ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 9 Juli 1915. TWEEDE BLAD, NIEUW STIJDINGEN. (Z ierlkzeesche C o u r a n t AUÜNNEM EN T. Prjjs per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummers- 0,06. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 7lste JAARGANG. Na. 9720 Diraoteur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitga var-Hoof dredactaur A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per|regel- 0,16. Bjj contract belangrijke korting. Inzending op den dag ran uitgave vóór 8.SO ure. INDIË. Naar de lava-Bode meldt, neemt liet aantal gevallen van typhus te Batavia gestadig toe; men kan reke nen, dal ongeveer Iwee nieuwe ge vallen per dag er bij komen, onder de Europeesche bevolking en de mi litairen, waarbij een enkel geval uit den kampong gevoegd moet worden, dat gerapporteerd wordt. Heden, 20 Mei. werd sinds t Januari van dit jaar het 2!)e geval geregistreerd. Eu men kun dus wel overtuigd zijn, dat in de kampongs een over weldigend aantal typhusgevallen zal voorkomen, vooral als men bedenkt, dat bij elk geval van langdurige koorts, dat aan den gezondheids dienst gemeld wordt, met positieve zekerheid* die ziekte kon worden ge constateerd. De sterfte aan die ziekte hier bedraagt ongeveer 15 der aan getasten. Er worden door den chef van dien dienst plannen overwogen om le trachten krachtig die ziekte te onder drukken, maar daar doen zich lal - looze moeilijkheden voor. AMERIKA. NEW-YORK Een draadloos tele gram meldt, dat de mailboot „Minne- baba", die Zondag uit New-York naar Londen is vertrokken, in brand staat. De bemanning bestrijdt de vlam men, die in het ruim woeden. CHICAGO; Geweldige stormen: en wolkbreuken hebben in ecnigc ge deelten van Missouri, Illinois en Ohio groote schade aangericht, terwijl ook een aantal menschenlcvens te be- Ireuren zijn. Op een punt werd een passagierstrein uit de rails geworpen. Lenige passagiers werden gewond. Lenige steden zijn met tarwe bedekt, die uil de velden gerukt is. Te Cin cinnati zijn 20 of meer personen om bet leven gekomen. .Vele personen zijn in de Ohio verdronken, waar twee ponten omsloegen .Vijf-en-tvvin- lig huizen zijn vernield. .Voortdurend komen er meer bewijzen, dat Holt niemand anders is dan de ex-professor vier Harvard- universiteit Munter, die in 1006, na den dood van zijn vrouw, die onder verdachte omstandigheden overleed plotseling verdween. Bij een onder zoek is gebleken, dat bet lichaam van Holt gelijke litteekenen ver toonde als dan van Munter, die vroe ger een operatie heeft ondergaan Ook is geblekendat Holt geen Duitsch'-Amerikaan is, terwijl Mün- ter in Duitschland geboren is. De gevangenis-dokter is er van over tuigd. dat Holt zwakzinnig is. Hij heeft beproefd met een potlood een einde aan zijn leven te maken. Aan dit potlood zat n.l. 'n metalen huisje, waarmede hij een slagader opende. Hij verloor veel bloed. Gemeld wordt, dat Holt zelf moord pleegde door int het venster van de gevangenis, dat zich 15 M. boven den bcganen grond verheft, te springen. De bewaker had een (.ogenblik de cel verlaten en daarbij de deur open laten staan. Holt be kwam een schedelbreuk en was on middellijk een lijk. MEXICO. De correspondent van het Berliner Tageblatl meldt in een schrijven uit Mexico eenige bizonderheden over den toestand, welke daar heerscht. Sedert een jaar ziet de stad Mexico de troepen der verschillende par tijen in- en uittrekken. Nooit echter was de toestand zóó ernstig als thans. De stad is aan alle zijden omsingeld en ontvangt voorraden noch post. Ook de telegraaf werkt slechts met groote onderbrekingen. Zendingen levensmiddelen worden door de om de stad liggende troepen aangehouden en voor de helft geconfisceerd. Maïs, dat het hoofdbestanddeel vormt van het volksvoedsel, is van 3 tot 15 ct. voor den dubbelen titer gestegen, en boonen kosten 11dollar, tegen vroe ger 8 cent. Mexico staat inderdaad aan den vooravond van een Hongers nood. President .Wilson zond kort ge leden een bizonderen gezant in den persoon van Duval West en aange zien deze ook voor den Cubaansehen oorlog naar Havana werd gezonden, zag men in hem den voorbode der 'Amerikaansehe interventie, temeer waar de Vcreenigdc Staten de be scherming der vreemdelingen op zich genomen hebben Deze laatste nu zijn geheel van de buitenwereld af gesneden. Achteraf wordt gezegd, (lat bij een onderhoud had met Car- ranza, die voorloopig een half jaar president van Mexico zou blijven, om gedurende dien tijd nog te kun nen werken aan de pacificatie van liet land. CANADA. In de labriek van de Canadian Ex plosives Company le Belvcil (Quebec) heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor 7 man gedood en 11 ge wond werden. Tot de gedooden be hoort ook een Engelscli inspecteur, die ter beschikking van de directie der fabriek was gesteld. Na de ont ploffing brak ook nog brand uit. De totale schade wordt op 1000 pond ge schat. Een onderzoek wordt ingesteld, daar men vermoedt, dat een Duitsch employé voor het gebeurde aanspra kelijk gesteld moet worden. Een tramwagen, die van de hoogte van Queenstown afdaalde, derailleerde bij een kromming van den weg. In den wagen zaten een aantal leerlingen eener Zondags school die een uitstapje maakten. Twaalf hunner werden gedood en veertig gewond. FRANKRIJK. Een Parijsch telegram aan de Times meldt, dat de lading van de „Dacia" verbeurd is verklaard, en den 27sten Juli te Havre publiek zal worden verkocht. Dit is dus 't einde van de „Dacia" kwestie, die eenige maanden geleden in Amerika en elders in zoo liooge mate de gemoederen gespannen heeft gehouden. De „Dacia" is den 28slcn Februari op weg van Galveston naar Rotter dam, met een lading katoen, aange houden en naar Brest opgebracht Men zul zich herinneren, dat het schip na liet uitbreken van den oor log, van de Hamburg-Amerika-Liju was gekocht door Breitung, 'n Aine rikaansch burger van Duitsche af komst, met het doel, onder Ameri kaansche vlag katoen van Galveston naar Hamburg te vervoeren. De ge alliëerden stonden dit vervoer echter niet toe, en waarschuwden er voor, dat de „Dacia" zou worden aange houden en de lading voor het Prijs- gerecht zou worden gebracht. On danks deze waarschuwing, verliet t schip den 12en Galveston, met het bekende gevolg. ENGELAND. De bisschop van Londen heeft in een bijeenkomst van bisschoppen het toenemend misbruik van sterken drank door vrouwen besproken. Hij bad gehoopt, dat de opwinding, die t gebruik van sterken drank tijdens 'den oorlog zoo had doen toenemen nu gedaan zou zijil, maar het was hem gebleken, dat dit misbruik nog steeds toeneemt. Hij had 'n afschrift van een adres, door een aantal da mes aan liet hoofd der politie ge richt, ontvangen, behelzende het ver zoek om de dranklokalen te Londen voor vrouwen te sluiten. Naar 'sbis- schop's meening had de overheid in de wet op de landsverdediging on beperkte bevoegdheid 0111 liet drank misbruik te beteugelen. De bisschop van Oxford vertelde, dat iiij bij het begin van den oorlog geheelonthouder is geworden; het was liein veel gemakkelijker gevallen dan hij verwacht had. De bisschop van Birmingham deelde mee, dat in zijn diocees t drinken een tijdlang had opgehouden, maar daarna was het weer in erger mate uitgebroken, vooral onder de vrouwen. Ten slotte heeft de bisschop van Londen nog aangekondigd, dat hij een motie omtrent deze zaak zou voorstellen. DUITSCHLAND. De rechtbank ie Frankenlhal heeft den handels raad Jean Gansz, direc teur der snelpersfabriek Frankenlhal, tot 225.000 Mark boete veroordeeld, omdat hij in*191 I zijn vermogen en inkomen voor de buitengewone be lasting voor de landsverdediging op zettelijk te laag heeft opgegeven. LICHTENSTEIN. By het begin van den oorlog heeft het souvereine vorstendom Lichtenstein, geiyk men weet, aan alle betrokken mogendheden zyn strikte onzydigheid medegedeeld. Daartoe was het ook wel gedwongen, daar het twaalfduizend in woners tellende landje sedert 1866 den dienstplicht opgeheven had en nog slechts éón enkelen soldaat bezit, die opgezet in de ridderzaal van het slot Hohen- Lichtenstein staat. De Vorarlberger Volksfreund vertelt een geval, dat bewyst, hoe streng deze staat zich aan zyn onzydigheid houdt. Een onder nemende, jonge Lichtensteiner, die in Zwitserland een betrekking»had, volgde eenige onder de wapens geroepen kame raden en meldde zich vrywillig voor den dienst in het Duitsche leger aan. Hy werd aangenomen, eenige maanden geoefend en was op weg naar 't Weste- lyk front, toen de vaderlyke hand van zyn neutraal vaderland hem te pakken kreeg en hem onzacht aan zyn roem zuchtige droomen or.trukte. Door ver raad had namelyk de Llchtensteinsche regeering van de plannen van haar oorlogszuchtigen onderdaan gehoord en eischte nu ten snelste met een beroep op haar ODzydigheid, dat hy uit het Duitsche leger verwyderd zou worden. De Duitsche regeering gaf het regiment bevel den krijgsman naar huis te zenden, in Frankfort a/d. Main achterhaalde hem dit bevel, juist toen hy in den trein met zyn wapenbroeders soldatenliederen zat te zingen. Plotseling ging de deur open en kwam de „moeder van de compag nie" naar binnen om den Lichtensteiner eruit te halen. Op het perron werd hem de oekas van zyn regeering voorgelezen en het besluit van de Duitsche overheid medegedeeld. Hy moest zyn wapens afgeven en werd aldus voor zyn vader land behouden. NEDERLAND. AMSTERDAM. Woensdagmorgen om half zes, werd een dienstdoende politie agent van den Amsteldijk gewaarschuwd, dat in de nabijheid Rozen oord' een zwaargewonde man op den weg lag. De agent hegaf zich er terstond heen en vond inderdaad een persoon, die uit een zware wond aan den rug bloedde. Een auto-brancard vervoerde den man naar het Binnengaethuis. Zijn toestand moet bedenkelijk zijn. Hij verklaarde, dat hij twist met zijn broeder had gehad, die te Ouder-AmBtel woont. Deze had hem onverwacht een messteek toegebracht. HOEK VAN HOLLAND. In den vroegen morgen van Woensdag is een defensie-sloep der marine, bemand met een 7-tal koppen, die te Brielle was ge- stationneerd, in bovengenoemd zeegat aan den grond geraakt, en later bij pogingen om haar vlot le krijgen, gezonken. Een der opvarenden heeft zwemmende den wal van het eiland Rozenburg kunnen bereiken. Een lijk is reeds aan wal gespoeld. Omtrent het lot der overige opvarenden bestaat nog geen zekerheid. Volgens mededeeling van den geredden schepeling, een stoker, is de sloep gestooten op een uitgebracht anker, lek geslagen en ge zonken. Schipper L. Vroomhout, vein den Briel, die Woensdagmorgen met zijn botter daar binnenkwam, zag omstreeks 5 uur de barkas bij het wrak zitten. Met veel moeite wist hij in de nabijheid te komen hij bood assistentie aan, maar de officier deed hem verstaan, dat het niet noodig waB. Nog een poos bleef Vroomhout in de nabijheid, omdat hij wist hoe gevaarlijk de plaats was en dat men bij een mo gelijk losslaan of lossleepen van het anker dadelijk de branding van achteren had. Maar omdat hij niet geroepen werd en het tijd werd zijn visch ter markt te brengen, zette hij eindelijk zijn reis voort. ROELOFSFARENDSVEEN. Do rijkspolitie heeft in samenwerking met (1e gemeente-politic Dinsdag jacht gemaakt op 'l circus van Philip j Maller, waarvan Iwee vrouwsperso- nen bij hot bekende trucje van geld- j wisselen, liefst nieuwe guldens, bij I ((en winkelierster Wed. K. alhier, on- 1 geveer f 80 hadden ontvreemd. Het „circus" werd aangetroffen bij de begraafplaats „Zorgvliet", bij I Amsterdam, en onder hevig verzet van de bewoners van de woonwagens werden de beide schuldige vrouws personen door de gezamelijke politie macht gearresteerd. Van de blanke sabel moest daarbij gebruik worden gemaakt. De vrouwen zijn naar Alkemade overgebracht en zullen na verhoord te zijn ter beschikking van de justitie le Haarlem worden gesteld. SITTARD. Dezer dagen vervoegde zich in den goud- en zilverwinkel van den heer A'. alhier een elegant gekleede dame, welke een gouden ring wenschte le koopen. De heer D. legde haar een kussen voor, waarop 7 rijen, ieder van 10 stuks, gouden ringen zaten, tot prijzen van 12 gul den. Na ze nagenoeg alle bekeken en gepast te hebben, zou ze toch liever een van 14 gulden willen nebben, welke ze dan ook bestelde en over 8 dagen zou komen halen. De dame zeide in de stad gelogeerd le zijn, en na haar naam ie hebben opge geven verliet zij den winkel. Toen de heer I). de ringen weer in het kussen paste, bemerkte hij, dal er aan het aantal 2 ontbraken. .Van bet feit werd de inspecteur van politie in kennis gesteld, welke onmiddellijk uitgebreide maatregelen nam, ten einde de dievegge te achterhalen. Er was reeds meer dan een uur tijds verstreken, men was alle richtingen afgeweest, docli nergens was er een dame te vinden, welke aan het opge geven signalement beantwoordde. In specteur De .Wilt leent bij den heer I). een burgerpak en was in een om mezien verkleed, waarna de opspo ring opnieuw begon. Zijn afindaclit werd getrokken door 'n jonge dame, welke over bet troittoir vóór den winkel van den heer v. d. Iv. (even eens een goud- en zilverzaak) op en neer wandelde. .Werkelijk was er ook een dame in den winkel bezig inct het uitzoeken van horlogekettingen. Deze dame was echter in het zwart gekleed, terwijl de dievegge, volgens gegeven signalement, een wil kleed droeg. De houding van beide dames kwam den inspecteur meer en meer verdacht voor. De dame kocht hier een merkwaardigen ketting en be taalde dezen ook, doch haar slag had ze reeds gedaan door de ontvreem ding van een ketting van grootere waarde. De inspecteur arresteerde haar en geleide haar naar 't politie bureau. Ook dc imdere wandelende dame, welke blijkbaar bij haar be hoorde, werd aangehouden. Bij fouil- leering bleek de elegante dame in bezit te zijn van 8 gouden ringen, plus de gekochte en ontvreemde ket ting, benevens een nog al groote som gelds. De bestolenen herkenden de voor werpen als hun eigendommen en ten slotte bekende de dievegge al deze voorwerpen te Sittard en te Maas tricht ontvreemd te hebben. Ook de boven opgegeven naam bleek valseh, want thans gaf zij op genaamd te zijn Theodora Maria van de Berg, oud 22 jaren en wonende te Amsterdam. Ze zal gevankelijk naar Maastricht worden overgebracht. van Flaauwers werden gegund: liet te perceel aan J. M. Dekker te Brouwershaven, voor f 1)99, cu het 2e perceel aan denzelfden voor f1050. POORTVLIET, 8 Juli. Woensdag avond werd ten overstaan van den notaris D. van de Velde le Tholen, ten verzoeke van Joh. de Wilde al hier, zeven perceelen bouwland pu- pliek verkocht, gelegen in de Lange- weg, sectie G nos 166 en 1666is, ■onder deze gemeente. le perc., 55 A. 71 c.A'. I Gem. 126 R.), aan ,W. Carets, voor 1' 990. 2e perc., 53 A'. 9t c.A'. (1 Gem. 112 R.), aan J. M. Pape, voor f 1000; 3c perc., 44 A'. 71 c.A'. (1 Gem. 12 It.), aan AV. Beeke, voor f 980; le perc., 42 A'. 39 c.A'. (1 Gem. 24 R aan L. G. Gebraad, voor f995; 6e perc., 30 A'. 87 c.A'. (1 Gem. 230 R aan dezelfde voor f 995; 7c perc,, 53 A'. 38 c.A. (1 Gem. 108 R aan dezelfde, voor f 995. Alles per 39 A. 24 c.A'. of per Geniet. Aanbeetedlagei, Verkoop!ngen, em. ZIERIKZEE Bij de op Donder dag 8 Juli gehouden aanbesteding werd het stortwerk (bestek no. 452) aan den Langendijk niet gegund. De werken aan de .Vogelliilleii (be stek no. 153) in de le en 2e inlaag Landbouw, en Veeteelt. STAVENISSE'. De besmettelijke vlekziekte onder de varkens heerscht hiér ook weder en heeft reeds enkele offers geëischt. ONDERWIJS. 'Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde voor het civiel-inge- nieurs-examen de heer J. AdriaanseJr te Harderwijk, geb. te Zierikzee. STAVENISSE. Als lperling aan de R. B. S. te Middelburg is, na afgelegd examen, toegelaten L. van Sluijs, leerling der openbare school alhier. Kantongerecht te Tholen. 5 Juli 1915. Door het kantongerecht alhier zijn lieden veroordeeld wegens: Openbare dronkenschap: 'A'. L'. P. te St.-Maartensdijk, tot f 5 boete of een week tuchtschool. Overtreding der visscherijwel: J. P. B. te St.-Maartensdijk; tot f 5 boete of twee weken tuchtschool. Overtreding der jachtwet: W. 1'. L G. G. en G., allen te St.-Philips- land, ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner; II. D. le St -Annaland, tot 2 boeten, elk vail T 5 of 2 dagen hechtenis voor iedere boete, met verbeurdverklaring van het inbeslag genomen geweer en bevel tot vernietiging daarvan; J. D. le St.-Philipsland, lot 1' 2 boete of 2 dagen hechtenis; P. G. le St.-Maar- tensdijk en H. d. W. le Scherpe- nisse, ieder tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Overtreding der loterijwei: M. J. M A. L. H. en J P. H allen te St.-Maartensdijk, ieder tot f 10 boete of 5 dagen hechtenis voor ieder hun ner, met verbeurdverklaring en bevel tot vernietiging der inbcslaggenomen loten. Overtreding politieverordening: J. G. V., A. [V, M. J, G. V. en If. G. A. D„ allen le Tholen, ieder lot^ f 1 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner; J A. d. .W. en T. A. P, heiden te St.-Maartensdijk, ieder tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. 1BurengeruchtT. A'. P. en C. 1'. d. H heiden te St.-Maartensdijk, ieder tot f 5 boete of 3 dagen hech tenis voor ieder hunner: C. v. G. en .1. d. .W„ beiden te St.-Maartensdijk, ieder tot 3 boete of 2 dagen hech tenis voor ieder hunner. Loopen op bezaaiden grond zon der vergunning: M. v. I). te Stave- nisse, tot f 1 boete of 1 dag hech tenis. Overtreding trekhondenwet: M.K'. te Breda, tot 1' 1 boete of 1 dag hechtenis. Rijden tonder licht: J. v. S. en M. d. B beiden te St.-Philipsland, D. v. d. B. en H. D., beiden te St - Amialand, en J. B. le St.-Maartens dijk, ieder tot f 1 boete of 1 (lag hechtenis voor ieder hunner. Openbare dronkenschap: R. K'. te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 5