ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 7 Juli 1915. TWEEDE BLAD. (Zlerlkzeesche C o u r a n tl. ABONNEMENT. Prys per drie maandenf 1,30. Franco per poat- l.fiO. Voor het buitenland per jaar- 10, Afionderljjke nummers- 0,05. Venchjjnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. 71 sta JAARGANG, Na. 9719. Diraeteurs A. i. DE LOOZE Jr. Uitasswar-Hoofdredaotaisr A. FRANREL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per regel- 0,15. B(j contract belangrjjke korting. Inzending op den dag ran uitgave vóór 2.30 ure. Openbare Gemeenteraadsvergadering van Zierikzee, gehouden op Maandag 28 Juni 1915, 's namiddags 2 uur. De voorzitter, nir. D. van der Vliet, opent de vergadering, en deelt mede, dat van den lieer Ribbens bericht is ingekomen, dat hij verhinderd is haar bij te wonen. Aanwezig zijn de heeren Potvliet, Nouhuys, •Fokker, Koopman, Van den Bout, De Crane, Van Os, Boone en De .Vrieze. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering, die ter visie hebben gelegenworden, daar nie mand voorlezing er van verlangt, goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangeno men de volgende ingekomen stukken: n. een schrijven van mevrouw De •longStark, waarin zij berichl. dat zij gaarne haar benoeming lot lid der plaatselijke commissie aanneemt: b. een schrijven van mevrouw J. Mulock Houwer—Bybau, waarin zij meldt, dat zij haar benoeming cot lid van voormelde commissie niet kan aannemen c. een schrijven van Gedeputeerde Staten, waarin zij melden, dat /ij goedkeuren, 't raadsbesluit, houdende verkoop van grond aan J.M. Cannoo; een schrijven van het algemeen bestuur der algemeene Ned. .Verecni- ging „Het Groene Kruis in zake 'n jaarlijksche subsidie uil de gemeente kas; c. de toezending van een werkje, getiteld: „Nous accusons" bewerkt door C. P. J. Brandt, en F. E. Dek ker. Dit zal voor de leden ter inzage liggen; brieven van de heeren A. I im- man Cz., H. van Dijke en M. C. Mu lock Houwer, waarin zij berichten, dal zij hun benoeming tot lid van de Schattingscommissie aannemen g. een schrijven van den militairen commandant van Zierikzee, waarin deze naar aanleiding van 't schrijven van Burgem. en iWeth. bericht, dat volgens ontvangen instructie van den Territorialen Bevelhebber in Zeeland in gemeenten, waar militairen gekan- Lonneerd zijn, geen kermis mag wor den gehouden, althans geen vergun ning mag worden verleend lol 'l hou den van kermis. De heer De .Vrieze verschijnt ter vergadering. Afschrijving van deii hoofdei ij ken omslag wordt verleend: a. wegens vertrek uit de gemeente, aan P. J. van der .Velde, voor den lijd van lien maanden, tot een bedrag van f 6,835; aan C. Berrevoets, even eens voor den tijd van tien maanden, tot een bedrag van f 3,ll5: aan C. J. Van Rossum, voor den tijd van negen maanden, tot een bedrag van f 3,07 b. wegens overlijden aan D. J. ten HaafKloek en Job. ten Haaf, als erfgenamen van J. J. Kloek, tol een bedrag van f 62,96. Aangeboden wordt 'tdoor Burgem. en iWeth. na ingewonnen advies van de Commissie van Fabricage opge maakt Concept-öV.erklieden reglement van deze gemeente. De voorzitter verzoekt eventueele amendementen vóór 1 Augustus a s. bij Burgem. en Weth. schriftelijk in te dienen. De rekening van het harmonie- gezelschap „Kunst en Eer'' wordt in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren Boone. Van Nouhuys en Van Os, en die van de Commissie voor den straatweg Zierik zee—Brouwershaven, loopendc over 1914, in handen van de heeren .Van den Bout, Ribbens en De Vrieze. Ingekomen is een adres van de afdeeling Zierikzee van den Algemee- nen Nederl. Typografenbond, in zake minimum-uurloon en maximum-ar beidsduur. Burgem. en Weth. stellen voor op het adres afwijzend te be schikken. De heel* Van Os verklaart in hooge mate verwonderd te zijn over de con clusie, waartoe Burgem. en Weth. gekomen zijn. Immersin de gemeente- bestekken is een dergelijke bepaling als de afdeeling van den Typografen- I bond voor de typografen gewenscht acht, voor de timmerlieden en niëtse- lóars vastgesteld. Hij acht hol niet noodig er veel over uit te weiden, daar reeds het pro en contra in deze kwestie voldoende besproken is. Sprc- ker steil de volgende motie voor: „De Raad. overwegend, dal in „de bestekken van aanbesteding „van onderhoud enz. van gemeente- „werken bepalingen voorkomen ..betreffende minimum-loon voor ..timmerlieden enz. geeft Rurgem. „en AYetli. in overweging' gelijke „bepalingen le maken voor typo grafen zooals is vervat in hun „adres aan den Raad, en gaat over „tol de orde van den dag". De voorzitter: Burgem. en AVelh. konden moeilijk iels anders doen dan verwijzen naar hun voorstel van Febr. j.L om afwijzend op het ver zoek te beschikken. De Raad toch nam dat voorstel aan. Zij konden dus bezwaarlijk met een ander voorstel komen. Trouwens, zij zijn niet van gevoelen veranderd. Spreker wijst er op, dat eerst de regeering een ver zoek tot ons richtte om ten behoeve van de typografen deel te nemen aan het wcrkloozenfonds. Maar Rur gem. en iWclh. hebben geantwoord, dal er le dezer slede onder de typo grafen geen werkeloosheid lieerscbt, zoodat zij het niet noodig vonden aan het verzoek der regeering te voldoen. .Vervolgens is ingekomen het verzoek der afdeeling Zierikzee van den typo grafenbond, rial nu fen tweeden male Ier tafel kond, om in de bestekken van aanbesteding bepalingen op le nemen omtrent minimum-uurloon en maximum-arbeidsduur. Dit is totaal onnoodig. iWat de aanbesteding van drukwerk betreft, de groote, de be langrijke, zooals de begrooting. het gemeenteverslag en 1 gemeenteblad, zijn reeds sedert jaren aanbesteed geworden. De kleinere kunnen zijns inziens op het werkloon geen invloed oefenen. Nu wordt wel gezegd, dat de aanbesteding van de gmotere een wassen neus is, omdat zij het ééne jaar aan den eenen, en liet daaropvolgend jaar aan den anderen drukker wordt gegund, zoodat feite lijk dit geen aanbesteding kan ge noemd worden. Maar spreker merkt op, dat van gemeentewege wordt aan besteed. En ieder drukker is in de gelegenheid in te schrijven. AVat de drukkers onder elkander afspreken, gaat ons niet aan. Deed zich hel geval voor, dat van buiten de stad werd ingeschreven, dan zou de vast stelling van een minimum-loon en een maximum-arbeidsduur reden van bestaan hebben. Maar tot lieden is geen concurrentie van buiten komen opdagen. (De heer Doeleman verschijnt ter vergadering). Spreker wijst er nog op, dal de verhouding tusschen typografen en patroons goed is. Aan do laatsten nu ecu regeling op Le dringen, acht hij niet raadzaam. Spreker acht liet ook hel verstandigs! zich buiten de zaken te houden van werkgevers en werk nemers, en de regeling daarvan aan hen zelve over te laten. .Voor zoover hem bekend is, is de loonstandaard goed. Ingrijpen acht hij verkeerd, vooral in den zoo moeilijken lijd. dien de drukkerijen meemaken, een lijd, waarin papier,, inkt, en alle grondstoffen zijn duurder geworden. En hel zou de groote vraag wezen, of de drukkerijen, als wij ingrepen, zouden kunnen blijven bestaan. De heer Timmerman krijgt liet woord: Mijnheer de Voorzitter, ik ben het eens met Burgem. en «Weth., en niet met den heer .Van Os. Om onpartijdig te oorcleelen, heb ik een onderzoek ingesteld naar de loonen, die op de stoomdrukkerij alhier worden uit betaald. De eerste knecht verdient in de week. waarin 57 uren gewerkt wordt, f 10,50 4- 'n jaarlijksche toelage van f 100 als meeslerknechl Voor over werk ontvangt hij f 0,26 per uur; de drukker heeft een weekloon van f J 2,50, voor overwerk ontvangt hij I 0,26 per uur; de machiiie/.ellcr heeft f 1 I per week; de overige zei lers i f 19 per week. Voor overwerk wordt aan volwaren zeilers betaald 22 cent per uur. Anderen ontvangen 20 cent per uur en minder. Na lien uur 'savonds wordt hel loon verdub beld. Bij arbeid op Zondag', dat hoogst zeldzaam voorkomt, wordt f 0,50 per uur betaald. Het personeel heeft drie vrije dagen in liet jaar, en ook de Christelijke feestdagen vrij en den 3en Paascii- en Pinkster dag, met behoud van liet volle loon. Jaarlijks ontvangt het personeel I 100 van de gemaakte winst. Als men nu daarbij vergelijkt een bekwaam metselaar, die in de week 57 uren werkt. a I' 0,16 per uur. dan heeft deze een weekloon van f 9,12. Een volslagen timmerman heeft ook per uur I' 0.16, alzoo ook een weekloon van f 9,12. Een bekwaam, schilder heefl per uur J' 0,15, alzoo» een weekloon van f 8,55. Overwerk wordt voor alle drie be taald met hetzelfde uurloon zonder verhooging. Als men nu in aanmerking neemt, dat een metselaar en timmerman vooral, zijn eigen gereedschap moet aanschaffen, en dat een metse].aar en timmerman en schilder vaak ver scheidene weken in hel jaar zonder werk zijn. Nu stel ik, mijnheer de voorzitter, de typografen zoo ongeveer in de zelfde klasse als de drie hierboven- genoemde werkers in de bouwvakken. Het eerste hebben dc typografen dat voor, dat ze nimmer door weersge steldheid of anderszins moeten ver letten en 2°. is lnin weekloon aan merkelijk liooger, en 3°. wordt hel overwerk voor heil met een hoog bedrag verhoogd. Nu verlangen zij, mijnheer de. voorzitter, dat de Raad zal voor schrijven aan de patroons, dat ze zullen uitbetalen een minimum-loon: aan 'n macliinezeller I 0,23 per uur, aan een zetter f 0,20, drukker 1' 0.21, binder f 0,20; voor overwerk 25 <»/o, nachtwerk 50 o/oen Zondagwerk 100 o/o verhooging. Dat is een loon voor typografen eerste klasse, e1\ in gedeeld in de 8ste klasse. Nu heb ik vernomen, dat er hier bijkans geen eerste klasse werkers zijn. om reden, «lal er 'hier zeldzaam eerste klas werk voorkomt, en locli is het gevraagde loon daarop gebaseerd. En, mijnheer de voorzitter, ze rangschikken Zierik- zcó in dc 8ste klasse naar het gelat inwoners. En dat gaat niet op. Er zijn vele plaatsen in ons land, die minder inwoners hebben dan Zierik zee, doch door de industrie veel meer drukwerk noodig hebben dan Zierik zee, zoodal het best kan zijn, dat hel voor Zierikzee nog een klas te hoog is. Ik meen, mijnheer de voorzitter, aangetoond te hebben, dat dc typo grafen alhier in een veel betere con ditie zijn dan de werkers in de bouw vakken. Niettegenstaande zoude ook ik wel wenschèn, dal èn de tijdsom standigheden èn de bloei van Zierik zee zoodanig was. dal alle loonen verhoogd konden worden, maar dat is helaas nu niet het geval. Kn dan vraag ik, mijnheel* de voorzitter, lieel'l de Raad als kleine werkgever het recht om een lïrma een hooge loonregeling op te leggen, want hel drukwerk voor de gemeen le zal locli zeker maar x gedeelte van al hel werk bedragen. En dan beroepen zij zich op I voorgeschreven minimum loon in dc bestekken der gemeente werken voor de bouwvakken. Zeker, mijnheer de voorzitter, is in de be stekken der gemeentewerken voor geschreven voor een metselaar, tim merman, smid. loodgieter, verver, en stukadoor f 0,16 per uur. Maar dat moet wel in de bestékken opgenomen worden, om reden er door de aan nemers van de onderhoudswerken der bouwvakken zeer vele werkzaam heden gedaan worden zonder eenige bijlevering van materialen, zoodat de aannemer dan vier cent per uur meer in rekening kan brengen, alzoo 20 cl. per uur. En dal zal bij hel drukwerk der gemeente nooit kunnen voorko men, als dat aanbesteed wordt. Een maximum van arbeidsduur wórdt, of is in de bestékken der bouwwerken van de gemeente niet opgenomen of voorgeschreven. Om al deze redenen kan ik mij zeer goed vereenigen met hel voorstel van Burgem. en Weth. om op het adres der typografen af wijzend te beschikken, en de loom kwestie over te laten aan de patróóns zelve. De heer Doeleman verzoekt voor lezing van de mol ie, aan welk ver zoek voldaan wordt. De heer Van Os trekt zijn motie in, maar behoudt zich voor daarop lerug tc komen, wanneer «Ie loonen der typografen tengevolge van de aanbe steding gedrukt worden. Aan de orde is de wijziging der begrooting van de gasfabriek over 1915. Deze wijziging, door de com missie voor de gasfabriek en straat verlichting voorgesteld met het oog op de reparatie van den oven No. 3 en den inbouw van de ovens No. 2 en No. 1, beslaat in art. 6 der ont vangsten te voegen: gcldlcening, aan le gaan met de gemeente Zierikzee, lo! dekking van genoemde kosten, lot een bedrag van f 6000, af le lossen in acht jaren, :i f 750 per jaar, aan te vangen in 191(5, en in art. 6 der uil- gaven aan te brengen onder de ru briek vernieuwing en uitbreiding fa briek en werktuigen, reparatie aan de oven No. 3 en inbouw van den oven No. 2 en No. I 1" 6000, waardoor de begrooting in ontvang en uitgaaf op een gelijk bedrag van f 67117.18 sluit. De voorzitter steil eerst dc gcld lcening aan de orde. Dc lieer Boone vraagt, hoe de ge meente geld kan leenen, waar zij zelve van anderen leent. Maar dit daargelaten, zou hjj wel willen weten, waarom op de bcgrooling voor 1915 geen gelden voor dc nu te verrichten werken zijn uitgetrokken. De voorzitter: De gasfabriek mag niet anders leenen dan bij de ge meente. En als wij geld noodig hebben kunnen wij bel van hel Grootboek nemen. Over het andere punt zal de voorzitter der Gascommissie den vo rige» spreker inlichten. De heer Koopman geeft, na uitge weid le hebben over de linantiëele kwestie, de reden op, waarom bij de begrooling geen gelden voor dc nu tc verrichten werken zijn uitgetrokken. Fn die reden is eenvoudig deze, dat plotseling de ovens het hebben be geven. Vandaar, dat de directeur ons niet kan waarschuwen. Voor hem zeiven was dit een raadsel. Spreker herinnert er aan, dal in 1.915 'n groote vernieuwing geweest is. Maar op een gegeven oogenblik zijn 'n paar ovens ingestort. En deze ovens zijn nog niet vernieuwd kunnen worden, om dat de materialen, hiervoor benoo- digd, nog niet uit Duilschland zijn afgekomen. De lieer Boone is na deze toelich ting voldaan. Hierop werd met algemeene stem men besloten ten behoeve van de gasfabriek een gcldleening van f 6000 laan te gaan. Goedgekeurd wordt vervolgens liet voorstel der commissie voor de gas fabriek lot wijziging der begroeiingen van de gasfabriek voor 1915 en 1914. Hel verslag, de rekening, de balans, de winst- en verliesrekening, dc in ventaris en hel rapport over de gas fabriek over 191-1 werden in handen 'gesteld van een commissie, beslaande uit dc heeren Timmerman, Gelder- man en Polvliet. Benoemd werden: a. toL lid der plaatselijke school-* commissie, na herstemming met me vrouw Unger, mevrouw Gouverneur? Buijze; lol lid der distriets-comniiésie voor het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den Bewapenden Dienst in de Nederlanden, Ier voor ziening in de vacature, ontslaan door liet bedanken van den heer C. de Looze, de lieer H. G. Krom. Mede aanbevolen was de heer,R. J A. L'agas. Hiermede waren de agenda afgc- loopcn. De voorzitter deelt mede, dat als nog ingekomen is een schrijven van den héér Swarfból, vroeger gemeente- bouwmeester alhier, llians directeur, der gemeen te-werken le Batavia, waarin li ij met betrekking lot den weg naar de nieuwe mest faalt ver klaarde niet verantwoordelijk te kun- nei) worden gesteld voor den slech ten toestand van dien weg, daar hij reeds vertrokken was, toen die weg werd aangelegd. De voorzitter be vestigde dit. De heer Timmerman klaagt voor eerst dat, nu de prijzen der cokes verhoogd zijn tot 75 cent, dit niet vooraf gepubliceerd is, en ten tweede, dal men grove cokes te nuis krijgt, terwijl men geklopte cokes besteld lieeft. De heer Gelderman verschijnt ter vergadering. Do heer Boone was cokes gaan bestellen, en vernam toen, dal de prijs er van was opgeslagen. De cokes zijn nu op. Hij acht l noodig, dat in dezen abnormale» tijd de ver koop van cokes naar buiten wordt stop gezet. Spreker vreest, dat wij in den winter groot gebrek aan cokes zullen hebben. Hij geelt in overwe ging deze zaak ernstig te overdenken. I)e heer Koopman deelt mede, dat de directeur naar Den Haag is, ter bijwoning van een vergadering van induslriëelen, ter behandeling van ecu van de kolen commissie uitgaand voorstel ter voorbereiding van maat regelen voor de kolenreserve. Men moei nu de terugkomst van den directeur afwachten, teneinde lo hooren, wat op die vergadering be sloten is, en in verband daarmede te handelen. Er waren, zegt spreker, zoovele en zoo groote bestellingen van cokes in den taaisten tijd, dat de gascom missie tot verhooging van de cokes- prijzen besloten heeft, teneinde tegen den stroom van bestellingen 'n dam op te werpen. Naar builen worden geen cokes geleverd. «Wij kunnen dat echter alleen tegengaan, als wij den kolenleveranciers geen cokes meer leveren. Onze voorraad is nu op. •Ware vooraf gepubliceerd geworden, dat de cokesprijs zal verhoogd wor den, dan ware een ieder nog met 'n bestelling gekomen, en wij zouden geen handen genoeg gehad hebben om Ie helpen. De directeur wilde met 'n dubbeltje in eens verhoogen. Spreker wilde slechts een verhooging van vijf cents. Dal onder de geklopte cokes zooveel groote stukken gevon den zijn, ligl aan de machine, die, omdat zij stuk is, niet goed werkt. De voorzitter zegt, dal dc gascom missie hesluiten kan aan de kolen- handelaren* cokes te leveren, onder voorwaarde, dal zij deze niet naar buiten verknopen. De heer Doeleman: Wanneer wij aah de kolen handelaren, geen cokes meer leveren, dan zal daarvan het gevolg wezen, dat wij concurrentie zullen krijgen, wanl dan zullen de kolenhandelaren van buiten cokes betrekken, hetgeen voor dc fabriek schadelijk is, omdat zij met de cokes blijft zitten en de gasprijs verhoogd moet worden. De voorzitter: Het ligt op den weg van de gascommissie te onderzoeken, welke maatregelen in dezen abnor male» tijd genomen moeien worden. Men late het aan de gascommissie over. De heer Koopman: Als beginsel is aangenomen, dat men zooveel moge lijk moei trachten van de nevenpro ducten le maken, opdat hel hoofd product, het gas, niet duurder wordt, in sommige gemeenten heeft men den gasprijs verhoogd. Breda heeft den gasprijs met 3 cent verhoogd. In Middelburg is de gasprijs 9 of 10 cl. Fr was een lijd, dal wij door de cokes niet konden doorkomen, zoo groote voorraad lag er opgestapeld. Wij hebben wel gezeten met 3000 a

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 5