chr. de Wit te Oud-Vosmeer. Van de 1ste naar de 2de klasse: A. Cense te Tholen. Toegelaten tot de eerste klasse: E. D. van de Velde te Tholen, A. J. W. Polderman te St.-Maartensdyk en G. Ampt te Oud-Vosmeer. DINTELOORD, 17 Juli. De heer Rink, tydelyk onder wyzer alhier, is benoemd tot onderwijzer te WaddiDxveen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen le Bleskensgr.aaf ds. R. Steen- beek te Scherpeuisse. Geref. Kerk. Beroepen le Ierseke ds. B. Meijer te Brouwershaven. ONWEER. In het land van «Weert heeft 'n zwaar onweer gewoed, gepaard met hevigen hagelslag, storm, cn regen. De lucht was één vuurzee, en dc donderslagen volgden elkaar snel en ratelend op. De hagel was ter dikte van knikkers. Dc veldgewassen hebben zeer veel geleden; geheele stuk ken haver zijn verhageld; aan de tuin gewassen is mede veel schade toege bracht. Op. enkele plaatsen sloeg dc bliksem in, gelukkig zonder, brand of persoonlijke ongelukken te. veroorzaken. De boeren zijn allen legen hagelschade verzekerd. Boven Rijssen ontlastte zich Zater dag een kort, maar. hevig onvveder. De bliksem' sloeg in een jpas voor 'n paar jaar gebouwde woning van zekeren Ten 11. bij den Esch aan den westkant van Rijssen. De woning brandde geheel af; liet huisraad cn 't .vee konden gered wor den door, ecnige werklieden, die in de (buurt een niepw huis bouwden. Een hoe veelheid hooi ging verloren. De vrouw werd bewusteloos in de keuken gevonden; door. geneeskundige hulp, die dadelijk ter. plaatse was, werd zij weer. bijge bracht. Assurantie dekt de schade. Mr. P. a. Troelstra. In den toestand van mr. Troelstra is in zooverre cenige verbetering gekomen, dat dc hoofdpijnen verminderen, hoe wel het denken hem nog zeer. vermoeit en hij liefst niet spreekt. Hij ligt nog tien ganschen dag le bed, omdat de bec- nen hem nog den dienst weigeren, als hij volgens doktersadvies probeert te loopen. De rustige omgeving doet hem blijkbaar goed en er hebben zich geen verontrustende verschijnselen meer voor gedaan, terwijl zijn gedachten helder zijn, maar zijn zenuwgestel heeft zeer ge leden, zoodat er zeker lange tijd zal ver- loopen, voordat hij weer hersteld is. De „Batavier V". De „Batavier V" is uit Zeebrugge te Rotterdam gearriveerd. Het was juist vier maanden geleden, dat het schip daarheen werd opgebracht. De lading moest gelost en aan een onderzoek onderworpen worden. In af wachting van de beslissing werd het schip vastgehouden en de kapitein en bemanning keerden toen naar Nederland terug, totdat ongeveer een week geleden bericht kwam, dat de lading weer kon worden ingenomen en het schip kon vertrekken. Slechts een klein deel, dat als contrabande werd beschouwd, werd achtergehouden. De kapitein en de bemanning zyn toen naar Zeebrugge vertrokken, om de lading weer in te laden en het schip te halen. Toen het tot vertrek gereed was, werd hst door een torpedoboot buiten de haven gebracht. De behandeling was, naar de kapitein ons verzekerde, van het begin tot het eindo correct. Minister Churchill over onze nentralitelt. Dc correspondent der !2Vj.' R. Crt. le Londen heeft een onderhoud gehad met Minister Churchill. Dc lieer Churchill begon met le zeg gen, dat de tegenwoordige politieke ver houding aan den mond van de Schelde hem onnatuurlijk voorkwam, geografisch cn strategisch beschouwd. Maar de ge- alliëerden hebben toch nooit er aan ge dacht, daarvan een casus belli te gaan. maken. Schadelijk was die toestand wel voor hen, want de Belgen hadden z. i. niet tot den User behoeven terug te wijken, indien Antwerpen, langs de Schelde voorzien van het noodige, het had kunnen uithouden. Intusschen, de Minister bedoelde daarmee geen verwijt: „Indien (zeide hij) Nederland deze schending van haar onzijdigheid had! toegestaan, zou het zijn aangevallen en misschien voor een groot deel zijn bezet door, de Duitschc legers. Dit zou een offer, zijn geweest, dat niemand 't recht had van Nederland te vragen of te ver wachten. Niemand heeft het recht om Nederland van zijn onzijdigheid een ver wijl le maken. En hebben wij geen bewijs gegeven, dat wij dat recht meenen le erkennen? Op het krilickslc oogenblik' hebben wij hel stipt ontzien. iWij hebben zelfs niet gevraagd, zell's niet gezin speeld op doortocht. Dal wij in het vervolg van den oorlog ons lot ecnigen aanslag op. Nederland's onzijdigheid zou den laten verleiden, is onmogelijk on denkbaar. AVij gaan 't beginsel, waarom wij strijden, niet zelf vernielen, nadat we er, zoo ontzettend veel voor hebben opgeofferd. Gij kunt er volkomen ver zekerd van zijn, dat wij er. onder geen omstandigheden aan zullen denken oni op Nederlaud eeuigen dr.uk te oefeneu,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1