ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Woensdag 14 Juli 1915. Z ierlkzecBChe C o u r A n 1 ABONNEMENT. Prijs per drie maandenf 1,30. Franco per poit- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Aiionderljjke nummera- 0,06. Verichjjnt Maandag, Woenadag en Vrjjdag. 7lite JAARGANG, Ne. 9722 Oiraotauri A. J. DE LOOZE Jr. Uitaavar-Hoofdradacteur a A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelaf 0,80. Elke regel meer- 0,10. Reolamea per regel0,15. By contract belangrijke korting. Inxeuding op den dag ran uitgave vóór 1.30 ure. Verboden Scheepvaart. De BURGEMEESTER van Zibmkzb* brengt het navolgende bericht, ter kennis van zee varenden, die daarby belang kunnen hebben Den 16 Juli a.s. of één der volgende dagen zal, van af 9 uur v.m. godurende enkele uren, het gebied begrepen tusschen den wal van Walcheren, den meridiaan van bet geleidelicht op den Westbapelscben dijk en de parallel van 51° 24 30'' N.b., voor de scheepvaart verboden zyn. Gedurende dien tijd zal een vaartuig met een roode vlag in top zich ophouden tusRchen de liclitbrulboei Oostgat. en het geleidelicht voor noemd. Van af 9 uur v.m. zullen roode vlaggen waaien van de torens van Domburg en We»tr kapelle. Zibkikzbe, den 14 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Oorlogsoverzicht. Er heerscht stilte op alle fronten van liet oorlogsgebied, zoodal wij, wat de krijgsverrichtingen betreft, niets bizon- ders te bespreken hebben. De nederlaag, die dc Oostenrijksche troepen in hun opmarsch bij Krasnik geleden hebben, waar de Russen offen sief zijn opgetreden, is niet van dien aard geweest, dat daardoor in den oorlogsloc stand in het Oosten een belangrijke wij ziging "is gekomen. Dit wordt trouwens ook door den correspondent van de Times erkend. De Russische troepen, die daar vochten, waren weluitgerust en nog niet in den strijd geweest, terwijl dc Oosten rijksche soldaten door de lange mar- schcn vermoeid waren en tegenover een verpletterende overmacht stonden. Deze konden zich echter in goede orde in hun stellingen terugtrekken, en zullen, nü versterkingen zijn aangekomen, wel spoe dig beproeven de Russen uit hun .posi ties te verjagen. In de berichten van het Russische Italiaansche en Fransche oorlogstooncel wordl dikwerf gemeld, dlat de Duitschers zich van verslikkende gassen tegenover hun vijanden bedienen. De bedoeling van die berichten is kennelijk de Duilsche ma nier van oorlogvoeren in n verachtelijk daglicht te stellen. Vroeger hebben wij reeds vermeld, dat die manier slechts 'ii navolging is van Engeland en Frank rijk. Engeland gebruikte reeds in den Transvaalschen oorlog lydielbommen te gen de Boeren, die zich hierover destijds zeer beklaagden. En wat Frankrijk aan gaat, uit een mededeeliug van 't Fran sche Ministerie van Oorlog, gedateerd 21 Februari 1915, blijkt zonneklaar, dat de Franschen. voordat de Duitschers verstikkende gassen aangewend hebben zich reeds daarvan bediend hebben. liet slot van die Ministeriêele mededeeling luidt,,De door projectielen met ver stikkende gassen verspreide dampen zijn niet doodelijls, althans in geringe male, en de werking, die van atmosferische invloeden afhangt, is slechts van korten duur. Het is dus raadzaam om loop graven, waarin dergelijke handgranaten geworpen zijn, en die de vijand niet heeft verlaten, aan te vallen, voordat de gassen geheel verdwenen zijn. De aanvalstroepen moeten van veiligheid brillen voorzien zijn, en bovendien weten dal dc onaangename aandoening van neus en keel geen blijvende stoornis ten gevolge heeft". Ook aan dc Dardancllen gebeurt wei nig belangrijks. De geallieerden schijnen de Darda- nellen niet te kunnen i'orceeren, zoodat zij alle moeite aangewend hebben om de Balkanstalen, van wier. medewerking zij een overweldiging der zeeëngte ver wachten, tot deelneming aan den oorlog tegen Turkije te bewegen. Die pogingen hebben, in weerwil van de toezeggingen, die men deed, schipbreuk geleden. Elk der Balkanstalen wil een machtig rijk worden, en dit kan slechts geschieden ten koste van de anderen. Die tegenstrij digheid van belangen tusschen de Bal- kanstaten onderling, is dan ook als de hoofdzaak Je beschouwen, dat die po gingen gefaald hebben. Daarbij komt nog, dat de Russische legermacht, hoe talrijk zij ook was, in het algemeen niet bestand bleek tegen de vereenigde Duit- sch-Oostenrijksche legers. De Buköwina en schier geheel Galicië hebben de Russen moeten ontruimen en naar hua eigen grondgebied is de strijd thans over gebracht. Uit een en ander is aan de Balkanvolken de zwakheid van Rus land en de kracht van de centrale staten helder gebleken. Vandaar, dat zij passief, neutraal bleven. Maar nu eischt Duitschland van Rumenië hel recht van doorgang van oorlogsmateriaal naar Turkije. Of Rumenië dien cisch zal 'inwilligen, dan wel of op grond van zijn neutraliteit zal afwijzen, moet af wachten. Een Fransche professor is overtuigd dat de geallieerden in dezen oorlog de overwinning zullen behalen. Uitgaande van deze gedachte, zegl hij, moei men na den oorlog België bëloonen voor hetgeen het ten behoeve van de geallieerden heeft opgeofferd. En waarin zou die belooning bestaan? Eenvoudig hierin, dat men in Nederland Walcheren en Zuid-Beveland ontruimt, en deze eilanden bij België voegt. Die professor verdient'ridder van den Nederlandschen Leeuw te worden. NIEUW STIJDINGEN. ZUID WEST-AFRIKA. Uit Otavofontein wordt geseind: De eerste afdeelingen der Duilsche troepen, welke gecapituleerd hadden ten getale van 100, zijn hier per spoor aangekomen. Zij vormde een deel der reservisten. De 1100, die overschoten, zijn een dag later gevolgd. Gisteren zijn dc keizerlijke Duilsche troepen aange komen. I)e gevangenen, die een goed uiige ruste troep hadden gevormd, kwamen alleen met hun handbagage. Hun wa pens en munitie zouden met 'n afzonder lijke gelegenheid verzonden worden. Er hadden geen betoogingen plaats bij de aankomst van den trein. De ge vangenen zagen er ver van neerslachtig uit en veeleer scheen hun houding op luchting wegens den gang van zaken uit te drukken. Verscheidene hunner droegen een voorloopig symbool van bet IJzeren Kruis in den vorm van 'n stukje zwart laken in den vorm van een kruis, met koord afgezel. Naar men zegt, wer den deze onderscheidingsteekenen toe gekend in den loop van dezen veldtocht De gevangenen verklaarden, dat hun voorraad vivres dermate was geslonken dat zij nog slechts rantsoen voor enkele dagen hadden. De eerste mededeeling, welke Botha in staal was, aan Myburgh te doen, die over één der vleugelcolonnes bevel voerde, kon, merkwaardig genoeg, door de hoffelijkheid van de bevelvoerders van' liet Duitsche gros plaats vinden, dat zich op dat oogenblik tusschen ons hoofdkwartier en Tsumeb bevond. De Duitschers schakelden n.I. hun telefoon leiding in en stelden aldus Botha in slaat, over hun eigen lijn met Myburgh te spreken en dien van den toestand op «Ie hoogte te brengen. Het was toen nog onmogelijk te voorspellen, of de dag van morgen vrede of een wanhopige» strijd zou brengen. De troepen kregen bevel zich gereed te houden om op het eerste sein de vooruit aangewezen stellingen te gaan innemen, onmiddellijk nadat de termijn voor liet ultimatum gesteld, zou zijn ver streken. De lucht was als het ware ge laden met dramatische spanning. In de inktzwarte duisternis van den maanloo zen nacht, stapten de officieren, dicht in hun zware mantels gehuld om zich tegen de felle "koude te beschermen, rustig langs dc boschjes op en neer. om de troepen steeds in staat van qui vive 'le houden, indien er onverwachts iels mocht gebeuren. intusschen wachtten op een verlaten plek aan de spoorlijn, op 'n paar mijlen afstands voorbij liet station van Olavi, een eenzame stafofficier naast zijn auto, waarvan de motor sidderend gonsde, de aankomst van den trein af, die de met spanning verbeide beslissing der Duit schers zou brengen. Een minuut na half drie zou de ter mijn, volgens Botha's strenge orders ver streken zijn, en juist op dat oogenblik verscheen tusschen de boschjes langs de lijn een licht, dat snel naderbij kwam en 'n treintje, bestaande uit een locomo tief met een wagon, naderde dc afge sproken plek en hield stil. Een Duit sche stafofficier sprong haastig uit den wagon ca overhandigde plechtig een ge zegelde enveloppe aan den wachtenden officier. De auto raasde terug naar het hoofd kwartier en het nieuws verspreidde zich snel, dal Zuid-West-Afrika aan 't Brit- sche Rijk was vervallen. BULGARIJE. Hel militaire gerechtshof te Sofia heeft thans uitspraak gedaan in het proces legen de plegers van den hom-aanslag in het casino. De twee voornaamste beklaagden, Vi- kenli Pop Anaslassof, een vroeger be ambte bij de Rekenkamer en Itzkosatef, werden ter dood veroordeeld. Tegen dc overige beklaagden werden zware ge vangenisstraffen geëischt. Verder besloot het gerechtshof 'n ver volging in te stellen legen de vrouw Van Vikenii Pop Anastassot' en den vroe gere» Minister van Buiten)andsche Za ken, Genadicf, thans leider der Stam- boulovistische partij. Beiden worden beschuldigd van medeplichtigheid aan den bomaanslag. Genadief zou met ge noemde vrouw bevriend zijn geweest en haar meermalen groolc geldsommen ge schonken hebben. Reeds sedert eenige dagen werd hij door zijn oud-collega dr. Galef beschul digd van medeplichtigheid aan den bom aanslag, terwijl bij mede dc hand zou gehad hebben in den moordaanslag op Minister-President Pethof, in 1907. Te Sofia heeft de aanklacht tegen Genadief begrijpelijker wijze groot op zien verwekt. ENGELAND. Een nieuw werfmiddel is Zondagavond met goed gevolg toegepast in een werf- vergaderiDg te Jjonden. Nadat een korporaal, die juist van het front was teruggekeerd, een. korte toespraak had gehouden om aan te sporen tot dienst- nemiug, deelde luitenant-kolonel Jameson mee, dat mejuffrouw Gaby Deslys, een Fransche actrice, iederen jongen man, die zich dien avond liet aanwerven, haar foto met handteekening en een kus be loofde. Het podium werd bestormd en de jonge dame hield haar woord. DUITSCHLAND. De rector van de H. B. S. te Gunzen- haufen, in Beiereu, die op het oogenblik als luitenant aan 't front ie, heeft, naar de Vorwürts meldt, zijn leerlingen een by zonder genoegen willen doen en hun daarom twaalf ontstekiugsbuizen voor granaten gezonden, in de meening, dat zy ontladen waren. De twaalf beste tur ners van de school ontvingen ze met een hartelijk toespraakje, op de turn plaats van den plaatsvervangenden rector. Een der jongens, de 16-jarige zoon van een leeraarswoduwekreeg als mooiste en interessantste prijs een Eogelschen tyd- ontsteker. Hij probeerde nu ook dadelijk aan de schroef te draaien en onmiddellijk volgde een ontzettende ontplotling. De jongen overleed na een uur, een kame raad van denzelfden leeftijd stierf kort daarop, vier andere jongens werden zwaar en vyf licht gewond. NEDERLAND. DEVENTER. Maandagnacht hcefl al hier een ernstige vechtpartij plaats ge had, waarbij dc 21-jarige slagersknecht v. D. zoodanig met een mes in de hart streek is getroffen, dat hij in bedenke lijken toestand naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Twee vreemdelingen, uit Rotterdam en Den 'Haag, zijn, als verdacht aan deze misdaad schuldig te zijn, gearresteerd; AMSTERDAM. Maandagmorgen had een dame een postwisselformulier te verzending ingevuld aan één der schrijf tafels in het postkantoor alhier. Zij had haar portemonnaic, die zij bij zich op de tafel had neergelegd, daar laten lig gen, terwijl zij met den postwissel naar het loket ging. Toen haar dit te binnen schoot, spoedde zij zich naar de tafel terug, echter om lot de ontdekking le komen, dat de portemonnaie met haar inhoud, niet minder dan f 67 en een ring, verdwenen was. Niemand had van het geval iets be merkt, tot op het oogenblik, dal de be stolene verschrikt aan de omzittenden vroeg of men ook wist waar haar por temonnaic gebleven was. De dader had zich intusschen uil de voeten kunnen maken. BAARN. Alhier hebben drie kinderen van wie het oudste een meisje van 17 jaar is, inbraak gepleegd in de woning van den heer Van Manen, waarvan dc bewoners lijdelijk afwezig waren. Na zich aan eieren, kaas en bier tegoed te hebben gedaan, hebben ze verschillende gouden voorwerpen meegenomen. Het oudste meisje heeft in korten lijd reeds tweemaal ingebroken, TIEL. Alhier blijft hel roodvonk op Onrustbarende wijze heerschen, ook on der dc meer volwassenen. Enkele lijders worden in de ziekenbarak der gemeente verpleegd. Dc openbare school C is thans vqor '10 dagen gesloten tot ont smetting der lokalen en leermiddelen. ROTTERDAM. Het in het dok lig gend s.s. „Maricopa" is in brand ge- aakl. Groote rookwolken spreidden zich over dc rivier uit en gaven den brand een ernstiger aanzien, dan hij nderdaad had. Genoemd schip heeft niet zelf gebrand maar bij het werk daaraan in dok 1 waren acelyleendam- pen ontvlamd, doordat zij in aanraking waren gekomen met een gloeienden na gel. Daardoor was het stellinghout micls- scheeps aan stuurboordzijde in brand geraakt, welk vuur. werd aangewakkerd door dc olie, die nog steeds uit het beschadigde schip vloeit en die de zware zwarte rookwolken veroorzaakte. Men liet liel dok zoover mogelijk zakken en verder werd het vuur in 2 uren lijds gebluscht door 3 sloomboolen der firma .Wilton, 5 drijvende stoombrandspuiten der gemeente en 2 handspuiten. DINTELOORD, 12 Juli. Terwijl de landbouwer J. v. d. M. met een beesten wagen onder de gemeente Oud-Gastel was, geraakte hy onder het voertuig, werd een eindweegs meegesleurd en kwam deerlyk gehavend alhier aan, waarna hy zich oogenblikkelyk onder geneeskundige behandeling stelde. Nog steeds klaagt hy over inwendige pijnen. een diné in het hotel „De Gouden Leeuw" te Scherpenisse worden besloten. SAS-VAN-GENT. Maandagochtend in dc vroegte is zekere Leus, die met 5 andere smokkelaars uit Assenede door en Duilsche patrouille werd achter- olgden bij St.-Laurens op Neder- landsch gebied wilde vluchten, door de lectrische draadversperring aan de Bel gische grens gedood. Dc andere smok kelaars wisten te ontkomen en zijn te lezer stede aangekomen. Uit Stad en Provincie. Aanbestedingen, Yerkooplngen, enz. OOSTERLAND, 14 Juli. Ten overstaan van den notaris J. S. L. Korteweg wed den beden alhier, ten verzoeke van raej. dc wed. en erven van den heer A. Lint hout, in het openbaar verkocht: Aan den Nieuwen weg: 19.85 Aren bouwland, voor 1 1425; 20.65 Aren bouwland, voor f 1401: 162 Roeden tarwe, voor f 164. Alles per Duivelandsch Gemet. Landbouw en Veeteelt. ST.-ANN ALAND, 14 Juli. De vlekziekte onder dc varkens doel zich ook hier voor. Reeds zijn er eenige aan bezwe ken. Ook ingeente varkens lijden er aan en van deze zijn er een paar gestorven. Of ze echter beide aan die ziekte ge storven zijn, is niet zeker. Dc tijd zal hel leeren of het voorbe hoedmiddel weer gunstig zal werken, al dan niet. Post en Telegrafie. Met ingang van 21 Juli wordt te Ellemeet, waar reeds een hulptelegraaf kantoor is gevestigd, thans ook een hulptelefoonkantoor geopend. KERKNIEUWS. ZIERIKZEE. De 78-jarige wed. W. in de Venkelstraat had Zaterdag j.l, het ongeluk, door dat zij de vangbuis van den regenbak in orde wilde maken om zoodoende bet hemelwater op te vangen te vallen en haar linkerpols te breken Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Naar wij vernemen zyn 1.1. Maandag door de Gebrs. Frenkveehandelaars alhier, als proef, 50 stuks fokvee over Venlo naar Oostenrijk verzonden. Het Harmonie-Gezelschap „Kunst en Eer" heeft Maandag in een vijftal rijtuigen een rijtoer naar Haamstede, Reneese en Burgh ondernomen. Met Volle muziek, en uitgeleid door vele be langstellende ingezetenen reed het 'smor- gens de Nobelpoort uit. Des avonds laat keerde het van zijn uitstapje terug. Als een bizonclerhcid vermelden wij, dat door den heer J. J. Hendrikse Platleweg, In zijn boomgaard een eek hoorntje is geschóten. NOORDGOUWE. By de stemming voor twee leden van den gemeenteraad zyn er van de 110 kiezers 77 opgekomen, die 75 geldige stemmen hebben uitge bracht. Hiervan verkregen de heeren A. A. Vis 44, M. v. Gastel 40 en G. Dalebout 30, zoodat de beide aftreden- den, de heeren Vis en Van Gastel, zyn gekozen. NIEUWERKERK. Gisteren reed een boerenwagen door de afschutting heen in den tuin van de wed. v. d. B. alhier. Als eeu merkwaardig feit deelt men ons mede, dat in hetzelfde gezin nu voor de tweede maal een paard is getrokken uit de Dinteloordsche Paarden- lotery. THOLEN, 13 Juli. By gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Onder linge Paardenverzekering, gevestigd te Scherpenisse en begunstigd door het schoone stille zomerweder, werd deze dag door de leden dier vereeniging feestelyk gevierd. Hedennamiddag kwam de optocht der leden te ongeveer 5 ure stapvoets door onze gemeente. Ruim een twintigtal rijtuigen vertegenwoordigden den stoet. Naar wy vernamen zou het feest met Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Dinteloord ds. Steenbeek te Dirksland. Bedankt voor 't beroep naar Tholen (2e pred.-plaats) door ds. F. van Asch te Oud-Vosseraeer. NIEUWERKERK. Door de goede zorgen van de Kerkvoogdij is door het aanschaffen van nieuwe lampen in een lang gevoelde behoefte voorzien. Prins Hendrik in Zeeland. Maandagavond heeft Prins Hendrik in de groote societeitszaal te Goes een ver gadering gepresideerd, waarin, in ver band met de oprichting van een afdee- ling Wcst-Zuid-Beveland van 't Roode Kruis een tweetal redevoeringen werden gehouden om het groote nut van het Roode Kruis-werk uiteen te zetten en voor de jonge afdeel iug propaganda werd gemaakt. In de met belangstellenden uit geheel Zuid-Beveland gevulde zaal trad Z. K. H. binnen, gevolgd door den Commis saris der Koningin in Zeeland, mr. Dijckmeesterdan burgemeester van Goes, den heer J. B. de Beaufort en mevrouw, gastheer, en gastvrouw van Z. K. II verder jhr. De Casembrool, het bestuur van dc nieuw gevormde afdec- ling en vele militaire autoriteiten, w. o. de commandant van dc fand- en zee macht in Zeeland, vice-admiraal Van Decking Colenbrander. Z. K. H. opende de bijeenkomst, sprak de hoop uit, dat voor het goede doel waarvoor men bijeen was, veel lot sland gebracht mocht worden en gaf ver volgens liet woord aan dr. Veldhuizen. l)ezc officier van gezondheid ging ver volgens uitvoerig na wat voor verple ging van zieke cn gewonde militairen te velde nuttig en noodig is, en weer er op, hoe de militaire geneeskundige dienst en liet Roode Kruis elkander moeten aanvullen en steunen. Op .Wcsl-Zuid-Beveland zal de op richting van een nood-ziekeninrichting met 20 bedden voldoende zijn en dient een transport-kolonne van 14 geoefende mannen gevormd te worden. Z. K. H. dankte dr. Veldhuijzen vodr diens interessante rede en wees op het aandeel, dat de militaire vice-admiraal Van Flecking Colenbrander, in het op richten van deze afdeeling gehad heeft Op alle eventualiteiten moet 't Roode

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1