4000 Hectoliter. Toen heeft de direc teur getracht zooveel mogelijk afne mers te verkrijgen. Het Ziekenhuis van Noordgouwe heeft altijd zijn cokes van de gasfabriek van Zierik- zee betrokken, het krijgt die nu van iVlissingen. De heer .Van den Bout: Van buiten wordt geaasd op de cokes van Zierik- zee. Men kan zoodoende den prijs ■wet opvoeren tot zegge een gulden. Spreker vindt dat niet goed, en is er daarom tegen, dat de cokes ge regeld naar buiten gaan. De heer Boone acht het raadzaam in dezen abnormalen tijd cokesnaar buiten te leveren. En juist omdat de tijden abnormaal zijn, is het voor de kolenhandelaren uiterst bezwaarlijk cokes van elders te betrekken. Overal toch heerscht kolengebrek. De min dere man doet om de duurte van de cokes deze niet op, gelijk zij, die tot de meergegoeden behooren. Voor het kloploon wordt door de fabriek tien cent berekend. Maar de cokes is slecht geyopt, wat spreker niet eerlijk vindt De heer Koopman stemt toe. dal bij de geklopte cokes er wel eens grove stukken onder door loopen. Ging men na, hoeveel weekloon er mede gemoeid is, dan zou 't kloploon meer dan tien cent moeten bedragen. De prijs van bries is op 35 cent gebleven Naar buiten wordt niet door de fabriek geleverd. Dit doen de han delaren. Het is een natuurlijk gevolg van de stijging der kolcnprijzen, dat ook de cokes duurder worden Tot 1 April 1916 had zich de gas fabriek aangesloten bij de stecnkolen- trust-Maatschappij te Utrecht. Er moet per ton 1' 5 meer betaald wor den. Het contract liep over 2600 ton. Toen kwam de staking in Engeland, en daarna veertien dagen verbod van uitvoer. In April kregen wij in het geheel geen kolen Toen heeft de fabriek kolen opgedaan bij de Scheep vaart- en Steenkolen-Maatschappij. In Mei had ze 430 ton laten komen; wij kregen 300 ton. Bij schrijven van 22 Juni werd bericht, dat 60per maand wordt afgehouden van liet bestelde bedrag Heden wordt in Den Haag n vergadering gehouden, waar men plan heeft een kolen reserve fonds in het leven le roepen Onze directeur is er naar toe Men wil trachten door samenvoeging van dure Amerikaansche kolen met magere Uimburgsehe een goedkooper, bruik baar mengsel te verkrijgen. De fa briek kan zich met de kolen tot Januari a s. redden. De kolen zullen erg duur worden Per ton worden prijzen van I' 30 a f 43 besteed. Spreker is een tegenstander van veel winst te maken. Men heeft op verschillende plaat sen den gasprijs verhoogd. Te dezer stede heeft men dit nog nagelaten. Hij is tegen verhooging, wanneer het niet strikt noodig is. De lieer Fokker: De heer Koopman heeft helder uiteengezet, dat de kolen duurder zullen worden, en dat de gascommissie zal trachten de prij zen zoo laag mogelijk te houden. Maar tiet is haar plicht ook zoo weinig mogelijk verlies le lijden Er is. zegt spreker, dil jaar een tekort op de gasrekeniiig. VVat zal hel vol gend jaar geven t IJe commissie neme in overweging de vraag of in de tegenwoordige tijdsomstandigheden gasprijsverhooging gewensclit is De heer Doelemait meenl, dal er op dil oogenblik geen gebrek aan cokes bestaat, daar de gegoeden veel cokes hebben opgedaan, en de min- dergegoeden nu nog geen cokes noO- clig hebben. Mocht het blijken, dal et- werkelijk gebrek aan cokes komt, dan zouden wij denzelfden maatregel kunnen nemen, dien wij dezen winter in toepassing gebracht hebben door aan de kolenhandelarep alleen cokes te leveren onder de voorwaarde, dat zij niet naar buiten verkoopen. De lieer Koopman Na de terug komst van den beer Bolt uil Den Haag, zal door de gascommissie over wogen worden, of liet noodig is den gasprijs dit jaar te verhoogen Na nog een korte discussie spreekt de voorzitter de hoop uit. dat de gascommissie. gehoord liet gespro kene. wijze voorstellen aan de hand zai doen De heer Dodenhui vraagt inlicli lingeii oinlrenl ile kermis De voorzitter zegt. dat, gelijk bij in den aanvang der vergadering heeft medegedeeld, er een brief ingekomen is van den territorialen hevelhebber, dat geen toestemming lot liet houden van de kermis kan gegeven worden. De heer De Crane merkt op. dat in sommige gemeenten wel kermis mag gehouden worden. De voorzitter: Alleen in plaatsen, waar geen troepen gekanionneerd zijn. De lieer Geldgrman vraagt, of aan den territorialen bevelhebber de door hem gedane afwijzing in den mond is gegeven. De voorzitter. Er worden aan den territorialen bevelhebber geen wen ken gegeven om een bepaalde be slissing uit te lokken. Hij laat de op deze aangelegenheid betrekking hebbende brieven door den secretaris voorlezen, en sluit hierop de ver gadering

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 6