ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, Vrijdag 9 Juli 1915. EERSTE BLAD. PUBLICATIE. WAARSCHUWING. Oorlogsoverzicht. SCHIETOEFENINGEN. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Uitvoer gemaaid Gras. CZ lerikzeesche C o u r a n tJ. ABONNEMENT. Prjjs pet drie maandenf 1,30. Franco per po«t- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afzonderlijke nummer»- 0,06. Verschjjnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 7ISto JAARGANG, Na. 9720. Dirootsuri A. J. DE LOOZE Jr. Uitaavar-Hoofdredaetaur i A. FRANKEL. ADVERTENTIE 1ST. Van 13 regels1 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,16. Bjj contract belangrijke korting. Inzending op den dag ran uitgave vóór S.SO ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Du TERRITORIALE BEVELHEBBER in Zee land env.., ter standplaats Middelburg: Gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Augus tus 1914 (Staatsblad no. 435), van 8 September 1914 (Staatsblad no. 448) en van 11 Februari 1915 (Staatsblad no. 81), waarbjj de gemeenten in de I'rovineie Zeeland zyn verklaard ^in Staat van beleg": Gelet op artikel 35 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128); Stelt bjj deze de navolgende nieuwe ver ordening vast en besluit te bepalen: Artikel 1. Het uitvoeren van gemaaid gras is verboden. Artikel 2. Het gemaaide gras, gewonnen op gronden binnen een uur afstand van de grens gelegen en in gebruik bjj buitenlanders, mag voorshands worden uitgevoerd. Artikel 3. Overtreding van deze verordening wordt, ingevolge art. 49 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128), gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden. Uitgegeven te Miodelburu, 2 Juli 1915. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., BROCX. ARTILLERIE-SCHIETOEFENINGEN, op 10 Juli 1915 en volgende dagen nabty DISHOEK. De TERRITORIALE BEVELHEBBER in Zbkland enz.; waarscluwt een ieder tegen het aanraken van niet gesprongen artillerie-projectielen, zijnde zulks LEVENSGEVAARLIJK. Van het vinden van dergelijke projectielen moot onmiddellijk kennis gegeven worden aan «chüven, vlaggen, overblijfselen van ge sprongen projectielen zijn Rgkseigendommen Jaarvan het ontvreemden strafbaar is volgens de Wet. MinnBLiiLRG, 7 Juli 1915. De Territoriale Bevelhebber voornoemd, BROCX. wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128) wordt de uitvoer van gemaaid gras uit Nederland verboden. Artikel 2. Uitzondering op de bepaling van artikel 1 wordt gemaakt voor gemaaid gras, gewonnen op gronden binnen een uur afstand van de grens gelegen en in gebruik by buitenlanders. Artikel 3. Overtreding van de bepalingen dezer verorde ning wordt gestraft, ingevolge art. 43 der Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128). met hechtenis van ten hoogste eene maand of geld boete van ten hoogste drie honderd gulden. Artikel 4. Door bovengenoemde verordening vervalt de verordening van 2 Juli 1915 betrekkelijk het verbod van uitvoer van gemaaid gras. Uitgegeven te Middelburg, 6 Juli 1915. De Territoriale- Bevelhebber in Zeeland enz BROCX. Zierikzee, den 8 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Bij Yperen hebben de Engelschen een krachtigen aanval op de Duit- sche stellingen gedaan, nadat zij deze niet artillerievuur een poos behoor lijk hadden bewerkt. Het gelukte hui) de eerste rij loopgraven der Duit- sehers stormenderhand te nemen. Maar de vreugde was voor hen van slechts korten duur. Want des avonds werden de Tom mies er weer uitge dreven. Bij de beschieting der samentrek kingen van Fransche troepen in Atrecht, werd de stad in brand ge schoten. Ook de prachtvolle kathe draal, 'n monument van bouwkunst, werd een prooi der vlammen. De Russische legers hebben on danks hun nederlagen en zware ver: tlifTyr wU' versterkingen, die zij ontvangen heb ben, de legers der centralen t veldei voortrukken op Russisch grondge bied te beletten. Men staat eenvou De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gezien het schryven van den Territorialen Bevelhebber in Zeeland, d.d. 7 Juli j L, T no. 2369 Brengt ter kennis van belanghebbenden dat door dien Bevelhebber is vastgesteld de navol gende verordening: De Territoriale Bovelhebber in Zeeland enz., ter standplaats Middelburg; Gezien de Koninklyke Besluiten van 29 Augus Lus 1914 (Staatsblad no. 435), van 8 September 1914 (Staatsblad no. 448), en van 11 Februari 1915 (Staatsblad no. 81), waarbjj de in de Provincie Zeeland zijn Staat van beleg": Gelet op artikel 22 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128) Stelt bjj deze de navolgende verordening vast: Artikel 1. Op Zaterdag, den lOen Juli 1915, of een der volgende dagen zullen schietoefeningen ge houden worden, gedurende welke de vaart in het Oostgat verboden is. Artikel 2. Tydens de in artikel 1 bedoelde schietoefe ningen zullen roode vlaggen geplaatst zjjn op den toren van Zoutelande en by het Fort de Nolle. Artikel 3. gemeenten verklaard Overtreding van deze verordening wordt, in gevolge art. 43 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128), gestraft met hechtenis van ten hoogste eene maand of geldboete van ten hoogste drie honderd galden. Uitgegeven te Middelburg, den 7 Juli 1915. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., BROCX. Zierikzee, 8 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. U1CU IC Utleuvu. (lig verbaasd over de geweldige mili taire krachl, die Rusland ontwikke len kan. Een ander volk, dal zoo verslagen is, als het Russische, zou beslist ontmoedigd wezen, en in den oorlog niet meer bruikbaar zijn. Bij de Russen is dit niet liet geval. Meer dan anderhalf millioen manschappen van hen zijn gevangen genomen. En toch schijnt aan het menschenmale- riaal. waarover zij te beschikken hebben geen einde te komen Maar het gaat moeilijk de zegevierende legers der Oostenrijkers en Duit sellers, die gehard flink geoefend zijn, en goed aangevoerd worden, in hun loop te stuiten. Vraag is, oT het aan 'de Centralen gelukken zal het leger van generaal Iwanof naar Bro- dy op te drijven, zoodat het van de andere Russische legers is afgesne den. Mocht deze toeleg slagen, dan kunnen de Duitschers en Oostenrij kers van uit het Zuiden Warschau aanvallen. Om dit te voorkomen span nen de Russen alle krachten in Hel was voor hen reeds een biltere pil, dat zij gedwongen werden tot de ontruiming van Galicië, waar zij zich zoo huiselijk hadden ingericht, waar zij op 'de scholen de Russische taal en in de kerken den Grickschen godsdienst hadden ingevoerd, en het geheele openbare leven op Russische leest geschoeid hadden. En nu nog Rnssisch-Polen te moeten missen althans liet gevaar te loopen. dal het zoover komt, neen, dat moet, hoe groot ook de offers moeten wezen, voorkomen worden. Daarom worden zicli in zee te werpen, (jen kreet hooien: „Leve de Koning!" „Leve Italië!" die door de geheele beman ning. oji het achterdek opgesteld, werd herhaald. De commandant ver liet iiet laalsl zijn schip. Bijna de geheele bemanning en de officieren, 681 man, zijn gered. Aan de Dardapellcn is niets nieuws. De oorlogsschepen der geallieerden hebben zich door de zeeëngtc nog geen weg kunnen hanen, en 't schier eiland Galipolie is nog niet dooe de Engelschen en Eranschen bezet. Wel hebben deze reeds hij voorbaat de Turken ids overwonnen en Constan- tinopel als veroverd beschouwd, want zij hebben met den Bus reeds de buit verdeeld, die zij denken te zullen bemachtigen. Zij hebben, om een ge ijkt spreekwoord te gebruiken, do huid reeds verdeeld, alvorens den beer geschoten te hebben. Het Engelsche Lagerhuis heeft in derde lezing de wet lot het aan leggen van een nationaal register met algem. stemmen aangenomen. Van alle ingezetenen, zoowel mannen als vrouwen wordt een register aan gelegd, van de mannen van 15 lot 55 jaar, en van de vrouwen van 15 tol 15 jaar. Deze kunnen door de regeering worden opgeroepen lot de praestatic van vrijwillige diensten ge durende tien duur van den oorlog. ITALIË. Telegrammen uit Rome maken gc- WrWhnffSCn-'gerommel. NEDERLAND. •AMSTERDAM. Een tweetal ma trozen van de „Hollandia", van den Kon. Holl Lloy.l, welk schip Wöens- dag van zijn reis van Buenos-Aireï alhier is aangekomen, Reel! mede gedeeld, dat de bemanning van dit 'schip, ter hoogte van de lichtschepen Noord-Hinder en „Galloper is ge tuige geweest van het werpen van bommen uit een tweetal vliegmachi nes op de Engelsche weekhout dt Groningen", op weg naar Rotterdam. Toen de „Hollandia" op ongeveer mijlen van de „Groningen ver wijderd in dezelfde richting van dit schip voer, zag de bemanning der Hollandia" twee vliegmachines in 'i /ichi komen, welke uil vrij gioob hoogte plotseling bommenlietenva- len naar het Engelsche schip. Ie U men achtereenvolgens lol 10 malen toe een groote ontploffing had ge hoord, gevolgd door (mt opslaan wm doch werd eenige oogenblikken later door een jachtopziener aangehouden. Hjj legde een bekentenis af. ZIERIKZEE, 0 Juli. De Drukkerij Kolling te Amster dam, Lijnbaangracht 187, heeft in den handel gebracht een twintigtal gekleurde prentbriefkaarten, voor stellende stadsgezichten van Amster dam, geteekënd door den iVlaamschen teekenaar A. Ost. Deze prentbrief kaarten zien er artistiek uit. Oymnastlek-Ultroerlng te Roe». Donderdag 15 Juli en Vrijdag 16 Juli zal te Goes een gymnastiek-uit- voering van liet Gewest Zeeland van 'I Nederland seh Gymnastiek ver bond gegeven worden. De aan deze uitvoe ring deelnemende turners en turn sters van zeventien vereenigingen zullen met muziek ontvangen worden, en des namiddags in optocht naar het werkterrein (Groote Markt) mar cheerden, waar om half drie de open bare uitvoering een aanvang zal ne men. OUWERKERK, 8 Juni. „Mijnheer, wat treffen de kinderen dat toch slecht". „Juffrouw, wat jammer voor de kleintjes". „Wat is zoo'n regen dag toch verschrikkelijk, als men met schoolkinderen een reisje maakt, mijnheer". Dergelijke van sympathie en mede lijden getuigende ontboezemingen van het reizend publick, kregen de ge- ImT zich dan iöV werkelijk droevig aanzien. Van Ouwcrkerktol Capelle onder het loopen af en toe al wat motregen. In de tram en op de boot en weder in de tram: regen Bij bel uitstappen: regen. Gauw in de electrisclie naar de Diergaarde. Maar gelukkig, in den dierentuin: droog. Dat was een genot, toen ougen te kort, dat behoef ik waarlijk niet meer te zeggen. De grappige en verstandige apen, waarvan 11 paar bezig waren, elkander van die lastige kleine springers le verlossende' ma- jestueuse roofdieren, waar de Kin deren zich heel wat minder luid ruchtig gedroegen, vooral toen de Afrikaansche leeuw de goedheid had le hunner eere eens recht vreeselijk te brullen; de beren, de slangen, de buffels, de herten, de vogels de wilde katten, waarbij men, volgens dc getuigenis van één der kleinen, binnen een paar minuten zou lauw vallen van de liefelijke lucht, de nlanten, dc bloemen en nog zooveel minder aangename van kindergezel schap zoo geduldig verdroeg. BRUINISSE. Met den mosselhan- del op België gaat liet den laatsten tijd wal beter. Deze week vertrok ken ruim 30 vaartuigen. De prijzen zijn vrij goed, doch door kosten aan verzegeling, pas en de mindere waar de van franc en mark, moet er veel van de ontvangsten af. STAVENISSE. Het salaris van den brievengaarder alhier is ver hoogd lol 1' 030. zulks ingaande met 1 April 1.1. ST.-MAARTENSDIJK', 8 Juli. Bij de heden gehouden stemming voor 2 leden Van den gemeenteraad, we gens periodieke aftreding van dc heeren P. Gaakeér eh »W. M. Kloet, waren uitgebracht 410 geldige stem men. Hiervan verkregen de heeren P. Gaakeer (aftr.) 238 st.i\V. M. Kloet (aftr.) 234 St., en C. M. Quak- kelaar 188 st., zoodat de aftredende leden herkozen zijn. ST.-ANNALAND, 8 Juli. Van wegc de Ned. Herv. Kerk worden er in den laatsten tijd pogingen aangewend om te komen tot afschaffing van de kermis. Bij het huisbezoek van den predikant wordt er met dat doel 'n request ter teekening aangeboden. Niet overal is men echter gezind daarop zijn naam te plaatsen, en wie het doen, mogen nog niet allen tot de tegenstanders van de kermis ge rekend worden. Er zijn er onder, die nog voor de eerste maal hun af keer er VilliMjin dfn dai> ÖllD-VOSSEMEER. Sedert de vo rige opgave van uitgerekte kaarten voor brood, ten getale van 119, om vattende 675 personen, is dit getal gestegen tot 220 met 1101 personen. Er zijn thans nog ongeveer 2o nieu we aanvragen ingekomen. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op het achrijven van den Territorialen Bevelhebber in Zeeland van 6 Juli j.l., T no. 2325; Brengt ter kennis van belanghebbenden dat door dien Bevelhebber is vastgesteld de navolgende politie-verordening: De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., Ier standplaats Mlddelbnrg Gelet op de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128) en op de Koninklijke Besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad no. 435), van 8 Sep tember 1914 (Staatsblad no. 448) en van 11 Febrnari 1915 (Staatsblad no. 81), doet te weten; dat in de in staat van beleg verklaarde ge- meenten in de Provincie Zeeland de navolgende polltle-verordening wordt vastgeeteld: Artikel 1, Op grond van bot bepaalde b(j artikel 35 der uit alle deelen van het Russische rijk troepen naar bet terrein van den strijd samengetrokken. Op het Zuidelijk oorlogsterrein vorderen de Italianen niet, wat niet te verwonderen is, daar zij vooreerst een terrein veroveren moeten, dat wegens zijn ligging en gesteldheid gemakkelijk te verdedigen is en len hveedc, wijl zij kampen moeten tegen een vijand, die gehard in den strijd reeds is. Een Oostenrijksche duikboot heeft des nachts in het Noordelijk gedeelte van de Adriatische Zee een Ilaliaan- schen gepantserden kruiser in den grond geboord. De commandant liet, alvorens de bemanning te gelasten stoomde, om op len buiten het bereik der vliegma chines te komen. A'oor zoover men had kunnen na gaan, werden de bommen, van wie een op zeer korten afstand van de „Hollandia en in hel vaarwater van dil schip ontplofte, uit één der beide vliegmachines geworpen, terwijl het andere observatiedienst deed. Toen de beide vliegmachines, wier bommen alle doel gemist hadden, in zuid oostelijke richting verdwenen, seinde de „Hollandia" 'n gelukwenscli naai de „Groningen", waarop de „Hollan dia" een danktelegram terug ontving. 0 VERVEEN. Woensdagavond ijjn op den Duinlustweg en Bentveldweg aanrandingen gepleegd door een kleer maker uit Leeuwarden A. van den B., die voorgaf daar in den omtrek werk te loeken. Toen mej. S., onderwijzeres uit Haarlem, den Bentveldweg per rjjwiel passeerde, werd zjj door den man met een geopend mes bedreigd. Op haar hulpgeroep kwamen twee dames te hulp, waarop de aanrander de vlucht nam. Even later bedreigde dezelfde man mej. S. uit Overveen, op den Duinlustweg bjj Kraantje Lek. Mej. S. viel van haar fiets en werd door het mes, waarmede Van de B. dreigde, gewond, toen een worsteling ontstond. Daar de dame zich heftig verzette, nam de dader de vlucht, lunzen, uu (Je scheepvaartdrukte, de auto's, de trams, die menigte sleperswagens, men raakte niet uitgekeken. lil de tram kregen de moede voet jes weer rust. Eu nauwelijks was de terugreis aanvaard, of liet begon weer te regenen, voortdurend, lot Capelle toe. AVat een vreugde, toen dc kleinen de lichten der rijtuigen gewaar wer den. En wat hadden zij vader en moeder ondanks hun moeheid nog veel te vertellen. En wat sliepen ze, een enkele zell's le lang om nog op tijd den volgenden dag weer in de school te zijn. En wat werkten zij hard op school!!! AVij mogen dat verslag niet ein digen zonder een woord van dank gebracht te hebben aan allen, die dil reisje mogelijk en aangenaam ge maakt hebben. AVij noemen hen, die zoo gulhartig het tekort in de spaar kas (ter kinderen hebben aangevuld, de heeren landbouwers die hun rij tuigen beschikbaar stelden om de loome beenen het werk te verlichten, den heer inspecteur van de groep Zeeland, die alles zoo uitstekend geregeld had, het personeel van tram en boot, dat zoo welwillend dit toch vaak wel wat drukke gezelschap be handelde, en het publiek, dat al het Eerste Kamer. Zitting van Donderdag. De voorzitter herdacht I ongeluk met de marinesloep bij lirielle en bracht een woord van hulde aan hen, die bij de vervulling van bun plicht gevallen zijn Namens de Kamer uitte hij medegevoel met bun ge zinnen De Minister van Marine sloot zich daarbij aan. Beide toespraken werden door de Kamer staande aangehoord. Bij de suppl. Marinebegrooting voor 1915 verklaarde Minister Ram- honnet, in antwoord op een opmer king in liet eindverslag, dat de proef met wijziging der opleidfhg voor ndspirant-machinisten van tijdelijk karakter is. De overbrenging der op leiding naar de middelbare techni sche school heeft ten doel, de op leiding minder eenzijdig te maken. De proef zal niet zoolang behoeven te worden genomen, dat de opleiding aan die school te veel in één richting zal gedreven worden. Het wetsontwerp werd daarna z. h. s. aangenomen, evenals het wets ontwerp houdende verbod om som mige artikelen te laden ill of te vervoeren met visschersvaartuigen voorkoming, ontduiking, uitvoer verboden) en de suppl. binncnland- sche zakcnbcgrooling (uitgaven voor vluchtelingen). Bij de suppetoire financiënbegroo- ling verklaarde Minister Trcub, dat de nieuwe zilverlfons zóó zijn ge maakt, dat bij vergelijking met val- sche hel onderscheid onmiddellijk in hel oog valt. Op dit oogenblik is ont trekking van de zilverbons aan het verkeer nog onmogelijk; zilver ver dwijnt nog voortdurend en wordt nog steeds opgepot. Het ontwerp werd zonder hoof. delijke stemming aangenomen, even als wijziging van de besmettelijke ziektewet, en de begrooting voor liet teeningsfonds, vrijstelling van suc cessierecht voor de schenking van schilderijen enz. door prof. Hof-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1