Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. meciic vergadering te Zwolle werd opnieuw benoemd de heer C. iVos te Camperland. Bij de behandeling van den he- schrijvrngsbrief verklaarde de verga dering zich mei algemeene stemmen vóór de motie-Tiel. Omtrent de Hou ding van het hoofdbestuur ter zake de gemengde commissie voor de salaris-actie, wenschte de afdèeling zich haar oordeel voor te behouden lot het pro en contra meer voldoende .was uitgesproken. Daarna nam de voorzitter, die eer lang uit de rij der collega's zal tre den, afscheid van de afdeeling. Hij werd op hartelijke wijze toegespro ken door den heer .1. Robijn van Camperland, oudste lid der afdeeling. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. 'Aangenomen t beroep naar Poort vliet door ds. J. i\V. .Verschoor van Bleiswijk. Op de claaaickle vergaderingen in Zeeland zjjn 132 voor en 73 stemmen tegen de schrapping van de woorden Geest en Hoofdzaak uit de belijdenis- formule uitgebracht. DINTELOORD, 3 Juli. In de heden gehouden vergadering van het col lege van notabelen is benoemd tot kerkvoogd in plaats van wijlen den heer H. Breure, de heer F. Bom Jz. Geref. Kerk. Beroepen te Meerkerk ds. R. Brouwer te Haamstede. Geref. Gem. Beroepen te Tholen ds J. Fraanjc te Rotterdam. Provincials Staten van Zeeland. ZOMERZITTIN G. Vergadering van Dinsdag <1 Juli des avonds te half aoht. Voorzitter de Commissaris der Koningin, de heer mr. H. J. Dijck- meester. Aanwezig 40 leden Afwezig de heeren Kakebeeke en .Wondergem, beiden met kennisgeving, dc eerste wegens een andere vergadering, de laatste wegens ongesteldheid. Beiden alleen voor deze vergadering. De voorzitter opent de vergadering in naam der Koningin. Mededeeling wordt gedaan van de ingekomen stukken, zijnde de Kon. besluiten tot goedkeuring van ver schillende besluiten der Staten, en het verslag der Maatschappij tot ex ploitatie van Staatsspoorwegen over 1914. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Aangeboden wordt 't verslag over den toestand der provincie over 1914. Mededeeling wordt gedaan namens Gedep. Staten omtrent den pust voor komende onder hoofdstuk IX der uit gaven in de provinciale begrootingen ivoor 1914 en 1915, ter bestrijding van behoefteh, welke hare omschrij ving niet vinden in de artikelen der begrooting; omtrent de onderhand- sche aanbestedingen omtrent de samenstelling der afdeelingen van bun college; omtrent de presentie lijst der vergaderingen van hun col lege; omtrent de staten van de pro vinciale ambtenaren en bedienden en van de provinciale eigendommen en bezittingen en van die welke ver huurd eu verpacht zijn. .Verder een bericht van den Mi nister van Staat, Minister van Bin- nenlandsche Zaken betreffende een rijksbijdrage voor een plan van wa tervoorziening op het eiland .Wal cheren, Ten slotte tol het stellen van rege len voor subsidie aan vakscholen, helw.qik feeds is gepubliceerd. Ai deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. 'Aan de orde was de benoeming van liet lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der provinciale wet (buiten gewoon lid der Gedep. Staten). Tot leden van liet stembureau wer den benoemd de heeren Fruijtier, Dekker, Melis, Van der .Weijde. .Uitgebracht werden op den lieer mr. A. A. de Veer 21 en op den heer t\V. Kakebeeke aftr.) 19 stemmen zoodat de heer Dc Veer gekozen is. 'Aangenomen werden de voorstel len tol aanhouding van het verzoek van de spoorweg-maatschappij Zuid- Beveland, om een renteloos voor schot voor den aanleg en de exploi tatie van lokaalspoorwegen op Zuid- Beveland en liet verzoek van het bestuur der I'rov. .Verecniging lol bestrijding der tuberculose om sub sidie voor 1916. De overige reeds vroeger vermelde voorstellen van Gedep. Staten werden naar de te benoemen afdeelingen ver wezen. 'Vervolgens verkreeg de heer Ger- Jach van St.-Joosland het .woord, eu «tiende deze het voorstel in om aan artikel 38 van hel reglement van orde voor de vergadering der I'rov Stalen toe te voegen: „Desveiiangd worden de rapporteurs voor liet op maken van 't algemeen verslag bijge staan door een door Gedep. Stalen aan te wijzen ambtenaar der griffie. Dil reeds in druk verschenen voor stel was mede onderteekend doordc heeren Fruijtier, IJscbaert, De Veer, v. Dam, Mulder, Tichelman, Giljam. Van de Putte, Dekker, Diimolcijn, Neelcson, Dieieman, Maarleveld. Van der Vliet, Paap en Vermaas. Ter gemakkelijke hcoordceling van hel voorstel deelt de heer Gerlaeh bij het gedrukte voorstel mede, elke regeling ten deze opzichte in andere provinciën is getroffen. Ook dit voorstel werd naar de afdeelingen verwezen. Thans was aan de orde de splitsing der vergadering in afdeelingen: In de eerste afdeeling hebben zit ting de heeren Van Zuijen, Vermaas, Dekker, Van de Putte, Van der Weijde, Hombach, Puijlaert. Dlive- kot, AVondergem, Erasmus, Struve. Mulder, en de leden der Gedep. Sta ten, Van Rompu en De Casembroot. in de tweede afdeeling de heeren De Veer, Van der Vliet, Hocke IIoo- genboom, Dunioleijn, Fruijtier. Nec- tesonIJsebaert, Rolle. Vogelaar, Paap, De Bruijne, Dieieman, en de Uilen der Gedep. Staten Elenbaas en Van Niftrik. In de derde afdeeling de heeren Giljam, Melis, Bleiker. Van Dam, Hollestelle, Tichelman, Van Oeveren, Van Teijlingen, Van Dalsum, Ger laeh van St.-Joosland, Maarleveld. Kakebeeke en de leden van Gedep Staten, Sprenger en Blum. Op voorstel van den voorzitter werd besloten de eerstvolgende bijeenkomst te houden op Vrijdag 16 Juli, des voormiddags te 10 uur, en werd dc vergadering vervolgens door den voorzitter gesloten. Ken welverdiend doodvonnis. Het crimineeie gerechtshof van de Old Bailey aldus schrijft do correspondent van de Telegraaf te Londen heeft den moordenaar George Joseph Smith ter dood veroordeeld. Ofschoon zijn wettige vrouw nog leefde en hein slechts ver laten had, huwde en doodde hij achtereenvolgens drie andere jonge vrouwen, door ze in een bad te ver drinken. Hij deed dat, om zich mee ster te maken van hel geld dier vrou wen, wier lijken hij op de goedkoop ste manier liet begraven. Hij bleek op zijn slachtoffers grooten invloed uitgeoefend en ze als het ware gehynotiseerd le heb ben. Want, hoewel de drie vrou wen in alle opzichten gezond waren, gaven ze kort voor haar dood den dokter te kennen aan toevallen te lijden. Smith liet echter geen dier vrouwen alleen den dokier bezoe ken en haar dood in het bad werd in alle drie gevallen toegeschre ven aan plotselinge bezwijming De schurk wendde dan voor over den dood zijner vrouw zeer bedroefd te zijn. Hij trad natuurlijk telkens on der een anderen naam in het huwe lijk. De familieleden zijner laatste echtgenoote, Bessie Constance Annie Mundy, vonden haar dood verdacht. En het daarna ingestelde onderzoek bewees overtuigend, dat die vrouw gewelddadig in hel bad moest zijn verdronken. Daarop kwam aan liet licht, dal ook de beide andere vrou wen op dezelfde wijze om het leven gekomen waren. Het openbaar onderzoek in deze zaak duurde maandenlang en trok in Engeland algemeen de aandacht. Of schoon Smith zich voor 't crimineeie gerechtshof onschuldig verklaarde, was zijn veroordeeling een uitge maakte zaak Zelfs de drie badkui pen, waarin de drie slachtoffers wei den verdronken, waren bij het ge tuigenverhoor ter bezichtiging der jury gesteld. Bij hel vellen van het doodvonnis verklaarde dc rechter, dal nij op zoo'n misdadiger geen beroep zou doch om berouw te toonen. De be klaagde bleef tijdens de voorlezing van het vonnis volkomen kalm Hij bedankte zijn verdediger voor diens moeite en zeide, zijn lol gelaten ie zullen dragen. Toen hij uit de ge. rechtszaal verwijderd en voor goed aan hei oog der wereld onttrokken was. verleide de rechter de jurv nog een staaltje van 'snlans optreden, dat tijdens hel verhoor niet Ier sprake gebrachl was. Drie maanden voordal Smith zijn laatste onwettig gehuwde vrouw, Margaret Lofty, van liet leven beroofde, ging hij heimelijk een echtverbintenis aan met een an dere vrouw, die hij binnen 10 dagen van 140 pond sterling wist te be- rooven. Zooals gezegd. 'I doodvonnis ver diende die man ien volle. Belgische vluchtelingen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft liet volgende schrijven verzonden aan dc Commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën: Naar mij wordt medegedeeld, is hel Voorgekomen, dal Belgische ar beiders. (lie hier le lande in normalen loondienst waren, met verbreking van hun contract 'den arbeid neer legden en zich'in 'n andere gemeente als vluchteling voor onderstand aan meldden. Het is inij piet bekend, of in dergelijke gevallen onderstand voor rijksrekening werd gegeven maar vast schijnt te staan, dat on derstand is verleend. Voor zoover particulieren dil doen, kan daartegen mijnerzijds geen maatregel worden genomen, maar ik verzoek U H E G. de burgemeesters tn tyw gewest, on der mededeeling van ▼bovenstaande, namens mij uit te noodigen, scherp toe le zien, dal rijks onderstand alleen aan de werkelijke vluchtelin gen ten goede komen en niet aan lien, die looiiendeii arbeid moedwil lig hebben neergelegd De bovenbe doelde feiten schijnen in de laatste maanden le zijn voorgekomen On derzoek van de ondersteunden, die zicli in dien tijd hebben aangemeld en van nieuwe gevallen zal dus voor liet beoogde doel toereikend zijn. In liet uiterste geval, wanneer Ier voor koming van erger hulp aan dergelijke pseudo-vluchtélingen moet worden geboden, kunnen zij met mijn mach tiging worden opgezonden naar een vluchtoord. Wat doen w(J uiet het hooiveld Over 'I algemeen is het hooi goed gewonnen en goed binnengekomen. Veel hooi is er echter niet en daarom dient de landbouwer er voor te zor gen, dat de tweede snede of de toe- maat nagras-etgroei) zooveel te rij kelijker zij „Ja, als het nu eens wou regenen, dan kon 'l gras weer gaan groeien zult ge zeggen. Natuurlijk een maï solie bui regen knapt de hooiwei weer op. Maar van regen alleen zult ge toch geen voldoende nagras krij gen. Ge hebt vermoedelijk de vorige jaren nog al wat kali en super op uw grasland gebruikt en naar even redigheid in liet voorjaar gegeven Daarom is hel nu noodig, dat er behalve regen ook stikstof pp uw hooiland moet komen en. een gift Chilisalpeter van 100 a 150 K G per H A geen overdaad zal zijn, als gij voldoende gras voor de tweede snede wenseht te hebben tn de eerste plaats is een dergelijke bemesting, welke toch inderdaad niet zoo kost baar is, noodig om liet gras te ver meerderen. Als ge 500 K G. hooi per Hectare meer wint, hebt ge de on kosten gedekt, maar dan Bereikt ge met hel Chilisalpeter. dat ge op liet oogenblik geeft, nog iets anders. In liet volgende voorjaar zal liet gras weer gemakkelijker uitschieten en uw hooiland of wei zal ver vooruit zijn bij die, welke nu niet bemest worden. Het is toch duidelijk, dat de grond op het oogenblik zoo niet uitgeput, dan toch door den oogst verarmd is. En voor hel gras, dat dil jaar nog groeien moet, én voor liet eerste gras in 1916 is 'n geringe Cliilisalpelcrbemesting nu noodig. Een zeldzaam feil heelt in de nabijheid van Fontenay Lo 'Comte, in Frankrijk, plaats gehad. Aldaar schonk een jonge vrouw dezer dagen aan haar echlgenooie een vierling, zijnde twee meisjes en twee jongens, alle vier in hlakcnden welstand. De vader {heeft voor dit interessante kwartet vier peten uitgekozen, n 1 den president der Kepuhlick en de geallieerde vorsten. Alle vier de pe ten zonden geschenken aan den klei nen Raymond, den yeinen George, de kleine Elisabeth en de kleine Alexandra. 'I'e Sl.-Ordenrode heeft men ver zuimd voor de aftredende leden, M. Moeskops wethouder) en M. Aarts, een p'andidalëniijst in Ie leveren, zoo dat dezen mot 1 September ophouden lid van den Raad le zijn. Beide hee ren genoten het volstrekte vertrou wen der kiezers. UOSTF.RLAND, 7 Juli. Omstreeks 12 uur kwam hier mol de tram een f^roul aantal helangsMleiuleu naar hel eerste npcnluchl-xciiriingslVcsl van den Gerei. Classis Zierikzee naar het Hoerenhof, opgeluisterd door tiet muziekgezelschap vtqi Oolijnsplaal. Nadat het muziekgezelschap eenige .nummers leu gehoore had gebrachl, opende ds. Staal van ('olijnsplaal met gebed deze samenkomsl. Hij heette hel publiek, dat in grooten getale was opgekomen, hartelijk welkom. Hij set)etste hel werk der Zending, dat ook door den huidigon oorlogs toestand mei veel tegenspoed heeft le kampen. Hel aanwezige muziek gezelschap gaf na deze inleiding n nummertje van l programma, waar na de Iweede spreker, ds. Wielenga van Middelburghet' woord nam over het bekende Zeeuwsch devies ondèr Zecland's wapen Luctor et Fmergo. De derde spreker, ds. Kerk Nhof van Souburg, voerde het woord 1 over het onderwerp. Het Zeeuwsch Zendingsterrein. Spreker schelste den treurigen toestand betreffende de ko lonialen eenerzijds en de inlansche vrouwen op Java anderzijds. Door'de Zceuwsche verecniging tracht men daar door oprichting van Christelijke scholen en hospitalen de beschaving onder de inlanders op te voeren, en ze nader le brengen tot de leer der Christelijke kerk. Na de pauze, waarin hel muziekgezelschap het aanwezige publiek op eenige nummers ver gastte, sprak ds. Klopperl van Bie- zelinge over onze roeping voor de Zending. Spreker gaf aan, hoe weinig er nog voor de Zending gedaan werd, want de contributie over 1911 be droeg I 11.000. zoodat gerekend naar het aantal lidmaten der GereF. kerk, maar 12*. - cent per hoofd is bijgedragen. Het slotwoord werd ge sproken door ds. Brouwer van Haam stede, die tot tekst koos Marcus 4, v24-29. Spreker bracht zijn dank aan baronesse Van Schim mefpeü- ninck, voor bet door haar afgestane terreinde .kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. voor het toegestane ver zoek om hij event, ongunstig weder hel kerkgebouw te mogen gebruiken. Voorts betuigde spreker zijn dank aan de commissie voor de betoonde orde en gedane werkzaamheden, benevens, aan l muziekgezelschap van Colijns- plaal voor haar medewerking, en ten slotte hei publiek voor de talrijke op komst, daarbij de hoop uitsprekende, dal liet zaad door dit Zendingsfeest gestrooid, in goede aarde moge vallen. TELEGRAMHEN. ROME, 7 Juli. Oostenrijksche aan vallen in Tyrol en Trculino, alsmede in Karintliië werden mei zware ver liezen voor den vijand afgeslagen. De vijand bood hardnekkigen legen- stand en deed herhaaldelijk tegenaan vallen op de Italiaansclie troepen, welke langs de Isonzo oprukten; maar tot hiertoe slaagde de vijand er niet in cenig terrein te winnen. De Italianen slaagden -er in. niet tegenstaande den heftige» tegenstand, hun doel te bereiken. PRETORIA, 7 Juli. Officiéél De Engclsche regeering heeft het aan bod der Zuid-Afrikaanschc regeering aanvaard 0111 een Zuid-Afrikaansch contingent voor den dienst over zee te zenden, benevens een zending van eenige batterijen zware artillerie, Binnenkort zullen dus Z-Afrikaan- sche Boeren aan 'I front meevechten. PARIJS, 7 Juli -Officiéél). De Britsche troepen hebben verschei dene tegenaanvallen Op dc loopgraven afgeslagen, die zij in den afgeloopen nacht ten Z.-W. van Pilkem ver overd hebben. Zij hebben dén vijand zeer zware verliezen toegebracht De Duitschers hebben Atrccht ge bombardeerd, vooral de kathedraal hebben ze met lirandgranaten be schoten, alsmede ook Reims In Ar- gonne hebben wij loopgraven her nomen, die lie DuilSCliers op 27 Juni veroverd hadden, en zijn daar verder vooruit gekomen. Een lievige tegenaanval werd dour snelvuur en granaatvuui' gestuit, waarbij het overschot der Duitschers in wanorde vluchtte. In de Vogezen ontwikkelde de vijandelijke artille rie een hernieuwde bedrijvigheid. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 3 Juli. Tarwe f 16,f 16,—, haver f k f wintergeret f f zomergerat f alles per 100 K.G. k&rwij f 4 f per 50 K.G. rogge f 7,50 4 f 8,— bruine booneu f i f witte boonen f 4 f kookerwlen f 4 f kroonerwten f 4 f aard appelen f4 falles per H.L. ajuin f 4 f per 60 K.G.; eieren f4 f 5,per 100 stuks; boter f a f 0,72j per halve K.G. ROTTERDAM,' 6 Juli. Op de vee markt waren aangevoerd 72 paarden, 702 magere en 528 vette runderen 230 vet Ie en 506 plichten- kalveren. 21 schapen of lammeren. 175 biggen. 7 bokken of geiten Koeien 42 lol 48 a 5,5 et, ossen 12 lol 48 4 55 cl., stieren 36 tut 10 A 44 cl., vette kal veren 50 tot 55 ii 60 et., alles pee. half kilo. Melkkoeien f I8U a 1 340.' kalfkoeièn l 250 a f 310, stieren Tjlffj 4 f 380, pinken I 10O a f 150, vaar zen f 150 a I 200, alles mager vee. biggen I' 1 I u I 26. slaehljiaarden I 120 a f 200. werkpaarden f 200 ii I 550, hitten f 100 a I 250 Nuchtere kalveren: fok- f 25 a I 35, slacht- I' 10 a.f 20 Biggen f 2 a I' 2,20 per week. De aanvoer van koeien en ossen op de vette markt was behoor lijk Dc handel was bevredigend en in beste soorten bepaald goed De prijzen waren hoog en bleven vrijwel gelijk aan die der vorige weck Stic-, ren met iels minder aanvoer. De handel was redelijk vlug en de prijzen ondergingen bijna geen verandering Vette kalveren met flinken aanvoer De handel begon zeer langzaam, maar loen er later voor Duitschtand Werd gckochl, kwam er meer leien in Dc prijzen, vooral voor de beste soorten, waren nog iiobg. Op de magere markt was de aanvoer van melk- en kalf- koeien middelmatig. De handel was stroef en de prijzen bleven vrijwel stntionnair. Hier waren niet veel keepers aanwezig. Jong 'vee gewoon aangevoerd. I)e handel was langzaam en de prijzen bleven onveranderd. Nuchtere fok- en slachlkalvercn met middelmaligcn aanvoer De handel was eerst langzaam, iinia'r werd latei- vlug. De prijzen warén nog uoog De aanvoer van werk- en slaclilpaarden was flink. De handel Was irdëlgk en.de prijzen warn; hoog.'TjëWaren weder zeer goede exemplaren "'ter. murkl aanwezig. Biggen met goeden aanvoer. De handel was traag ;-n de prijzen waren tamelijk hoog: HoUcrdamschc Eierenveiling (in exploitatie bij de V. P. N kip peneieren f 5,45 a f 6.40. eenden eieren I 5,65 a f 6.60. kalkoeneieren 1 7.50 a I' 8.50. eieren van handelaren f 5.55 a f 5.65, alles per 100 stuks. Aanvoer 80.513 stuks Rotlerdamsche Eierenveiling WeenapJein 0 gedeponeerd handels merk R V gegarandeerd versche hoendereicren I 6.20 a f 6.40, hoen- dereieren van handelaren: liimieni. 1' 5.90 a f 6,05 per 100 stuks. Aan-' voer 52.100 eieren. Ingezonden Stukken. Mynheer de Redacteur Maandagavond bewogen zich velen ia den omtrek van het Havenplein. Men gevoelde verwachtte, dat ons muziekgezelschap „Kunst en Eer", ter gelegenheid van het herdenkings feest van den President onzer Rechtbank, aan den geachten jabilaris een serenade sou brengen. Helaas, we werden in deze verwachting teleurgesteld. „Kunst ,*n Eer" kwam niet ^.it. Mijnheer de Redacteur, ik wensch a de vra^g te stellen, was het goed -gezien van „Kunst' en Eer" dezen avond onopgemerkt te laten voorbij gaan. Mijns inziens allerminst. Zoo toch het stedeljjk muziekgezelschap zich oed bewust geweest was, welke plaats het in e burgerij behoort in te nemen, dan bad deze vereeniging, als vertolkster van de gevoelens van het volk, den hooggeachten jubilaris de hulde niet onthouden, die elk Zlerikzeeënaar hem zoo gaarne had zien gebracht „Kunst en Eer", die onder de burgerjj ver scheidene donateurs 'telt en financieel door de gemeente wordt gesteund, is meer dan een gewoon dilettante gerelschap, heeft zeer zeker een publieke rol te vervullen. En waar nu dé hlser C'au door een publieke reeeptie te houden aan zjjn feest zelf reeds een openbaar karakter gaf, daar heeft „Kunst eu Eer" m. i. een schoone gelegenheid laten voorbijgaan, het volk zjjn hulde te dóen brengen aan den man, die in Zierikzee gewonnen en geboren ia, aan zjjn geboorteplaats ia ge hecht als geen ander en die daarvan steeds blijken heeft gegeven door zich voor het algemeen te interesseeren. De burgerij was dien avond aanwezig, „Kunst en Eer" uiet. „Kunst en Eer" stelde zich dien avond buiten de burgerij. Moge door verandering van gedragslijn „Kunst en Eer" haar populariteit niet verliezen. U, Mijnheer tie Redacteur, dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, J. VAN ZIJVERDEN. ZlBIUKZBB, 6 Juli 1915. OosTBkfAND, 0 Juli 1915. Manheer de Redacteur/ Beleefd verzoek ik u eenige ruimte in uw veelgelezen blad, tot plaatsing van het onder staande. Bjj voorbaat reeds mjjn dank. Oud en nrm. Indertyd besloot de afd. Oosterland li. v. S. een commissie te benoemen om na te gaaD, in hoever uitkeering van ouderdomsreute invloed had op eventueele uitkeeringen van wege armbesturen. Het moet tot hun eer gezegd, tot heden zijn. bij ons» commissieleden, geen kloohten ingekomen, die rechtstreeks met de uitkeeringen van ouderdomsrente in verband staan. Dezer dagen evenwel werd my door een persoon mededeeling gedaan, dat met ingang van 1 Juli zjjn toelage van bet kerkelijk armbestuur met f 1,50 per week verlaagd zou worden; dit bracht hjj in verband de uitkeering, die hem binnenkort, als vallende in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 2