ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 12 Juli 1915. MIJ. VLIEGENGEVAAR. (Z ierlkzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. PryB per drie maandenf 1,30. Franco per port- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,05. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 7lste JAARGANG, Nr 9721. Diraeteuri A. J. DE LOOZE Jr. UHgavar-Hoofdredaetaisr i It. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,80. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,16. By contract belangrijke korting. Inaending op den dag van uitgare róói I.SO ure. De COMMISSARIS DER KONINGIN in Zeeland, gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van 2 dezer, No. 123; gelet op art. 11 der Wet van 18 Juni 1857 (Staatsblad No. 87): maakt bekend, dat in het jaar 1915 de jacht op waterwild wordt geopend op Maandag 19 Juli, behalve: iu Zeewwseh-'Vlaanderen voor eene strook van 5 K.M. breedte langs de Belgische grens; in Walcheren voor eene strook van 3 K.M. breedte langs de kust en in Zuid-Beveland ten Oosten van eene ljju van het stoomgemaal van Katten tlijke af tot 10 aan den zeedpk ten Zuiden van Biezei: Middelburg, 3 Juli 1915. De Commissaris der Koningin vooi D1JCKMEESTER. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Zierikzee ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Woensdag den 14 Juli 1915, des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare Ver gadering van den Gemeenteraad zal gef worden, waarin de navolgende punten worden behandeld 1. Ingekomen stukken en mededeelinf 2. Rekening 1914 Harmoniegezelschap en Eer". 3. Voorstel in zake deelneming in de linge Reserve-Maatschappij en verhooging. Zierikzee, den 10 Juli 1915. De Burgemeester, D. VAN DER VLIET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS va ZfERlKZBE Gelet op de circulaire van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 2 Juli j.l., no. 120, 3e al deeling, en op het desbetreffend verzoek van den Minister van Staat, Minister van Binnen- landsche Zaken van 23 Juni j.l., no- 8865, afdeeling V. A.; Wijzen de ingezetenen op het groote gevaar, dat door vliegen veroorzaakt wordt, welk gevaar door den oorlogstoestand veel acuter gemaakt is, dan in normale omstandigheden het geval is. Zierikzee, 12 Juli 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. F. W1TTERMANS, Secretaris. Afsluiting Passage. De BURGEMEESTER van Zierikzee, maakt bekend, dat op Donderdag 22 Juli-a.s., het ge deelte der Wandeling tussehen de Noordhaven poort en de Nobelpoort, dat alsdan zal zjjn afgeheind, voor het publiek gesloten zal zijn. Zierikzee, den 12 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Oorlogsoverzicht Het Oostenrijksclie leger, dal door den aartshertog Jozef Frederick wordt aangevoerd, is in zijn op- nuirsch gestuit geworden, zoodat het zijn oogmerk zich meester te maken van den spoorweg Lublin—Choln, niet bereikt heeft, en bovendien te ruggeslagen is. ïWant de Russische grootvorst had bij Lublin een nieu we. geduchte krijgsmacht gevormd, hoofdzakelijk samengesteld uit de troepen, die bij Odessa waren samen getrokken, en die ten getale van '200.000 man aanvankelijk bestemd waren geweest voor den aanval op den Bosporus. Met deze geweldige legermacht nu viel hij de Oosten rijksclie troepen aan, die daardoor genoodzaakt werden zich terug te trekken, en op dien terugtocht, vol gens de Russische berichten, 15000 gevangenen in handen der Russen lieten. Nu het oogmerk van den Oostcn- ïijkschen aartshertog verijdeld is ge worden. is oogenblikkelijk het ge vaar voor (Warschau geweken. Deze tracht zich bij Krasnik staande en liet Russische leger van het lijf te houden, totdat voor hem voldoende Versterkingen zijn aangerukt, waar mede hij opnieuw zal beproeven het Russische leger voor zich uit te drij ven of te vernietigen. Op het (Westelijk front van den oorlog behalen de oorlogvoerenden om beurten voordeelen op elkander. Bij een gevecht in de .Vogeezen heb ben bijkans duizend Duitschers de .wapens neergelegd, omdat de Fran- schen hen uit de door hen .veroverde loopgraven verdreven hadden. Om gekeerd hebben de Duitschers in het zoogen. Priesterbosch 1800 Fran- schcn gevangen genomen. De'geallieerden hebben veel moeite aangewend en veel geld opgeofferd om Italië van Jet bondgenootschap met Duitschland en Oostenrijk af te trekken,' en aan hun zijde te krijgen. Maar wal voordoet tieeii liet voor de geallieerden opgeleverd? Al bitter weinig. Italië, dat den 23sten Mei den oorlog aau Oostenrijk verklaarde en reeds lang van te voren met Enge land en Frankrijk onderhandelde over het plan zijn bondgenoolen in den steek te laten en naar de Entente over te loopen. en dus allen tijd had zijn legermacht te voltooien en zijn krijgstoerustingen in orde te brengen, heeft tot nu toe op oorlogsgebied zoo weinig gepraesteerd, dal men al gemeen daarover verbaasd is. Zelfs heeft zijn stap aan Oostenrijk den oorlog te verklaren, niet de zedelijke uitwerking gehad, die men er van verwacht had. Men meende namelijk, dal Griekenland en dé Balkanslatcn ilalië's voorbeeld tot deelneming aan den oorlog aan de zijde van de Entente zouden volgen. Maar zij de- -den dit niet, zij bleven lol lieden toe allen neutraal, wat zeker 'n streep door de rekening van de geallieer den is, niet bet minst van Italië. Aan de Dardanellen is in den toe stand der geallieerden geen verande ring gekomen. De Duitsche krijgsmacht in Zuid iWest-Afrika heeft zich aan generaal Botha overgegeven. Wij herinneren' ons levendig de sympathie, die in geheel Duitschland voor de Boeren heerschte, toen deze voor hun vrij heid en onafhankelijkheid legen de Engelschcn streden. Met welke geest drift werden de voormannen der Boeren bij hun bezoek aan verschil lende Duitsche steden door de Duit schers ontvangen! En al kon de Kei zcr met het oog op zijn nauwe familiebetrekkingen lol 't Engelsche Koningshuis, en ook om staatkundige redenen, ter voorkoming namelijk van 'n conflict met Groot-Brittannië de Boerendeputatiè niet ontvangen, hij gevoelde meer voor de dappere Boeren, dan voor de Engelschcn. En nu vechten in dezen oorlog diezelfde Boeren voor de Tommies, op wie zij met reden wegens het verlies van hun onafhankelijkheid en wegens de beruchte concentratiekampen zoo fel gebeten waren. Ja, zij fusilccrden zelfs een de Fourie, en zetten een De AVet in den tronk, ware patriotten uit den Transvaalschen heldeustrijd. mannen, die trouw gebleven zijn aan hun vaderland en niet verloochend hebben de geschiedenis van hun volk Louis Botha moge thans door de Engelschen verheerlijkt worden, ve len gevoelen meer voor den opstande ling in de gevangenis, dan voor den overwinnaar der Duitschers in Zuid Afrika. Het antwoord van Duitschland op de Amerikaansche nota in zake de „Lusitania" is in zeer verzoenenden geest gesteld en geeft, welken feilen loon sommige Engelsche bladen in Amerika ook mogen aanslaan, aan de regeering te Washington gelegen beid met de Duitsche tot overeen stemming te komen. Amerikaansche passagiersbooten, die als zoodanig herkenbaar zullen zijn, en waarvan de afvaart van te voren tijdig is aaii gekondigd, zullen voortaan door de Duitsche duikbooten met rust worden gelaten, mits zij geen contrabande aan boord hebben. Dit zal ook het geval wezen niet schepen van neutrale Staten, die door de Amerikaansche regeering in dienst zijn genomen, en onder 'Amerikaansche vlag varen. Het gevolg van deze door Duitschland voorgestelde regeling zal wezen, dat aan de Engelsche passagicrsvlpot geduchte slag wordt toegebracht want een ieder zal er de voorkeu aan geven op 'n 'Amerikaansche boot te varen, die niet meer door een I onderzeeër zal worden aangevallen, dan op een Engelsche, die aan de kans bloot staat, door een Duitsche duikboot te worden getorpedeerd. Eere-Voorzitter H. M. de Koningin. Tweede oproep. Toen hel Koninklijk Nationaal Steuncomité, dén 22en Augustus 19(1, kort na zijn oprichting zich tot liet Nederlandsche volk richtte, un de gelden te Vragen noodzakelijk oor de vervulling zijner taak, is het n de verwachting op de oHervaar- lighcid zijner landgenooten niet cleurgcstcld. Aanzienlijke bedragen konden elke week door den penning meester verantwoord worden. Dank zij in het bizonder ook de nooge gitten, die ons Comité uil Iilsulinde icreiklen, kon dit lol heden .voldoen aim de lal rijke aanvragen om finan- ciëelfe hulp, die van alle zijden in- kwaifien. Thans, na ld maanden werkzaam heid zijn de geldmiddelen uitgeput. Wel is de economised.; toestand des lands na liet uitbreken der crisis niet onbelangrijk verbeterd; wel zijn uit ten aard der zaak lal van uitgaven, die liet gezin van.den werklooze des winters drukken, in den zomer niet noodig, maar toch zijn de eischen die ook thans nog aan de kas van 't Koninklijk Nationaal Steuncomité gesteld worden, zeer vele; zelfs in deze zomermaanden moet «lil weke lijks 80.000,-1 uitgeven. Zullen dank zij liet Rijkssubsidie, waarover 'l Koninklijk Nationaal Steuncomité krachtens een pas aangenomen wet, de beschikking heeft, in den eersten ij.l geen ernstige tinanciëele zorgen zijn bestuurdereu drukken, toch mee- nen deze thans opnieuw een beroep op de offervaardigheid hunner land genooten te mogen doen. Met alle waardeering voor den ontvangen gcldelijken steun, zou het voor hen toch zulk 'n groote voldoe uilig zijn, indien dit subsidie slechts in geringe mate zou behoeven te worden gebruikt.' Niet alleen dat dit een verheffend bewijs zou zijn van den gemeen schapszin der betergestelden, een krachtig teeken van de eensgezind heid onzer natie, maar tevens zou dan de schatkist, aan welke toch in deze dagen zulke zware eischen ge steld worden, niet worden belast. In het bizonder doen de onderge- teekenden een beroep op de offer vaardigheid van zoo menig industri ëel. die, dank zij de hulp van het Koninklijk Nationaal Steuncomité of van één zijner organen, zijn bedrijf heeft, kunnen voortzetten; op de landbouwers en andere producenten, van eerste levensbehoeften, die door liet duurder worden van deze, veel grooterc winsten maken dan gewoon lijk, waardoor in het bizonder de levenskoslcn dergenen'; voor wie de Steuncomités moeten zorgen, zoo belangrijk stijgen; op bezitters van fondsen (aandeden in scheepvaart maatschappijen, in industriëele on dernemingen, enz.), welke in den laat- sten lijd groote dividenden gaven; in één woord op alten, die niet dooi de crisis get rollen zijn, ja, die zelfs tengevolge van deze een niet onbe langrijke winst gemaakt hebben. Met grooten aandrang noocligen ondergetcekcnden hunne lartdgenoo- ten uit, hunne gaven aan één der onderstaande adressen te zeilden. Het Koninklijk Nationaal .Steuncomité 1917 Mr M. .W E. THE UB, Minister van Financiën, le Algcmecne Voorz. F. E. I >08X11 IJ MAMinister van Landbouw, Nijverheid en Handel, 2e Algemeene Voorzitter. De Commissie van Uiivbering: Prof. IS. DE VOOIJS, Voorzitter van den iWerkloosheidsraad, Voor zitter Mevr II. VAN BIEMA HIJ MANS, Presidente van den Nat. Vrou wenraad. Jhr. Mr. TH. C. VAN DOORN. Voor zitter van den Nederl. Tuinbouw- raad. J. VAN HASSELT, Voorzitter van de Maatschappij van Nijverheid. .1. R. SNOECK HENKEMANS, Lid van de Algemeene Armencommissie. Mr .1. T. LINTHORST, HOMAN, .Voorzitter van hel Nederl. Land- böüwcomité. Prof. I)r. ,W. II. NOLENS, Lid van den iWerkloosbeidsraad. J. OU DEC.EEST, Lid van den iWerk- loosheidsraad. V S. TALMA, Lid van den iWerkloos- heidsraad. H A. VAN IJSSELSTEYN, Direc teur-Generaal van den Arbeid, Al gemeen Secretaris. Giften worden ingewacht hij de heeren Jhr. Mr. «W. TH. C. VAN DOORN, le. Penning meeste, r, Koninginne gracht No. 35. AY. \s JACOB, 2e Penningmeester Nassau Guwcrkerkslraat No. 8. NIEUW STIJDINGEN MEXICO. De aanhangers van Carranza le .Vera Cruz hebben den Amerikaan- sclien consul officieel medegedeeld dat generaal Gonzales de hoofdstad van Mexico heeft bezet. De gouverneur heelt gelust een rapport op le stellen omtrent de om standigheden van den dood van Holt, anders gezegd Erich Munter, die op 3 Juli ecu poging heeft gedaan om Morgan te vermoorden. Een gevan genisbeambte verklaart, dat hij een geluid hoorde als van 'n revolverschot op liet oogenbük, dat Holt veronder steld wordt den zelfmoord le heb ben gepleegd door van de bovenste verdieping naar beneden te sprin gen. De beambte acht het mogelijk, dat liet schot van buiten de gevan genis kwam. Een nader onderzoek bevestigde echter de veronderstelling van zelfmoord. Enkele bladen melden, dat bijna alle beambten der gevangenis, die voor de veilige bewaring van Holt verantwoordelijk waren A van den cipier af, opzettelijk van hun post waren. De opmerking wordt ge maakt, dat Holt's dood werd ge wenscht. opdat hij geen verklaringen zou kunnen afleggen, die 'n heclc samenzwering konden onthullen. NEDERLAND. ASSENS Tc Grolloo, gemeente Rolde, is Zondag een ernstige brand uitgebroken, waardoor 14 woningen in de asch zijn gelegd. Een 64-jarige. vrouw is in de vlammen omgekomen. Bij gebrek aan water tracht men de brand met zand te blussohen. Een groot aantal jong vee is ver brand. De oorzaak van den brand is waarschijnlijk liet spelen met lucifers door kinderen. AMSTERDAM. Zaterdag is op het IJ, ter hoogte van het Tolhuis, een motorbootje, waarin 1 jftenschen za ten, door een Rurnierender nacht boot overvaren. Hel ongeluk schijnt le moeten worden geweten aan de inzittenden in het bootje: door hen is gewenkt Ie sloppen. De vrachtboot voer voor de kcllingponl, die op hel punt was le vertrekken, om, en he motorbootje stevende recht op de boot aan. Het was lc laat om le stoppen en een poging om af te duwen mislukte. Nu de aanvaring zonk liet motorbootje onmiddellijk. Twee van de opvarenden werden dadelijk gered. De beide anderen kwamen, maar 4 scheen, niet meer boven. Echter bestond de mogelijk hcid. dat een voorbijvarende schuit hen had opgenomen. De politic is niet dreggen begonnen. Nti eenige liren dreggens heeft de politie dit werk gestaakt. Er was toen nog geen enkele nadere aanwijzing verkregen. 's-GRAVENHAGE. Op 81-jarigcn leeftijd is Donderdagmorgen over leden de bekende kunstschilder Hen drik «Willem Mesdag. Eerst op betrekkelijk gevorderden leeftijd is hij kunstschilder geworden. Het was de liefde lot de zee, die hem noopte, zicli in Den Haag te vestigen, waar hij in het jaar 1869 kwam wonen. Het eerst zijn ook Mesdag's ver diensten in hel buitenland erkend en nadien ook in hef vaderland. Dat zijn verdiensten ook buiten de kunstwereld werden gewaardeerd bleek o. a. bij de viering van zijn 70stèn verjaardag in het jaar 19U1, toen de Minister van Binnenlandsche Zaken hem in „Pulchri Studio" het commandeurskruis van de Neder- lattdsehe Leeuw kwam brengen. Hij was Grootkruis in de orde van Oranje Nassau, hem verleend als bewijs van waardeering zijner schenking van bet Mesdag-museum aan den Staat, en had tal van buitenlandsche ridderorden. DIRKSLAND. Rij liet nazien en schoonmaken van machinegeweren had de landweerman Theunis van l Hof, woonachtig alhier, vader van oen vijftal kinderen, liet ongeluk door een patroon, die nog in één der geweren aanwezig was, in de linkerzijde tussehen de tweede en derde rib getroffen lc worden. Zwaar, gewond is hij naar liet militaire hos pitaal vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. MAASTRICHT. In den nacht van «Vrijdag op Zaterdag heeft 'n persoon met een steen een groote spiegelruit stukgeslagen van den winkel van den horlogemaker en goudsmid M., wo nende in de Brugstraat alhier. Een overbuur werd door het glasgerinkel wakker en zag den dief verdwijnen in de richting van de Maasbrug. De uit zijn slaap gewekte ging weer naar bed en waarschuwde des morgens den bestolen horlogemaker, die van den diefstal niets had bemerkt. Door de politie is in beslag genomen èen op straat gevonden kussen, waarop nog enkele gouden trouwringen. Ver moedelijk zijn ongeveer 25 gouden ringen gestolen, eveneens een aantal horlogekettingen. BRUNSUM (L.) Terwijl 'n groep arbeiders in de schacht van destaats- mijn „Hendrik"' alhier werkzaam was, viel een tot nu toe onbekend voorwerp van boven uit de schacht, dat op het hoofd van den ploegbaas De V. terecht kwam, met het nood lottig gevolg, dat hij naar beneden stortte. Met verbrijzeld hoofd werd hij opgenomen. De dood was reeds ingetreden. De ongelukkige laat een vrouw met 6 kinderen na. Uit 8tad en Provincie. NOORDGOUWE. Van dc 10 ingc- schrevenen voor de militie zijn er door den kciiringsraad 9 geschikt en 1 ongeschikt verklaard. ZONNEMAIRE, 10 Juli. Tot op heden zijn door den burgemeester dezer gemeente 44 broodkaarten af gegeven, dienstig voor 217 personen. DUIVENDUKE, 10 Juli. Tot op lieden zijn er in deze gemeente 32 broodkaarten uitgereikt voor 164 per sonen. Het brood wordl genomen bij bakkers van Eikerzee, Brouwersha ven en Renesse.' RENESSE. Ds. C. van den Nieu- huizen, sedert 1 Augustus 1914, 1ste luitenant bij het reservekader infan terie te 's-Gravcnhage, is bij Kon. be sluit benoemd lot kapitein, stand plaats Terneuzen. BRU1N1SSE. Dc heer C. J. van Vëssem is aan cle Nederlandsche Handels-Hoogeschool te Rotterdam geslaagd bij I examen voor handels- economie. ST.-MAARTENSDIJK. In dc .Vrij dag gehouden vergadering van den gemeenteraad kwam onder de inge komen stukken voor een verzoek van het algemeen wcezen-armenbestuur om verhooging van salaris, 't Tegen woordig salaris bedraagt voor den voorzitter f 30 en voor elk der leden f 20. Adressanten verzochten dit sa laris respectievelijk tc verhoogentot f 50 en f 30. Op voorstel van Bur- gem. en iWeth. werd met algemeene

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1