ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 7 Juli 1915. EERSTE BLAD. Tweede zitting Militieraad. (Z ierikzeesche C o u r a «1 t). ABONNEMENT. Prijs per drie maandenf 1,30. Franco per post- 1,60. Voor het buitenland per jaar- 10, Afionderljjke nummer- 0,05. Verschijnt Haandag, Woensdag en Vrjjdag. 7l»te JAARGANG. Na. 9719. Diraolsuri A. J. DE LOOZE Jr. Ulta***r-Hoofdr«daotaari FrImkEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelsf 0,30. Elke regel meer- 0,10. Reclames per|regel- 0,15. Bjj contract belangrijke korting. Inzending op den dag ran uitgave vóór S.SO ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De BURGEMEESTER tui Zikrikzbr Gezien de kennisgeving van den Voorzitter van den Militieraad in Zeeland; Brengt ter kennis vau belanghebbenden: dat de Tweede Zitting van den Militieraad in Zeeland, voor het doen van uitspraken in aangehouden zaken, geneeskundig onderzoek enz. van ingeschrevenen nit de gemeente Zierikzee, zal gehouden worden te («oea, in het Stadhuis, op Dinsdag 13 Jnl! W1B> te 10'/4 uur des voormiddag». Zierikzde, den 6 Juli De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN Ct., Weth., 1°.-Burgem. Oorlogsoverzicht. Op hot (Westelijk! oorlogsterrein waar in den laats tril lijd de Centrale Mogendheden haar troepen versterkt hebben, zijn de Duitsehcrs en Oos tenrijkers aggressief opgetreden. Nu liet offensief der geallieerden, bc- oogend de Düitschc linies door te breken, als geheel mislukt te beschou wen is. moet men afwachten, of dat der verbondene Duitschers en Oosten rijkers, bedoelend door de Fransche linies te breken, slagen zal. Oogen- blikkelijk hebben de Duitschers, in zonderheid in liet Bois du Prêtre 'eenige voordeelen len bunnen gunste te boeken. .Van doorbraak is echter nog geen sprake Op bet Oostelijk oorlogsfront wor den tic Russische troepen telkens ge noodzaakt terug te trekken. De legers der Centrale Mogendheden werken zich als een wig lusschen de Russi sche legers, zoodat de kans grooter wordt, dat bet in bet Zuiden ope- reerend Russische leger van dc an dere legers zal worden afgesneden. Het bij Krasnick door den aartsher tog Jozcph Ferdinand geslagen Rus sisch leger is door de Oostenrijkers in noordelijke richting gedreven ge worden. Het gevolg biervan kan we zen, dat de troepen van generaal Iwanoff, die in de richting van Brodny gedreven werden, zich niet meer met de legers, die bij Warschau staan, kunnen vereenigen. Het leger van Iwanol'f heeft zich achter den Boeg teruggetrokken. Zes legers van de Centralen operecren volgens een vast plan tegen de Russische troepen. Gelukt dat plan, voor de uitvoering waarvan onvermoeid, dapper en vol hardend gevochten wordt, dan zou het nog wel eens kunnen gebeuren, dat de Duitsch-Oostenrijksche (roe pen Polen's hoofdstad. Warschau, zegevierend binnentrekken. Opnieuw hebben de geallieerden krachtige pogingen aangewend om Bulgarije aan hun zijde te 'krijgen. Of het lukken zal? De Russische regeering heefl in een diplomatiek stuk, dat meer door zijn lengte, dan door zijn juistheid zich kenmerkt, haar verontschuldi gingen aan de Zweedsche regcering aangeboden wegens de schending der neutraliteit van Zweden. Men weet, dat de Russische marine het Duitsche oorlogsschip ,,'Alhatros" beschoot toen dit zich reeds in Zwecdschc wateren bevond. De zware mist, de dikke zee, en dc rookwolken van Duitsche oorlogsvaartuigen worden als de oorzaken opgegeven, waardoor de Russische marine het Duitsche oorlogsschip niet meer nauwkeurig kon waarnemen. Op 't Zuidelijk oorlogsfront avan ceert Italië niet. In de streek van Goeth deden Maandag vier Italiaan sche corpsen een algemeencn aanval op de Oostenrijksche stellingen. Die aanval werd evenwel afgeslagen. 'Aan de Dardanellen op het schier eiland Galipoli zijn dc rollen thans omgekeerd. Niet de geallieerden val len thans aan, maar de Turken, die zicli sterk genoeg voelen 0111 offen sief Ie kunnen optreden. Hen Duitsche duikboot heeft een Fransch transportschip in den grond geboord. NIEUWSTIJDINGEN. AMERIKA. Omtrent den moordaanslag op Pierpont Morgau wordt nog nader gemeld: De moordenaar had twee reietaaschen bjj rich. Daarin werden gevonden: een groot aautal courantenuitknipeels omtrent den oorlog, drie stukken dynamiet, een groote flesch met nitroglycerine en doosjes met scherpe patronen voor revolvers, van welke vuurwapens hij er twee in zijn bezit had. Hij is vrjj groot van stuk, heeft een vreemd voorkomen en spreekt beschaafd. Bij het voorloopig verhoor weigerde hij aanvankelijk inlichtingen omtrent zijn identiteit te geven. Naar zijn naam gevraagd, antwoordde hij„Ik ben christen en gentleman". Toen hem gevraagd werd, wie hem tot de misdaad rad aangezet, zeide hij: „De inspiratie kwam van boven". Later moet hjj hebben verklaard, Krank Holt te heeten, leeraar in het Duitsch aan de hoogeschool van Corwell te zijn, ;ehuwd, te Dallas woonachtig en twee zinderen te hebben. Twee weken geleden kwam hij naar New-York. Daar nam hij zijn intrek in een der Ogden Mille' Hotels, goedkoops volkslogementenzooale de Rowton Houses te Londen. Een maand geleden vatte hij het plan op om in aanraking te komen met den heer Morgan. De zaak wordt er niet beter op door de bekentenis van den moordenaar, dat hij verleden Vrijdag de bom in het Amerikaansch Senaatsgebouw legde. Hij verklaarde daarvoor naar Washington te zijn gespoord. Het ontploffingsmiddel bestond uit drie stukken dynamiet, een partjj luciferskoppen en een flesch sal peterzuur. Het uurwerk van de bom waa gesteld op middernacht. De dader wachtte te Washington in 't station de ontploffing af, daarna ging hij onmiddeliyk naar New-York terug. Gevraagd naar de reden van zyn poging om het Senaatsgebouw te verwoesten, antwoordde de man: „Ik vond dat een goede manier, om de aaudacht van het Amerikaansche volk te vestigen op de ontzettende moorden in Europa gepleegd". Holt heeft kort na middernacht een poging tot zelfmoord gedaan door te trachten zich met een potlood den slag ader van de linkerpols te openen. In 'ti kelder van I hoofdbureau van politie te New-York (stad) heeft een bomontploffing plaats gevonden. De ontploffing vernielde ten deeie de reclierche-afdeeling. Er is niemand gekwetst. Men neemt aan, dat er verhand bestaat lusschen dezen aanslag en de vcroordeeling kort geleden van eenige anarchisten. PORTUGAL. Aan de National Tidcnde le ivo- penhagen wordt uit Parijs gemeld, dat op het oogenblik ernstige onder handelingen gevoerd worden over 'n interventie van Portugal in den oor log. Een buitengewoon Portugecsch gezantschap is Maandag (i Juli le Londen aangekomen. Betreffende Engelsche morandum van 10 Octo ber, waarbij Portugal den eersten keer tot interventie werd aangezocht, is nu bekend geworden, dat Enge land van Portugal in de eerste plaats artillerie verlangde. GRIEKENLAND. De koning, wiens toestand zeer ver beterd is, heeft Vrijdag minister-preBident Gounaris in een korte audiëntie kunnen ontvangen, waarbij echter niet over po litiek is gesproken. ENGELAND. Emilie Grossmann, een Duitsch meisje uit den Elzas, dat te Londen woonde, heeft een schijnhuwelijk met een Engelschman aangegaan omdat men haar had verteld, dal zij dan een Engelsche was en in Londen kon blijven. De man, die zijn bemiddeling had verleend, heeft zich Zaterdag voor den politierechter te verantwoorden gehad. Het bleek dat hij hel meisje voor 15 p. st. een uardigen Engelschmanhad be loofd, hetgeen den rechter deed uil roepen: Is dat de prijs voor 'n En gelschmaul Ret meisje had haarman pas voor hel eerst gezien op den ochtend van de huwelijksplechtig heid. Nadat zij voor de wet getrouwd waren, was de bruigom verdwenen n de bruid had ook niet gevraagd waar hij bleef. Dc behandeling van de zaak is een weck uitgesteld. NEDERLAND. TER-'APEL'. Dc herbergier iW. en diens zoon alhier kregen Zondag 1 I zóó'n hooggaande twist, dat de zoon den vader te lijf wilde, waarbij de eerste door een groote ruit viel en zoo hevige bloeding en gevaarlijke blessuren opliep, dat li ij op last van den ontboden geneesheer onmiddel lijk naar het ziekenhuis te Groningen werd vervoerd. AMSTERDAM. Zaterdagnacht 1.1. heeft alhier een aanranding plaats gehad. Het slachtoffer, de lieer If. (V, F. Scliroedei-, boekhouder der Taverne Grand Gala, aldaar, zendt het volgende verhaal aan Hel 1 'ad.: Toen hij zich huiswaarts begaf, gaande door de Halvemaansteeg richting Kloveniersburgwal, kwamen hem aan den Kloveniersburgwal, nabij de Staaistraat, twee mannen tegemoet. .Van een dezer kreeg hij plotseling een slag tegen den neus. die hem np den grond deed tuimelen, terwijl de ander hem de knie op de horst zette en den mond dicht hield. De eerste kreeg daardoor ge legenheid hem te berooven van hor loge, portemonnaie en portefeuille Toen hij tot bezinning kwam, zag hij de kerels over de brug naar de Hal vemaansteeg loopen Hij liep naar liet politicposthuis Halvemaansteeg, en binnen eenige minuten werden de daders aan dc Rcguliersgrachl na '11 worsteling, waar hij de politic de sabel moest trekken, met behulp van eenige militairen en burgers gearres teerd. Het komplot moet wet uit meer personen hebben bestaan, want bij de arrestatie van deze iieidc man nen werd nog door een derden per soon een schot gelost. .Vermoedelijk was dat de [man, die de gestolen voor werpen reeds in ontvangst genomen had. ARNHEM. Inbrekers hebben een bezoek gebracht aan liet kantoor van den heer S. alhier, groothandel in verfwaren. Zij hebben klaarblijkelijk lalloozc pogingen gedaan om de brandkast le forceeren. Zij hebben er gaten in geboord, een slot ver nield enz., maar een Proteclorslot, aan de kast bevestigd, heeft hun po gingen schipbreuk doen lijden. Al leen eenig geld is uit-een lessenaar ontvreemd. Dc brandkast is door de vele beschadigingen geheel onbruik baar geworden. De politie heeft een onderzoek in gesteld en vingerafdrukken gemaakt. APELDOORN. 'Alhier hebben zich relletjes voorgedaan, doordat militai ren niet tevreden waren met hun kwartier. Nadat Zondagavond door het uit gaand Zondagspubliek over de ge nomen militaire maatregelen een be langstelling werd aan den dag gelegd, niet overeenstemmende met 't belang van de zaak, waarbij soms groote volksverzamelingen plaats hadden, ontstond omstreeks half tien van dien avond onder 'n groot saamgeschoold publiek aan de Brinklaan een zeer vijandige houding tegenover de open bare macht, die verder verliep door met steenen en andere projectielen naar de politie en militairen te wer pen. Ter voorkoming van verdere wanordelijkheden en ter noodzake lijke zelfverdediging werd door de openbare macht van de wapens ge bruik gemaakt, waarbij eenige scho len in de iucht werden gelost, waar door in korten tijd de samengepakte menigte uiteen vloog en de orde spoedig hersteld werd. .Voor zoover is kunnen worden nagegaan, hebben hierbij geen verwondingen plaats gehad, maar zijn er wel klappen uit gedeeld en hebben er handtastelijk heden plaats gevonden. Maandag was de commandant der divisie ter plaatse tot onderzoek, waarvan althans het resultaat is, dat in het bewuste kwartier manschap pen minder zullen worden gelegerd. 's-GRAVEXHAGE. Herhaaldelijk kwamen er, vooral in den Iaalsten tijd, bij de Haagsche politie klachten in, dat op marktdagen aan marktbe- zocksters op dc Groote Markt of Prinsegracht, handlaschjes of mand jes, welke op een kraam waren ge legd of aan een kinderwagen waren gehangen, waren gestolen Een spe ciale politiedienst werd ingesteld, maar dit hielp niel. Maandagavond is echter 'n 47-jarige ongehuwde vrouw op heeterdaad betrapt door eenige burgers. De politie heeft in naar woning verscheidene damestaschjes, rieten mandjes, portemonnaies, sleu tels enz. gevonden. Onder de tasebjes was er één, dat een uur vóór de aanhouding van de vrouw aan een marktbezoekster was ontfutseld. De aangehoudene is ter beschikking van de justitie gesteld. LOOSDUINEN. Snel loopen en nog wel blootshoofd is alhier ge vaarlijk. Een jongniensch uit Den Haag wil meedoen aan dc heersehen- de mode om groote marschen te maken. Maandag liep hij in gezwin- denpas, zonder hoofddeksel, langs den Haagweg naar deze gemeente. Een politieman dacht met een ont snapten krankzinnige te- doen te heb ben en dwong hem daarom mee te gaan naar hel gesticht Qud-Rosen- hurg. Al zijn protesten baatten niet, ook niet het vcrloonen van brieven en drukwerken aan zijn adres. De directeur, die het jongmensch niet kende, gaf den politieman den raad hem weer maar spoedig weer zijn wandeltocht te laten vervolgen. DINTELOORD Bij liet overgangs examen aan de Rijks .Veeartsenij school te Utrecht, is van het eerste naar t tweede studiejaar bevorderd de heer P. J. M. Broognians alhier HEERLEN. In den werklieden- trein is Maandagavond lusschen Schaesberg en deze gemeente twist ontstaan onder n groep mijnwerkers die de Schaesbergsche kermis luid den bezocht Een der mijnwerkers, de 20-jarige AV B. uil Sittard, be kwam bij dc ruzie oen aantal mes steken, n.l. twee in de linkerzijde en één in den Mnker-bovennrm, terwijl hij ook aan de hand werd verwond Door trekken aan de noodrem werd de trein tol stilstand gebracht, doelt de conducteurs oordeelden het beter, den gewonde in den trein naar hier ntede te nemen, waar Item aan het station door den inspecteur van poli tie 'tl noodverband werd aangelegd. Na op het politiebureau den nacht le hebben doorgebracht, is de man die veel bloedverlies had geleden, in de vroegen ochtend ter verdere ver pleging naar het hospitaal alhier overgebracht. De dader is vermoedelijk een mijn werker uit deze gemeente. De politic meent hem op het spoor te zijn. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. As. Vrijdagavond zal „Kunst en Eer een concert in dc muziektent op hel Havenpark geven. Door het bestuur van liet partjj gewest Zeeland der S. D. A. P. is tegen Zondag 11 Juli des middags te twee uur eene meeting belegd, waarin door een der sociaal-democratische kamerleden en mevrouw Wibaut het standpunt der S. D. A. P. tegenover de voorgestelde uitbreiding der landstormwet zal worden uiteengezet. De toestemming van den garnizoenscommandant voor deze meeting is reeds verkregen. KERKWERVE, 6 Juli. Bij de lieden gehouden stemming voor twee lede van den gemeenteraad zijn uiige bracht 130 geldige stemmen. Hier van verkregen de heeren M. liool Jz lil), S. Bij de Vaate 52. H. Viergever 62, M. J. der Weduwen 72 stemmen zoodal de aftredende leden, de hee ren M. Boot Jz. en M.J. der Weduwen zijn herkozen. Een stembiljet was van onwaarde. DUIVENDIJKE-,- 5 Juli Door den euringsraad voor de nationale mili tie zijn voor de lichting 1916 van de jongens uit deze gemeente 5 ge schikt en 1 ongeschikt bevonden. ELKERZKF., 6 Juli. Rij dc lieden gehouden stemming voor 2 leden van len gemeenteraad werden uitgebracht stemmen, waarvan 1 van on waarde. Hiervan verkregen' de nee- en C. Padmos 50, A. Giljanise affr.) 14, J. Padmos (al'lr31. J Verwest 13 stemmen, zoodal verkozen zijn de heeren C. Padmos en A. Gil janise. OOSTERLAND. .Van de 29 perso nen, ingeschreven voor de militie, ijn alhier na gedane uitspraak dooi den keuringsruud 27 personen ge schikt en 2 personen ongeschikt ver klaard voor den militairen dienst. Zaterdagavond bracht liet mu- ziek-gezelschap „Oosterland's Fan fare' alhier een serenade bij den heer S. J. de Rijke, wegens zijn her benoeming als lid van den gemeente- ra atl. De dirc'ctcur feliciteerde namens hel gezelschap den lieer De Rijke mei zijn herbenoeming als lid van Hen gemeenteraad en sprak den wenscfi uil, dal hij vele jaren als zoodanig moge fungeereb. Dc lieer De Rijke bedankte liet gezelschap voor de Item bcwezene eer, onthaalde de muzikanten op royale wijze en overhandigde den directeur een enveloppe tot steun voor de kas. Door liet prachtige zomerweer en dc lieflijke tonen van liet beminde muziekgezelschap uitgelokt, kwamen vele mensehen naar buiten, om van heiden le genieten. ST.-ANNALANl), 7 Juli De uit wateringssluis validen Joanna Maria- polder was verleden Vrijdag onklaar. Eenige palen, zooals ze aan de dijken gehruikl worden, waren er in ge dreven en lusschen (k- dcurrii terecht gekomen, zoodat liet opkomende wa ter vrij naar binnen stroomde Gelukkig werd dit opgemerkt door een naar huis keerenden arbeider, die er le rechter plaatse dadelijk keunis van gaf. Door liet plaatsen van een schot aan de binnenzijde der sluis werd het verder hinnen- stroomen belet. W1SSENKERKH De door den ge meenteraad alhier ontworpen rege ling voor dc verkrijgbaarstelling van regeeringsbrood, is door den Minis ter goedgekeurd. Sinds Zaterdag j.l. kunnen de inge zetenen zich voor een brood kaart aanmelden. De levering van t brood geschiedt door den bakker Rcijnhout te Camperland. SAS-VAN-GENT. Alhier is een tweedekker, bemand door twee En gelsche officieren, geland wegens de fect aan den motor Het toestel was een Fransche twee dekker. De officiëren hadden boven Belgisch grondgebied verkenningen gemaakt, toen hun toestel boven Gent door een kogel werd getroffen, waar door de motor defect raakte. Zij wer den naar de richting van Sas-vau- Gent gedreven, waar zij genoodzaakt waren te landen. Daar zij echter in de mcening ver keerden nog steeds hoven Belgisch grondgebied le zijnlieten zij op eenige hónderden meters hoogte hun benzinereservoir geheel leeg loopen en staken, zoodra zij geland waren, hun toestel in brand. De tweedekker werd geheel vernield. De officieren werden geïnterneerd. 0 N D E R W IJ S. Benoemd lot onderwijzer aan dc R.-K. School te Delt'l, de heer X. C. Maas te Zierikzee. KORTGKNE. Zaterdag j.l. verga derde hier dé nfdccling Noord-Bevc- land van liet „N.O.G.' Na het lezen der notulen en der ingekomen stukken, deelde de secre taris mede, dal dc heer l'eliiis le Colijnsplaal als lid dezer al'deeling was overgeschreven. Tot afgevaardigde naar de alge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1915 | | pagina 1